Bericht aan de Neringdoeners. DITJES en DATJES. Stad Aalst.-Werkbeurs Zondagrust. Allerhande nieuws. DE HOEST h°e erK, h,j °°k Melrose HAAR HERSTELLER Frankrijk. Het Bestuur der Koninklijke Rederijk kamer De Catharinisten - heeft beslist, volgens een gebruik in de groote Steden bestaande, de programmas der Vertoonin gen van den Tooneelprijskamp te doen drukken in boekjes waarin de handelaars en neeringdoeners aankondigingen kunnnen doen plaatsen ten einde hunne zaken rucht baar te make en deze te doen kennen. Wij denken dat, aangezien deze vertoo ningen druk zullen bezocht worden, zoowel door inwoners der omliggende gemeenten als onze medeburgers, dit een uiterst gun stig middel is om reklaam te maken, en kunnen hen niet genoeg aanraden van deze gelegenheid gebruik te maken. Voor de voorwaarden wende men zich tot M. Prosper D'Hoir, Secretaris der feestcommissie. Gelijk eei-tijdtt liïer. Le Matin een dagblad van Parijs, heeft zekere stadsbestuurders onder vraagd over den toestand van het lager onderwijs in Frankrijk. De verkregen antwoord zegt overvloedig veel,is hoogst leerzaam en luidt De regeering (de Fransche) verwe- reldlijkt het onderwijs maar zij laat de kosten dier verwereld- lijking ten laste der gemeenten. Langen tijd, werden alzoo dertien plaatsen van onderwijzer, geheel en al ten laste der Stad Narbonne ge- laten. Nu geeft Narbonne jaarlijks, voor bet openbaar onderwys, een goed 20,000 £r. meer uit dan in a 1900. En voor die hoogere uitgave, is geen centiem nieuw inkomen... Het gemeentebestuur van Narbonne, ziet dan ook zyne schuld alle jaren aangroeien. Zekere klassen hebben.... vierleer- lingen, en de stad moet betalen. Men a behoudt de onderwijzers, die voor de a regeering propagande maken, a Zou men niet zeggen dat het een uit treksel is van een catholiek blad van België, geschreven tijdens den ongeluk- kigen schoolstrijd van 1879-1884 Maar neen c Le Matin - is een orgaan der combisten en de inlichtingen weiden bezorgd door den socialist Dr Ferroul. 't Moet er wel schandalig toe gaan in Frankryk. Een O in 't cijferen. 't Or gaantje der Aalstersche roode leepe- rikken.die de snullen zoo fijnekes welen te scheren zonder zeep, bespreekt het vraagstuk van een cartel te Aalst tus- schen liberalen en socialisten in de aan staande gemeentokiezing. Slechts wordt er gewag gemaakt van twee oppositie-partijen die in den Raad zouden kunnen vertegenwoordigd zijn, namclyk,de liberalen en socialisten... Dus de 3e partij, deze der Daensisten, telt niet meer, z'is een O in de poli tieke becijfering der roodje3 ge worden ja, ze wordt als een te verachten iets aanschouwd, nog slechts goed om zich op sleeptouw te laten nemen. Zal die versmading goed moeds aan genomen worden *4. Ifte Processie te gelegen heid van den feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, welke Donderdag 11. onze straten doorwandelde mag voorzeker als eene der luisterrijkste en prachtigste gehouden worden welke men aanschou wen kan. Het weder scheen ongunstig, eene regenbui een halve uur voor dat ze onze St Martinuskcrk zou verlaten, zou den uitgang beletten, doch het weder klaarde op en ze kon haren luister en pracht ten toon spreiden langs de be- vlagde en versierde straten van haren doortocht in de welke zich eene inge- togene menigte had geschaard. De be- vlagging en versiering der huizen was, men mag het zeggen, algemeen slechts hier en daar trof meneenige uitzonderin gen aan die door 't volk met den vinger wierden aangewezen. Onze Stedelijke Overheden volgden het H. Sacrament als ook eene talrijke biddende menigte. Medeburgers Het zou u grieven, wy zyn er zeker van, moest men de Processiën afschaffen... Zoo lang de catholieken aan 't Bestuur van 't Land en onzer Stad zullen zyn, zal er geen gevaar voor wezen... Maar moesten de liberalen en socialisten hier meester worden, 't zou geen twee jaren duren of alle openbare uitoefeningen van den Godsdienst zouden verboden worden gelijk in Frankrijk. En dan geene pro cessiën meer, geene kerkolykc begra fenissen meer, enz. enz... Wat is dus onze plicht indien wij die openbare uitoefeningen van onze Gods dienst in eere willen behouden Onze plicht,onze opperste plicht is onbetwist baar van te zorgen dat de liberalen en socialisten van 't bestuur van Land en Stad verwyderd worden. Geen geuzenaan *t bestuur Ziedaar ons wachtwoord... Ufog de a «kwestie. Bij gebrek aan ernstige beweegreden, brengen onze blauwe en roode tegen strevers nu in, dat de vergunning is toegestaan geworden aan eene rijke calholieke sociëteit die er veel geld zal meè winnen. Dus aan eene calholieke sociëteit... Nu wat is de waarheid Die sociëteit is eene naamloozc stich ting. hare actiën of aandeelen worden dagelijks ter beurs verhandeld. Wie er lust toe heeft, kan ze aankoopen Nu, wie weet hoeveel dezer actiën in han den zijn van de roode cresussen als kas teelheer Vandervelde, Picard, Furné- mont, van ryke liberalen, enz. enz. Wie weet of Anseole er ook geen bezit Er is weinig aan te twijfelen of al die mannen zitten met actiën dezer soeieteit in hunne brandkast, want als er centen te verdienen zijn, treft men ze overal op den eersten rang aa Neen, neen, ze spuwen er niet naar Wanneer gaan do liberale contröleurs ons eens doen uitleggen door de schrij- felaars van 't Kelderorgaan hoe het komt dat de regie jaarlijks een winst van 100 duizend frank zou geven terwijl Groene Pie vindt dat het maar 50 dui zend frank zou wezen Wij wachten nu al acht maanden en nog geen uit slag Zwduw en duiven. Eene zwaluw heeft het in snelheid verre tegen de duif gewonnen. Een Antwerpenaar heeft onlang» de volgende proefneming gedaan, ter gele genheid van eenen wedstrijd voor reis duiven tusschen Gompiègne en Ant werpen. Er in gelukt zijnde eene zwaluw te bemachtigen, welke onder het dak zyner woning huisde, gaf hij die mede aan den persoon die de reisduiven verge zelde met zending het diertje gelijktijdig met de duiven op te lateii. De zwaluw werd dus te 7 1/4 uren, gelyktykig met de duiven opgelaten. De vogel nam onmiddellijk de richting van het Noorden, terwijl de duiven eenige zwenkingen in de lucht maakten, om te zoeken in welke richting zy moesten vliegen. Te 8 uren 23 deed de lentebode haren intocht te Antwerpen en verhaastte zich terug haar nest op te zoeken. De eerste duiven kwamen enkel te 11 1/2 uren in hun hok. Do zwaluw had 235 kilometers afgelegd in een uur en 7 minuten, zijnde eene snelheid van 3,335 meters per minuut of 201 kilo- metei's per uur. Welke automobiel zou even ras kun nen rijden Over de Chartreuse, die eerder •en geneesmiddel is, dan eene tafel likeur, geven wij hier eenige belangrijke inlichtingen Iedereen weet dat de monniken der Grande Chartreuse uit Frankrijk verdrevon werden, dat zy zich in Spanje gevestigd hebben, te Tarragone. en dat zy daar hunne likeur maken, waar zij het geheim van bewaard hebben. Voor hunne uitdrijving, verkochten zij jaarlijks 2,200,000 liters hunner likeur. Zy verveerdigden die met op rechten wijnalcool zij hadden drie groote stokerijen opgericht, in de depar tementen Aude en Herault. Het bereke nen der hoeveelheid wijn, welke zij daar gebruikten, is gemakkelijk te doen 2,200,000 liters likeur van 60° verte genwoordigen 1,320,000 liters zuiveren alcool, die maar kunnen getrokken worden uit 26 millioen 400,000 liters van dien slappen wijn van 5°, welke de wijnbouwers uitLanguedoc tegenwoor dig onmogelijk verkoopen kunnen. De nagemaakte Chartreuse van tegenwoordig wordt in Frankrijk toe bereid met nijverheidsalcool van tweede en dorde hoedanigheid die brandewijn, bestemd om legen 6 fr. 80 den liter ver kocht te worden, komt op 85 centiemen den liter te staan. De zakenvereflenaar heeft het merk (maar niet het geheim der samenstelling) aan het huis C... verkocht, voor de belachelijke som van 500,000 frank...— Het weze in het voorbijgaan gezegd dat, kort voor hunne onteigening, do Kart- huizers, voor dezelfde zaak. een aanbod van 12 millioen geweigerd hadden, dat hun gedaan werd door een Engelsch- Fransch syndikaat, aan welks hoofd M. Poidatz stond. OUDE KRONYK. September I754- Den eersten deser is het tot - Erpe geweest het 100 jaerig jubilé van het broederschap des aid H. dryvuldig- - heyd waer dat veele parochiën offeranden hebben gebrogt maer N ieuwerkerken niet. Nieuwerkerken en Erpe leefden dan wel licht in oneenigheid. Den 15 deser is het tot Dendermonde geweest het 900 jaerig jubiléz van de H: H: waer hebben met duysende men- schen geweest want de cavelcade was schoon met een oorlog schip. 'T ros bayaert, de vier ymans kinderen. 'T rat van avontiere, eenen Kemel, swaene, reuse, knaptant de gulden, prinse Char- les verbeid, 't huys van Oostenrijk met verschyde triumph waegens. Wat de kronijk8chrijver door de H. H. beduiden wil, kunnen wij niet raden, wil- licht bleven er een of meer woorden in zijne pen. Ongetwijfeld zal er van dezen Jubilé nog wel 't eene of andere zijn be waart gebleven 't welk ons verder zou kun nen inlichten. A GROKNE PIE verwijt aan M. Plancquaeit dat het zijne schuld is dat M. Van Damme zijn gegeven woord, zijne geschrevene verbintenis miskent, of liever, verbreekt... En waarom In begin Mei 1907, Hij (Plancquaert) schreef hem (aan Van Damme) of deed d hem schrijven, twee maal... Geen ant- d woord I!!??Daarop haastige beslis- singen, postkaarten, artikel» in 't Recht, zelfs vóór 29 Mei, dag der kiezing van h 1904.... Nu doordat niet antwoorden, door die driftige openbare aanvallen, nu is alles in de war, en de Bewaarders steken den kop in de lucht, denkende op o de voordeelen die zij uit de verscheuring gaan trekken te Gent, te S' Nicolaas, te Dendermonde, te Brugge en wellicht ook in Aalst. Wellicht 'of misschien) ook in Aalst 1!? Maak u toch geene illusie», Groene Pie... Dank aan afkeurlijke middelen zijt ge langs 't achterpoortje in 't paleis der natie kun nen sluipen. Vier jaren zal het Arrondisse ment van Aalst ter Volkskamer zijn verte genwoordigd geweest door eenen zeeveraar zoo belachelijk als onbekwaam om onze belangen te verdedigen, 't Ia eene schande voor 't Arrondissement van Aalst en hieraan moet een einde gebracht worden en die zal er aangebracht worden, want ge zult vast en zeker den hol op zijn Houdt het u voor gezegd, Groene Zeeveraar Komt t© vt-rsclii jucn DE HOPTEELT door Paul Pipers Pro fessor van Landbouwkunde aan het Ko ninklijk Atheneum te Antwerpen. Bedoeld boekwerkje, 48 bladzijden, handelt over De Hop en hare teelt in België. Soorten en kenmerken. Teelt der Hop. Be mesting der Hop. De vijanden der Hop. Het drogen der Hop. Het zwavelen der Hop. Het inpakken der Hop. Benuttiging van oude en uitgeputte Hop. Prijs fr. 0,80. Op aanvraag zal men 't boekwerkje ten Bureele van De Dbn- derbode bezorgen MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Kaiiei, VAN Oft?: PUTT15, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. AALST. De Turn-afdeeling STEUN GEEFT MOED, van onzen Catholieken Werk mans- kring, heeft zich Zondag 11. naar Waerschoot begeven, om er deel te nemen aan het VIII Gouw feest dat aldaar gevierd werd. Eens te meer zijn onze moe- - digc turners met groote eer uit het strijdperk getreden, zij behaalden im mers drie eerste, en twee tweede prijzen, in de volgende prijskampen Toestel-oefeningen le pr. 100 p. op 100 Wapen-oefeningen 1* pr. 93 p. op 100 Pyramieden l«pr. 76 p. op 80; Gezamentl. oefenin gen voor leerling0 2epr.89»/tp. op 100; Gezamenl. vrije oefe ningen 2" pr. 85 p. op 100. Onze hartelijke gelukwenschen aan onze dappere turners, en bijzonder aan hun geachten Voorzitter M'K.DeWolf, en ijvervolle Bestuurder Mr L. Teir- linck. Dat menige lekkere pint op dezen schitterenden uitslag gepakt werd, hoeft niet gezegd. De muziek-afdeeling van den Turn kring, welke deze laatste vergezeld», gaf te Waarschoot een puik Concert, onder leiding van Mr K. De Mette, en bekwam een overgrooten en welverdien den bijval. Vooral de knappe solisten MM. Karei De Naeyer (kleine fluit) en L. Van den Hauice (trombone), werden geestdriftig toegejuicht. Vragen door de Patroons 1 Huisknecht1 Magazijnier voor brei werk 3 smeders 2 schrijnwerkers 1 Vuurstoker 1 dienstmeid. Staatsmelkei'ijscbool voor Jongelingen 1© Borsheke. Het Bestuur der Melkerijschool voor Jongelingen te Borsbeke bericht de be langhebbenden, dat een nieuwe leergang zal beginnen den 1 September aanst. Ora als leerling aangenomen te wor den moet men 1° Ten minste 16 jaar oud zijn. 2° Van goed gedragen zeden zijn. 3* Ten minste een goed lager onder wijs genoten hebben. De leertijd duurt 4 maanden en is gansch kosteloos. De leerlingen zijn vrij van 's Zater dags middags tot 's Maandags morgens, en kunnen dus den Zondag in hunne familie doorbrengen. Voor vérdere inlichtingen wende men zich tot den Bestuurder Mr H Mise- rez, Staatslandbouwkundige te Aalst, of ter Mclkerij te Borsbeke. De belanghebbenden zijn verzocht zich ten minste 8 dagen voor den aan vang der lessen te laten inschrijven. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 18 Augdsti, M. Bonner, Bisschopstraat. Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. AALST. Donderdag, O. L. Vrouw Hemelvaart, bevonden de kinders van Mar- tinus De Saedeleer, wonende Lange Rid derstraat, zich aan de Zeebergsche brug en een jongentje van 5 jaren Frans genaamd, wilde zijne handjes in 't water waeschen. Zijne zuster Melanie, oud 10 jaren, was hem hierin behulpzaam. Nu Melanie gleed uit en schoof den Dender in haar broertje meeslepende Zekere Frans Arents die het bemerkte sprong dadelijk gekleed in 't wa ter en kon gelukkiglijk de beide kinders redden die zonder zijne moedige daad gewis zouden verdronken zijn geworden. Deze daad van zelfsopoffering verdient beloond te worden. - BOTTELARE. Deftig gevecht. De paarden tentoonstelling van Zondag laatst, te Bottelare gehouden, werd geslo ten met een banket, waaraan bijna uitslui tend liberalen alleen deelnamen en dat eindigde in eene vechtpartij. Op het oogenblik der heildronken, meende zekere liberaal, bijgenaamd Demblon van Bottelare, het voordeelig eenen uitval te doer, tegen de catholieken. Dit viel in den smaak niet van MArthur Van de Velde, burgemeester van Landskouter, plaatsver vangend provincieraadslid, die tegen dezen uitval protesteerde. De liberale redenaar wilde de tegenspraak niet dulden en ging M. Van de Velde langs achter te lijve, hem bij den nek grijpende. M Van de Velde kon zich loswringen, maar de Bottelaarsche Demblon herbegon en poogde te slaan. Eene algemeene vechtpartij ontstond en de drie of vier aanwezige catholieken wer den geslagen en mishandeld. Erger nog, VI. A. Van Poucke, de be kwame secretaris van het Cornice Nazareth, die als jurylid uitgenoodigd was, werd op zijne beurt ook aangerand door eene bende liberalen, en kreeg ook slagen men rukte hem den col en den plastron van den hals, en zijn lichaam was overdekt met kneuzin gen. Gelukkig dat de daders van dezen laffen aanval gekend zijn. Eene klacht is bij den heer prokureur ingediend, en vervolgingen worden ingespannen tegen den heldhaftigen Demblon van Bottelare en zijne vrienden. Ziedaar de liberale verdraagzaamheid ziedaar hoe eene liberale tentoonstelling en een liberaal banket eindigen, en hoe de liberalen hunne erkentelijkheid betuigen aan de catholieke juryleden. GEMEENTE ERPE. Morgen Zondag 18 Oogst, Plechtige inhuldi ging van den heer JEAN MEULEMAN, als Burgemeester. Om 1 i/a uren namiddag zal een prach tige Stoet gevormd worden aan de Vijf Huizen, alwaar de heer Burgemeester ko mende van Aalst, denzelven zal vervoegen om den optocht naar de Dorpplaats voort te zetten. Naar men ons meldt zijn de inwoners van Erpe aan 't bereiden der versierselen en vlaggen waarmee hunne woningen in feesttooi gaan prijken, 't Zal een uitstapje naar Erpe weerd zijn. MOORSEL. Programma van het Concert gegeven te Moorsel Woensdag 21 Oogst 1907, om 6 uren stipt door het muziek van het 3dc regiment Lansiers, onder het bestuur van M. H. Delplace. 1. Marche des Nobles H. Delplace. 2. La prise d'Alger, ouverture, Auber. 3. Danse fantastique Blampain. 4 Fantaisie sur l'opéra comique. u Les Saltimbanques L. Ganne. 5. Belle Hongrie Czardas. Wibert. arr. par H. Delplace. Wer<l i© Korti'ijk vei-. Iiaald Een inwoner van Kortrijk zegt hier rechtzinnig en volgaarne de wijze dat hij eindelijk verlicht en vervolgens ge nezen werd van eene aandoening, die zijne wanhoop uitmaakte, degene, die aan ader- spattige zweren, eczema, speen, dauwworm, enz., lijden zouden wel handelen er voor deel uit te trekken. M. Holvoet De Boeuf, 28, Houtmarkt te Kortrijk. zegt ons Sedert vier jaren leed ik van uitwendig speen, mijne pijnen waren zoo hevig, dat ik niet gezeten kon blijven en zeer dikwijls was ik van den slaap be roofd, ik had menige middelen zonder uitslag beproefd, was zelfs dikwijls geope reerd geweest, maar de kwaal keerde altijd terug, ik wist niet wat doen en was wan hopig, toen ik 't gebruik deed der "Foster's Zalf» verkocht te Aalst bij M. De Valke neer, apotheker, waarvan men zooveel goed zeide.Ik wil hier zeer rechtzinnig bekennen dat mijne vreugde groot was toen ik van af de eerste toepassingen eene groote verlich ting kon bestatigen en reeds van den vijf den dag was ik teenemaal genezen. Ik denk dus mijne dankbaarheid voor zulk een kost baar middel te moeten betuigen met het degene aan te bevelen, die lijden zooals ik leed, overtuigd zijnde hen eenen dienst te bewijzen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De jeukingen, eczema, het speen, alsook al de huidaandoeningen in 't algemeen zijn eene aanhoudende kwelling de prikkeling is er des te meer onverdraaglijk van daar alle rust onmogelijk is het leven is een ware last en de gezondheid wordt onder mijnd. De Foster s Zalf verlicht altijd en verzacht reeds van de eerste toepassing, gelijk welke huidaandoening, zooals ecze ma, bloedend of droog speen, pijpzweren, adderspattige zweren, vochtige korsten, impetigo, melkkorst, puistjes, dauwworm, jeukingen, winterhanden en voeten barsten, Voor al de gewone gevallen is eene doos altijd voldoende om niet alleenlijk eene onmiddelijke verlichting, maar eene krach tige, blijvende genezing te geven zonder herval. De Foster's Zalf gelukt altijd, daar zelfs waar al de zorgen mislukten. Verzekert U dat men U de <1 Foster'» Zalf geve van dezelfde soort als die welke M. Holvoet gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, Coudenbergstraat, Brussel Dinsdag was te Ninove de kleine Irma Sluys bij den coiffeur gegaan om zich de hairlokken te laten krullen voor in de processie te gaan terwijl men daarmede bezig was, waren daar nog twee kleine meisjes in het salon die de lamp met 6piritus omwierpeni die ontplofte en het vuur mededeelde aan de kleine Sluys, welker kleederen en hair vuur vatten, en haar schrikkelijk verbrandde aan het aange zicht, handen en beenen. Dokter Mae», onmiddellijk ter plaats geroepen, heeft haar de noodige zorgen toegediend. Nog de leverancier der ministe ries. Deze zaak, ten laste van eenen kolenkoopman te Laken; is geheel in han den van het beroepsparket. Hadde de procureur des koning» zich de zaak aangetrokken, dan zouden verschillige parketten uit alle deelen de» lands er zich mede moeten bezig houden. Nu ia de zaak in handen van eenen enkelen magistraat, wat het werk veel vereenvoudigt. Valbche Bankbiljetten. Wij deelden onlangs meê dat Luiksche wissel agenten zich door het uitwisselen van val- sche bankbiljetten van 500 lire» hadden la ten beetnemen. Ook in Brussel zijn door .verscheidene wisselagenten valsche bankbiljetten uitge wisseld, doch niet enkel Italiaansche van 500 lires, doch ook van 50 en 100 lires ook valsche Hollandsche, Russische en Engelsche werden uitgewisseld. In verscheidene Europeesche steden is hetzelfde bedrog gepleegd. Volgen» de Etoile verneemt, zou het ongeluk te Charleroi overkomen aan den expreestrsin Parijs-Keulen, aan mis daad toe te schrijven zijn. Aldus «chijnt te blijkon uit het onderzoek van de raagi»traten, die zi«h hadden doen vergezellen door twee spoorwegingenieure, De werklieden, die de baan herstelden, werden allen afzonderlijk ondervraagd, en er zouden zeer erge feiten aan 't licht ge komen zijn. Het vermoeden vindt zoo veel meer grond, omdat men reeds meermaals van misdadige aanslagen in deze streek te kla gen heeft gehad, en dit altijd in den omtrek v*n Landelie» en Thuin. Het onderzoek duurt voort en men ver wacht aanhoudingen. Een Londensclie reeder, M. Bockel, was dijnsdag namiddag in de Noordstatie te Brussel aangekomen en afgestapt in een hotel, waar hij met twee landgenooten een gesprek aanknoopte. Hij ging met hen wan delen, maar merkte, toen hij alleen naar zijn hotel terugkeerde, dat de twee landge nooten hem zijne portefeuille met 10,000 franken hadden ontfutseld. De policiehonden. Maandag nacht, rond 12 en half ure, keerde de jon geling Desmet, uit de Dwarsstraat, te Gent- brugge huiswaarts, toen op den hoek der Bassijn straat twee kerels op hem toespron gen. Juist kwam de nachtwaker Van den Hove aan, waarop de aanranders de vlucht namen. De waker zond hun zijnen hond achterna en aan de puntfabriek had Max ze inge haald en hield ze beiden staan tot de aan komst van zijnen meester. De twee jonge bengels werden aangehouden. zij wordt op el- ken ouderdom op eenige dagen genezan door den echten Borstsiroop Tan De- pratore. Weigert alle andere Siroopen, Pillen, Pastillen die men u in de handen zoekt te steksn, want niet is zoo goed voor de borst dan de echte Siroop van Depratere. Prije 2 franken de groote fle«ch. Te bekomen bij Od. Dbpratbbb die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apotheker» De Valckeneer en Callebaut. De menagie der troepen. De minister van oorlog heeft aan de be langhebbende officieren den tekst meege deeld van het koninklijk besluit van 9 Au gust, waarbij van af 1 September de uitga ven, betreffende de menagie der troepen, niet meer door den Staat gedragen worden Bijgevolg zullen de rantaoen koffie en aardappelen, alsook de vergoeding voor menagie, ten laste van den Staat toege kend, niet meer verschuldigd zijn van af 1 September. Van een anderen kant zal het wasechen van het lijnwaad der eoldaten van af dien datum ophouden van uitgevoerd te worden voor rekening van 't departement van oorlog. Van af 1 September zal het beheer der menagie van onder-officieren, kaporaal» en soldaten geschieden volgen» de voorschrif ten, die deze zaak regelden vóór het ko ninklijk besluit van 25 Augusti 1906. Overgangsmaatregelen zijn echter voor geschreven door het departement van oorlog wegens de contracten gesloten voor de levering van aardappelen en koffie, alsook voor het wasschen van het goed. Maandag avond heeft er te Antwer pen op den ijzerenweg een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, dat door weinigen nog gekend is, ofschoon twee menschen er het leven bij verloren hebben. Het ongeluk moet gebeurd zijn aan de plaats, gekend ondar den naam van Drij- hoek, daar waar de treinen van Antwer pen naar Brussel en Holland uit elkaar loo- pen. Op deze plaats, die ook den vorm heeft van eenen drijhoek, staan werkhuizen van den ijzerenweg. Het was rond 10 ure Maandag raorgend, dat twee hulpstokers deze werkhuizen ver lieten en over de spoorbanen gingen. Plot seling kwam er een sneltrein aangereden en vooraleer een van beiden zich uit de voeten had kunnen maken, waren ze door de locomotief verrast, omverre geworpen en onder de wielen vermorzeld. Enkelen hadden het ongeval gezien, en oogenblikkelijk kwamen langs alle zijden spoorwegbeambten toegesneld. De beide slachroffers waren vreeselijk verminkt en vormden elechts eene bloeden de vleeschmassa. Een van hen scheen nog wat te leven. Dit was de genaamde Opde- beek, 20 jaar oud, wonende te Lier. Oogen blikkelijk werd hij naar het Stuivenberg- gasthuis gebracht, doch nauwelijks was hij er een paar minuten binnen of hij gaf reeds den geest. Zijn kameraad moet op den slag dood zijn geweest. Het hoofd was van de romp gescheiden en al de ledematen waren ver morzeld. De overblijfselen werden bijeen gebracht en naar het doodenhuia der Korte Dijk- straat gevoerd. Het is de genaamde Jos. Fracken, 21 jaar oud, geboren en woonach tig te Calmpthout. Het is de politie van den ijzerenweg die het onderzoek doet. Het slachtoffer Opdebeeck is de jongste van een huisgezin van vijf kinderen. De ongelukkige moeder is, vergezeld van hare kinderen, het lijk van haren zoon komen herkennen. Een motocycletterijder, wonende te Antwerpen op het Zuid, wilde te Ivoir, bij Dinant, een automobiel voorbij rijden. Hij wierp eene vrouw omverre, die met een 1 kind op den weg stond. Het kind kwam er met gescheurde kleeren, maar zonder won den van af, doch de vrouw is erg aan het hoofd en ook inwendig gekwetst. Doodrijder. Een motocycletrij- der kwam dijnsdag avond in eene snelle vaart door de Mechelschestraat te Leuven gereden, toen hij op een knaapje terecht kwam. Het knaapje ia de zoon van M. Van Doren, maalder, en werd erg aan het been gekwetst. Dokter Willems heeft de wonde toegenaaid. Men heeft het nummer van den motorijder kunnen merken, alhoewel hij zich aanstonds verwijderde. Brandkasdieven. Het parket van Brugge is Dijnsdag te Oostende afgestapt om een onderzoek in te stellen over eene Btoutmoedige dieftc, die gepleegd werd ten huize van M. Van Graefschepe, oester- kweeker. De kwaaddoeners hebben de brandkai doen springen. De dieven hebben ongeveer 2000 fr. me de. Zij hebben insgelijks de schrijftafels en een Amerikaansch bureel opengebroken, maar hebben er niets in gevonden. Ze zijn onbekend. Naderb bijzonderheden. Maandag nacht zijn te Oostende dieven ingebroken bij M. Van G., Cerkelstraat, en hebben er de brandkas opengebroken en geheel den in houd, ongeveer 2000 fr. meegenomen, op één geldstuk na, dat hunne aandacht ont snapt is. Zij zijn langs een venster binnen gedrongen en hoe zulks is kunnen gebeuret nabij de kaai, waar er ter oorzake van het invaren van sloepen altijd beweging ii 's nachts, verstaat men niet. Men denkt dat de daders met de gewoonten van M. Van G. en zijne bedienden moeten bekend zijn. Gewoonlijk wordt 's avonds het geld naar zijne woning gebracht, maar ditmail had men het niet gedaan. De steertster. Eene van de tal rijke steertsterren die in de ruimte zweven, is nu de aarde zoo dicht genaderd, dat mee ze kan zien met het bloote oog, 's nachti tusschen 2 en 3 uren. Als we zeggen zoo dicht genaderd dat is betrekkelijk, immers die sterre mei den steert is nog altijd eenige millioenet uren van ons. Haar staart heeft den vorr van eenen waaier en is goed zichtbaar. Ze zit tamelijk leeg tusschen de Noord ster en deze van den Grooten Beer. Degenen die zich aan de zoete rust ont trekken om de steertster te zien, zullen ooi de vallende sterren kunnen bewonderen dat verschijnsel is nu volop in gang, in he Noord-Oosten. Een drama bij het fort Fléron j Dijnsdag avond ten 10 uren had men omdat nabij dit fort de aanwezigheid ge signaleerd was van eenen persoon, die i 1 voorbijgangers bedreigde, door twee groe pen soldaten eene expeditie ingericht. De soldaten doorzochten het struikgewu rond het fort en waren gewapend met d bajonet op het geweer. Eensklaps hoorde men een pijnlijke kreet. Men trad nader en zag een jonge soldaat, den 22jarigen Jozef Leister, rat doorstoken borst ten gronde liggen. Ziehier wat er gebeurd was De soldai die nog niet lang in dienst was, had, oe eene grap te doen, zich verscholen en kwat plotseling te voorschijn. Een ander soldaa was op hem toegesprongen en had hem m: de bajonet de borst doorboord. Het was zijn beste vriend. De onvrijwillige pleger is wanhopig. Ht slachtoffer heeft, alvorens te sterven, gt vraagd dat men geene vervolging inspanne Zaterdag namiddag is een erg ongt luk voorgevallen op het gehucht Bokshover onder de gemeente Pulle, in de woning dt echtelingen Gust. Peeters, die eene inricb ting van keerskenschiet bezitten, wai' meê zij de buitenkermissen afreizen. De moeder was haren man te gemot gegaan, die van de stad met pakken kwar en de twee kinderen begonnen nu tè keerskenschiet te spelen. Bij dit spel legde een hunner het gewet zijns vaders op eenen stoel, doch het w» ongelukkiglijk geladen en, nog meer ongt lukkiglijk, ging onverwachts het schot 1! Een der kinderen kreeg de volle ladia schroot in den buik en is aan do gevolge der wonden bezweken. Een vreeselijk ongeluk had Maandt plaats aan de vaart te Rethy. Verscheidec werklieden arbeiden daar aan 't uitbaggt ren van 't water. De genaamde Van de Wouwer, n Turnhout, die bezig was met het machit te kuischen, werd eensklaps tusschen h: wiel de wanden gevat en gepletterd. De dood was schier oogenblikkelijk. MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, of ver kleurd haar bepaalde lijk tot zijne oorspron kelijke kleur houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, ver wijdert het schin en deelt er leven, groei- I kracht, glans en shoon- heid aan mede. Ferloclit door Coiff. en Perf. Hoofd- [DépOt 26, r. Élienne-Marcel, Perijl. lel J. lei L. M Zc De flesch fr. 2,5o, te verkrijgen bij I Guillot, hairkapper, Lange Zoutstrat te Aalst. Belangrijke diefstallen van wol i Tourcoing. Zes aanhoudingen f daan. Maandag voormiddag kwt M. Floris Lorthiois-Motte, nijveraar, t den politiecommissaris klagen, dat t> hem, rond 8 uren, wol was gestolen, te' wijl liet werkvolk buiten de wollenkaf merij hunnen boterham at. Een kamion was aan de achterpotf gekomen, en twee werklieden van k gesticht laadden twee balen wol van 12-' Aa Bo Ro Ei< Vi, BC der

De Denderbode | 1907 | | pagina 2