Zondag 30 Juni 1907 5 centiemen per nummer 578le Jaar 5961 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ARM FRANKRIJK DE GOUDKUIL Zedenbederf en Godsdienstbaat, De samenstelling der plant en hare voeding. Zondag-rust. BITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Pit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?a ïgen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N1 31, en in alle Postkantoren des Lands. Aalst, 29 Juni 1907. CLIQUE 8UUH. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Meer dan eens hebben de liberalen, die zoo zeer wenschen dat de voorbeel den hunner Fransche partijgenooten hier te lande zouden navolging" vinden, beweerd dat alles wat wij, catholieken, meêdeelen over de kerkvervolging, dwingelandij, regeeringloosheid, zeden bederf enz. in Frankrijk niets anders zyn dan vuige leugens en laster. De groene socialisten beweren het ook en meer dan eens lieten zij het open- baarlijk booren. Nu Le Matin van Parijs, een orgaan dat verre is van catholiek te zijn maar een verdediger der blokmannen en van 't Ministerie logenstraft die be schuldigingen onzer liberalen. Voorzeker laakt Le Matin het onrecht niet dat den catholieken wordt aangedaan, maar het hangt ons het tafereel voor oogen van 't regeerings- stelsel dat, sedert verscheidene jaren, in Frankrijk is lot stand gebracht. Geven wy het woord aan «LeMatin> Ha, ja, wij leven in een zonderling en onrustig tijdvak, waarin alles, in de regeeringsmachien, uitloopt op.... voor behoudingen. Sedert een jaar moordt en rooft men in de straten van Parys, zonder dat daar iets anders tegen gedaan wordt dan dat de Politie.... voorbehoudingen maakt, aangaande de handelwijze van hel Par ket en dat het Parket.... voorbehoudin gen maakt over de manier van doen der Politie. Eenige dagen geleden heeft een Prefekt, die twee Onder-staatssecretaris sen in zijn departement heeft, zijne prefektuur bevlagd en verlicht ter eere van betoogers die het weigeren van de betaling der belastingen aanbevolen. Ongetwyfeld hebben de twee Onder staatssecretarissen voorbehoud ingen ge maakt Kort geleden kwamen honderd soldaten, in volle kazerne, in opstand en gaven hunne bevelen aan den Colo nel. Zonder twijfel zal de Minister van oorlog eenige voorbehoudingen makon en het regiment verplaatsen. Feitelijk slaat er van het oud ge bouw niet veel meer recht. De twee grondsteenen, welke men gezag en regeltucht noemt verbrokkelen eiken dageen weinig meer. Er blijven nog eenige sporen van eigenliefde over de Ministers herinneren zich dat zij moeten straften als men te kort blijft aan den eerbied voor de wet. Het kraakt en 't is vooral in de hoogte dat het kraakt. Er heerscht een algemeen spotgelach dat geheel het huis doet bersten. De bestuurden spotten met de ambtenaars; deze vagen hunne hielen aan de dienstoversten en deze laatsten geven den brui van de Ministers. Overal VAN J. H. HUTCHINSON. 20" Vervolg. Gedurende Healy's moedige toespraak had Denick tijd gehad, om zijne zelfbeheer- sching te herkrijgen en nu, terwijl de Ier met den rug naar de verbaasde, verslagen groep stond, wenkte hij Grub, Mullins en nog een paar anderen. Sterk door die hulp, wierp hij zich, juist toen het meisje op zijde ging, op Healy, en duwde hem tegen den rooster. Hebt ge ooit zoo iets gezien, jongen riep de kapitein, in volle bewondering voor de moedige handeling van den Ier. Bij al zijne onhandelbaarheid draagt hij het hart op de rechte plaats. En zijn rug ook, zegde ik droog. Want op een pak slagen kan hij rekenen. Nu, wat zou dat Wie zou daar bang voor zijn, als het is om zulk een lief meisje te beschermen Gij zelf zoudt het met plezier voor haar over hebben, jongen. Nog liever dan Tim Healy, zegde ik, ki&tarRchtig jaloarsch, omdat Healy mocht worden de muren geschokt en zelfs, nu en dan, davert de voorgevel. Tegen de algemeene instorting heb ben wij de woorden, de ronkende vol zinnen, de redevoeringen der regeering. 't Is overigens, reeds vijf en twintig jaren dal Frankrijk slechts door woor den geregeerd wordt. Die bekentenissen van Le Matin zijn slechts goed verstaanbaar wanneer men doet opmerken dat een hooge Amb tenaar, gelast met do toepassing der wet op de wijnvervalsching, gedurende Iwee jaren, de zaken er naar regelde om de wet eene doode letter te doen blijven. Gedurende twee jaren woonde men het schouwspel bij dat eene regeering aan de welke de plicht is opgedragen de wetten te doen eerbiedigen, verklaart dat eene wet door haar voorgedragen, op hare vraag gestemd, door haar afge kondigd, niet is kunnen ten uitvoer ge bracht worden omdat een ambtenaar dwarsboomt. Nu dit alles werd openbaarlijk in de Kamer bekend. Het Ministerie Clemen- ceau kan het onmogelijk loochenen, zelfs durft bet de plichtigen en mede plichtigen niet straften en bepaalt zich erbij voorbelioudingen te maken, gelijk deMinister het eigenmondig zegde,over de houding van dien Ambtenaar, die, uit stijfhoofdigheid en onwil, gedurende langen tyd de uitvoering der wet ver hinderde Wal schandalig boeltje in Frankry En die voorbeelden zouden wy, vol gens de liberalen, hier in België moeten naleven God beware ons van de liberale socia listische heerschappy Wat dezer laatste jaren in Frankrijk is gebeurd, moet alle menschen met ge zond verstand begaafd, ernstig doen nadenken. Beurtelings heeft het Fransche macon- niek landsbestuur de Kloosterlingen van beide geslacht uil 't land verbannen en hunne goederen geroofd, de Seminaristen en Priesters naar de kazernen gesleurd, de catholieke scholen gesloten, de kerk goederen gestolen, de kerken en bid plaatsen ontoegankelijk gemaakt, de Bis schoppen, Pastoors en Seminaristen uit hunne woningen verdreven, enz., enz. Niet alleen vierden de Fransche franc- macons aldus hunnen godsdiensthaat bot, maar spaarden tezelfdertijd geene moeite om het zedenverderf to versprei den en de godsdienstige gevoelens welke het christene Geloof inboezemt te doen verdwijnen. Onze Belgische liberalen en socialis ten, keuren die handelwyze goed, ze juichen er aan toe, de wenschen uit drukkende dat zij weldra die voorbeel den van hunne godsdiensthatende optreden als kampioen voor het meisje, dat ik liefhad. Maar denkt gij dat hij haar zou kunnen redden Dat zullen wij spoedig zien, jongen Het zou mij niet verwonderen als zij er goed afkwam, bij het vooruitzicht op het geweldige pak slagen dat zij hem zullen geven. De hemel geve hetEn nu nog iets, jongen Als ik mij niet vergis, krijgen wij door die leelijke geschiedenis een bond genoot. Bij ons waagstuk, vader Hoe dat vroeg ik gretig want onze plannen voor de toekomst bleven altijd de hoofdzaak. Wel, die dwazen maken zich Healy tot vijand, begrijpt gij En als hij hun vijand is, waarom zou hij dan niet onze vriend en helper worden Maar alles gebeurt toch volgens zijn eigen verkiezing. Dat schijnt gij toch te vergeten, zegde ik. Toch zal het hom in den krop blijven steken, zegde kapitein vol vertrouwen. Wacht tot dat de zaak met den armen drommel afgeloopen is. Als het heete Iersche bloed afkoelt, weet men nooit wat er gebeuren kan 1 De overgang van den Ier, hetzij tot den vijand van zijne kameraden of een bondge noot van ons, had niet zoo snel of zoo gemakkelijk plaats als de kapitein verwacht had. Healy wist zijn stevig mes zoo handig te gebruiken, dat de mannen, die hem tegen den rooster vasthielden, weldra genoodzaakt waren hem los to laten. Fransche partijgenooten zouden mogen naleven. Wat moet men hieruit afleiden Wel dat er op onze dagen, in België gelijk in Frankrijk maar twee partijen meer tegenover elkander staan, name lijk. dc parlij van het goede en de partij van het kwade de R. C. Kerk tegen over 't maconnism. Dit is een onbetwistbaar feit 't welk bewezen wordt door de volmaakte ver standhouding van liberalen en socialisten in hunnen strijd tegen den Godsdienst. Hoe is het anders uit te leggen De liberale partijleiders zyn meest allen rijke capitalisten die hunne bezittingen tegen de grypzucht der socialisten ver dedigen, 't zijn dus hunne vijanden die hen vroegoflaat zouden willen plun deren en ten tijde van kiezingen ziet men die zelfde liberale capitalisten en de zelfde roode plunderaars cartels slui ten en arm aan arm ten strijde trekken tegen de verdedigers van den Godsdienst en der bestaande samenleving. Ja, boe is dit anders uit te leggen Ten einde goed de voeding der plant te begrijpen en er de practische gevolgen te kunnen uit afleiden voor de spaar zaamste bemesting, is het eerst en vooral noodzakelijk hare samenstelling te ken nen. 't Is de A B G van den landbouwer. De schoikundige ontleding doet ons do bestanddeelen kennen, waaruit de plant bestaat. Het zijn koolstof, zuur stof, waterstof, slikstof, fosfoorzuur, potasch, kalk, magnesia, yzer, zwavel, chloor, kiezel, soda, mangaan. Gelukkig hoeft men zich by de be mesting om niet al deze stoften te bekommeren. Inderdaad, koolstof, zuur stof, waterstof levert de atmosfeer gratis en wat yzer, magnesia, zwavel, chloor, kiezel, soda en mangaan betref fen, deze bevinden zich in meestal de bouwgronden in genoegzame hoeveel heid om aan de noodwendigheden van den plantengroei te voldoen. De stikstof ook is zeer verspreid in de natuur, want de 4,5 der lucht bestaat uit stikstof. Ongelukkiglyk komt de stik stof er in vrijen, ongebonden toestand in voor, zoodat slechts de vlinderbloe mige planten alleen (klavers, luzern, boonen), de eigenschap hebben dit koste lijk voedsel der lucht te benuttigen. (Onderzoek de wortels eener boon of klaver en daarop zult ge kleine bolle- kens als speldekoppen vinden, daarin juist ligt dit vermogen). Voor de overige planten moeten wy de stikstof door bemesting teruggeven. Het fosfoorzuur, de potasch en de kalk zijn ook elementen waaraan de plant groote behoefte heeft en die in te Daarop keerde hij zich om, met den rug naar den rooster, en daagde zijne aanvallers uit. Zulk een merkwaardig mengelmoes van woorden had ik nog nooit gehoord en oi6choon ik, zooals ik reeds zegde, vreese- lijk jaloersch op hem was, gevoelde ik eerbied voor zijne taalkennis, die hij voor zulk eene edele zaak aanwendde. Dreigend, maar op een behoorlijken af stand blijvend, draaide Derrick rond hem heen. Geef u over, zegde hij, toen de won derbaarlijke rapheid van de* tong van den Ier wat verminderd was. Wat wilt gij alleen met dat mes beginnen tegen zoovelen Met dit stuk staal 1 riep Healy, zal ik u mijne voorwaarden voorschrijven, niet meer of minder - Mij zult gij niets voorschrijven, zeide Derrick, verbeeld u dat maar niet. Gij zijt een schandelijke muiter, dat zijt gij, en zoo waar ik hier sta, ik laat u het vel van den rug slaan, als gij weer van die vervloekte grillen uitzet. Ik ben hier de baas geef u dus over. Spreek niet van baas en muiter, zeide Healy, dat komt hier niet te pas, want ik heb nooit een contract onderteekend, waar tegen ik in opstand zou kunnen komen, en bijgevolg zijt gij ook mijn baas niet. Ik ben een onafhankelijke Ier, en daarom wil ik ook niets meer te 6tellen hebben met u en uwe gemeenen troep, die dat lieve meisje daarginds wilt afranselen. Mij overgeven i Nooit, bij al wat heilig ia, zoolang ik nog geringe hoeveelheid in den grond aan wezig zyn. Kortom, en in algemeonen regel moet men dus onder vorm van meststoffen 4 stoffen teruggeven, te weten stikstof, fosfoorzuur, potasch cn kalk. Ontbreekt een dezer of bevindt zjy er zich in te geringe hoeveelheid, dan kunnen de andere al hunne uitwerking niet uitoe fenen. Dat noemt men de wet van het minimum. De geleerde Dobeneek stelt ze u dui delijk voor door eene gewone kuip, waaraan een of meer duigen op den helft of de 3/4 der hoogte afgezaagd zijn. Al waren de andere duigen nog zoo hoog, stellig en vast zou men er daarom niet meer water kunnen indoen ^oo is het ook met de planten gesteld. Zij zullen maar hunne volledige ont wikkeling kunnen bereiken en hunne volle opbrengst geven op voorwaarde dat al de stoffen in genoegzame hoeveel heid en onder eenen oplosbaren vorm in den grond aanwezig zyn. 't Is daarom dat de boeren, die nog immers het hekken aan den ouden stijl hangen, en die nog weinig of geen gebruik maken van scheikundige mest stoffen, slechts geringe opbrengsten be komen. Wat dus gedaan Het antwoord is zeer eenvoudig Het tekort der natuurlijke meststoffen aan vullen door hulpmesten. Eene toevoeging van stikstof kan ge schieden door b. v. zwavelzuren ammo niak te geven. Die meststof bevat er 20,5 kgr. per 100 en door hare regel matige en aanhoudende werking oefent zij ongeveer denzelfden invloed uit als stalmest. Voor het fosfoorzuur zal men zyne toevlucht nemen tot superfosfaat of staalslakken, die bovendien nog kalk bevatten. En eindelijk om potasch terug te geven heeft men maar de moeilijkheid van den keus kaïniet bevat 12,5 t. h. potasch chloorpotasch en zwavelzure potasch 50 t. h.; de patentkali, de gelief koosde potaschmest der Hollanders, bevat er 261. h. Het kan nu ook gebeuren dat stikstof, fosfoorzuur en potasch niet in dezelfde evenredigheid ontbreken. In dat geval is het profijtigste dat meest te geven dat meest ontbreekt. Dit leert men kennen door eene kleine proef, gewoonlijk ont leding van den grond door de plant ge noemd. Wij zullen er in een volgend schrijven over spreken. William. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 30 Joni 1907, M. Bonner, Bisschopstraat. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver- De kleine Reisgids voor i Juli-30 Sep tember 1907. Prijs 10 centiemen. (Ingezonden). vechten kan, tenzij gij zweert, dat gij uwe zuster niet zult slaan Ik zou niet weten waarom, zeide Derrick koppig. Zij verdient een pak slagen, omdat zij dien jongen van Tinker heeft hel pen vluchten. Dat heeft zij niet gedaan Zy weet er niets van riep ik. Kom, houd uwen mond 1 zeide Healy. Ge zijt ook een goeie, om uwe zuster met de kat te dreigen, omdat zij op u schoot, teen ge op roof uitging. Dat deed zij, zeide Derrick nijdig, en gij waart er zelf getuige van, Tim Healy. Inderdaad, ik was er bij. Maar dat doet er niet toe. Eindelijk moest gij een pak slagen hebben, ja tienmaal zooveel, omdat gij het bloed van uwe zuster vergo ten hebt Maar hoor eens, Lea, om zulk een kleinigheid wil ik geene ruzie maken. Ik wil iets met u afspreken. Zweer dat gij het meisje met vrede zult laten, zooals ik u gevraagd heb, dan moogt gij mij slaan, totdat mijn rug zoo zwart is als uw eigen hart. Nu, dat is mij wel, zeide Derrick met een valschen glans in zijnen blik. Als gij erop gesteld zijt, ter wille voor een meisje voor zotkop te spelen, dat gaat mij niet aan! Ik wil liever u laten afranselen dan haar I - Meent gij het Zweert gij er op riep Healy levendig. Ja Ransel dan maar op satanskind zeide hij tegen Billy, die weer op de been waa, doch tijdelijk het gebruik van een zijntr oogen miste «n zijn mes op O, liberale eerlijkheid en deftigheid Leeuwke Plancquaert deerlyk gefopt De liberale dagbladen declen meê dat de liberale Federatie van '1 Arron dissement Dendermonde, Maandag 11. eene buitengewone vergadering heeft gehouden door de welke, bij eenparig heid, besloten werd dat M. Van Damme ontbonden was van zyn gegeven woord, tegenover M. Plancquaert. Er wordt beweerd dat M. Plancquaert zijne verbintenis niet eerbiedigde toen het cartel in 't Arrondissement gesloten werd. Men moet liberaal zijn om zyn woord op zulke schandalige oneerlyke wijze te -*en En de liberalen die zich altyd voor geven als toonbeelden van strikte eer lijkheid Dag liberale eerlijkheid Men zou veel eer fricadellen vinden in een hon denkot dan eerlykheid bij de liberalen. Onze voorganger, M. A. Byl, zaliger, deed liet meer dan eens bemerken en hij had volkomen gelijk... Te Kortrijk sloten de liberalen een cartel met Plancquaert en de socialis ten.., Wat deden de zoo auftpiee libera- Jen, ondanks de stelligste beloften aan 't Leeuwken gegeven?...Ze gaven voor keurstemmen aan socialist De Bunne en Leeuwke Plancquaert was tot over de ooren den kiesketel in. De trouweloosheid der liberalen is van ouds gekend, 't zijn verstokte woord- schennersen dit hoeft Leeuwken Planc quaert uit 't oog verloren, verblind lijk hy was door zijne wraakzucht tegen de catholieken. Maar hy is er naar gevaren en dient nu tot den algemeenen spot zyner tegenstrevers AL wat men groots verricht heeft in de wereld, 't is gedaan geweest door den roep van den plichtal wat er ellendigs gedaan wierd, werd verricht in naam van het belang. De plicht staat boven alles. Geene berekening, geene vrees, geene behendigheid, geene begeerte mogen den bovenhand hebben op den plicht. Wilt gij weten, wat een mensch weerd is, stel hem op de proef, en geeft hy u den klank der opoffering niet weder, gelijk in welk puper hij gekleed gaat, wend uw hoofd af en ga voorbij het is geen mensch. Lacordaire. DE ERFENIS der christene volksparty. Nu dat Priester Daens de eeuwigheid is ingetrokken, hebben de Socialisten het doodbeeldeken der het dek werpend, trok hij met een bliksem snelle beweging van armen en hals zijn hemd uit, en stond naakt tot aan den gorgel voor ons. Ik zag, hoe Melisse met den zakdoek voor de oogen achter de anderen wegsloop, maar niet uit schaamte. Deze onverwachte loop der gebeurtenis sen werd door Derrick's kameraden met luide toejuichingen begroet, temeer, wijl zij nu hun gemoed konden koelen aan denzelf den man, die bijna hun plezier bedorven had. Nauwelijks had Healy de woorden geuit Ransel hem mjar af, of eenigen liepen op hem toe, en in een oogenblik was hij aan den rooster gebonden met zijne gespierde armen omhoog, terwijl zijne breede schou ders in het zonnelicht glommen. Intusschen was de kat opgehaald uit de boot, waarin zij gevallen was de neger kreeg een flink rantsoen rhum, die hij onmiddelijk naar de plaats van zijne bestem ming zond, waarop hij zijne mouwen om hoog rolde, in zijne groote, witachtig-bruine handpalmen spuwde, en op schorren toon tot Derrick zeide Nu ben ik gereed, mijnheer Begin dan maar met een dozijn, om hem wakker te maken, antwoordde Der rick. De neger na eerst liefkozend de riemen van de kat door de vingers van zijne linker hand getrokken te hebben, begon zijn werk met eene bereidwilligheid, die bewees dat christene volkspartij opgesteld en ma ken aanspraak, of liever, doen hunne rechten gelden, op hare nalatenschap. Socialist Vandervelde hierover onder vraagd verklaarde als volgt Zonder eenigen twijfel is het ovei*- n lijden van den hoofdman het einde der party. Ik heb, overigens nooit geloofd i) aan de mogelijkheid eener party van dien aard. Onvermydelyk moest zy hare aanhangers naar het socialism drijven, 't Is hetgeen gebeurd is. Volgens - Le Peuple, zou Groene Pio zij no partijgenooten aangezet heb ben, zich liever onder de roode of blauwe vlag te scharen dan onder die der catho lieken. Of Groene Pie dit aan zijne kliek - genooten heeft aangeraden weten wy niet, maar wat wij stellig weten, 't is dat hy, in een brief gericht tot iemand zijner naastbestaanden zegt dat hy aich liever in de socialistische rangen zal scharen dan in dezen der catholieken. Nu, daaruit leidtLe People af dat het socialism voortaan alleen de democratische partij zal zyn en 't is tot haar, zegt het roode orgaan, dat, onbetwistbaar, do christene werklieden i) zullen gaan wier rechtzinnige volks- gezindheid niet zal aangetast zyn door de plotselinge verdwijning van hot Daensism, beroofd van zijnen hoofd- x man en wellicht verloochend door dezen die wat te vroeg zijn rechtge- staan om te begroeten hetgeen zij meenden de opgaande zon te zyn. De socialisten schijnen ons wat te haastig te zyn. Onbetwistbaar zal de groene volksfoppersparty zich nog wat bewegen en tuimelperten maken eer ze ganscli zal verbrokkeld zijn. Volgens Het Recht heeft een der leiders ver klaard dat zc van titel gaat veranderen en voortaan nimmer de christene maar de vrije Volkspartij zal weezn. Reeds in t De Werkman van vrij dag jl., wordt Christene Volkspartij door Vrije Volkspartij vervangen. Wat nu de nalatenschap betreft waaruit was de groene volkspartij in ons Arrondissement van Aalst samen gesteld Uit wraakgierigen vooreerst, want 't is uit wraak dat de groene party werd gesticht, en dat zullen wij bewijzen des noods. Verders uit baatzoekers, vis- schers in troebel water, misnoegden, liberalen die uit haat tegen de catho lieken handelden en verdwaalden. Tal van misleiden zyn reeds naar 't catholiek kamp teruggekeerd en ando ren zijn in de roode rangen te recht ge komen. De liberalen zullen liberaal blij ven. De overige verdwaalden en mislei den die meestal catholieken zyn, zullen, zoo hopen wij, eindelyk de oogen openen, en ziende, dat de groene partij door't socialism gaat opgeslorpt wor den, tot hunne vroegere partij terug - keeren. Dus zal 't erfdeel der socialis ten hoogstarmzalig zijn hij den vuistslag van Healy niet had ver geten. Het is evenveel kunst de kat goed te be handelen, als met de riemen over het water te scheren, en de zwarte was een meester in die kunst. Zooals ik weel eens gehoord heb, had hij, toen hij jong was, een langen leertijd gemaakt op de plantages, waar hij voor dat werk gekozen was, wegens zijne kracht en zijne hardvochtigheid bij het lijden van anderen. Men kan dan ook wel zien, dat hij geen nieuweling in het vak was. Beide handen met evenveel gemak en genoegen gebruikend, vielen zijne slagen met zulk eene wreede vastberadenheid, zulk eene koelbloedige kwaadaardigheid, dat de rug van den Ier weldra eene afschuwelijke wond verloonde. Langzamerhand geraakte hij in geestdrift, en begon er een onver staanbaar negerliedje bij te zingen, waarb.j hij de maat sloeg. Nu een dozijn voor het meisje zegde Derrick onverschillig, toen het eerste dozijn tot achttien was gekomen en met onver minderden iever ging de neger voort met bet hanteeren van de kat, waarvan nu het bloed afdroop. Weer telde ik de slagen. Weer werd het dozijn tot achttien. En nu een voor zijne onbeschaamd heid. zegde Derrick. De neger hield nu op met zingen, zeker om zijne krachten voor de laatste slagen te sparen. (W*rdt ivoHfeaM.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1