Aalst-Mijlbeke. Wetgevende Kamers. 0. L. Vr. van Averbode Onderwijs per locomotief Groote Kampstrijd Rechterlijke kronijk. Luisterrijk Concert Grot van Mijlbeek. AELST. Allerhande nieuws. Zondagrust. Stad Aalst.-Werkbeurs Catholieke grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. Oproep aim de Catholieke Strijder» Op Maandag 20 Mei 1907, (2" Sink- xendag), zal de 2ejaarli)ksche algeineene Vergadering met Feestmaal gevierd wor den. Ditmaal zullen de Catholieke Strij ders zich te Herzele verbroederen. De inschrijving is bepaald op Ir. 3,50 en moet voor 12 Mei a. s. aan Mr J. Mat- thys, Burgemeester te Herzele, of aan M. R. De Vrieze, Secretaris, van het Bureel der Catholieke Werken, Groote Markt, 24, te Aalst, gestuurd worden. Het feest zal door al onze catholieke Senators. Volksvertegenwoordigers en Provinciale Raadsleden voorgezeten worden. Dit bericht dient tot uitnoo- diging aan al onze politieke vrienden wij koesteren de hoop ze talrijk te zien opkomen, het zal eene nieuwe gelegen heid zyn om de banden die ons vereeni gen nauwer en nauwer toe te snoeren. Het Comiteit. MAANDAG 13 MEI viert de landelijke Boerenbond zijn Gildefeest. Om 9 uren solemneele MiBonmiddelijk daarna Voor dracht door den Eerw. Heer C. De Corte, Ridder der Leopoldsorde, Pastoor Van Waarschoot. Iedereen mag komen luisteren in de Patronagie der Jongens. De Wetgevende Kamers zijn gister Dijns- dag heropend geworden. In den Senaat gaf de heer de Trooz Cabinetshoofd, lezing van eene verklaring aangaande 't politiek programma van 't nieuw ministerie. Wij zullen dit programma in ons nummer van Zondag aanst. meê- deelen. M. Wiener beweerde dat het ministerie de Smet de Naeyer de leden der beide Kamers heeft beleedigd door de intrekking der wet op de mijnen wanneer ze reeds door de Volkskamer gestemd was. De heer Minister de Trooz bewees op de ontegensprekelijkste wijze, dat er met volle recht is gehandeld geworden in de zaak. De zitting der Volkskamer is uiterst woe lig geweest De rooden gedroegen zich als ware bezetenen ze schreeuwden en huil den zoodanig dat de heer de Trooz de verklaring van 't Ministerie niet lezen kon. 't Roode stokpaardje was dat er veront schuldigingen aan de Kamer moesten ge daan worden omdat men haar beleedigd had met over een ontwerp te laten stemmen dat reeds was ingetrokken. Even als in den Senaat bewees de heer de Trooz dat in volle recht was gehandeld. De groene socialist van Chipka, alias groene Pie, deed met de socialisten meê, die Z. M. den Koning op schandalige wijze beleedigden. Plaatsgebrek noopt ons, ons hierbij te bepalen. Confrérie van AALST. De jaarlijksche Bedevaart naar Averbode en Scherpenh euvel zal dit jaar plaats heb ben op Maandag 3 Juni. Alwie zich wil aansluiten om de reis mede te doen, kan zich laten inschrijven in het lokaal Den nieuwen Biekorf, bij Mr Alfons Van den Eynde, Kerkstraat, tot Maandag 27 Mei ten allerlangste. Daar ook kan men alle inlichtingen be komen die men zou verlangen. Alle gemak voor de reis Speciale trein en tram, middagmaal op voorhand besteld. Vertrek uit Aalst, 's morgens om 5 u. 15. Om 8 ure mis te Averbode door den E. H. Van Laere. Na het middagmaal optocht naar Scherpenheuvel om terug te zijn in Aalst vóór 7 ure 's avonds. Het Bestuur. Een nieuw bewijs der uitbreiding van het onderwijs in 'België, vinden wij in het verslag van M. Colaert voor 1907. In 1890 bedroeg de begrooting 20 mil- lioen, in 1907, 28 millioen. In 1881 bedroeg het getal leerlingen in de scholen, onderworpen aan het toe zicht van den Staat, 588,814, in 1904, 859.436. waarvan 825,000 kinderen van 6 tot 12 jaar, en de andere 35,000 kinde ren van boven de 12 jaar, die nog naar school gaan. Konden lezen en schrijven Inwoners van 10 tot 15jaar: In 1880 80,09 t. h. In 1890 84,37 t. h. In 1900 88,22 t. h. Inwoners van 15 tot 20 jaar In 1880 80,96 t. h. In 1890 85,28 t. h. In 1900 90,55 t h. Inwoners van 20 tot 25 jaar In 1880 77,51 t. h. In 1890 85.09 t. h. In 1900 90,11 t. h. Na 22 jaar catholiek bestuur, is het getal ongeletterden bijgevolg van 101 h. verminderd. Van 10 t. h. ongeletterden die overblijven, moet men aftrekken de gebrekkelijke kinderen, eenige kinderen van schippers, foorlieden, enz. Hoeveel blijft er dan nog over? Met zekerheid mag gezegd worden dat in 1910, 95 t. h. der Belgen van 10 tot 25 jaar geletterd zullen zijn. GEMEENTE MOORSEL. MET DEN DIKKEN BAL (Onderarms). Prijzen VOO Fr. Prijzen. le prijs 100 Franks. 2e prijs 60 Franks. 3® prijs 40 Franks. Op Donderdag 9 Mei 1907 Ninove. Rem. De VriezeKoekelberg, H. Tonnet Herdersem, Ph. Buyl Appels, Van Garsse-Vereecken. -Het spel zal gespeeld worden volgens het reglement der Nationale Federatie. In gesloten tijd. Vele visschers uit ons land gaan in Nederland visschen, wan neer de vischvangst in België gesloten is. Mogen zij den visch, dien zij gevangen hebben, in België overhangen, zonder onder toepassing te vallen der wet op het vischleuren Ja, zegt de boetstraffelijke rechtbank van Luik, die een knecht te oordeelen had, waartegen proces-verbaal was opg maakt in de statie van Visé, omdat hij tien kilo visch had, gevangen in Nederland. De wet, zoo luidt de uitspraak, verbiedt, visch te vervoeren, met het inzicht hem te verkoopen, maar niet van hem van de eene plaats naar de andere over te brengen. Goed genepen. De beleefdste men- schen van de wereld zijn de... doodrijders. Dit is eens te meer gebleken ter recht bank van Brussel, waar het volgende geval verhandeld werd. Een middag in Januari kwam een auto mobiel in groote snelheid de helling van de BergBtraat te Brussel afgereden. Op de plaats waar de straat veel versmalt, reed de de auto met de wielen tegen het gaadpad, zoodat de zijdeelen van het rijtuig over het gaanpad staken. Deze wierpen eene vrouw omverre die over den trottoir ging en de netzak dien zij droeg bleef aan een der lanteerns hangen. De autorijder denkelijk niet voor eenen dief willende passeeren haakte den netzak af en wierp hem de vrouw toe en wilde weg rijden. Maar een straatspuiter had, op aanraden van eenen heer het nummer van den auto opgenomen en zoo kon men hem ontdek ken. Het was zekere Jenné, die voor de rechtbank van Brussel geroepen, tot 300 fr boete en 1000 fr. vergoeding veroordeeld werd. Die laatste veroordeeling is voorloopig. Experten zullen verder den toestand der vrouw onderzoeken. op Donderdag 9 Mei 1907, om 11 1/2 ure voormiddag, ten Kioske Groote Markt, te geven door de Konii kli)ke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenbsens. 1. Marche de Concert V. Turin*. 3. Ouverture de Concert J. Marsenbt. 3. Paillasse, fentaisie sur l'opera. Solistes MM. Edm. De Clip- pele. J. Quintyn, E. Van de Maele et Ch. Heiremans. 4. Fantaisie Romantique L. Cavallo. L. Montagxe. Op DONDERDAG 9 MEIBedevaart en Offerande der inwoners van de Leo- poldstraat. Creemboter. Markt van Woensdag 8 Mei 1907, 86 kilogrammen ter Markt. Prijs fr. 2,80 perkilo. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING KAltEl. VAN DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. AALST. De werkstaking ter fabriek Filature et Filteries réunies duurt rustig voort en er is zelfs geen schijn zelfs van toe nadering tu68chen de beide partijen. Als 't waar is dat deze werkstaking nog 6 we ken duren moet, 't zal dan 3 maanden zijn, van waar gaan de gelden blijven komen Als ze 't borzetje van Fortunatus maar krijgen konden. Immers op de burgerij mag men niet rekenen want velen zeer velen kunnen slechts met groote moeite den blok voor 't gat slijpen. De roode staakbewer- kers spreken van eene toelage op stadskas van 10 duizend hanks. Waarom ook geene 10 duizend franks aan de kleine Bur gerij. Vele kleine neeringdoeners verkeeren in eenen nog meer bedenkelijken toestand dan vele werkstakers. Eenige onderstand zou velen van verzekerden totalen onder gang vrijwaren. AALST. Smartelijk ongeluk. Zondag morgend was de meid van ML. De Bisschop, handelaar, Gentsche steen weg de kinderen aan 't wasschen. Het kleedje van het 2jarig dochtertje was boven gebleven en 't meisje ging het halen. In- tusschentijd liep het kindje den koer op waar het met 't hoofdje voorover in een ont- vangputje viel. Toen ze beneden was zocht zij het kindje op en ontdekte het weldra, doch het had reeds opgehouden te leven, De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. AALST. Het huis bewoond door Victor De Wolf, gestaan aan de Patemos- terstraat, wijk Schaarbeek; is Zaterdag namiddag rond 2 uren totaal afgebrand. Slechts eenige meubels zijn kunnen gered worden. Oorzaak onbekend. Er is verzeke ring. HET BURGERLIJK EEREKRUIS VAN EERSTE KLAS komt bij Koninklijk Besluit gegund te worden aan den heer De Vos, Gemeenteraadslid te Sint-Lievens- Essche. Proficiat. HERZELE. Een vrouwentoeker getuchtigd. Zekere Aug. Goossens, landbouwwerkman te Herzele, heeft zijne vrouw zoo derlijk afgetoebakt dat er onbe kwaamheid tot werken uitvoortspruit. De Rechtbank van Audenaarde beloonde hem hierover met 2 maanden gevang en 50 fr. boete. Wel besteed. VLIERZELE. Vrijdag 11., is de woonstede van Marcelinus Van de Sype, gansch de prooi der vlammen geworden. Niets hoegenaamd is kunnen gered worden. De woonstede is verzekerd. Donderdag, rond middernacht, hoorde Adolf Leroy, herbergier, wonende op de wijk Kwatrecht, te Wetteren, een zonder ling gerucht aan zijne achterdeur. Hij sprong uit zijn bed, nam een revolver, ging naar beneden en zag dat dieven reeds de achterdeur uit hare hengsels hadden ge nomen. Hij ontwaarde twee kerels, schoot en riep om hulp bij de geburen deze zijn toegesneld. Men stelde vast dat een der dieven ge troffen was, want men vond op den ach- terkoer een grooten plas bloed liggen. De gekwetste moet door zijnen makker wegge voerd of weggedragen zijn. De policiecommiBsaris heeft ter plaats een onderzoek gedaan. Men verwacht het parket. De Gauthierstraat teSint-Jans Molen beek is Zondag morgend rond 9 ure door een drama in opschudding gebracht. In het nummer 55 «lier straat woonde de 3ijarige linnennaaister Hortense Van Lan- genhoven met haren vader, een ouderling van 65 jaar. Zij bewoonden vroeger onze Stad Aalst. In hetzelfde huis woont, op eene zolder kamer, een ijzerdraaier, Pieter De Boeck, die met Hortense zou gaan trouwen, maar niettemin uit hoofde van zijn jaloersch karakter, bestendig met haar in ruzie was. Een week of drie geleden had hij, in zul- ken twist, gedreigd haar dood te schieten met eenen revolver, dien hij zich onlangs had aangeschaft. Zondag morgend, rond gezegd uur was Hortense naar boven gegaan om de betaling van zijn kostgeld te eischen. Dat gaf aanleiding tot een r ieuwen twist, onder welken hij zijnen revolver greep en drie schoten lo6te. Drie kogels troffen Hor tense in het hoofd. Het voorhoofdbeen werd verbrijzeld en de herssens spatten in het ronde. Terwijl de moordenaar op de vlucht ging en zich in het policiebureel gevangen gaf, snelden de geburen toe, die Hortense ver zorgden en haar naar het gasthuis brach ten. Eer zij daar aankwamen had zij reeds den geest gegeven. Op het oogenblik dat de moordenaar het Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Donderdag 9 Mei, (O. H. Hemelvaart), M. Calle- baut, Botermarkt. Vragen door de Patroons 3 Espadrillemakers1 Schrijnwerker 2 Tabakbewerkers, voor Luik 1 Werk man voor Brussel 2 Leermeisjes, kleer maaksters 10 Meisjes van 12 tot 14 jaar voor breiwerk, loon van fr. 1.00 tot 1.50 daags. Vragen der Werklieden j Bakkersgaata Magazijniers. policiebureel verliet om naar de gevangenis te worden gebracht, heeft men veel moeite gehad om te beletten dat de vader en de geburen hem te lijve vielen, om hem te lynchen. Zondag avond, rond 6 ure, gedurende de vertooningen van een wilden beesten spel op de foor van St-Gillis, gelukte een beer er in uit de handen van zijnen temmer te ontsnappen. Aangezien het schoone weer, verdrong zich op de foor eene ontzag lijke menigte en men zal wellicht de paniek- begrijpen die er ontstond. Doch alles be paalde zich ook hierbij, want de bedienden der menagerie hadden hunnen beer spoedig terug in zijn hok gebracht. Tomberg, de gevluchtte bankdief, die zich te Brussel verleden week vrijwillig in handen der policie gaf, heeft de volgende zonderlinge verklaring gedaan aan den onderzoeksrechter Den dag zijner vlucht den 19 Junuari, toen hij blootshoofds zijn bureel verliet, is hij eerst bij eenen hoeden maker gegaan om zich een hoofddeksel te koopen. Toen begaf hij zich naar zijn twee de verblijf, waar hij gekend was onder den naam van Van der Meulen. Daar bracht men hem een reiskoffer, daags te voren door hem gekocht. Dan ging Tomberg zien naar eenen boodschapper, die hem dezen koffer, thans gevuld met kleergoed en lin nen, zou kunnen nazenden. Geen man vin dend, zond hij eene vrouw om eenen par dessus en, toen deze hem dat kleedingstuk op zijn verzoek in zijne kamer had ge bracht, verzocht hij haar, gedurende eenige dagen de laatste bladzijde van de Etoile te lezen, waarin zij, onder aankondiging P. T. het adres zou vinden aan 't welk zij het koffer zou kennen zenden. De vrouw ontving vergoeding voor hare moeite en on kosten. Doch, door de policie vervolgd zijnde, durfde hij de aankondiging niet plaatsen en de vrouw liet ook niet meer van zich hooren. Zij is, even als de reis koffer, spoorloos verdwenen. De zoon van eenen Gentschen advo- kaat, die 80,000 fr. had verloren op de koersen van Brussel, wilde zich bij middel van een scheermes den halfs afsnijden. Een gebuur kwam juist zijne kamer binnen en deze kon het hem beletten. Maar de zelf moordenaar bracht hem eene groote snede in den arm toe, waaruit de man veel bloed verloor. Over eenige dagen kwam een heer bij eenen inwoner der Kruidtuinstraat, te Brussel, en vroeg hem of hij daar voor eenige uren zijn auto onder dak mocht brengen. De inwoner stond het hem toe er sedert heeft niemand nog naar de automo biel omgezien. De policie zoekt nu den eigenaar op. Zaterdag kwam te Brussel eene vrouw in het policiebureel der Linneusstraat ver tellen, dat zij aan twee Duitschers eene kamer had verhuurd, dat zij onder het bed eene menigte voorwerpen van allen aard had gevonden, als couverten, juweelen en andere dingen, die gestolen schenen te zijn. Agenten bestatigden het feitmaar de twee huurders, middelerwijl thuis gekomen, had den gezien dat het bed overhoop was ge worpen. Begrijpende dat zij ontdekt waren, pakten zij haastig alles in en poetsten de plaat, eer de policie was aangekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Gent in een huis van het Groot Gewat bewoond door M. Foret, een hevige brand uitgebroken. Het was zoo wat 2 1/2 uren, wanneer de bewoners gewekt werden door het knap peren der vlammen. Het huis in kwestie is een ellegoedwinkel en het is daar dat het vuur ontstaan is. M. Foret, zijne vrouw en hun kind, 6 jaar oud, hadden te nauwer- nood den tijd, in nachtgewaad de vlucht te nemen. Zij werden gered langs een belen dend huis, bewoond door M. Christiaens. paarden6mid en rijtuigschilder. De pompiers, die in allerijl waren toe gesneld, vermochten niets tegen het woe dend element. Enkel de naburige huizen konden gered worden. Het huis van M. Foret is geheel uitge brand.Men verzekert ons dat er voor slechts een duizendtal franks verzekering is. Zaterdag nacht heeft het vuur een deel der hangars van het fabriek Wyt C", op den Bergendries, te Lokeren, in assche gelegd. Deze hangars dienen tot bergplaats aan de déchets, den afval van 't fabriek, dikke, vette wollen lappen, alsook van den voor raad olie voor het smeeren der mekanieken. Men denkt dat de vette afval door zelfver- hittingvuur zal gevat hebben. De vlam, door al dit brandend vet en de vaten olie teweeggebracht, was vreeselijk groot. Dank aan de eendrachtige en moe dige hulp der geburen en der pompiers, en de nabijheid van veel water, kon de brand beperkt worden en bleef het eigenlijke fa briek gespaard. Anders waren er 350 werk lieden zonder arbeid geweest, terwijl nu het werk geene onderbreking zal lijden. De aangerichte schade is door verze kering gedekt, Maandag morgend heeft de policie op de Veemarkt te Leuven, eene belangrijke aanhouding gedaan. Twee personen stelden een paar vette koeien te koop voor 600 fr. Volgens de verklaringen der kenners, op de markt aanwezig, konden die beesten wel 900 fr. waard zijn. Men had slechte ver moedens op de twee onbekende personen en kooplieden verhaalden het geval aan den agent Bossaert, welke aldaar van dienst was. Hij ondervroeg de schijnbare eige naars der koeien en verzocht hen mede naar het policiebureel te gaan. Doch de twee personen namen de vlucht en een is kun nen ontsnappen. De andere heeft men kun nen aanhouden. Op het policiebureel heeft hij aan com missaris Lemaitre, die het enkwest gedaan heeft, volledige bekentenissen gedaan Het is een genaamde Verbruggen van St-Gillis. Ook heeft hij zijnen gezel verraden en ver klaard, de koeien gestolen te hebben in eene weide tusschen Haeren en Vilvoorde. De dief is ter beschikking van het parket gesteld. Men zoekt den andere op, evenals den eigenaar der koeien. De H. Bloedprocessie te Brugge. De H. Bloeddag die alle jaren zooveel duizenden vreemdelingen naar de Breydel- stad lokt, is door een allerprachtigst weer begunstigd geweest. Ook was de toeloop buitengewoon talrijk natuurlijk leveren de Vlaanderen altijd het grootste aandeel op, maar het getal bezoekers uit Holland, Frankrijk en Engeland was ook zeer groot. De stad was prachtig bevlagd en in haar feesttooi biedt het gewemel der menigte steeds een schilderachtig schouwspel aan. Na de pontificale Mis in de hoofdkerk, gezongen door Mgr den Bisschop van Brugge, ter eere van de onschatbare Reli kwie van het H. Bloed, begon de omme gang van de vermaarde processie. De stoet, geopend door het muziek en een schadron van het 3® lansiers te paard, blijft steeds onvergelijkelijk schoon, door de orde, de frischheid en den rijkdom aan de ontelbare zinnebeeldige groepen die hem samen stellen. De bijbelsche stoet vooral het deel dat het leven van Christus verbeeldt heeft de gunst van het volk, door de hisio- rische getrouwheid van de verbeeldingen en de puike, kustrijke gezangen die dezelve 'ergezellen. De stoet was gesloten door de indruk wekkende groep der geestelijke orden, die de onschatbare Relikwie van het H. Bloed voorafgaan, omringd door gendarmen in groot gewaad en gedragen door leden van het kaptitel der kathedraal. Daarop volg den de hoogw. hh. Bisschoppen van Brugge en Southwark (Engeland), de leden van het edel Broederschap van het H. Bloed, de Overheden, waartusschen de nieuwe Gou verneur baron Ruzette, Burgemeester graaf Vlsart, enz. In den stoet stapte ook eene indrukkende afveerdiging van voorname catholieken uit Engeland gekomen en die gebeden zon gen. Het was 1 uur wanneer de stoet zich op de Burgplaats schaarde, waar Mgr Amige, de Engelsche Bisschop, den laatsten zegen gaf met het H. Bloed aan eene menigte van ongeveer twintig duizend neêrgeknielde menschen, te midden het tromgeroffel, het geschetter der muzieken, de commandos der officieren, het geluid der klokken, het ge klingel van den beiaard... zelfs de onge- loovigen zijn door dit indrukwekkend schouwspel aangegrepen. Vermakelijk tooneel. De hevige aanvallen die op meetingen niet zelden gedaan werden tegen onze achtbare Geeste lijkheid moesten onvermijdelijk vruchten dragen. Zondagavond kreeg men daar te Turnhout andermaal een voorbeeld van. De zeer eerw. pater Adriaensen, de ver dienstelijke bestierder der mannencongre- gatie, die om zijne sociale werking en zijn gewaardeerd redenaarstalent, veel invloed heeft verkregen op onze werkersbevolking, keerde Zondag avond huiswaarts langs de Otterstraat. Op korten afstand van de Groote Markt bevonden zich een tiental kerels, die den priester dadelijk scheldwoor den naar het hoofd wierpen. Zij volgden tevens den eerw. pater op. Deze is nu juist geen kat om zonder handschoenen aan te tasten. Toen de kerels nog steeds voortgin gen met hem te beleedigen, ging hij er naar toe en vroeg wat zij verlangden. Vijf of zes hunner maakten zich alras uit de voeten. Twee andere waren stouter, doch de eer waarde geestelijke vatte hen bij den kraag en dwong Hen, hem naar het policiebureel te vergezellen. Goedschiks of kwaadschiks, de mannen moesten vooruit. De kranige houding dier kerels veranderde spoedig, toen zij zagen dat een priester zich ook durfde verdedigen. De voorbijgangers lach ten hartelijk met het vermakelijk tooneel. Toen hij de beteuterde houding zijner beleedigers zag, weigerde de priester noch tans eene klacht te doen aan den bijkomen den policieagent. De kerels konden be schaamd en drupneuzend vertrekken. Of er met dit voorval gelachen werd, laat zich begrijpen. Zaterdag avond, om 11 uren, werden de bewoners te Turnhout door de storm klok verwittigd, dat er brand was uitge- bersten. Inderdaad zag men weldra eene rookkolom opstijgen in de richting van Oosthoven. Hier bestaat de van ouds ge kende OoSthovensche Kluis. Een eigen aardig gebouw, voorheen betrokken door kloosterlingen, doch nu in eene pachthoeve herschapen. Dit pachthof hoort toe aan M. Huyskens en is bewoond door den hovenier P. Maes. Stal en schuur stonden in lichtlaaie vlam Het vuur woedde zoo geweldig, dat er aan blusschen niet te den ken vielDe twee gebouwen werden met geheel den inhoud de prooi der vlammen, niets kon gered worden. Ook het vee is in de vlammen omgekomen. Het huis heeft men van het vernielend element kunnen vrijwaren. De oorzaak der ramp is onbe kend. Wij begrijpen niet hoe het vuur is kunnen ontstaan, zegde ons een der zonen van den bewoner. Nooit komt er licht of vuur in stal of schuur. De schade is groot, doch alles is verzekerd. Te Aalter boden twee leurders ter hoeve Verwilst.Drieschstraat, hunne waren te koop. Daar de vrouw weigerde te koopen verlieten de kerels vloekend de hoeve. Toen zij weg waren,werd er vagtgesteld dat eene handvol stekskes in de pap geworpen wa ren. Seffens werd de gendarmerie verwit tigd die een half uur later de twee leurders aanhield. Beiden hebben bekentenissen ge daan. In het jongensweezenhuis van Luik, waar 120 kostgasten zijn, gebeurden ver leden week erge dingen. Een jongen van 18 jaar, die niet het minste eerbied en onderwerping voor zijne oversten aan den dag legt en zelfs zijne oproerige gevoelens aan andere makkers had weten mee te deelen, was gestoord omdat't bestuur hen verboden had, den 1 Mei op straat te komen. Eensklaps hoorde men in de klas, waar hij zich bevond een revolutionnair lied zin gen. Het was J., de oproermaker. De meester legde hem het zwijgen op, doch zij zong voort, terwijl hij, in uitda gende houding, met gekruiste armen, voor den onderwijzer ging staan. Ten slotte riep hij Vive la revolution vive larépublique 1 De bestuurder, die verwittigd werd ver wittigde de Commissie der godshuizen en vroeg de uitsluiting van den jongen. Des avonds verliet hij met een tiental andere jongent het gesticht om zich naar het policiebureel te begeven, waar zij nacht* verblijf vroegen. Vrijdag vluchten er nog drie anderen, doch in den namiddag keerden zij terug, om het besluit va het bestuur af te wach ten. De aanleider is in alle geval voor goed doorgezouden. Te Meeffe was eene voorloopige hou ten brug over de Méhaigne gelegd, ten

De Denderbode | 1907 | | pagina 2