Aalst-Mijlbeke. Solemnele Octaaf Rechterlijke kronijk. ÉAELST. Aalst. - Stadsbelangen.- Sondagrust. Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. l^ibt^ralo. wind.Er waait eenen liberale wind over gansch Euro- pa in Engeland overwinnen de libera len, in België gaat de liberale partij met reuzenschreden vooruit en zal zij weldra zegevieren zoo schreven al de liberale bladen van België, 'torgaander firma Vijf Ezels niet uitgezonderd. De blauwe zon verscheen aan den ge zichteinder en weldra zouden wij ze zien schitteren in 't midden van den hemel maar 't is zoo niet gebeurd en nu zyn de liberale bladen van meening dat Zwijgen goud waard is Rechtuit gesproken, van liberaal standpunt aanschouwd, kunnen wij onze liberale confraters geen ongelijk geven doch wij, catholieken, hebben dezelfde redenen niet om te zwegen. In België zijn de kiezers zoo dom niet om de Regeering in handen der libera len te geven, dat zal men nogmaals zien bij de aanstaande gemeente- en kamer- kiezingen, als Groene Pie zal den hol op vliegen. In Spanje zijn de liberalen zoo versla- gen bij de algemeene kiezingen dat zij niet meer weten wat aanvangen in Holland hebben zij eene stem meerder heid in de Tweede Kamer en nu in Oostenrijk, waar voor de eerste keer het algemeen stemrecht werkte, zijn de liberalen zoo armzalig uit den strijd ge komen als het maar mogelijk is. Vindt men niet dat de liberale wind gauw is gaan liggen Een verborgen schat. Men kan een pensioen hebben van 360 frank op den ouderdom van 65 jaren, als men de volgende stortingen doet in de lijfrentkas, met afgestaan kapitaal fr. 0,25 per maand of 3 fr. per jaar, te beginnen van den ouderdom van 6 jaren. Fr. 0,50 per maand of 6 fr. per jaar, te beginnen van 15 jaren. 1.00 fr. per maand of 12 fr. per jaar, te beginnen van 25 jaren. 1,25 fr. per maand of 15 fr. per jaar, te beginnen van 30 jaren. Wanneer men 3 fr. per jaar stort in den ouderdom van 6 jaren, dan zal men op gansch zijnen levenstijd enkel 180 fr. gestort hebben. Stort men 6 fr. per jaar te beginnen van 15 jaar, dan zal men in het geheel 300 fr. gestort hebben. Stort men 12 fr. per jaar te beginnen van 25 jaren dan zal men in het geheel 480 fr. gestort hebben. Stort men 15 fr. per jaar te beginnen van 30 jaren dan zal men in het geheel 525 fr. gestort hebben. Die stortingen kan iedereen doen zonder het gewaar te worden, als men maar van goeden wil is. 't Is waarlijk dwaas voor zoo velen, deze kleine stor tingen niet te willen doen. Als ze één of twee jaren hun pensioen van 360 fr. ge trokken hebben, dan hebben zij al het geen zij gestort hebben, terug enleven zij nog tot den ouderdom van 75, 80, 90 jaren, ze zijn verzekerd alle dagen van hun leven eenen frank per dag te trekken. Is dat misschien niets X VOLGENS 'T GEVAL. Wan neer er ergens, 't moge in het hartje van Spanje of op de uiterste grenzen van Amerika zijn, een geestelijk persoon wordt aangehouden, onder verdenking zich aan eenig ergerlijk feit te hebben plichtig gemaakt, dan weten liet alle geuzengazetten en ze haasten zich het... belangrijk nieuws te melden in opge schroefde bewoordingen, met eene me nigte uitroepingsteekens doorspekt. Wordt de aangehoudene onschuldig be vonden het gebeurt minstens negen keeren op tien dan weet het geen enkel anti-clerikaal orgaan en ze zwij gen allen van 't eerste tot het laatste. Nog zorgvuldiger zwijgen ze, wan neer er propere feiten van gekende geu- zenkopstukken aan 't licht komen en dat ook gebeurt niet zelden. Daar hebt ge b. v. het geruchtmakend proces van Madame Addey-Merlou, waarin M. Mer- lou, gewezen Fransche minister en gevolmachtigd minister in Peru, een vrijdenker en Combist van het... vuilste water, gschandvlekt is geweest als een gemeon verleider en walgend onzedig- aard. Geen enkele geuzengazet rept ervan. En de Fransche vrijmetselaarsregee ring, die treffelijke lieden afzet en broodrooft, houdt die. deftige Merlou in bediening Geen enkel geuzenorgaan komt daartegen op. 't Is immers een anti-clerikaal Onze «poorwegen. Uit het Statistiek Jaarboek van België, blijkt het volgende Dat de gezamenlijke lengte van onze spoorbanen 4,539 kilometers bedraagt, zijnde 155 kilometers per 1,000 vier kante kilometers terwijl Engeland, dat ons dichtste by komt, er slechts 135 heeft Dat de rechtstreeksche opbrengst vaji de uitbating der spoorwegen, in 1905, de som van 247,568,732 frank heeft be dragen en de onrechtstreoksche op- opbrengst 496,864 frank. Dat de bewoging op onze spoorwegen een gezamenlijk getal aaDgeeft van 145,471,634 reizigers 484,800 kwinta len reispakkeu en by de 55 miljoen kwintalen grooteen kleino koopwaren. Dat gezamenlijke lengte onzer buurt spoorwegen in 1905, 2,650 kilometers bedroeg, met eene ontvangst van 15,187,420 frank. Dat de post 106,399,998 brieven, 147,756,316 da gen weekbladen; 185,420,949 druksels 96,745,787 post kaarten,, enz. heeft verzonden dat de bruto ontvangt 32 184,535 frank heeft bedragen, eene zuivere winst gevende van 16,138,852 frank. Dat het totaal der bijzondere telegram men 7,278,559 heeft bedragen dat de lengte van onze telegraaflijnen de 6,000 kilometers en de lengte onzer geleid- draden 36,000 kilometers. Dat de lengte der draden dienende tot de plaatselijke telefonie 110,325 kilome ters bedraagt dat het getal plaatselijke abonnementen 76,776 was dat de ont vangsten 5,479,113 frank bedragen heb ben en dat het getal samenspraken tus- schen verschillende steden van het land gewisseld 802,097 heeft bedragen. Met het buitenlaud hebben er 252,196 plaats gehad OUDE KRONIJK. 't Jaar 1751 was een ongelukkig jaar vooral voor de landbouwers onzer streek. Onze kronijk6chrijver zegt 1751 Octo ber. Daer is tydinge uit baslonette dat het daer in vier maende niet en heeft geregent en hier altijd regen want den 18* en 19 heeft het zoo geregent dat het noyt meerder vloet en heeft geweest soo dat alle de beddens afgeswommen zyn, de sleeken eten al het graen af, dat uytcomt, veele werd ersayt en andere stroyen kalk het is goet als er de zonne op scheynd, den 25* heeft het beginnen te droogen, den 25® heeft het soo gevrosen dat wij niet en kosten eggen maer den dag fraey en al de rest van de maend soo dat men voor den 8 a 9 ure niet en kost labeuren maar des avonds in de maenschyn tot xi a 12 uren gesaet en geplant. Dan waren er eenige dagen goed weder, van den 25 October tot 6 November. Onze kronyk schryver gaat voort Het schoon weder heeft geduert tot den 6 November den 7® alweder regen tot den I3e dan wel gesneuwt den 14* soo ge vrosen dat de pataters al vervrosen waeren maar den i5e heeft het schoon weder ge weest soo dat wy dan pataters hebben uyt- gedaen de welke schoon waeren nochtans geplant den 2 J uny. M. Bon Lbo de BETHUNE. Ten gevolge der langdurige ziekte die hij dezen winter onderstaan heeft, is onze volksver tegenwoordiger M. B°n L. de Béthune, vrijdag naar Duitschland vertrokken, waar hij eene maand zal doorbrengen, ten einde zijne gezondheid gansch te herstellen. Theoretisch beschouwd, is de liberale politisk eene staatkunde zonde» of buiten God. Practisch is de liberale politiek eene staatkunde tegen God en tegen de Kerk. Ziet de liberalen maar eens aan 't werk. 1. In name der Liberale vrijheid be vechten zij uit al hunne kraehten het godsdienstig onderwijs, God buiten de school is hun kreet. 2. Aan de kinderen der catholiekb arme menschen weigeren zij soep en kleedsel. 3. Uit al hunne macht bestrijden zij de soLDATiNKKiNGKN der steden, waar men de deugdzame jongens van 't verderf zoekt te bevrijden. 4. Zij zijn de aartsvijanden der zondag- rust. 5. A1b de Staat toelagen verleent tot het bouwen of verfraaien van Kerken, dan schreeuwen ze geldverbrasserij 6. Om het regelmatig aanwerven van priesters te verhinderen, roepen zij De priesters en alleman naar de kazerne 7. De afgevallen priesters worden door hen opgehemeld, de andere als volksbedrie gers uitgescholden. 8. Hunne dag- en weekbladen krioelen van blasphemiën en afzichtelijke goddeloos heden. Hoe men de liberale politisk beschou- we of niet, ze is altijd goddeloos. Goddeloos zonder God. Goddeloos... tegen God. Catholiek zijn, is met God zijn. Catholiek zijn, is voor God zijn. Catholiek en liberaal willen zijn te sa men, dat is niets anders dan Twee verraders in éénen persoon Scliool verplicht inpc. Het verplichtend onderwijs bloeit sedert lang in Italië. Welnu, volgens den prote- stantschen Journal de Genève die den schooldwang volstrekt niet vijandig is heeft deze wetsbepaling er de volgende uitslagen opgeleverd Op 32 miljoen inwoners telt Italië er 18 miljoen die noch lezen noch schrijven kunnen. Als men van dat getal de kindefen onder de zes jaren aftrekt, blijven er nog 13 miljoen ongeletterden. Zij zijn in het koninkrijk zter ongelijk verdeeld. Het Noorden is meer geleerd het Zuiden en de eilanden zijn onwetender. Piemont en Sicilië; die te zamen meer dan drie miljoen inwoners tellen, staan aan de twee uiter- Bten Piemont telt 950,000 ongeletterden, 't is te zeggen 72 ten honderd van zijne bevolking, GEFOPT. Gefopt, ja, deerlijk gefopt, zijn de groene volksfoppers... In 1904 sloten zij een Cartel met de liberalen van Dendermonde en er wierd bij schrift bepaald dat de liberale heer Van Damme drij jaren ter Volkskamer zou zetelen en voor 't vierde jaar plaats maken voor Leeuwke Plancquaert. De drij jaren zijn vervlogen en de Groe nen eischen de uitvoering van 't contract, maar de liberale heer Van Damme gebaart van pykens aas en lacht de Groenen vier kant uit. Te Kortrijk in de Kamerkiezingen van verleden jaar, werd Leeuwke Plancquaert door de liberalen en socialisten fijnekes in de doekskes gedaan. En de Groenen zijn vol duivels gestampt ze zijn razend van woede en roepen Worden wij bedrogen, bestolen, wraak, onverbiddelijke wraak Het midden-comiteit der Groenen ver gaderde Zondag 11. te Antwerpen en heeft beslist dat hunne stemmen niet meer mo gen gerekend worden bij deze der liberalen en socialisten, want, zegt Leeuwke, wij n worden door die heeren te eerlijk en te edelmoedig behandeld. De Groenen zeggen dus Vaarwel 1 aan den Cartel z'hebben hun buikske vol van de ppiptfii-wa en deftigheid der liberalen en socialisten 1 AALST. De werkstaking der garentwijnderij van den Tragel duurt altijd maar voort. Er wordt nog geen einde aan gezien. Vleeschprijzen.M. Helleputte, waarnemend minister van landbouw, gaat eene commissie instellen om het vraagpunt der vleeschprijzen te bestudeeren, onder economisch oogpunt en vooral voor wat de volksvoeding betreft. Het mond- en klauwzeer ver mindert. Het mond- en klauwzeer is in de Belgische provinciën weer sterk afge nomen. In de eerste helft van deze maand kwam geen enkel geval van mond- en klauwzeer voor in de provinciën Antwerpen en Namen. In Limburg en West-Vlaan deren was slechts ééne hofstede nog besmet en in Brabant en Limburg nog drie. Het ergst heerscht de ziekts in Oost-Vlaan- deren, waar zij uitbrak te Selzate, onder de Nederlandsche runderen, door de douanen bij den smokkelhandel aangeslagen. Op hooger bevel zijn al deze dieren afgemaakt. Bovendien kwam de ziekte voor op 7 hof steden. In geheel België waren op 15 Mei laatst nog besmet verklaard, 24 boerderijen, ge legen in 17 verschillende gemeenten, tegen 36 boerderijen gelegen in 28 gemeenten op 1 Mei laatst. Op 1 April waren aangetast 1432 dieren, op 15 April 847, op 1 Mei 701 en op 15 Mei 439. De ziekte neemt dus tamelijk sterk af. Ook waren in de week van 8 tot 15 Mei heel wat minder gevallen dan in de week van 1 tot en met 7 Mei, iets dat ook wijst op eene aanhoudende vermindering der ziekte. MAGAZIJN van B EHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— K4AREI. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van D* Drndrrbod*. Spoedige bediening. Matige prijzen. Men werkt daar onverpoosd tot stof felijk en geestelijk welzijn van het volk. Bij do menigvuldige bonden, genoot schappen en inrichtingen van allen aard die reeds bestaan, heeft de eerw. Heer Pastoor besloten ook het genootschap in te richten der Christene Moeders. De volgende oproep werd gestuurd aan al de moeders der parochie. Aan de Clu-Isten© Moeder® der Parochie van 0. L. Vrouw Bijstand. Zooals het U verleden Zondag op den predikstoel is aangekondigd, zal het werk der Christene Moeders, zoolang op de parochie betracht. Zondag aan staande 2 Juni, en volgende dagen tot troost en geluk der christene huisge zinnen, gesticht worden door eenen Eerweerden Pater Redemptorist. ORDE DER SERMOENEN. Zondag 2 Juni, openiDgssermoen om 3 V» ure. De andere dagen eerste sermoen 's morgens om 8 ure en tweede sermoen 's namiddags om 5 ure. Ik durf verhopen dat al de huisvrou wen der parochie er zullen aan houden de sermonen bij te wonen gedurende die dagen van zaligheid, en dat iedere moeder het geluk van haar huisgezin zal weten to vinden in dergelijke in richting. Met achting groet ik U. Stan. Lauwereya, Pastoor, J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C van het Allerheiligste Saorament des Autaars, in de Kerk der Arme Claren Coletienen Vrijdag 6 Juni, Feestdag van het Hei lig Hert van Jezus en Gedurige Aanbid ding. Om 6 ure de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof met Te Deum. Een les voor aannemers. De vre derechter van Schaarbeek velde Dinsdag een belangrijk vonnis, voor ondernemers van bouwwerken. M. X, had in de nieuwe wijk van de Louis Bertrandlaan drie huizen gebouwd, doch volgde niet stiptelijk de plannen zooals zij door de gemeente wer den goedgekeurd. Daarenboven gebruikte de ondernemer bevrozen mortel. Het von nis luidt dat de ondernemer de drie huizen van aan het dak tot aan de grondvesten zal moeten afbreken natuurlijk alles op eigen kosten. Creemboter. Markt Zaterdag 1 Juni 1907, 104 kilogrammen ter Markt. Prijs fr. 2,70 perkilo. BOTERMARKT. Heden Zaterdag wer den 303 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 3420 kilogrammen. In zitting des Gemeenteraads van Zater dag 11. sprak de heer Burgemeester over de afveerdiging van ons Stedelijk Bestuur welke zich tat den heer Minister van spoor wegen heeft gewend om te onderhandelen betrekkelijk de werken aan onze reizigers- statie. Deze afveerdiging was samengesteld uit de heeren Gheeraerdts, Burgemeester, de Bethune, Meert, De Hert, Schepenen, Eeman en Moyersoen, Raadsleden, Goe- thals. Stadabouwkundige zij waren verge zeld van de heeren de Kerchove, Senateur, Woeste en De Sadeleer, Volksvertegen woordigers. Na deze onderhandelingen zondt de heer Minister twee Hoofdingenieurs naar onze Stad om de bemerkingen te onderzoeken door ons Stadsbestuur gemaakt aangaande het verlagen der straten aan den Molen dries, de Moutstraat, de Denderstraat en den Dendermondschen Steenweg en de vreei van aldaar, ten gevolge der werken, de noodige waterafleiding onmogelijk te maken, verder om ter wete te komen om welke reden de steenen muren voorzien in het eerste ontworpen plan, vervangen wor den door aarden hellingen. De heeren Ingenieurs zijn van gevoelen dat deze hellingen wanneer zij zullen bezet zijn met sieraadplanten en dan wel onder houden worden, eenen voortreffelijkeren aanblik zullen opleveren dan blinde muren. Zij steunen zich hierop dat de beplante hellingen te Berchem bij Antwerpen de algemeene goedkeuring hebben verworven. De hellingen zullen op zekere afstanden gesloten worden door een fraai hek- of traliewerk. Wat de waterafleiding betreft onder viaducs verzekeren deze heeren deskun digen de noodige voorzorgen te zullen nemen en geven hieromtrent de steil gste verzekeringen ze nemen de verantwoorde lijkheid van het werk. Om een grooteren en snelleren afloop van water naar den Dender te hebben, zou het onbetwistbaar noodig zijn geweest, de spoorbaan nog te verhoogen, iets wat als volstrekt onmogelijk voorkomt, daar de bergplaatsen voor locomotieven en de werk plaatsen, reeds 70 centimeters onder de spoorbaan gelegen zijn. De baan onder den viaduc der Dender straat staat op 't plan aangeduid met eene breedte van 5 meters tusschen de voet paden, doch zal tot 71/2 meters verbreed worden. De tegenwoordigheid der heeren Inge nieurs heeft aan de heeren Burgemeester en Schepenen de gelegenheid verschaft om de ongeschiktheid en de ongemakkelijkheid der reizigersstatie te doen bemerken. Nu dat men voornemens is nieuwe on« kosten te bevelen voor de versiering van het statiegebouw, onder ander van het te bekleeden met ceramieke steentjes enz., iets wat geene hoegenaamde verbetering aan den bestaanden betreurlijken toestand zal bijbrengen, zal iedereen met ons zeg gen, dat het beter zijn zou dit gebrekkig statiegebouw te slechten en een ander in de plaats te laten opbouwen van grootere uit gestrektheid en betere geschiktheid. De Staat heeft eene spaarzaamheid van meer dan een millioen gevonden door het aannemen van 't laatste plan, het ware dan ook maar zeer redelijk dat aan de inwoners van Aalst eene zekere vergoeding worde toegestaan door het oprichten van een nieuw statiegebouw 't gene voorzeker de uitgave van 200 duizend franks niet zou over treffen. Het is dus hoogBt tijd zich met die zaak ernstig onledig te houden. Het thans be staande statiegebouw staat niet te waterpas met de aanpalende straten het staat lager. Een nieuw gebouw zou niet alleen nutte- looze verbeteringskosten doen vermijden maar men zou ter zelfder tijd twee treden winnen van den trap die binnen de statie naar de spoorbaan leidt. Die trap zou dan 22 treden hebben in plaats van 24 gelijk het nu voorzien is. Er valt geen tijd te verliezen er moet zonder verwijl gehandeld worden en wij roepen er al de aandacht op in onzer acht bare heeren catholieke Senateurs en Volks vertegenwoordigers PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. heeft benoemd Onderpastoor te Kieldrecht, den E. H. De Meulemeester, oud-coadjutor van wijlen den E. H. Yan Vlaenderen, proost van Vogelgoek te Berlaere, den E. H. Tara- gola, onderp. te Mater te Mater, de» E. H. Van Cauwelaert, O. E., student bij de Catholieke Hoogeschool van Leuven. Bestuurder van O. L. V. Presentatie (Moederhuis! te Beveren, den E.H. Regibo, bestuurder te Mariakerke. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 2 Juni 19ü7, M. De Waele, Kerkstraat. Vragen door de Patroons 2 goede Bakkersgasten 2 Schrijnwer kers Meisjes van 12 tot 15 jaar voor breiwerk, loon van fr. 1.00 tot 1.50 daags. Vragen der Werklieden 1 Hoveniersgast Daglooners. Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. Kerk v«u St-Mnrtinu», Aalsl. De eerste maandelijksche Vergadering voor de Huismoeders der H. Familie zal plaats hebben op Maandag 10 Juni ora 5 uren '8 namiddags. AALST. Brandramp. Don derdag avond, tusschen 8 en g uren is er een begin van brand ontstaan ter Nazareth- straat ter woning van Leo Van Goethem, bieruitzetter. Een bed was, men weet niet hoe, in brand geraakt. Ons Vrijwillig Pom pierskorps was spoedig ter plaats doch zijne tusschenkomst was niet meer nood zakelijk daar het vuur door de toegesnelde geburen was uitgedoofd. De schade is ge ring. Haeltert. Wij vernemen dat Mr Arents zijn ontslag van Notaris aan den heer Minister van Justicie ingezonden heeft. HAELTERT. Woensdag aanst. gaat de E. H. E. De Pessemier, Pastoor, hef gulden Jubilé zijner Priesterwijding vieren. De eerzame jubilaris is Pastoor van Haeltert sedert 8 November 1882, dus zal hij weldra ook zijn zilveren jubilé van Pastoor kunnen vieren. Tos bereidselen worden in het centrnm der parochie gemaakt om dit jubilé van 50 jaren priester zoo luisterrijk mogelijk te vieren. MOORSEL. Heden Zondag 2 Juni prachtig Concert door de Harmoni-, caïsten van Dendermonde en Donderdag 6 Juni aanstaande Groote Beslissing van het Kaatsspel. Om 2 uren tusschen: Appels, Denderbelle en Hofstade. De prijskamp belooft belangwekkend te zijn. MUTTIGE KAAD. Wanneer een ongeluk gebeurd is, wil ieder een weten op welke wijze het had kunnen vermeden worden. Hoe waar is zulks het het eenige dat van nut kan zijn, is altijd de raad, dien op tijd gegeven is, 't is daarom dat die van onzen gebuur zoo nuttig en zoo waardeerbaar is voor de menschen van Aalst, want hij brengt hoop en moed aan de nierlijders, hen zeggende hoe zij zich kunnen herstellen, maar zij moeten zich op tijd verzorgen. Mad. M. Callebaut, m, Zoutstraatpoort te Aalst, zegt ons Ziedaar nu reeds acht maanden lang, dat ik aan de nieren leed de pijnen beletten mij 's nachtB te slapen, ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeider op dan bij het slapen gaan, aanhoudend had ik bedwelmingen, niettegenstaande de voorgeschrevene mid delen, welke ik altijd nauwkeurig volgens de voorschriften innam, bleef mijn toestand zooals voorheen alsdan werd ik door eene vriendin aangeraad de Foster Pillen voor de Nieren te gebruiken verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ik volgde teenemaal de aanwijzingen van het bericht en drij dagen later voelde ik mij reeds beter, eene week verpleging bij mid del van die onwaardeerbare pillen was voldoende om mij van mijne kwalen te ontlasten. Voor zulk eenen spoedigen als onverwachten uitslag, is het met genoegen, dat ik zulk een weldoenend middel wil aanbevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is ze zijn éénig in hunne soort laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen.Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3.50 fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apo theek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 21. De eene misdaad volgt de andere in korte dagen op in de gemeente Laame. Wederom komt men er eene laffe daad te begaan. In den nacht van Zondag tot Maandag, werden rond 12 ure, twee geweerschoten gelost op het hof van J. B Ramon, eenen deftigen landbouwer op Ertbuur, en kort nadien, waarschijnlijk omdat Ramon niet buitenkwam en dat de dader zoo de gele - genheid niet vond zijn slachtoffer te treffen, werden in eens al de ruiten der slaapkamer van den pachter uitgeschoten. Gelukkiglijk werd niemand getroffen. Bij het krieken van den dag heeft men de gendarmerie van Wetteren verwittigd, die dadelijk een onderzoek heeft ingesteld. Men heeft bij zekeren G Van Laecken, in eenen bussel strooi, een verschafgescho- ten geweer gevonden. Daar de vermoedens op hem vielen, is hij aangehouden en naar Dendermonde overgevoerd. Hij was juist op het punt naar Duitschland te trekken, van waar hij onlangs gekomen is. Toen de gendarmen bij de zuster van den aangehoudene, die herbergierster is, toe kwamen, wierp deze hun hare blokken naar het hoofd. Het is hoog tijd dat de policie op den buiten versterkt worde. Zondag avond, rond 9 ure, werden Leonce Van de Walle, en J. Vanderhaegen aangerand omtrent de nieuwe kapel te Laathem, door twee gebroeders, ook van Ste-Maria Laathem, Leonce Van de Walle kreeg eenen zwaren kasseisteen op het hoofd, zoodat hij nederzakte. De woede der aanvallers werd daardoor nog aangevuurd, en zij hebben ze op het slachtoffer botge vierd, dat men opgenomen heeft in deer- niswekkenden toestand. Heel zijn hoofd is eene wonde. Men moest hem in eenen baktrog naar huis dragen. Maandag morgend was hij nog buiten kennis. De gendarmen van Munkzwalm hebben de daders, die op het punt waren met den trein naar Marchiennes te gaan werken, behendig geknipt. Een hunner, die de voor naamste dader schijnt te zijn, was naar Rooborst gegaan, om daar den trein te nemen, doch op het laatste oogenblik zaten de gendarmen hem op de hielen en hielden hem aan, Vanderhaegen is ook erg toege takeld, doch zoo zeer niet als Van de Walle, voor wiens leven men vreest. Het parket van Oudenaarde is ter plaats geweest en heeft-de daders doen aanhouden. Het zijn de gebroeders René en Oskar Denys. Zekere H,, goed gekend langs de Minoofschebaan, te Brussel, was, door werken, van koopman in metalen, kasteel heer geworden te Strombeek. Hij leed echter aan eene ongeneesbare ziekte en had reeds herhaaldelijk gepoogd zich te zelfmoorden doch telkens had men het hem kunnen beletten. Woensdag morgend echter heeft hij zich op den zolder in zijn kasteel verhangen. Hij was 50 jaar oud. Twee iyjarige kinderen te Brussel, hadden besloten samen te sterven, naar het schijnt, omdat zij niet mochten trouwen. Op eene bank in het Park van Koekelberg zittend, zouden zij hun voornemen ten uitvoer brengen. De jongeling loste eerst op het meisje verscheidene re vol ver schot an, maar kwam toen tot betere gevoelens en ging op den loop, om zich ten slotte bij de policie te gaan aangeven. Het meisje is niet dood. De twee kinderen hadden eerst met geld, dat de knaap thuis gestolen had, een reisje naar Parijs gedaan. Er wordt te Brussel op zonderlinge wijze gesproken over een feit, dat den beheerraad van eene verzekeringsmaat schappij in opschudding bracht. Het parket had op zonderlinge wijze over die maat schappij hooren spreken en zou een onder zoek in de bureelen doen. Wanneer de magistraten daar aankwamen was het per soneel aan een banket vereenigd en .juist, zegt men, terwijl de voorzitter zijn speech hield, kwam de afgevaarde policieofficier hem verzoeken, de bureelen te openen. Men kan denken wat er nog van 't banket te rechte kwam. De boeken zijn in beslag genomen. In de Carpentierstraat, te Anderlecht, woont, in een sierlijk huis, de weduwe Marlier met hare twee zonen,25 en 28 jaar oud. en haren Sojarigen vader, M.Wiquet. Nog verbleef bij hen, sedert omtrent eene maand, een igjarige neef, Monnier ge naamd, ook kleinzoon van M. Wiquet. De vrouw en hare zonen betrokken de eerste verdieping. Hooger sliepen de neef, de grootvader en de meid.' Dijnsdag avond; rond half 11, ging Ma dame Marlier naar bed. Wiquet, Monnier en de meid waren reeds eenigen tijd te ruste. Toen de vrouw haar nachtkleed aantrok, stiet zij de bougie om en in een oogwenk vlamden de gordijnen van het bed en onmid dellijk daarna die der vensters. De vrouw schreeuwde om hulp, riep den naam haars vaders en vluchtte de kamer uit. De geburen zagen de vlam het venster uitslaan en den gevel zwart branden. Zoo hoog sloeg zij dat de ruiten van de vensters der bovenste verdieping stuk sprongen en de kamer van Wiquet en Monnier be reikten.' De meid die nog niet sliep, door het hulpgeroep gewekt,kon den trap afvluchten en zich in de straat bij hare meesteres voegen. De brand nam zeer snel een groote om vang en toen de pompiers kwamen waren noch de oude man, noch de igjarige jonge ling buiten gekomen. Het stellen der bluschtoestellen ging snel genoeg, water werd binnen gespoten en een pompier en een dokter snelden den trap op. Doch op het eerste portaal was hen den weg afgesneden door rook en vlammen. Toch klommen zij voort en vonden eindelijk in den hoek van eene kas, den ouden Wiquet bewusteloog neergehurkt. Men zag dat hij zijne broek had willen aantrekken doch dat verstikking en bewus teloosheid hem verrast hadden, en hij zich in de kas veilig wanend, daar gevlucht was. De dokter en de pompier droegen hem naar beneden, doch nu werden zij ook door verstikking aangegrepen en zij vielen even eens bewusteloos neêr. De dokter kon nog om hulp roepen en men droeg hen beiden, te samen met den ouderling, in een naburig huis, waar men bevond dat M. Wiquet nog ademde. De dokter, die reeds bekomen was, en andere personen, poogden hem bij te staan, doch het hielp niet. Hij stierf aan verstik king. Hij had geene enkele brandwonde. Terwijl anderen den brand uitdoofden, de onmogelijkheid inziende van den jongen Monnier te bereiken, poogden zij het blus- schingswerk te bespoedigen. En toen men de bovenste kamer bereiken kon, vond men den armen jongen schier heel verkoold op den vloer zijner kamer liggen. De vlam had hem verrast hij had gepoogd te vluchten, doch het was hem niet gelukt. Het half verkoold lijk werd in een na burig huis, naast dat van zijnen grootvader neergelegd, om tegen middernacht, per draagbaar naar het gasthuis te worden ge bracht. Onder de weinige personen, die dezen droeven stoet volgden,waren de twee zonen van Mad. Marlier, die intusschen naar huis wilden gaan en bij het zien der ramp als van de hand Gods geraakt waren. De ongelukkige Wiquet was reeds vroe ger het slachtoffer van een brandongeval. Over een deriigtal jaren, te Antwerpen het bedrijf van meubelmaker uitoefenend, was eene spirituslamp in zijne handen ont ploft en hij werd hierdoor aan de beide handen gebrekkelijk. Eene aftruggelaarster. Een Brusselsche juwelier had over eenige dagen een schrijven ontvangen, hem verzoekende, een vertrouwd persoon te zenden naar Mad. Sweerts, Schaliënstraat, 13, te Antwerpen, met eenige juweelen om er uit te kiezen wat haar zou bevallen. Hij moest zich aanbieden Maandag 27 Mei, ten 10 uren 's morgens. De juwelier zond een van zijne bedien den en toen deze in het opgegeven huis kwam, eene herberg, vroeg hij naar Mad. Sweerts. Dat ben ik, zegde eene vrouw, die in eenen hoek aan tafel zat :Wacht een oogen blik, mijne kamer is niet in orde. Zij ging eenige minuten uit en keerde toen terug, den Brusselaar verzoekende, raeê boven te komen. Hij volgde hear naar

De Denderbode | 1907 | | pagina 2