Donderdag 8 Augusti 4907 5 centiemen per nummer. 57',e Jaar 5971 Ze herleven. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. 'qflÉlÉÉP VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ";Eert Vader eu Moeder. Tï voor mij Er e'"e toe" Voor vrijheid Voor vrijheid HET NAGRAS. EEN EN AN DE It. DE DENDEFBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- I kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verxonden frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schnldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE «OHM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. Aalst, 7 Augusti ÏOOT. Weinige weken geleden troffen wij in 't orgaan dor firma o Vijf Ezels 0° een schrijven aan 't welk de her leving van 't liberalism in Europa en tot zelfs in de vyf werelddeelen luid ruchtig verkondigde.. Nog weinigen tijd en het liberalism zou overal zegepralen en met de catho lieken gebeld wezen... U" Maar aardige herleving en niet min aardige 't Is er meê gebeld In Januari 11. was het algemeene kie zing in Duitschland. Al de partijen 'wierden door den Rijkskanselier met woord en daad aangemoedigd om het ^catholiek centrum te verslagen. Oa Neen, niets te doen en de liberalen rmqwerden integendeel als weggevaagd. Vier a vyf weken geleden kwam het algemeen stemrecht voor de eerste maal in voege in Beieren. Op 167 kamerzetels bekwamen de liberalen er diep in de 26. Onlangs behaalden de catholiekcn in Holland een hunner roemrijkste zege pralen. Nooit werdén de liberalen er zoo deerlijk geklopt. Bij de eerste stem ming verloren zij Rotterdam, Leiden, Schiedam, enz, en bij herstemmingen verloren zij nog twee zetels. Q,. 't Is vooral in Zuid-Holland dat de pas der liberalen werd onderteekond. In den Senaat tellen de liberalen nog - 31 leden tegen 51 der chrislene ""rechterzijde. a Overal verliest het liberalism, de partij der kerkvervolging, veld behalve in Frankryk. Ja, behalve in Frankrijk maar men weet in welken droevigen toestand dit irt «Ongelukkig land vérkeert. Wat wij er dagelijks zien gebeuren en 0>t geen onlangs in 't Zuiden is voorge vallen, werpen een licht dat ons den kanker doet onderscheiden waaraan de gransche samenleving langs allo zyden lebü En onze liberalen treffen daar voor- D| aan die hier zouden dienen na geleefd te worden, kies Wij, catholiekcn,ver3looten die Fran- iche voorbeelden en wij houden het Jiever met dezen ons door andere landen ;be\gegeven. ud: iladi aiin I7e vervolg. necb.j/k ben met alles tevreden de wereld, inp- ,e" al' heeft voor mij geen aantrek- •^mgskracht meer, - ik vegeef hem Moge "e goede God hem ook alles vergeven. «Dat zijn christelijke woorden, ons, jftnstenen, waardig, sprak de pastoor. Maar, beste vriend, zoo Gustaaf nn eens «wam en tot voor uw bed trad, zoudt gii Jan ook rustig en tevreden zijn en blijven?» Jf,mee8terdacht een WÜ1 st'l na, met gesloten oogen, maar hij werd nog bleeker. be,oof bet u, en het zou een groote, 1 seen lichuttaal voorliet bleek aangezicht, r, a laatBte gulden echijn van de onder- £"leven"' laa,8,e «f"cheidB.traal van fchie^V" X® !e"' ii5ïc mee8ter. mi8' «men 1 Wie kent de raadsbesluiten des ui l" T miS8cbien komt Guslaaf, maar n "beler<l, verkcerder en nog dieper ge- Bnk.n dan voorheen. Dat zou bard vallen, 18 1 met heve meester ka" ed,lter 00k n°g z'jn, dat God, ,we.et' het zoo voegt, Gustaaf eerst ïwrttt Cngen' b'J u- "iet opdat hij u rien stinü.6"18 Z°j vra"en' maar om u te jeterpn Cn fan diePgetroffen zich te k Hn.iT Vj°l 'oekombt gered te zijn. k Hoe hard, hoe bitter hard zou dat zijn, Deze landen bewandelen den weg des vooruitgangs,terwijl Frankrijk een pad volgt dat regelrecht naar de afgrond loopt. Medeburgers Landgenooten 1 Do gemeentckiezingen zyn aanst. laat ons, catholieken, moedig cn een drachtig strijden, om aan de liberalen, in steden en dorpen, eene andere ver pletterende nederlaag te doen lijden. Met moed en eensgezindheid gestre den en wij mogen verzekerd wezen dat een schitterende zegepraal onze pogin gen zal bekroonen strijden de liberalen en ze is toch zoo zeer verdrukt... in de liberale partij. Te Gent is het volop ruzie in het liberaal huishouden ruzie tusschen Vlaamschgezinden en de bestrijders der Vlaamsche zaak. Eunen poll heeft er plaats gehad om de liberale candidaten aan te duiden voor de gemeentekiezing van October. Een enkel Vlaamschgezinde candidaat, M. Feyerick, werd door den poll ver- kozezen, en nu wordt die man op de hevigste wijze aangevallen- En dit waarom, vraagt men Niet omdat hij Vlaamschgezind is» o neen, maar ter wille van de vrijheid die men in het liberale kamp zoo lief heeft. M. Feyerick is liberaal, hij wil van de vryheid, die hij als liberaal verde digt, gebruik maken om zijne kinderen op te voeden zooals het hem belieft. Hy heeft de opvoeding zijner kinderen toe vertrouwd aan het catholiek onderwijs. Ware het uitgekozen onderwys protes- tansch, lurksch geweest, dan zouden de liberalen gezwegen hebben gelijk vis- schen. Doch, dat M. Fezerick de opvoe ding zijner kinderen toevertrouwt aan het catholiek onderwijs, zie dat is niét toegelaten. Merk wel op, de liberalen zijn niet tegen den Godsdienst, o neen, ze zijn voor de vryheid En 't is daarom om M. Feyerick te beletten van zijne vrijheid gebruik te maken dat men hem nu zoo hevig aan valt. Een ander liberaal, M. Finet, onder vond ook eens wat het kost van zyne kinderen aan het catholiek onderwijs toe te vertrouwen. De onverdraagzaamheid ging zoover buiten het spoor dat een aanwezige libe raal uitriep Ik bestatig dat gij (de liberalen) de onverdraagzaamheid verder drijft dan de catholieken. En zeggen dat de liberalen strijden voor de vryheid en hij vouwde de dunne, witte handen. Ja, hard, bitter hard zou het zijn, lieve vriend, en de hand des priesters rustte zacht op de bevende handen van den zieke. Maar de laatste jaren hebben u zoo veel beproevingen gebracht, dat gij geoefend moogt heeten op den weg des lijdens. Denk, het is de kelk, dien Jezus, de Heer, aan nam in den hof des olijven, uit Gods hand, en zeg, dat gij tevreden zijt.enhem ledigen zult tot den laatsten druppel. Tot den laatsten diuppel, zuchtte de meester. o Arme meester Gebhardwat een leven, wat een sterven hebt gij Koe moet gij naar den Hemel verlangen, om uit te rusten daarboven, daar, waar geen tranen, geen bitterheden meer zijn, waar niets den vrede des harten storen kan. Daarom, waarde, goede meester, wij zullen eens veronder stellen, dat Gustaaf voor u stond, zooals op dien schrikwekkenden avond, zoo wild, zoo ruw, zoo brutaal en zoo gevoelloos. Wie weet of gij zelf, uw sterven, niet middel zoudt zijn, waar zich de goede God van bedienen wilde, om het verstokte ge moed van den verloren zoon te roeren, en tot God terug te brengen.... Zoudt gij ook dan rustig en gelaten blijven Ja, met Gods hulp, antwoordde hij zacht. De goede, trouwe herder knielde neer en bad met den zieke het gebed Onder uwe bescherming nemen wij onze toevlucht, a Toen nam hij het kruisbeeld, bood het hem aan, en sprak zacht als voor zich zeiven Heer, uw wil geschiede in den Do hooitijd gedaan, beyvert do ver standige landbouwer zich om met wei nig kosten, goed nagras te hekomen. Op onzo dagen bestaat er, gezien de ovorgroote uitbreiding welke do vee kweek gedurende de laatste jaren nam, geenen twyl'el meer nopens het steeds aangroeiend belang eener goede weide. Niemand zal de waarde betwisten het welk goed gras voor do dieren heeft niet alleenlijk is het een smakelijk voe der, maar gezond en zeer voedzaam daarby .Getuige de gestadige aanlegging van nieuwe weiden, getuige de uitge strekte graslanden van het Veurne- Ambacht, waar dit prachtig mestvee aangetroffen wordt, zoo gezocht voor de de slachterij, en dat de bewondering wekt van den vreemden reiziger. Meer nog, treft men in de weiden geen onmetelyk en kosteloos sanatorium aan tegen deze vreeselijke ziekte der rund- dieren,pokziekte genaamd Op de weide, steeds eene zuivere lucht inademende, zich versterkende tegen de wisselval ligheden des winters, wordt het vee wederstaanbaardiger tegen de aanvallen van alle besmettelijke ziekten. Zoodus, heeft do landbouwer er het I grootste belang bij eene goede weide te bezitten, waar hy, na den hooitijd, zijn vee kan op overbrengen. De ontginning der weiden is eeno der uitputtendste teelten ongelukkiglijk bekommert men zich thans nogdikwyls weinig om hare bemesting, onder voor wendsel dal het gras overal groeit, zelfs tusschen de steenen, de distels en de doornen. Doch welk gras Zoohaast dus de hooitijd gedaan en het hooi ingehaald is, kan men het her- schieten verhaasten door eene dosis vloeimest toe te dienen. Bij gebrek hier aan, kan men deze voordeelig vervangen door 100 tot 200 kilogr. sodanitraat toe te dienen, of, gezien het gunstig tijdstip voor eeno snelle salpeterzuurgisting en den lagen prijs waaraan men zich deze meststof kan aanschaffen, door 75 tot 150 kilogr. ammoniaksulfaat. Nochtans staan wij hier zonder voorbehoud eene gemengde stikstofbemesting voor, de helft nitraat en de helft ammoniak sulfaat. Na de hooiltyd laat de flara niet zolden te wenschen zoodat het nagras van min dere hoedanigheid is. Onder dergelijke voorwaarden heeft men er alle belang bij tot eene uitstrooiïng van 300 tot 400 kilogr. superfosfaat, en 100 tot 200 kilo grammen chloorkalium zijne toevlucht te nemen, dit alles per hectare. De uitstrooiïng van het ammoniak sulfaat, het superfosfaat, en de kali, zal door eene duchtige egging gevolgd worden. Eindelijk wachte men er hot vee op te brengen, tot dat de dauw of regen den tyd gehad hebben de zoutachtigo bestand- deelen op te lossen, welke aan de ge zondheid der dieren schadelijk konden wezen, of zelfs nog ergere ongevallen mochten veroorzaken. Meirendaele. Hemel... Gebhard drukte het kruis aan zijne lippen en zuchtte en op aarde. Langzaam rolden de tranen over de uit gemergelde wangen van den stervende. De strijd was gestreden, de overwinning behaald. Hij hield echter het kruisbeeld in de hand en betrachtte het lang en innig. Dat was zijn troost, zijn kracht, zijn hoop. Zijn hoop Ja, hij hoopte altijd nog... Welke vader hoopt niet op zijn kind Beneden was een hartverscheurend too- neel en zonder den minsten troost. In het vertrek voor aan de straat was moeder Gertrud gezeten, in den hoogen armstoel, het door lijden gegroefde hoofd troosiloo8 achterover geworpen, de handen afhangend, zonder mood, zonder hoop. Zij hoopte niet meer. Zij weende niet meer. De wijdgeopende oogen blikten als in het ijl, als verloren, wanhopig. Neen, neen dat had zij niet mogelijk gedacht. Reta knielde naast haar, bleek als een marmeren beeld. Zij bad en weende niet. Ook zij had nog hoop. Het was een treurige groep De pastoor ook had alle moeite bij zulk eenen zedelij ken diepen val, nog iets, nog een sprankel hoop te bewaren. Bij hem was het, gij zaagt het hem aan, een strijd van overtuiging in zijne, zich tegen alles ontzettende verwachting. Hij dwong zich tot hoop, maar ver wachtte niets goeds meer. POSTZEGELBOEKJES. Naar wy vernemen werkt men, op dit oogenblik, in het werkhuis der postzegels, te Me- chelen. aan eene nieuwigheid. Men is, inderdaad, bezig met het maken van postzegelboekjes, welke zullen te koop gesteld worden in al de postbureelen van het land, in October aanstaande. Dat zijn kleine boekjes, welke tien ze- gols van tien, cn twintig van vijf cen tiemen zullen inhouden. De boekjes zullen verkocht worden aan 2,05 fr. zij zullen een blauwen om slag hebben en in zwarte letters het vol gende opschrift dragen 10 zegels van 10 centiemen 20 zegels van 5 centie men. Prijs 2,05 fr. Men zal beginnen met eene party van 250,000 boekjes in omloop te brengen. Het zal belangwek kend zyn te zien of het publiek 2,05 fr. zal willen betalen voor eeno hoeveelheid postzegels die enkel 2 frank waard zijn. Indien de verkoop niet gaat zal men af zien van het maken dier boekjes, welke reeds in zekere andere landen heslaan. DE STRUISVOGEL. De struisvo geljagers hadden in Afrika deze vogels zoozeer uitgeroeid, dat men het dier byna als verdwenen mocht beschouwen. Voor de Afrikanen was dit een groot verlies onder handelsoogpunt. Daarom beproefde men in 1859 in Al- gerië den tam men kweek dezer vogels. In 1863 werd deze proef met 17 stuks in En dat deed hem pijn. In vele zielen, in vele afgronden had hij geschouwd, maar zulk een zwartheid, zulk een laagheid had hij nooit gepeild. En hij had veel gezien in zijn priester lijk leven, de oude pastoor. Woorden van troost had hij niet hij sprak er ook geene. Gustaaf was in geheel nieuwe kleederen gestoken maar van kinderlijke liefde, geen het minste teeken. Het was een verloren bestaan en de drank had al, wat goed en edel in hem was, uitgedoofd, had hem voor al, wat goed en edel was, ontoegankelijk gemaakt. De drank had hem de ziel dichtge schroeid. Met den meester gaat het op het einde aan. Weest daarop voorbereid. Het zal erg, erg zijn, en hij schudde treurig het hoofd. Gustaaf kan hem heden niet zien. O snikte Gertrud, hij wil hem ook niet zien. Hoe hij wil hem niet zien hij ZAL hem zien en er klonk iets van een heilige gramschap door zijpe woorden maar dan eerst voegde hij er bedaard bij wanneer de dood nabij is en wij de gebeden der stervenden bidden zullen. a Ach riep Reta uit, als ware een laatste straal van hoop in haar troosteloos hart gedrongen. Ach mocht als de ijskorst smelten om zijn hart Ik wil naar het kloostcrgaan, de hcele nacht zullen zij bidden voor hem En zij was weg. God moge u verhooren 1 n sprak de de Kaap nagevolgd. Sedert is de struis- vogelkweek op de hoeven zoozeer voor uit gegaan, dat er in 1885 reeds 32,000 gevonden werden by de Kaapsche Boe ren. In 1891 waren er 150,000 en in 1906 378,000 tamme struisvogels in die streek. DE FRAMBOOS. Het jaar 1907 mag door den framboosplanter een jaar van overvloed genoemd worden. Die fijne vrucht, meest door de conservefa- brieken opgekocht, om tot gelei of con fiture te worden verwerkt, werd tot heden aau 40 centiemen den kilo be taald. Men rekent dat een l'ramboosplant dit jaar gemiddeld een kilo vruchten le vert. Een hectare gronds mag 10,000 planten bevatten, die even zooveel kilos vruchten leverende, aan 40 centiemen den kilo, 4000 frank opbrengst geven. Waarlijk eene winstgevende teelt en geen wonder dus dat zij meer en meer veld wint. In 't noorden der provincie Antwerpen, alsook in de naburige Hol- landsche grensdorpen, is die teelt reeds sterk uitgebreid mi neemt zij nog jaar lijks toe. De doofstommen in België. Er zyn in België 13 gestichton voor doof stommen met 1,332 leerlingen. Dat van Antwerpen, Van Schoonbekestraat, be vat 94 jongens het gesticht der Jonge- linckxstraat, te Antwerpen, 80 meisjes Sinte-Agatha-Berchem 118 jongens Brugge, 114 jongens en 91 meisjes Charleroi, 20 jongens Brussel, Papen- vest, 193 meisjes Bouges-bij-Namen, 64 jongens en 52 meisjes Gent (Rooi- gem), 111 jongens; Gent, Molenaarstraat, 74 meisjes; Luik, 63 jongens eo 45 meis je» Maeseyck, 19 jongens en 32 meisjes; St-Lambrechts-Woluwe, 162 jongens. Dus een totaal van 765 jongens en 567 meisjes, Betooging ïrancotte. De Bel gische mutualisten richten eene betoo ging in ter eero van M. G. Francotte, gewezen Minister van Arbeid. Zy worden gericht door L'Union na tionale des F'édéraHons mutualistes neutret de Belgique L'Alliance nationale des Fédérations mutualistes chrétiennes de Belgique; Het bestendig Comiteit der land dagen van de Vlaamsche mutualisten. Bytredingen te zenden aan M. Felix de Myttenaere, Koningslaan, 96, te Brussel, waar men ook inlichtingen kan bekomen. pastoor, drukte de arme moeder de hand en verliet het huis. Diep droeg hij het hoofd gebogen op de borst. Veel hadden zij verdiend, want veel hebben zij gezondigd voor hun zoon maar dit is hard, Heer, sta hen bij I In de groote kamer aan de straat zat vrouw Gertrud eenzaam neer, altijd stil weenend. Een mensch heeft toch veel tranen. Reta kwam weldra terug. Moeder ik blijf bij u van nacht. Ja Gertrud reikte haar beide handen. En Gustaaf Reta boog het hoofd. Hij slaapt, hij heeft weten drank te krijgen. - Lang nog tikte alleen dc klok in haar hooge behuizing. De kamer scheen uitge storven. Kom moeder, wij willen naar boven, naar vader gaan. - Vrouw Gertrud leunde op Reta en beiden verlieten het stille vertrek. In alle vroegte werd er op de deur der pastorie geklopt. Mijnheer Pastoor, zou zoo goed zijn om dadelijk bij Gebhard te komen want het einde was nabij. Het was de stem van Reta. De pastoor was dadelijk ter plaatse. De lamp wierp, onder een scherm door, haar lichtstralen vooral op het bed. Op een stapel kussens rustte het nu zoo uitgema- gerde hoofd van meester Gebhard. Wordt voortgeist,

De Denderbode | 1907 | | pagina 1