Donderdag 27 Juni 1907 5 centiemen per nummer 57,te Jaar 3960 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Weg het huisgezin! Eert Vader en Moeder. Koe men moet slapen. EEN EN ANDEU. DE DENDERBODE. Dit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ketnng van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frankmet den Post versonden 6 frank 's jaars, fr. 3-S6 voor see maanden fr. 1-76 voor dr(j maanden, voorop te betalen. De inschrijvmg eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Poat ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossen», Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK SUIJM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. i-ooVonnissen «p bladiyde 60 oentiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acooord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inaendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de ad verten tiën uit vreemde landen och te wenden ten bureele vaa dit blad. Wie zou er durven betwisten dat de roode socialisten de vernietiging van het huisgezin, van 't familieleven be trachten Sedert lang immers hebben hunne leiders hieromtrent hunne leerstelsels in 't lang en 't breed veropenbaard. Wel is waar, dit punt wordt in den j dagelykschen strijd zelden aangeraakt, en het waarom is niet moeilyk te raden. Waarom houden de socialisten zoo veel mogelyk hunne plannen verborgen ton opzichte van 't huisgezin Omdat ze by ondervinding weten dat onze bevolkingen, en vooral de Vla mingen, nog te zeer aan 't behoud van t huisgezin, van 't familieleven gehecht zyn en aangaande dit vraagstuk 't minst van al met de socialisten 't accoord zyn. 't Is stil aan, omdat het zooveel moge lyk zou onbemerkt zyn, dat de socia listen zoeken te werk to gaan. Meer e- vooruitziende dan onze liberalen staan zy deze laatsten ieverig ter zijde in hun work van vergoddeloozing des volks of wetende dat het huisgezin zal in storten, de losbandigheid heerschen, hun ideal, ©ene samenleving lijk de die ren, allengskens zal verwezenlijkt wor den, zoodra de christelyke leeringen zullen schipbreuk hebben geleden, dat et den Godsdienst uit het hart der opko mende geslachten zal gebannen zijn... Een klaar bewys hiervan treffen wij aan in Frankryk waarde onverschillig heid in zake van Geloof en Godsdienst op grooten voet heerscht. In dit ongelukkig land, gansch onder den klauw der vrymetselary, breidt de ongodsdienstigheid zich van lieverlede altijd meer en meer uit. en vordert men meer en meer op 't pad 't welk naar de vernietiging van 't huisgezin leidt. Eenige maanden geleden werd nog maals een grooten stap verder gedaan op dit heilloos pad. Met groote meer derheid werd door de wetgevende ka- mer eene wet gestemd die de ontbinding van huwelijk, en dus de vernietiging van het familieleven, van den huise- lyken haard in hooge mate vergemak kelijkt. Bedoelde wet bepaalt dat de scheiding, jj tusschen twee echtelingen uitgesproken, zonder verdere pleegvormen in volko- mene echtscheiding kan overgaan, krachtens eene enkele verklaring van I een der twee gehuwden. Dus bestaat er in Frankrijk geen enkele hinderpaal meer, die de apostels der vrije onafhankelijke zedeleer, belet, wanneer zij aan hunne veranderlijke grillen en driften gehoor geven, zich te ontmaken van eene vrouw aan wie ze eeuwige liefde en trouw zwoeren om er eene andere in de plaats te nemen. Waartoe moet zulk stelsel ons onver- mydolyk leiden, in eene samenleving gelijk de Fransche waaruit allen gods- dieustgeest is verdwenen Dit kan men allicht vermoeden. Voorzeker tot eene ergerlijke schandalige bandeloosheid en tot verdelging van het familieleven, van het huisgezin... Oh wij twyfelen er geenszins aan de overgroote meerderheid der liberale doctrinairs zyn voorstaanders van den huiselyken aard; zij wenschen 't behoud onzer voorvaderlijke zeden en vragen niet beter dan dat ze zouden in eer blijven. Maar zie, toch dragen zy het hunne bij om datgene te vernietigen wat zy wenschen behouden te hlyven, telken male dat zij de ongodsdienstige propa ganda door woord en daad onder steunen. Nu, wat wil men toch De haat tegen den Godsdienst benevelt zoo zeer hunnen geest dat ze het gevaar niet be merken, de nadeelige gevolgen niet zien die hunne eigene werking onver mijdelijk na zich moet slepen Nu tal van liberale njjveraars openen allengskens hunne oogen, beginnen klaar te zien in den toestand en be kennen openlijk dat ze grootelyks heb ben gezondigd met de werkersstanden aan den godsdieusligen invloed te ont rukken. In plaats van de liberale ma- connieke propapande te steunen, staan ze nu de godsdienstige vaderlandsmin nende vcrzedelijking der arbeidersstan den voor tegen het roode gevaar op «O» I2e vervolg. God alleen weet wat dat voor een reis was. Gebhard staarde steeds somber door het raampje der deligence, en de koetsier, die hem herkende van den eersten rit nog, kon maar niet begrijpen, hoe dat die stille, zwijgende man daar aanhoudend zat te zien naar buiten, daar het toch klaar was, dat hij niets zag van al wat daar geschiedde. Aan eten of drinken dacht hij nauwelijks. Het eten wilde niet door de keel. Onwillekeurig greep hij dikwijls met de hand bevend naar de keel, alsof hij daar een letsel had, en dan ging er een onbe schrijfelijk pijnlijke trek om den goedige I ™onfd. en dan zuchtte hij diep. Het was alsof hij een naam fluisterde. Was het niet iets als Gustaaf Eens, het was een klein stadje, de postillon voerde de paarden Het was voor een herberg op een klein plein. Het stadje was vervallen. Alles getuigde echter van vroegere welvaart. Hooge huizen met r JaPSevels en hoog-, spitse, vliegende daken, door den ouderdom zwart en be- mosthooge ramen met machtige steenen krutsvensters, stoepen en trappen voor de huizen, maar overal het gras en de blauwe We klokjes in de spleten der steenen. In het piwn etn soort van fontein, die in een ge- Eene zonderlinge theorie het zou niet gepast zijn hier uitleggingen te geven die ons van het onderwerp zou den afleiden, verklaart dat er tus schen de mensch en de plant eene zekere gelijkenis in de ontwikkeling bestaat. De werking van bet sap zooals de wer king der vloeistoffen van "t lichaam zou van 't oosten naar 't westen gebeuren, zoodanig dat de toename van stof aan dezelfde wet zou onderworpen zijn. Verbeeld u nu een persoon die in de richting oost-west ligt het bloed zal dan naar de hersens vloeien en de slaap zal slecht wezen. Plaatst hem integen deel in de richting west-oost dan zal het broken bekken viel. Het water, frisch en helder, spatte, en sprong, en borrelde, en liep, en druppelde, en kabbelde zoo ectit praatziek door duizenden gaten en reten, tot op straat, waar een rondloopen- de, diepe goot zorgde voor de verdere ge leiding naar de rivier. Een speelziek troepje van kinderen het was tegen den avond en de school uit, verdrong zich rondom de fontein, en het was een lust om te zien, hoe die kleine joelende, kraaiende bende zich worstelde,' om een gelegenheid machtig te worden,' het water in oe handjes op te vangen, of de geopende rozige mond er onder te bren gen, en te drinken meer uit speelzucht, clan uit dorst. Dat zag men klaar uit de panen die er gespeeld werden. Dan kreeg cr een met de vlakke hand een waterslag in het proestend gezicht, dan hield men er een vast, onder den waterloop en of hij stampte en schreeuwde, drinken moest hij, en sloot hij den mond, zoo ging het over het geheele ventje, dat niet weinig tegenstribbelde. De aanvoerder van dit tooneel was een opgeschoten knaap, met lange, blonde krullen, die zoowat kapitein van de bende scheen te zijn. Het was een schoon kind, en het scheen ook tot de fatsoenlijke klasse te behooren want hij droeg een fluweelen buisje. Opeens, daar heet het onder het jonge volkje;Gustaaf, vader komt, en Gustaaf school achter de fontein. Maar het vaderoog komt hem te ontdekken, greep hem met bloed naar de roeten gevoerd worden en de slaap zal goed wezen. Wat betreft de houding noord-zuid, zy is verkieslijk om dezelfde reden aan de houding zuid noord. Dat alles is, merkt het wel op, slechts eene theorie. Het staat u vrij ze aan te nemen of te verwerpen. De volgende aanduidingen kunnen onder minder voorbehoud, toegepast worden De bestendige verluchting van het vertrek speelt een groote rol in de regel matigheid van den slaap. Men begrypt inderdaad dat de voortdurende inade ming der lucht, door de longen afge geven, spoedig schadelijk wordt en na- deelig werkt op de tydelijk verdoofde geestesklaarheid, in dezer voege dat het ontwaken pynlyk, zwaar en onaan genaam is. Het is dus zeer aanbevelenswaardig dat men, des zomers gelyk des winters met open vensters, of ten minste met opgelichte scboorsteenval slape. De werkingen van de spijsvertering moeten volbracht zyn. Van de vier manieren om zich uit te strekken op den rug, op den buik, op de linkerzyde of de rechterzyde zal men eene van de twee laatste verkiezen zooveel mogelijk afgewisseld. Het is niet goed den duur van den slaap uitermate te rekken 7 uren voor een volwassen mensch en 9 uren voor een kind zyn juist voldoende. Eindelijk stippen wij aan dat de plui- menbedden moeten uitgesloten worden. Een goed bed is samengesteld uit een ?®ul, eene matras van wol en paards ïaar en paardsharen kussens. Voor kinderen bestaat er niets zoo voortref felijk als eene matras van zeegras. Laatste raad geen gebruik maken van slaapmiddelen, onder andere de chloral. De vermoeienis, desnoods een stillenden drank zijn de beste middelen voor eene goede nachtrust. DrJ... DE ZOMER. Wy hebben nog slechts weinig warme dagen gebad en de dagen gaan weeral verkorten. Zater- 11., om 2 ure 33 's namiddags begon de zomer. Het is de dag waarop de zon het langst blijft schijnen, voor ons, namelijk va u 3 ure 58 's morgens tot 8 ure 05 s avonds. Volledigen nacht is cr tusschen 15 en 30 Juni niet het blyft in dien tyd bij ous schemerdonker. Maar in Schotland blyven de nachten zoo klaar, dat men er om middernacht zonder licht een hoek of eene gazet lezen kan. Nu eerst wordt de zomerhitte verwacht. Eene nieuwe behandeling van den kanker. De Voorzitter der Duitsche commissie, gelast met 't zoe ken van middelen om den kanker te genezen, M. professor von Leynden, en zyn assistent Dr Bergell, melden eene belangryke ontdekking. Door eene reeks proeven hebben zy vastgesteld dat het aangroeien van den kanker ontstaat uit liet verminderen of het verdwynen zelfs, van eene bijzondere giststof, welke in den lever van gezonde personen altijd aangetroffen wordt. Door koslelyke en moeilyke hande lingen welke nog moeten volledigd wor den, trekt prof. von Leynden deze eiwit- achlige giststoffen uit den lever van dieren en brengt ze in de organen der zieken, aangedaan van kankerachtige vochten. Hoewel het laatste woord over de genezing van den kanker nog niet is gezegd geworden, zijn er door deze ge neeswijze toch verbeteringen hekomen, by kankerslijders. Congres der Iteenhou- wers. Zelden zag men ean beroeps congres zoo wel lukken als dat der beenhouwers, welk Zondag te Charle roi werd gehouden. Zes honderd vakgenooten waren uit al de hoekeu van het land samengestroomd, om er te spreken over de belangen van den stiel. Ook tegensprekers hadden hunne komst aangekondigd, doch deze hebben zich bevredigd met een... brief ken te zenden. een arm vast en er volgde een openbare kastijding, van den man, die zonder twij fel, naar zijn uiterlijk te oordeelen, een smid was. Gustaaf, altijd die laffe streken, altijd de anderen plagen, trekken van een laag karakter, naar huis en niet meer buiten van avond, hoor 1 Gustaaf ging en kwam niet meer terug. Gebhard zuchtte diep en dacht aan oom Gustaaf, die ook eens van den stok gespro ken had, bij gelegenheid dat een andere Gustaaf het meer dan eens verdiend had. Somberder werd zijn gelaat en strakker zijn blik, naarmate hij de stad zijner inwo ning naderde. Hij voelde al zijn bloed vloeien van zijn hart, dat hevig cn heviger klopte. Hoe zou hij voor Gertrud verschijnen Wat zou hij zeggen Hoe haar troosten en opbeuren Hij had trouwens zelf geen hoop meer, de minste niet. Rijk aan hoop was hij op reis gegaan en doodarm kwam hij weer. Arme vader Gebhard 1 De postwagen rammelde reeds over de straatsteenen, toen hij het hoofd, dat diep op de borst gezonken was, ophief en als verdwaald opkeek. De postillon hield een oogenblik stil, om hem aan zijn huis te laten uitstappen, want Gebhard was een aangezien burger. Gertrud stond in de deur, en hoe lang reeds en een knecht schoot toe om den koffer op te nemen. Maar hoe verbleekte vrouw Gertrud, die hem te gemoet ijlde Een verschil. De suiker kost in lgië, 60, 65, 70 centiemen, per kilo in Frankryk heelt men eene wet gestemd, waarbij de accyusrechten op de suiker met 40centiemen verhoogd worden. Dat is niet gesuikerd, maar gepeperd Die belasting moet dienen om de wyn- vervalsching te keer te gaan, en de wijnbouwers zyn kwaad en zeggen dat de nieuwe belasting te klein is. Vakvereeiiigingen. Eeni ge cijfers uit de statistiek van bet mi nisterie van ny verheid en arbeid Er bestaan 40 burgersvakvereenigin- gen voor aankoop van grondstoffen, waaronder 15 bakkersbedrijf. Dat van het kramersbedryf te Brussel heeft in een jaar voor 110,000 fr. aange- met vragenden blik, toen zij het bedroefde gelaat van haar man zag. Hij drukte haar stom de hand en weldra verdwenen alle drie achter de gesloten deur. Het was goed, dat het reeds laat was en hun leed geen getuigen had. Maar het was niet minder bitter. Gustaaf was verloren. Verloren voor God, verloren voor hen, verloren voor zich zeiven. Geb hard had gelijk gehad. Een kind, dat zijn ouders niet eert en lief heeft, heeft ook geen godsdienst meer, dat staat vast. Dat was een droevige avond. Men roerde het avondeten niet aan, dat vrouw Gebhard met zooveel zorg had bereid en dat dampend op tatel stond. Op elke uitnoodiging der vrouw schudde Gebhard neen, neen 1 Vreeselijke uren, vree6elijke nachten zonder rust en slaap, en op tafel lagen hoopen maanbrieven van allen aard. Troost bracht Reta, die den volgenden morgenvroeg naar hen toe kwam en smeek te Zeg mij toch alles, alles. Gij weet, hoeveel ik van u en van den verloren zoon houd. Ik wil uw leed deelen en u liefhebben, totdat Gustaaf terugkomt en zich bekeert. Toen smolt voor het eerst het ijs, dat vader Gebhard's ziel drukte en onder een vloed van tranen verhaalde hij het vreeselijk tooneel, en verzweeg niets. - Gustaaf, Gustaaf 1 de tranen der ouders wegen zoo zwaar in de weegschaal van Gods gerechtigheid. kocht. De behangers van Antwerpen hereiken een cyfer van fr. 77,555. De verkoopsyndicaten zyn veel talry- ker. Men telt er 32, alleen van beenhou wers. Dat van de Antwerpsche beenhouwers wijst op een zakencijfer van 2 millioen dat van Leuven bereikt een half millioen. Het syndicaat van meesters pasteibak kers, het oudste van allen, tellende 698 leden, bereikt oen kapitaal van een half millioen franks. De Vereenigde bakkersbazen van Ant werpen gebruikten meer dan een half millioen kilos bloem en hun zakenoiifer bereikt 230,000 fr. Buiten die zyn er nog vele syndica ten, die enkel voor doel hebben, de be langen der burgerij te behartigen. De provincie Antwerpen telt er zoo wat 248. Onze Jonge Wachten. Donderdag laatst vergaderde het bureel der Catholieke Jonge Wachten onder voorzitterschap van M. Pirmez. Er werd onder andere beslist eene groote algemeene vergadering te houden op 15 September aanstaande, te St-Trui- den. De volgende verslagen zullen er voor gedragen worden 1° De noodwendigheid tot hot vormen van federale vereenigingen onder de J. W. door M. Bieswal 2° De middelen om leven in de J. W. te scheppen en ze herop te beuren, door M. Koelman; 3° De propaganda in de gemeentekiezin- gen door de J. W., door L. Thyron 4° De werkingen gedurende en na den school tyd, door M. Claeys 5° Verslag over de J. W. te St-Truiden, door M. Ma- ris 6° Algemeen verslag der J. W. van België door den schryver, M. Van der Gruyssen. u VOORUIT n ie veront- waurdigd, omdat er manifesteer- ders, na de Nederlandsche kiezingen, zongen Hang op, hang op, hang op, Hang Troelstra aan de lantaarn. Hang op, hang op, hang op, Hang Troelstra aan een boom. Om by Vooruit en zyne cartelbroe- ders succès te hebben moet men maar zingen Au balcon, Roi de cartou of A bas Malou, il faut le pendre of; (aan het adres van M. de Smet [de Naeyer) Geeft hij het stemrecht niet, We smijten met dynamiet of twintig andere liefelijkheden uit het blauwrood repertorium. (Hakdblsblad.) XI. DE MOORDENAAR. Het was een prachtige dag, zonnig en warm een echte zomermorgen. Zoo van die eerste dagen zomer en lente tegelijk, nog vol bloemen en geuren, maar reed» met volle aren als de vogelen nog zingen, maar de nachtegaal zijn afscheidslied be gint aan te heffen. De morgenkoelte streek ruischand door de toppen der machtige laan, die van de stadspoort laidt naar het nabijxijnde woud. Het scheen wel eene onafzienbare halle ta zijn, door sterke, bruine zuilen gedragen, terwijl duizenden takken sIb trotscha ge welven opklommen naar omhoog, als de ribben van een onmetelijke gothische kerk. Zwijgen gingen drie mannen midden door de laan. Het waren studenten. Hun kleeding gaf het aan. Gustaaf «tapte in hun midden voort. Hij was bang maar wilde het niet schijnen, cn verborg zijn angst. De ernst des oogenbliks scheen allen te treffen. Het kon immers een weg des doods zijn. Zou Gustaaf wederkeeren, of zou men het bleeke, bebloede lijk een uur later naar de stad vervoeren Wat een afschuwelijke dwaasheid, een duel. Kan iets vermeteler, dommer zijn, dan een tweegevecht Iets schuldiger voor God en voor de maatschappij, voor cn familie en voorden mensch Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1