Donderdag 30 Mei 1907 5 centiemen per nummer. 578,e Jaar 5952 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het liberaal of geusche programma. Eert Vader en Moeder. Oordeelkundig gebruik der scheikundige meststoffen. EEX EX AXDEli. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryvkig eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ra igen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 29 Mei 190T. La Gazette de Charleroi, een ultra liberaal orgaan, de redevoering aanha lende door Minister de Trooz uitgespro ken in de beraadslaging over de ministe- rieele verklaring, zegt als volgt M. de Trooz heeft verzekerd dat het liberaal programma in twee maanden tyds zou uitgeput zijn. Men mag eraan twijfelen, als men zich herinnert boe- veel tyd de Kamer noodig gehad heeft om geene wet op de mijnen te maken. Nemen wy aan dat de twee maan den twee jaren zullen zijn. Er zullen nog twee jaren bij noodig zyn om het land te zuiveren, dat door de clerikale partij in eenen Augiasstal is veranderd, om jacht te maken op de misbruiken, om de bedrieglijke toe lagen af te schaffen, om de fanatieke en weerspannige ambtenaars af te stellen, die de bevelen van Rome uitvoeren in plaats van die der natie. Deze wegvaging zal verscheidene jaren eischen, want de vuilnis ligt ver borgen in de hoeken. Als het huis zal gereinigd zijn, zullen liberalen en socialisten zich wel schikken om het te zamen te bewonen en vooral om te beletten dat de clerikalen het nog ooit binnendrin gen. Ziedaar dus het liberaal programma. Bedriegelijke toelagen, 't is niet moeilijk te raden wat de liberalen be duiden willen. Die toelagen zullen afgeschaft worden daar zij, volgens de liberalen, bedriege- lyk zyn. En waarom zyn ze bedriegelijk Omdat alle toelagen die niet uitslui- telyk aan de liberalen worden gegund onrechtveerdig zyn. Immers de libera len alleen hebben recht op toelagen van den Staat, Provincie en Gemeente. De toelagen aan de vrye catholieke scholen, aan de catholieke landbouw- maatschappyen, aan de catholieke maat schappijen van ondërlingcn bijstand, spaargilden, enz., zullen afgeschaft worden. Dus indien de liberalen meester wor den Oorlog aan onze vrye scholen Oorlog aan onze landbouwmaatschap- pijen Oorlog aan onze maatschappijen van ouderlingen bystand Oorlog aan de spaargilden en dit om de eenige reden dat ze uit catholieken samenge steld zijn. Immers allen onderstand zullen zij van wege de openbare Besturen ver liezen zonder de knevelarijen te rekenen waaraan zij zuilen blootgesteld zijn. 't Zal dus de strijd zyn onder alle opzichten. Afstelling der catholieke bedien den en afzetbare ambtenaars. Waarlijk dithoefde het liberaal orgaan ons niet te herinneren. Men telt ze bij duizenden, zij, die naar een vet postje snaken lijk den visch naar water. Nu, als dit alles zal gedaan zyn, namelijk, als alle toelagen aan catho lieke inrichtingen zullen afgeschaft en alle catholieke bedienden en ambtenaars afgesteld zyn en door liberale creaturen vervangen, dan, zoo hoopt het de Gazette de Charleroi, dan zullen de liberalen en socialisten in vrede kunnen leven. Maar daar de liberalen met nog groo teren slokzucht zijn behept dan do socialisten zou het wel kunnen gebeuren dat ze aan 't vechten gaan over 't eene of 't andere been van de feesttafel en zoo van vrienden gezworen vijanden wor den. Immers de rooden zouden zich niet lang te vrede houden met de afgeknaagde beenen die de liberalen hun zouden toe werpen en weldra hunne spel uit 't spelletje te trekken 8e vervolg. Naast hem 6tond Gertrud en weende stille bittere tranen maar Gebhard hoorde niet, dat zij schreide. De tranen der arme moeder liepen langzaam over haar wangen. Zij gaf zich geene moeite om ze af te wisschen. Ook haar trots was gebro ken. Zij voelde de waarheid en zij deinsde terug voor haar eigen werk. Het kaarten huis, dat zij had opgebouwd en zoo lang, zoo halsstarig verdedigd, was in een oog wenk in duigen gevallen, en zij zag bitter teleurgesteld, diep beschaamd en verlegen op haar eigen werk. Gertruds tranen vielen opeens op Geb- hards hand. Hij zag op, en hare droefheid bemerkende, trok hij haar tot zich, sloeg zijn arm met innige teederheid om haar heen, en zoo treurden en weenden in stilte de arme ouders langen tijd. En niets stoorde het doffe zwijgen, dan hun Btil gekerm en het tikken der klok. Lang zaten zij zoo droevig bij elkander. Zij peilden nu de diepte van den afgrond. Er grijnsde hun uit dien kolk iets zoo ver schrikkelijks aan, dat zij den moed niet hadden, het met open oogen te betrachten. Zij, de brave, godsdienstige, vrome, eerlijke, lieden hadden zulk een zoon, en die zoon was hun werk, zij droegen die schuld eigenlijk alleen. Niettegenstaande de talryke lessen en voordrachten, die in de laatste jaren nopens de natuur en het gebruik der scheikundige meststoffen gegeven wor den, niettegenstaande het groot getal werkjes die over dezelfde kwestie het licht zagen, hebben sommige landbou wers nog gansche verkeerde meeningen omtrent hunne aanwending. Zoo men het meeste profijt uit de schei kundige meststoffen wil trekken moet men eerst en vooral weten dat zekere meststoffen moeten ingewerkt worden en goed met den grond vermengd, ter wijl andere bij voorkeur bovenop ge strooid moeten worden of lichtelijk ingewerkt met de eg. Onder de eerste noemen wij de phosphaten en potasch- zouten, de verschillende soorten van Eindelijk brak vader Gebhard het stil zwijgen. Kom, vrouw, nu niet de hoop opge geven, niet alle hoop. Kom aan, het is toch ook ons kind, en zoo slecht kan hij dan op eens ook niet geworden zijn. Ik geloof het met u, wij overdrijven de zaak. Moed en vertrouwen. Weet gij wat Morgen vroeg ga ik hem opzoeken, dan zie ik zelf met open oogen en open ooren. Na acht dagen ben ik weer hier. Niet En hij zag haar met een glimlach aan, zoo innig en zoo vroom-goed dat het u roerde. Zij streek hem het krullend haar, dat toch dunner werd, op het hoofd, en waar zilveren streepjes begonnen door te loopen, uit het thans gegroefde voorhoofd, en hun oogen ontmoetten elkander. Neen, ons kind kan toch zoo diep niet gedaald zijn. Nog lang was vrouw Gebhard dien avond bezig met duizend kleine zorgen voor de reis van meester Gebhard. Dan zag men haar hier, dan daar. De buren mogen wel verwonderd zijn geweest, zoo laat nog licht in de verschillende kamers van het Geb- hardsche huis te zien, maar 's morgens loste zich het raadsel op. Gepakt en gezakt stond de meester voor dag en dauw in de deur, en een koffer, zoo groot als maar ging, welks verpakking van de alles omvattende zorg van moeder Geb hard getuigde, lag naast hem. Toen ging het in den postwagen. De meesterknecht reikte den koffer aan. guanos alsmede het ammoniaksulfaat. Integendeel zou het af te keuren zijn sodanitraat ook in te werken. Dit moet aan de oppervlakte gebruikt worden, zoo niet is er doorzijging naar den onder grond te vreezen. Een ander punt van 't grootste belang is van nooit de scheikundige meststoffen in aanraking te brengen met de zaden. Inderdaad vergeten wij niet dat die vet ten meestal min of meer bytende zouten die smelten als ze in aanraking komen met het water des gronds. Het zaad doortrekt er van en de kieming is be lemmerd. Wanneer dan die teedere kiem of keest schiet, is ze omringd van eene zoo sterke oplossing dat ze er veel door lydt, en dat in sommige gevallen de planten later en onregelmatiger uit komen dan op land welk zelfs geen scheikundige meststoffen ontving. Dit bestatigden wij verleden jaar nog op een proefveld met beeten. Onlangs nog bestatigden wy een an dere verkeerde handelwijze. Een land bouwer had eene lamely k vochtige wei de, waar biezen, kattestaarlen en andere diergelyke planten in voorkwamen. En hy gebruikte daarin superfosfaatWel nu, superfosfaat is zelf zuurachtig en zou de weide nog zuurder maken dan ze van natuur was. Waarom in derge lijke geene staalslakken en kaïniet ge bruikt Deze immers zullen de zuurheid tegenwerken en den aard des gronds verbeteren. Sommige meststoffen, als sodanitraat, superfosfaat, enz. worden als dekvette gebruiktzelfs de potaschzouten kunnen aldus met voordeel aangewend worden, zooals de laatste proeven duidelijk be- wyzen. Welnu meer dan eens zagen wy on bedachte landbouwers de meststoffen 's morgens op de planten strooien, als deze bedauwd stonden. Zy vreesden im mers dat die meststoffen in den zonne- schyn gebruikt zouden kunnen vervluch tigen En wat is het gevolg daarvan Zoo dra de zon uit komt staan de planten verzengd of verbrand, zooals men ge woonlijk zegt. Zulks is niet te verwonderen. Immers de meststoffen blijven gedeeltelijk aan de bedauwde bladeren kleven, smelten en de bytende oplossing verschroeit de plant, Wy hebben gemeend wel te doen door de aandacht der landbouwers op deze belangrijke punten in te roepen en hen aldus wellicht onaangename misre keningen te vermijden. WILLIAM. Bij het afscheid stak Gertrud nog even het hoofd in de diligence en fluisterde aan Gebhards oor, die zich tot haar nederboog, doe alles volgens afspraak, maar ik bid u en vergeet het niet, wees niet te erg, te streng, bedenk toch dat het ons eenig kind Dicht klapte de deur. De vroolijke post hoorn trompette er vroolijk op los, en Gebhard was op reis. Ook nog iemand meer ging dien dag op reis, maar met een ander doel en naar een ander land. Reta wist alles wat Gustaaf betrof. Een oude vriend haars vaders, die de universi teitsstad bewoonde, hield haar op de hoogte. Ook zij had hem geschreven. Zij had hem gesmeekt en gebeden om te keeren op de glibberige baan, waarlangs hij steeds dieper en dieper in den afgrond gleed, om reddeloos verloren te gaan. Maar zij ont ving nooit een antwoord. Wat had zij voor hem gebeden, hoe menig uur voor hem in de kerk doorge bracht, onder heete tranen. En nu, toen zij hoorde hoe ver het met hem gekomen was, wilde zij een bedevaart doen naar het mira- kuleuze beeld der lieve Moeder Gods, dat op een afstand van vijf sur, op een berg vereerd werd. De ranke torens schenen allen bedroefden te roepen, om bij de Moe der van smarten troost en moed te komen zoeken. Een arme wijnbouwer had het prentje Zooals vroeger in België. Te Ancelles, in de Opper-Alpen in Frank rijk, heeft de officieele schoolmeester slechts een enkelen leerling zijnen eigen zoon. Al de ouders van het dorp, goede catholieken, zenden hunne kin deren naar de parochiale school. Om zijnen zoon te onderwijzen trekt de schoolmeester, nu 1800 fr. jaarwedde en daarbij nog 400 fr. vergoeding voor woonst. In België, tijdens den schoolstrijd van 1879 tot 1884, was het nog heler toen waren er schoolmeesters die geenen enkele leerling hadden en in hunne prachtige schoollokalen konijnen kon den kweeken. Hooibrand. Soms gebeurt het dat dicht opeengeperst hooi begint te roo- ken, en ook wel in brand schiet. Dit komt voor hij versch hooi, of bij hooi dat onvoldoende gedroogd was hy het wegbergen. Het gebeurde ook wel eens dat iemand die in zulk hooi, bijvoorbeeld, een mid dagslaapje ging doen, gansch ontsteld wakker werd. Gassen, ontwikkeld door het half droge gras, waren daar de oor zaak van. Niet voldoende gedroogd hooi is, na in oppers of op den dilt opeengestapeld geweest te zijn, een ongezond voeder voor de dieren, welke er geen voedsel uittrekken, en integendeel er storingen in de spijsverteringsorganen bij opdoen. De Vorst. De vorst van de laatste nachten heeft in de provincie Luik veel schade veroorzaakt. In de valleien van de Vesder en van de Hoëigue, zoowel als op de hoogten van Herve, zyn al de knoppen van de hoornen ganscli ver nield. Dit jaar zullen er noch krieken, noch pruimen, noch appelen en ook geen peren zijn. Zekere groenten,zooals erwtjes en boonen zyn insgelijks ver loren. Al de bewoners van de streek zijn ten diepste ontmoedigd. Ontslag van den gouverneur van Antwerpen. M. Fredegand Cogels, gouverneur der provincie Antwerpen, deelde Vrijdag in de zitting van de be stendige deputatie mede dat hij zijn ontslag aan den koning gezonden heelt. M. Cogels had dit ontslag reeds den 20 Maart laatst aan den minister van biu- nenlandsche zaken meegedeeld. De minister had echter gevraagd om te overwegen daar kwam de ministe rieels krisis en verandering van miuis- gekocht en in zoo'n.landelijk kappelletje ter vereeiing uitgesteld. En de kleine kapel was weldra een prachtige, groote, gothische kerk geworden, waar priesters uit den regel van den H. Augustinus den dienst deden en aan duizenden pelgrims de H. Sacra menten toedienden. Het klooster en de vrome paters zijn weg, sinds lang, m..ar de kerk en het mira- kuleuze beeld zijn er nog, en worden steeds druk bezocht. Te voet wilde zij er heen. Daarom ver liet zij vroeg de stad. Een bidweg zou het zijn. Zij besteeg den berg, Geen pelgrim was er nog. Weldra knielde zij in vurig gebed voor het genadebeeld. De muren der geheele kapel waren met krukken en ex- voto's zonder tal behangen. Zooveel gebeden heeft Maria hier verhoord, zooveel smarten geheeld. Hier bad de vrome jonkvrouwe o Lieve Moeder der smarten help, waar geen menschen helpen kunnen. Zij deed de belofte, alles te doen om zijne ziel te redden, en hem altijd alles te vergeven. Mijn hand kan ik hem wel nooit reiken, maar een vriendin zijner ziel wil ik zijn en blijven, zoolag ik leef. Getroost keerde zij biddend naar huiB. En toen zij in de parochiekerk ging bidden, harer bedevaart ten besluit, knielde zij voor het missiekruis neer, maar zij was niet alleen. Het schemerde reeds in de kerk. Toen zij opstond, verliet met haar eene vrouw de kerk. Vrouw Gertrud was het. Zij hadden beiden voor Gustaaf gebeden. terie, hetgeen M. Cogels belette tot nu toe zijn besluit openbare te maken. De reden van dit ontslag is dat de achtbare gouverneur rust noodig heeft, gezien zijnen wankelbaren gezondheidstoe stand. Het aftreden van M. Cogels wordt algemeen betreurd, daar hij aan de provincie onschatbare diensten bewezen heeft. In de sieenbakkeriMiij- verheid. Wij lezen over dezen belangrijken tak van onze nijverheid een bericht dat weinig aanmoedigend is voor de fabrikanten De ny verheid der steenbakkerij gaat eene lang voorziene crisis te gemoet. Te Beersse hebben de patroons het loon der werklieden verminderd dezen veroorzaakten woelingen, waarby de gendarmen moesten te pas komen. Een groot getal werklieden zijn afgedankt. Langs de Schelde is de toestand de zer belangrijke nijverheid niet beter. Terwyl dé werklieden voortdurend meer loon eischen, stijgen de onkosten der patroons en worden deze overdreven. De pacht der weiden, bedraagt thans 400 tot 450 fr. per hectare, of het dubbel van qver 15 jaar. De kolen kostten vroe ger 12 fr., nu 17 fr., zoodat zy op 22 tot 23 fr. komen, vooraleer zy in de verschillige steenovens verdeeld zijn. De schoone steen daarentegen geldt maar 11, 12 fr. meer, tegen vroeger 15 en 16 fr. Internationaal landbouw- geetichi. De commissie gelast met liet onderzoek van het ontwerp der regeering inhoudende do overeenkomst te Rome onderteekend, voor de stich ting van een internationaal landbouw- gesticht, is vrijdag vergaderd geweest onder voorzitterschap van M. Raem- donck. De commissie heeft haren verslagge ver, M. Tibbaut, gelast inlichtingen te vragen aan de regeering, namelyk het vertoog door de llaliaansche regeering gedaan en krachleus hetwelk al de mo gendheden afgevaardigden naar Rome hebben gezonden. De commissie, oordee- lende dat de landbouw dezelfde belangen heeft in alle landen, heelt het wetsont werp met eenparigheid aangenomen. BURGERWACHT. De werkdadige burgerwacht had in ons land, op 31 Maart 1880, eene getalsterkte van 29,862 man. Op 1 Maart 1899, na hare horinrich ting, telde zij 40.443 man. Op 31 Maart 1906 telde zy 47,230 man. Als vriendinnen verlieten zij de kerk. IX. DE HAND. Het was avond. De laatste klanken van het Angelus stierven weg langs den stroom, en de heu velrijen, welke de bedding van den groenen stroom van weerszijden omzoomen. Het was volgens het Duitsche lied, de toppen der bergen glansden in het avond zonnegoud, en de vervallen tinnen en torens en kanteelen der grijze ridderburch ten, het droomend verleden, dat zoo wonder neerziet op het rumoerige heden, stonden te flikkeren in de fantastische verl.chting van groen en purper en goud, dat het be- tooverde kasteelen schenen, door de sage weleer omsponnen met haar liederen, zoo als nu met machtig omhoog rankend klim op Er daalde iets plechtige over het land schap neer, iets dat tot bidden stemde. De diligence ging door een klein dorpje allerschilderachtigst gelegen in een uitsnede der bergen, die in hun holte juist de bed ding aanbinden aan een dier kleine berg- stroomen, die bij storm en regenbuien zoo noodlottig worden voor hun oevers. De hellingen daalden links en rechts in zachte glooiing tot aan den Rijn, de huizen als in hun armen houdend, zoo als een moeder, die de kleinen het maken der eerste schre den leert, de armen beschermend aan bei den zijden van den kleine uitstrekt. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1