Zondag 21 Juli 1907 5 centiemen per nummer. 57"e Jaar 5966 Nieuwe weldaad Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het roode stamboek DE GOUDKUIL Wat ons zou te wachten staan. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zy'n ten laste van den schuldenaar. Men schrift in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 20 Juli 1905. Het is onbetwistbaar dat het zedelijk en verstandelijk peil, de omstandigheden van tijd, oorsprong en plaats, enz. zoo danig uiteenloopend zijn bij de menschen dat er altijd en overal verschil van standen in de samenleving is geweest en blijven zal. Dit is overigens eene stalen wet waar niets aan te veranderen valt, wat maatregelen men ook neme. De voornaamste troost van de werk lieden in hun dagelijks zwoegen, van de armen in hun ellende, van de onge- lukkigen, van de zieken in hun lijden, was altijd de hoop op een beter leven hierna. De helsche vrijmetselarij en hare slaaf het liberalism hebben gestadig dien troost verzwakt door de hoop op een beter leven bij het volk te verminderen en by sommigen totaal uit te dooven. Om dit doel te bereiken hebben de vrijmetselaars de voorschriften nage leefd of in practijk gesteld van den Italiaanschen grootmeester Mazzini. Wat schreef Mazzini voor Verspreidt de ondeugd onder het volk. Maakt bedorvene harten en ge zult de catholieken uitroeien. Het voornaamste is de man af te zonderen van zijn huisgezin. Sleept hem mede verleidt hem leert hem zijnen dage- lijkschen arbeid allengs beu worden... Vermits wij de vrouw niet kunnen doen verdwijnen, zoo moeten ze wij in 't verderf storten, enz. enz. En die voorschriften hebben de libe ralen op last der vrijmetselarij ten uit voer gebracht. Talrijk zijn de liberale schrijvers en redenaars die openbaarlijk met de chris telijke leering hebben den spot gedre ven, die de Godheid hebben geloochend en uitgebazuind dat er geen toekomend leven bestaat, dat na de dood alles dood is en blijft En hoevele liberalen telt men niet die door 't voorbeeld hunner schandalige levenswijze de onafhandkelijke zeden leer hebben aangepredikt Onze liberalen koesterden de hoop het volk aldus in de liberale netten te van gen en daarin de noodige krachten te vinden om voor altoos de heerschappij te veroveren. Maar de liberalen mislukten in hunne berekeningen. Een gedeelte van 't libe raal gemaakte volk trad de verzekerin gen der liberale redenaars en schrijvers bij en zegde Vermits, gelijk de heeren libera- len hel verzekeren, er hiernamaals geen beter leven, geen hemel kan be- staan, laat ons dan dien hemel op aarde stichten. Een verbond werd gesticht onder den naam van Socialism. VAN J. I*. HUTCHINSON. 230 Vervolg. Kunt gij erbij komen O, gemakkelijk, mijnheer Het kom- pashuia wordt nooit afgesloten, en als 'a avonds het anker is uitgeworpen, ia er geen mtnach meer op het dek. Als wij een week of een dag of tien verder zijn hebt gij maar te apreken, dan breng ik het kompas naar het voorschip en zorg dat ik er de an dere dingen bij heb. En een stuk of zes pistolen, Healy, als gij die kunt krijgen. Die zijn er ook genoeg, mijnheer. De roover8 hebben begrepen, dat er nog iets anders kon gebeuren dan graven En dan hebt gij er zeker ook wat kardoezen bij noodig Juist, Healy Dat had ik bijna ver geten. Anders hadden wij niet veel aan de pistolen. Stuur vier pistolen naar beneden er is gelegenheid genoeg voor te vinden en houd er zelf ook een paar. En de messen ook, Healy. Haal ze uit alle hoe ken en gaten van het schip en werp ze in zee.Laat geen mes of vuurwapen aan boord felijvw. Begrepen, Healy De zoon van 't liberalism was gebo ren. Die zoon is groot geworden, is heb zuchtig en gaat soms tot het uiterste om dien hebzucht te voldoen. Vader liberalismus heeft goed te roe pen Zoo geweldig niet Zoo ver niet Handen af van mijn coffre-fort En de grijpzuchtige zoon antwoordt Zwijgen daar Achter de roode vlag of ge zijt niets meer. Vader liberalism wordt gestraft langs waar hij gezondigd heeft... Rechtveer- dige straf voorwaar Uit zyn zoon heeft vader liberalism een ander spruit zien geboren worden, Anarchism genaamd. Zijn kleinzoon dus Socialism en Anarchism hebben de zelfde leering. Hun wachtwoord is Noch Oodnoch meester In God gelooven ze niet, want dan moesten ze een meester erkennen het gezag van Keizers en Koningen zoeken zij op alle mogelijke wijzen te vernie tigen om eene republiek te stichten de Priesters haten zij uit al de kracht hun ner duivelsche ziel omdat zij in den naam van God, spreken en gebieden. Al wat boven hen staat moet omverre geworpen worden. Socialism en anarchism verschillen enkel bij de toepassing van hun wacht woord Noch God, noch meester. Wie het wachtwoord in zijn geheel toepast met of zonder kans van gelukken is anarchist. Wie integendeel het wachtwoord maar gedeeltelijk toepast of enkel wan neer de omstandigheden gunstig zijn en er geen groot gevaar te duchten is, die is een socialist. Wee u, heeren liberalen, die het volk hebt verblind en zijn geest bedorven, ja, wee u de rechtveerdige vloek van 't na geslacht zult ge verdiend hebben Medeburgers, Landgenooten, leest aandachtig het volgende en prent goed in uw geheugen dat 't zelfde ons zou te wachten slaan indien de verbondene liberalen en socialisten hier moesten meester worden. Te gelegenheid van 't sluiten der vrije scholen heeftL'Union Catholique van Robaais den volgenden brief laten aan plakken In naam der catholieken van de stad en van haro cantons, houden wij er aan krachtdadig te protesteeren tegon den nieuwen aanslag op de vrijheid van geweten gepleegd door de Vrijmetselarij welke ons regeert. In de cantons van Roubaais alleen heeft de minister eene nieuwe uitroeiing gedaan van 168 Broeders en Klooster- zusiers. Ik luiBter met alle aandacht, mijn heer. A propos, Healy, daar valt mij iets in. Ik moet u nog een kleinen dienst ver zoeken. En wat kan dat wezen, mijnheer Wel, geen flesch meer aan te raken, eer wij de brik verlaten. Dat beloof ik u, mijnheer, met het grootste genoegen van de wereld. Ik zal geen druppel drinken, eer gij mij zelf ver lof geeft. Dan is alles in orde. Neen, nog iets, en wel eene klomp stopverf, Healy eene kleine klomp, maar goed zacht. Tot dusverre had de Ier geene verbazing getoond bij de verschillende bestellingen van den kapitein. Boot, koord, houweelen. schuppen, hompas, pistolen en ammunitie zelfs de grootste domkop kon begrijpen waartoe dit alles dienen moestmaar nu hij stopverf moest bezorgen een artikel schijnbaar even onvereenigbaar met het doel als met de middelen om het te berei ken nu werd het Healy te kras, en staarde hij ongeloovig den kapitein aan. Stopverf, mijnheer Ja, Healy, stopverf. Dat goed, dat in blazen verkocht wordt. Juist, Healy. Gij weet toch wel, wat stopverf is 1 Ik denk dat cr wel genoeg van zal zijn op het 6chip. O, zeker, mijnheer, ik ken het goedje wel, dat is de zaak niet 1 Maar waartoe En zulks zonder er zich om te be kommeren dat duizenden kinderendie op deze wijze aan de deur werden gezet, zelfs geene plaats kunnen vinden in de offlcieele scholen. Er zullen nieuwe scholen moeten gemaakt worden... Schiet in uwe zalc- Icen lastenbetalers. Het is alzoo dat de haat der sectarissen zich al de rechten toeeigent, al de vrijheden onder de voeten trapt en ons verplettert onder belastingen. Voor dien pijnlijken toestand, is er geen enkel eerlijli man, van het Noorden of het Zuiden die niet beeft van woede of verontwaardiging. De minst verstokte pastoorvreters zijn verplicht te erkennen dat al de communards, panamisten en smokke laars, die door hunne tegenwoordigheid onze Fransche republiek bevlekken, geen enkel uwer goede zusters waard zijn, welke de bewaarengels zijn van het kind van den werkman. Aan u dan, lieve Broeders heilige Zusiers, die door eene ongelukswet uit de scholen gedreven zijn, onzen eerbied, aan u ons leedwezen, aan u onze einde- looze erkentelijkheid. i) Wij willen u geen vaarwel maar een spoedig weerzien wenschen. Het besturend Gomiteit. Ons Catholieli Ministerie heeft nog maals eenen belangrijken maatregel van maatschappelyken aard genomen. De volgende meêdeeling van M. Moussët, Oud-volksvertegenwoordiger en Secretaris der maatschappelijke werken van 't Arrondissement Brussel doet hem ons kennen Men weet dat de werken van ouder lingen bijstand in ons land zulken groo- ten vooruitgang hebben gedaan dat een vooruitziendo werkman, ingeval van bestendige onbekwaamheid tot werken, voortkomende uit ziekte, zich eenen onderstand kan verzekeren tot op den ouderdom van 65 jaren De werkman die, bijvoorbeeld, op vijf en twintigjarigen ouderdom tot werken onbekwaam zou worden, zou eenen frank daags trekken tot dat hij 65 jaren oud is, dat is gedurende veertig jaren. Ziehier hoe dat in zijn werk gaat it De maatschappijen van onderliugen hijstand verzekeren over 't algemeen hare leden tegen het gevaar van ziekte gedurende zes maanden. Na dat tijdvak heeft de zieke al zijn recht op onderstand by zijne maatschappij uitgeputdoch indien hij waarlijk vooruitziende ge weest is, heeft hij maandelijks iii de herverzekeringskas eene bijgevoegde storting van 20 centiemen gedaan, welke hem gewoonlijk recht geeft, indien zijne ziekte voortduurt, tot eene vergoeding van 1 frank daags, gedurende vijfjaren. moet het dienen, mijnheer Op welke ma nier komt het bij het plan te pas Waarlijk ik begrijp er niets van Mijnheer Si, wat wil uw vader toch Stopverf, zegde ik. Al had ik het gewild, dan had ik hem toch niets naders kunnen vertellen. Ik had wel is waar het plan zelf bedacht,maar de kapitein had het uitgewerkt, en als hij meende stopverf noodig te zullen hebben, dan was het goed Als het zoover was zou ik het andere wel vernemen. En zoo ging het ook numaar weinig vermoedde ik welk eene rol die klomp stopverf bij onze verdere avonturen zou spelen. Dus stopverf riep de verbijsterde Ier en ging met zijn eigenaardigen humor voort Zeg, kapitein, moet gij er ook soms een paar kisten vensterglas bij hebben, als ballast in de boot, of een paar zonne schermen Geen praatjes, Healy, zegde de kapi tein. Praatjes doen geen schip zinken, ant woordde Healy. Dit werd zonder erg gezegd, maar het trof doel. Onder ons gesprek door had hij in gedachte menige gissing gemaakt, wat dit alles zou beteekenen. Nu deden zijne eigen woorden misschien, of wel de uit drukking op ons gelaat, een licht voor hem opgaan. Opgewonden sprong hij op. Kapiteintje riep hij heesch, heb lk zonder het te weten de waarheid gezegd Spreek, kapitein, geef in hemelsnaam Na die vijf jaren heeft de herverze keringskas al hare plichten gekweten en is de zieke, van allen onderstand beroofd, aan zichzelven overgelaten. Zoo ten minste was het nog, eenige maanden geleden. Doch in December laatstleden is een ministerieele omzendbrief, die byna, onopgemerkt is gebleven, de zaken ko men veranderen. Bekommerd met den toestand der ongelukkigen die al hunne rechten op onderstand hebben uitgeput, heeft de regeering besloten aan de her- verzekeringskassen, door de Bonden van onderlingen bijstand gesticht, toe lagen te verleenen die voldoende zijn om deze laatste in staat te stellen aan de verzekerden, die lol werken onbek waain zijn. onderstand te verschaffen tot dat zij 65 jaren oud zyn en daartoe een reservefonds samen te stellen. Deze toelagen zyn bepaald als volgt a) Voor de vereenigingen die aan hunne leden vergoedingen, gezegd van herverzekering, toekennen, gedurende ten hoogste twee jaren 20 centiemen per gestorten frank. b) Voor de vereenigingen die deze vergoedingen toekennen voor meer dan twee en ten hoogste voor vijfjaren 20 centiemen per frank. c) Voor de vereenigingen die dezelfde vei'goedingen voor meer dan vijfjaren toekennen, tot aan de genezing of, in geval van voortdurende onbekwaam heid tot werken, tot aan den ouderdom van 65 jaren 60 centiemen per frank.» Deze uitmuntende maatregel door het Gatholiek Ministerie genomen, is een wijzen maatregel die toelaat dat de werkman zich verzekeren kan tegen bestendige onbekwaamheid lot werken door ziekte veroorzaakt. Onze liberalen en socialisten zijn tegen de R. C. Godsdienst niet, zoo beweeren zij hot ten minste ten lyde der kiezingen. Maar 1° Te Antwerpen willen de liberalen niet toelaten dat er op 't officieel pro gramma der kermisfeesten, melding worde gemaakt van de prachtige pro cessie van O. L. Vrouw op 15 Oogst. 2° Te St-Jans-Molenbeek laat het libe raal Gemeentebestuur niet toe dat er op de lijkwagens een kruis geplaatst worde zelfs voor de begrafenis der catholieken. Nog meer voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen. Oh neen ze zyn tegen den R. C. Godsdienst niet Itaromcier. -- De koers der staatsweerden, dat iis de zekere barometer van eene regeering. Een hooge koers beteeken t goed, een lage koers slecht bestuur. De Fransche staatsrente van 3 antwoord Wat gaat gij en M. Si hier doen, terwijl ik de benoodigheden bijeen zoek, en den sterken drank laat staan De kapitein staakte een oogenblik zijne wandeling, en boog zich voorover, terwijl de opgewonden Ier al zijne bewegingen scherp gadesloeg; met zijne handen maakte hij eene eigenaardige halfcirkelvormige be weging, alsof hij met een boor bezig was, en ofschoon die beweging op zichzelf onschuldig was, kreeg zij in verband met onze plannen ten opzichte van de brik eene verschrikkelijke beteekenis. Toen de kapitein dus zijn voornemen had te kennen gegeven, om de brik naar den bodem der zee te sturen, overschreed de verrukking van den Ier alle perken van voorzichtigheid. Hoera schreeuwde hij, omhoog springend en armen en beenen van zich gooiend, zooals zijne landslieden doen als zij heel opgewonden zijn. Naar den kelder O genadige hemel, wat een heerlijk plan Hoe... Eer hij den tweeden jubeltoon kon uiten, had de kapitein hem bij de keel gepakt. Ik sprong op, uit vrees dat hij in zijne drift een ongeluk mocht begaan. Doch vlug als een policieman wist hij zich los te wor stelen. Neen, wees maar gerust, mijnheer hijgde hij. Nu, gij hebt kracht in uwe vin gers 1 Houd dan op met dat helsche lawijd, fluisterde de kapitein. Weet gij niot dat wij staat aan fr. 96.20 Verleden jaar stond die zelfde rente aan fr. 99,10. De Fran sche barometer is dus, sedert verleden jaar, vier punten gedaald. De Belgische staatsrente van 3 °/0, alhoewel een weinig den invloed der schaarschte van het geld ondergaande, staat aan fr. 97,50 tot 98 fr. Dus twee- en-half lot drie punten hooger dan de Fransche. Besluit de Belgische barometer staat op goed, de Fransche staat op slecht bestuur. H. Sacramentscongres te Metz. Het is van den jare te Metz in Elzas-Loreinen, dat het Eucharistisch Congres gehouden wordt. Duitsche en andere Bisschoppen zullen derwaarts trekken. De pauzelijke Legaat is Cardinaal Vannutelli. Keizer Willem heeft bevelen naar Melz gezonden, om de Prelaten daar met groote hertelijkheid en veel eerebetoon te ontvangen. Aan Cardinaal Vannutelli zal de koninklijke eer moeten bewezen worden. Eene via triümphalis zal te zijner eere worden gemaakt en de Mütte zal geluid worden, de historische klok, welke men enkel hoort by de intrede van koningen of keizers. HET ZELDZAAMSTE, schrijft «Het Fondsenblad» dat er in de wereld bestaat is, volgens de aloude overleve ringen, eene witte kraai het zeldzaam ste dat onmiddelijk op dien raren vogel volgt is eene vrije liberale school. Terwijl in ons land duizendo vrye catholieke scholen beslaan, kan men met een abonnement van 15 dagen rond België reizen zonder eene vrije liberale school te ontmoeten. Eens hebben wij er eene in werking gezien op St-Amandsberg. 't Was niet alleen eene vrije, maar tevens eeno vrijdenkersschool. die groote moeite had om aan eenige leerlingen te gera ken en daarom door het volk do Iyonij- nenschool genaamd werd. Haar bestaan is van korten duur ge weest. De bestuurder is herbergier ge worden en het lokaal is, sedert ver scheidene jaren, in handen der catho lieken overgegaan. Thans bestaat er eene liberale vrije lagere bewaarschool te Binche die zon der de geldelijke hplp der Provincie ongetwijfeld reeds zou gesloten zijn. De liberalen hebben er een handje van om, ten hunnen voordeele. riemen te snijden uit het allemausleer Het redmiddel voor de maat schappij is, dat men én in huiselijk én in het openbaar leven tot den Christus terugkeero. Leo XIII. Eene nieuwe steertster. Zekeren heer Daniël, 't is een sterrekun- digen uit de Vereenigde Staten, en die van op de sterrewacht van Princetown de lucht doorvorscht. De slerrekundigen hebben van de jaar, al drie steertsterren ontdekt, en verloren zijn, als zij op het dek er iets van in 't zicht krijgen Bij mijne ziel, zeide Healy, zijne keel betastend, als zij er niet meer lucht van krijgen dan gij in mijne lengen hebt ge laten, dan zullen wij er geene schade door lijden. Maar gij hebt gelijk. Mijne aandoe ningen waren te sterk op dat oogenblik. Toen ik dat heerlijke plan van u begreep, kon ik mij niet meer inhouden. Och, wat een plan En zoo dood eenvoudig Het wordt ten uitvoer gebracht in den nacht dat wij in de straat voor anker liggen, hebt gij immer gezegd, mijnheer En nog veel te doen in dien tijd, en nog boren ook Ja, boren zeide hij, zich peinzend langs het oor wrijvend, daar heb ik nog niet eens ge dacht. Hoe moet het gedaan worden, mijnheer Ge zult, behalve al het andere, ook nog eene boor moeten hebben. Neen, Healy, zeide de kipitein, wees maar niet bezorgd. In het kabelgat is er een, niet waar, jongen zeide hij tegen mij. Als zij er nog is, antwoordde ik. De koord hangt er nog, zoo als zij altijd gehan gen heeft, maar ik zal eens zien of de boor er nog is, zoodra het donker genoeg is, vader. Goed, zegde hij, en daarop zwegen wij allen. Niet lang echter. Healy en ik waren op de hallast gaan liggen en de kapitein wan delde weer op en neer, toen Healy opeens zegde M. Daniël is er. nu over korte dagen, nog eene vierde gewaar geworden. Ze komt langs den kant van d'aarde afgestroomd, die sterre maar algelijk, zy is nog maar zichtbaar 's morgens zeer vroeg, rond 3 tot 4 uren, en enkel met eenen sterrekijker. Zo nadert evenwel zeere, die steert- sterre, en legt, ginder in d'oneindige ruimten, zoo wat... een millioen en half kilometers per dag af Dat is andere peper, als ievers eenen auto die er 80 tot90 per uur aftuft De ster in kwestie, is evenwel nog zoo wat honderd millioen kilometers van den aardbol, zoodat eene botsing in de eerste dagen nog precies niet te vree zen is. Ja, de sterrekundigen, ze weten veel curieuse dingen maar 't ergste van al, 't is dat zij het zoo schoon en zoo gemak kelijk hebben, om ons ook eene geheele schotel kwakkels op te disschen. Om zilver te kuischen. Zilver mag volstrekt niet te dikwijls gepoetst worden, daar het dan te veel te lijden heeft. Men moet het zilver daarom na gebruik altijd stuk voor stuk in zeepwater afwasschen en dan in schoon water naspoelen. Als 't zilver gepoetst wordt, moet het uitgewreven worden,desnoods nog eens met een klein zeemleeren lapje, om het poelsmiddel er goed af le krijgen. Vooral moet men zorgen, dat er tusschen de tanden der vorken niets blyfl steken. Zilver moet met een zacht poetsmid del behandeld worden, bijvoorbeeld met sla olie. Iliermeê wordt het ingewreven en daarna met krijt ingewreven. Olie is zacht en neemt door haar vetheid, het vuil goed op. Dikwyls wordt genever, brandewijn of spiritus voor 't inwrijven gebruikt, doch dit middel is wat te scherp. Zilver, dat door 't liggen geel is ge worden, kan men door flink poetsen weer goed krijgen. Helpt dit niet, dan moet het in warm water mot geest van selamoniak gelegd worden en daar na met krijt uitgewreven. Gewerkt zilver wordt evenals het koper met een borsteltje uitgeschuiord. Voor dof zilver wordt cremotart in plaats van krijt als poetsmiddel aanbe volen. Leden der uiterste linkerzij der Volkskamer vroegen toelagen voor de hervorzekeringskassen hunner mutualiteiten. M. Hubert heeft hen wandelen ge zonden met te zeggen dat de socialisti sche mutualiteiten niets van de regee ring te verwachten hadden, zoolang zy aan politiek meedoen en zich niet aan de wet onderwerpen. Hierover liep nu heel het debat, in den loop van hetwelk M. Anseele ver plicht was te erkennen, dat de socialis tische mutualiteiten liunno leden aanzet ten zich burgerlijk te laten begraven. Kapitein, één ding zou ik gaarne willen weten. Wat dan vroeg de kapitein ver strooid, want hij was bezig met het stoppen van zijne pijp. Wat zoudt gij dan willen weten Wel, mijnheer, zegde Healy, onrustig heen en weer schuivend, als het water hier binnen komt, wanneer de tijd daar is, hoe gaat het dan met de slapers boven ons Als zij bij ongeluk een weinig te laat wakker worden, zullen zij een langen slaap doen. Moet ik hen wakker maken, eer zij den hoek omgaan Wel neen, Healy, gij gaat met ons meè. Aan wal, mijnheer Of hen allen in hun bed laten verdrinken Met allen eer bied voor uwe moordlustige plannen, zegde hij droevig, maar toch met een spotlachje, maar dat kan ik niet doen, mijn heer Ofschoon het den kapitein blijkbaar ergerde, dat men hem van zulke voorne mens verdacht, haastte hij zich Healy ge rust te stellen. Maar vriend Wie heeft u verteld, dat ik moordlustige plannen had Nie mand» leven zal opgeofferd worden Ik heb u immers gezegd, dat er aan wal voor alle handen werk is. Wees maar niet bang, alle schurken zullen bijtijds gewekt wor den. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1