Zondag 4 Augusti 1907 5 centiemen per nummer. 57s,e Jaar 5970 Vrijdenkerij Programma. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE GOUDKUIL Zondagrust. Zwijgen moeten zij Velobanen. Jaaiiijksche Bedevaart DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor tes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?aagen tijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UIJM Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen rich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 3 Augusti ÏOOT. Wekelijks deelt Le Journal de Charleroi een bulletyn der vrijden kerij meê, 't welk ons 't programma dezer helsche secte doet kennen. Het eerste en voornaamste punt is de afschaffing van de begroo- ting van eerediensten. En het orgaan der vrijdenkerij zegi ons waarom. De begrooting der eerediensten is a eene wezenlijke verkwisting van i 'tgeld der lastenbetalers, terwijl de negen tienden der Belgen hoegenaamd geenen godsdienst belijden. Wy zullen ons wel wachten die dwa ze bewering te weêrleggen, of breed voerig te doen uitschijnen 't geen ieder een dagelijks met eigen oogeu kan bestatigen, namelijk, dat de vrijdenkers een hoogst gering getal vormen. Zelfs in de groote centrums waar het schuim der samenleving samenvloeit zijn ze weinig talrijk wanneer men 't getal dei- civiele begrafenissen aan dit der gods dienstige vergelijkt. v Onlangs, in Mei 11. hielden de vrij denkers een congres te Chaumont in Frankrijk en eene reeks wenschen wer den er uitgedrukt die ons nog beter doen begrijpen wat de handlangers dei- hel in 't schild voeren. Halen wy eenige dezer wenschen aan De vrijdenkers vragen dat de klokken der kerken zoo wel zouden dienen voor wereldlijke als voor de godsdienstige plechtigheden. Dit ware eenvoudig de klokken aan de kerkfabrieken ontrooven. De burger lijke Overheid zou de meesterschap be zitten over de klokken en wat zou men dan zien gebeuren daar waar de libera len meester zijn Wel de liberalen zouden de klokken der catholieke kerk doen luiden voor 't burgerlijk huwelijk of de solidaire begraienis van den eersten den besten vrydenker. Ziedaar tot waar het komen zou... Het vrydenkerscongres eischt verder dat het aan de Geestelijkheid zou ver boden worden de godsdienstige cermoe- nen in 't openbaar uit te oefenen geene processiën meer, geene berechtingen meer... De schepper van 't Heelal, de Alvermogende God mag nimmer op straat of weg verschijnen ter aanbidding of vereeringen der geloovigen en om aan de zieken in stervensnood gedragen t® worden. En waarom Omdat, zeggen de godverlooche- naars, deze godsdienstige betoo- VAN J. Kt. II LTCIilANOA. 250 Vervolg. Lea 1 Lea, hoor eens Zijt gij daar Lea, beste Lea 1 Och, waar zijt gij dan toch? Iemand op het dek herhaalde zijne woor den in de verte hoorde men morren en een hinkende voetstap naderde het luik. Zijt gij het zelf, Lea vroeg Lealy. Nu, wie zou het dan moeten zijn, als ik het niet was Waarlijk, hij is het zelf fluisterde Healy als in verrukking. Spreek een weinig zacht, Lea, anders wordt Tinker wakker. De Tinkers kunnen opvliegen 1 Wat moet gij hebben Och stil dan tochIk zou u zoo gaarne dat verschrikkelijk geheim willen vertellen 1 Vooruit dan, praatmaker klonk het van boven, maar op zachteren toon. I Nu dan, zeide Healy, heel geheim zinnig doende, ik lag wakker op die akelige harde Bteenen, misschien een half uur geleden, toen ik opeens den oude heel «achtjes^hoorde spreken over den schat. Zoowaar ik leef, Lea, als alles waar is, wat zij vertelden, dan zijt gij binnen eene gingen moeten aanschouwd wor- den als eene uitdaging gericht tegen de burgers die met de dog- mas hebben afgebroken. De openbare uitoefening van den eere- dienst dus eene uildaging voor de vrij denkers, ziedaar tol waar zij het drij ven, zij, die zich. als voorslaanders der vrijheid voorgeven. Zo zijn voor de vrij heid maar voor hen alleen. De laatste hunner wenschen is voor waar de dwaaste van al... Men zou moeten verbieden het pries terkleed te dragen in 'topeubaar, «want dit is een privilegie van slecht alooi en hinderlijk aan de verspreiding der leerstelsels van de vrijdenkerij. De bespottelijkheid betwist hier den voorrang aan de hatelijkheid. Het priesterkleed dat de verspreiding der godverloochenende leerstelsels ver hindert, 't is dwaas genoeg De vrijdenkers willen niet alleen den R. C. Godsdienst uitroeien maar tevens de huidige samenleving vernietigen. In eene vergadering der vrijdenkers te Parys voerde onlangs Furnemont, een Belgische socialistische leider liet woord en zegde onder andere De godsdienst is de eenige we- zenlijke hinderpaal die de zege- praal van het revolutionair socia- j> lism weerhoudt. De liberalen die de socialisten helpen en bijstaan in den stryd tegen de R. C. Kerk, werken dus mede tot de zegepraal van bet revolutionnair socialism. Als men dit alles overweegt dan be merkt men zonder groote inspanning dat deze wenschen geuit werden door lieden die door eenen onverbiddelijken haat tegen God en den Godsdienst over meesterd zijn. Wat zij ook betrachten 't is ons catho- lieken, uit godsdiensthaat, te vervolgen, te kwellen, te plagen, i. e. w. den dui vel aan te doen. Maken wij er ons geene illusiën over. Indien onze geusche tegenstrevers hier moesten meester worden ze zouden met nog meer hardvochtigheid, mei meer kwaadaardigheid, met meer bedorven heid, met meer doortraptheid te werk gaan dan hunne Fransche partijgenoo- ten wier voorbeelden zij verlangen na te volgen. Landgenooten, Medeburgers Ge denkt u vooral dat de Aalstersche libe ralen en socialisten van denzelfden dee- sem zijn als deze van overal en dat ge, indien gij den vrede wilt bewaren, gij werken moet opdat de heerschappij nooit in handen onzer tegenstrevers overga Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 4 Augusti 19u7, M. Meganck, Leopold- straat. maand zoo rijk als Cresus. O, ik heb zulke verschrikkelijke dingen gehoord! Silas,mijn jongen, zeide de oude tegen zijn zoon.... Maar ik vrees voor mijn leven, als ik hier zoo openlijk met u spreek over het geheim, terwijl zij zoo dicht bij ons zijn Zij zou den mij zeker vermoorden, Lea, ais zij vermoedden, dat ik hen verraad. Zoo Wacht dan een oogenblik 1 zeide Derrick, verlangend om het overige te vernemen. Weldra werd er een ladder in het ruim afgelaten, en langs de sporten klom Healy met zijn vreeselijk geheim naar boven. Wat hij Derrick op de mouw spelde heb ik nooit met zekerheid vernomen maar het had eene goede uitwerking, want een uur later slenterde Healy nabij het luik onder het zingen van het liedje, waarmee hij zou te kennen geven, dat alles in orde was. De val van een zwaar voorwerp in het ruim maakte plotseling een eind aan het zingen. Wat is dat voor een lawaai daar beneden riep Derrick van het achterschip. Het is niets, antwoordde Healy vlug. Er is mij een stok uit de handen gevallen. Hij is niet zwaar genoeg om een gat in den bodem te maken. Doch de kapitein nam met een grimmi- gen lach het gevallene onder den arm en bracht het naar het voorruim want Healy's onschuldige stok was een dik stuk hout van ongeveer twee metera lang, wel, zooals de Ier gezegd had, te licht om een Zóo schrijft een blad want de zende ling, die de nieuwe zedenleer, aan liberalen en socialen zoo lief, gaat pre diken, is gekend. Men weet van waar hij komt, in afwachting dat men vinde, waar hij naartoe gaat. Ilij studeerde in eene vrye normaalschool het is dus een calholiek. En ze zyn allemaal zoo Ab uno disce omnes Daarom moeten zij zwijgen. Wij willen nu tocli ook eens een woordje reppen. Weet gij, blad, dat die eerloozekerel, uit de vrije normaalschool, waarop gij zinspeelt, weggejaagd is, en niet voor feiten, de zeden schendende, maar voor dingen, die slechts de bedorvenheid van dien jongeling lieten vermoeden In de Staatsscholen gaat men ook zoo te werk, hé Daar zegt men ook Een rotte appel kan heel den zak bederven werpen wij liem weg In de ofïïcieele scholen, is het daar ook voldoende, dal één enkele leeraar twijfele, voor wat de goede ze den aangaat, aan het goede gedrag eens leerlings, opdat men hem aanstonds, zonder wachten, zonder ink west, aan stonds wegzende Wij hooren uwe boezemvrienden roe pen Wel, is het maar dat Maar de toekomst van dien jongen, en de droef heid der ouders, en dit, en datEn ten slotte blijft de jongen, het verderf der school Wilt ge hier puntjes op de i? Met heele wagens,als u dat kan voldoen. Zij zullen u nochtans niet verwonderen; gij kent ze immers beier dan wij. Zogt eens, gij die gewoonlijk zoo welspre kend en zoo rondborstig zijt, wanneer werd er een leerling uit eene officieele normaalschool weggezonden Kent gij er één Die had heel zeker moorden gepleegdHoe meer, hoe liever slechte of goede, wat maakt dat zegt men bij u. Niet veel, maar goed zegt men bij ons. Gelogen hebt gij dus, wanneer ge zegt dat die cllendigaard van Gee- raerdshergen de vrucht is van het vrye onderwijs, Eene verstoeten vrucht, ja, totaal ontwikkeld, en hoe ontwikkeld in de schaduw van eene officieele nor maalschool. Maar waarom liegt gij niet door Waarom maakt gij uwe lezers niet wijs, dat Nicaise, de bestuurder der Staats Middelbare Jongensschool van Jumet, die sedert drie maand in 't droog zit, dat Nicaise ook hij paters ter schole ging Wellicht zal de eene of andere opsteller van uw papier dien man ken nen iGij doet ons spreken. Zonder u hadden wy nooit dien naam ver noemd. Gij moet bekennen dat de catho lieke dagbladen weinig of geen gewag maakten over dat schandaal. Maar, was het een kloosterling Al de liberalen en socialisten te gelijk, op alle tonen ge raakten aan 't roepen en aan 't huilen. Een nieuwe FlamidiaanLawijt, geroep, geschreeuw Geen man in de stad zou die zaak onbekend blijven gat in den bodem van het schip te maken, maar groot genoeg voor honderde proppen om in gaten te steken. Wij sliepen dien nacht op het oude zeil, met het stuk hout en de boor bij ons. De kapitein sliep gerust, doch ik niet, want akelige droomen vervolgden mij gedurig. Den volgenden morgend vroeg ontwaak ten wij door het opwinden van liet anker en zonder het stuk hout van Healy zou de dag ons eindeloos geschenen hebben. Dit hielp ons den tijd korten, dien wij nog moesten afwachten, want indien onze list te vroeg ontdekt werd, was alles ver loren. Ik had mijn mes reeds lang uit de ballast opgezocht, en de kapitein gebruikte er een, dat Healy naar beneden had ge worpen, als eerste buit op zijnen stroop tocht verworven, en met behulp van deze werktuigen veranderde wij het stuk hout in plankjes van een span lang en eer de duisternis inviel hadden wij hiervan wig gen gemaakt, die juist pasten in de boor gaten. Wij hadden een heelen stapel daar van. Zoo bereidden wij ons voor op den groo- ten slag, want denzelfden nacht, als alles stil was op het dek, zouden wij onB plan ten uitvoer brengen. Eer ik u echter den afloop meedeel, wil ik u in korte woorden vertellen, wat wij doen wilden en welke middelen ons ten dienste stonden. Do catholieke dagbladen zwegen, om dat zij de gewoonte niet hebben, slecht riekende zaken te doorsnuffelen. Dat zulks anderen bekoort, verstaan wij nochtanswaar het hart van vol is, loopt de mond van over. Dat is één. Eenige regels verder vernemen wij. weer in dat blad, een feit van denzelf den aard, voorgevallen te Milanen, in een klooster. Weeral leugen, weeral valsch Er is daar aanslag op de zeden, maar ge pleegd, niet door religieuse zusters, gelijk gij beweert, of laat veronderstel len, maar door vrouwen, sedert lang in opstand met de geestelijke Overheid en eenen bestuurder sinds jaren u a divinis opgeschorst. Die schoone hutsepot, Hooggeleerde Heereu, stond onder de hooge bescher ming van de civiele overheid (uwe boe zemvrienden van ginder) Twintig malen minsten heeft de Aartsbisschop van Milanen zich tot die overheid gewend, om 't dragen van het kloosterkleed aan dat volkje te verbieden. En waarom heeft men aan die klachten geen gevolg gege ven, zoo niet enkel om stokken in 't wiel te steken en de Geestelijkheid altijd en overal tegen te werken Dat gij, Pico Mirandola, die alles weet, zulke zaken niet wist, kunnen wij niet gelooven gij liegt en bedriegt dus, wetens en willens. Gij zoudt ook moeten spreken van dat klooster in Engeland, dat protestantsch klooster, ge weet wel. Vertelt dat de aanstaande week en maak uwe lezers wijs, dat het catholieke zusters zijn. Dat is twee. Sedert lang hoorden we spreken van docters in rechten, in wijsgeer, in sociologie, in philologie, die aan dat blad medewerkten. Wij beginnen er sterk aan te twijfelen. Om te gevoelen, dat men eerlooze woorden nooit uit spreekt, nooit schrijft en nog veel minder laat vermoeden, daarom moet men geene hooge geleerdheid bezittenhet is genoeg een weinig deftig to zijn. In 't diepste van den inktpot wroeten en dan nog liegen, schandelijk liegen en bezwadderen, dat kan de gemeenste kereldaarom hooft men geene studiën te doen, buizen opeen te stapelen en ten slotte dan nog met één half puntje hoven het vcreischte minimum door 't gat eener naald te kruipen De grootsto ezels balken 't meest. De holste vaten klinken 't helst. Dat is drie. Onzo achtbare Sena tors MM. Van Vrec- kem en do Kerchove en onze achtbare Volksvertegenwoor digers MM. Woeste, de Sadeleer en de Bétliune komen van den Heer Minister van Openbare Werken den volgenden brief ontvangen Het was dan ons bepaald plan, de brik naar den dieperik te zenden in den nacht dat wij de Straat Canso bereiken zouden. Indien wij echter het gevaar van ontdek king, en dus van mislukking, wilden voor komen, moesten wij noodzakelijk het schip doen zinken tusschen middernacht en vier ure 's morgends, want dan alleen waren wij zeker dat er geen wacht op het dek was, en alle manschappen sliepen. Er moesten dus in den bodem van het schip een voldoend aantal gaten geboord worden, om in den tijd van vier uren de brik te doen volloopen, en daarvoor hadden wij slechts eene enkele boor, waarmee wij gaten konden maken van anderhalven duim middellijn. Daarom begonnen wij reeds zoo vroeg met dat werk. Wij rekenden acht of negen nachten hard te moeten doorwerken, om hetnoodige aantal gaten te kunnen maken; en ofschoon wij door eene omstandigheid, die niemand kon voorzien, in de war raak ten, gebeurde er, dank zij onze voorzich tigheid, geene ongelukken. Wij hadden echter nog andere redenen om onzen tijd waar te nemen. Ieder gat moest onmiddelijk gestopt worden en, zoo als iedereen weet, bestaat de kiel van een schip uit een binnen- en buitenhuid van planken, verbonden door een geraamte van rechtstandige balken, zoodat wij maar niet op goed geluk aan het boren konden gaan. Indien de boor eens de balk miste en alleen een gat in de beide planken maakte Brussel, den 29 Juli 1907. Waarde Collega, Verscheidene malen hebt gij U op gansch bijzondere wijze beziggehouden met de vraag van het aanleggen van Velobanen op de wegen vauOost-Vlaan- deren en in het bijzonder van het Arrondissement Aalst. Ik laat U met genoegen weten 1° dat ik het lastenkohier heb goedge keurd betreffende het leggen eener Velo- baan op den weg van St-Nicolaas naar Geeraerdshergen, tusschen het uitgaan uit Dendermonde en de plaats waar de weg van Brussel naar Oudenaerde door gesneden wordt op de kruisweg te Voorde 2° dat ik de diensten van Bruggen en Wegen heb verzocht mij een definitief voorstel te onderwerpen Ier bestrating van den zijweg op de baan van Ninove naar Ronse, en vasten weg voor rijwie len beschermd door aard hoopjes tus schen Ninove en Nederbrakel 3" dat binnen kort eene bestrating van den zijweg zal uitgevoerd worden op den weg van Maldegem naar Aerden- burg 4° dat de Velobaan tusschen Gent- brugge en Quatrecht ook binnen kort zal hermaakt worden 5° dat ik doe onderzoeken of het mo gelijk is eene bestrating van den zijweg te leggen op de haan van Gent naar Geeraerdshergen en Maubeuge daar het onmogelijk is op dien weg eene baan voor rijwielen aan te leggen beschermd door aard hoopjes. Ik verhoop dat de uitvoering dier talrijke voorstellen voldoening zal geven aan de wielrijders van het Arrondisse ment Aalst. Aanvaard, myn waarde Collega, de uitdrukking mijner oprechte gevoelens. uit Vlaanderen en Brabant naar Sittard. DIJNSDAG 10 SEPTEMBER 1907. Den 10 September gaan wij recht streeks naar Sittard om daar korts na de middag aan te komen. Aan de statie zullen wij plechtig af gehaald worden om ons processiegewijs en al biddend te begeven naar de Bazi- liek van O. L. Vr. van het H. Hert. Daarna noenmaal en vrije lijd tot 6 ure. Men zal de gelegenheid hebben een uitstapje in Duitschland te doen. Om 6 ure stipt wordt iedereen verzocht tegenwoordig te zijn aan het Lof, zal or gelegenheid gegeven worden te biechten. Om 7 l/s ure, Avondmaal. Daarna zal olgens hot gebruik eene algemeene vergadering plaats hebben in het Hotel De Zwaan WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1907. Om 5 ure, Solemneele Mis, ter intentie zou het niet veel meer helpen, alsof wij al een pin in het binnenste gat stopten. Door de buitenste opening zou het water blijven doordringen tot in het ruim, en gij begrijpt, dat dit eerst gebeuren mocht in den nood- lottigen nacht. Natuurlijk was er hier en daar in het schip ijzer gebruikt in den vorm van nagels, bouten, enz. Raakte onze boor zulk eene plaats dan zou zij bot worden, zoodat wij haar niet konden gebruiken. De grootste voorzichtigheid was dus noodig, en ook hierdoor werd ons werk vertraagd. Wij begonnen vlak vooraan, waar de bodem den vorm had van eene V, en dat om verschillende redenen. Vooreerst lag daar geen ballast, die opgeruimd moest worden of de boor kon stomp maken, en ten tweede kwamen de ribben daar dichter dichter naar elkander toe, zoodat wij min der gevaar liepen gaten te boren die wij niet goed konden stoppen. Bovendien was het werken er veiliger dan ergens anders. Behalve de kok, die in zijne kombuis tusschen zijne potten en pannen huisde, was de geheele bemanning van de brik op het acherschip bijeen. Dat wisten wij van Healy, en ofschoon het tegen alle scheepsgebruik streed, kwam het ons zeer gelegen Wie er ook wakker mocht zijn, niemand zou iets van ons werken kunnen hooren, met de geheele lengte van het schip tusschen hen en ons. En al was de kok op de been en wakker wat niet waarschijn- der Bedevaarders. Onder de Mis, Alge meene Communie, daarna ontbijt en vrije tijd voor dc devotie der Bedevaar ders. Te 6 ure, Vergadering in de Basi liek en Zegen met het Allerheiligste Sacrament. Daarna gaan wij naar de statie, waar wij om 6,55 ure zullen ver trekken naar Maastricht en Aken. Aankomst te Aken, om 8,37 ure. 1° Bezoek aan de Domkerk, gebouwd ten tijde van don Keizer Karei de Groote; 2° Aan het Stadhuis (met zijne oude en beroemde zaal, waar 37 Keizers ge kroond zijn 3° Aan andere bijzonder heden der Stad, zooals de Elisabeths- bron, enz.; -1° Aan den alorabekendeu Lousberg, van waar men een prachtig zicht heeft over de Stad en gansch het omliggende. Om 12,50 ure, Noenmaal, en om 2,26 ure. vertrek uit Aken naar Maastricht, waar wij zullen aankomen om 3,18 ure. Te Maastricht zullen de bedevaarders die le Sittard gebleven zijn, ons vervoe gen om samen te vertrekken te3,22 ure. De kosten der bedevaart betoopen tot 20 fr. Hierin zijn begrepen de reiskosten van den trein, te beginnen van Erem bodegem Daar Sittard. het verblijf te Sittard, den trein naar Aken, het ver blijf te Aken, het zien der merkweerdig- hoden dezer Stad, alsook de plechtige Missen en andere onkosten. Er is wel gezorgd voor goed en zindelijk loge ment te Sittard. N. B. De treinregeling voor gaan en keeren met de correspondentien er bijgevoegd, zal later aan iedereen bij tijds opgestuurd worden. De prijs der bedevaart moet in eens betaald worden tegen ontvangstbewijs. De inschrijving moet zoohaast mogelyk geschieden (ten laatste den 18 Augusti), ten einde liet schikken der treinregeling en het verdeelen der hotels naar behoo- ren te kunnen doen. Van 18 tot 24 Au gusti kan men nog eene inschrijving nemen, mits eene vermeerdering van 2 franken. Het gestortte geld kan voor geene reden terug geëischt worden. Nochtans, indien iemand belet ware aan de Bede vaart deel te nemen, mag hij hem doen vervangen, ofwel het geld laten staan tot het volgende jaar, in dit laatste geval moet hij ten minste 8 dagen op voorhand hiervan kennis geven aan den Bestuur der der Bedevaart. De inschrijvingen mogen genomen worden bij Mejuffer Melanie De BackerDorp, Erembodegem. Mejufler Maria- Theretia Muylaert, Aalst. Mijnheer G. Verheyge, koster, Erem bodegem. Eerw. Heer Fan Landuyt, pastoor, Erembodegem, Eere-Voorzitter. Eerw. Heer Temmerman, pastoor, Hetdergem, Bestuurder. lijk was, de gewoonte van scheepskoks in aanmerking genomen dan zou hij nog niets verdachts bemerken, want het ge- druisch van de golven overstemde het zwakke geluid dat de boor maakte. De kapitein begon het werk en hij dreef de boor door het hout in de helft van den tijd, dat ik een prop kon snijden en klaar maken. Wel is waar moest ik dit in het denker doen, ma »r wij hadden ook, zooala ik reeds zegde, het hout vooraf in stukken van de bepaalde grootte gesneden, zoodat het overige maar kinderspel waa. Nu be merkten wij ook, hoe vergaan het hout van de brik waa het waa wonder, dat zij nog aaneen bleef hangen, want ik geloof niet, dat er nog een gezonde balk in zat 1 Dat was natuurlijk in ons voordeel. Beurtelings de boor hanteerend, maakten wij wel omstreeks twintig gaten, en hadden dit getal gemakkelijk kunnen verdubbelen, als wij maar meer licht gehad hadden. Zooals gij weet lag het niet in ons plan de opvarenden een graf in de golven te bereiden, ofschoon zij het ruimschooti ver diend hadden; maar zooals gij u herinneren zult, hadden wij werk aan wal voor hen te doen. Nog veel minder mocht Melisse ver drinken, wie de moeilijke rol was opgedra gen, met groot gevaar voor haar leven op het zinkend schip te blijven, totdat er juist nog tijd was, om in de booten te gaan. De kapitein had daarom zekere becijfering ge maakt. (Wordt, vuortgeaet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1