Vlaamsche belangen. EEN EN ANDEii. Pater Felix. Rechterlijke kronijk. Slad Aalst.-Werkbeurs Kiezingen in Oostenrijk. AELST. Allerhande nieuws. Reeds van over vijftig jaren heeft De Dkndkrbode de algeheele vrijheid van onderwijs voorgestaan en in dezer voege dat de Staat zich slechts met 't onderwijs mag bekommeren wanneer de vrijheid ontoereikend is. Wij kunnen dus het voor stel Coremans niet bijtreden. Wij nemen niet aan d it de vrijheid van onderwijs zou kunnen verkracht worden en bijgevolg ont kennen wij aan den Staat het recht zich met het onderwijs te bemoeien in de vrije collegiën en gestichten. Als er hervormin gen noodzakelijk geoordeeld worden dan is het de Staat niet die ze voorschrijven moet, maar wel de bestierders van 't gesticht dat raakt niemand anders. Wij zijn zoo Vlaamsch gezind als iemand ook, ons verledene getuigt het, maar wij willen dat wij, catholieken, volkomen meester blijven in onze vrije scholen, in onze vrije collegiën Waarom vooral willen wij meester en alleen meester blijven In 't belang van 't godsdienstig onderwijs dat wij willen bevrijd bewaren van alle tusschenkomst van officieele ambtenaren die dikwerf geuzen zouden zijn. Overigens wat men er ook van zegge, wij rangschikken ons langs de zijde van hen die het wetsvoorstel Coremans als on grondwettelijk houden. Art. 17 der Grondwet waarborgt de vrij heid van onderwijs, dus mag men niet alleen onderwijzen wat men wil, maar ook op de wijze gelijk men het best oordeelt. Ook art. 23 der zelfde Grondwet verklaart dat het gebruik der talen in België gespro ken vrij is en slechts kan geregeld worden wat betreft de acten der openbare overheden en van gerechtszaken. De catholieke Kamerleden zijn verre van 't accoord te zijn en laat ons hopen dat er een middel zal gevonden worden om allen 't accoord te stellen. MAGAZIJN van B EH ANGP APIEREN en allerhande MEUBILEERING Karei. VAN DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Dendkrbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. VAN DIE SOORT DIE MEN VER JAAGT. Wanneer een priester tus- schen een schandaal gemengd is, dan maakt heel de ongodsdienstige pers een lawyd van den helschen duivel en toont alzoo de zeldzaamheid dier feiten. Doch zy wacht zich wel, zelfs door één woord, de onderscheidingen te doen kennen, die het ongodsdienstigste gou vernement verplicht is toe te kennen aan kloosterlingen die zich onderschei den door hunne zelfverloochening en zelfopoffering. Op 1® Mei stond er te lezen in den Journal officiel van Frankrijk Voor buitengewone diensten aan den openbaren bystand verleend Gouden medalie Zuster Lechevalier, bestuur ster van het hospitaal te St-Vaast la- Houge. Zilveren medalies Zuster Char- pentier en Zuster Raynal. zuster van liefde in 't gasthuis te Dax. Onnoodig te zeggen dat die diensten wel buitengewoon moeten geweest zyn, opdat Clemeneeau zich verplicht zie die eeretitels op het kloosterkleed te spe ten. Doch die dankbetuigingen zullen die Zusters niet vrijwaren van 't banne lingschap. Men wacht slechts tot men ze kan vervangen, om ze te verjagen uit het land waar de zelfopoffering aan zien wordt al3 een ding van den ouden tijd. Het is waar, er zijn nog Zusters die niet gedekoreerd zijn het zijn deze die men lyk te Duinkerke bij de be smette lijken roept wanneer de leeken er van onder trekken, en die sneuvelen op 't eereveldk... Het is niet hoofdzakelijk dat gjj', ge durende uw aardsche leven, in den over vloed zijt, of dat het welgelukken al uwe begeerten beantwoorde het is hoofdzakelijk dat het waar leven, dit waar wy, tegen wil en dank naartoe gaan, zonder den stroom, die ons meê- sleept te kunnen tegenhouden, het is hoofdzakelijk, zeg ik, dat dit ware le ven, het eeuwig leven voor eenieder van ons gelukkig weze. Gardinaal Mercier. Algemeene regel Men spreekt veel van vrijheid, als men de dwingelandij in 't zin heeft van gelijkheid, als men wil bovenheerschen van licht, als men in den duisteren werkt van wederge boorte als men naar de dood gaatvan vooruitgang als men vervalt, en van broederlijkheid als men de broeder moord in 't gedacht heeft. HET LIBERALISM. Liberalism, vrijzinnigheid, kind der verlichting, Waarlijk scboone woorden. Liet men aan die woorden slechts hunne oorspron kelijke beteekenis, zei Pius, IX, dan waren de catholieken de liberaalste men- schen der wereld. Maar wij beleven een lijd van leugen en bedrog, onder schoone woorden bedekt men leelykc zaken op alle gebied, zooals Proudhon zegtt Nous vivons dans une époque de charlatanis me. Ook op geestelijk gebied heerscht eene vervalschiDg als nooit te voren. Wat beteekent liberalism niet vol gens de afleiding van hot woord maar in werkelijkheid beteekent het libera lism als beginsel do algemeene los scheuring van den mensch van alle buiten hem bestaande macht de los scheuring van alle gezag: iedere onder werping aan gezag buiten zich zeiven is in zyne oogen eene vernedering van den mensch. Hij wil volkomenzijn eigen heer zijn, niemand mag hem wat te bevelen hebben. Wijl echter het ge zag eene uitstraling van Gods heer schappij is, voert het liberalism logisch ook tot verwerping, tot loochening van God in alle geval mag God zich om de wereld en de mensehen niet bekomme ren, hun geene geboden geven, geener- wijze mag hij als straffende Rechter tegen het menschdom optreden. Het liberalism voert dus tot volslagen ongeloof. Het beoogt hetzelfde doel als Lucifer, die in waanzinnigen overmoed opstond tegen God, den Allerhoogste. Was dit niet het doel der revolution- nairen tijdens de vorige eeuw in Frank rijk Vryheid, gelijkheid en broe derlijkheid zoo luidde hunne leus. Allen z(jn we gelijk, niemand staat bo ven ons. Daarom werd ook God van den troon gestooten, en in de plaats der ontroonde Godheid de menschelijke rede in de gedaante eener schaamtelooze vrouw als godiD op 't altaar verheven, Waarheen deze losscheuring van alle gezag in Kerk en Staat voert, heeft de Fransche omwenteling in bloedige let ters in de geschiedboeken opgeteekend, L. Bartels. BLOEMLEZING. Het Land van Aelst, orgaan der christene democra ten i) opgesteld door eenen volksver tegen woord iger dat wil zeggen iemand die de politiek ernstig opneemt, beschrijft als volgt de eedaflegging van de nieuwe ministers Het regende ja, dat de straten plast- ten, als ze de Poort van 't Palazzio bin nenstapten, om bij den ouden Liapol te gaan, die op zijn allerbeste was, met 30 Eerekruisen en die lodderlijke oogen rondsloeg, bijzonderlijk naar de Pas santen, die zijnen-Kongo en zyn Forten in hun hert dragen dan legden zij solenneel of krimineel den Eed af, jura- vit, en werden alle Negen Minister ge slagen. Dan bleven ze nog 20 minuten in katenanse. de Souverein vroeg Hoe is 't met de Madam en met do Kinderen? en met de Gardecivik Ik hoor dat d'Oude Wapenbroeders zoo schoon gede fileerd hebben te WiezeJa, het was zoo touchant dat verscheide Ministers hun oogen vol tranen hadden, dan was het een buigement tot op den grond, om den ruggegraat te breken, toujours bui gen en al buigende achteruit gaan, ge moest dat zien. 't zyn lastige toeren van zumenas, dan zijn ze naar t Ministerie gegaan, alwaar de Tafel gedekt (was gelyk op d'Uitvaart van eenen Boeren- Burgemeester 'ne Goede-smaak wel.... Alles is stil afgeloopen, maar het is in de Kamer dat er dijnsdag Serenade zal zijn, met groot Ronkest. Wij vragen het kan er nu voor het kiezerskorps van 't Arrondissement van Aalst eene grootere vernedering bestaan dan ter Volkskamer vertegenwoordigd te zijn, door zulken armzaligen zeeve raar als Groene Pie Durgerwach»Geen karot tentrekkers meer in de Burgerwacht Minister de Trooz heeft aan de gou verneurs eenen omzendbrief gestuurd, waarin het volgende wordt gezegd Burgerwachten, die nieuw aange duid maar nog niet uitgerust zyn, ver laten in schijn hunne familie of hun huisgezin, terwijl zij er feitelyk hunne huisvesting behouden, om zoogezegd te gaan verblijven in eene gemeonte waar de burgerwacht niet ingericht is. Ik heb besloten aan de gemeenten waar .de burgerwacht niet werkdadig is voor te schrijven de inschrijving op de bevolkingsregisters te doen vooraf gaan van een ernstig onderzoek. Dat ouderzoek zal uitsluitend de ongehuwde en gehuwde mannen vau 20 tot 32 jareu betreffen. komende uit eene stad of gemeente waar de burgerwacht werk dadig is en die alleen van verblyf- plaats veranderen. Indien zy vergezeld zijn van hunne familie of huisgezin zal dat onderzoek dus geene plaats hebben. Dat onderzoek zal vooral op te helde ren hebben of de belanghebbende een geheel of een deel van een huis bewoont in de plaats waar hij de inschrijving vraagt, of hy er gewoonlijk nachtver blijf houdt, of hij er meubelen heeft overgebracht, of or een huurcontrakt of eene mondelingsche verhuring be staat, of hij eene huur betaalt, enz. Indien er vastgesteld wordt dat het Yerblyf echt en wezenlijk is zal het gemeentebestuur den belanghebbende inschry ven in zijne bevolkingsregisters. Indien het reden heeft tc veronderstel len dat het een schijnverblijf geldt, zal het hem niet inschrijven of, ten minste, daarmede wachten tot dat het nadere inlichtingen heeft ingewonnen. WIJNDRINKEN. Twee docters- bacteriologisten 't is te zeggen die op de microben studeeren hebben onder zocht welke de invloed van den wyn is op de microben. Zij hebben daartoe microben in wijn gedaan en ziehier wat zij bevonden In gewonen rooden wijn leefde de microbe van Eberth twee uren in wijn, opgelengd met de helft water, leefde zij vier uren. In den witten Cerons-wijn leefden de microben maar twintig minuten. In den zuiveren witten Sadirac-wijn leven de microben van den typhys ten hoogste 15 minuten. In Bourgogne- en Grenache-wijn ster ven de microben in een half uur tijds in den Champagne kunnen ze het maar 10 minuten uithouden. Dus, beste lezers, wilt ge bestand zijn tegen allerlei microben drinkt wijn. Dat is, zooals ge ziet, eene heerlijke medecijn niet moeilijk om in te ne men.... als ge er maar hebt. Geschiedenis van eene redding. De i' Godsdienstige Week verhaalt de volgende hartroerende geschiedenis. Eenige jaren geleden viel te Hal een kind van drie jaren in 't water en werd op 't punt van te verdrinken, gered door eenen aankomenden vreemden heer, dio het naar zijne ouders weder bracht. Dezen, na hunne innige erkentenis aan den redder van hun kind betoond te hebben, hadden hem gaarne eene gelde lijke belooning aangeboden voor zijne zelfsopoffering, doch, daar hij er een welhebbend man uitzag, durfden zij hem geen geld aanbieden. Een gedacht viel hun in het geredde kind droeg eene zilveren medalie van O. L. V. van Hal aan den hals die boden zij hem aan, als gedenkenis zijner menslievende daad. De heer ontving ze met genoegen en vertrak. Sinds dien was het kind groot ge worden, had den priesterlijken staat aanvaard en was later als missionaris naar Amerika vertrokken. Zekeren dag kwam men hom bood schappen dat in de stad. waar hy ver bleef, een vreemde reiziger gevaarlijk ziek was geworden, een Belg, die van geenen priester wilde weten. De mis sionaris ging er aanstonds naartoe,sprak hem in de moedertaal, die op vreemden bodem nog liever is, aan, deed al wat hij kon om hem te doen biechten, doch vruchteloos. 's Anderendaags keerde hij naar den zieke weder, die beter gesteld scheen dan den vorigendagen hem vriendelijk ontving. Terwijl zy allengs gomeenzaam over België, zijne zak en, enz. enz., aan 't spre ken waren ('t was een handelsreiziger uit ons land), vielen de oogen van den missionaris op iets dat blonk aan den hals van den zieke en veel gelijkenis had met eene medalie. De zieke, die het bemerkte, nam de medalie glimlachend vast Eerwaarde Heer, zegde hij, deze me dalie heb ik over omtrent veertig jaar, te Hal, als gedenkenis gekregen van brave ouders, wier kind ik uit het water redde, toen het op het punt was te verdrinken. Sedert dien heb ik ze ge durig aan den hals gedragen, als geden kenis van de eenigste goede daad die ik misschien in heel mijn leven verricht heb. Bij dit verhaal van den zieke, werd de missionaris zichtbaar ontsteld, en den zieke omhelzende, riep hij weenend uit Mijn vriend, gij zijt mijn redder dat kind dat gij uit het water gehaald hebt, ben ik Ik ben priester en missionnaris gewordon O. L. Yr. van Hal heeft mij tot u gezonden om u het leven der ziel te redden,gelijk gij mij dat des lichaams gered hebt. Onmogelijk beider aandoening te be schrijven. Terwijl de missionnaris den zieke omarmd hield, barstte deze in tranen los, en de goedheid van Maria erkennende, vroeg hij aanstonds om te biechten. k ONS VOLK.Ten jare 463 waren de Menapiers mede in den slag van Orleans om Egidius te helpen tegen Rechimer. De Menapiers, onze voorouders, beminden Egidius, die, alhoewel een Romein, noch tans hunne taal sprak en dit, zeggen de historieschrijvers, zoo goed als zij zelf zoo zijn de nazaten der Menapiers, in een woord de Vlamingen nog, Een vorst, die hun hert wil winnen, be hoeft slechts hunne taal te spreken, gelijk keizer Karei deed. Een man die voor 't goed wil vooruit komen, en 's volks welvaren in hooger plaatsen wil verdedigen, hoeft slechts goed onze taal te bezigen en doen zien dat hij het volk begrijpt, verstaat en in Vlaam- schen tongval alles kan verdietschen. Dan is hij de man van iedereen, en zal hert, geest en alle stemmen winnen. Gedenkteeken. Te Bergen wordt een gedenkteeken opgericht aan den Waal- schen liedjesdichter antoine Clesse, wiens volksliederen in den tijd veel opgang maak ten. Clesse was partijganger van de verbroe dering tusschen Walen en Vlamingen en schreef het vermaarde vers Flamand, Wallon ne sont que des prénoms Beige est notre nom de familie. Dat wil zeggen Vlaming en Waal zijn slechts voornamen Belg is onze fami lienaam. De inhuldiging van het gedenkteeken, dat zal prijken op de Frère Orbanlaan, zal plaats hebben in September. Te dier gele genheid zullen feestelijkheden plaats heb ben onder andere de uitvoeridg eener gelegenheidscantate, waarvan het gedicht is vervaardigd door MM. Declève enLuret en de muziek door M. D. Prys. Het maandgeld van de meid. Te Brussel verscheen voor het vredege recht eene naar de laatste mode gekleede dame en eene dienstmeid. Wat verlangt gij, meisje vroeg de rechter. Tachtig franks loon, mijnheer de rechter. Tachtig franks betaalt madame u dan niet Rood van schaamte zegde nu de chic ge kleede dame Mijnheer de rechter, ik ben op dit oogenblik in moeilijkheden ik kan het achterstallige niet betalen dan met 5 franks per maand. De rechter was verontwaardigd. Vijf franks per maand riep hij uit. Maar, madame, waarmede betaalt gij dan uwe toiletten, uwe hoeden en al de beuze larijen, waarmee gij opgeschikt zijtAls men de huur van eene meid niet kan beta len, houdt men er geene en men werkt men werkt, hoort gij dat Meisje, als madame u binnen de acht dagen niet be taald heeft, daagt gij haar opnieuw. Eene goede les. De rechtbank van Nijvel had eenen man te oordeelen die zijne i3jarige dochter ont eerd had. Hij was aangeklaagd door zijn kind en zijne vrouw, en werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenis. Hoe men tandpijn geneest. Eene dame van Oostende, Eugénie Hye ge naamd, die bij den apotheker H. een fleschjè cocaïne was gaan halen om hare tandpijn te stillen, kreeg bij onoplettend heid phenisch zuur. Wanneer de vrouw, te huis gekomen zijnde, een propje wat, in het gevaarlijk vocht gedoopt, in den kwaden tand stak, werd zij erg verbrand aan het mondverhemelte en aan de lippen. De apotheker trachtte zich uit den slag te trekken met te zeggen dat de misslag door hem niet begaan was en het phenisch zuur van elders kon komen, maar het open baar ministerie drong aan en deed opmer ken dat het fleschje de etiket van den be tichte droeg. Ook werd de apotheker, Vrij dag voor onvoorzichtigheid veroordeeld tot 50 fr. boet of 5 dagen gevang. PERSGEDINGEN. M. de abbé San- sol, bestuurder der inridhting de Sphinx, te MaeBtricht, heeft een proces wegens laster en eerroof ingespannen tegen twee Ant- werpsche dagbladen de Nieuwe Gazet en de Werker. Abbé Sansol vraagt 50,000 fr. schade vergoeding aan het liberale en 10,000 fr. schadevergoeding aan het socialistische blad. Mr Ad. Henderickx is gelast met de ver dediging der belangen van den Franschen priester. Dit aardigheidje, tegen een man gericht, die geen ander misdaad had gepleegd dan een catholiek priester te zijn en daarom voor een veldtocht van uiteist persoonlijken aard werd uitgekozen, zou onzen confraters wel eens zeer onaangenaam kunnen opbre ken. Wat zegt hiervan Volksgazet Vragen door de Patroons 2 goede Bakkersgasten 2 Schrijnwer kers Meisjes van 12 tot 15 jaar voor breiwerk, loon van fr. 1.00 tot 1.50 dat Vragen der Werklieden 1 Hoveniersgast Daglooners. Men schrijft ons uit Weenen. Ik kan u nog niets definitief laten kennen betrekkelijk de kiezingen, want van de 580 zetels des Ruchraths, zijn er nog 130 in balloteering. Onbetwistbaar is er eene algemeene om keering. De sterkste partij zijn de roode so cialisten, wier getal leden van 13 tot 80 is geklommen. De verslagenheid is algemeen. Donderdag zult gij te zelfdertijd uit ge- breidener en definitieve inlichtingen ont vangen. G. V. G. Weenen 20 Mei 1907. Creemboter. Markt van Woensdag 22 Mei 1907, 75 kilogrammen ter Markt. Prijs fr. 2,70 peririlo. AALST. De werkstaking duurt maar altijd voort, 't is de negende week en nog altijd geen hoop van ze te zien eindi gen. Eenige stakers behoorende tot het syndicaat der roode leeperikken zijn weer naar de Walen getrokken om gaan werk te zoeken. Eenige kinders van roode stakers vertrokken naar Verviers.Maandag wierden zij met trommel en fluit naar de statie ge leid na verscheidene straten te zijn door getrokken. LEDE. Peerd gestolen. De verledene nacht is te Lede een peerd op de weide gestolen, toebehoorende aan den heer Lievens, zeepzieder. Het peerd is ontdekt geworden bij Verlée, koopman in hout en voerman, wonende Geeraardsbergschen stesnweg alhier. De dader is Oicar Lieven», velomaker, Nieuwstraat, te Aalst, zoon van den eigenaar van 't gestolen peerd. Het r< peerd is bij Verlée gestald in afwachting r< dat Oscar Lievens een koopman zou ge- ri vonden hebben.Proces-verbaal is opgesteld, oi Twee groote hoeven zijn te Resse- vs gem afgebrand. Slechts eenige runderen zijn ec gered. De schade bedraagt 50,000 fr. Men "J vermoedt misdaad. Zekere K. S., meestergast in de weverij van M. Hanus, ter wijk Beirstop- pelen, te Wetteren, alhoewel gehuwd, on derhoudt schuldige betrekkingen met ver- 6? schillige jonge vrouwen uit zijne buurt, terwijl zijne wettige huisvrouw, braaf en t0' oppassend mensch, onuitstaanbare mishan- de delingen van hem te verduren heeft. Over J* eenige dagen bevond de echtgenoote haren "e man met eene dier jonge vrouwen in de co echtelijke woning en daar zij aan beiden re' hun schandig gedrag verweet, werd ze aa door dezen onmenschelijk geslagen en ge vri stompt. re( Maandag, korts na noen, verweet zekere F. V. D. B., in eene herberg der buurt, aan K. S. dezes overdrevene vriendschaps- betrekkingen, waarmee hij gedurig zijne q£ vrouw vervolgde daaruit hevige twist. Daarop ging S. naar huis een revolver halen en ontmoette zijn tegenstrever in de straat, op wien hij plots een schot loste dat hem °P in den bovenbil trof. Getuigen van dien aanslag gelukten er in den aanvaller te ontwapenen, waarop hij wederom ijlings naar huis liep en weldra met een geladen karabien ter plaats ver scheen. Ondertusschen was naar de gendarmerie getelefoneerd en twee gendarmen kwamen *9 spoedig met een rijtuig aan, om den woes- £ec taard in verzekerde bewaring te brengen. 1 Het rijtuig dat hem naar het gemeente- lijk gevang bracht, was achtervolgd door f honderden personen, die, in uiterste ver- de bolgenheid, allerlei verwijtingen en bedrei-bfu gingen tegen hem uitbrachten. I Het parket van Dendermonde, dat on.wal middellijk verwittigd werd, zal dezen mor.naa gend ter plaats het onderzoek komen doen wa' De geschotene V. D. B. verkeerd in geer. I stervensgevaar. roe' Melanieke, eene vrouw van 138 kilos^ee zwaar, die sedert 20 jaren in de wachtzaal 1 der statie te Geeraardsbergen harde eieren I en pistolets verkoopt is in hare woning vanball de trappen gevallen en gestorven ten ge-mel volge van schedelbreuk. I De staking der handschoenstiksters,^^ die reeds eenigen tijd duurt te Sinte- Maria- Oudenhove (bij Oudenaarde), breidt zicb nog uit Men schat het getal 800. Velen, die voor uitgevers van Sottegem werkten,1 ec op Ge hie weigeren ook, de handschoenen nog aanj°nf ouden prijs te maken. *un Indien men tot geene overeenkomst kar *- komen, vreest men dat de staking in deziP*^ nij varheid binnen enkele dagen algemeermei zal zijn in deze streek. I Donderdag morgend zijn twee fabrikan-aiJn ten van Brussel gekomen om met de uit-Y®n geefster en eene afvaardiging der staakstenj in het bijzijn van de heeren burgemeester, n sekretaris en notaris Talloen te onderhan-8en delen. E De fabrikanten wilden 5 centiemen pei*lJn dozijn verhoogen en de schikking laten val- L lén volgens welke iemand die zijn werij°nf verlaat 3 maanden moet wachten vooraleer111 d bij een ander werk te kunnen krijgen. E In den namiddag had eene nieuwe bij- eenkomst plaats, doch ook zonder uitslag,^o- De werksters vragen het algemeene ta-om rief. Zij Zij spreken den meesten lof over dtmei heeren burgemeester Van der Linden ;Het Talloen, notaris, en de secretaris, die gee-vroi ne moeite gespaard hebben om hunne be-het langen te verdedigen en tot eene overeen- komst te geraken. van Later. De werkstaking iB geëindigd, ge 1 Twee jonge Duitsche meisjeR wares *chi door een kerel, die haar eene winstgevend!pije: plaats beloofd had, naar Brussel gelokt, deel Daar wiide de kerel, die een handelaar in Mei blanke slavinnen is, de meisjes doen diensjte I nemen in een verdacht huis. Zij weigerdet echter daar te blijven, waarop de schud ',e bedreigingen uitsprak en opnieuw naa.' hg Duitschland vertrok, de meisjes zonder een j)e;. cent achterlatend. Aan de twee ongelukki- Bcjji gen werd door de policie een onderkomen jn verschaft, in afwachting dat zij op de kosten njcj van den Duitschen konsul naar haar land ijze: zullen terugkeeren. vr0( 900 afgewasschen titels van de Maat- met schappij der Gaz van Rio-de-Janeiro die reiz verkocht waren of bij de wisselagenten in reet bewaring gegeven waren, zijn aangeslagen, bod De boekhouder M., heeft zaterdag namid- j dag, na eene confrontatie, volledige beken- nor tenissen afgelegd. I koo Eene jonge dame van Elsene had eenj goeden vriend o, welke haar dagelijks een stil bezoek kwam brengen. Maar Zondag avondj wai thuis komende, bestatigde zij de verdwij- 6ev ning van eene som van 10,000 fr. die in. doe een meubel waren gesloten. En, zonderling? de samentreffen Binds dien heeft de vriend) ook zijne bezoeken gestaakt. In zijne wo- ren ning had men hem ook niet meer gezien,j mii Dat geeft stof tot nadenken. 1 aid Zaterdag morgend omstreeks 7 1/2 ^er ure, had eene erge gazontploffing plaats t« 01 Sint-Joost ten-Noode, op het eerste verdiep e( van het huis, staande op den hoek der ?8a Marktstraat en der Kruisvaartstraat. M. ln Koïnski, die sedert enkele dagen deze ka- ov* mer bewoonde, was in gezelschap van zijnen vriend M. Demesmaeker en de meid, "er Zij werden eenen gazreuk gewaar en om de aai gazontsnapping te ontdekken, begingen zij 1 de onvoorzichtigheid een stekske aan te lan steken. Op dat oogenblik had eene gewei- jari dige ontploffing plaats, waarbij de drie per sonen erg verbrand werden. M. De Memes- maeker en de meid moesten naar het hospitaal overgebracht worden,

De Denderbode | 1907 | | pagina 2