Aalst. - St-Martenskerk. O.-L.-Vr. van L0URDES Slad Aalsl.-Werkbeurs Luisterryk Concert Zondagrust. Allerhande nieuws. DE HOEST h°°ere,hij °°,k De hebzucht is eene ondeugd die ontstond bij onze eerste ouders, en zal blijven tot by den laatsten mensch der ■wore ld. Diderot. He» groene jlngorde. Wij hebben Zondag 11. het dagorde meègedeeld gestemd door het Midden- comiteit der groene democraten beslui tende dat ze geen cartel meer zullen aangaan met de liberalen en socialisten en in alle kiezingen hunne candidaten bostryden. enz. Wy stelden de vraag Zal Groene Pie aan die bevelen ge^ hoor leenen Wy gelooveu het r.iet, hij is te zeer met wraakzucht behept. En verder Zal hij (Groene Pie) zich aan 't gebod van 't Midden-comiteit onderwerpen 't is mogelijk maar wy vreezen er voor, want zijne haat en wrokzucht tegen de catholieken schijnt ons bij hem onover- winnelyk En inderdaad zoo is het en dit was te voorzien door al wie Groene Fie min of meer van naby kent. Groene Pie roept Neen dat doen we nietwij ouder werpen ons niet. En waarom onderwerpt hy zich niet i 1° Omdat de Middenraad haastig is samengesteld na het onslag van Pries- ter Daens, en daarbij moet volledigd en bekrachtigd worden door de algemeene vergadering, met dagorde Kiezing van den Middenraad 2° Omdat in al de Congressen be- slist werd en gestemd Elk Arron- dissement IS VRIJ over Kartels en i» Verbonden. Zulk besluit moet ge- b eerbiedigd blyven, zoolang een Con- gres, verwittigd door dagorde, het b niet gedood heeft. Het ware echt Rus- b sisch een voorloopige Middenraad met b zulke buitensporige macht. Groene Pie komt met Tante Wan- nekes voor de pinne.hij zoekt uitvluch ten die geen grond hebben om te ver duiken dat haat en wrok zijne groene judasche ziel overmeesteren... Neen, Groene Pie, alias de clown van Chipka, onderwerpt zich niet aan de bevelen van den Middenraad en spot er meê... Wij gelooven dat Leeuwke Planc- quaert en zyne sleepdragers zich bitter weinig bekommeren met dien weder stand van Groene Pie immers wy vernemen uit goede bron, dat. indien de groene democraten, in 't Arrondissement van Aalst, bij de kamerkiezingen van 1908 ten strijde trekken, wel te verstaan als ze nog strijden, de clown van Chipka nimmer hun candidaat zal zijn. Wij zijn ze beu zijne hansworsterijen in de Volkskamer die onze partij bela chelijk maken, zegde onseea der dunge- zaaide groene chefs Dus den hol op, groene hansworst Euzie in 't groen huishouden. M. Weekers, zegt in «De Werkman» van Vrijdag 19 Juli Wij kunnen ons b niet vereenigeu met het dagorde ge- b stemd door het Middenbestuur der C. b V. in vergadering te Gent. En hier b spreek ik in naam van vele vrienden- b partijgenootcn en gemachtigd door b verscheidene groepen. M. Weekers weigert zijne bijtreding nagenoeg om de zelfde reden als de groene clown van Chipka. Leeuwke Plancquaert zegt in 't Recht voor morgen Zondag 21 Juli, dat de twee artikels van Priester Fon- teyne in den Werkman en den Nieuwen Tijd en het artikel van M. P. Daens in 't Land van Aelst, nopens de zaak van Dendermonde, flauwe artikels zyn, dus wat beter als dom gezeever. Wy kunnen 't Leeuwke niet volgen in al wat hy schryftuit plaatsgobrek moeten wy ons tot het volgende be palen Het artikel van M. Daens is niet b beter, 't is effenaf zoo flauw als 't maar mogelyk is. Men ziet het, die beide personen (Daens en Fonteyne) - zyn bang een liberaal of een socialist eens aan te pakken 't is of zy hun altijd in de oogen zagen om te weten of 't wel is wat zy doen. M Daens die geen onaangenaam woord tegen de liberalen durft of wil schryven, vindt b seffens redens om 't besluit van den Middenraad zyner party aan te vallen. Duimkruid, Duimkruid, ja, Leeuwke man, doet in d'oogen zien Begrepen i En dan laat 't Leeuwke volgen En als slot van zyn (P. Daens) b artikel de rechtvaardiging der libe- ralen en van den heer Van Damme. Hewel, wy bedanken van harte b onze AaUtersche zoogezegde vrienden over hunne houding jegens de libera- - len en de k rachtige wjjze waarop zij b my en de belangen onzer party ver- b dedigen. Verder deelt 't Recht 't volgende schryven meê Aan sommige Aalstersche democraten. Wij gelyken elkander niet: gij schynt lyk gebonden aan liberalen en socialis ten. Ge moet verstaan dat voor een man als ik en voor mijne vrienden die sedert veertien jaren stiyden en alles opge offerd hebben om de democraten van Aalst te steunen het lastig valt zulks vast te stellen. De christene volksparty is maar al te veel hè» slachtoffer geweest van dat ikzuchtig doch tevbns onpolitiek stelsel roepen dat men christen democraat is, doch om den vriend te blyven van libe ralen en socialisten, de belangen van zijn eigen partij en zijn eigen partijge noten op zij schuiven voor een lonk of wat onderstand van de anderen- Ik houd niet van twee ofdrijslachtige men- schenzij stichten nooit iets grootsch of iets duurzaams eigenbaat is gewoon lijk hun drijfveer. Twee of drijslach- ligheid is altijd een kenteeken geweest van sommige mannen der Aalstersche democratie In 1894 terwijl De Backer en ik 't arrondissement doorliepen, onderhan delde men zonder ons te kennen met de katholieke behouders, en zonder de koppigheid van M. Woeste was de christene volkspartij in hare wieg ver smacht. In 1895 en 1896 werden de christene democraten,die den strijd in Vlaanderen voortzetten, altyd voorts afgekeurd en een vriendelijke en belovende wenk naar Aalst zoude ons wederom voor goed begraven hebben. 't Is nu omgekeerd men durft nu noch liberalen noch socialisten in de oogen zien. Waarom Wie den toestand kent weet zeer wel waarom. Wij zullen hier dien waarom niet uitleggen doch wij herhalen het wij gelijken elkander niet. "t Is de verbrokkeling ten volle en het zal er kortelings amen en uit meê zyn 4*. Edison over electriciteit. De electriciteit is nog in hare kindsheid, heeft Edison onlangs gezegd, en hij bekende, dat hij ondanks zijne jaren lange studiën, er nog niet veel meer van weet dan toen hy begon. Hij verwacht echter, dat men weldra electriciteit op eene goedkoope en ge makkelijke wijze rechtstreeks uit steen kool zal kunnen verkrijgen. Stel u voor, wat de gevolgen daarvan zullen zijn, zeide hij. Locomotieven kunnen weggeworpen worden Alle treinen zullen door electriciteit worden voortgedreven. Men zal niet meer met veel moeite steenkool vervoeren, overal heen maar er zullen groote machienen tot ontwik keling van electriciteit worden geplaatst aan den ingang der kolenmijnen, van waar de electrische kracht langs draad geleidingen door het geheele land zal worden gezonden. Men zal in 't geheel geene paarden meer zien en geene stallen. Alle rijtuigen zullen electrisch zijn. Alle huizen zullen electrisch verlicht worden want dit zal zoo goedkoop zijn. dat zelfs de minstvermogende huurder het kan be talen. Ook de schepen zullen uitsluitend door electrische kracht worden voort gedreven, en het zal dan mogelijk zijn in drie dagen den Atlantischen Oceaan over te steken. Negen tiende gedeelten van de kracht uit steenkool verkregen gaan nu ver loren door het gebruiK van stoomketels, raderen en dynamo's. Door recht- streeksch verkrijgen van den electri- schen stroom zal de wereld dus tienmaal meer van die kracht hebben dan thans. Belgiè's handel. De statistiek van den byzonderen handel (dat is in- en uitvoer, zonder den doorvoor) voor de zes eerste maanden van het jaar, is verschenen. De cijfers vergeleken bij die van het eerste halfjaar van 1906, duiden een prachtigen vooruitgang aan. Onze invoeren, die 1,602,184.000 fr. bedroegen in 1906, zijn dit jaar geklom men tot 1,714,816,000 fr zijnde eene vermeerdering van 112,632,000 fr., of 7 ten honderd. Onze uitvoeren zyn van 1,184,329,000 fr. geklommen tot 1.226,752,000 fr., zijnde eene vermeerdering van fr. 42.423,000. De beweging der zeevaart is niet min der bloeiend. Er zyn ingevaren 6,706,470 ton, tegen 6,396,664 ton in 1906, dus eene vermeerdering, voor het eerste halfjaar, van 309,806 ton of 4,8 ten honderd. Uitgevaren zyn 6,785,914 ton, tegen 6,406,472 ton in 1906, zijnde eene ver meerdering van 382,442 ton of 5,9 ten honderd. Catltoliek*» en Grond wettelijke Vereenigiug. (Bureel van Kieswerking. Van af 4™ Juli tot 31'° Augustus moe ten de Gemeentebesturen overgaan tot de herziening der kiezerslijsten die in voege zullen zijn van lrn Mei 1908 tot 30*" April 1909 Het Coraiteit der Ver- eeniging verzoekt de catholieken van het Arrondissement de lijsten na te zien en te willen zorgen dat zy en hunne vrienden er op voorkomen met het ge tal stemmen waartoe zy recht hebben. Vooralle inlichtingen mag men zich wenden ten bureele der Catholieke Wer ken, Groote Markt, 24. te Aalst, alle werkdagen van 9 tot 11 J/« ure voor- en van 2 tot 5 ure namiddag. Groene Pie schrijft in zijn nummer van Zondag 11. Onze Hoofdkerk heeft meesterstukken a van Rubens, van Craeyer, van Otto Ve- nius. Doch sedert 200 jaar is geen enkel kunstwerk bijgekomen 't is al maga- b zijn. Dus magazijnwerk het overheerlijk tafe reel dat den autaar van den H. Aloïsiui versiert magazijnwerk den zoo gewardeer- den Kruisweg, beide gewrochten van den Aalstenaar, den befaamden kunstschilder, wijlen den heer Joseph Meganck Weet ge, Groene Pie, wat magazijn werk zijn moet Uwe hersenkast en er huist dan nog 'nen preekheer in I... C-i f-f 0 tt/J De jaarlijksche Be- Ollldl U. devaart naarsittard zal plaats hebben den 10 en 11 September. Den eersten dag gaan wij rechtstreeks naar Sittard en den tweeden dag zullen wij de oude stad Aken, gelegen in Duitsch- land, met hare bijzonderste merkweerdig- heden Raan zien. Verdere inlichtingen zullen later gegeven worden. J. Temmerman, Pastoor van Heldergem. MAGAZIJN van B EHANGP APIERE N en allerhande -MEUBILEERING Kauei. vaw de putte, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, aevens 't Bureel van De Dbndirbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. Oude kronijk van de Lande van Aalst. Maart 175a. Op den 26* deser heeft het soo schrikkelyk gewaeyt dat men des gelykx niet en heeft geweten, veele boomen uyt en in stukken gevlogen, veele bauwen gecreveert men «egt dat er meulens syn omverre gevlogen, het huys genaemt de taille in Erembodegem is d'helft ten gronde weggevlogen, ende d'herberge den peere boom syn de schouwpypen aen het dak afgevlogen en men segt dat het tot Loven aerdbevinge heeft geweest. Den 29 dito heeft het sterk gedondert soo dat er te Denderhoutem eenen donder steen op den thoren is gevallen maer en heeft niet gedaen als de schailliën af ge trokken, Augustus 175a. «In dese maend is de binnen vaert tot Aelst synde een watsr soo wyt als de buyten wal van aen de saut- straet-poort tot aen oft by de nieuwstraet- poort gevult tot vermeerderinge van de peerdemerkt. en men spreekt van een vaert van Aelst op Baesrode. De peerdemerkt van dien tijd is de hedendaagsche Keizerlijke Plaats. Voor de jaren 1752 bevond er zich geen enkel huis van aan de Vier Winden tot aan de Nieuwstraat. Van in 1752 dus sprak men van eene vaart of doorsteek van Aalst naar Baesrode en men spreekt er heden soms nog van. 't Ontwerp bestaat dus reeds meer dan 150 jaren. November 1752. Ten jaere 1751 is 't casteel van Regelsbrugge (St-Job) ge- rapareert en desen somer nog altyd metsen ende aen het park en vyvers werkt veel volk nog geheel dese maend wand t'ii altyd fraey weder. In Februari 1753. d'heeren van b Regelsbrug werken alle daegen met om- trent 150 mannen aen hunnen vyver ende warande. - BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het Heilig Hart van Montmartre te Parijs van den 6den tot den 13d'D Augustus 1907, met stilstand te Bordeaux den 7 Augus tus, by wonen der Mis, bezoek der kerken en gebouwen. Ingericht door M. Alfred Francis, onder de Geestelijke leiding van den Eerw. Heer Beulens, Pastoor van het Heilig Hert. Brussel. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Bureel van De Dender- bode, n te Aalst. Heer Opsteller van De Denderbode. Wil zoo goed zijn het vol gende verslag over onze Gei tenkeuring in uw geacht blad te willen opnemen. Uwe le zers zullen zien wat goed deze nederige inrichtingen, de Geitenbonden onder ons volk teweegbrengen. Opperbest gelukt de keuring der geiten van Sint Agatha's gilde, b den Zondag 14 Juli, te Denderhautem. Op de Dorp plaats, wkkr de keuring geschiedde, waren bijna al de huizen bevlagd en uitgelokt door het feestelijk zomerweder, kwamen de leden onzer gilde blijmoedig af met hunne lieve bellemiekens, zoo om ze ter keuring te onderwerpen als om de prijzen te ontvangen voor den uitslag van verleden jaar. Wij hebben juist 102 geiten geteld, zij dus 40 mser als in 1906. De heer baron Lodewijk de Bethune, algemeen Voorzitter der Geitenkweeksyn- dicaten van het Arrondissement Aalst, de heer advocaat L Cosyns, voorzitter der Syndicaten van het Canton Ninove, de geestelijke en burgerlijke Overheden der gemeente enz. vereerden het feest door hunne tegenwoordigheid. Het ware te lang den volledigen uitslag der keuring op te geven, wij zouden eene halve gazet van doen hebben. 41 nieuwe geiten wierden om hunne weerde, in ons kweeksyndicaat, aangenomen. Naar het oordeel der leden van den Jury bezit Den derhautem wonderschoone geiten. Eerst keuring der bokken. Bravo, Joseph Hoebeke gij zijt nu vermaard in geheel België Deze brave man heeft den 1 April laatstleden deel genomen, met zij nen jongen bok 1 Speekaert aan de Alge meene Nationale Tentoonstelling der beste voorttelera te Gent. Hij bekwam aldaar den 3<n prijs voor geheel het land. De heer baron de Bethune wenschte hem, met warme woorden, geluk, onder de toejuichingen van het volk, over dezen uitslag. Het is eene eer, zegde hij, voor u, voor het Syndicaat van Denderhautem, en voor geheel het ArrondissementHij over handigde hem een prachtig diploma van 't gouvernement, schoon ingelijst. Daaren boven ontving hij, voor de punten verleden jaar door zijne twee bokken Generaal en (i Speekaert, s uit de handen van onzen Eere-Voorzitter, 17 franken. Wij geven den uitslag voort Joseph Vyverman, uit den Daal. nieuw lid, voor zijn bok Jan a 77 punten. Ziehier nu de namen dergenen die ten minste 74 punten op 100 bekwamen voor geiten. Voor de geiten met 2 tanden, Constant Sorgelooa 74 punten. Voor de geiten met 4 en 6 tanden, August De Backer, 74 punten. Voor de geiten met 8 tanden Karei Van Ros8em, 75 p Remi De Wilde, 74 p Camiel Lievens, 74 p.; Marcellinus Me ganck, 74 p.; Theophiel Verbeeren, 74 p.; Joseph Vyverman, 74 p. Schapen Eerste prijs, van echt zuiver ras, aan Louis Van Bossuyt. Wij bedanken de brave menschen die zoo gewillig aan onzen oproep hebben be antwoord de Keurmeesters Luwaet en Staela voor hunne verdienatelijke en moei lijke taak de wijkmeesters die geene moeite gespaard hebben tot het lukken der keuring geheel het Bestuur van Sint Agatha's Gilde en bijzonderlijk haren schrijver A. Souffriau, - de Overheden die door hunne tegenwoordigheid ona hunne genegenheid bewezen hebben en alzoo me dewerken tot de verbroedering der atan- den gansch bijzonder dan heer baron Lodewijk de Bethune. onze onvermoeibare algemeene Voorzitter, die ware Volks- vriend, die ons nog al vroeg verliet om nog eene vergadering van werklieden in Aalst, zijne geboortestad, te gaan bijwonen, en die alzoo bewijit dat hij edelman is niet enkel met den naam maar ook met de werken. Aan allen zeggen wijtot weder- ziens, toekomende jaar Aanveerd. Heer Opsteller, met mijnen dank, mijne oprechte groeteniasen. Een vkiknd der Geitsnboeebn. Vragen door de Patroons 5 Goede amedersgaaten, goed loon Bekwame gladslijper 1 Goede dienstmeid; 1 meisje van 12 tot 16 jaar, ora dagelijks in het huishouden te helnen. op Donderdag 25 Juli 1907, om 20 1/2 ure, ten Kioske Groote Markt, te geven door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van M. R. Lenssens. i° Marche de Concert, Vun Blon. 20 Ouverture Poëte Paysan, soliste Mr A. De Clippele, Suppé. 30 Paillasse, grande fantaisie, solistes M.M. Jos. Quintyn, Edm. Van de Maele, Edm. De Clippele Ch. Heiremans, L. Cavallo. 4° Fantaisie pour petite flüte, sur l'air de Malborough, soliste Mr A. Breynaert, par Oenin. 50 Danse de petite Poupée, Mertens. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 21 Juli 1907, M. Ghysselinckx, Molen straat. Exniim.Wij vernemen dat M. Paul De Sadeleer, student aan de Hooge- school van Leuven, zoon van onzen acht baren Volksvertegenwoordiger, zaterdag 11. met groote onderscheiding het exaam van candidaat in ds rechten heeft onder gaan. Onze beste gelukwenschen Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. AALST. Eene gedeeltelijke werksta king is ontstaan ter Katoenspinnerij Fi lature du Canal, oud garenfabriek Jelie, Vaartstraat. 80 spinsters hebben het werk verlaten zij eiBchen vermeerdering van loon Naar men ons verzekert zou 't Bestuur der fabriek hare eischen min of meer in willigen en zou het bereid zijn het zelfde loon te betalen als in de andere spinnerijen hier ter stede. Het is dus te hopen dat deze werkstaking van korten duur zal zijn. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat de werkstaking geëindigd is. Hulp nan de lijdenden. Het volgende artikel zal misschien de oor zaak van verlichting zijn voor veel lijden hier te Aalst en wij kunnen slechts den geest van edelmoedigheid prijzen, die onze buurman aangezet heeft om die verklaring voor 't algemeen te doen. Madame wed. L. Coppens, Hovenier- straat, 40, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij maanden was ik van nierpij nen, die mij 's nachts van alle rust beroofden, aangedaan, ik sliep onrustig, had zweetin gen en stond altijd afgemat op ik had menigmaal bedwelmingcn en niettegen staande al de middelen kon ik mij niet van die vreeselijke pijnen, die steeds erger en erger toenamen, ontlasten 't is op dit oogenblik dat ik de Foster Pillen voor de Nieren nam, en verkocht bij Mr De Valkeneer, apotheker. 't Was mij eene groote vreugde toen ik mij na den tweeden dag reeds beter ge voelde, na den zevenden dag werd ik niet meer de minste pijn gewaargeheel mijn toestand was beter en heden kan ik die kostbare pillen op mijne beurt zeer warm aanbevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof u het kenbaar te maken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn misschien hebben zij eene knagende pijn in de lenden, een neerdrukkend gevoel, hoofdpijn of last van zunuwachtigheid Denk nu niet dadelijk dat ge eene vrouwen ziekte hebt, vele der zoogenaamde vrou wenkwalen zijn gewoon weg nierziekte. Verlies den moed niet en blijf niet dubben over ingebeelde kwalen. Misschien zijn uwe nieren in :t spel. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U bijzonder voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeksn James Foster op elke doos. D. A. 3. AALST. Inhaling. Zondag aanst. 22 dezer zullen de gedecoreerde leden van den Catholieken Werkmanskring cn Onderling BijBtand Eendrachtige Broederliefde, b plechtig worden ingehaald. De Besturen dezer beide inrichtingen zullen daartoe veigaderen ten lokale, Korte Zoutstraat op vermelden datum, om 5 1/2 uren 's avonds, om vandaar stoetsgewijze met Muziek en Vaandel aan 't hoofd zich naar de statie te begeven. Om 6 u, 37 uren aankomst der gedeco reerde leden en optocht langs verschillige straten der stad, waarna plechtige feestver- gadering ter Feestzaal van den Kring. AALST. Zekere Barrez Maurits, werkman ter gladslijperij, Anglo-Belge, oud 18 k 19 jaren, wonende Duivenkeet- straat, bekwam den 18 Juli 11., door het breken van een tand in een kamwiel, een geweldigen sl ,g door den draaikruk 't gene eene gevaarlijke verwonding veroorzaakte. De noodige zorgen werden hem toegediend door M. Hertecant, geneesheer. LEDE. Onbekende dieven zijn in gebroken bij Alois De Latouwer, in de Suikerstraat en hebben eene som van 300 frank gestolen De diefstal is gebeurd ter wijl de man uit wetken was. Bij de weduwe Smekens, wijk Hei- plas, is men bezig eenen ouden muur der woning weg te breken, om er eenen nieu wen in de plaats te zetten. Dijnsdag stortte eensklaps het dak in, met het ongelukkig gevolg dat een der werklieden, Gustaaf Vonck, er onder begraven werd. Toen men hem uit zijnen ncteligen toestand verloste, bevond men dat hij een been gebroken was. De geneesheer van Lede, heeft het ingezet. DENDERHAUTEM, 18 Juli 1907. Sedert eenigen tijd worden talrijke in woners der gemeente door dreigbrieven verwittigd, dat hun huis op een vast be paald tijdstip moet afbranden. Die dreigbrieven hebben een begin van uitvoering bekomenIn den nacht van 7® Juli werd op dry plaatsen te gelijk brand gesticht. Dank aan de vochtigheid der daken is men er in gelukt dit begin van brand te blusschen. Maandag rond 10 ure 's avonds werden 3 huizen op het Dorp de prooi der vlam men. Hier ook waB voorafgaandelijke ver wittiging. Men verliest zich in gissingen nopens de drijfveer dezer misdaden. Men spreekt van niet min dan zeventig dreigbrieven. Dag en nacht zijn de gendarmen op de been. Al de bewoners van huizen met strooien daken zijn met den grootsten schrik bevan gen en vele durven in hunne huizen niet meer vernachten. Vrouw Edmond Debeer, werd maan dag, aan hare bareel te Hillegem door den trein van Sottegem naar Brussel verrast en schrikkelijk vermorzeld. De ongelukkige die op den slag dood was, laat drie kleine kinderen achter. Het ongeluk gebeurde om 10 uren des avonds. Hare brandende lantaarn en een harer kloefen stonden aan den bareel. Het kind van Aifons Ottoy, speelde zondag op den steenweg te Oordegem, op het oogenblik dat een onbekende motocycle voorbijreed. Het werd getroffen en erg aan het hoofd gekwetst. Men heeft het kleine slachtoffer naar huis gedragen, waar het door den geneesheer De Rycke verzorgd werd. De motocyclist is weggereden zonder naar het schaapje om te zien. Het parket van Brussel heeft zich naar Dworp, bij Hal, begeven, waar door een jongen van 19 jaar eene vreeselijke misdaad bedreven is. Deze had in eenen aanval van woede en drenken zijnde, zijnen vader twee messteken toegebracht, die den dood veroorzaakten. De moordenaar is aangehouden, 't Is de genaamde August De Prins, aardewerker, die bij zijne ouders woonde hij was sedert eenigen tijd zonder werk en bijgevolg gansch ten laste van zijne ouders. Dinsdag avond, rond 9 ure, kwam August dronken thuis zijn vader verweet hem zijn slecht gedrag. Woedend trok de dronkaard zijn mes en plofte het zijn vader in de zijde en in de borst. De ongelukkige viel neer zonder een kreet te slaken hij was op den slag dood het mes had hem het hart doorboord. Men had gezegd dat de vermiste kleine Florentine Libert te Brussel in de nabijheid der Zuidstatie gezien was met een soort van landlooper. En daarop voortgaande werden in elke streek dit alach van lieden in 't oog gehouden. Die doenwyze heeft eindelijk voor uitslag gehad, dat het kind met zulk een persoon te Geeraardsbergen teruggevonden werd. De kerel deed het kind bedelen. De vader is dadelijk daar henen gereisd en heeft het kind terugge bracht. Te Geeraardbergen heeft de aanhouding van den landlooper, die het kind had mee genomen, eene geweldige opschudding ver wekt. Het parket van Brussel is met den vader naar Geeraardsbergen gereisd en ontmoette in de gendarmerie, waar de landlooper was opgesloten, 't parket van Oudenaarde. Toen de vader zijn kind terug in de armen drukte was het tooneel oprecht aan doenlijk. Het is te Overboelare dat de landlooper werd aangehouden op de verklaringen eener herbergierster, die de houding en de kleeren van den man verdacht vond. Hij werd aangehouden door den veld wachter en in de gendarmerie gebracht, waar de man beweerde,de vader te zijn van het meisje en het meisje zegde de dochter te zijn van den man. Haar was de les gespeld. Eerst toen zij door den comman dant alleen waB ondervraagd, zegde zij Florentine Libert te heeten. De landlooper zegde te heeten Emile Van Overatraeten, voerman, geboren in 1868, wonende Hoogstraat, te Brussel. Hij be weert dat hij het kind niet ontvoerd heeft, doch dat het zelf vroeg om met hem mee te gaan. Het kind heeft geen mishandelingen ondergaan. Het is Woensdag avond in zijne woning teruggebracht door den vader en de straten zagen zwart van 't volk. Donderdag is de kerel naar Brussel over gebracht. Carmen Buzon, de 25jarige dochter van den policiecommissariB te Brussel, is teruggekeerd. Zij had een uitstapje gedaan naar eene bloedverwante, die den buiten bewoont, Twee Duitschers zaten in een koffie huis der de Brouckèreplaats te Brussel,toen een derde bij hen kwam en kennis met hen aanknoopte. Onder 't praten vond de nieuw aangekomene toevallig gelegenheid om zijnen portemonnaie te toonen, welks slot van een bijzonder maaksel was. Een der Duitschers wilde er ook wel zoo een bezitten en de welwillende heer stemde toe, den zijne te verwisselen. De inhoud werd weerskanten overgelaten en toen dit gedaan was, droeg de onbekende nogmaals zorg, het mecanism van het slot uit te leggen, daarop scheidden zij. Een half uur later toen de Duitscher in eene andere herberg zijn verteer wilde betalen, zag hij dat men hem een leegen portemonnaie in de hand had gemoffeld. De gedienstige onbekende had zich behendig den inhoud, omtrent 400 fr., weten toe te eigenen. Frans Van Gansbeke, van Melden, die naar Frankrijk in den oogst was gaan werken, is ginder, te Silly-le-Long, na eene korte ziekte overleden. De eerw. heer pas toor van Monthyon deed den lijkdiensthet lijk werd door acht Vlaamsche werkgezel len van Nukerke, Etichove en Melden ge dragen De E. H. aalmoezenier der tijde lijke uitwijkelingen en ruim 200 Vlamingen woonden de treurige teraardebestelling bij. De weduwe Van Gansbeke en verscheidene familieleden waren aanwezig. René Keilens, werkman in het Arse naal van Gentbrugge, was ter gelegenheid der Gentsche feesten, met eenige kamera den naar Parijs geweest en kwam maandag avond met den laatsten trein te Balegem terug, om van daar naar zijne ouders te Elene te gaan. Dinsdag morgend- om 3 uren, werd zijn lijk vermorzeld op de spoorbaan naar Sot tegem gevonden. Men vermoedt dat de on gelukkige 's nachts langs de spoorbaan zal willen gaan zijn en door eenen trein verrast is geworden. Zaterdag is een huishond in de Van Lokeren8traat te Ledeberg razend gewor den en heeft de vrouw des huizes en hare twee dochters gebeten. De veearts heeft het razend dier afgemaakt. De drie gebeten personen zijn naar het gesticht Pasteur vertrokken. Instorting te Boom. In den nieuwen bouw van M. Raes, te Noeveren, was de aannemer, M. Fl. Van Dyck bezig met het graven van eenen bornput. Tegen den avond zag men de noodzakelijkheid in, gedurende den nacht voort te werken, daar anders het water tegen den morgend reeds te hoog zou gestegen zijn. Om 21/2 ure bevond zich de neef van den aannemer, Frans Van Dyck, 17 jaar oud, in den put, toen deze onverwachts instortte en Van Dyck onder de puinen begroef. Op dit oogenblik was men op eene diepte van ruim zes meters en er stond reeds vier meters metselwerk in den put. De ruimingswerken begonnen onmiddel lijk door de pompiers, welke door klaroen geschal als voor eenen brand waren opge roepen. De jongens werkten zoo moedig moge lijk, doch alles liet voorzien dat men het slachtoffer niet zou kunnen bereiken vóór den middag. Een halve uur lang hoorde men duidelijk het geroep van den begravene, doch rond 3 ure werd alles stil. en men waande Van Dyck dood, toen rond 9 ure zijne stem weer gehoord werd. Met verdubbelden iever werd er voort- gewerkt, en eene halve uur later werd de ongelukkige uit zijnen neteligen toestand verlost. Tot ieders verwondering leefde hij niet alleen, maar hij had geen hoegenaamd letsel bekomen. De ingestorte materialen hadden hem zekere ruimte gelaten, waaraan hij zijn leven dankt. A zij wordt op el- ken ouderdom op eenige dagen genezan door den echten Borstsiroop van De- pratere. Weigert alle andere Siroopen, Pillen, Pastillen die men u in de handen zoekt te steken, want niet ia zoo goed voor de borst dan de echte Siroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Razende hond. Verleden week werden Hendrik Van de Gehuchte en drij kinderen van verschillige huisgezinnen van het dorp, te Drongen gebeten door het hondje van Karei De Weerdt, herbergier op het dorp. Het hondje werd gebrand met eenen sleutel van St-Huberthet werd lam en stierf. De slachtoffers zijn alle vier dadelijk naar St-Hubert vertrokken. Dagelijks leest men tijdingen over razer nij en toch blijven tallooze hondenhouders wederspannig aan het bevel de honden te muilbanden. De gemeentebesturen zullen krachtiger moeten optreden tegen het ge vaar dat razende honden in dit jaargetijde opleveren. Eene geldboet schijnt onvol doende, men zou eiken ongemuilbanden hond, die losloopt op straat, moeten dood schieten ten einde het verspreiden der razernij zooveel mogelijk te voorkomen. Laatst was een bediende van een huis uit Bonn, zekere August Johnen, uit zijne stad verdwenen met eene «om van 100,000 fr. en naar Engeland gevlucht. De policie van Verviers werd verwittigd dat Johnen in Oostende den trein had geno men, die ten 10 ure 's avonds te Verviers aankomt. Twee agenten stonden op loer en knipten den kerel bij zijne aankomst. Hij zal uitgeleverd worden.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2