Zondag 18 Augusti 1907 5 centiemen per nummer. 57"e Jaar 5974 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het liberaal programma Gemeentekiezingen. DE GOUDKUIL De duurte van het vee. Aan de bewoners van Sint-Jozefsparocbie. Tooneelprijskamp der Calliarinisten. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is: tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post versonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met Si December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. OUIQIJE SU1IM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenJUkiamen fr. 1-00Vonnissen ep S4* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aeocord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne insendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag ia dan voormiddag. Voor de advertentlën uit vreemd# landen zich te wenden tan buraala van dit blad. Aalst, 17 Augusti 1907. voor de aanst. De liberale gemeenteraadsleden van hetgansche land hielden op 9 Mei 11., op 0. L. H. Homelvaart, een congres te Brussel ten einde een gemeenzaam pro gramma vast te stellen voor de aanst. gemeentekiezingen. Al de arrondisse menten waren er vertegenwoordigd behalve dezen van Yper en Turnhout. Onze Aalstersche liberale contro leurs waren er ook vertegenwoor digd. Het zal dus hoogst geraadzaam zyn dat het kiezerskorps dit programma en zijne gevolgen kenne en er kunne over oordeelen. Immers in dit congres heb ben de liberalen vrank, ja, zonder om wegen uitgedrukt welk doel zij bereiken willen. Zij hadden hunne maskers van schijnheiligheid thuis gelaten, overigens het tijdstip der kiezingen was nog verre verwijderd. Bemerken wy vooreerst dat de beslui ten die met eenparigheid werden geno men, ware wetten van vervolging en dwinglandy zouden wezen gelyk in Frankrijk. In zake van openbaar onderwys luidt HET EERSTE PUNT dat, alleen aan de arme kinders, die de offlcieele scholen bijwonen, door de gemeentebesturen onderstand zou ver leend worden. Dus hieruit blijkt dat arme kinders, welke de vrije catholieke scholen bij wonen, al waren zij de schaapjes van doodarme lieden, niets mag gegund worden, zelfs geen lepeltje soep... Voor hen is er niets te bekomen en dat een voudig omdat hunne ouders het christe lijk onderwijs hebben verkozen. Men moet een helsche liberale sectaris zijn om zulk een wreedaardig besluit te nemen. De ouders zouden zich schoon te be roepen hebben op de vrijheid van onder wijs en van denkwijze, maar wie er gebruik zou willen van maken, zou zijne kinders verstooten zien... En om hunne kinders niet te zien behandelen als verstootelingen, zouden zij hunne ziel aan 't maconniek liberalism moeten leveren. Wij vragen het U, gij, werklieden, welke een godsdienstige opvoeding en onderwijs aan uwe kinders wilt bezor gen, zoudt gij dien liberalen goddeloo- zen dwang aanvoerden Wij antwoorden, neen, in uwe plaats verzekerd op voorhand dat ge ons antwoord zult bijtreden. VAN J. li. HUTCHirvaor*. a7« Vervolg. Opeens, en hOg juist bijtijds, stak de kapitein den vinger op. Met een enkelen greep sloeg hij zijne armen om Derrick heen. Deze opende den mond, doch tijd om te echreeuwen had hij niet, want reeds had ik hem mijne pots in den mond ge stopt. Hij worBtelde en schopte als een razende en maakte allerlei zonderlinge geluiden, doch niemand kon hem hooren, en na harden strijd wierpen wij hem op den grond. Dit was de eenige maal van mijn leven, dat ik zijn gelaat met voldoening beschouwde. Terwijl de kapitein hem vasthield, haalde ik van het dek eene koord, waarmee ik hém vastbond wij verzekerden ons, dat de prop behoorlijk bevestigd was, en sjouwden hem toen met Healy;s hulp de ladder op. Terwillè van zijne en onze veiligheid iegden wij hem «eêr ia de boot op het dek. Om twaalf uren waren wij weer op onzen post en Wachtten met ongeduld het oogenblik af bepaald voor den ondergang van de brijc. Hst duurde lang. Als wij khet niet ver- fUndigor geoordeeld hadden, de ichip- HET TWEEDE BESLUIT door het congres gestemd bepaalt dat de gemeentebesturen aan de leerlingen der offlcieele scholen alleen en aan niemand anders hulpgelden, lokalen met vuur en licht kosteloos verleenen mogen. Voor de oudleerlingen der offlcieele scholen alles en voor do anderen niets Het congres besloot verder of TEN DERDE dat de liberale gemeenteraadsleden alle mogelijke middelen moeten inspannen om de christelijke leering en het kruis beeld uit de scholen te verbannen Die verbanning is het opperste doel wit van de liberalen. Overal waar ze meester zijn hebben ze daarvoor hot mogelijke gedaan. Zy handelden op bevel der macounieke logie, die het catholiek geloof wilt uitroeien en hier toe heeft ze de kinderzielen noodig. En in die zielen wil zy haat tegen God en zijne Kerk inblazen, ja, zij wil de opkomende geslachten in goddeloosheid, in god ver loochening doen opgroeien. Men bemerke wel dat die beslissingen der liberale gemeenteraadsleden geno men werden op bevel der maconniek e logien. Medeburgers, Landgenooten, zietdaar het liberaal programma in zake van onderwys. In de aanstaande gemeentekiezing zult gij, die stemgerechtigd zyt, een oordeel moeten uitspreken over dit programma van schandalige miskenning der vrijheid van onderwys endenkwyze, van ongehoorde dwinglandy en vervol ging. Ongetwijfeld zal de overgroote meer derheid der kiezers dit helsche pro gramma verstooten en aan de liberalen toeroepen Neen, wij leveren u de zielen onzer kinders niet Neen, wij willen niet dat onze kinders als goddeloozen, als god- verlooch-enaars, als godsdienstha ters worden opgeleid Neen, neen, wij willen niet dat den schoolstrijd van 1879-84 nogmaals zou woeden, schoolstrijd die zooveel geld deed verkwisten, zooveel tranen deed storten en bloed stroomen. Medeburgers, Landgenooten indien gij voor uwe kinders een gods dienstige opvoeding en een degelyk onderwijs wilt behouden stemt dan nooit voor de liberalen en socialisten. De liberalen en socialisten zyn overal, hier te Aalst gelijk elders, van den zelfden deesem van godsdiensthaat... Laat u door hunne schijnheilige verkla ringen niet om den tuin leidon. Schaart u in de gelederen van 't leger van Godsdienst, Vrijheid en Vader land breukelingen aan wal eerst bij 't aanbreken van den dag met onze pistolen te begroeten, dan waren wij reeds lang weg geweest.Wel twintigmaal zag de kapitein op zijne hor- logie bij het licht van Derrick's lantaarn. Eindelijk kreeg ik opnieuw een schop tegen de beenen. Het is tijd, jongen I Wij hingen de lantaarn zoo hoog moge lijk, en toen begonnen wij ieder aan een kant. Toen de laatsts wig eruit was, keer den wij den sissend en bruischend opspui- tenden vloed den rug toe en als door een atortzee werden wij naar het luik gedreven, De hemel geve dat zij niet te vroeg wakker worden zeide de kapitein toen wij de ladder opklommen. En niet te lang blijven slapen, voegde ik erbij. De lucht schitterde van sterren en deze gaven licht genoeg opdat wij den Ier bij bet luik konden zien staan, oplettend luis terend naar het angstwekkend geluid van het instroomend water. Ja ja mompelde hij goedkeurend knikkend, daar hebben wij het eindelijk Brul maar voort, hoe harder, hoe beter De kapitein brak zijne alleenspraak af doorhem op den schouder te tikken. Ver schrikt keerde hij zich om, want hij had ons niet hooren aankomen. Alles klaar, Healy Alles, mijnhosr, zelfs de stopverf. Overal staat do duurte van vee en vleesch aan de orde van den dag. Onze huisvrouwtjes kunnen geen ander liedje meer, de vleeschhouwers klagen putten in de aarde, niet zonder reden, en do boerkens wrijven glim lachend in de handen. Maar, waarbij komt het nu dat het vleesch zoo duur is Ziedaar do vraag die gedurig gestold wordt. 't Is met liet vee en het vleesch gelijk met alle andere waren het is duur als er weinig is. En waarom is er weinig vee Dat is eene andere vraag, maar die toch ook gemakkelijk to beantwoorden valt, als men een weinig kennis van de zaken heeft. Iedereen weet dat het Holland is dat ons het meest vee toezendt. Nu, over tien en vijftien jaar was het vee doodgoedkoop de landbouwers kloegen daarover hier te lande. In Holland tras het 't zelfde. In België hebben onze landbouwers zich dan vooral beginnen toe te leggen op de melkvoortbrengst en de melkeryen hebben eene groote uitbreiding geno men. Maar sedert dien is het v vetten van slachtvee niet vooruitgegaan, terwijl onze bevolking aangroeide. In Holland hebben de boeren wat anders gedaan. Beesten vetten met verlies, zegden ze, dat kan niet zijn. Ze hebben hunne weiden omgereden en ze hebben er aardappels in geplant. Dat lukte goed, en ieder jaar werden er meer weiden omgereden en meer aardappels geplant. Zoo komt het dat het grootste deel der eerste nieuwe aardappels die in onze steden geëten worden uit Holland komen. Als men nu door Holland reist dan ziet men gansche streken, welke vroeger ééne weide uitmaakten, waarin duizen den koppen vee liepen, in bouwland veranderd. Verstaat men nu waarom er minder vee is en het vleesch duur Het is natuurlijk dat de landbouwers, vooral do Hollandsche, zich weer zullen beginnen toe te leggen op den kweek van slachtvee, omdat het vse nu aan hoogen prijs is. Maar in den landbouw kan men niet in éènen oogwenk van stelsel verando ren. Om meer vee te kweeken moot mon het land meer in weiden leggen. Dat zal natuurlijk maar gedaan wor den bij gedeelten. Daarbij, het duurt ten minste twee, driejaar eer eene nieuwe weide weer in haren vollen trok is. Juist, de stopverf. Ik denk dat wij die spoedig zullen noodig hebben. Waar is het meisje Ik moet haar spreken. Melisse kwam uit de schaduwe van de kombuis, volkomen kalm,maar doodsbleek. Weet gij den tijd, kindlief vroeg de kapitein. Ja, mijnheer, antwoordde zij zacht. In de kajuit brandt licht en kan ik het uur zien. Goed. Dus om tien minuten voor vier uren maakt gij iedereen aan boord wakker. Ik denk dat gij hun niet zult behoeven te vertellen wat hun te doen staat. Ik zou u willen meenemen, lieve, maar... Ik weet het, mijnheer, viel zij snel in. Ik ben er trotsch op, hier te blijven. Doch ik zag, hoe zij op hare lippen beet, als om hare tranen te weerhouden. Hij kustte haar op het voorhoofd. Denk er dus aan, tien minuten voor vier uren. Wij aien u spoedig weêr. God moge over u waken, zooals gij over hen. Hij wses naar de kajuit. Zoo lieten wij one Healy voorop, en ik Melisse toewuivend met eene luchthar tigheid, die mij geheel vreemd was over de verschansing zakken in den boot, die op ons wachtte en verlieten het veroordeeld schip. Melisse zag ons na tot de duisternis ons aan hare blikken onttrok en met een zwaar gemoed hanteerde ik de riemen. Zou ik haar ooit weerzien Dat wist God alleen •n nu de teerling geworpen was, beval ik haar in Zijne hoede niet zonder bitter Bijgevolg is het te voorzien dat het vee en het vleesch, nog verscheidene jaren duur zullen blijven, als het nog afslaat. (De Volksvriend). Stoomtram Aaeclie A»i -Oordegem.In de maand Mei 1906 bracht deze tram op reizigers en koopwaren fr. 4256,41 en in Mei 1907,reizigers fr. 4193,90 en koopwaren fr. 331,75, 't zy te samen fr. 4505,65 of eene vermeerdering van fr. 249,24. Van 1 Januari tot einde Mei is de opbrengst 1906 Reizigers en reisgoed fr. 18,681,85 1907 19,288,75 1906 koopwaren 1,112,62 1907 1,436,30 De gezamelyke opbrengst voor 1906 is dus fr. 19,794,47 en voor 1907 fr. 20,725,05, 't zij eene vermeerdering van fr. 730,58. Do middelbare ontvangsten zyn Kilom-dag. 1906 fr. 5,39 1907 fr. 5,65- Kilom-trein 1Ö06 fr. 0,52 1907 fr. 0,54. Er is dus eenige verbetering. Ocmiuiie Uaroehlnnen. Troostelyk is het voor een Priester hert etf stichtend voor iedereen hoe over al, de gansche Catholieke Kerk door, de godsvrucht tot den H. Jozef verspreid is en vurig geoefend België nochtans schynt hierin uit te nemen bijna geene landstreek is er vooral in Vlaanderen waar geen prachtige tempel is opgebouwd den *H. Jozef toegewijd als 't ware om de be scherming van dien machtigen patroon van Kerk en land over de geheele streek te bekomen en te bewaren. Het land van Aalst ook heeft het groot gsluk dergelyken tempel te bezitten de nieuwe kerk van Sint-Jozefspa- rochie sedert vele jaren werd zij op gebouwd maar tot heden nog bleef zy onvoltrokken. Sinds lang was het de droom der Geestelijke Overheid, de vurige wensch der parochianen, stede lingen en buitenlieden dat onze zoo schoone kerk door een even schoonen toren zou bekroond worden Nog enkele maanden geduld, en de droom zal verwezentlnkt, de vurige wensch zal vervuld zyn Nochtans, wy mogen het u niet ver bergen, Beminde Parochianen, geduld alleen is niet voldoende zoo groote werken veroorzaken groote kosten, vra gen veel middelen Ondanks de milde toelagen van het Stadsbestuur, toch moet er nog veel door de christene liefdadigheid geschonken worden. Het is waar, en mot innige voldoening mogen wij het u mededeelen, de prach- spijt en berouwvolle «elfbeschuldiging,... De wind was bijna geheel gaan liggen, maar de zee stond nog hol en de golven sloegen omhoog naar de sterren, als mon sters, door de duisternis uitgebroed. Hunne ruige, lichtende toppen tilden de boot op als een kurk en lieten haar minachtend weêr vallen, om donderend in vurige gelederen tegen de granietrotBen van de kust op te stormen. De brik lag dicht bij de kust voor anker, en weldra waren wij midden in de woedende golven. Voor een ongeoefend oog vaarden wij recht op de rotsen aan, maar de kapitein kende de kust. Houdt u goed riep hij, half opstaande, om het roer beter te kunnen besturen. Onder de leiding van zijne geoefende hand maakten wij gebruik van een geweldige golf, die ons in een wolk van schuim en onder een gesis als van tien duizend slan gen een heel eind op het strand zette. Wij kwamen terecht op eene smalle strook van zand, tusschen de granietrotsen, die van alle kanten hare gevaarlijke klau wen uitstrekten, en wij moesten haar vast maken bij den glans van de sterren en van de lichtende golven. Op de helft van hare lengte liep de zandstrook in de zee uit, en het water, dat in vurige gelederen kwam aanstormen, werd met onverzadelijke be- geerigheid verslonden door een zwarten afgrond, die gaapte in den lagen rotswal, die de strook aan de landzijde afsloot. Healy, zegde de kapitein opeens, waar zijn de wapens Ik zie ze niet. tige tombola die wij ten voordeele der kerk hebben ingericht, geniet overal, den grootsten bijval talrijke buitenpa rochiën reeds hebben geerne eene milde bijdrage geofferd tot de voltrekking van zoo een grootsch werk. Het is waar ook, dat wij rekenen óp de hulp van al onze medeburgers geen enkel Aalste- naar, wy verhopen het, zal de voldoe ning willen derven toch iets te hebben bijgebracht aan het opbouwen van Sint Jozefskerk. Doch het blijft even waar, Beminde Parochianen, dat gij het zijt die den grooten slag moet geven aan u, bewo ners van Sint Jozefsparochie, aan u door tene milde gift die elk zal regelen naar zyn vermogen edelmoedig mee te werken aan de kerk die gy om zoo vele opofferingen met fierheid moogt de uwe noemen Opdat iedereen de gelegenheid zou hebben zyne offerande bij te brengen, hebben wy een Comiteit gesticht uitslui- telyk gelast met hot plaatsen onzer loten. Wilt, als 't u belieft, aan deze be reidwillige personen een gunstig ont haal verleenen, verspreidt ook gij zeiven loten overal en zooveel gij kunt, 0,50 fr. het lot. Prachtige prijzen zijn reeds gekocht en van heden af uitgesteld in de Leo- poldstraat n° 58, doch zoo velen nog ontbreken ten allen tyde zullen zy roet veel dankbaarheid aanveord worden ten huize der Eerw. Geestelijken en ook in voornoemd lokaal Kattestraat, n° 58. Wy durven hopen, Beminde Paro chianen, dat gij allen aan onzen drin genden oproep uiterst welwillend en zeer mildig zult beantwoordenwij ver zekeren u eene rechtzinnige en blijven de dankbaarheid, en beloven vurig te bidden opdat als loon uwer mild heid de machtige H. Jozef uwe huis gezinnen zou beschermen en do Heer u vergoeden door rijke zegeningen. Eerbiedig verkleefd in O. H. J. G. D. WILLEMS, Paetoor van Sint Jozef. Aalst, den 1 Augusti 1907. Wy zijn overtuigd dat die oproep niet zal onbeantwoord blijven zoo van we- ge de parochianen van Sl Martinus en van Mijlbeke als van weg e de parochia nen van Sl Jozef. De liefdadigheid der christene bevolking der stad die zich nooit vruchteloos laat aansporen wan neer het de ondersteuning geldt van welkdanige goede werken, zal voor zeker medewerken om het grootsch en godvruchtig werk door den Heer Pas toor Willems ondernomen ten goede te brengen. op aan, dat de frankeerzegels altijd geplakt worden in den rechter boven hoek van den omslag op het opschrift der brieven, kaarten, nieuwsbladen, drukwerken, enz. Met hetzelfde doel, wordt aanbevolen de tekst der handelsfirma's aan de linker zijde der omslagen te drukken, zoodat in den rechter bovenhoek plaats genoeg vrij blijve voor het opplakken van de frankeerzegels. In scholen en schoolboeken diene ook over het schryven van adressen en het plakken van zegel», zooals verlangd wordt, onderrichtingen te worden ge- Verzending van brieven. De volgende raadgevingen worden ln den Moniteur afgekondigd en met tae- keningen opgehelderd. Tot snelle en gemakkelyke afstempe ling van de poststukken, dringt het beheer van Posterijen er met nadruk Dan liggen zij in de andere boot, antwoordde Healy. In de andere riep de kapitein. In de andere boot, in die op het dek. Dan kunnen de schurken daar aan boord nog eens hunne spieren inspannen, als zij naar land roeien. Misschien krijgen zij er behoefte aan, dacht ik zoo, en daarom borg ik ze bij de schuppen. Hij deelde dit in allen eenvond meê, zoo- als een kind zoo gedaan hebben maar op ons, die het geheeie gewicht van zijne woorden begrepen, maakte het eenen in druk, dien men beter kan gevoelen dan beschrijven. Vriend 1 vriend liep de kapitein wanhopig. Nu hebt gij alles bedorven 1 Hoe zoo, mijnheer Hoe zoo Wel, door uwe gevloekte ezelachtigheid. Begrijpt gij dan niet, dat ge de wapens juist gelegd hebt, waar zij zeker tegen ons gebruikt zullen worden. Daar heb ik in het geheel niet aan gedacht, mijnheer, zeide Healy peinzend over zijne kin strijkend. De kapitein viel hevig tegen hem uit, en begon zich tegelijk uit te kleeden. Wat nu, vader vroeg ik. De wapens jongens Als die niet weggenomen worden zijn wij verloren En de boot moet ook teruggebracht wor den. Hij sprak de waarheid. De wapens moes ten uit den weg geruimd en de boot moest terug gebracht worden. Maar daarna moest Aan dezen wedstrijd uitgeschreven te gelegenheid van het 800" verjarings feest der slichting van de Rederykka- mer, zullen volgens de algemeene voor waarden, slechts acht maatschappijen deelnemen. Wij laten hieronder de naam en zetel dezer laatsten alsook de op te voeren stukken en dag der optreding volgen. 19(17. 22 September, De Eendracht, S' Jans- Molenbeek Eerloos drama en Do Speelman op 't dak, zangspel. 3 November, De Kunstminnaart, Sl Jans-MolenbeekKermisklok, Doods klok, drama en De Duivel op 't Dorp, blyspel met zang. 15 December, OrdeioachtBorgerhoutJ De Weldoenors der Menschheid, drama en Eene Uitvaart, blyspel. 1908. 19 Januari, De OngeleendenLitr Zwarte Griet, drama en De Man dio de broek draagt, blyspel. 2 Februari, Willem Ogierkring, Ant werpen De Goudboer, drama en Onder Ons, blyspel. 23 Februari, Taal en Vrijheid, Meche- len Langs Doornenweg, drama en Een schat van een vrouw, blijspel met zang. 15 Maart, De MeibloemBrussel Verloren Eer, drama en Vador Pluimsteen, zangspel. 29 Maart, De Wijngaard, Brussel Roze Kate, drama en Schampavie, zangspel. De toegangsprijs tot deze vertoonin- geu is vastgesteld als volgt Voorbehouden genummerde plaateen van nummer 1 tot 60, fr. 3,00 do volgende nummers, fr. 2,50. Niet voorbehouden bencdenplaateen fr. 2,00. Balcon fr. 1,00 en 0,50. Abonnementen geldig voor 6 vertoo ningen, zijn verkrijgbaar aan den prijs van fr. 7,50 bij M. Maurits Bekckman, Schatbewaarder. De abonnementen kun nen per briefwisseling besteld worden. degene die dit volbracht had, naar wal terug zwemmen, en dat was geen werk voor hem, want ik was jonger en zwom beter. Gij zult niet gaan vader 1 riep ik en daar ik zag, dat hij zijn frak reeds uit had, greep ik hem bij den arm. En gij ook niet I riep Healy den mijne vattend. Laat mij los zegde de kapitein drif tig tegen mij. Handen weg 1 zegde ik op denzelfden toon tot Healy. Laat gij dan uw vader ook lo» I sprak Healy tot mij. Ik geloof dat ik kou heb gevat, seide de kapitein. Zoo'n roeitochtje.... Waarlijk 1 ik brand van koorts riep Healy. Een zeebad. Stil I zegde ik, besloten den knoop door te hakken. Met die kinderachtigheid verspelen wij onzen tijd. Laat ons er voor loten. Ja,dat is goed stemde de kapitein toe. Ja. ja herhaalde Healy. Zooals ik verwacht had, begonnen zij onmiddellijk de loten gereed te makan en intu8schen sloop ik opgemerkt weg, trok onder het loopen mijne vest uit, sprong in de boot en schoot jhaar in zee, eer zij mij nog gemist hadden. Ik trok snel mijne laar zen uit, wierp ze op 't strand, op gevaar af, van tegen de rotsen verpletterd te worden, waarop ik in mijne luchtige kleeding de rit men gretp om naar de brik te roeien. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1