Zondag 26 Mei 1907 5 centiemen per nummer. 579le Jaar 5951 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Catholieke slokzucht. Belgische Boerenbond. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. I DE GOUDKUIL Liedje van den Boerenbond. De Voederbeet. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vlogen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQl'E suniu. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, SS Mei 19GT. De blauwe en roode geusche organen, schrijft v Le Journal de Bruxelles deelen sedert eenige dagen eene testa ment-geschiedenis meê, die, zoo ze beweren, de gekende catholieke slok- ofgrypzucht eens te meer doet uitschij nen. Zou dat nu soms de zaak niet zijn waarvan de groene schrijvelaars sedert verscheidene maanden gewagen met het doel Z. H. Mgr. Waefelaert, Bisschop van Brugge, bij zyne diocesanen hatelijk te maken Groene Pie was de ergste. Wij twijfelen er niets aan. Dit gezegd zijnde ziehier de ware toedracht der zaak Het testament waarvan sprake is dat van eenen pastoor uit West-Vlaan deren, die geheel zijne fortuin aan den Kerkraad zijner parochie en aan zijnen Bisschop heeft bezet. Die pastoor had, als naaste bloedverwanten, slechts eene nicht en eenen kozijn, eigen recht- zweers, welke korten tijd na hem over leden zijn en die, vooraleer te sterven, Het testament van hunnen bloedverwant hadden goedgekeurd. De zoogezegd beroofde erfgenamen, die de zaak voor het Gerecht hebben ge bracht, zijn de kinderen van dien kozijn, eigen rechtzweer, dus anderszweers. De pastoor had met hen geen gemeens en kende ze zelfs niet. De eischers pogen in rechte te be wijzen dat hun bloedverwant krankzin nig was en dat hij, in dien toestand, geen geldig testament heeft kunnen maken. Wat aan iedereen klaarblykend zal voorkomen,zelfs eer het gerecht bepaald uitspraak heeft gedaan, is dat het voor zeker niet in zijn testament is dat de pastoor blijken van krankzinnigheid heeft gegeven. Hij behoorde tot eene familie waarin de gevallen van krankzinnigheid zich talrijk hadden voorgedaan. Zijn naaste bloedverwanten waren overleden. Deze welke hem overbleven, eene nicht door de geneesheeren veroordeeld en die eene maand na hem overleed, en een kozijn van zwakke gezondheid, die hem slechts vier maanden zou overleven, hadclen verscheidene malen in hun leven tee- kens van krenking der verstandvermo gens vertoond. Hij had het recht te gelooven dat hunne kinderen veel kans hadden hunne dagen te eindigen in een krankzinnigengesticht. De zaken zoo staande, aan wien zou hij zijne fortuin nalaten Aan verre kozyns en nichten welke hy niet kende en die waarschijnlijk een slecht gebruik van zijn geld zouden maken Waarom niet liever aan de kerk der parochie waar hij gedurende vijftien jaren pastoor was geweest en aan zijnen Bisschop die zijn persoonlijke vriend was? 't Is hetgeen hij gedaan heeft en waarin geen verstandig mensch hem ongelijk kan geven. Ziedaar de feiten zooals Le Journal de Bruxelles ze voorstelt. Had die E. H. Pastoor zijne gansche fortuin bezet aan de Godshuizen of 't Armbureel dan zouden de geuzen er over gezwegen hebben. Wat de groene volksfoppers betreft die handelden uit wraak, En dat zouden ook christen zijn Maandag 11. 2" Sinxendag, heeft de Boerenbond te Antwerpen zijne alge- meene vergadering gehouden, 't Is de eerste maal dat ze buiten de stad Leuven plaats greep. Antwerpen werd vooral verkozen omdat de Boerenbond er een molen en magazijn bezit en het centrum is van zynen koophandel. De vergadering werd bijgewoond door de heeren Helleputte, tusschentijdige Minister van Landbouw en Schollaert, Voorzitter der Volkskamer, beiden stichters van den Bond. Het verslag werd voorgedragen door de E. H. Luytgaerens, algemeeue Secre taris, waaruit blijkt dat de Boerenbond heden 35,191 leden telt en dit getal is in de drij laatste jaren met 13,378 vermeer derd. Dertig nieuwe Landbouwgilden heb ben zich by den Bond aangesloten, meest uit de Provinciën Antwerpen, Brabant en Limburg. Er waren geene uit Oost en West-V laanderen en het Walenland. Men denke niet dat ze weerbarstig zijn. Oost-Vlaanderen bezit zijn eigen alge- meenen Landbouwersbond, onderver deeld in talrijke Landbouwcomices. Wat de andere Provinciën betreft, is 't niet al te wel geweten, doch stellig valt er te wenschen dat de landbouwers van het gansche land eene machtige vereeni- ging zoudon vormen ter verdediging der landbouw-belangen. De handels-verrichtingen van den Bel gischen Boerenbond zijn sterk uitge breid. Hij heeft een bureel geslicht van verkoop van meststoffen, veevoeder, zaai- en plantgoed en landbouw-werk tuigen verder eene onderafdeeling welke zich uitsluitend onledig houdt met de belangen der Melkery. Meer dan 28,500,000 kilogr. mest stoffen werden verhandeld hebbende eene waarde van een en half miljoen franks. Er werden omtrent 1,500,000 kilogr. meer verhandeld dan het vorig jaar. 25 miljoen kilogr. veevoeder voor eene waarde van 4,280.000 frank zijnde bij de 4 miljoen kilogr. meer dan het jaar te voren. De zelfde uitbreiding werd bestatigd wat betreft het aankoopen van zaai- en plantgoed en landbouw-werktuigen. In den schoot van den Boerenbond bestaat er eene middenkas waarbij thans 230 Raiffeisenkassen zijn aangesloten. Door rechtstreeksche of on rechtstreek- sche tusschenkomst heeft de Crediet- dienst van den Bond in 't algeloopen jaar 248 leeningen toegestaan ten be- loopo van 1,400,000 frank. Men yoege hierbij nog de werkingen van het grond- pand-crediet welke werkelijk meer dan een miljoen bedragen. Do veeverzekering en herverzekering gaat goed vooruit. Er zijn reeds 6.293 peerden verzekerd, dank aan de herver zekering tegen geringe premiën en de minste verantwoordelijkheid. De verzekeringen tegett brand en werkongevallen zyn even voorspoedig. Na het eindigen van 't verslag namen de Z. E. H. Theunissen, Pastoor-Deken van Tongeren en M. Van den Bossche, Burgemeester van Ardoyo het woord en beiden maakten zich den tolk der gevoelens van innige dankbaarheid van den Boerenbond jegens M.M. Helleputte en Schollaert. De Eerw. Pater Van den Eisen bracht de groetenis der Nederlandsclie land bouwers. De vergadering toonde door de geest driftige ovatie waarmeê zij den heer Helleputte heeft begroet, dat ze met uiterste genoegen bcstatigt, dat hij, alhoewel slechts tijdclyk, aan *t hoofd van 't Ministerie van Landbouw staat. Dan nam M. Helleputte onder de alge- meene toejuichingen het woord en ant woordde in eene warme en hartelijke bewoording. Hij zegde onder ander Hier ben ik slechts dc Voorzitter van den Boerenbond en ik begroet met fierheid de tegenwoordigheid van zoo talrijke leden, waaronder ik met genoe gen talrijke boerinnen zie. Dat is voor ons het onderpand van een nieuwen vooruitgang. Het zijn, volgens de getui genis van Windhorst, de Duitsche vrouwen die de macht van het Centrum hebben uitgemaakt en die hem hebben toegelaten de macht van den ijzeren kanselier te breken. Langdurige toe juichingen). En ik reken op haar hier zullen zij het voorbeeld aanbrengen van haren geest van opoffering en edelmoe digheid. Ik bedank u, bovendien, omdat gij mij voortdurend uw vertrouwen schenktdat doet mij deugd aan het hart. Waarom ook zou ik veranderen i VAN J. R. HUTCIIIKSOra. 15" Vervolg. Vier. Zij waren met hun zevenen, maar Derrick is eenige oogenblikken ge leden met twee man naar de brik gegaan. Ja, dat hoorde ik. Wie heeft nu 't bevel, Tim Healy Ik geloof het wel, vader. Goed 1 Hij drinkt als een visch, of schoon hij een fatsoenlijk man is, wanneer hij nuchter is. Tim inpakken Nu, dat zullen wij eens netjes opknappen Wat, vader Neem dezen sleutel, hernam hij, alsof hij de vraag niet gehoord had, en haal eene kruik rhum uit de provisiekamer. Een volle, hoor jongen. Ik ging naar de provisiekamer, en haalde een van de lange, bruine kruiken, die wij van onze laatste West-Indische reis hadden meêgebracht, en bracht haar bij vader, in de meening, dat hij de rhum wilde proe venHij wenkte, dat ik de kruik in zijne kooi zou leggen. Het groote luik is niet gesloten, zegde hij. Zet de deur op een spleet en zie eens rond op het dek. Maar heel voorzichtig Ofschoon uiterst verbaasd, gehoorzaamde ik. Ik begreep er niets van. Zoodra ik de deur op een spleet gezet had en mijn oog voor de opening gebracht, riep hij zacht, maar ongeduldig Nu, ziet gij niemand Geen sterveling, vader. Ik denk dat zij in de kombuis bij elkaar zitten te drin ken behalve de man aan het stuurrad. Dat is zeer waarschijnlijk. Derrick zegde dat hij hun sterken drank achter liet. Hoe ziet het weer er uit Een heerlijke bries. De zee begint te schuimen, het schip gaat stampen. Ja, dat geloof ik ook I Ik weet wel wie er aan boord is. En wie het op de hielen zit ook. De brik zal alle zeilen moeten bijzetten, om ons in te halen. Neem nu de kruik maar, en zet haar op het dek binnen het luik, zegde hij. Ik deed wat hij mij bevool en sloot de deur in de veronderstelling, dat hij mij eene verklaring zou geven maar in plaats daarvan deed hij eene vraag, die mij nog meer in de war bracht. Hoeveel emmers hebben wij vroeg hij. Hier aan boord, vader Een half dozijn. Neen, maar vier. Toen wij den laat- sten keer te Barbados waren, hebben de haaien ons er twee weggehaald... Juist, dat is waar. Nu zullen wij ze gauw vangen, zegde hij. De haaien, vader vroeg ik, daar ik zijne bedoeling niet raadde, in deze wateren zijn geene haaien. Denkt gij dat was zijne wedervraag. Afwachten en uitzien, jongen! Vier em mers, zegt gij. Zijn zij bij de hand Zeker. Twee zijn er hier in de kajuit, en twee op het dek. Gij denkt toch niet dat zij den schoener in brand zullen ste ken, r.iet waar Melisse zegde.... Neem een besluit, jongen, zegde hij glimlachend, dan zal ik u eens vertellen, hoe ik aan boord ben gekomen. Gij zult wel honger hebben. Uit de kast naast hem gaf hij mij een scheepsbeschuit aan, waarop ik hongerig aanviel, want ik was geen romanheld, die van de lucht leeft, maar een gezonde zee mansjongen met een eetlust, alsof ik van een schip kwam,waar hongersnood heer6ch- te. De kapitein begon intusschen te ver halen Ik wachtte tot half tien op u, zegde hij, en toen, in de meening dat gij in de schuur waart opgehouden en rechtdoor naar hier zoudt komen, zadelde ik het paard en reed naar de Punt om mijne jon gens bij elkander te halen, eer zij terug keerden, want de zaak stond mij niet aan, en ik was besloten, nog denzelfden avond het anker te lichten en uit de zeilen. Aan den Punt werd het niet beter. Nie mand van de matrozen thuis niemand die kon of wilde zeggen waar zij waren overal de rhumflesch op tafel. Waar ik kwam zegde men - Kom binnen kapitein, en neem een glaasje, zoodat ik eindelijk begon te vermoeden, dat Abe Derrick's rij- De last kan zwaar zijn, doch uwe schou ders en men weet wat boerenschou- ders kunnen heffen zullen my al dc lasten helpen dragen. Werken voor den Boerenbond is werken voor onzen nationalen voorspoed en 't is de ver kleefdheid van eene catholieke Regee ring niet welke aan die zending zal te kort blijven Werken wij werken wij allen, mannen, vrouwen en kinderen werken wij met volharding! Blijven wij getrouw aan ons geloof, aan onzen Vlaamschen aard, aan ons Vaderland {Langdurige toejuichingen). Deze aanspraak van den lieer Helle putte bracht do vergadering in eene geestdriftige vervoering. De heer Schollaert word op zijne beurt luidruchtig warm toegejuicht toen hij verklaarde zich bij de woorden van den lieer Helleputte aan te sluiten en hulde bracht aan don Boerenbond die machtige stichting van strijd, verdedi ging en vooruitgang. Tot slot hief de gansche vergadering het lied aan van den Boerenbond 't welk dc zaal deed weêrgalmen. Wij deelen dit lied verder meê. Ora een ure had een monsterbauket plaats aan 't welk ruim 2u00 lischge- noten deelnamen. Aan 't nagerecht wor den verscheidene heildronken voorge steld. Na het bezoek aan de inrichtingen die de Boerenbond te Antwerpen bezit eindigden de feestelijkheden. Wijze De Vlaamsciie Leeuw 1. Wij zijn dc christen' boeren Van 't vrije Belgenland, Door liefde aaneengeschakeld Zoo gaan wij hand in hand, De grooten en de kleinen Al even broêrs gezind, Wij helpen, wij malkaiuleren De boer den boei' bemint Refrein Ja, laat ons wachtwoord schallen Door alle gouwen heen Dat ieder sta voor allen (bis) Dat allen staan voor een (bis). Wij, kindren van de velden, Wij, boerenvolk dat bidt, Wij staan met duizend tallen, 't Land dóór in vast gelid De zegen van Gods priesters Bevrucht ons gildewerk En wijze leeken leiden 't Naar 't grootsch en heilig werk. Refrein Ja, laat, enz. tuig met sterken drank hier langs was ge komen. Die zaak heeft zeer veel rhum gekost, jongen Dat geloof ik ook, en er komt nog meer bij, zegde ik. Luistert maar Er kwamen voetstappen over het dek, recht op het luik aan. Daar hielden zij een oogenblik stil, en gingen toen snel terug naar de kombuis. De kapitein wenkte naar de deur, ik opende haar, en zag Healy's rug in de kombuis verdwijnen. De rhum is weg, zegde ik, op de teenen naar mijne zitplaats terugkeerend. Aha zegde de kapitein lachend, ik dacht wel dat ze hem spoedig in de gaten zouden hebben. Nu, doorzenden zullen zij hem niet. In die kruik zit niet van dat ver- valschte goed een maatje rhum op een glas water maar echte rhum, zooals hij gemaakt wordten ik laat mij halen als zij binnen een uur niet zoo dronken zijn als kanonnen. Nu is de vraag maar of Der- riek voor dien tijd terugkomt Dan zijn wij tamelijk zeker van de man nen. In een oogenblik zullen zij dronken zijn. Laat ons in dien tijd voortgaan met ons verhaal. Nu, zooals ik zegde zoodra ik zag, hoe de zaken stonden, steeg ik weer te paard en reed naar het schip. Ik denk, dat het ruim een uur was, toen ik aan het strand kwam, want ik had veel tijd ver spild met het zoeken naar de manschap pen. Gelukkig vond ik de 6loep. Melisse stuurde Swabs er meê aan wal, om u te gaan halen. De schoonste stiel der wereld Dat is de boerenstiel. Al ondor blauwen hemel Van God, in blauwen kiel Indien we eendrachtig werken, Godsdienstig zijn en wijs. Dat heet weer 't Boeren- Vlaandei Europa's Paradijs Refrein Ja, laat, enz. De voederbeet is ontegensprekelijk een kostbaar en byna onmisbaar winter voeder voor de staldieren. Het is overi gens eene vrucht die bijna nooit mislukt on die zeer gemakkelijk te bewaren is. Doch, als wij zeggen dat ze bijna nooit mislukt, bedoelen wy daler de noodige zorgen en beinestiDg aan gegeven worde. Wat de grond aangaat, de beet gedijt best op teemachtige gronden, die wel bewerkt en diep losgemaakt zijn. Binst den winter eens goed diepvoren is daarom aan te prijzen. Voor bet planten nogmaals eene gewone omploeging en duchtig eggen, zal de grond los- en mul lig maken en alzoo de wortelen toe laten z ch goed te ontwikkelen. Hel is ecuter beter bij middel van middelmatige beet en hetzelfde gewicht te bekomen, dan die buitengewoon groote, waar men vroeger mede in de tentoonstellingen prykte want in 't algemeen zijn de grootste te water achtig en niet zoo voedzaam. Daarom raden wij aan de beeten niet te wijd te zetten. Elke variëteit heeft eenen afstand die hem best past Die hangt grootendeels af van de ontwik keling van het bladgestel. Hoe grooter ontwikkeling de bladeren nemen, hoe verder dc beeten moeten van elkander staan en omgekeerd, 't Is aan de land bouwer zelve, door vergelijkende proe ven dien afstand te bepalen voor de variëteit welke hij kweekt. De groei der beet is slechts van be trekkelijk korten duur daarom moet die plant eenen goeden voorraad oplos bare voedstoffen vinden. Stalmest en beir zijn ongetwijfeld uitmuntende mes ten. Doch de landbouwer beschikt over geene genoegzame hoeveelheid om op groote opbrengsten te mogen rekenen. Aangezien het sodanitraat thans nog al aan hoogen prijs staat, durven wij gerust de landbouwers aanzetten hunne toevlucht te nemen tot de aloudgekende Peru-Guano (Olilendorfsche). De prachtige uitslagen verleden jaar op aardappels verkregen, spreken borg dat die meststof insgelijks allcrvoordee- ligst zal werken op beeten. Men ge- bruike als hulpmest bij stalmest en beir van 400 tot 600 kgr. per hectare bij Zoo Nu, Swabs heb ik niet gezien, maar de boot lag er, zooals ik zeide. Ik roeide dus naar den schoener, zonder te vermoeden dat er aan boord iets niet in den haak was, toen ik opeens op het ach terdek pistoolschoten hoorde Dat deed ik. Ik was juist bezig mij van kant te maken. En uwe zelfmoord kwam mij duur te staan, want ik kwam met zulk eene vaart tegen het schip aai:, dat ik mijn revolver liet vallen. Wat Over boord Ja, in het water Daarom ging ik naar de kajuit om een andere te halen... Door welk luik zijt ge naar beneden gegaan Door het groote, daar was ik het dichtste bij. Dan begrijp ik, dat ik u niet gezien heb. Ikwasop het achterschip, zegde ik En gij zijt naar beneden gegaan... En ik ben beneden gebleven, want eer ik nog de sleutel van de wapenkist in de hand had, waren Derrick en zijne hel pers op het dek, en... voorzichtigheid is soir.s beter dan moed, jongen. Volkomen waar, vader, zegde ik, maar hoelang moeten wij uit voorzichtig heid hier blijven, terwijl er maar vier man op het dek zijn Ge zoudt wel met hen aan het vech ten willen; hé, vechthaan Geduld, 't zal gauw genoeg uwe beurt zijn. Zij nemen ons op den goeden weg meê het is de voorkeur de laatste hoeveelheid, want zooals bleek voor aardappels zijn het gewoonlijk de sterkste bemestingen dio de hoogste nettowinst geven. Overigens men zal met ons bekennen dat eene opbrengst van 80 tot 90,000 kgr. beet wortels per hectare (en dat gemakkelijk kan bekomen worden) nog al wat voed sel vraagt Men vergote niet dat de opgeloste guano, welke wij bedoelen, de helft door eene gewone beploeging mag inge werkt worden, en den anderen helft zou men kunnen op de sneden strooien en duchtig met den grond vermengelen door herhaalde eggiugen welke het planten voorafgaan. TabnUeprijzen. In het landbouwministerie houdt men zich op dit oogenblik met eene belangrijke kwestie bezig. De vreemde tabaksoorten ondergaan op dit oogenblik eeno aanzienlijke ry- zing, ter oorzake 1° van de trustma- nceuvers,, 2° van steeds toenemend ver bruik. De Staats'.andbouwkundigen zyn aan zocht goworden, te bestudeoron of onze inlandsche productie uit dien loestaud geen voordeel zou kunnen trekken, door eene grootere uitgestrektheid grond te beplanten met tabak, op de plaatsen waar het handwerk nog bereikbaar is. In de streken van Wervicq en Meenen gaat d=i volgenderwyze De pachter levert deu grond, het mest en bewerkt hel land. Lu de arbeid van het planten soms verricht door verscheidene huis gezinnen heett recht op een 'u>rdo ^an den oogst. Wat moeten wij dan toch zeggen van die catholieken te lui, te laf en te ikzuchtig om tot bevordering onzer zaak een handje toe te steken, om ook maar het kleinste op te offeren, doch altijd slechts weten te bedillen en af te keuren alles wat er wordt in 't werk ge legd Op hen past wonder wel wat den Hollandschen dichter Genestet zegt Maar 't ergst van al die plagen, Zijn toch op onze dagen Die kennissen van Job, Die altijd laraenteeren, Die 't doen van 't goed geneeren En eeuwig redenoeren, Als kiekens zonder kop 1 £5 Mei. Er wordt in Italië eene beweging op touw gezet om den 1" Mei te doen vervangen door den i5' Mei, voor het vieren van liet arbeids feest. In al de provinciën van Italië heeft men dien dag den verjaardag van het verschijnen der Encycliek Rerum-No- varum met grooten luister gevierd. weg naar den Goudkuil het zou jammer zijn hen van kant te maken, als zij ons zoo goed van dienst zijn. En in ieder geval, willen wij liefst geen bloed vergieten, wij zijn geene wilden, jongen. Wij moeten handen hebben die den schoener voor ons besturen en die dat werk goed doen ook, als wij ten minste den schat willen binnen hebben, eer de vervloekte haaien er bij komen En mijn plan om hen in te reke nen is al klaar. Wij blijven dus hier totdat Healy en zijne kameraden die kruik rhum leeg hebben. En dan, vader Wel, zegde hij lachend, dan gaan wij er op uit, en vangen hen onder eenen emmer Nu begon het luidruchtig te worden in de kombuis. Brokken van dronkeman*- liedjes en gelach, steeds met korte tus- schenpoozen weerklinkend, waren het be wijs, dat de kruik rhum zijnen invloed deed gelden. De kapitein ging overeind zitten en wierp zijne beenen over den rand van de kooi. Geef die emmers eens hier, jongen, zeide hij. Wij moeten ze eerst nog in orde brengen. De beide e mmers hingen aan haken tegen het achterslot. Zij waren van zeiidoek gt maakt, in den vorm van een hollen kegel, met ijzeren ring, om ze open te hou den en te doen zinken. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1907 | | pagina 1