Zondag 14 Juli 1907 5 centiemen per nummer. 37"e Jaar 5964 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SOCIALISM. DE GOUDKUIL Eene politieke moord. Gezondheidsleer. Bleekselder.- Meststoffen. Boter bij den Visch. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post veraonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maandenfr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schaldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Land». CUZQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op S4* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet te rugges tuard. Hoeren Nota rissen moeten hunne inaendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën ait vreemde landen zich te wenden ten bureele vae dit blad. Aalst, 13 .lull 1907. Socialism, 't is een gevaar voor de samenleving Bah dit is maar een soort vanBoeboe, eene spookgestalte, ten hoogste geno men goed om kinders en oude wijven schrik op 't lijf te jagen In werkelijk heid is het niet te vreezen. De socialistische leerstelsels 't Zyn hersenschimmen, dwaasheden wier onuitvoerbaarheid weldra zal bewezen zijn. De socialistische bedreigingen Maar die zijn niet gemeend, 't is niets anders dan grootspraak, bluf meer niet. De aanvallen tegen ons Vorstenhuis, de verheerlijking eener republiek lyk deFransche Commune van 1870-71, het verbranden der nationale vlag Ach wat wilt ge toch, dit alles mag slechts gehouden worden als uitspattin gen der ziekelijke gemoedsgesteltenis van beklagenswaardige dweepzieke of misloopen personen. Zoo redeneeren de liberale leiders en meer anderen die 't catholiek Ministerie zouden willen omverre werpen, al moesten ze zelfs met den duivel in per soon een verbond sluiten. 'tZyn hunne laatste verzinsels om de monsterachtige verstandhouding- tus- schen hunne kliek hd de socialistische om wentelaars te verschoonen. Zij schijnen geen vrees to hebben voor 't gene hier te lande zou gebeuren moes ten wij onder de klauwen der socialisten leven. Wanneer ze verklaren geene vrees te hebben dan is het eenvoudig veinzerij, want 't is niet aannemelijk dat ze in wendig volkomen zouden gerustgesteld zyn over de gevolgen eener socialisti sche heerschappij. Meer dan eens is het hun uitdrukke lijk voorzegd geworden, door de socia listische redenaars en gazetten, dat ze de leerstelsels hunner party zullen ten uitvuer brengen. Talrijk zijn de voorzeggingen en verklaringen in dien aard. Wij zouden er meer dan een kunnen overschrijven doch bepalen wy ons bij de volgende Het socialistisch orgaan Journal de Charleroi - schryft in zyn nummer van 25 April 1906 De macht komt langzamerhand in de handen der werkers en alles wat ze in dat opzicht winnen is verloren voor de burgerij, die hare verdedi- gingsmiddelen in evenredigheid ziet verminderen. Als de massa der nietsbezitters zal overtuigd zyn dat meestal de burgers VAN J. It. IIUTCIIIN80A. 22* Vervolg. Mislukt, zegt gij Nu, bij mij was het anders prachtig gelukt. Maar wat wildet gij toch met die emmers Wij wilden u en uwen makker een kleinen dienst verzoeken, Healy. Dat begrijp ik I Dat begrijp ik Een dienst. Zeker, nadat gij ons dien schoonen helm hadt opgezet. En wat was dat voor een dienst Ons te helpen het schip te besturen. De schoener, bedoelt gij Zeker tegen de oude brik, mijnheer Juist, bij een wedstrijd om den Goud kuil. Ik zou u goed beloond hebben voor de moeite, vriend. Dat geloof ik goed Uwe edelmoedig heid is genoeg bekend, mijnheer. Maar waarom hebt gij het niet ronduit tegen mij gezegd, mijnheer Ik had u met het groot ste genoegen willen helpen. Dat kon ik niet, Healy. Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar gij waart stomdronken. Stomdronken, mijnheer Wel, wel 1 Dronken Och lieve hemel 1 Wat heeft de dftak mij weer benadeeld. Van mijne wieg zich gedragen als baanstroopers, zoo- als gezel Destrée zich uitdrukte, zal het laatste uur der burgerij ge- slagen zijn en het zal te laat zijn om n op vreedzame wyze den overgang te bewerken der tegenwoordige inrich- ting van den eigendom tot zyne rede matige inrichting. De burgerij zal alsdan met geweld onteigend en afgeschaft worden, indien zij poogt weerstand te bieden. Zal zij alsdan, voor troost, het wettig recht hebben zich te beklagen? Men zal ze nogthans dikwerf genoeg verwittigd hebben van 't gevaar dat haar bedreigt. Hoeveel gebeurtenissen gelijk de revolutie van 1848 en gelijk de Commune van Parijs zal zij nog i) moeten hebben om ze eindelijk uit hare rust op te schrikken Ik vrees dat men haar deze woorden zal moe- ten toepassen zij hebben oogen en ooren maar ze zien en hooren niet. Is dit klaar on duidelijk genoeg Men hope niet dat de socialistische leiders aan hunne leerstelsels zouden kunnen verzaken neen, want door den drang eener opgehitste naar genot snak kende meDigte zouden zij gedwongen worden handelend op te treden. Immers met beloften en uitvluchten paait men de oproerige massa niet Voor de aan hangers der socialistische leerstels^ zal de zegepraal het sein wezen om te verdelgen wat men hen leerde verfoeien en haten, om dat te eischen waar men hen leerde naar snakken Zy bedriegen zich dus deerlijk, zij, die het socialism enkel als eene politieke denkwijze aanschouwen en meer niet en die het op gel yken rang van de ove rige partijen willen stellen. Het socialism is niets anders dan eene revolutionnaire partij die de vernieti ging der bestaande samenlevingen van onze nationale instellingen bewerkt om in de plaats eene collectivische repu bliek te stichten. Om dit doel te bereiken zullen de socialisten voor geene gewelddaden terugdeinzen hoe onrechtveerdig enbar- baarscli ook. Dit verklaren hunne rede naars en sclirijvelaars uitdrukkelijk. Er bestaat dus een socialistisch gevaar dat van dag tot dag dreigender wordt. Laat ons hopen dat de gematigde libe ralen bij tijde de oogen zullen openen, opdat het hun niet berouwen zou, maar te laat, aan de vernietiging der bestaan de orde van zaken en onzer nationale instellingen meêgewerkt te hebben Het catholiek dagblad La Presse van Antwerpen, merkt te recht op dat de driftopwekkonde debatten der zaak Waddington-Balmaceda die voor het Assisenhof van Brabant zyn afgeloopen, de aandacht heeft afgewend van eene andere meer belangrijker zaak, die door af, is hij mijn ongeluk geweest. Mijn hart is goed, maar, o, die dorst. Dat is ietB ellendigs, inderdaad 1 Daar hebt ge den ouden Daddy Mullins, mijnheer die kan uren en uren achter de flesch zitten, zonder dat men iets aan hem bemerkt. Maar zoo is Tim Healy niet, mijnheer, och, neen, ongelukkig genoeg voor hem Er is een oud spreekwoord, dat eene groote waarheid bevat. Misschien hebt gij het wel eens ge hoord. Eerst neemt de man een borrel, dan neemt de borrel een borrel, en dan... dan neemt de borrel den man Zoo gaat het nu altijd met Tim Healy mijnheer Wel, wij hebben allen onze gebreken, Healy, zegde de kapitein vriendelijk. Zeer waar, mijnheer. De duivel zou anders niet veel te doen hebben. Hij kon gerust met zijne familie thnis bij het vuur blijven zitten. Dronken, zegt gij. Wel, wel. Stomdronken Och, toen hebt ge uw geluk misgeloopen. Tim Healy Maar beter laat dan nooit, mijnheer. Hier sta ik, levens groot, als ik iets voor u doen kan, boven of beneden, zeg het dan nuar. Maar, misschien moet er gevochten worden Nu, daar zie ik niet tegen op. Maar tegen uwe oude vrienden. Waarom niet, mijnheer. Het ia mij gegaan, zooals het oude liedje zegt van hen houden was goed en wel, maar hen haten is nog veel aardiger Het zijn mijne vrienden niet meer, die schurken 1 Gij helpt ons dus Met hand en tand, mijnheer 1 Zoolang het Assisenhof van Henegauw werd be handeld, namelyk, den moord op den ongelukkigen ploegbaas - mijnwerker Van Escotte die in de volgende omstan digheden gepleegd werd Rond het einde van verleden jaar was eene werkstaking uitgeborsten in de koolmijn van Grand-Conty, te Gos- selies. Zij had tot voorwendsel de beper king der voortbrengst. In het begin van Januari laatstleden kwam het bestuur overeeon met de werklieden die ver langden terug aan 't werk te gaan, dat zij den 7, 's morgends, zouden herbe ginnen. De leiders der werkstaking, kost wat kost willende beletten dat de arbeid, al was het maar gedeeltelijk, zou her- aangevat worden, hadden talrijke mee tings belegd. Daar werden zeer gewel dige uitvallen gedaan en, eenige dagen voor den moord, had een der beschul digden gezegd Wij zouden een goeden slag moeten slaan. En de toehoorders hadden geantwoord dat men deRenards (de werklieden die tot het werk terug gekeerd waren) moest dooden. n Den 7 Januari 1907. rond 5 1/2 ure 's morgends, toen de ploegbaas Van Escotte zich naar de mijn van Grand- Conty, te Gosselies begaf, viel hij, ge troffen door eenen revolverkogel, op het oogeublik dat hij, te Courcelles do brug over het kanaal van Brussel naar Char leroi overging. Het schot was gelost uit een groep personen die terstond de vlucht namen en welke men, uit hoofde der duisternis, niet kon herkennen. Het onderzoek heeft bewezen dat er, dien morgend zelf, to Gosselies eene nieuwe meeting had plaats gehad, waar op de naam van Van Escotte was uitge sproken en doodsbedreigingen werden geuit. Het heeft ook bewezen dat het uit het Maison du Peuple (lokaal der socialisten) te Gosselies is dal de akelige groep vertrok naar de brug over het kanaal, eene goed gekozene plaats voor eene hinderlaag. Na de misdaad riep Duterne uit u Ik heb zijne rekening vereffend Hy liep terstond naar het Maison du Peuple van Gosselies en, zjjnen revolver toonende, zegde hij dat is er een die daar strtiks gediend heeft Men mag zeggen dat het op de donkere meeting is, die te Courcelles werd gehouden, dat do moord op den ongelukkigen Van Escotte werd beslist. Het is ook uitgemaakt dat, behalve de.menners en eene nogal aanzienlijke groep heethoofden, de werklieden slechts tegen wil en dank die geweldige ver gaderingen bijwoonden, omdat zy, in geval van afwezigheid, door het comi- teit der werkstaking niet meer werden ondersteund. Ondanks dien dwangmaatregel heb ben verscheidene leden, deuitzonderlijke gewichtigheid begrijpende van de ver gadering van Maandag morgend, te ik nog een druppel bloed bezit. Hier hebt gij mijne hand erop, en mijn hart erby En gij ook, mijnheer Si, want bij mijne ziel, gij zijt een flinke jongen Wij grepen zyne uitgestoken hand en drukte die krachtig, want het was juist gegaan zooals de kapitein voorspeld had. Het heete bloed van den Ier was afgekoeld, en nu was de man tot alles in staat. Naar mijne berekening zou het thans ongeveer acht glazen zijn, of vier uren in den namiddag ik zou het echter niet met zekerheid durven zeggen, want er werden aan boord van de brik geen glazen geslagen en de wacht werd niet geregeld afgelost. De opwindende gebeurtenissen hadden den dag met verbazende snelheid doen voorbij gaan, en de zon stond reeds in het westen, toen wij het verbond met onzen nieuwen helper sloten. Tienmaal zagen wij den dag aanbreken en weer verdwijnen en gingen den loop der sterren na, van uit het donkere ruim. Zoo als men weet, hadden vader en ik besloten onzen twist met Derrick en zijne kameraden op onze manier te beslechten, en ofschoon onze plannen nog niet uitgewerkt waren, begonnen wij toch reeds in het geheim onze toebereidselen te maken, om te ge legener tijd onzen slag te slaan. Om te beginnen wijdden wij den Ier in ons geheim in. Wij kozen daartoe eene plaats dicht by den mast, waar wij ver Gosselies, zich wel gewacht er heen te gaan. Te Courcelles, echter, waar dui delijke en dringende ophitsingen wer den gedaan, waren er meer dan 200 personen aanwezig. Vanwaar dien naam van meetings noirs donkere meetings De oor sprong ervan is dat de meetings gehou den worden in eene donkere zaal, zonder licht, en dat de sprekers er hunne taal veranderen, om door de toehoorders niet herkend te worden. Het zijn die lafaards, politieke socia listen, die al de mogelijke voorzorgen nemen om aan de verantwoordelijkheid te ontsnappen, die de arme werkstakers ophitsen tot het bedrijven van de on- menschelijkste misdaden. De beschuldigden die op het bankje hebben gezeten, wegens den moord op Van Escotte, zijn misdadigers, ja, maar zij zyn veel meer nog slachtoffers van de leiders die hen, in de donkere mee tings tot moord hebben aangehitst. Jammer dat de wet die wezenlijke beramers en inrichters der gepleegde misdaad niet treffen kan. Doch 't is, voor ieder eerlijk man, genoeg te weten dat die ophitsers beslaan en dat zij be- hooren tot de leiders, die door de socialistische drukpers verdedigd en aan - hare lezers als menschenvrienden worden voorgesteld, om eenen walg te hebben van de roode partij, wier orga nen gedurig de burgery en do hoogere klassen der samenleving afschilderen als eene bloedzuigers- en moordenaars bende, terwijl hare politiek steunt op de mannen die, in 't donker, ongelukkige misleiden tot moordery aandrijven. Koliek of Ixiikpijn. De pijn in den buik en in do darmen, ook wel koliek genaamd, wordt veroor zaakt door onregelmatige beweging der maag en ingewanden. Deze pijnen kun nen zich doen gevoelen in al de deelen der ingewanden. Behandeling. Een of twee dagen geen vast voedsel meer eten en den zieke melkspijs te eten geven, met streng verbod van bier, koffie en wijn te gebruiken. Evenzoo zich onthouden van alle prikkelende middels, zooals azijn, peper, enz. Het is heel raadzaam een goed pur geermiddel in te geven ten einde de darmen totaal te ontlasten. Men kan bijvoorbeeld eene once Engelsch zout, in een glas citroenwater met suiker doen innemen. Ook nog goed, eene once Karlsbad er zout in een glas water ofwel twee pillen van de volgende samenstelling R. Podophyllin 0,02 gr. Cascara sagrada oxtrakt 0,03 gr. Rhubarbe extrakt 0,04 gr. voor eeno pil. Maakt er zoo 20. genoeg van het luik waren, dat niemand ons hooren kon. Healy en ik lagen languit, terwijl de kapitein al pratend heen en weer ging. De Ier was, als de meesten van zijne landslieden, een babbelaar, doch de kapi tein wist hem in toom te houden. Healy, zegde hij, op zeemansmanier recht op het doel afgaande, gij zijt juist de man dien wij noodig hebben. Wel, beste kapitein, zegde Healy verlegen, ik ben er trotsch op, u dat te hooren zeggen Geene vleierij, Healy. Bewaar dat maar voor de heeren op het dek. Moet ik dan naar het dek gaan, vroeg de Ier, die vlug van begrip was. Zeker, als wij het kunnen gedaan krijgen. O, laat dat maar aan mij over, mijn heer. Ik kan niet voort niets goed met siroopsmeren omgaan Als gy mij laat begaan, pak ik Derrick, die de baas ls van allemaal, met het grootste gemak van de wereld in. En wat moet ik op het dek doen? Hebt gij soms een nieuw plan gemaakt Goed geraden, Healy. Een plan, om onzen eigendom te behouden, hoe het ook moge gaan. Bedoelt gij den Goudkuil, mijnheer Juist, Healy. En wanneer wordt dit plan ten uit voer gebracht Wel, den eersten nacht dat wij in de Straat het anker uitwerpen. Dus nog een week, of een dag of tien, mijnheer. Bij hst «ind van den tocht. Soms ook worden de pijnen goed ge stild door grootenatte doeken op den buik te leggen. Deze compressen ofwel zakjes met warm zand, verdienen den voorkeur boven de lynmeelpap van den ouden tijd. Ook mag men alle uren vyf of zes druppeltjes zwavelether, anders nog Hoffmann genaamd,in een weinig water te drinken geved. Wij geven hierbij de samenstelling van de zoogenaamde antikoliekdruppels welke in alle hulp en verbandkasten van werkhuizen, fabrieken, openbare werken, enz. volgens voorschriften van den Staat moeten voorhanden zijn R. Laudanum 10 gr. Ether (Hoffmann) 20 gr. Alcool of wijngeest 15 gr. Munt-olie 1 gr. Acht tot tien druppels in een glas water op een brokje suiker, alle uren. Arts. De bleekselder is degene waarvan men de stelen eet na dat zy witgemaakt zjjn. Variëteiten de korte dikke, zeer aan te bevelen de natuurgele of Chemin met gele stelen, zeer geschat door hove niers en poerkoozen de violetkleurige van Tours, zeer kloeke soort die beter dan de vorige aan de vochtigheid weer staat. De selders worden gezaaid in Febr.- Maart op zonnebarm door mestaarde overstrooit de tweede zaaiing heeft plaats einde April. Het planten ge schiedt op platten grond of in groeven, op afstand van 30centim. op20centim., dezen afstand raag verminderd worden, indien men kleine selders verlangt. De grond zal goed bemest worden en gekozen ouder de vochtigste plaats van den hof buiten die bemesting is het noodig eone bijgevoegde bemesting met geconcentreerd mest toe te dienen hierna het bewijs volgens gedane proef nemingen Eerste perceel 10 m. 60 k. stalmest Ticeede perceel 10 m. 60 k stalmest 0,150 k. zwavelz. potasch 0.500 k. superfosfaat 0.200 k. sodanitraat j Om selder wit te maken moet men hem aanaarden, om dit aanaarden te be letten laten wij ons de in Februari ge zaaide natuurgele selder planten op 10- 12 eentim. afstand z«er lang en zeer vroeg zullen wy van die selders genie ten alhoewel op eene kleine plaats ge plant. Om de selders gedurende den winter te bewaren, moet men hem in kelders min of meer verlicht of nog in groeven op de droogste plaats van den hof zij Opbrengst 76 k. 500 - 114 k. 500 Juist. Ja zegde Healy, herhaaldelijk plech tig knikkend Ja, ik begrijp u Ja, aan het eind. Dan wilt gij zeker het een en ander mee aan wal nemen. Nu, dat denk ik wel, zegde de kapi tein glimlachend om Healy's slimheid. En dat een en ander moet gij ons bezorgen. Let dus goed op, vriend, wat ik u zal zeggen. Dat moet ik dus op het dek verrich ten, eer wij aan wal gaan Ja, Healy, dat uw werk, terwijl Si en ik het onze hier beneden te doen hebben. En dat s mijnheer l Dat zult gij hooren «er gij ons verlaat, intus8chen.... Hij ging eens naar het luik en zag boven om zich te verzekeren dat wij niet beluis terd worden. Alles in orde, vader vroeg ik, toen hij terug kwam. Uitmuntend jongen. De wind wakkert een weinig aan, en ze hebben het allen druk met de zeilen in te nemen. Gij kunt het zelf hooren. Maar toch, ging hij wat zachter voort, voorzichtigheid is de moe der der wijsheid zooals het spreekwoord zegt nu wij tot het wagen van de zaak komen, zullen wij niet zoo hard spreken. Zijt gij gereed, Healy Begin maar, mijnheer, zegde Healy even zacht fluisterend als de kapitein. Ten eerste moeten wij eene boot hebben. Er is sr eene op het dek, mijnheer. zullen tegen den vorst beschut worden door strooimatten, lang most, drooge bladeren of iets dergelijks. Vilvoorde, G. Impatient. Cntliolieke en Grond wettelijke Vereeniging. Bureel van Kieswerking. Van af lcn Juli tot31°° Augustus moe ien de Gemeentebesturen overgaan tot de herziening der kiezerslijsten die in voege zullen zijn van lrn Mei 1908 tot 30'" April 1909 Het Comiteit der Ver- eeniging verzoekt de catholieken van het Arrondissement de lijsten na te zien en te willen zorgen dat zy en hunne vrienden er op voorkomen met het ge tal stemmen waartoe zij recht hebben. Voor alle inlichtingen mag men zich wenden ten bureele der Catholieke Wer ken, Groote Markt, 24. te Aalst, alle werkdagen van 9 tot 11 ure voor- en van 2 tot 5 ure namiddag. Wij ontleonen aan onzen confrater De Onafhankelijke van Hasselt het volgende schrijven waarop wy de aan dacht inroepen Borg is voorde winkeliers en klein handelaars eene soort van kanker, die hun het leven ondermijnt of hun bestaan vergalt. Grediet is voor hen zullen wy maar zeggen wat de tering is voor den mensch eeno gevreesde kwaal die negen-en-negentig kecren op honderd, doodelyk is. Borgen is de ondergang van menig eerlijk en weloppassend winkelier, die eer hadde gedaan aan zyne zaken zoo de borgers hem en zyn goed vertrouwen niet schandalig hadden bedrogen En nogthans, wat al borg op onze dagen Gy moetin den handel zijn of er een kykje kunnen in werpen om er u te kunnen van overtuigen. Het is op eene schrikkelijke wijze dat het borgen overal heeft toegenomen, en, wij zeggen overal, want het is hetzelfde deuntje in stad en dorp het riekt er overal naar crediet. En't is werkelyk meer dan betreu renswaardig dat iemand die op den huidigen dag nog eenen winkel opent, moet kunnen laten borgen of op crediet geven zooniet dat hij er niet aan denke eene groote clienteel te maken. Crediet geven, is om zoo te zeggen, eene zekere noodwendigheid geworden en de klanten die het eischen verlan gen voldoening of ze zeggen uwen win kel vaarwel Wij zullen nu niet gaan beweren dat al degenen die op crediet in den winkel koopon daarom slechte klanten zyn. Dat helpt niet. Wij moeten haar in het water hebben. In het water Dan hangt er een aan den achtersteven aan de oude brik. Die zullen we nemen, Healy als zij haar ten minste niet op het dek halen, eer wij in de Straat zijn. Daar zijn zij te lui voor, mijnheer, of wij moeten slecht weder krijgen Dus de boot moet ik bezorgen, nietwaar Daar behoef ik niet veel meer voor te doen, dan naar achter sluipen als allen in de rust zijn, en mij meester van haar maken. Dan moeten wij een rol dunne koord hebben, Healy. Zooveel als gij wilt, mijnheer. Zoo heel veel hebben wij niet noo dig, zegde ik. Een vadem of zes is ge noeg. Of nog minder, meende de kapitein. Houweelen en schuppen zijn er zeker wel aan boord, nietwaar Healy Eene massa, mijnheer. Die hebben zij zeker meegenomen om er goud mee te graven. Daaraan ziet gij, hoe zorgvuldig zij alles overlegd hebben, zegde ik. Gij hebt gelijk, jongenB, erkende de kapitein. Op alles gerekend Nu, Healy, zij zullen hun schuppen gebruiken om goud te graven. Houd er dus een oog op Waar is het compas In het compashuis, mijnheer. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1