Donderdag 20 Juni 1907 5 centiemen per nummer. 57,,e Jaar 5958 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE ONDER WIJSKWESTIE. Eert Vader eu Moeder. Neeringdoende Burgerij. EEN EN ANDEli. DE DENDERBOBE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pryB ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE ISUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*' bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vu dit blad. Aalst, 19 Juni 1907. ij Het is onbetwistbaar dat de onder wijskwestie als eene der belangrijkste politieke kwestiën wordt aanschouwd die in ons land bestaan. Immers van de wijze op de welke zy wordt opgelost, hangt de toekomst des vaderlands in- jr derdaad af. Indien de opkomende geslachten in meerderheid worden opgevoed in scho len waar een godsdienstige dampkring heerscht, i. a. w., waar de christelijke leering en de godsdienstige overleverin gen onzer voorvaderen worden in eere gehouden, dan mogen wij met vertrou wen en gerustheid de toekomet te ge- moet gaan. De geslachten aan de welke men de christelijke leering zal hebben inge plant, zullen later eerbied betuigen voor onze nationale instellingen en het Va derland en de samenleving des te beter dienen, naarmate de deugden bij hen >1 ontwikkeld zyn, welke de Godsdienst n hun aanbevolen heeft Het is een voor- !t beeld dat dagelijks bostatigd wordt, dat q zy die op de stipste wijze hunne chris- vj tene plichten kwijten ook de beste bur gers of landgenooten zjjn. Zoo wy de onderwijskwestie met het Ioog op onze Vaderlandsche belangen als van hoogst gewichtigen aard bo schouwen, dan is zij, ten aanzien onzer catholieke Partij, niet min gewichtig. Immers hadden wij, catholieken, niet zoo moedig op de bres gestaan voor 't behoud van het godsdienstig onderwijs en der vrije scholen, lang zou onze Party den heilzamen invloed hebben verloren, waarover zij lieden besohikt. Een voorbeeld zien wij in Frankrijk. In deze laatste jaren hebben de catho lieken aldaar ernstige pogingen gedaan, talrijke middelen aangewend om zich aan 't magouniek juk te ontrukken waaronder zij gebukt gaan. Al wat ze deden mislukte Waarom Omdat bet onzijdig onderwijs zijne slechte vruchten is beginnen af te wer pen. De kinderen die, over een twintig tal van jaren, de eerste leerlingen wa ren der onzijdige scholen, waar ze zon- I der godsdienst werden opgebracht, zijn nu kiezers geworden en zyn zich meest al in de roode gelederen gaan scharen. Wat wij in Frankrijk bestatigen, ge beurt ook in ons land, in de groote cen trums waar een groot getal kinderen van het godsdienstig onderwijs door IIe vervolg. Opeens vloog hij op. Zijn handen hief hij op ten hemel, zijn oogen schoten blikse mend omhoog. Wee u, wee u, het teeken dat uw vuist op mijn keel heeft gedrukt, ik vrees, ik vrees, het zal een brandend Caïns- teeken op uwe ziel zijn Gertrud, Gertrud, arme Gertrud, 1 en hij wrong wanhopig de handen, wat een tijding zal ik u bren gen van uw kind, uw eenig kind. Zoo duurde het uren lang. Eindelijk begaf hij zich ter rust, maar rust vond hij niet dien nacht, en het waren heeto en bittere tranen, die hij weende op zijn kussen. De morgen verscheen en hij had nog geen oog dicht gedaan. X. DE STRAF. In den gouden haan ging het Bteeds woest toe. Bij lichten dag gingen de laats ten naar huis. Het was middag, toen Gustaaf zijn bed verliet, bleek en ontdaan, met een zwaar hoofd. Hij scheen tien jaar ouder, zoo verfletst **g hij er uit. Twee brieven lagen op zijn tafel. hunne ouders worden ontslagen op aan dringen meest altijd der liberale over heden. En wat is 't gevolg hiervan Dat de stadsscholen van Gent, Brussel, Ant werpen, Doornijk en Luik, volgens de getuigenis van pacha Anseele, kweek - nesten van socialisten zijn geworden. Als men dit alles rijpelijk overweegt, dan begrijpt men hoe innig onze vader landsche belangen met deze onzer catho lieke Partij verbonden zijn. Ja, dan bo grijpt men dat de houding der catho lieke Partij in de onderwijskwestie het bewijs levert dat ze de eenigste ware vaderlandsche Partij is. Wie het V aderland lief heeft, moet dus het vrije catholiek onderwijs uit al zijne krachten ondersteunen. De ouders zijn gehouden hunne kinders naar de godsdienstige vrije scholen te zenden en dit is hunne opperste plichtzij die mild door do fortuin bedeeld zijn moeten die hooger bedoelde scholen geldelijk ter hulp komen in de maat van hun vermo gen en dit ook is hunne plicht Dat beide dus hunne plicht vervullen en de toekomst onzes Vaderlands zal verzekerd wezen Een hooge Ambtenaar door een catho liek blad ondervraagd over de uitslagen van liet onderzoek dat aan de Commis sie der Neeringdoende Burgerij is toe vertrouwd deed de volgende verkla ringen Herinner u de manier waarop men is te werk gegaan na het onderzoek van 1886 over de voorwaarden van den arbeid in België. Twee of drie maat schappelijke wetten werden terstond door de Regeering voorgesteld en door de Kamers aangenomen, onder andere de wet op de vrouwen- en kinderarbeid en de wet op de betaling van het werk loon. Deze wetten werden aan de Wet geving voorgesteld zonder voorafgaande raadpleging van eene tusschenkomende instelling. Vervolgens werden al de wetsont werpen over deze stof opgemaakt door het Arbeidsarabt en aan den Hoogeren Arbeidsraad onderworpen, vooraleer aan de Kamers voorgelegd te worden. Deze manier van werken is nog altyd in gebruik en ik denk dat men ze ook zal aannemen voor het opmakon der wetten bestemd om den toestand dor kleine burgerij te verboteren. Sedert eenigen tijd beslaat er een De eene was van een onbekende, de an dere kende hij. Van den ouwen, sprak hij geeuwend en opende het schrijven. Dat lange, groote leed stond te lezen in eenige regels. Mijn arm kind, Gij zult vader en moeder eeren, opdat gij lang en gelukkig moogt leven op aarde. Wilt gij dat, zoo kom, kom. Ik verwacht u, tot van avond. Dan reis ik naar huis. Uw ongelukkige vader. Bah i> spotte Gustaaf, waar zijn de ouwen anders goed voor, dan om voor het geld hunner zonen te zorgen Afgedaan. Versleten praatjes. Toen nam hij den anderen brief. Mijnheer, Ik vernam zoo even, op welk een ge- meene, lage wijze gij gisteravond uw ouden vader hebt mishandeld. Dat is een schande voor het geheele studentenkorps. Ik hoop, dat het eeregevoel niet geheel dood is, in een zoo ontaard hart, en daag u morgen, klokkeslag 9 uren, 's morgens op pistolen. Ik wacht u aan de verlaten houtvesters woning, in het u bekende eikenhout. Daar zullen wij alles nader bepalen. Lodewijk Ehrenfeld, Ambt der Middenstanden, waarvan de rol is bepaald door hot Koninklijk Be sluit, door M. Francotte, tegengetee- kend en waarby deze instelling werd ingericht. Ten einde dit ambt te volle- digen zal men, denk ik. binnen kort, een Hoogeren Raad der Middenstanden stichten. Het Ambt, tot leiddraad nemende de werkzaamheden van het onderzoek dat thans gesloten is, zal de voorontwerpen van wetten gereedmaken, welke ver volgens door den Hoogeren Raad zullen onderzocht,en daarna aan de Wetgeving voorgelegd worden. Ik meen te weten dat de Regeering voornemens is de noodige credieten voor de stichting van dezen Raad op de begrooting van den volgenden zittijd in te schrijven. Het is echter niet mogelijk op dit oogenblik te zeggen welke wetgevende maatregel de eerste zal voorgesteld worden. Het Ambt en do Hoogore Raad der Middenstanden zullen, om hunne werkzaamheden te beginnen, keus ge noeg hebben. De materialen (schriftelijk en mondelings onderzoek, beschrijvende studiën over verschillende maatschap pelijke middenpunten van kleinhandel, enz.) door de Commissie der kleine burgerij verzameld, vullen meer dan twintig boekdeelen Men zal er met vollo handen kunnon in putten. Volgens mij is het belangrijkste vraag punt dat welk door de Commissie het laatst werd onderzocht en dat wellicht de Regeering en deWotgeving het eerst zullen willen oplossen het vraagpunt van het crediet. In Pruisen werd eene bank gesticht bestemd om het crediet in 't bereik van alle kleine handelaars te stellen. Wellicht is hot in dien zin dat men hier ook eene wet zal willen ma ken. Land- en Tuinbouw. De toestand in België. Ziehier eenige inlichtingen over den toestand van den oogst op het einde van Mei Het koude weer van half Mei heeft den groei der planten in alle streken van ons land vertraagd. Die, gezaaid einde April kwamen slecht op. De haver staat goed. In den omtrek van Rceulx zijn veel distels veel beet- velden zyn opnieuw bezaaid moeten worden. Het vlas laat te wenschen. Vroege aardappelen hebben geleden van den nachtvorst, en moesgewassen zjjn door koude en hagel geteisterd. Het. fruit is weinig overvloedig. Rup sen zijn er in menigte. Zijn handen beefden. Hij was bleek als de dood, en de brief viel hem uit de handen. Want hij was een lafaard. Iemand die zijn vader mishandelt, moet een lafaard zijn. Zijne knieën schok ten tegen elkander. Ehrenfeld waa een uit stekend schutter. Zijn oog was bekend. Hij miste nooit. Hij nam het kistje met zijn pistolen, en'ham de proef of zijn arm nog vast en zeker was. Maar die arm had hij 's avonds te voren tegen zijn vader opgeheven en hij beefde, en het angstzweet parelde op zijn voor hoofd. Zoo zijn die helden. Had hij maar gedurfd, hij was gevlucht, maar zijn trots liet zulks niet toe. Dat was een dag. Een strijd en een aanhoudende strijd. a Kom, zoo sprak een stem in hem, a ga naar uwen armen vader toe, beken hem alles open en eerlijk en rouwmoedig, vraag hem vergiffenis. Hij is zoo goed. Hij zal u in liefde weer opnemen en aan zijn hart drukken. Het leven dat ik nu leid, is toch ook geen leven, gelukkig ben ik toch niet. Kom, zult gij gaan En dan was het, alsof de booze uit de hel het hem inblies en zijn hart omkeerde, dan wierp hij het hoofd in de hoogte, schudde de lange lokken, stampte met den voet en riep hartstochtelijk, spottend en verachte lijk sissend, door de opeen geknepen tan den en lippen a Neen, nooit, nooit I Wat Het voeder- en weidegewas is in ver traging. Wat de dieren betreft, de paarden zijn duur, evenals hot rundvee, maar de prijzen der varkens dalen. Het getal door pootziekte aangetaste dieren, dat in de tweede helft van April 303 bedroeg, is in de tweede helft van Mei tot 192 gedaald. Hot Landbouwbullelijn haalt, in zyne laatste aflevering, twee feiten aan, wel ke het loopende landbouwjaar ken merken eeno vertraging in den plan tengroei, vooral nadeelig voor de voe- derplanten en voor de weiden, welke thans niet op voldoende wyze voorzien in de voeding der beesten vervolgens talrijke plaatselijke toevallen veroor zaakt door den overvloedigen regen op 't einde van April en door den nachte- ly'ken vorst dio herhaaldelijk plaats had in de tweede helft van Mei. Onder de planten van groote teelt heb ben de aardappels het meest geleden van den nachtelijken vorst. De groententeelt werd insgeljjks beproefd, op zekere plaatsen en de groenselhoveniers heb ben daardoor een groot deel van de winsten verloren, waarop zij met recht mochten rekenen. De aardbeziën zullen slechts laat rijp zijn, daar de eerste bloe men van den vorst geleden hebben De fruitopbrengt schijnt over 't algemeen gering te zullen zyn. De rupsen zyn zeer talrijk, De voortdurende opslag der graan prijzen heeft aan de Belgische landbou wers weinig voordeel aadgebracht, daar hij eerst ontstaan is toen het meeste- dcel der inlandsche granen reeds ver kocht was. De paarden zijn zeer gevraagd en worden duur verkocht. Het vet vee neigt naar opslag. De afslag van den prijs der varkens is een weinig ver meerderd. De muilplaag, die volop aan 't afne men is in Henegouw, gaat nog vooruit in de provincie Luik. Het Engelsch tydschrift Lancet geeft een eenvoudig middel om aan verkoud heid binnen weinige uren te genezen. De lijder legge daartoe eenige stukjes kamfer op oenc schaal, giet er kokend water over, houdt het hoofd met een doek bedekt boven de uit de schaal op stijgende dampen en ademt dio alzoo gedurende minstens vyf minuten door de neus in. Deze doenwijze herhale men meent hij wel 1 Komaan, hebben uwe ouders niet altijd, naar uwe pijpen gedanst Zij zullen het ook nu doen en altijd, zoo waar ik Gustaaf heet. En hij lachte ruw. Maar zijn stem klonk heesch en het la chen wilde niet goed uit zijn keel. Hij moest getuigen hebben. Dat wilde niet vlotten. Men kende de zaak en men verachtte hem. Dat voelde hij en verstokte hem nog meer. Overal wei d hij met uitvluchten afge wezen. Zijn straf was begonnen. Eindelijk vond hij, na lang zoeken, de ware vrienden. Die stemden er in toe. Nu, maar hoe lachte hij. Maar ook dat kwam niet uit 't hart. Ondertusschen zat vader Gebhard op zijn kamer en wachtte en wachtte... vergeefs, wachtte den ganschen, langen dag vergeefs, altijd vergeefs. Hoort hij treden op den trap, dan klonk het in zijn hartdaar is Gustaaf 1 daar komt Gustaaf en hij sprong op en aan de deur en had reeds den sleutel in de hand. En het was Gustaaf niet. De voetstappen gingen voorbij. En zoo werd het middag. Hoe menigen keer dat hij aan de deur had gestaan, zelfs op de gang was geweest, uit het raam ge zien en blij, met een straal van hoop en ingehouden adem geluisterd had, dat laat zich niet bepalen. Maar Gustaaf kwam niet. vier of vijfmaal per dag, waardoor men, naar het tijdschrift verzekert, binst de 24 uren van zyne verkoudheid genezen is. Reeds voor jaren moet Raspail dit middel aangewezen hebben, en daar men er ongetwjy feld van zeggen kan dat, zoo het al geen baat geeft, het ook geen schade doet,kan men er allicht de proef van nemen, HOLLAND. Het Vee. Men schryft aan de Nieowe Rotterdamschb Courant Het rundvleesch blyft in België hoog in prijs en wijl de waarnemende mi nister van landbouw in de Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaard heeft, dat hij de grenzen niet wil ope nen voorden vrijen invoer van Neder- landsch vee, maakt men zooveel moge lijk gebruik van het verlof tot invoer van Nederlandsch slachtvee in gesloten wagens. Nederlandsch vee, bestemd voor de slachtbank, mag namelijk in België gevoerd worden, mits het in geplom beerde wagens rechtstreeks verzonden wordt naar de slachthuizen te Brussel, Gent, Antwerpen, Luik en Brugge. In de eerste maanden van dit jaar werden geregeld per week 4 a 500 Ne- derlandsche runderen naar die slacht huizen gezonden, nu bedroeg de invoer in de laatste 14 dagen over de 1700 stuks. In de vorige week werden uit Holland naar België gezonden 846 run deren bestemd voor de slachtbank en wel 262 stieren, 156 ossen, 327 kalve ren, 74 vaarzen en 27 koeien. De stie ren waren voornamelijk voor Brussel en Luik. Antwerpen vroeg de meeste vette kalveren, Luik de meeste ossen. Buitengewoon groot blijft onze in voer van geslachte varkens in België. Volgens de door onzen minister van fi nanciën verstrekte gegevens, werden in de laatste helft der vorige maand niet minder dan 12,654 varkens uit Holland naar België gezonden. Ziet gy, er is een regel, dien ik heb nagezien en die geene uitzonderingen duit. Overal waar het christendom levendig is, komen de zeden weder op overal waar het kwijnt, zinken zij. 't Is de boom, waarop de menschelyke deugden bloeiën. Ik bid u, indien gy mij spreken doet, het uitdrukkelyk te verklaren; men ontneemt de zedelijk heid aan Frankryk, met het zijn ge loof te ontnemen met het onchristelijk te maken, vermoordt men het. Er is geene maatschappelijke waarborg, bui ten de tien geboden. Dit was het besluit van Le Play en van Taine, en 't is ook het mijne. Paul Bourgbt. Ware hij gekomen, hij hadde hem allee vergeven, hij had zijn voornemen, zich te beteren, zoo gaarne geloofd, had hem in zijn armen gesloten, zoo gelukkig, zoo over gelukkig. Hij zag reeds in de verte het overzaligc gelaat van de moeder, als hij haar zeggen komt het was wel niet goed met Gustaaf, maar hij heeft het mij beloofd, hij zou zich beteren, en dat wil hij. Maar Gustaaf kwam niet. Wat is het hart van een vader toch een onuitputtelijke bron van goedheid. Ook de mishandeling zou hij hem vergeven, alles, alles, alles. Kwam hij maar. Als hij ge durfd had, wie weet of hij hem niet ware gaan opzoeken. Maar Gustaaf kwam niet. Het werd drij, vier, vijf uren. De zon ging onder. Het Angelus klepte. Ach, gis- teren was het hem een bode van hoop. Hij vouwde de handen en het kwam hem voor, dat zijn geluk morgen begraven werd. Het was voor hem een avondsklok van zijn ge luk. De wonde in zijn hart bloedde en brande steeds door. Hij bad, hij weende, hij treur de. zuchtte en riep zacht stemmend Gustaaf, Gustaaf 1 Maar Gustaaf kwam niet. Den volgenden morgen reisde hij af. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1