LANDBOUW. Groote Tombola DITJES en DATJES. O.-L.-Vr. van LOURDES Zondagrust. i f 1 Prijsuitdeelingen. Slad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. DE HOEST h°e c"=hij Catholieke en Grond wettelijke Vereenlginjt. <Bureel van Kieswerking. Van af l" Juli tot 31" Augustus moe ten de Gemeentebesturen overgaan tot de herziening der kiezerslijsten die in voege zullen zijn van lcn Mei 1908 tot 30*u April 1909 Het Comiteit der Ver- eeniging verzoekt de catholieken van het Arrondissement de lijsten na te zien en te willen zorgen dat zy en hunne vrienden er op voorkomen met het ge tal stemmen waartoe zy recht hebben. Voor alle inlichtingen mag men zich wenden ten bureele der Catholieke Wer ken, Groote Markt, 24, te Aalst, alle werkdagen van 9 tot 11 ure voor- en van 2 tot 5 ure namiddag. WILLEBROECK. Wy ontvan gen het programma der tentoonstelling van Laudbouw en Nijverheid, die in Willebroeck, Zondag 4 Augusti geopend wordt en voor het publiek mits een inkomgeld van 10 centiemen toeganke lijk zal zijn tydens de vier kermisdagen en op den feestdag van O. L. V. Hemel vaart, 15 Oogst. Te oordeelen naar het zicht van den voorgevel der tentoonstelling die op den omslag der zeer lieve brochuur-pro- gramma (te koop aan 10 centiemen) is weergegeven, zijn de nieuwe gebouwen van het Gods-gasthuis waarlijk prachtig. Op de lijst der exposanten in de afdee- ling van plaatselijke nijverheid treffen wy tusschen de namen van een zeven tigtal exposanten degenen aan van al de voorname firma's der gemeente, waaraan deze hare vermaardheid te danken heett. De electrische drijfkracht voor de machienen wordt geleverd door den heer Dumon, aannemer der werken van Brussel-Zeehaven, die daarenboven aan al de bezoekers der expositie vrijen toe gang geeft tot de groote werken van de nieuwe zeesluis juist achter het tentoon stel lingsterryn in opbouw. Ook de lyst der exposanten in de landbouwafdeeling is uiterst belangrijk en bevat ongeveer veertig handelaars in materiëel alleen, zonder de eigenlijke tentoonstellers van hof- en veldvruchten mede te tellen, die dapper opkomen. Verders zullen er op de verschillende dagen onderscheidene prijskampen plaats hebben, onder andere van schapen en geiten, trekhonden en hondengespan nen, neerhof gevogelte, bloemen en sieraadplanten. De versiering der lokalen en hovingen is toevertrouwd aan het gekend huis Floryn van Brussel. Talryke concerten zullen op den netten kiosk, in den hof der expositie opgetimmerd, gegeven worden door een tiental muziekmaatschappijen van het omliggende. Een prachtig vuurwerk zal op 15 Oogst de feesten sluiten. Wy zyn er zeker van dat dergelijke belangrijk expositie tot heden in geene enkele andere gemeente werd ingericht en aan eenen machtigen toeloop van vreemdelingen valt dan ook niet te twijfelen. 8TAD AALST. ten voordeele der voltrekkingswerken van de Sint-Jozefskerk. Met het einde van dees jaar moet die groote en schoone tempel geheel en gansch opgericht zijn. Toegewijd aan den H Jozef, Patroon van België, zal hij eene bron van zegen zijn voor de Stad en het omliggende, en de bescherming van den Grooten Heilige over geheel het Land van Aalst uitstrek ken. Al de inwoners dus, van binnen en buiten de Stad, moeten medewerken en het hunne bijbrengen tot de verwezenlijking van het godvruchtig ontwerp. Schoone prijzen zijn te winnen voor de geringe som van fr. 0,50 het lot. Loten zijn te bekomen bij de Heeren Geestelijken dar Parochie. Onverdachte hulde. Onder den titel Heldhaftige Bisschop deelt het Laatste Nieuws de volgende tijding mede die, in zjjne kolommen, niet verdacht kan voorkomen Uit Syracuse, Sicilië word geseind dat Monseigneur Bignami, de Bisschop dier stad,zich heldhaftig gedragen heeft. Een brand was uitgebroken in de naby- heid van het bisdom en de Bisschop liep ter plaats om te helpen. Toen hij vernam dat eene vrouw met twee kinderen zich nog in het brandend huis bevonden, liep hy in het huis en kon de drie personen redden. D« daad van zelfopoffering kan aan gevoerd worden tegen degene die, meer dan eens, beweren dat de priesters op niets anders bedacht zyn dan zich, ten koste der samenleving, het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. r ERG AMEN Ieen volbloed geus, leeraar aan de vrydenkers Hoog- school te Brussel, zegde in eene voor dracht gehouden ter liberale Associatie, na zijne plannen te hebben blootgelegd Het waar gevolg zou zijn de catho lieke scholen te sluiten. Is dat een kwaadWelke liberaal zou dit durven zeggen Dus do vryheid van den catholieken huisvader krenken dat is geen kwaad. Medeburgers, Werklieden, gy die aan de christene opleiding uwer kinders houdt, de vrye catholieke scholen slui ten is geen kwaad. En u verplichten uwe kinders, tegen uwe overtuiging, naar eene school zonder God te zenden, waar ze als ware geuzen die noch van God noch van zijn gebod weten, zullen opgekweekt worden, dat is een goed. En verder zegde de zelfde aartsgeus Wat mij betreft, ik zeg het rond- weg Ik zal als eenen schoonen dag begroeten, dengenen waarop wy sterk genoeg zouden zijn om de kloosters te sluiten, k Ja, de kloosters sluiten, hunne goede ren aanslagen of liever rooven ze openbaarlijk verkoopen en het zoo fijnekes weten te schaveelen dat alles aan de maat en den strijker blyft kleven van de liberale likwideerders lijk in Frankrijk, 't Zou een olietje zyn V* IK ben niet catholiek, maar ik ben gelukkig dat er catholieken zyn. Zusters van Liefde, Buitenpastoors, Carmelieten, en het zou van my afhan gen dit alles af te schaffen, ik zou het geenszins doen. Renan. Luistert Vrienden Over drie maanden ben ik in eene associatie getreden. Eene maand later, had ik een goudstuk in mijne tesch, wat my vroe ger nog nooit gebeurd was. Na txoee maanden had ik een goed kleedsel aan, wat ik vroeger nooit op mijne schouders gevoelde. Nog eenige maanden, en ik zal meubels in mijn huis, kolen en pataten in mynen kelder, en lijnwaad in mijne commood hebben weelde, die ik tot nu niet kende. Binnen twee jaren zal ik een huis hebben, waarschijnlijk kort daarna ook eenen hof c-n bloemen. Val ik ziek, dan zal men mij den geneesheer zenden en medecijnen en geld. En als ik oud zal zijn, zal ik renten hebben. Alleman stond rond hem, roepende Maar welke is dan toch deze associatie die zooveel voordeelen aan hare leden levert Wel, deze is een Matigheidsge nootschap. En sedert toen heb ik geld voor al de kleinigheden die ik noodig heb ik spaar om mij een huis aan te werven, ik ben bij eenen onderlingen bijstand aangesloten en ik heb een Lijfrentboeks- ken om mij aldus met kleine maande- lijksche stortingen een appelken voor den dorst, een pensioen voor mijnen ouden dag te bezorgen, om niemand, noch mijne kinderen, noch de openbare besturen, lastig te moeten vallen. Een Werkman. NATUURLIJK, volgens een der schrijvelaars van 't orgaan Vijf ezels &C° hebbende vrije catholieke onder wijzers niet het minste begrip van weten- schappen of geschiedenis we laten nog terzij de ellendige kennis die ze opdoen van hun eigen taal en ze weten volstrekt niets van opvoedkunde i. a. w., de vrije catholieke onderwijzers zijn onbe- kwamen, nietsweters, domkoppen en wat weet ik nog al Maar de officieele schoolpedanten, lijk de steller van 't besproken artikel, dat zijn me de mannen 't Zijn helden van geleerdheid, bekwaamheid, ervaring, be dreven in de opvoedkunde, (volgens hen ten minste), 't Zijn helden die al de kun digheden der wereld in pacht hebben. Maar zie ondanks al die geleerdheid, al die bekwaamheid, al die ervaring, al die bedrevenheid, werd het officieele onderwijs in de vroegere kampstrijden door het vrije catholiek onderwijs geklopt en dat zoo deerlijk dat de officieele schoolpedanten om genade smeekten en vroegen dat de kamp strijden die voor hen eene schande waren af te schaffen. En hunne bede is uit mede lijden verhoord geworden. Verder zegt de liberale schrij velaar Daarbij dient een groot aandeel van 1 de Staatstoelage als strijdpenning voor de verkiezingen. Maar als er toch zooveel profijt is bij 't openhouden eener vrije school waarom stichten de liberalen er ook geene hier en daar Waarom ja, waarom sticht ge, heeren liberalen ook geene vrije scholen Maar hola, Piet 1 't Zou wel gaan waren de liberale geldbeugels niet toe gesoldeerd. Oordjesbijters zegde La Chronique Waarom de geuzenbesturen, tegen de wet in, propaganda maken om de leerlin gen uit de catechismusles te trekken in hunne stadsscholen Omdat zij moeten zij zijn er toe gedwongen door de bevelen der vrijmetselaarsloge. Inderdaad, in zijne zitting van 27 Meert 1907 besliste de Groot-Oosten van België als volgt Het Collegie van Burgemeester en Schepenen en bij gebrek daarvan de antiklerikale minderheid van den gemeen teraad zal ieder jaar, vóór de opening der klassen, aan de ouders der leerlingen een omzendbrief sturen, die hun het recht zal doen kennen hunne kinderen van 't godsdienstonderwijs te ontslaan, alsook eene formule van ontslaging. Hoe zouden logeslaven aan zulk streng bevel durven weerspannig zijn /VitI de saskwesti-;.- Nog altijd zijn de felle kleppers die 't or gaan der firma Vijf ezels aaneenzee- veren maar aan 't cijferen en te hercijferen hoe het toch komen kan dat, volgens onze liberale controleurs, de regie der gasver lichting 100 duizend franks zuivere winst zou nalaten, terwijl de groene alweter van Chipka, vindt dat het maar 50 duizend fr. zou zijn... Dat komt er van als men lijk een domme ekster ofte kalle wauwelt over iets waarvan men zoo veel verstand heeft als de os van eierste pellen. Maar zouden onze liberale contróleurs wellicht soms aan de felle kleppers bevel hebben gegeven over de gaskwestie tc zwij gen Ja, te zwijgen opdat aldus hun aarts dom voorstel zou vergeten geraken, name lijk, van het thanB bestaande gasfabriek aan tekoopen... 't Moet wel aldus zijn immers de gaskwestie zou in handen der liberalen het wapen zijn waarmeê ze onze catholieke meerderheid zouden in gruize- lamenten slaan... Maar hola kadééééééé, aan den oever des Denders geriekt men lont en acht men het dus voorzittiger Leepe Maf-Lafaard, Knol-schotelvod en Sis krawat te laten voortzeeveren* Maar als de Bureeloverste denkt dat hij de Aalstenaars zal om den tuin leiden met dien eremen raus, il est gras avec ga Willen de kinderen goed opgevoed worden, dan is er een waakzaam oog noo dig de ouders moeten letten op de neigin gen, de gebreken, dsn omgang van hun kind. Noodig is eveneens een woord, die leert en vermaant, een hand, die desnoods weet te straffen een voorbeeld dat de kin deren kunnen navolgen een biddend hart, dat Gods zegen over het kind en over de pogingen der ouders afsmeekt. F. Wetzéls. EENE BEKEERING. ;t Orgaantje onzer liberalen kondigt met vreugde aan dat een zoo gezegde catholieke onderwijzer onzes Arrondissements zich tot liberale onafhankelijkheid heeft bekeerd en als zendeling ter verspreiding der liberale leerstelsels naar America is vertrokken. Of 't naar Noord-America of naar Zuid-Ame- rica is zegt men zoo min als waar de zen deling vroeger verbleef.... Wonder toch dat men die verblijfplaats in ons Arrondis sement niet aanwijzen durft De Werkstaking der Filature et Fil- teries reünies moet het aan den vriezer van de leeperikken der Saskaai zoo hard hebben doen vriezen dat ze gedurig herhalen dat er geene werkstakingen meer zullen 1 goedgekeurd worden die niet zijn aange- s gaan in overeenstemming met het be stuur der vereeniging. 't Schijnt dat het veel graden onder vriespunt staat in den honingpot der leepe rikken Wilt ge weten wie de schuld is dat M. Van Damme zijn gegeven woord verbreekt en Leeuwke Plancquaert naar de oude manen zendt Baas Fonteyne zegt het ons 't Zijn de liberalen niet die de schuld zijn an dit bedrog, 't zijn de catholieke behouders die de liberalen ophitsen. De wraakzucht moet de Baas van zijn roetje hebben gebracht om dit te durven schrijven. Het Congres der groene Jonge Wachten Zondag 11. te Gent ver gaderd, heeft bij eenparigheid, het dagorde van den Middenraad goedgekeurd, beslis sende geene cartels of verbonden meer aan te gaan met liberalen en socialisten en ze zelfs te bestrijden. De Jonge Wacht der groene kliek te Brussel, in buitengewone zitting verga derd, keurt ook met eenparigheid en met geheime stemming het dagorde van den Middenraad goed. De ArrondisBementsbond van Kortrijk heeft insgelijks eene stemming uitgebracht van goedkeuring en bijtreding van het dagorde des Middenraads. Groene Pie en hospes Fonteyne worden dus over boord gesmeten en de leden der Aalstersche groene Jonge Wacht staken er een handje aan tee op 't Congres te Gent..* Leeuwke Plancquaert wil zich wreken op de liberalen en socialisten en Groene Pie op de catholieken. Ziedaar de oorzaak der oneenigheid Waarom <5at verzwe- n Al de verslagen over de kamer zitting van Donderdag 11. door de dagbla den meegedeeld bestatigen dat Groene Pie, in eenen aanval van onverkropte misreke ning, ONZEN WOESTE de scheldwoorden ouden jood naar 't hoofd slingerde. Het beknopt Verslag gewaagt er niet van 't is alsof de reporters der dagbladen het uit hunnen duim hebben gezogen. Men verzekert ons ten stelligste dat Groene Pie de scheldwoorden uitbraakte... Waarom die weglating Mag het dan niet geweten worden dat Groene Pie zich ter Volkskamer gedraagt lijk iemand die in een bosch is opge groeid Papieren kleederen. Er wordt veel van papier gemaakt. Papieren cols en manchetten zijn al lang niets nieuws meer, evenmin als papieren servetten, handdoe ken, enz. Men heeft vesten van papier, laarzen van geperst papier en uit Amerika en Oostenrijk kwamen sinds senigen tijd ook papieren tapijten aan de markt. Tot dusver beproefde men tevergeefs goede kleederen van papier te maken. Maar nu moet dat aan een Saksische firma zijn ge lukt. Algemeen bekend is het welke ver warmde eigenschappen papier heeft en hoe een onder de kleederen gedragen gazet de lichaamswarmte verhoogt, maar er wa ren vele bezwaren tegen papier als klee- dingstofhet was stijf, ritselde, kon niet gewasschen worden,enz. De bedoelde firma heeft nu een fabrikaat gemaakt van papier, met wol en met katoen, hetwelk zij Xylolin noemt. Daaruit worden bruikbare frakken, vesten en overhemden gemaakt, die ver scheidene keeren zonder hinder gewasschen kunnen worden en zeer goedkoop zijn. Geestelijk Bericht. 34Bedevaart naar Jerusalem aan boord van l'Etoile. Vertrek van Mar seille den 5n September terugkomst den 17" October Bezoek van Athenen, den Athosberg, Constantinopel, Syrië, Pales tina, Egypte, Sicilië, Napels en Pompei. Voor programma en inlichtingen wende men zich tot Pater Legrand, inrichter, Perkamentstraat, 16, Brussel. N. B. De Bedevaarten naar Jerusa lem, aan boord van l'Ltoile, hebben in België een zulkdanigen bijval voor wat de inrichting en gemakkelijkheid aan boord betreft, dat een mededingend agentschap ontstaan en onder denzelfden naam en volgende denzelfden weg tracht de toe komende bedevaarders tot zich te lokken. Wij herhalen dat alleen Pater Legrand, Perkamentstraat, 16, te Brussel, de eenige inrichter is der Bedevaart naar Jerusalem, aan boord van l'Etoile. pi'7pI P Groot Festival en Turn- IICUC,C< feest op Zondag 28 Juli 1907, ter gelegenheid der inhuldiging van de buurtspoorweglijn Gent-Meirelbeke-Her- zele, en der verheffing van de gemeente lijke Muziekmaatschappij tot Koninklijke Harmonie. 1000 franks premiën en eeremetalen. Benevens de Turn- en Wielrijdersmaat schappijen, voeren 45 Harmonie- en Fan- farenmaatschappijen het muzikaal gedeelte van dit feest uit. Voor de Maatschappijen en andere be zoekers van Gent en omliggende zijn bij zondere maatregelen genomen namenlijk A. Een speciale trein zal vertrekken uit Gent-Zuid, om 13 u. 10 en uit Herzele terugkeeren om 18 u. 50 die trein zal stil houden te Meirelbeke en Scheldewin- deke, zoo bij de heen- als bij de terugreis. B. Buurtspoorweg Gent-Meirelbeke-Her- zele. Bijzondere dienstregeling op 28 Juli. Uit Gent naar Herzele 8 u. 30, 11 u. 00, 12 u. 30, 13 u. 00, 16 u. 30, 20 u. 00. Uit Herzele naar Gent5 u. 17, 6 u. 32, 8 u. 55, 10 u. 32, 15 u. 32, 19 u. 00, 19 u. 30. Uit Meirelbeke naar Herzele 6 u. 37, 13 u. 20. Uit Herzele tot Meirelbeke 20 u. 30. Vorming van den stoet om 2 i/a ure namiddag langs de S' Rochus- en Statie straten, en Optocht langs de Markt en Groenlaan. Daarna ontvangst der Overheden en Voorzitters ten Gemeentehuize, en onmid- delijk begin van het Festival op de 6 kios ken. Trekking dar premiën, om 6 1/2 ure in het lokaal der Koninklijke Harmonie, (S® Joris). Gedurende het Festival zullen de Tur ners hunne oefeningen uitvoeren op het middenplein der Groenlaan, en de Wielrij ders Clubs, in de Kerkstraat. BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het Heilig Hirt van Montmartre te Parijs van den 6d,n tot den 13dcn Augustus 1907, mot stilstand te Bordeaux den 7 Augus tus, bijwonen der Mis, bezoek der kerken en gebouwen. Ingericht door M. Alfred Franpois, onder de Geestelijke leiding van den Eerw. Heer Beulena, Pastoor van het Heilig Hert. Brussel. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Bureel van De Dender- bode, te Aalst. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 28 Juli 1907, M. De Waele, Kerkstraat. Im een Belgische gemeente ontvanger min weerd dun een Hollundaclie Hunne jaarwedde vergeleken, JA. e - o C cd O m ifl 10 00 a\ Da gewone ontvangstne .s Grondslag Op dezen voet zouden moeten betaald worden de guldens voor franken geno men onder meer andere, om maar deze te noemen. Minimum Maximum Wanzele fr. 100 200 Smetlede 200 300 Hillegem 300 400 Re8segem 400 500 Denderleeuw 500 700 Lede en Sottegem 700 1200 Ninove 1200 2200 En welke jaarwedden genieten de Ge meente-entvangers dier gemeenten nu Wanzele fr. 50 Smetlede 75 Hillegem 150 Ressegem 150 Denderleeuw 325 Lede en Sottegem 700 Ninove 1500 In de vijf eerste gemeenten ia de jaar wedde verre beneden het minimum hunner Hollandtche ambtsbroeders, in da twee voorlaatste genieten zij slechts het mini mum en in de laatste, pas daarboven. De Wetgevers dienden dan wellicht aan het lot onzer Gemeente-ontvangers te ver beteren, of ook wel de Bestendige Depu tatie onzer Provincie, die hunne borggel den vaststelt en in afwachting deden de Gemeentebesturen goed, de geringe jaar wedde dier verdienstrijka en trouwvolle ambtenaars wat te verbeteren. MAGAZIJN van B EHANGP APIEREN en allerhande "MEUBILEERING— Kauei. ui; pltti; Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Dendirbodb. Spoedige bediening. Matige prijzen. AnlBt. De Kerkfabriek van Sint- Joseph is gemachtigd eene leening van fr. 37,000 aan te gaar.. AALST. S' Martensgesticht, Espla nadeplein, Woensdag 31 Juli, ten 9 uren. AALST. Sl Josephscollegie, be stierd door de E.E. P.P. Jesuïten, Donder dag 1 Augustus, ten 8 1/2 uren. AALST.Staats Miudelbaie School voor Meisjes, Vrijdag 2 Augustus, ten 9 uren. S® NICOLAAS. Klein Seminarie, Donderdag 1 Augustus, ten 9 uren. RONSSE. Collegie van S® Anto- nius van Padua, Donderdag 1 Augustus te 9 uren. GEERARDSBERGEN. S« Cathari- na's Collegie, Donderdag 1 Augustus, om 9 uren, in de Feestzaal van den Werk manskring. Vragen door de Patroons 1 Huisknechtx Magazijnier voor brei werk 3 smeders 2 schrijnwerkers 1 Vuurstoker 1 dienstmeid. MOORSEL. Donderdag middag omtrent 1 uur is alhier een brand uitge borsten in de schuur van Jan Cornelis post bode. Dank aan de spoedige hulp van de geburen en van ons dapper pompierskorps zijn de aanhangende woningen kunnen bevrijd blijven. Alles was verzekerd door de maatschappij I. R. Heden Zondag 28 Juli neemt onze Koninklijke Harmonie deel aan het festival van Herzele. Vrienden die den uitstap willen medemaken worden verzocht aan den trein te zijn om 11 1/2 uren. Er zal volle gemak gegeven worden om terug te keeren. Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 282 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2250 kilogrammen. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden op Zon dag 28 Juli 1907, om xi l/t uren 's mor gens, op het kiosk ter Groote Markt, door de fanfaar der Kweekelingsschool van 't le ger, onder het bestuur van den heer Van der Linden. i° Les palmes, marche militaire, Van der Linden. 20 La joyeuse cigale, ouverture, Lardeur. 3° Triolette, divertissement, Loger. 40 La Maconnaise, fantaisie pour saxo phone, Garimond. 5° L'oiseau-mouche, pour petite flüte, Van der Linden. i° La Brabanfonne, Van Campenhout. AalstCatholieke Jonge Wacht. Algemeene vergadering op Maandag 29 Juli 1907, om 8 en half uren 's avonds, ten lokale De Groen Poort, bij Dame J.-B. Wellehens, Geeraardsbergschestraat. EX A AM. Wij vernemen dat de heer Jules Schelfhout, onzer stad, het laatste exaam van Doctor in Genees- en Heelkunde met onderscheiding heeft onder gaan. Beste gelukwenschen. BOND DER GEDEKOREERDEN VAN AALST. Zondag aanstaande, zijn de 28 Juli, zal den Bond der Gedekoreerden van Aalst, zijn jaarlijksche Feest vieren. Het Bestuur doet eenen oproep tot al de Gedekoreerden der stad, hetzij gelijk van welke politieke denkwijze, zoowel de vrou wen als mannen, in hun Lokaal Het Gra venhof, bij den heer Alexander De Vos, in de Brusselsche straat, te vergaderen om 10 uren des 's morgends, om van daar met Vaandel en Muziek zich naar de Sint-Mar- tinuBkerk te begeven om de Mis van 11 uren bij te wonen. De H. Mis dient om de zegen bij God af te smeeken voor ons Koninklijk Stamhuis. Nieuwe leden worden aanvaard. AALST. Woensdag voormiddag ontving de genaamde Louis De Ridder, oud 72 jaren, wonende Gentschen Steen weg ten postbureele zijn pensioen van 65 frs. Hij ontving 3 bankbriefjes en een stuk van 5 frs. Onderweg naar huis verloor hij zijne 3 bankbriefjes. Waarom niet in klinkende munt betalen Vele lieden die het pensioen genieten hebben nooit bank briefjes gehanteerd en daarbij ze moeten ze laten uitwisselen wat voor hen soms eene capitale zaak is. AALST. Woensdag 11,rond den middag, was de genaamde L. De Leeuw, een jongeling van 22 jaren, landbouwer, wonende Binnenstraat, een geweer aan 't behandelen geladen met poeier en papier, toen,door eene verkeerde beweging, de haan afging. Een schot knalde en zijne moeder werd getroffen welke twee groots wonden bekwam aan arm en been. Zorgen werden haar toegediend door de Geneesheeren Claus en Mertens haar toestand schijnt tot hiertoe niet gevaarlijk te zijn. ERPE. Burgemeester. De heer Jean Meuleman is Burgemeester be noemd ter vervanging van wijlen den heer Germaan De Vos. Men is zeer te vrede over deze benoeming. Woensdag morgend was de familie Torfs-Truyts te Borsbeeck ongelukkig. De vader werkt in de stad en de neerstige moeder was bovenover nog eenen stuiver gaan verdienen, de kinderen alleen thuis latende. Om 9 1/4 uren klept de klok brand- alerm. Het huia Torfs, staat in brand. Fr. Wuyts, daar voorbijrijdende,ontwaart langa de pannen en vensters, rook. Hij stopt en roept den daar nabijwonenden Joa. Opde- beeck Café Veldzicht.Samen naar boven loopende, vinden zij den zolder in brand. Met den hovenier van M.Mendes en vrouw Opdebeeck klimt men met water boven. Ruiten uitslaan en water gieten was bliksemsnel gebeurd en de optrekkende rook liet toe een schrikkelijk Bchouwspel te ontwaren. Het 6-jarig zoontje, esn éénig kind, lag onder de wieg, nog levend, maar de kleederen van het lijfje gebrand. Intu8schen, terwijl de eerBten bluschten, was Mad. Mendes da Costa-Petere naar boven gesneld en bracht het martelaarken in hare armen naar haar hof. In allerijl was dector De Vel, van Sils- burg, aanwezig, die zijne spoedige zorgen toediende. Madame Mendes liet met haar rijtuig het ongelukkig kind near het Sint- Erasmusgasthuis van Borgerhout over brengen. Dank aa*i Fr. Wuyts en genoemde per sonen, is hier eene brandramp vermeden. Gansch Aalst, zal er dank- baai* voor zijn. Kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor verklaringen zooals de volgende, door een onzer huur lieden gedaan, want voor velen van ons hier te Aalst is het van zeer groot belang. Mr J. Peereboom, 31, Sint-Camielstraat, te Aalst, zegt ons Sedert eene maand lang leed ik aan de nieren, de pijnen waren zoo hevig, dat ik er 's nachts niet kon van slapen, ook stond ik 's morgens gansch af gemat en oververmoeid op, ik had zwee tingen, soms waren de pijnen zoo acherp, dat ik alle werk moest staken, hetgeen mij ontmoedigde, ik was zooveel te meer mia- moedig, daar al de middelen zonder uitslag bleven en ik nam mijne toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren 1 verkocht bij Mr De Valkeneer, apotheker. Ik dierf al het goeds dat men ar vaa zeide niet gelooven, maar de pillen bevielen mij zeer wel, want na eenige dagen heb ik stillekens aan mijne pijnen voelen verdwij nen, na acht dagen was ik eindelijk gene zen en teenemaal op mijn gemak, Ik ver klaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de echte t Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is ze zijn éénig in hunne soortlaat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen.Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3.50 fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor Balgië Engelsche Apo theek Ch. Delacre, 50, Coudenbergatraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eiach hat handteekan James Foster op elke doos. D. A. 5. AUDEGEM. Plechtige inhaling van den E. H. Bonner. Zondag had de plechtige inhuldiging plaatB van den E. H. Bonner, als Pastoor der parochie heel Audegem was in feestdos, versierd met vlaggen, wimpels, groen en drappo* rijen. De jaarschriften gemaakt door M. Mar tens, van Sint-Nicolaas, werdan bijzonder opgemerkt. Rond 3 uren 's namiddags haalde een prachtige stoet den nieuwen Pastoor af op de grenzen van Appels, waar deze toe kwam vergezeld van zijne getuigen en de ZZ;. E.E. H.H. Dekens van Dendermonde en Aalst. Des avonds had eene fraaie ver lichting plaats in de kom der gemeente. De koning en de balspelers. Men weet dal de koning een bewonderaar is van het balspel en dat hij, wanneer er in eene stad die hij bezoekt, een wedstrijd is van dit soort sport, nooit nalaat, daar een bezoek te brengen. En zoo kwam hij eens op den wedstrijd van den Grooten Zavel, waar hij volgana gewoonte de spelers aansprak, en aan een hunner vroeg wat zijn beroep was. In den zomer, Sire, win ik genoeg met het balspel. Gij zijt inderdaad zeer behendig. Ik doe wat ik kan, Sire. En in den winter In den winter, Sire, doe ik mijne maanden gevangenisstraf uit. Ik ben niet alleen balspeler, aire, ik ben ook wildstrooper. De koning glimlachte en zette het ge sprek niet voort. zij wordt op el- ken ouderdom op eenige dagen genezen door den echten Borstsiroop van De- pratere. Weigert alle andere Siroopen, Pillen, Pastillen die men u in de handen zoekt te steken, want niet is zoo goed voor de borst dan de echte Siroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote fiesch. Te bekomen bij Od. Depratbxb die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Een Gentsche beeldhouwer, die eene zaak te Brussel heeft, was Dijnsdag volgent dagelijksche gewoonte naar de hoofdstad gegaan. In den loop van den dag ontving zijne vrouw, te Gent, een telegram, ver zoekend hem dadelijk 50 fr. op te zenden. De vrouw, hoe zeer ook verwonderd, deed het. Maar toen 's avonds de man thuia kwam, was dit natuurlijk het eerste waar de vrouw over sprak. De man viel uit de lucht. Hij had niets gevraagd. Een slimme bedrieger wbb dus met de 50 fr. weg. De ouderdomsdeken der Belgische gevangenen heeft genade gekregen en ia Donderdag, na gedurende 37 jaren van de wereld verwijderd geweest te zijn, vrijge laten. Hij was in 1869 ter dood veroor deeld zijne straf werd in levenslangen dwangarbeid veranderd en hij bracht 7 jaren te Gent door. Nu verbleef hij seder 30 jaar te Leuven, waar hij door een zijner neven aan het sombere gebouw werd afgehaald en in rijtuig naar de statie gebracht.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2