Donderdag 13 Juni 1907 5 centiemen per nummer. 579,e Jaar 5956 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Rechterlijke Benoemingen. Eert Vader en Moeder. DE ACHTERKLAP. EEN EN AN DEK. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SVUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, IS Juni 190T. Onlangs kloog een der groote Jannen die 't liberaal orgaan der Firma Vijf Ezels O"'" aaneen Hanzen, de partijdig heid aan dor catholieke Ministers van Justicie in de benoemingen tot rechter lijke ambten enz. enz. Wie het artikel aaneenflansde is moeilijk te raden wij hebben den keus tusschen Leepe Maf-Lafaard. Knol- Scholeldoek of Dirk-Martens-paternoster uit den giletzak. Nu om het even en doen wij bemer- ken dat die zoogezegde partijdigheid nog meer werd aangeklaagd doch altyd zonder ernstige of vertrouwbare bewijzen. Cijfers alleen zijn van aard om ons hieromtrent het best in te lichten om dat zy ons zullen aantoonen hoe de zaken gelegen waren onder het laatste liberaal Ministerie en hoe ze nu heden bestaan onder de catholieke Regeering. Wij zullen ons bepalen, als voorbeeld, de benoemingen aan te halen gedaan in het rechtsgebied van het Beroepshof van Gent, onder hel Ministerie-Bara 1878- 1884 I. Intrede in de magistratuur Totaal Lib. Cath. In beroep 15 15 0 In 1" aanleg 43 43 0 In vredegerecht 30 29 1 Totalen 88 87 1 Dus 1 catholieke benoeming tegen 87 liberale. II. Samenstelling der Beroepshoven op 10 Juni 1884. Totaal Lib. Cath. Hof van Cassatie 20 16 4 Beroepshof van Brussel 51 39 12 Beroepshof van Gent 27 26 1 Beroepshof van Luik 34 27 7 Totalen 132 108 24 Verhouding der catholieken 18 per honderd. Zien wij nu welk den toestand is na de catholieke Regeering van 1884- 1906. ioe vervolg. Lang lag hij zoo voorover, als vernietigd. Hoe lang, dat wist hij niet, maar be daard, niet getroost, stond hij op, en zocht den a gouden Haan. In zijn hotel vroeg hij niet meer naar den weg. Weldra stond hij onder de schitterend verlichte ramen van den a gouden Haan. Naar binnen zien kon hij niet. De neer gelaten gordijnen maakten het hem onmo gelijk. Dat was daar binnen een roepen en tieren, een vloeken en klinken met de glazen, en dooreenschallen van uitgelaten Btemmen, die gilden en krijgschten dat het niet anders dan het meest woeste drink gelag zijn kon. Er volgde een oogenblik stilte. De arme vader leunde tegen den muur. Staan kon hij niet meer. Hij perste het hart in zijne handen, want het klopte hoor baar. Was dat de stem niet van zijn zoon, van Gustaaf Ja, hoe heesch ze ook klonk. Dat was Gustaafs stem. Hij kende ze terug. Wat hij sprak, verstond hij niet. Het waren van die overeengekomen studenten- stemmen, maar na elk woord bijna volgde een schaterlach, en het heele werd door daverend handgeklap beloond. De laatste woorden echter drongen ver- I. Samenstelling der Beroepshoven en Tribunalen. Tot. Cath. Lib. Twyf. In Cassatie en beroep 135 58 67 10 In 1» aanleg -428 289 118 21 In 't vredege recht 221 168 47 6 Totalen 784 515 232 37 Verhouding der liberale magistraten op het geheel 30 per honderd. Deze cijfers zijn te vergelijken mei de gegevens der kiesstatistiek Kiezingen Cathol. Liber. van 1902 (le reeks) 597,991 267,048 van 1904 (2e reeks) 504,458 283,411 Totaal der be- 1,002,449 550,459 komen stemmen. Verhouding der liberale stemmen 33 per honderd. Wij denken dat Leepe-Maf, Knol of Dirk-Martens die cijfers niet zullen durven betwisten want zij werden ten jare 1903 in 't licht gegeven door M. Warocqué, liberalen Volksvertegen woordiger van Thuin. Wat bewijzen die cijfers ons Zij bewijzen dat onder een macon- niek liberaal of geusche ministerie de catholieken 3lechts hij uitzondering tot een rechterlijk ambt of bediening wer den geroepen,terwijl de liberalen onder eene catholieke Regeering benoemin gen hebben verkregen in verhouding van hunne kiessterkte. Ik acht en eerbiedig schryft onze Confrater 't Land van Oudenaarde mijne lezers te veel, om te durven ver onderstellen, dat er onder hen mannen zijn, die tot de soort der achterklappers behooren. En toch wil ik hier eenige woorden over die afschuwelijke on deugd zeggen. De kwaadsprekers zijn als serpenten die in 't geheim hun vergift uitwerpen het zijn doodslagers, wiens tong een snijdend zweerd is, dat schrikkelijk lij den doet, 't zijn moordenaars die in het verborgen hunne pijlen weten uit te werpen om onverhoeds de onnoozelen te treffen en le kwetsen. O wat kwaad hebben de vergiftige tongen al veroorzaakt hoeveel men- scheDlevens hebben zy al gebroken hoeveel bloedige tranen hebben zy al doon storten. staanbaar tot hem door. De ouden zijn alleen in de wereld om te zorgen voor de vermaken der jongen, en is die tijd voorbij, moeten ze maar maken met goed fatsoen de wereld uit te raken. Zij zijn anders slechts tot last, en hinderen de komende geslachten, Mijn zoon zuchtte Gebhard en hij trad binnen. In een schitterend verlichte zaal zat een een half dronken gezelschap, joelend en tierend aan tafel. Het was een schandelijk doen, een walgend gezicht. De arme vader zag toe, met tranen in de oogen, van uit den hoek, waarin hij zich had neergelaten. Gustaaf was het middelpunt van de bijeenkomst, de uit;c- latenste, de zinnelijkste. Om hem scheen alles te draaien. Hij was de hoofdman. Hij heerschte hier als in zijn eigen huis, en besliste over alles. Hoe gaarne was de arme meester op hem aangevlogen, om hem met een zoen in zijne armen te sluiten, zoo recht vaderlijk om hem dan mede te nemen uit die wilde bende, en eens recht vertrouwelijk met hem spreken. Hoe gaarne had hij hem de groeten van zijn bezorgde moeder overgebracht. Onmogelijk. Lang zat hij daar stom, zijn arm kind betrachtend. Was dat Gustaaf Hoe bleek, hoe mager zag hij er uit. Wat had het fri8ch rood van zijne wangen geveegd Wat waren die wangen ingevallen en bleek, Begrijpt eens goed hoe afschuwelijk deze ondeugd is, opdat gij er een eeuwi gen afschrik en walg zoudt voor op vatten Zijne vrienden, zijne medeburgers, die meest altijd afwezig zijn, en zich bijge volg niet verdedigen kunnen, aanran den, is er iets lager, iets lafhertiger, iets schandelijker .Zijno medemenschen van geld en goed berooven, is eene misdaad, maar welk schelmstuk is het dan iemand zijne eer, zijne (aam, alles wat hy het liefst in de wereld heeft, te ontnemen En is de achterklap in zich zeiven verfoeilijk, hoe bedroevend is hij som- tyds in zijne uitwerksels. Gy hebt het vergift verspreid, hoe zult gij de uitwerksels kunnen tegen houden Gij hebt doodelijke wonden toege bracht, hoe zult gij ze genezen Gij hebt het geluk uwer vrienden ge broken, hoe zult gij dat herstellen Gij hebt twist en tweedracht gezaaid, hoe zult gij weer alles eensgezind ma ken O vervloekte tongen, hoe haat ik u, en hoe diep veracht ik uwe werken Hebben wij het ongeluk van te behagen hebben wij een weinig verdiensten, heeft men voorspoed in zijn huisgezin alles wat wij doen zal misprezen en in het slecht getrokken worden. Men ver groot uwe gebreken en verkleint uwe deugden. Die persoon bezit hoedanig heden, zegt meD, maar Ongelukkig woord Vervloekte dief Gij alléén hebt meer gestolen dan al de dieven van ons land. De achterklappers gelijken wel aan de spinnen, die vergift zuigen uit de bloemen, waar de beien honing uitha len. Zij zijn als slekken die de schoon ste muren, de kostelijkste versierselen, met hunne slijmerige vuiligheid besmet ten. Lezer zy t gij hel slachtoffer van eenen achterklapper geworden, verdraag het verduldig, en denktdat hel van 'nen zwarten pot is dat men wordt zwart ge maakt. Vrienden, hebt gij gezag over den kwaadspreker, stopt hem den mond van zoohaast hy begint. Verdedigt uwe vrienden tegen hunne vuige aanvallen doet hun zien hoe verkeerd zij hande len en hoe afschuwelijk hunne werken zijn. Past zelf op uwe tong en gedenkt altijd de spreuk Doet nooit aan een ander, wat gij niet wilt dat men aan u doet. wat een onheimelijk vuur, zooals de schandelijke lusten alleen het ontsteken in de blikken der menschen, licht uit zijn ingevallen oogen. Maar opeens riep een der gasten een spion, een spion en wees op Gebhard. De deur uit, de deur uit klonk het woest dooreen. Gebhard zag Gustaaf smeekend aan. «Een spion, een 6pion, de deur uit schreeuwde men luider en luider en luider. Maar Gustaaf beval stilteen sprak met ijskoude kalmte a Vrienden, het is zoo, een nietswaardige spion is in ons gezel schap binnengeslopen. De deur uit met hem. En twee der gasten sprongen op en vlogen op Gebhard aan. Gustaaf, mijn zoon, te hulp jam merde de arme vader. Gustaaf bleef koud zitten. Toen ging het Gebhard te ver. Gloeiend van toom en verontwaardiging, naderde hij tot de tafel. Alles zweeg in afwachting van wat hij zeggen zou.« Ellendeling! ontaarde zoon 1 kom eens thuis als gij het durft Met den hamer jaag ik u de deur uit Maar hij had niet geheel uitgesproken, of Gustaaf was opgesprongen, greep met de rechterhand zijn vader bij de keel en hief met de linker een fiesch in de hoogte om ze op het hoofd in stukken te slaan 1 In een oogwenk lag vader Gebhard de twee trappen af, en voor de deur van den gouden haan »f op straat, en hoorde nog, BELGEN IN FRANKRIJK. Het arbeidsburecl van Frankrijk kondigt thans de statistieken af van 1901't is een beetje oud. Uit die statistieken blykt dat er, in Maart van gemeld jaar, 323,390 Belgen in Frankrijk waren, zynde meer dan in 1878, in welk jaar er slechts 315,000 waren en min dan in 1886, toen er 480,000 waren. De Belgen in Frankrijk worden, als vreemdelingen, enkel over troffen door de Italianen, die er 330,465 mannen en vrouwen, in getal zijn. Gewetciisvei'drukkei'». In Frankrijk, waar de kruisbeelden uit de scholen zijn verwijderd, worden thans door de schoolopzieners, onder wijzers en onderwijzeressen de meisjes gestraft en weggezonden die een kruis je, of een juweel dat den vorm van een kruis heeft, als borstsieraad durven dra gen in de school. Men verdrukt er de gewetens der kinderen nog op andere wijze. Eenige dagen vóór de eerste commu nie had, in eene kleine gemeente van het departement der Isére, een kind dat naar de gemeenteschool gaat, de on voorzichtigheid begaan zijne algemeene biecht, in plaats van te huis, in de school te schrijven. De onderwijzer die dat bemerkt had, nam haar het papier af, las het luidop en droef er duchtig den spot mede, in het bijzijn van zijnen hulp onderwijzer en van de leerlingen. Zoo eerbiedigt men, in Frankrijk, bet ideaal onzer liberalen en socialisten.de gewetensvrijheid der catholieken Voor- cl© wielrijders. In zijne laatste algemeene vergadering heeft de Touring Club van België beslo ten aan de provinciale raden een ver toogschrift te zenden, om te vragen dat de provinciale taks in gansch hel land eenvormig zou gesteld worden op 5 fr. Aan de Kamers wordt insgelijks een verzoekschrift gezonden, waarin de wensch wordt uitgedrukt dat de provin ciale taksen op de rijwielen zouden ver vangen worden door eene staatsbelas ting, die voorloopig zou gesteld worden op 3 fr. maximum voor de rijwielen en 10 fr. voor de motocycletten, in afwach ting dat men die taks zou kunnen ver minderen en eindelijk geheel afschaften. Eene internationale socialistische conferencie is zondag te Brussel ge houden, als voorbereiding van het In ternationaal SOCIALISTISCH CONGRES, dat zijn ongelukkig kind even koud reide Nu kunnen wij eersrt recht vroolijk zijn. Wijn, wijn, brengt wijn En de woeste bende juichte toe en stemde er mede in. En toch slopen langzaam de meesten stil weg. Het tooneel was eenigen door merg en been gegaan. Zulk een grenzenlooze laag heid ging te ver, te ver zelfs voor hen. De arme vader keerde langzaam terug naar zijn hotel. Het kwam hem altijd voor, dat hij de hand van zijn zoon voelde, die hem de keel dicht kneep, en zijn woorden smoorden in zijn hals. Lang zal hij daar boven op zijn duistere kamer. Maar 't was er lang zoo duister niet, als in zijn bloedend hart. Hij wrong de handen en riep, riep luid, als kon hij niet anders. O, hoe vreeselijk Mijn zoon,mijn zoon, wat hebt gij gedaan?» De deur ging open en een bediende trad binnen. Hebt gij geroepen, mijnheer Is soms iets van uw dienst, eer dat ge slapen gaat Neen, schudde de stomme gestalte, die daar zoo onheimelijk zat in het sche merlichtvan de straatlantaarn. De bediende ging heen. En zoo jammerde hij stil voor zich heen: Gustaaf, Gustaaf, gij hebt erg misdaan, al lang, duizenden heeft uw gedrag mij gekostgaarne heb ik ze betaald waart gij niet mijn eenig kind, mijn eenige zoon, hetwelk dit jaar te Stuttgart zal plaats hebben. Buiten de leden van het uitvoerend bureel van Brussel, M.M. Vandervelde, Anseele en Cam. Huysmans, bemerkte men M.M. Jaurès, Vaillant en Longuel, voor Frankrijk Bebel en Singer voor Duitschland Bruce en Hyndman voor Engeland Adler en Braun voor Oosten rijk Troelstra en Van Kol, voor Hol land Roubanovitcli, Mad. Balabauof en 0 andere afgevaardigden voor Rus land, Polen en de Oostzeeprovinciën. M. E Vandervelde nam het voorzit terschap waar. De dagorde van het congres van Stutt- gard werd besproken. MM. Bebel en Singer drongen aan op bespreking van het vrouwenstemrecht en het weglaten van vraagpunten van ondergeschikt be lang, zooals het Esperanto. Aldus werd besloten. Een der vraagpunten, die onderzocht werden door de conferencie, was de kweslie der betrekkingen tusschen de syndicalisten en socialisten, een vraag punt, dat op het congres van Stuttgart breedvoerig zal onderzocht worden Uit de inlichtingen van M. Roebano- vitch blijkt dat de socialistische groep in de Doema 65 leden telt en de revolu tionair partij 40 uit die van M. Adler dat in den Oostonrijkschen Rijksraad de socialisten 87 zetels bezitten op 516. De heele namiddagzitting werd be steed aan het vaststellen van het stem- menaantal dat de verschillende nationa liteiten zullen krijgen op het congres van Stuttgart. Gesproken werd over de stichting van een internationaal inlichtingsbureel voor de socialistische dagbladen en be sloten werd eene proclamatie uit te vaardigen bij de opening der Tweede Haagsche Conferencie. Zooals men ziet heeft de Conferencie zich vooral bezig gehouden met bestuur lijke vraagpunten, de beslissing over princieps- en taktiek zaken overlatend aan het Congres van Stuttgart. SOLDATEN OP MARCHE. Gedu rende de grootte hitte zijn de korpsover sten en bevelhebbers van troepen op march gemachtigd, voertuigen te huren om de ransels der soldaten te vervoeren. Indien er bestatigd wordt dat het ge vaarlijk, is den weg voort te zetten, mo gen zij dien onderbreken en de troepen eenen dag in de cantonnementen laten uitrusten. Zij mogen zelfs de marche ge heel onderbreken en met de naastbijzijn- de statieoversten onderhandelen, voor het vervoer der troepen per spoorweg. mijn eenige, nadat er mij zoo velen gestor ven waren mijn kind, mijn zoon, op wien ik zoo trotsch was, het licht mijner oogen, de troost mijns harten, de trots mijns ouderdoms, het leven mijns levens. Hij kon niet meer. De tranen verstikten zijn stem. Het was niet om aan te hooren, dat kermen, dat jammeren, dat snikken en weenen, in dat bijna duistere vertrek. Wat kan een arm mensch toch al voor leed hebben. En hij hief alweer aan Ik had zoo gehoopt, dat gij mij van avond rouwmoedig de hand zoudt gereikt hebben, dat gij met tranen van berouw mij beterschap zoudt beloofd hebben. God is mijn getuige, ik had u alles vergeven. Ik had u weer aan mijn hart gedrukt, de oude liefde u weer geschonken. Waart gij toch niet mijn eenig kind, mijn eenige zoon Dat sprak hij langzaam, als was het tegen zijn zin, als ging met elke lettergreep een stuk van zijn kind, een stuk van zijn hart verloren. Maar nu, nu, nu, wee u, en wee mij. Gij hebt uw vader verloochend, ge hoond. Vader Gebhardgij hebt geen kind meer, geen kind meer. Uw zoon is niet meer. Gustaaf is dood Arme vader Ach, waart gij dood, waart gij dood 1 En de grijsaard zonk verpletterd voorover op de knieën en het hoofd op den vloer en weende lang. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1