Zondag 2 Juni 1907 5 centiemen per nummer. 578le Jaar 5953 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De vrijheid lijk in België. DE GOUDKUIL Peruguano in den tuin. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE iUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen *p bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 1 Juni 1907. Reeds meer dan eens zagen wy ge beuren dat verscheidene Fransche dag bladen die verre zijn van Gatholiek te wezen, verontweerdigd over de dwin- gelandsche vervolgingen die in hun vaderland woeden, uitriepen Mochten wij de vrijheid genie ten lijk in België Men neme wel in acht dat de opstel lers dier dagbladen welke zulke wen- schen uitdrukten, ten meerderen deele overtuigde liberalen zijn, maar lieden die alle rechtzinnigheid niet hebben ver loren. De vrijheid lijk in België... Nu dat de catholieken 23 jaren aan 't bewind zijn, zouden onze blauwe en roode tegenstre vers, indien zy nog eenige rechtzinnig heid bezitten, moeten bekennen dat er in geen enkel beschaafd land ter wereld zooveel vrijheid bestaat als in België Maar, neen, zoo rechtzinnig zijn ze niet, en jaar in, jaar uit, jammeren zij dat het Gatholiek Ministerie de vryheid in ge vaar brengt. Maar ze jammeren voorde meerder heid des volks in de woestijn want geen ernstig mensch gelooft er iets van. Nu de liberale redenaars en scribenten beweren wol dat wij, Catholieken, de vrijheid in gevaar brengen, maar blij ven aan 't bewijs te kort in welke om standigheden, wij de vryheid hebben verkracht. Neen, ze kunnen ons geen bewijs le veren en is dit niet een afdoende betoog dat hunne beschuldigingen ongegrond zyn Inderdaad, hetgeen wij dagelijks kun nen bestatigen, bewyst ontegenspreke lijk dat onze Catholieke Ministers de overtuiging van eenieder eerbiedigen. Waar geniet men eene uitgestrektere vrijheid van onderwijs dan in België Iedereen bezit het recht te onderwij zen ja, iedereen mag eene school ope nen en er aanleeren wat en op welke wijze hy het verkiest. De ouders mogen aan hunne kinders de opvoeding en 't onderwys laten ge ven die ze verlangen. Het staat hun vrij eene opvoeding en een onderwijs met God of zonder God te verkiezen... Neen, niemand kan hem dit beletten. Maar wie wil het hen beletten Wie wil hunne vrijheid in zake van op voeding en onderwijs besnoeien De liberalen en socialisten, zij, die zich gedurig en in alle tonen op hunne oneindige liefde voor de vryheid beroe men. VAN J. R. HUTCHINSON. i6* Vervolg. Onder den ijzeren ring waren aan beide zijden openingen in het zeildoek, waar een stuk koord, ongeveer een voet lang, met een knoop aan ieder eind doorheen was gestoken, dat dienBt deed als hengel. De kapitein sneed met zijn zakmes van iederen emmer een knoop af, zoodat het eene eind van het touw los was. Nu zal ik u wijzen, hoe het gedaan moet worden, reide hij. Hij trok den eenen emmer over zijnen voet, sloeg de koord over den knoesel, stak 't losse eind weer door de opening en maakto het vlug met eenen zeemansknoop vast. -T- Pak aan zeide hij. Ik trok zoo hard ik kon, maar het gelukte mij niet den emmer van sijnen voet los te krijgen. Met een tevreden hoofdkniksken maakte hij den knoop los, en gaf mij den emmer, terwijl hij den anderen nam en met die zonderlinge wapens in de hand zetten wij de deur een eindje open en gingen op den uitkijk staan. Onder het fokkezeil door, konden wij het Aardige liefde die bestaat in wat men lief heeft te verwurgen De vryheid van vereeniging is aan allen gewaarborgd zonder eenig onder scheid aan wereldlijke en geestelijke personen. Is het de vrijheid van in 't openbaar te vergaderen, van bijeenkomst die in ons land bedreigd wordt Is het niet in België dat men zeggen mag de straat behoort aan iedereen als wetten en reglementen worden in acht genomen In de straten onzer steden woont men processiën by die de catholieke gods vrucht zoo veel luister kan by zetten men ziet ook de revolutionnaire betoo gingen der socialisten dezelfde straten doortrekken. De vrijheid van Godsdienst is aan allen gewaarborgd. Het is dus niet te verwonderen dat vele lieden in Frankrijk de vrijheid ver langen lijk wij ze in België genieten. Ze vergelijken wat ze in Frankrijk zien gebeuren met wat ze in België be statigen. Immers in Frankrijk is de vrijheid van onderwys verdwenen. Het recht van de ouders om hunne kinders op te voeden en te onderwijzen gelijk ze het verlangen is verbeurd. De vrije scholen zyn er afgeschaft en de ouders zijn gedwongen hunne kinders naar de ongodsdienstige scholen te zenden... De vrijheid van vereeniging is aan de Franschen ook ontzegd. De kloosterlin gen alhoewel inboorlingen zoowel als hunne medeburgers zyn uiteengedreven geworden, uit 't land verbannen en tot overmaat van onrechtveerdigheid wer den hunne goederen door den Staat ge roofd. Miljoenen en miljoenen klooster goederen zijn gestolen en de Staat heeft er zich niet door verrijkt, want bijna 't geheel bleef aan de maat en den stry- ker der likwideerders. De vryheid van godsdienst is ook in gekrompen gewordende cathedralen, de kerken en bidplaatsen, de godsdiens tige voorwerpen, heilige vaten, enz. de kerkelijke goederen, de bisschoppelijke paleizen, de pastoryen zijn eigendom van den Staat, der departementen, ste- denen gemeenten verklaard geworden... De vryheid van in 't openbaar te ver gaderen of te vereenigen bestaat nog slechts voor de socialistische betoogin gen, terwijl het aan de catholieken ont zegd wordt het H. Sacrament 't zij in eene processie, 't zij in eene berechting te vergezellen. God mag er nimmer ter straat verschijnen maar den rooden dui vel wel. Is het dan te verwonderen, wij herhalen het, dat, in tegenwoordigheid van al die vervolgingen, van al dien willekeur, van al die lielsche dwinge landij, vele Franschen 't lot van ons, Belgen, benijden en bidden Geeft ons de vrijheid lijk in België geheel dek overzien. Vlak tegenover ons stond de kombuis, waarvan de deur open was. Nauwelijks hadden wij alles eens opge nomen, of uit de kombuis kwam een man met een panneken in de hand. Zijne hand was onvast tengevolge van zijn onzekeren gang, en terwijl hij ons voorbijging klaste hij bij lederen stap van den inhoud van het panneken op het dek. De kapitein ging een weinig achterwaarts. Dat is HennesBy, fluisterde hijIk wist niet, dat die ook aan boord was. Waar brengt hij dien rhum naar toe Ik denk, naar den man aan het roer. Die heeft zijn aandeel nog niet gehad. Nu, op die manier krijgt hij niet veel van zijn aandeel, als Hennessy ten minste niet beter oplet. De rhum plaste allemaal op den grond. Wie staat aan het rad Ik zou gaarne willen weten met wien ik rekening heb te houden. Gij begrijpt, hij staat op post en zal dus niet zoo dronken zijn als de anderen en daarom zullen wij meer last met hem hebben. Ga eens zien wie het is, jongen. Voorzichtig gluurde ik eens door het achtervensterken, en keerde toen weer naar den kapitein terug. Wel, zegde hij, wie is het Jimmy Dodds, vader. Jimm Een van onze eigen jongens Dezelfde, vader. Ik denk dat hij het is, van wien Melisse mij vertelde, dat zij hem omgekocht hadden. Zeer waarschijnlijk, en yoor ons goed De tuingewassen voeden zich op de zelfde wyze als de landbouwgewassen. De ontleding hunner drooge stof bewyst inderdaad dat zij uit dezelfde bestand- deelen bestaan. De voedingstoffen, die landbouwgewassen uit den grond trek ken, moeten zij dus ook uit den bo dem halen en door bemesting moet bij beiden voornamelijk voorzien worden in de behoefte aan stikstof, fosfoorzuur, potasch, kalk en magnesia. Opdat het groeiproces zoo kort mogelijk weze, op dat de blad en strengelgewassen malsch en smakelijk zouden worden, ishetnoo- dig, dat de tuingrond warm en los zij. Om bovenstaande redenen is de opge loste Peru-Guano van Ohlendorft' eene uitstekende messtof voor den tuin. Zij geeft alle vereischte voedingstoffen, zoo dat men, wanneer men in den groenten- of bloementuin deze guano gebruikt geen enkele andere hulpmeststof meer noodig heeft. Vermits zij eene organische messtof is en in den grond o. a. door opneming van zuurstof in andere stoffen omgezet wordt, maakt zij den grond warm en is ook daarom voor den tuin geschikt. Noch bladeren, noch stengeltjes, noch worteltjes worden door aanraking van Peruguano aangetast of verbrand. Men kan ze dus desnoods als bovenbemesting gebruiken, 't Is nochtans verkieslijker ze in te werken 't zij met de raak of het houweel. Andere begieten met eene op lossing van guano in water. Vooral bij bloemen is deze wijze van bemesting zeer geschikt. Men neme daartoe 25 gr. guano per 10 liters water, roere goed om enbegiete daarmede. Die doenwijze is echter nog al om slachtig en is maar aan te prijzen voor liefhebbers. Tuiniers die de zaak in 't groot drijven, bemesten de ledige bedden vóór het zaaien of planten, en rekenen 5 kgr. per are of 50 gr. per m2. Voor sommige gewassen als verschillige soorten van boonen, salade, kooien, enz., die een zware bemesting vragen, kan men de dosis wat verhoogen. De Peruguano is vooral daarom voor den tuin bijzonder geschikt, omdat ze een meer gunstigen invloed op den smaak der tuinvruchten uitoefent dan andere veelgebruikte meststoffen. En daar het voor alle groenten toch vooral op den smaak aankomt, is guano verre te verkiezen boven beir, poudrette, straatmest, slootmest en dergelijke, die in 't algemeen zeer ongunstig werken op de goede hoedanigheid. Men vergete daarenboven niet dat Pe ruguano een warme me3t is, die vroege groenteü geott. Dit laatste punt is ook van 't grootste belang voor den tuinier, daar de vroege groenten de welkomste en de duurste zyn. Zoowel in tuin- als in landbouw zou- deu de hoveniers zich door bemestings- proeven moeten onderrichten. ook. Wat ons betreft, hadden zij geen beteren kunnen kiezen. Die drinkt als een spons. Ik ben alleen bang voor die wilde Ieren, Healy en Hennessy. Healy is op zijn manier een goede jongen, maar... als de drank is in den man... Als zij droi.ken zijn steken zij iemand een mes in de ribben, eer hij er aan denkt. En zij zijn op het oogenblik nog maar half weg. Daar komt Hennessy terug. Gelukkig dat hij Jtmmy heeft afgelost. Hikkend en in zichzelve mompelend, vervolgde Hennessy struikelend zijnen weg. Hot panneken had hij zeker aan Dodds gegeven, die nu zijn borrel gebruikte. Hij zelf had ongeveer zooveel gebruikt als hij verdragen kon. Het overhalen van het schip gaf hem zulk een hevigen Btoot, dat hij zich aan alles moest vasthouden, eer hij de deur van de kombuis kon vinden. Healy was binnen een liedje aan het zingen en dit scheen de anderen vreeselijk te hinderen. Schei toch uit met dat gebrul schreeuwde hij, met de noodige sierlijke woorden, die ik hier maar zal overslaan. Kom eruit en ga naar uwen post aan het roer, of zoo waar. En, met zijn volle gewicht bonsde hij tegen de kombuiB. Healy stak het hoofd buiten de deur. Kom, wat beduidt dat lawijd nu vroeg hij met den ernst van een beschon- kene. Haalt gij mij van mijn werk Zoo waar ik leef, als ik buiten kom. zal ik u... Wat zult ge dan vroeg Hennessy, zich met moeite oprichtend en zijn landa- ANTWOORD. De heer Helleputte, Minister van spoorwegen enz., ant woordde op de vraag der heeren de Bethune en Tibbaut opdat de trein 3052 uit Gent te 20 u. 10 m. zou stoppen te Gherscamp. De zaak zal onderzocht worden. De oude giizetien. Het Apostoliek Genootschap der kinde ren van den H. Joannes Berchmans van Sint-Truiden, geplaatst onder de hooge bescherming van Zyne Doorluchtige Hoogwaardigheid den Bisschop van Luik, heeft voor doel zijne leden tot allerlei werken van catholiek apostolaat te vormen. Om het geld te winnen, noodig tot het voltrekken van hun huis en tot on derhoud van hun Genootschap, zonder te zeer ten laste te zijn aan de christe lijke liefdadigheid, vragen de kinderen van den Heilige Joanues Berchmans, oude gazetten en tijdschriften Giften in geld, ook de kleinste, worden insgelijks met innigen dank ontvangen. Tot heden ontvingen zy 3200 nummers van De Denderbode. Jaarlijks worden zes en twintig Mis sen voor de Weldoeners en Weldoen sters van het Genootschap opgedragen. Men gelieve zijne giften vrachtvrij te zenden aan Kanunnik SENDEN, te Sint- Trüiden. Oké Anseele, Demblon, Te'r- wagna Modeste Vooruit be gon Zondag een artikel met de volgende alinea Weldra stroomt al wat zich vetmest aan het zweet van den werkman naar zee, om in eene tergende weelde te verbrassen, wat aan zoovele arbeiders kommer en ellende kon sparen. Saluez Messieurs MANNEN VAN GEWICHT. M. Warocqug, liberale volksvertegen woordiger van Thuin, weegt 152 kilos M. Sohier zijn plaatsvervanger, weegt 158 kilos, en gezel Elie Hainaut, socia listische plaatsvervanger 168 kilos. En die mannen klappen van... vette paters Om ratten te verdelgen, vermengt men 1 deel chloorbarium en 2 deel soda met water. Als de neerslag zich volkomen heeft gezet, giet mep het wa ter af. De neerslag wordt dan met dub bel zooveel meel tot een deeg geroerd en op de plaatsen gelegd, waar de rat ten komen. Sclmntlolifj. De Minis ter van Nijverheid, M, Hubert, is on dervraagd geweest door Wettinck en Smeets, twee soclaliste volksvertegen woordigers, of hij niets kon doen bij de bazen, om de werkstaking in twee drie koolputten te doen eindigen. M. Hubert heeft geantwoord, maar zoo eene antwoord gegeven die eene man dreigend aanstarend. Wat zult ge Wat zult ge Wat zult ge Ik zal... ik zal... ik zal... zegde Healy. Hennessy zijn vuist in het gelaat duwend en onverstaanbare woorden uitstoo- tend. Dat was Hennessy te kras. Het maakte hem gedeeltelijk nuchter en geheel woe dend. Met onbegrijpelijke vlugheid trok hij zijn vest uit en begon als een zinnelooze op het dek rond te springen. Wilt ge vechten riep hij uitdagend met zijne vuisten zwaaiend. Wilt ge vech ten Ja Kom er dan uit, leelijke aap Kom hier, dan zal ik u een paar blauwe oogen en een bloedneus slaan, zoo schoon als ge maar kunt verlangen Kom er uit Kom er uit, Healy Healy zwaaide de kombuis uit. Let op, jongen, let op fluisterde de kapitein opgewonden. In een halve minuut zijn zij aan het vechten. En de andere man laat zich niet zien. Die ligt zeker reeds omver. Daar hebben wij het al Dat komt van den rhum Ik had nooit gedacht, dat hij ons zulk eenen dienst zou bewijzen. Denk aan wat ik gezegd heb van de koord eens erom heen, dan door de opening en dan vastmaken. A1b Derrick nog maar tien minuten wegblijft zijn wij gered. Nu is de gelegenheid goed, jongen Vooruit met de emmers. Hij wierp de deur open en wij vlogen naar buiten Er was niet veel kans dat de vechtende ons zouden hooren, want wij hadden geenc laarzen aan en de woeste eeuwige schande werpt op do kap der soclaliste kluchtspelers. Hij heeft de schijnheiligheid ontmas kerd van de socialiste werking en hare hertelooze, sluwe wreedheid voor den dag gelegd. Hij heeft verklaard, in volle Kamer ,dat in de werkstakingen, door de socialisten aangestookt, de opleiders fr. 4,50 daags trekken, en de opgeleide, de werkstakers, met moeite één frank hebben Deze die de hulp ontvangen, verdeelen ze ten volle naar hun voor deel. Aan deze waarop men mag re kenen. geeft men fr. 4,50 en aan de andere geeft men 1 fr. Deze die maar 1 fr. ontvangen zullen nu weten, door mijne verklaring, dat er nevens hen zijn die fr. 4,50 trekken. Zij zullen nu klaar zien en het werk hernemen. Do socialisten wierden bijna razend van woedede eenen tegen den minister, de anderen tegen hun eigen volk. Niet te verwonderen de waarheid verwondt en de heer Minister drukte met den duim op de wonde.... f DE GASKWESTIE. Geen woordje meer in 't orgaan der firma Vijf Ezels C°, over de gas- kwestie Zou men wellicht aan 't ouderzoek zijn hoe het komt dat de liberale con troleurs vinden dat de regie honderd duizend franks winst zou afwer pen, terwijl Groene Pie, 't orakel van Ghipka, die winst maar op Vijftig duizend franks schat... 't Is der moeite weerd om dit eens van naby na te gaan.... Wij wenschen goe den uitslag en 't zal curieus zijn INTERNATIONALE TENTOON STELLING VAN BEENHOUWERIJ, SLAGERIJ EN VISCHVANGST. - Bon A. Ruzette, Gouverneur van West- Vlaanderen, heeft het eere-voorzitter- schap dezer tentoonsielling aanvaard. De afdeeling der mecanieken zal zeer belangrijk zyn. Baron Gillés de Pélichy, Lid van de Kamer der Volksvertegen woordigers, en die. zooals onze lezers weten, zich bijzonder met de verbete ring van de voortbreogstmiddelen in de middenstandsbedrijven bezig houdt, heeft zich wel willen gelasten met het inrichten van dit deel der tentoonstel ling. Tusschen de leden van het comiteit vinden wij den naam van den Heer Schalloigne, deken der beenhouwers als onder-voorzitter, Moulaert, bestuurder van het slachthuis te Brugge, M. Mili- sen, als feestbestuurder, enz. Onze lezers kunnen alle noodige in lichtingen krijgen in de bureelen der tentoonstelling Eeckhoutstraat, 7, te ZEESGHUIM. Veel rookers die met zekeren drift pijpen in zeeschuim doorrooken, kennen den oorsprong niet dezer lichte stof, sneeuwblank voor dat de nicotine er hare werking heeft op uitgeoefend. Er zyn rookers die zich Ieren, na, onder schreeuwen en tieren er eenige oogenblikken op los geslagen te hebben, hadden elkander beetgepakt en rolden nu over het dek heen en weer. In een oogenblik waren wij erbij. De kapitein nam den eene voor zijne rekening, ik den andere de emmers werden hun over het hoofd gedaan, de koord om den hals geslagen, het eind door de opening gehaald en vastgeknoopt. Wij hadden hen Of hij meer rhum gedronken had dan zijn kameraad, of dat er eene andere reden voor bestond, weet ik niet, maar Hennessy scheen dit plotseling blinddoeken op te vatten, als behoorende tot den strijd, die in ieder geval behoorlijk uitgevochten moest worden. Met verdubbelde woestheid en kracht sloeg hij los op het eerste voorwerp dat hem in de handen kwam, hetwelk hij voor Healy aanzag. Healy 6cheen daaren tegen min of meer nuchter te worden, want eer de emmer over zijne oogen ging, zag hij den kapitein en herkende hem. Genadige hemel 1 riep hij, terwijl hij stil bleef liggen na eene vergeefsche poging om zijn nieuwerwetschen hoed af te zetten, ben ik dan eene kat in een zak, of een paard dat op hol slaat? Och lief kapiteintje gij kunt tot niet zoo hardvochtig wezen.... Zwijg kerel zegde de kapitein op strengen toon, of gij krijgt iets op uw ge zicht dat harder is dan zeildoek Wij lieten hem en zijn kameraad verder over het dek scharrelen zouals zij verkozen, en vestigden onze aandacht op de anderen. Zooals de kapitein verondersteld had, lag inbeelden dat deze stof gefabrikeerd wordt Dit is echter zoo niet. Zeeschuim is een natuurlijk voortbrengsel. Men heett het eenvoudig alzoo genoemd, we gens zijne lichtheid, die denken doet aan de witte kuif op de klotsende golven der zee. Schier de geheele voorraad zeeschuim die hier verbruikt wordt om pijpen van te draaien, is afkomstig uit Klein-Asië, en inzonderheid uit het distrikt Eski- schehir. Er zijn daar mijnen van zulke stof. uitgebaat door Koerden en Persen. Als het zeeschuim uit de myn komt, is het vochtig, zwaar en geel van kleur het is ook in stukken van zeer ongelijke grootte. Men laat die droogen, in de zon des zomers, in ovens gedurende den winter. Door te droogen, verliest het zeeschuim twee derden van zyn ge wicht en wordt sneeuwwit. Men wryft het alsdan met flanellen lappen, in heet water gedooptvervolgens, nadat met een mes al de scherpe kanten van de klompen verwijderd zijn, worden deze met was gepolijst. In zulken staat wordt het zeeschuim ter markt gebracht. Over eenkomstig zijne hoedanigheid en zyne dikte, telt men er vier soorten. De stuk ken worden in watte of katoen gedraaid en in kisten verpakt. Er zitten in eene kist gewroonlyk van 32 tot 40 stukken van eerste kwaliteit, 75 tot 90 stukken van tweede, 100 tot 200 van derde, en tot 400 van vierde kwaliteit. Pijpen- draaiers, somtijds geheele fijne werk lieden, zelfs kunstenaars in het beeld houwen, maken daaruit de pijpen die wij doorrooken. Wellicht zult gij verwonderd zijn te vernemen dat het uitgraven van het zeeschuim in Klein-Azië, nog aan 4000 werklieden arbeid verschaft. Wie schulden maakt en steeds op schulden blijft drijven, Die loog, en liegt, en moet aan 't lie gen blijven. Spuroeon. Niet tegen den Gods dienst. Indien er een man is die geheel zijn leven gewijd heeft aan de verbetering van het lot der kleinen en nederigen, aan de leniging der mensche- lyke ellenden die door zyne werken en instellingen en door deze welke hy heeft ingegeven vroeger ontzaglijk veel goed heeft gedaan en nog voortdurend doet, 't is wel de H. Vincentius k Paulo. Hij is wel een der grootste weldoeners van het menschdom en wellicht deze die, in de laatste eeuwen, het meest lijden heelt verzacht. Welnu, in zijn nummer van 20 dezer drijft le Peuple den spot met dien men- schenvriend, ter gelegenheid der over brenging zijner relikwiën naar een klooster te Ans. Waarom 1 Omdat de II, Vincentius een priester was en als een heilige wordt vereerd. Maar.... le Peuple is tegen den godsdienst niet de derde reeds op den grond in de kombuis een liedje te zingen. Ik trok hem bij de beenen naar buiten, terwijl de kspitein een van de emmers gepakt had en dien juist den man over het hoofd wilde trekken, toen eene wending van het schip ons in onze aangename bezigheid stoorde. Tot onze verbazing was de brik niet verder dan eenige kabellengten van ons af. Aan de fokkemast wapperde een signaal en Jimmy Dodds had het roer gewend vol gens de ontvangen bevelen, zoodat het schip snel voor den wind bijdraaide, Bakboord, stommet ik. Vlak bakboord 1 schreeuwde de kapitein. Doch Jimmy gehoorzaamde niet, en eer wij er iets aan doen konden had het schip gewend. De kapitein uitte een geweldigen schreeuw en vloog naar achter met een ijzeren sjorhout in de hand. Ik stormde hem achterna doch daar kwam reeds Le« Derrick boven de verschansing aan stuur boord uitzien. Een oogenblik bleef ik staan, en in dat oogenblik sprong Lea Derrick aan boord, gevolgd door zijne makkers. De geheele breedte van het schip lag tusschen hen en de plaats waar ik stond, bij den dronken kerel en zoodra ik mijn» tegenwoordigheid van geest terug had, riep ik den kapitein om hem te waarschuwen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1