Donderdag I Augusti 1907 5 centiemen per nummer. 579'6 Jaar 5909 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Klimmende belasting. r,Ecrt Vader en Moeder. Bankbriefjes. EEN EN AN DE li. DE DENDERBODE. Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor en e Stad 6 frank met den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zee jor iaanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ingen zijn ten laste van den schuldenaar. b®. ^en *n by O* Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, in alle Poetkantoren des Lands. l - CIJIQOE HUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. lijk Aalst, 31 Juli lOOr. De klimmende belasting op 'tinko nen is voorzeker geene van die hervor- ningen, waarvan men de toepassing onder rijpe overwegingen bijtreden nag. By oppervlakkig onderzoek, schijnt e op een rechtveerdig grondbeginsel te «rusten, namelyk Men hoeft het ;eld te nemen waar het zich bevindt, o in rechtveerdigheid betaamt het dat en iegelijk betale volgens zijn vermo- ;en of inkomen. De theorie daarvan is choon maar de praktijk is moeilijk, en aen zou al ras ondervinden van den eenen kant dat ze onmogelijk ai'ou kunnen ingevoerd worden zonder klagende maatregelen te nemen die ene ware inkwisitie zouden tot stand ren gen van don anderen kant dat ze niet zoo awBer den rentenier maar in vele gevallen em die werken moet, treffen zal. Ook Iog niet de voortbrenger maar de ver ruiker zal men het afpersen... En inderdaad, hoe zal men het beloop aststellen van het inkomen der belas- Ingschuldigen Zal men zich te vrede houden met yne opgaven nAls men zich ermeê te vrede houdt an mag men verzekerd zyn dat gewe- msvolle lieden alleen naar eisch en echt zullen betalen, terwijl zij die niet oo nauw zien en vooral de centenpie- srs zullen ten grooteren deele ontsnap- en. Maar wat zal er moeten gebeuren als aen zich met de opgave van de belas- Ingschuldigen niet te vrede houdt Men zal een middel moeten vinden ■m aan de waarheid te geraken... maar reik middel Hoe zal men de wezen- (jke inkomsten op ofllcieele wyze be- ïestatigen Men neme den maatregel dien men rerkiest, doch altijd zal hij willekeurig, 1(j en kwellend in hoogsten graad plagend Hooger zeggen wij dat men het niet len voortbrenger maar den verbruiker ifpersen zal. En inderdaad dat valt niet e betwisten. Wat de handelaars en nij- reraars zullen te betalen hebben, zullen Itój bij den verkoopprijs hunner waren teroegen en de verbruiker zal het on recht sreeks moeten betalen, uii Ziedaar een bewys dat deze belasting liet lichtzinnig mag by getreden worden. i6e vervolg. t [f Jesus, Maria, JoBeph, riep de arme vrouw, en zonk bewusteloos neer. c De vagebond was Gustaaf. g Stil, stil fluisterde hij, om Gods ^wil houd u stil, verraad mij niet. Hij kende het huis en opende een deur, die naar een klein vertrek leidde, dat op de binnenplaats uitkwam. 2egt niemand, dat ik hier ben, dan ben >k verloren wierp hij zijne moeder toe. Vrouw Gertrud volgde hem. Het was om medelijden met haar te nebben. Haar hart was brekensvol. Haar kind kwam terug, haar eenige zoon, en geen woord, geen enkel, voor zijn moeder, die hem alles ten offer gebracht had en die al hare oude liefde voelde ontwaken, toen ze hem wederzag. Zij volgde hem met tranen in de oogen. Zij opende hare armen. O, hoe verlangde zij er naar, haar kind aan he thart te druk ken en riep met iets onuitsprekelijks, iets .-hartverscheurend in de stem Gustaaf - Kom, kom riep hij spottend, geen gekheden. Het was alsof een dolksteek haar door het hart voer, het laatste bloed week uit te wangen, zij moeit zich vastgrijpen om niet Het is heel begrijpelijk dat de socia listen roode en groene aan de klimmen de belasting op 't inkomen houden. Eens het princiep aangenomen, zullon zy er wel weten voordeel uit te trekken. Wanneer zij 't bewind in handen zou den hebben, zouden zij die belasting maar trapsgewijze te verhoogen hebben om verzekerd te zijn dat zij er na korten tijd zullen in slagen den persoonlijken eigendom af te schaffen. Aldus zouden zy zonder geweldige schokken er toe geraken hunne collectivistische leerstel sels in toepassing te brengen. 't Is waarlyk niet to begrijpen dat zoo vele liberalen dat niet inzien Ja, hoe is 't mogelijk? Hoe kan men zoo verblind zijn T 't Is waarlyk onver klaarbaar. Men zou zeggen dat ze als gehypnotiseerden den weg volgen waar op de socialisten hun meê lokken en die naar den afgrond loopt waarin 't libe ralism zal vergaan om niet meer op te staan Het laatste verslag van de Nationale Bank van België over de werkzaamheden van het jaar 1906, geelt eenige merk- weeraige innemingen uver ueu gang en den wandel der Belgische bank briefjes. Zooals men meermaals reeds deed op merken, worden onze nationale goud en zilverstukken van jaar tot jaar schaarscher in België zy trekken naar Frankryk in groot getal, daar ons land aan de Franschen veel meer koopt dan verkoopt, bijgevolg veel meer te betalen heeft dan te ontvangen. Het papier of beter gezegd de Belgische wissels te trekken op Frankryk, niet talrijk zijnde, werden verleden jaar gekocht met eene premie van 4 1/2 per duizend frank, zoodanig dat vele Belgen voordeeliger vonden met klinkende munten hunne schulden aan de Franschen te betalen, en alzoo eene groote hoeveelheid goud en zilvermunt naar onze zuiderburen overzonden. Onze Nationale Bank is verplicht ieder jaar Belgische geldstuk ken aan de bankhuizen van Parijs af te koopen, ten einde haren eigen voorraad te vernieuwen. Op 31 December 1906 had de Nationale Bank voor boven in de 124 millioen frank Belgische muntstuk ken in kas te weten Goudstukken voor een bedrag van (r. 103.871.160 Vijffrankstukkon 10,696.676 Klein geld 9,717.292 Totaal fr. 114,285.127 te vallen. Zij meende dat zij stierf. Alles draaide rondom haar. Hij grinnikte wat nu Geef mij te eten, dan doet gij beter, en hij weerde haar van zich af. Vrouw Gertrud greep met beide handen naar haar hart, zag hem aan met een blik, die niet weer te geven is, en verliet lang zaam het vertrek. Nog langzamer ging zij de trappen op. Zij moest tot haar zelve komen, eer zij de kamer binnentrad. Op een bord droeg zij een hartversterking voor den zieke. Hier breng ik u iets, Gebhard, dat zal u goed doen, sprak ze op een toon, alsof er niets gebeurd was. En toch trilde er iets in door, iets won derlijk, iets gebrokens, dat zij tevergeefs zocht te verbergen. Zij boog zich tot hem neer en bood hem het glas met gekruiden wijn aan. Hij zag haar langzaam aan. Zij stond tegen het licht en het was schemerduisrer in het vertrek. Het was moeielijk in haar trekken te lezen voor den matten blik van den zieke. Toch vroeg hij - Wat was dat voor een schreeuw beneden Niets, vader, gaf ze zoo onbevangen mogelijk ten antwoord, ik schrok in het duister. Ach hij zuchtte diep ik meende dat Gustaaf was gekomen Gertrud zweeg, en een looden last scheen op alles te drukken, welke in het vertrek waren. Daar het goud en het zilvor te veel uit België trekt, is de Nationale Bank verplicht gedurig meer en meer bank briefjes uit te geven, om in de klimmende noodwendigheden van handel en nijver heid te voorzien. Hedendaagsch bedraagt het getal Belgische bankbriefjes de totale som van 905 millioen 410 duizend frank, dat is honderd millioen meer dan in het jaar 1903. De Bank had in de kas voor onge veer 135 millioen franken dezer papie ren, zoodat op 31 December 1906 er bankbriefjes in omloop waren voor een bedrag van 770,423,340 frank. Gedurende het jaar 1906 waren ge middeld voor 702,363.760 fr. briefjes in omloop, verdeeld als volgt 196,167 briefjes van 1000 196,167,000 fr. 81>903 500 40,951,500 fr. 2,608,267 100 260,S26,700 fr. 1,427,198 50 71,359,900 fr, 6,652,933 20 133,058,660 fr. 10,966,468 briefjes vr het totaal van 702,363,760 fr Over twee jaar hadden de valschmun- ters de bankbriefjes van 100 frank nage maakt, zoo behendig en zoo volmaakt, dat het bedrog byna niet te herkennen was. Do Bank heeft omtrent 200 dezer valsche papieren ontvangen doch om het bedrog en de namaaksels te verijde len en onschadelijk le gqakan -haaü~sji aiouno »»u ïoo frank 111 Tiet kleuren uitgegeven, en alle de oude briefjes van 100 frank ingeroepen en eenvoudig weg vernietigd. Alzoo wer den in 1906 de kolossale masse van 3 millioen vijf honderd vijftig duizond oude bankbriefjes van 100 frank uit den omloop getrokken en vernietigd, voor de totale som van 366 millioen frank De kleine papieren van 20 frank ver menigvuldigen zeer snelsedert 4 jaar is hun getal geklommen van 5 op 6 1/2 millioen zij worden veel verhandeld, zij zijn te slap en te licht, en daarom moeten zy jaarlyks in groot getal ver nietigd en door nieuwe vervangen worden. De Nationale Bank van Brussel heeft 40 bijhuizen of hulpbanken ingericht in alle de belangrijke steden van België. In alle die bankhuizen mag iedereen, vrij en vrank, onvergeld en kosteloos, zijne bankbriefjes die eenigzins ge scheurd, bevlekt, versleten of oudbak ken zijn, tegen blinkende nieuwe uit wisselen iedereen mag ook, ten allen tijde, daar zijn bankbriefjes gaan uit wisselen tegen goud- of zilvergeld iedereen mag in die bankhuizen zijn goud- of zilvergeld gaan uitwisselen tegen bankbriefjes. Er zijn oneindig vele menschen die hunne briefjes in Men durfde het niet wagen Gebhard op eens de tijding mede te deelen, dat Gustaaf thuis gekomen was. Men vreesde het ergste wegens de hartziekte, die eiken dag nieuwe vorderingen maakte. Niemand durfde zulks aan. Men riep den pastoor, en men had ge lijk. Wie zou het beter kunnen, met meer voorzichtigheid dan de oude priester, die met zijn priesterlijken ijver dat doorzicht en die voorzichtigheid paarde, die men opdoet door een lange en moeielijke onder vinding in de school des levens. Wel was het laat, maar hij kwam. Hij stond verbaasd over de schikking Gods, en begaf zich dadelijk in de achter kamer. Lang bleef hij met Gustaaf alleen en tot boven toe hoorde men hem somB luid en gevoelvol spreken. Wat er tusschen beiden voorviel kon men onmogelijk onderscheiden. Vrouw Gertrud hield de wacht aan de deur met kloppend hart. Ach, heer pastoor, hoe is hij verbe terd bekeerd Heeft het ongeluk hem beter gemaakt En zij strekte de beide handen smeekend en vragend naar hem uit. Treurig schudde de grijze herder het hoofd. Geen geloof, geen hoop, geen liefde 1 Vrouw Gebhard zuchtte diep, sloeg de handen saam en zag den pastoor zwijgend en vragend aan. klinkende munt doen uitbetalen. In het jaar 1906 hebben de Nationale Bank en hare hulpbanken voor 368 millioen frank bankbriefjes tegen klinkende munt uitgewisseld ook hebben zij voor omtrent 73 millioen frank geld ontvan gen met de aanvraag dit geld in bank briefjes uit te keeren. Wy moeten nochtans doen opmerken dat hel sedert eenigen tijd reeds onmo gelijk is in de Bank nog goud te heko men in verwisseling van de bankbrief jes het schynt dus dat men onder de klinkende munt, waarvan 't verslag spreekt, het goud niet moet begrijpen. De Bank houdt zooveel mogelyk de goudstukken in hare kelders. In de steden waar een bijhuis van de Nationale Bank bestaat, kau men altijd zonder ongemak noch uitstel, bank briefjes in geldstukken, en geld in briefjes doen uitwisselen le lande is zulks dikwjjls moeilijk dat vraagt tijd, over en weder geloop, schoon spreken en soms onkosten. Het ware wenschelijk dat de postbureelen de buitenmenschen daarin zooveel mogelyk zouden behulp zaam wezen. De Bank zorgt dat de bankbriefjes in omloop altijd in goeden staat zijn daarom houdt zij achter, vernietigd en vervangt door kraaknette nieuwe papie- ver fron'sefiTo? 'eenfgzins'' nietr'v'ó'^ÏElir zuiver en ongeschonden zyn. Jaarlijks wordt een berg van millioenen dezer kostelijke papieren goedsmoeds en vrij willig in brand gestoken, en voor honderden millioenen franken vervlie gen in rook en asch Als dat vreugde vuur uitbreekt, de brandklok klept niet, de pompiers zijn thuis gelaten en nog veel meer de nieuwsgierigen en de menschen met ijdele zakken en lange vingers Ziehier het getal en het bedrag der bankbriefjes door de Nationale Bank vernietigd gedurende het jaar 1906 186,000 briefje 42,000 3,550,000 525,000 2,750,000 7,053,000 brielje» r 186.000,000 fr 500 21,000,000 fr' 100 355,000,000 fr' 50 26,250,000 fr' 20 55,000,000 fr' q totaal van 643,250,000 fr. Zondagrust. M. Van Cauwen- bergh heeft verslag gedaan over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Zondagrust, over welk ontwerp M. de Ponthière gevraagd heeft dat er nog zou beraadslaagd worden eer de Kamer uiteengaat. Zooals meri weet heeft dat ontwerp Een gevoelloos en bedorven hart, liet hij er op volgen. Ware hij dan ook maar niet gekomen,» sprak zij aarzelend. Hij wil overigens zijn vader niet zien,» ging de priester voort, geld en jenever jenever dat is alles wat hij verlangt, en met geweld. Maar ik wil den ongelukkigen zoon niettemin bij zijn vader brengen. Wie weet, of het gezicht van zijn stervenden vader hem niet aangrijpt en betere ge voelens in hem opwekt. Maar begin, moe der, met hem in ordelijke kleedcren te steken, hij heeft immers geen hemd aan het lijf en geen kousen aan de voeten. Hij moet behoorlijk gewasschen en gereinigd worden. Ondertusschen wil ik bij den zieke gaan en hem op Gustaafs komst voorbe reiden. Morgen zal hij hem zien. Met vol gemoed ging de priester de trappen op. u God ten groet, mijnheer Gebhard Gebhard wenkte even met de oogen, en zijn lippen fluisterden nauw hoorbaar een antwoord. Hij was zeer, zeer zwak. Hoe gaat het vandaag, vader sprak de pastoor, en nam met inniger bezorgd heid plaats aan het hoofdeind van de lei; er- stede, terwijl hij de hand van den zieke vastdrukte. De dood staat voor de deur, ant woordde de meester, met gebroken stem, als dat sterven maar goed afloopt Hij haalde diep adem en zag vorschend den voor doel de ontduiking der wet, door het aanwerven van helpers buiten het gewoon personeel, te verhinderen. Thans bepaalt do wet enkel dat het den patroon niet toegelaten is personen meer dan zes dagen per week te doen werken. Dus: als hij des Zondags andere personen aanwerft, overtreedt liy de wet niet. Do nieuwe tekst verbiedt den patroon om hot even welke personen des Zondags te doen werken. Alzoo wordt alle bedrog onmogelijk. Wy roepen er ander maal de aandacht op in 1 alle verslagen, mededeelingen van meer dan 10 regels, ons moeten gewor den ten ten uiterste des Donderdags 's avonds. Later wordt de afkondiging niet meer gewaarborgd Wy herinneren tevens dat alle brieven en bijdragen die geen behoorlyk hand- teeken dragen naar de scheurmand ver wezen worden. Waalsche beambten in Vlaande ren. Een zy'ner vrienden meldt het volgende aan 't Fondsenblad Maandag laatst kwam ik met den trein van 11,05 ure uit Gent, naar Aalter. 't Was oen Waal, die den dienst dm^njlreinwacl'ter hü was van St-Pierre en ironcnzetmes, vu aio »»j to Aalter aankwamen riep hy Allère. Nu, er zat een meisje op den trein, en 't was nochtans geen kind meer, want zy was alzoo te midden of 't einde de twintig, en 't moest zijn dat zij zeer verstrooid was, want zij stapte af te Halewijn, in plaats van te Landegem, en met eene zwaar geladen mande, van wel 20 kilos, was zij wel 40 meters ver gegaan, en tegen den uitgang, vooraleer zij hare misgreep bemerkte. Ho Mijnheer, ik moê loe Landegem af, zei zo tegen den treinwachter, laat er mij weer op Maar de trein was reeds in bewe ging, het meisje sprong naar den trein, de treinwachter ook, al roepende. Eest trop tard, le train est di*ja en marche, ne montes plus, je vous le dé fends Maar, juist waar het meisje sprong was de klink in het haaksko niet gelegd de treinwachter springt er naar om het haakje over te smijten. Het meisje meende zeker dat hij zei, zet u hier, en had ik niet gediend voor taalman en haar verboden te springen, zy' kon ver ongelukt zijn er was daar dus een Vlaming noodig. Inderdaad, Waalsche beambten kun nen hunnen dionst niet doen gelijk 'tzijn moet, bij Vlamingen. priester in de oogen ik vrees, het zal nog een harde strijd worden. Geen zorg, meester, gaf de pastoor ten antwoord, geen zorg, dat strijden zal overwinnen zijn en wie zooveel gestreden heeft als gij, gestreden en overwonnen, zal in den laatsten kamp met winst den zege behalen. En ik ben hier, bij u, ik help u, ik bid met u en voor u, ik strijd met u tot het einde toe, en hij nam de magere hand van Gebhard in de zijne met ware broederlijke liefde ik ben immers uw vriend van oudsher en ik zal u niet en nooit verlaten.» Gebhard zag den pastoor diep geroerd aan. Daarvoor heb ik ook een vraag aan u, lieve meester Gebhard, en moet ik u mis schien in naam van den goeden God nog een laatste offer vragen. Gij hebt zoo zeer naar uw zoon verlangd, en met recht het zou een troost voor u geweest zijn, was hij nog hier, kon hij hier nederknielen en u om vergeving vragen, en kondt gij dan zeggen GustaafGustaafik vergeef u alles, van ganschcr harte, gaarne maar weeB nu en blijf nu braaf en goed voor de toekomst maar wanneer gij nu tot God zoudt gaan, zonder hem weer te zien, zoudt gij dan ook tevreden en overgegeven in Gods heiligen wil zijn Met God, ja,» sprak de meester, -Gods H. Wil geschiede in alle, alle dingen Hij sloot cle oogen en iets als een ver- bleeken ging over het reeds zoo bleeke gelaat. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1