Donderdag II Juli 1907 5 centiemen per nummer 578te Jaar o903 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Machteloosheid. Eerl Vader en Moeder. SLEEPENDE ROKKEN EEN EN AN REU. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HIJI M. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3" bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te weuden ten bureele van dit blad. Aalst. ÏO Juli 1907. Wil men iemand u beteuterd zien aan kijken, dan hooft men maar den eenen of anderen liberalen leider de vraag te stellen Hoe zou het uwe partij aan boord leggen, moest zij 't bewind in handen krijgen en om het dan te blijven behouden Ja, beteuterd zou hij u staan aankij ken en moest hij u antwoorden, 't zal op geenen ernstigen grondslag berusten Nu dit is niet to verwonderen ook. Men moet het bekennen moest eone anticatholieke regeering aan 't roer komen, zij zou met tal van moeilijk beden te kampen hebben. En inderdaad, 't is onbetwistbaar dat die anticatholieke meerderheid uit drij verschillige groepen zou bestaan, die niet alleen over meer dan een punt van denkwijze verschillen, maar bovendien, op maatschappelijk gebied, een tegen strijdig doel willen bereiken. Hoe een terrein gevonden bevryd van al de brandende netelige vraagstukken die zich gedurig opdringen, waarover men hoegenaamd niet 't accoord komen kan, zonder zyno princiepen te ver loochenen f En als die vraagstukken dan ter Volkskamer zouden ter sprake komen hoe dan eene oplossing gevonden waar- meê de drij groepen zouden vrede heb ben Zeggen wij maar dat het eene onmo gelijke zaak is en men veeleer de maan melde handen zou kunnen grijpen. Dus onze verbondene driekleurige tegen strevers zouden onbekwaam zijn om zes maanden aan 't bewind te blijven. De socialisten zijn bewust van dien toestand door de klaarblijkelijkheid der daadzaken. Le People het Brusselsche roode orgaan, schreef eenige weken geleden, naar aanleiding van eene vinnige woor denwisseling ter Volkskamer tusschcn de anticatholieke leden, 't volgende Wij vragen, zoowel aan de progres- sistischo als aan de gematigde organen, juist te bepalen, welke liet program zal zijn van een liberaal gouvernement in zake toer km an s wetten en maat schappelijke vraagstukken. In de minderheid kan men zich onthouden en gebaren niet te bestaan. Aan 't bewind zal men de noodwen- van den toestand 't hoofd 13e vervolg. Ehrenfeld mocht het zoo goed meenen als hij wilde, maar de maatregel, waartoe hij zijne toevlucht nam, kon niet, kan nooit verdedigd worden. Een mensch mag niet Gods voorzienigheid en hare ondoorgron delijke wegen willen dwarsboomen. Mijn is de wraak, en Mijn is de straf, heeft God gezegd, en 's menschen leven hoort den mensch niet toe, en het leven van zijn even- mensch evenmin. Gustaaf wist, dat zijn tegenstrijder alom bekend was als uiterst behendig met het pietooi. Hij had onder de studenten een ware beroemdheid. Waar hij op mikte, was zijn. Nooit miste hij zijn doel, en tal van verhalen, het een nog al wonderlijker dan het andere, deden op zijn rekening de ronde. Daaraan dacht Gustaaf, maar hij moest. Zoo ging men in de koele schaduw der ruischende boomen, waar de zon als bij tuBBchenruimten van ter zijde gouden vlak ken wierp, voort. Daar begint het woud. Ginds ligt de verlaten houtvesterswo- ning. Een weinig verder was een open plaats. Hier zou het gevecht plaats hebben. Wat een vrede, wat een rust lag er over de natuur. moeten bieden eene minderheid kan zich stil houden, hoewel deze erbarme lijke houding een zedelijk bankroet zy, maar aan 't Bestuur is eene meerderheid gedwongen to handelen. Welke zal de maatschappelijke werking zijn van een liberaal mini sterie Zou het naar links overhellen of zou het naar rechts vallen Men zal kunnen zien, dat de voor uitstrevende en doctrinaire drukpers stom zal blijven, en deze rechtstreek- sche uitdaging onbeantwoord zal laten Droevig Droevig Ja, zeer droevig voor de socialisten, en ook niet min voor de liberalen, die hunno machteloosheid be seffen om bet bewind waar zij zoo zeer naar snaken, in handen tekrygen en te blyven behouden... En dan durven de liberalen nog spot ten met de catholieke meerderheid ter Volkskamer omdat allen niet volkomen 't accoord zijn over de oplossing te geven aan de verschillige sociale vraag stukken Nog een woord ten slotte. Als men de handelwijze van liberalen en socialisten van nabij nagaat bemerkt men weldra dat ze van weerskanten niets zoeken dan elkander te bedriegen, te foppen en in de doekskens te doen.... En dat zijn bondgenooten Wat rood-blauw boeltje Niets is bevalliger, sierlijker dan een kleed met sleep, een staartrok, wanneer hy gedragen wordt door eene schoone vrouw. Het zijden of fluweelen weefsel ontwikkeld zich in sierlijke plooien, neerdalende van den gordeldat is waar lijk een rijke en prachtige opschik. Het is ten andere de verplichte dracht aan hoven of bij prinselijke ontvangsten. De rok met sleep in een salon of in eene kamer is goed, maar wat te zeggen van vrouwen, die, ik weet waarachtig niet tot wat doel, er toe kwamen het kleed met sleep, of de buitensporig lango rokken, buiten's huis te dragen en in de straten rondloopen, wolken stof opjagende en de vuiligheid der open bare wegenis meenemende. Dat is noch rein noch liefiedereen ik weet liet, kan geenc korte rokken dragen, alhoewel de mode ervan zich om wille der sport- oefeningen schijnt op te dringen aan allen leeftijd en in ieder land. Maar Wat een genot, hier te mijmeren en te genieten, en hier kwamen twee menschen, om misschien beiden het leven te laten. Ehrenfeld was er reeds. De getuigen traden in een gesprek. Men wilde de zaak in der minne schikken Neen, men wilde niet, van beide kanten niet. De wapenen werden onderzocht en gewisseld. Gustaafs hand beefde zicht baar. Het was die schuldige hand, die zich zoo vreeselijk aan zijn vader had vergrepen. Zoo de vloek Gods eens rustte op die vader- moordende hand En alles was vrede en geluk en hemel blauw en gulden zonneschijn. Het sloeg tien op den toren der dorps kerk. Zij stonden daar op eenige passen afstands. Gustaaf had wel in de lucht willen schie ten, maar Ehrenfeld mikte koelbloedig met vaste hand hem op zijn borst. Ook hij was doodsbleek en zijn lippen gingen kramp achtig op en neer. Zij staarden elkander aan met strakken, kouden blik GuBtaafs pistool ging heen en weer. Opeens heette het eentwee drie.... Twee schoten, een rookwolk, een zucht, en. Ehrenfeld ligt op den grond, badend in zijn bloed. Reeds knielde de dokter naaBt hem en rukte de kleederen los. Hij sterft beter hij was stervend, het bloed stroomde uit de wonde in de borst. tusschen de korte en de sleepende rok is er, geloof ik, nogal een hemelsbreed verschil en men zou met het oog op de reinheid, de gezondheid en de sierlijk heid juist den middenweg dienen in te slaan. De rol van 't stof in de voortzetting van besmettende ziekten is groot en do vrouwen die het gaanpad of de straat met hunnen sleep keeren, hekommeren zich geenszins met wat zij tijdens de wandeling bijeenvergaren of met wat zij op hunne kamer brengen Het stof der straten is bezwangerd met allerlei mogelijke soorten van microben te be ginnen met de meest voorkomende mi- croob, die der doodskramp, om to ein digen met de bacil der diphterie, der tering en anderen oven gevaarlijke. Ik weet heel goed dat de wind, dien nederigen keerder, zonder rekening te houden van het rijtuig aan de orde van den dag, de autamobiel, meer stof doet opstuiven dan de rokken met 6leep. Maar het is eene wolk die voorbijvliegt en die veel minder kwaad teweeg brengt dan liet lange kleedsel, dat al de onrein heden meê naar huis draagt, waarmeê het op de wandeling in aan raking kwam. De oogst stof van een dusdanigen rok in zulke voorwaarden vergaard, geeft de meest verscheidene microbeuteelten, met ontelbare koloniën voor iedere teelt. De besmettelykheid wordt dan gemak kelijk en de oorzaak zal te wijten zyn aan een kostuum. Een zeker aantal vreemde gemeente raden hebben, in naam der gezondheid, tegen de mode van sleepende kleederen verzet aangeteekend. Eenigen onder hen hebben zelfs een streng verbod op straf van boeten of proces-verbalen toegepast, op de overtreedslers Te Buda-Pest, Hongarië, verbiedt men de dracht van sleepende rokken om de openbare ge zondheid te vrijwaren te Praag is het verbod beperkt tot de stadparken. Ik beken dat ik de dwingende reglementen en maatregelen, genomen of uitgevaar digd tegen dit of dat kleedingstuk, niet versta. Indien men het stof als schadelijk be oordeelt dat men dan de straten of open bare wegenissen tijdig met water be sproeide of dat men 's minstens de op hooping van stof belette. Maar, laat de menschen vrij zich te kleeden zooals zy dat goedvinden. Vraagt in naam van aller gezondheid, dat de vrouwen afzion van het gebruik der sleepende rokken, maar dat men toch nog niet deze of gene mode ga voorschrijven of opleggen. Zegt aan allen dat het ongezond is, dat het vooral niet zuiver is, dat men ten Gustaaf.ziet het, werpt zijn pistool weg, en vlucht weg, weg, het woud in, altijd verder, altijd verder. Hij was verdwenen. Niemand bekommerde zich over hem. Allen knielden bij Ehrenfeld neer, ontzet ting in het bleeke gelaat. Eenige oogenblikken nog hij was niet meer. Zij spoedden zich naar het naburige dorp om een voerwerk, de dokter ijlde naar de stad. Daar lag Ehrenfeld op het donzige mos tapijt van het woud, het bleeke gelaat naar den hemel gekeerd, die in volle pracht straalde boven de boomen, het gebroken oog, half geopend, maar zonder blik naar de zon gericht. Hij wasdood. Men bracht hem naar de stad en het was een droeve gang. Ehrenfeld was van ieder een geacht en geëerd. Gustaaf van elkeen veracht en veroordeeld. Men ijlde naar Gustaaf's woning. Ze was ledig, De vogel was uitgevlogen, waarheen wist niemand. Eenige dagen later brachten de couranten een bevel van inhechtenisneming tegen Gustaaf Gebhard. Wat de arme ouders er onder leden, toen zij de treurmaren, de eene na de andere vernamen, laat zich niet beschrij ven. Zij durfden niet meer onder de men schen verschijnen. Zij dachten, dat hen iedereen er om aanzag. Ter kerke gingen zij nog om gebed en troost. zijnent of bij zyne buren de meest ver scheidene en levens do meest ziektever wekkende kiemen binnenvoert, maar een beetje vrijheid, als 't u blieft. Het zou moeien volstaan, de dames voor oogen te leggen, welk gevaar zy zeil en anderen doen loopen, met hare lange sleepen, om dadelijk van deze zotte dracht af te zien. De gezondheid voor alles D. Do dood van Aartshertog Rudolf. Graaf Nigra, oud-gezant van Italië le Weenen, heeft aan een dagblad eenige bijzonderheden verteld die hij weet over den dood van Aartshertog Rudolf. Graaf Nigra zegt dat hy de eerste ge zant was die den 30 Januari 1889 op het kasteel Jvloyerling aankwam hij was er voor Keizer Frans-Jozef. De kamerknecht Loschek leidde hem bij het lijk van aarlshertog Rudolf, op een bed uitgestrekt het hoofd was in eenen lijnwaden hand gehuld. De kamerknecht lichtte den band op en de gezant zag eene groote wonde in den schedel boven het rechter- of lin keroor men kon er wel eene vuist in steken. De wonde scheen veroorzaakt te zyn door eenen slag met eene flesch. Graaf Nigra besloot uit hetgene hij zag dat er een moord in plaats van een zelf moord was gepleegd. Het is de eerste maal niet dat zulke uitleg wordt gegeven van het drama van Meyerling. Het kasteel van Ciergnon toegan kelijk. Alvorens zijn kasteel van Ciergnon te verlaten, heeft de Koning bevolen aan het publiek de toelating te geven zijn domein te bezoeken. Dit is eene schoone aanwinst voor de toeristen. Velen die de Grot van Han en de Ar dennen gaan bezoeken, welen gewoon lijk niet dat zij daar dichtbij een der Srachtigsto plaatsen van ons land zijn. iergnon ligt op 12 kilometers afstand van Rochefort en 20 kilometers van Di- nant, op do spoorweglijn van Dinanl naar Jemelle, op een uur gaans van do statie Houyet. Het domein wordt door de Wachot bespoeld, welke in de Lesse uitmondt. Onze eerste Koningin verlangde daar, in die grootschc natuur eene rustplaats, en Koning Leopold I liet in die schilder achtige streek, op eene hooge rots een betrekkelijk eenvoudig kasteel met to- Maar de schande doodt. Nu regende het rekeningen. Ongelooflijk waren die sommen, die hij verkwist had, ongelooflijk de schulden, die hij gemaakt had. De Joden hadden hem in hunne klau wen, en zij hadden hem geplukt op de schandelijkste wijze. Maar wat kon hem dat deren Geld moest hij hebben hoe, op welke wijze hij er aan kwam, was hem onverschillig. Zijn ouders moeBten maar betalen En zij betaalden, en zooveel, dat er weldra groote hypotheken op het groot huis en de eigendommen van meester Gebhard stonden. En nu ging het den berg af met het vermogen der Geblmrds. Het wilde niet meer. De meester was dezelfde, de huis vrouw ook. Zij werkten en zwoegden, al was het maar om hun leed te vergeten. Maar niets baatte. Men zou gezegd hebben, dat de vloek die op Gustaaf rustte, ook op zwakke ouders drukte. De zaken gingen slechter en slechter, al hield men de eer op en een schijn van welvaart. Dat het geluk uit het huis weg was, is klaar. Het was als een woning waar nooit een zonnestraal binnendringt, waar geen leven meer in is, als een graf door men schen bewoond. Zei men vroeger als een spreekwoord sterk en eeuwig jong als meester Geb hard, gingen de jaren spoorloos aan hem voorbij, toen hij reeds ruim zestig telde, men zag het hem nu aan, daar knaagde iets aan zijn hart. rens bouwen, dat uitzicht gaf op onme- tetijke weiden bosschen en landerijen. Ciergnon zelf is eene gemeente van 1523 hectaren oppervlakte en met nage noeg 500 inwoners. De grond is heuvel achtig en de landerijen zijn er afgewis seld door schilfergrond en heide. De koninklijke domeinen zyn door Leopold II veel verbeterd zij beslaan 7000 hectaren, waarvan 2000 hectaren bosch, welke door allerlei wild bevolkt zyn do vossen zyn er overvloedig. De Koning heeft dit domein aan den Staat ten geschenke gegeven. Vóór zijn vertrek heeft de Koning be vel gegeven de wegen zoo vlug mogelijk af te werken ten einde den toegang lot de verschillige schilderachtige punten mogelijk te maken. Ook heeft Z. M. bevolen een album te maken van de schoone zichten van dit domein, alsook eene kaart met al de bijzonderheden van dit overheerlijk landschap. REUK EN GEZICHT. Zoogdieren hebben een reukvermogen, dat hen bijna nooit bedriegt. Een hond herkent zijnen meester voornamelijk door zijnen reuk. Eene geit zoekt haar jong uit honderd andere, alleen met haren neus. Heeft men eene koe haar kalf afgenomen en brengt men het haar terug, dan is de moeder niet gerustgesteld, voordat zij het aan alle kanten heeft besnuffeld. Allo vogels hebben echter een zeer gebrekkigen reuk en smaak. Zij komen overal, in slachthuizon en rioolmondin gen, waar eene verpeste lucht heerscht, eu pikken alles op wat maar eetbaar is. Men ziet dikwijls de bevalligste vogels door dichters veel bezongen en door schilders vaak afgebeeld, op het veld graankorrels pikken uit het mest van eene pas voorbijgetrokken kudde. Kortom, het is onbetwistbaar, dat de vogels een scherp gezichtvermogen en de zoogdieren een zeer ontwikkeld reuk vermogen bezitten. Het gebrekkige van het eene zintuig schynt, by beide dier soorten, door scherpe ontwikkeling van het andere te worden opgewogen. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Karei. VAN DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. En zoo was het. Die avond in den gouden haan had hem een wonde geslagen, die steeds bloedde, en nooit tot rust kwam. Altijd Btond hem dat ongelukkig uur voor den geest. Die avond had de frissche kleur van zijn wan gen gewischt en zijn haar was sneeuwwit zijn gang onzeker, hij wankelde rond zijn wangen waren ingevallen en zijn goede vrouw kon hem nergens meer heen krij gen. Neen, zoo heette het, ik ga niet, men kijkt er mij over aan, en iedereen weet ook dat ik de vader van een moordenaar ben. Maar niet allen handelden zoo. Twee edele harten, vergaten en vergaven in waren kri6telijkcn ootmoed, in ware kristelijke naastenliefde, de beleedigingen hun aangedaan, de behandeling die hun was wedervaren. Oom Gustaaf was jaren lang weggebleven uit het Gebhardsche huis het had hem diep gegriefd, toen hij op zoo onverstandige wijze uit de familie werd gezet en men hem klaar aanduidde, dat men er hem liever niet meer zag. Toen kwam hij niet meer. Hij verdubbelde zijn gebeden, want groot was zijn angst om de toekomst van Gustaaf. Hij vooizag al de ongelukken, die er volgen moesten uit die droevige opvoeding. Maar zijn godsvrucht was de ware, zijn naasten liefde was die Hij predikte, die nog aan het k<uis bad voor zijn beulen, en die zeide doet wel aan degenen, die u haten. Wordt voortgezet. d*»k mij vwr benadeold. Van mijne wieg Mét hand en tand, mijnheer l Zoolang I piaate cncnt oy

De Denderbode | 1907 | | pagina 1