Zondag 9 Juni 1907 5 centiemen per nummer J7ste Jaar 5955 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Belasting op 'l inkomen. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Christen Vlaamsch VERBOND. DE GOUDKUIL Vlaamsche belangen. Het maaien der Weiden. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUE 8UIIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te weuden ten bureele va> dit blad. Aalat, 8 Juni ÏOOT. De Commission der Fransche Wetge vende Kamers zijn aan 't onderzoeken der wet-Caillaux, betrekkelijk het hef fen eener belasting op het inkomen. Le Gaulois, con Parijsisch orgaan, deelt eene studie meê over de wijze op de welke die belasting gaat opgelegd worden. Men is er weêr oens in gelukt, zegt Le Gaulois aan de grootc massa van 't Fransche volk het wetsontwerp gansch verkeerd te doen begrijpen Wanneer men van inkomen spreekt, doet het velen denken dat het de rijken, de rijken alleenzijn die zullen moeten betalen. Nu dit is gansch verkeerd. Inkomen beteekent alle jaarlijksche ontvang sten, 't zy ze voortkomen van land pachten, intresten van renten en obliga- tien, van winst door handel, nijverheid of bedrijf, enz. De belasting op 't inkomen gaat dus niet alleen de rijke menschen treffen maar ook zy die geldwinnen door handel en nijverheid en zelfs met hun nen dagelijkschen arbeid. Dus het dagloon der werklieden zal ook belast worden en voorzeker zullen er de Bel gen, de zoogenaamde Franschmans, er niet aan ontsnappen. In Duitschland moet allen werkman die 900 mark, 't zy fr. 1125 verdient de belasting op 't inkomen betalen. Onbetwistbaar zal de belasting op 't inkomen weêr eens voor een tijdje de melkkoe zijn van de Fransche logie- broers die meesters zijn in 't scheren en pluimen hunner landgenooteu. Nu, onze Belgische logiebroers her halen gedurig dat Frankrijk ons voor beelden geeft die hier te lande zouden dienen nagevolgd te worden. Dus moesten de liberalen en socialis ten hier de meesters worden dan mogen wy ons ook aan de belasting op 't in komen verwachten. Wilt men de belasting op 't inkomen vermijden, men zorge dat de liberalen •n socialisten van 't bewind verwijderd blyven. Nog een woord ten slotte: Werklieden denkt niet dat do socialisten zich zouden verzetten tegen eene belasting op uw werkloon, neen toch In Frankrijk keuren de socialistische Kamerleden die belasting goed. Zonder hunne hulp en medewerking kan Minister Caillaux zijn wetsontwerp niet doordrijven Hier zijn zou het 't zelfde liedje VAN J. R. HUTCHINISO». 17* Vervolg. Hij hoorde mij niet, of althans hij lette niet op mij. Hij* pakte Jimmy Dodds bij zijnen kraag en den band van zijne broek, sleepte hem naar de verschansing en wierp hem als over kop in zee. Daarop vloog hij naar het stuurrad en greep in de spaken. Zij zijn op het dek, vader, zij komen op ons af! schreeuwde ik,om zijne aandacht te trekken, eer ik door het achterluik naar beneden sprong, om den revolver te halen die ik in mijne vest had laten steken. In een oogwenk had ik hem en stond weer bij den kapitein, die druk bezig was Met het roer. Ik zag naar het wenden van het schip Wij komen tegen de brik aan, vader riep ik. Laat de brik voor mijn deel naar den dieperik gaan zeide hij binnesmonds. Hier pak dit sjorhout, en geef mij dit pis tool. Is ze geladen Wat maar één loop Nu, zoo waar ik hier sta, zij zullen hebben wat wij hun kunnen geven, want die grap gaat te ver. Hier, jongen Zij krijgen het roer slechts over onze lijken verstaat gij Zeker, zeker, vader Hoe het ook gaat, ik laat u niet in den steek Voor God en Vlaanderen. Niet alleen in de groote steden maar ook in deze van minderen rang beslaat er een volk dat zonder genade is voor het zuivere, voor het vlekkelooze kind zij willen het kost wat kost bevuilen. Op onze dagen worden aan zekere winkels, soms zonder erg maar dit zeer zelden, vuiligheden uitgesteld om be jaarde menschon en zelfs gendarms te doen blozen. Wat moet dit niet te weegbrengen bij kinder,s, bij jongelingen, bjj jonge doch ters die pas de wereld zijn ingetreden Is het te verwonderen dat men dage lijks hoortOp onze dagen is de jeugd te vroeg ryp Dikwerf vinden die verleiders der jeugd steun bij hen en zelfs bij Rechters die zdo breed mogelyk willen zyn in zake van vrijheid der Drukpers en van geweten. Gelukkiglijk wordt er tegen de kwaal strijd gevoerd. Te Brussel en ook elders bestaan er bonden welke er rechtstreeks tegen werken. Te Brugge, te Kortryk is er «en Christen Vlaamsch Verbond gesticht wier leden zich verbinden nooit den penning meer te jonnen daar waar men zedelooze of driflaanvurende prenten lentoonstelt of gezangen en gesprekken van dergelyken aard toelaat. Waarom hier te Aalst dergelijk Christen Vlaamsch Verbond niet ge sticht Te Kortryk telt dit Verbond 900 leden. Wat men te Kortryk kon, kan men te Aalst... De bevolking van Kortryk is maar weinig grooter dan deze onzer Stad. Waarom zou onze Catholieke Jonge Wacht er zich niet kunnen meê gelas ten. Men vrage inlichtingen te Kortryk. 't Gestichte kwaad is reeds groot en breidt zich gedurig uit. De Eerw. Pater Bouckaert, in een zyner serraonen der Goede Week, ter St-Martinuskerk, heeft het kwaad ook aangoklaagd en zyne aanhoorders aan gemaand het te bevechten. Welaan dan zeggen wij zonder vaar noch vrees, Medeburgers, Landgenoo- ten Eerlijke lieden, koopt niet in Winkels waar zedelooze postkaar ten, printen, boeken oi' beelden worden uitgestald of te verkrijgen zijn. Geen pint gedronken daar waar men zedc-looze gesprekken en zede verdervende liederen duit Het schijnt ons meer en meer onbe twistbaar dat het wetsvoorstel-Coore- maus van aard is om eene vervaarlijke bres te openen in het bolwerk der Vrij heid van Onderwijs achter 't welk onze geestelijke gestichten, rustig en zonder vrees van vreemde bemoeiing of eenigen dwang, aan onze jeugd eene godsdien stige opvoeding verschaffen. Onze achtbare Volksvertegenwoordi ger, de heer Woeste, heeft klaar en duidelijk bewezen dat onze vrye gestich ten door wet verplichten op bepaalde wijze bet Vlaamsch te onderwijzen tegenstrijdig is aan de voorschriften onzer Grondwet. Nu, het zijn de vischwyfsche beleedi- gingen niet die Groene Pie naar het hoofd van Onzen Woeste slingert, die bewyzen dat het voorstel-Cooreman grondwettelijk is Het onderwijs in onze vrye gestichten moet ontegensprekelijk geregeld wor den door hen die er aan 't hoofd staan. Neen, 't mag niet, 't kan niet zijn aan den Staat, tegenstrijdig aan onze Grond wet, het recht te geven in onze vrye gestichten te dringen om er de wijze voor te schryven op de welke het Vlaamsch er moet aangeleerd worden. Het ware hoogst gevaarlyk. De Staat heeft het ontegensprekelijk recht het onderwijs te regelen in zijne gestichten, dit zelfde recht moet aan de beheerders der vrije gestichten toege kend zyn, willen zy hunne meesterschap en eigen beheer bewaren. Wat de eischen der Vlaamscho taal betreft, hebben wy volle vertrouwen in de verklaring van H.H. H.H. onze Bisschoppen; ja, wy mogen vertrouwen hebben in hunne onderrichtingen die zij stiptelyk zullen doen uitvoeren. Wij staan voor eon wetsvoorstel waar over op 't oogenblik wordt beraadslaagd en eene stemming is dus onvermijdelijk. Laat ons hopen dat men een practisch middel vjnde 0111 de vurigste Vlaamsch- gezinden te voldoen zonder onze zoo kostbare vrijheid van onderwijs te kren ken. Naar wij uit goede bron vernomen zal men 't accoord geraken. Al de manschappen van de brik waren nu bij ons aan boord. Oplettand en voor zichtig bleven zij op het achterschip bij elkander staan, blijkbaar eene warme ont vangst verwachtende. Zij waren met hun zessen de besten van Derricks troep. De beide outlaws en Nicolaas Crubb be hoorden erbij, allen vermetele kerels als het tot een gevecht kwam. Derrick ging vooruit, ofschoon niet al te vlug, als iemand, die r.a reeds een kogel in het been ontvangen te hebben, nu juist niet verzot was op de taak die voor hem lag, en er veel liever zou van af geweest zijn Toch hield hij zich goed, met een revolver in de hand op ons afkomende. Voor zoover ik kon nagaan was dit het eenige vuurwapen, doch langs alle kanten flikkerden messen in den zonneschijn. Ik greep mijne ijzeren staaf vaster en wenschte in stilte dat hij zwaarder was. Bij de kajuit bleef Derrick staan cn zag ons onbeschaamd in het gelaat. Vader legde op hem aan Dag, kapitein Dag, Si zegde hij brutaal. Gij schijnt dezen morgend niet erg naar gezelschap te verlangen, is 't niet De uitdrukking van de oogen cn het gelaat van den kapitein en zijn uitgestrek- ten arm waren dan ook genoeg om een dapperder man dan Derrick vrees aan te jagen. Hij scheen zich er echter niets van ,.an te trekken. Misschie 1 deed de onge lijkheid tusschen de partijen hem moed vattsn, want bij ging voort Welhaast zal het maaien der weiden aanvang nemen. Te dezer gelegenheid kunnen wij de landbouwers niet genoog aanzetten daar vroeg mede te beginnen, zoohaast het grootste getal grassen waaruit de weide bestaat iu bloei zyn aldus bekomt men malsch hooi van allereerste hoedadigheid, terwijl de hoe veelheid zeer bevredigend zal wezen. Wacht men ertelangmede, men bekomt zeker eene grootere hoeveelheid hooi, doch dit zal van geringe hoedanigheid zyn het gras is te taai, te vezelachtig geworden, en bijgevolg min voedzaam, min verteerbaar voor hel vee. Meer nog, eene vroegtijdige afmaaiing biedt hel voordeel oene tweede I100Ilaag toe te laten in de maand September, waarna men, de jaren dat de winter niet te vroeg aanbreekt, nog een goed nagras kan bekomen. Eene dezer sneden, 't zij de eerste, 't zy de tweede, kan nog voordeelig ingekuild worden. Doch het gaat vast dat, wil men eene tweede overvloedige snede bekomen, het even noodigzal zijn haar eene goede bemesting toe te passen als dit voor de eerste snede noodzakelijk was. Inder daad, niet wordt geschapen, alles wordt omgezet, ook zal in normale voorwaar den de voorlbrengst altijd in recht- slreeksche ovenredigheid zijn met den voorraad plantenvoedsel in den grond aanwezig. Men passé bijgevolg on middel ijk na do maaiïng, eene goede bemesting toe. Deze moet volledig wezen. Evenals voor de winter bemesting, zullen de slakken ook dit maal van algemeen gebruik zijn, nochtans, in de niet te natte weiden mogen zy door superfosfaat vervangen worden. De fosfaatbemesting mag nog verwaarloosd worden wanneer de dosis fofoorzuur in den winter of iu de lente versterkt werd. Wat de polaschmesten betreft, men mag onverschillig kaïniet of chloorpo- tasch aanwenden. Betrekkelijk de stikstofmesten, wij blyven hot amrnoniaksulfaat voorstaan, daar 't sodanitraat nog steeds te duur is. De uitstrooiïng al dezer meststoffen moet niet noodzakelijk van eene egging opgevolgd worden, de onweders welke op dit tijdstip tamelijk menigvuldig zijn zullen zich wel gelasten ze op te lossen en ze aldus in het bereik der wortelen te stellen, terwijl de vochtigheid en de warmte zullen medewerken om de sal peterzuurgisting van het amrnoniak sulfaat to bespoedigen. Wy raden bijgevolg voor deze bemes ting het gebruik aan van 100 kgr amrno niaksulfaat, 100 tot 150 kgr. chloor- potasch of 400 tot 600 kgr. kaïniet, en desgevallend 300 tot 400 kgr. slak of eene gelijke hoeveelheid superfosfaat. Het spreekt van zelfs dat des gevallend het slakkenmeel niet rechtstreeks in aanraking met het amrnoniaksulfaat mag komen. JAN. I Wel, wij zijn met drieën tegen éen, kapitein. Wat zijt gij van zin Als gij nog een stap doet, zult gij het zien, antwoordde de kapitein grimmig. Zoo spotte Derrick, en deed een stap vooruit, tegelijk op den kapitein aan - leggend. Daar ging vader's revolver af doch zonder dat er een slag volgde. De eenige loop die geladen was had geweigerd. Op hetzelfde oogenblik sprong de kapi tein op Derrick los en sloeg diens pistool met de linkerhand in de hoogte, juist toen het schot afging, terwijl hij met al zijne kracht zijn eigen revolver in Derrick's ge zicht wierp. De slag was geweldig en kwam zoo goed aan, dat Derrick als eek stuk hout op den grond viel, met een wanho- pigen greep naar den arm van den kapi tein. Deze laatste struikelde over Derrick's beenen, verloor zijn evenwicht en viel met hem op het dek. Nicolaas Crubb kwam Derrick ter hulp, cn eer ik mijnen ijzeren staaf kon gebrui ken. vielen dc anderen op mij aan. Tegen zulke overmacht was ik niet be stand. Woede en wanhoop maakten mij razend, en ik vocht meer als een wild dier dan als een mensch. Opeens stond de kapi tein weer naast mij, ademloos en bebloed, maar vastberaden als altijd, zonder «enig wapen want hij was zijnen revolver en ik mijn hout kwijl hervatten wij den strijd, zonder te letten op de wonden die wij ontvingen, alleen denkende aan wat het Duurte van het vleesch. M. do Trooz, minister van binnenland- sche zaken, antwoordende op eeuo vraag van M. Buyl, beeft aan de Kamer hot volgende doen verklaren M. Buyl vergist zich, als hij beweert dat de sluiting' der grens voor vreemd vee de hoofdreden is van do duurte van ons zou kosten, als wij het onderspit dol ven. Het was een roemrijk gevecht, en in het heetst van den strijd kwamen wij met een schok tegen de brik aan. Wat de ezels aan boord van de brik uit voerden dat zij dit niet beletten, begrijp ik nog niet misschien wilden 2ij ga urne hunne makkers een handje helpen. Hoe het zij, wij vaarden dwars tegen de brik aan, en namen een heel stuk van dcvcr- molde scheepswanden meê, zoodat, naar mij verteld werd, onze voorsteven terecht kwam in de kombuis, waarin de kok bezig was. De schok maakte een einde aan het gevecht, wat voor ons gelukkig was, want op dit oogenblik kwamen Lerrick en Grubb weer op de been. De kajuit, jongen hijgde de kapitein, nauwelijks verstaanbaar door het splijten der balken, het klapperen der zeilen cn het geschreeuw dat van beide schepen opging. In het kajuit door het achteronder. Ik had geen tweede aanmaning noodig, want de waarde van een dergelijke krijgs list op zulk een oogenblik was zelfs voor mij duidelijk, ofschoon ik half versuft was door al de slagen die ik opgedaan had. In de kajuit zouden wij beschutting vin den voor de groote overmacht, die weldra van de brik op het dek zou komen, en bovenal, wapens om ons te verdedigen. Ik sprong over Ceph Outlauw heen, die op zijnen buik lag tc spartelen, liet mij in het achteronder zakken, pakte mijne vest meê en vloog de kajuit in. De kapitein 't vleesch, want de grens is niet geslo ten. Gedurende de vier eerste maanden van 1905, 1906 en 1907 ontvingen wy uit den vreemde, volgens het laatsto maandolijkschsch bulletijn voor den han del van België met vreemde landen, uit gegeven door myn departement (15 Mei 1907) in 1905, 16,519 1906, 19,984 in 1907, 21,602 hoornbeesten. Geen enkel land past een milder stel sel toen dan wij voor den invoer van levend vee. Dat stelsel bestaat sedert een tiental jaren, zonder andere wijzi gingen dan achtereenvolgende verzach tingen. De duurte van het vleesch heeft dus hoegenaamd niets le stellen met de voor zichtigheidsmaatregelen, sedert lang dooi1 de regeering genomen. De duurte bestaat niet alleen in België. Mannen van princiepen 1 La Chronique, eon geuzenblad van Brussel, stelde dezer dagen in 't licht, welke ongelooflijke warboel de anti- clerikale partij tegenwoordig te Ant werpen uitmaakt. Er wordt daar tus schen liberalen, progressisten, demo craten en socialisten onderhandeld en getwist zonder eindo en zonder uitslag 't Cartel wil maarniet vlotten. Uit het artikel van het liberaal orgaan schrijven wij de volgende zinrijke be kentenis over Tot hiertoe is er geene spraak ge weest van kiesprogram. Het eenig voor- tverp i/i betwisting, dat zijn de zetels in 'l College. Dat is het eenig punt waar over onderhandeld wordt, Niet waar, die anticlerikalen zyn mannen van princiepen Wanneer zij cartelleeren willen is het om mandaten en plaatskens le bekomen. Al het ove rige komt niet in aanmerking Desnoods zouden zij, om hunne eer zucht te voldoen, al hunne leerstelsels opofferen, en, volgens de verklaring van bébé Van der Kinderen, met den dui vel aanspannen. Wie kan achting hebben voor, en vertrouwen stellen in zulke politiekers Wie Do macht van het geld zonder den godsdienst is een kwaad maar de macht van 't werkvolk zonder gods dienst is niet een minder kwaad. Beide leiden naar den afgrond. Mgr De Kei teler, (Bisschop van Mainz.) A Eene oprechte beken» teul». Een liberaal blad Journal de Mons wijst er op met droefheid dat, wat lint. meest ontbreekt aan de opvoeding in de otllcieele scholen, dat gene is wat het karakter vormt, de goedheid en de beleefdheid. Do uitslag daarvan is dat de kinderen van jongs af zich tooneu onbeschaamd, onbeleefd, alles vernielend en bijzonderlijk heime lijk stout. Na dit oordeel over het officieel onder- kwam achter mij aan en sloot de deur. Help eens een handje riep hij naar de wapenkist loopend. Tijd om den sleutel op het «lot te steken hadden wij niet, want het lawaai op het dek werd steeds heviger, en ieder oogen blik konden wij overvallen worden Wij pakten dus het deksel der kist ieder aan ecnen kant en rukten zoo hard wij konden. Tot onze verbazing ging het bij dc eerste aanraking open. Ik meende u te hooren zeggen dat gij de kist nog niet hadt open gedaan, vader, zegde ik, de hand in de kist stekend om de wapens er uit te halen. Dat heb ik ook niet, zegde hij, snel bukkend om het slot na te zien. Hier is iemand met boor «n breekijzer bezig ge weest, jongen. Het slot is geheel uitge boord I - En de kist is ledig I zegde ik. Vader ging op de kist zitten en veegde met een welsprekend gebaar van wanhoop zijn voorhoofd af. - Dat komt er van als men een kind op het schip Iaat passen, zegde hij Zij hebben zeker gisteren dc wapens gestolen. Zooals ik aan de Punt hoorde, is de kwaê- jongen den geheelen dag aan wal geweest. Zij zijn ons te slim geweest. Wij hebben 't spel verloren Terwijl de kapitein zoo zat te mopperen, wijs in de lagere scholen van Bergen geveld te hebben, wil do Journal de Mons er de catholieke regeering ver antwoordelijk voor maken. Waarom dat zegt zij niet en weet het heel waar schijnlijk niot. Maar een ander liberaal blad CAvenir du Borinage komt er tusschen en doet eene bekentenis, die haar moet gekost hebben. Dit liberaal blad zegt l°dat het clericaal stelsel geenzins belet in do officieel© of bijzondere ge stichten de wellevendheid te onderwij zen 2° dat eene betreurenswaardige leemte bestaat in het officieel programma het gemis van eenen cursus van opvoeding; 3° dat, op dit punt, de officieele scho len moeten onderdoen voor de gods dienstige scholen. Tot hier de liberale l'Avenir du Bo rinage. Wij besluiten en zeggenOuders, wilt gij aan uwe kinderen eene goede opvoeding bezorgen, kiost dan een gods dienstige school. Hunne plannen. Onze lezers weten dat er. dank aan de milde vrijgevigheidderBelgische Catholieken, eene basiliek toegewijd aan lietH. Hart, gaat opgericht worden op de hoogvlakte van Koekelberg, bij Brussel. Dit ontwerp heeft van eerstaf de woe de onzer verdraagzame anticlerikalen gaande gemaakt, en menig dagbladarti kel is in de geuzenpers verschenen, om het legen te werken en bespottelijk te maken. Thans schrijft een liberaal blad, La Gazette de Charleroi, het volgende Wij hebben reeds do hoop uitge drukt het gebouw, wanneer het zal vol tooid zijn, tot eene wereldlijke bestem ming aan te wenden. Die wensch bewijst ten duidelijkste, wat onze geuzcnpolitiekers in 't schild voeren zij willen zooals hunne partij- jenooten thans in Frankrijk doen, de ierken aanslaan en er magazijnen, schouwburgen of iets dergelijks van maken. t Is goed het te welen aldus zullen zij allen, dio hel verwezenlijken van die betrachting onzer geuzen willen voorkomen, verwittigd zijn, en van nu af krachtdadige en rustelooze pogingen kunnen aanwenden om het behoud onzer kerken en don eerbied voor onze gods dienstige plechtigheden te verzekeren. Indien de liberalen zich hadden vereouigd, indien zij, met hunne pen ningen scholen gesticht hadden en onderwijzers en onderwijzeressen ge vormd, wij zouden ontsnapt hebben aan die lange en hevige twisten on aan ont zaggelijke moeilijkheden die nog niet vereffend zijn. Maar zy begingen den misslag van tc veel uitsluitelijk. op het openhaar gezag te rekenen. Louis Hymans, (1880) (Vader van Paul Hymans). was ik door de boorgaten in de kist op een denkbeeld gekomen, waardoor wij niet alleen het spel nog niet verloren hadden, maar het zelfs nog konden winnen. Op de klacht van den kapitein gaf ik dus ten ant woord Dat is nog zoo zeker niet, vader. Niet zeker riep hij ongeduldig. Ik zou wel eens willen weten wat gij nu in uw schild voert Gij wilt toch niet zeggen dat wij de gehecle bemanning met onxe vuisten kunnen neervellen Neen, vader, maar met ons verstand misschien wel. He? Gretig ging hij op mijne woorden in, alsof hij reeds vermoedde, dat mijn denk. beeld niet geheel prakiisch zou zijn. Met ons verstand, zegt gijHoe dan Veronderstel dat wij ons overgeven, zooals wij wel zullen moeten doen, dan zullen zij ons zeker niet vrijlaten eer zij hun doel bereikt hebben, die schurken Den schat bedoelt gij Volkomen waar, vader. Zij zullen ons niet eens hier aan boord van den schoener laten. Zoo dwaas zijn zij niet, dat zij ons de gelegen heid zullen geven ons opnieuw van het schip meester te maken. Zij zullen ons aan boord van de brik brengen.. Zeker, en ons in het ruim opsluiten, zooals Melisse Dat hoop ik ten minste, vader. Daar reken ik juist op. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1