DITJES en DATJES. Luisterrijk Concert Stad Aalst.-Werkbeurs Rechterlijke kronijk. Groote Tombola St. Martengesticht Aalst. Prijsuitdeelingen. Zitting van den Gemeenteraad Allerhande nieuws. Cattioliek© en Grond* wett©IIJ4i© Vereenighi|(. "Bureel van Kieswerking. Van al 1" Juli tot 31" Augustus moe ten de Gemeentebesturen overgaan tot de herziening der kiezerslijsten die in voege zullen zyn van 1" Mei 1908 tot 30" April 1909 Het Comiteit der Ver- eeniging verzoekt de catholieken van het Arrondissement de lijsten na te zien en te willen zorgen dat zy en hunne vrienden er op voorkomen met het ge tal stemmen waartoe zy recht hebben. Vooralle inlichtingen mag men zich wenden ten bureele der Gatholieke Wer ken, Groote Markt, 24. te Aalst, alle werkdagen van 9 tot 11 ure voor- en van 2 tot 5 ure namiddag. Vlachvangst. Verschillige para grafen der wet op de riviervangst zijn gewijzigd en vervangen door de volgen de bepalingen Gedurende den verboden tyd, van den derden Maandag van Maart inbe grepen tot den eersten Zondag van Juni niet inbegrepen, is de vischvangst met eene handlyn zonder schepnet toegelaten op Zondagen en wettelyke feestdagen. Zijn verboden alle welkdanige wij zen, tuigen en vischvangsttoestellen, ter uitzondering der volgende lijnen, schepnetten en de haak. doch enkel om de visch op te nemen gevangen met de lyn of met de kruisnetten de kruisnet- ten of dwarsroeden gevest zonder vleu gels en niet gesleept; het klein werpnet, door een man met de haud te werpen en niet te slepen de netfuik. de fuik en de geuvel- of gordelflesch met eenen enkelen ingang, zonder vleugels of by voegsels, welkdanige ook, de palingkas, het poer of peur de kreeftentang, het platnet voor de kreeftenvangstde bun del doornen. De elfde paragraaf van art. 10 luiden de als volgt Het schepnetje dienende voor den met de lyn gevangen visch, ten hoogste 40 centimeters doorsnede bij de opening en 50 centimeters zakdiepte. De tot het zelfde gebruik dienende haak, 1 met. lengte ten hoogste. is aangevuld als volgt De afmetingen der toegelaten schep netten voor het wegnemen van den visch met de kruisnetten genomen, mogen de 80 centimeters doorsnede niet overtref fen bij de opening en 50 centimeters zakdiepte voor het vierkant net met maliën van 0,05 en 60 centimeters door snede by de opening op 40 centimeters zakdiepte voor het kruisnet met maliën van 0,02. De maliën derzelfde schepnet ten mogen niet kleiner zyn dan deze der kruisnetten. WerUmangüuizen. De regeering heeft tot nu toe 140,544 getuigschriften afgeleverd aan personen die verlangden werkmanswoningen te bouwen en op 31 December 1905 had de Spaarkas uit dien hoofde 62,218.207,73 franks voorgeschoten, voor 3,000 hui zen. Daarby moeten gevoegd wordende sommen geleend door byzondere maat schappijen, door notarissen, burgers en ny veraars. In den omtrek van Charleroi maken de leeuingen van deze laatste soort ten honderd van het geheel uit en heb ben 15,000 werkmanswoningen het voor deel van de wet genoten. Itoode kasteeltieei*. Een liberaal dagblad in de provincie deelde dezer dagen meé dat de roode leider en kamerlid Vandervelde zich op 't oogenblik een prachtig paleis laat bouwen in de Vilain XlVstraat, te Brussel. Die eenvoudige meêdeeling heeft het roode orgaan Le Peuple, in uiterste woede doen ontvlammen en roept Iedereen weet, verklaart hy, dat onze vriend Vandervelde, zonder mil- lionnair te zyn, ryk is, maar iedereen weet ook dat in plaats van zyn leven door te brengen op de koerspleinen en in de speelholen, gelijk de nietdoe- ners (of luirikkenj van den catholie- ken edeldom, hy het toewijdt aan de verdediging der werkende klas. Dit is eene misdaad in de oogen der catholieken. Le Courner de Bruxelles antwoordt aan Le Peuple als volgt Neen, Peuple, dat is daar de mis daad niet van Vandervelde. De catho- lieken brengen hulde aan dezen die hun leven en fortuin te pande stellen tot verdediging der werkende klas, gelijk die paters, gelyk die nonnen, a gelyk die leden der Geestelijkheid, gelijk die mannen der goede werken welke door de socialistische drukpers a zonder rust noch vrede versmaad en a beleedigd worden. a Wat men aan M. Vandervelde ver- a wijten mag, 'tis dat hy de werkers- a standen bedriegt, die hij ophitst tegen a dezen die bezitten met hun te leeren a dat hun bezit onrechtveerdig is die a hun gelooven doet in eene nakende a toekomst wanneer al de rijkdommen a zullen in gelijke parten verdeeld wor- a den. Ziedaar wat men aan M. Vander- a velde verwyt wanneer men hem het a prachtige kasteel lyk dit te La Hulpe a ziet bewonen en hy een overschoon pa- a leis laat bouwen gelyk dit der Vilain a XlVstraat Dat Le Peuple ons zegge in a wat 't kasteel van M. Vandervelde a verschilt met de kasteelenen paleizen a der collegas van Kamer en Senaat van a den rooden leider... van M. Waroqué a by voorbeeld. a Deze laatste slijt ook zijne dagen niet a op koerspleinen en in de speelhuizen, a Als nyveraar verbetert hy de uitrus- a ting van z(jn land en werkt tot zyne a uitbreiding in den vreemde. a Nochtans Le Peuple a ziet a door de vingers niet meer dan de a nietsdoeners van den catholieken edel- a dom. a Wy hebben alle reden om te geloo ven dat t Le Peuple den bek in dt pluimen houden zal. Mu, de gemeentekiezingen aan staande zijn, zal er rekening te geven zijn. Het zal ook te onderzoeken vallen hoe onze liberalen den controleur heb ben willen spelen Maar raag men ze wel contróleurs hee- ten, mannen die alles beknibbelen wat van de catholieke meerderheid uitgaat zonder 't bewijs te leveren dat de zaken de slechte gevolgen gehad hebben die de beknibbelaars voorzegden... Wat de liberale beknibbelaars beoog den is van zand te werpen in de oogen van 't volk. Wij mogen dus met volle recht zeg gen dat als de liberalen gewagen van controle, zij met het kiezerskorps den aap houden. Parademaken voor de galerij dat kunnen de liberalen en voor al 't overige is 't een flut zei My Een wetsvoorstel is op het bureel der Kamer neergelegd. Door MM.Destrée en Carton de Wiart strekkende om, ten bate van den Staat, eene evenredige taks in te voeren op uithangborden, hangplaten, schilderijen en, in het algemeen, op alle welkdanige schilderingen of opschriften, andere dan plakbrieven en bestemd voor handels- en njjverheidsreklaam. De taks zou 5 fr. per m.v. en per jaar bedragen en nooit minder dan 5 fr. 's jaars beloopen. Die taks zou niet toepasselyk zyn op schilderingen of opschriften uitgaande van openbare overheden, noch op die, gebezigd door personen, die een huis betrekken en het geheel of gedeeltelyk bezigen voor eene reklaam, betreffende den handel of nijverheid, diezy er uit voeren. K»rtel teAalet. Leeuw- ke Plancquaert onderzoekt in - Het Recht van Zondag 4 Oogst wat, vol gens hem en zyne sleepdragers, de uit slagen zouden zijn, in do kamerkiezin- gen van 1908, van kartels 1° tusschen liberalen, groene democraten en socia listen, of tusschen liberalen en groene democraten op voorwaarde dat de socia listen voor 't blauw-groen kartel, zouden werken en stemmen. Eindelijk komt hij tot 't besluit dat, met het elk zijn spel van De Bacher zaliger, er best te varen is Groen© Pie zwijgt ©r o\ er. Wy hebben in ons nr van Zondag 11. meêgedeeld dat het congres der groene jonge wachten, te Gent ge houden, de groene jonge wacht van Brussel, de arrondissementsbond der groenen te Kortryk, bij eenparigheid, het dagorde van den Middenraad hebben goedgekeurd De Aalstersche groene jonge Wacht, een korporaal en twee mannen, waren tegenwoordig en zelfs werd een der drij ondervoorzitter gekozen. Ze hielpen dus meê om GROENE PIE en HOSPES FONTEYNE over boord te smijten en GROENE PIE zwygt er over gelijk versmoord. HET IS DUS WAARHEID, volgens de kamerjaarboeken, dat Groene Pie, de smaadwoorden, oude Jood, naar 't hoofd slingerde van onzen Woeste. Zulke grove schandalige handelwijze is waardig van een slecht opgevoeden straat- looper, welke nooit het geluk gehad heeft eene opvoeding te ontvangen, en wat beter manieren te leeren dan de eerste de beste ongelukkige. Zulke laagheden doen niets dan diege nen verheffen tegenover welke ze bedreven worden, en het is ook wat wij met vreugde mogen vaststellen gansch 't Arrondisse ment van Aalst door, van noord tot zuid, van oost tot west !...(Vrij naar Hit Recht.) Hebt ge het beet, Groene Pie Bedevaarten naar het Hellip Lautl. Een gedrukt blad, betreffende de bede vaarten naar het H. Land (i) gedagteekend te Brussel, 2a Juli 1907, is in ons land rondgezonden. Het draagt het handteeken van een Franschen Assomptionnist den Eenv. Pater X Legrand, in België verblij vend. Voor de eer der Minderbroeders Orde, waaraan ik het geluk heb toe te behooren, voor de eer van het Commissariaat van het H. Land dat ik vertegenwoordig, acht ik het mij ten plicht door deze te protesteeren en tevens te verklaren dat ik en mijne me debroeders volkomen vreemd zijn aan het geen er in is aangehaald, gansch overtuigd dat niemand hieromtrent eenig bewijs zal kunnen opleveren. Ingezien deze medeling door de drukpers verspreid is, achten wij het noodig hier hetzelfde middel te gebruiken. Aanvaard, M..., de uitdrukking der eer biedige gevoelens van Uw ootmoedigen dienaar, P. DANIEL LAPPAN, Minderbroeder, Commissaris van het H. Land. Oude Violkttenkaai, 8. Gent, 3i Juli 1907. (1) Do bedetaan ingericht door het Commim- riaat van 't H. Land, zal den 29 Augustus uit Marseille vertrekken om daar weder den 2 Octo- 1aan te landen. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING- Kahei, VAM DE PllTTE, Aa'st, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbodx. Spoedige bediening. Matige prijzen. op Donderdag 8 Oogst 1907, om 20 1/2 ure, ten Kioske Groote Markt, te geven door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van M. R. Lxnssenb. 1. Marche de Concert. 2. Euryanthe, Ouverture, Von Weder. 3. Grande fantaisie ballet, O. Parès. 4. Aubade printanière, La Combe. 5. Toujours ou jamais, valse, Waldteufel. Vragen door de Patroons 1 Huisknecht1 Magazijnier voor brei- 3 Bmeders 2 schrijnwerkers 1 werk Vuur8toker 1 dienstmeid. Rechtbank van Dendermonde. - Koe gestolen. Adolf Van der Myns- brugghen, 48 jaar, geboortig van Nieuwer- kerken bij Aalst, is verwezen tot 4 maand gevang wegens diefstal van eene koe te Ghoy-bij-Le6sen ten nadeele van Alfons Salomon. Hij had de koe naar Dendermonde ge bracht waar hij ze trachtte te verkoopen. Hij werd er geknipt. 8TAI) AALST. ten voordeeleder voltrekkingswerken van de Sint-Jozefskerk. Met het einde van deeB jaar moet die groote en schoone tempel geheel en gansch opgericht zijn. Toegewijd aan den H Jozef, Patroon van België, zal hij eene bron van aegen zijn voor de Stad en het omliggende, en de bescherming van den Grooten Heilige over geheel het Land van Aalst uitstrek ken. Al de inwoners dus, van binnen en buiten de Stad, moeten medewerken en het hunne bijbrengen tot de verwezenlijking van het godvruchtig ontwerp. Schoone prijzen zijn te winnen voor de geringe som van fr. 0,50 het lot. Loten zijn te bekomen bij de Heeren Geestelijken der Parochie. D« jnarlijksch© Bedevnnrt naar het heiligdom van den H. Jozef, te Leuven, zal dees jaar plaats hebben den Maandag 26° Oogst. In het terugkeeren zal de voorafgaande baziliek van het H. Hert te Koekelbergh be zocht worden, alwaar er ter intentie der bedevaarders geestelijke oefeningen zullen gedaan worden. Al de onkosten dier twee bedevaarten trein, tram, mis, offerande en middagmaal beloopen tot 5 fr. Voor verdere inlichtingen begeve men zich Vrijheidstraat, n° 37, ofwel ten bureele van ons blad. Verleden Woensdag was het de plechtige Prijsuitdeeling aan de leerlingen van voor meld gesticht. Onder de aanwezige Heeren hebben wij kunnen opmerken den Z. E. H. Deken, de Z. E. H. Kannunik Thibaut, Baron de Kerchove d'Exaerde, Senator Baron Lodewijk de Bethune, Mr de Advo caat Van der Haegen, Provinciaal Raads lid en vele Heeren Geestelijken van de stad en omliggende parochiën. Een hartelijk proficiat zij hier aangebo den aan Leeraars en Leerlingen, voor de zoo puike vertooning, waarbij zy Ouders en Vrienden, die talrijk waren opgekomen, nogmaals vergast hebben. Wij vreezen niet het te zeggen dit jaar is die plechtigheid buitengewoon wel gelukt. Zang en Tooneel hebben iedereens aandacht en toejuichin gen herhaaldelijk verwekt. Zonder miskenning van het Fransch, was het Vlaamsch er in eere gehouden overal, en de leerlingen die op het tooneel verschenen hebben aan de verrukte toe schouwers eenige staaltjes gegeven van hunne bijzondere bekwaamheid in beide talen. De Kinderkruisvaart is uiterst wel voorgedragen geweest de leerlingen hebben in schoone taal, de hun opgelegde rollen wel vertolkt. Eene bijzondere mel ding verdient, onzes dunkens, de kleine Baldouin (Tollenaere, Mijlbeke). Het Fransch stukje - Le Médicin malgré lui - was effenaf puik, en iedereen heeft die jonge talenten waarlijk bewon derd en warm toegejuicht Benevens kame raden, die ook zeer wel en kundig hunnen rol vervulden, heeft Sganarelle fDe Beul Fr., Aalst1, door uitspraak, houding en gebaren, zich gansch bijzonder onderschei den. Eere zij die jonge talenten, eere zij ook aan de achtbare Leeraren van onze Bisschoppelijke Middelbare School 1 Ebn oud Leirung. AALST.Staats Middelbare School voor Jongens. De plechtige prijsuit reiking zal plaats hebben, in de groote zaal van den Schouwburg, op Maandag 5 Oogst te 9 uren voormiddag. AALST. De Prijsdeeling aan de leerlingen van 't St. Joris' Gesticht, bestuurd door de Broeders der Christelijke Scholen, zal plaats hebben, Woensdag 7 Oogst, om 9 uren, ten lokale van den Catholieken Werkmanskring. in de gewone zaal der vergaderingen op Maandag 5 Augustl 1907, om 5 uren namiddag. DAGORDE i° Gemeenterekening over 1906. 2° Gemeentekas. Driemaandelijksch nazicht van het 2® kwartaal. 30 Grondrente. Aflossing. 4° Gemeentegoederen.Verkoop van bouwgronden in de Hertshage. 5° Burgerlijke Godshuizen. Verkoop van gronden in Schaarbeek, op S' Job en Gentschen Steenweg, in Mijlbeke, te Erem- bodegem. te Haeltert en te Denderhautem. Proces-verbaal van openbare verpach ting van goederen. 6° Academie van Schoone Kunsten. Rekening 1906. Begrooting 1908. 7° Muziekschool. Rekening 1906. - Begrooting 1908. 8° Kerkfabrieken. Begrooting 1908. 9* Kerkhof. Grondafstanden. o° Oud Stadhuis. Inwendige her stelling. ii° Wegenis Aankoop van grond voorde voltrekking van de Arbeidstraat. 12° Rechtlijning voor eene verbinding tusschen de S' Jobstraat en den Gentschen Steenweg. 13° Gemeentebelastingen. Reclamen. Oninbarcn in 1906. Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 264 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2090 kilogrammen. AALST. Jubelfeest. Zondag, 4 Oogst, viert de Congregatie van O. L. V. Hemelvaart, het Gouden Jubelfeest van twee harer leden de heeren Jaak Van der Borght en Lodewijk Van den Wyngaert, en het Zilveren Jubelfeest der heeren Theo- fiel Kieckens, Camiel Van de Waeter e.i Alfons Van Caeckenberghe. Wij wenschen die achtbare jubillarissen hartelijk proficiat! en hopen, met hunne talrijke vrienden, dat ze nog vele jaren mogen doorbrengen in het zoo verdienstelijk werk der Congregatie. EENE RECHTBANK van eersten aanleg te Aalst. Het voorstel van onze achtbare vertegenwoordigers M.M. Woeste en De Sadeleer is bij vooraf op te lossen zaak van de hand gewezen gewor den De heer Minister van Justicis beloofde de zaak tegen^ toekoemend jaar te zullen onderzoeken. Aalst. Koninklijke i l Hfrmonie Maatschappij. lllyivJWij hebben met genoegen ver- "jlrnomen ^at ^et Feestc°miteit besloten heeft een buitengewoon publiek Feest te geven in haar lokaal, in het begin der maand September toeko mende. Iedereen zal zich nog het buitengewoon prach'ig feest herinneren welk plaatsgreep ook in de maand September van verleden jaar, bloemenkoers, kinderspelen, prijs kampen, vuurwerk en gevolgd van concert en bal. Uit goede bron vernemen wij dat we om deze maal nog aan iets puiker zullen mogen verwachten, en drukken de hoop uit dat, als aanmoediging voor de inrichters, onze vrienden met hunne familie het zich zullen ten plicht rekenen zoo talrijk moge lijk dit feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren. AALST. Kerk van Sint-Marti- nus. De maandelijksche Vergadering voor de Christene Moeders der H. Familie zal plaats hebben Maandag toekomende 5 Augusti om 5 uren 's namiddags. Aalst, Sint-Job. In den nacht van 31 Juli tot 1 Oogst is er in den hof gedron gen geworden van Frans Schollaert, land bouwer en herbergier. Het slot van de 8taldeur werd afgerukt en 8 groote konijnen en een kieken zijn ontvreemd geworden. Waarde 40 frank. Een onderzoek is inge steld. PLAATSELIJK BEWIJS. Indien er eene zaak is, die ons hier te Aalst meer dan eene andere belang inboe zemt, is het wel zeker een goed nieuws betreffende een onzer geburen. Lr kan geen beter en nuttiger bewijs gegeven wor den drn hetgeen waarvan de volgende rechtzinnige verklaring spreekt. Mr A. Coppens, Gazometerstraat, te zegt ons sedert meer dan elf jaren leed ik schrikkelijk veel aan de nieren 's avonds waren de pijnen zoo hevig, dat ik mij niet te bed leggen kon dan met de hulp mijner vrouw en 's nachts was ik van alle rust beroofd, alle werk was mij lastig, ik had den eetlust verloren en niettegenstaande al hetgeen ik gebruikte had ik geene enkele verlichting, ik wanhoopte, toen ik de krachtdadigheid vernam der Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Val keneer, apotheker. De uitslag was zeer gelukkig, want vier dagen bekwam ik eene zeer merkbare betemis en na eene week ondervond ik niet meer de minste pijn, ik was eindelijk gene zen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Doet iedere verkoudheid U huiveren en heeft zij dadelijk invloed op uwen rug ge volgd door stoornis in de werking der nie ren Zijt gij spoedig boos en lastig gevallen voor kleinigheden Hebt ge koude handen en voeten Zwellen uwe beenen en voeten op Hebt ge wallen onder de oogen Lijdt ge aan rhumatiek hoofd- of rugpijn Wordt de werking der nieren onregelmatig en brengt zij gruis voort Indien er zich een van deze kenteekenB voordoet, 't Is dat er bij U zwakte of ziekte der nieren is en deze kenteekens waarschuwen U voor meer ge vaarlijke ziekten. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren 1 geve van dezelfde soort als die welke M. Coppens gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 6. Te Haeltert, wijk Briel, is Woens dag avond om Half negen uren brand ont. staan ter woonstede van Vanderstockt, landbouwer. Het dak alleen is door 't vuur verslonden geworden. Een nabijstaande stalleken werd niet aangetast. Denderhautem. Weerom heeft het verledene week gebrand. Het wordt verschrikkelijk Bij Petrus De Pauw en Joseph De Dier en eenige stonden later bij Theresia De Graeve, op de Kat. Alles is den brand gebleven tot zelfs eene som van 200 frank in zilver, waarvan men later de gesmolten overblijfsels gevonden heeft. Ondanks de waakzaamheid der gendarmen, blijven de schuldigen onvindbaar. De nijverheidsdecoratie is vergund aan Maria-Josepha Wynant, alsook de landbouwdecoratie aanDominicusAdriaens, beiden in dienst bij den heer Honoré Mer- tens-Heyvaert, te Denderhautem, op den Dries. Deze eereteekens zijn de welver diende belooning van de lange en trouwe diensten welke zij sedert meer dan 50 jaren in diezelfde achtbare familie bewezen heb ben. Zondag deden eenige jongelingen van Oultre een uitstapje te paard. Te St-Lievens-Houthem in de Diepe- Btraat, viel de i8jarige Cobbaut van zijn paard, en bleef in den stijgbeugel haperen. Hij werd door zijn paard medegeslecpt en kreeg eenen hoefslag op het hoofd. Hij werd zoo erg gekwetst, dat genees kundige hulp noodig was en dat men hem maar maandag naar zijn huis heeft kunnen overbrengen. Zekere Jozef S... heeft te Baevegem, ten nadeele van August De B... van Let- terhouthem 100 roeden te velde groeiende haver op zoo eene schandelijke wijze ver trapt, dat ze het uitzicht heeft alsof er een regiment voetvolk slag geleverd heeft, 't Is te hopen dat de vernieler naar verdienste zal gestraft worden. Een wisselagent te Brussel, die zijn vertegenwoordiger naar de beurs had ge zonden, zag dezen niet terugkeeren Hij onderzocht zijn kas en bevond een tekort van 26,000 fr. Nu begreep hij dezen weg blijven. De vrouw van den gevluchte heeft van haren man eenen brief ontvangen, mel dende dat hij naar het buitenland vertrok ken is. De experten, die gelast werden met het vaststellen der verantwoordelijkheid in zake den rampzaligen put van Ukkel,zijn tot het besluit gekomen dat de slachtoffers zelf de schuld van het ongeluk zijn geweest. Zij hadden namelijk 2 m. 40 blindeerwerk weggenomen, terwijl hun was gezegd, slechts de helft weg te nemen. De familiën der slachtoffers zullen, krachtens de wet op de ongevallen, vergoed worden. De onder zoeksrechter heeft een bevel van niet-ver- volging uitgevaardigd. Wij hebben in den tijd gesproken van eenen diefstal, gepleegd te Brussel, ten huize van den steenkoolkoopman Depage rechter bij de handelsrechtbank, waar men een schouwgarnituur, zilverwerk en vijf schilderijen ontvreemde. Nu Zondag bestatigde een koopman van Laken de verdwijning van een nieuw paardsgetuig. De policie deed een onder zoek in der, stal en vond er.... de kaders der vijf gestolen schilderijen, verborgen in de dakgoot. De stalknecht werd ondervraagd en deze, een Franschman, bekende de kaders te bewaren te hebben gekregen van zekeren H.f die de schilderijen had gebracht bij een anderen persoon, welke gelast was, deze doeken in Engeland te gaan verkoopen. Agenten begaven zich naar de buurt van dezen persoon, waar zij zich verbor gen hielden. En het duurde niet lang of zij zagen hem uitgaan met eenen rol onder den arm. Klauwvast zegden zij. Zij brachten hem naar het policiebureel. Bevatte die rol nu de gestolen schilde rijen dat meldt de historie niet. Het parket heeft te Brussel bij eenen koopman, leverancier in verscheidene mi nisteries, een onderzoek gedaan en ver scheidene boeken in beslag genomen. Een zijner bedienden had ontdekt dat de reke ningen, die naar de ministeries gezonden worden, veel meer koopwaren opgaven dan er geleverd werden en meende zijne ver antwoordelijkheid buiten zaak te moeten stellen, door de oversten der ministeries op de hoogte te brengen. En na een geheim onderzoek, kwam de zaak ter kennis van het parket. Verscheidene gewezen bedien den van den leverancier werden ook onder vraagd en een hunner heeft aan den onder zoeksmagistraat, den raadsheer Hayoit de Termicourt, eene memorie van 50 bladzij den klachten en beschuldigingen overhan digd. Meisjesroof. Te Brussel heerscht tegenwoordig de kinderdiefstal en de meis jesroof op groote schaal en geene week gaat er voorbij of men heeft gevallen aan te stippendie de ouders tot voortdurende en grootere voorzichtigheid moesten aanzetten. Nu weer is eene zaak hangende, die bewijst hoe vrijpostig de blanke slavinnen- handelaars worden en hoezeer de overheden hunne waakzaamheid (jienden te verdub belen. Barbara C., het isjarig dochterke van werklieden uit de De Motstraat te Etter beek, ging eenen morgend ten 7 uren naar haar werk. Des avonds kwam zij niet terug en, daar de ouders meenden dat Barbara zich buiten hun weten als meid ergens kon verhuurd hebben, verwittigden zij de policie niet, maar deden zelf eenige opzoekingen bij de bloedverwanten en kennissen. Die opzoekingen bleven vruchteloos. Hoe groot was hunne verwondering, toen zij 't meisje zagen terugkeeren in gezelschap van twee Engelsche detectives. Deze hadden het kind gevonden op het oogenblik dat het binnengeleid wfflrd in een verdacht huis der Deamstreet te Londen. De agenten brachten nu de ouders op de hoogte van de manier op welke hunne doch ter naar Engeland was gelokt. Barbara C. had, met de argeloosheid aan haren ouderdom eigen, zich laten verleiden door de schoone beloften van zekeren De P., die beloofde haar te Londen eenen winstgevenden dienst te bezorgen in een rijk huis, waar eene goede plaats open was. Om haar gemakkelijker om te klappen, vertelde hij dat zijne twee zusters daar reeds in dienst waren. Hij deed haar eer. kleedsel aantrekken dat haar ouder deed schijnen, doch zij was gelukkig opgemerkt door de vrouwelijke detectiven, van de vereeniging genaamd Office for the suppression of the white slave trafic. Deze vrouwen deden haar opvolgen en haar ontrukken aan de handden van hare verleiders, die haar hooger genoemd slecht huis wilden binnen leiden. Men bracht haar onder goed geleide naar Brussel terug. Het was de Engelsche policie, die de policie van Etterbeek moest onderrichten over hetgeen er gebeurd was, want de ouders hadden nog altijd geen klacht inge diend. De mei8jesroover D. P. wordt ernstig opgezocht. Kunnen chloraat pastillen gevaar opleveren Zeker dit heeft een inwoner van Sint-Gilles ondervonden. Haastig voort stappend voelde hij eensklaps eene hevige hitte aan den bil. Op het zelfde oogenblik sloeg eene groote vlam op uit zijnen broek- zak. Hij rukte de stof af en met hulp van voorbijgangers werd alle verder gevaar be zworen. Wat er gebeurd waa Hij had in den zak een dooske paBtillen van potasch- chloraat en een ander met Btekskena de vrijving had de pastillen doen vonken en de stekskens aangestoken. Een man en eer.e vrouw kwamen te Brussel bij eenen oudhedenverkooper eene hoeveelheid zilverwerk, wel 3 kilos zwaar, te koop aanbieden. De koopman, zeggende dat hij eerst het metaal moest keuren, ver zocht beiden, na een uur terug te komen. De policie, die middelerwijl verwittigd was, hield hen beiden aan, toen zij terug kwamen. Het zilverwerk, schalen, couver ten, enz. waren te Blankenberghe geatolen in een hotel, waar de man in dienat waa. De vrouw, die niet aan den diefstal heeft meegeholpen, zal voor verheling worden vervolgd. Eene Duitsche dame had op reis kennis aangeknoopt met eenen jongen, knappen geneesheer, ook een Duitscher en daar beider reisplan overeenkwam, is er niets natuurlijker dan dat zij samen te Brussel aanlandden. De Herr doctor was een geleerd man, correspondent van een letterkundig blad te Parijs en hij moest te Brussel eenigen tijd verblijven, omdat hij er geld verwachtte, omtrent 7000 mark. Lang wachtte hij vruchteloos en hij begon dit lastig te vinden, wat de dame deed besluiten, hem ter hulp te komen. Zij leende hem hij moest toch zijne zaken in orde brengen 5000 mark. Hiermede kon de bevallige reisgezel voort. En hij ging voort, zoodanig dat de dame hem niet meer terug zag. Zij heeft haren troost bij het ge recht moeten zoeken. Zooals men weet wordt te Gent het kanaal, dat het dok met de Leie verbindt, verbreed. De werken zijn ondernomen door de heeren Walgraeve en Van der Donckt. Donderdag morgend was M. Van der Donckt, naar gewoonte, reeds van 5 ure op het werk en hield zich bezig met alles na te zien. Om half zes heeft men hem nog ;ezien, maar er waren dan nog geene werk- ieden. Toen de werklieden kwamen zagen zij eenen hoed op het water drijven en her kenden dien als toebehoorende aan M. Van 1 der Donckt. Men verwittigde de policie en deed op- zoekingen. Weldra ontdekte men het lijk van M. Van der Donckt, dat vast zat in het «lijk. 1 M. Van der Donckt moet uitgegleden en in het slijk gevallen zijn, uit hetwelk hij s zich niet heeft kunnen loswerken. M. Van der Donckt telde slechts 33 jaar, hij woonde in de Bellevuestraat, 57 en laat eene weduwe met twee kinderen na, die 8 en 3 jaar oud zijn. Het lijk is naar de Bellevueatraat over- gebracht. Men begrijpt gemakkelijk de droefheid der arme vrouw. Groote feesten worden bereid te Gavere, waar M. Haegens den 18 dezer zijn 5ojarig burgemeesterschap zal vieren. Donderdag morgend, op de wekelijk- sche markt te Boom, werd eene vrouw, wonende te Boom, op heeterdaad betrapt bij het stelen van eenen portemonnaie uit den zak eener andere vrouw, die aan het zelfde kraam stond. Naar het policiebureel geleid, ontkende zij eerst, hoewel de bestolene den geldbeu- hel uit hare handen had gerukt. Doch wanneer twee ooggetuigen den diefstal kwamen bavestigen, deed zij be kentenissen. 't Is slechts twee maanden geleden dat zij betrapt werd bij het stelen van een stuk vleesch. De geldbeugel hield 37 fr., in. Een blad van Brussel meldt het vol gende drama, dat te Verviers voorviel. Donderdag nacht heeft een. 22jarige jonge man, Pierre Delhez genaamd, in zijne woning, impasse Gouvy, twee revol verschoten gelost op dan minnaar zijner moeder, eene 42jarige weduwe. Deze minnaar, de 26jarige Lambert Grignard, die gescheiden van zijne vrouw leeft, werd door de 5 kinderen der weduwi Delhez zeer gehaat, omdat hij over hen den baas wilde spelen, en meermalen vielen hevige tooneelen voor. Grignard werd doodelijk gewond in het hoofd en zijn toestand is hopeloos. Na zijne misdaad gepleegd te hebben, ging de dader zich in het commissariaat van policie gevangen geven. Pierre Delher is naar de gevangenis overgebracht. Dat zijn de vruchten van de blauw-roodc onafhankelijke zedeleer.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2