Donderdag 22 Augusti 1907 5 centiemen per nummer. 579le Jaar 5975 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gewetensvrijheid. De goedkoope 1 woningen in België. Eert Vader en Moeder. Kunstkring van Dendermonde. EEN EN AN DE It. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ping van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ïandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving idigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont ogen zijn ten laste van den schaldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nf 31, 0 alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E MJUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenRekiamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst.21 Augusti 1907. Toen God den mensch schiep, heeft lij, om zoo te zeggen, in 's menschens- art, zijne wet geprent, namelijk, de .atuurlijke wet. Van 't begin af heeft God ze aan Adam 'erop,en baard, daarna sprak hij ze door dozes en de Profeten en eindelijk ver- .ondigde Hij ze door zijn eenigen zoon esus-Christus. Eene Maatschappij, de H. Kerk, heeft l inze Zaligmaker gesticht met gezag om Jle volkeren te onderwijzen en schapen in lammeren te hoeden. Een God, een goddelijke Wil, j len Godsdienst. Het staat do menschen niet vrij God e dienen lijk zy het best oordeelen, naar zij moeten God dienen lijk Hij het pil en voorhoudt. Moest een knecht of meid zeggen Jy hebt mij gehuurd om u te dienen, it naar ik zal u dienen volgens mijnen - vil maar niet volgens den uwe, ware lat niet de verkeerde wereld Immers le meester zou de wil van den onder laan moeten volbrengen. Wy zijn schepselen Gods, dus die- laars van God wij hooren hem toe en njnen Wil moeten wij dus volbrengen, his geene vrijheid als God zijnen Wil heeft doen kennen. God moetdus gediend lorden, gelijk Hij het heeft bevolen, iboals Hij het bevolen heeft, waar hij iet bevolen heeft. Kw&jongens willen soms ook in de jchool hun eigen wil volbrengen, kop pig zijn en de meester zet ze aan de deur. Met halstarige hardnekkigheid in ge wetensvrijheid wordt meD, als kwajon gen, aan de deur des hemels gezet of ïelfs zal men tot daar nooit geraken. 'f P. c. Het internationaal congres van de goedkoope woningen, te Londen gehou den, is afgeloopen, en uit de verslagen die daar afgelezen zijn, blijkt dat België aan de spits staat van de landen die, in Europa, werken om het belangrijk vraagstuk der werkmanswoningen op telossen. ige vervolg. Haar bleef nauwelijks zooveel over, dat zij er van leven kon. Maar toen kwam de edele inborst, het grootmoedige hart van Reta uit. Zij nam vrouw Gertrud bij haar, en behandelde haar als haar eigen moeder, waartoe een ruim fortuin haar in staat •telde. Vrouw Gertrud, die een zoon verloren had, vond in haar een liefdevolle dochter weer, en was zoo gelukkig, als ze naar ge lang van omstandigheden zijn kon. Dikwijls echter trof haar Reta in tranen gebaad dan vroeg zij nooit naar de oorzaak van haar droefheid, maar knielde stil bij haar neer, en beiden baden vereend tot God, voor Gustaaf, den verlorene. XIII. NOG EEN STERFBED. Wij zijn eenige jaren later. Niet veel, want moeder Gertrud kon niet lang meer leven. Dat was niet mogelijk. Voor de wonde, die zij in hart droeg, was geen balsem te vinden. Reta, met al haar liefde, vermocht niet haar te troosten. Hoe meer zij in jaren toenam, des te roeer voelde zij den angel van eigen schuld in haar hart. Niet dat het engelachtige meisje ooit haar geringste verwijt over Guit&afB mislukte opvoeding had gedaan, Da statistieken bewijzen dat in België de landbouwwerklieden eene strekking hebben om nijverheidswerklieden te worden in 1880, vertegenwoordigde de landbouwbevolking 22 t. h. van de totale bevolking van het rijk in 1895 was dit gemiddeld getal gedaald op 19 t.h. Ondanks deze uitwijking naar de steden, lijden de groote centrums in België niet zooveel van de overbevol king als deze van het buitenland. Deze uitslag is te danken aan de invoering van werkliedenkoepons,die de arbeiders toelaten den buiten te bewonen eu zich tegelijk dagelijks naar het fabriek of de werkplaats te begeven. Langs den anderen kant bezit Brussel 129 kilometers tramlijnen, Antwerpen 57, Geot 20, Luik 73, Verviers 18, een net dat gevoegd bij dit van tie buurt spoorwegen, aan de werklieden en de bedienden toelaat in de voorsteden van der groote centrums, waar zij werken, te verblyven. In België, zelfs in de voorsteden van de groote steden, blijft het over 't alge meen de regel Een huishouden, een huis. In Duitschland hebben de hooge prij zen van de bouwgronden en de wetten op de hypotheken de bouwers van werkmanswoonsten verplicht groote blokken of kazernen te bouwen. In Engeland hebben de openbare be sturen 250 miljoen uitgegeven voor de gezondmaking van de volkswyken de menschlievende genootschappen en de 413 bestaande coöperatieven zetten het werk van het gouvernement en de stede lijke besturen voort, doch het vraagstuk is verre van opgelosttalrijke werkers families wonen er nog in echte krochten of ongezonde buurten. Frankryk ook, in vergelijking met België, is nog ver achteruit in zake van goedkoope woningen. Wij roepen de bijzondere aandacht in op de Tentoonstelling van 18 Oogst tot 3 September 1907. Het werk van Franz Courtens is verte genwoordigd, in de oude-kapel en in eene groote zaal der Teekenschool, door een veertigtal doeken, en eene reeks schetsen en teekeningen, in de verschillige tijdstippen van zijne kunstloopbaan gekozen. dat niet. Maar zij zelve had rust noch duur en aanhoudend hoorde zij het in haar oor het is uw werk, het is uw schuld. Dat was hard en bitter hard. Het berouw was groot, maar kwam te laat. De worm knaagde zoolang aan haar hart, dat het eindelijk brak. Sinds weken was het voor iedereen klaar, dat de dagen van moeder Gebhard geteld waren. Het hoofd zonk op zij en zij in een. Uren lang scheen ze alsof haar geest afwe zig was. Dan staarde zij stil voor zich uit, met wijd opeengespalkte oogen en mur melde somB woorden zonder samenhang, maar de namen van vader en Gustaaf wa ren er dikwijls bij, dan schudde zij nog meer met het bevende hoofd dan gewoon lijk en zuchtte diep. Eens op een avond, het was in den zo mer, stond het raam open en de bloemen geuren van den tuin, die achter het huis gelegen was, drongen verkwikkend binnen met de avondkoelte. Het Angelus luidde en Reta bad. Op eens zij moeder Gertrud, zij had het hoofd opgeheven en naar het raam gekeerd, alsof zij daar buiten iets gehoord had o ja ik kom vader, ik kom ik ben ook zoo moede, ik verlang zoo naar rust. Gebhard, roept gij mij Ik heb uw stem gehoord, ik kom 1 ik heb ook op aarde niets meer te doen. Ja het is waar ik heb een kind gehad, een zoon, o zoo een schoon kind, alle moeders waren ijverzuchtig op op mijn kind. Gustaaf heette hij maar Het meerendeel dezer kunststukken be- hooren toe aan verzamelingen van ver schillige landen. Naast de Tentoonstelling van dezen Meester, is er een salon Femand Knopff schilderijen, waterverfschilderingen, pastel en koolteekeningen, schetsen en beeld houwwerk. In de overige zalen der Teekenschool, zijn een aantal doeken van Edmond Ver- straeten tentoongesteld benevens enkele schilderijen van R. Wytsman en van Mme Juliette Wytsman, alsook van Isidoor Meyers, oud-leeraar der Dendermondsche Teekenschool. Ferdinand Willaert, die thans bestuur der is der Teekenschool, heeft zijne laatste werken tentoongesteld, waaronder eenige zichten uit de eigenaardige archaïsche stad Chartres, waar hij onlangs gewerkt heeft. Felix Gogo, leeraar der Teekenschool, heeft ook enkele doeken ingezonden. Jaak Rosseels heeft zich doen veront schuldigen. Ook zijn er 2 schilderijen van Edgard Van Bavegem. De schilderR die in de Denderstad ver blijven hebben drij zalen met hunne doiken versierd Leo Spanoghe, Herman Broec- kaert, Pieter Gorus, Frans De Beul, Jan Maes, A. Cambier, J. Delespaul, A. Wil- lems, L. Jacobs, M. Van der CruysBen. De beeldhouwkunst is vertegenwoordigd door Aloïse De Beul, O. Maes, De Brichy, Lenssens, Moortgat. De betreurde kunstschildersThéo Bogaert en August Loret zijn niet vergeten gewor den. Enkele hunner beste doeken dienen tot herinnering van hun kunstig werk Dusdanig zal deze Tentoonstelling een bezoek waardig zijn en wij sporen alle kunstminnaars aan de gelegenheid waar te nemen. ZONNEVLEKKEN. lu Juli laatst is op de zonneschijf opnieuw zichtbaar geweest de prachtige groep zonnevlek ken, welke van 13 tot 25 Juni het eerst was opgemerkt. Wel is waar waren de vlekken niet meer van zoo reusachtige afmetingen, maar toch bedroeg haar gezamenlijke oppervlakte nog meer dan 800,000,000 vierk. Eng. my len, in hoofdzaak inge nomen door één donkere scherpomlijn de, bijna cirkelvormige vlek. Doch niet de terugkeer van de Juni-groep was de voornaamste storing welke in Juli op het zonncoppervlak is opgemerkt. Even ten noorden daarvan vertoonde hij is dood, ik heb geen kind meer, en dat is goed, want hij heeft zijn vader doen sterven, en mij het hart verscheurd o Gustaaf Gustaaf 1 Reta stond op, nam haar in hare armen, en sprak haar met de teederste woorden aan. Moeder, waar zijt gij hier ben ik, Reta uwe dochter, moeder komt tot u weer. Ach, kind sprak zij, ik meende de stem van Gebhard te hooren, die mij riep, et toch waren het de klokken van het Angelus, maar het werd mij opeens zonder ling te moede. Kom, Reta, mijn kind, help mij ter ruste, en geloof mij, weldra zal ik ingaan in een andere rust. Van dien avond af aan, ging het achter uit en met rassche schreden. De eens zoo sterke, zoo bloeiende vrouw, was als door schijnend geworden. De oogen stonden nog wel helder, maar zoo diep en zoo wonder baar flikkerend in het hoofd. Zij sprak gaarne van haar naderend einde en was op het sterven voorbeeldig christelijk voorbe reid. Ook bij haar had de oude herder, die priesterplicht uitgeoefend. Eensdaags zat Reta aan haar bed. De zieke had de oogen gesloten. Het vrome kind lette op elke beweging der dierbare kianke. u Reta, n sprak vrouw Gertrud. Reta, mijn kind, ik bid u neem dat klein kistje, dat daar staat, daar, en zij wees het met de oogen aan en plaata het hier voor mij op het bed. zich een nieuwe vlekkengroep, onge veer 90,000 Engelsche mijlen lang en bijna, 2,000,000,000 vierk. Eng. mijlen in oppervlakte. De beide groepen zijn waargenomen van 11 Juli tot 23 Juli. Den i7e passeerden zy den midden - meridiaan. Beide groepen konden met het Lloote oog worden waargenomen. Een kleinere groep wel groot van lengte, maar van geringe breedte was zichtbaar van 2 Juli tot 12 Juli, terwyl een paar nog kleinere groepen zijn opgemerkt de eerste van 10 Juli tot 15 Juli, de tweede, welke cirkelvormig was, van 20 Juli tot het einde der maand, en een derde van 24 Juli tol in het begin van Augustus. Koninklijke juweelen. Deju- weelen der keizerlijke familie van Rus- lane vormen een der schoonste en merk waardigste verzamelingen der gansche wereld. De kleine groot-hertogin van Olden burg bezit alleen gesteenten die op meer dan vier millioen roebels worden geschat. Zij zijn in eene versterkte plaats geborgen, bewaakt door honderd tachtig oudofficieren, die vroeger tot de regelmatige troepen behoorden. Deze worden voor dezen dienst zeer goed betaald. Overigens is het onnoodig Te zeggen dat zy tusschen de schran derste zijn uitgekozen. Een officier des tsaren, die gedurende zijne loopbaan eenige lichtzinnigheid of buitensporig heid bedreef, kan zich niet tot het ver vullen van dezen eerepost op rang stellen. Niettemin is een gedeelte der keizer lijke juweelen aan Engelsche en Fran- sche banken toevertrouwd, in geval van omwenteling. De juweelen van het koninklijk echt paar van Italië bevinden zich op een klein eiland, gelegen te midden van den Tiber. Zy zijn weggesloten in bij zonder daartoe ingerichte ondergrond- sche sterkten. Beschermd door den stroom en door het garnizoen van 't eiland, tarten zy iedere stoutmoedige onderneming. De juweelen der Duitsche kroon, onder dewelke de beruchte kleinnoden van Habsburg, zijn in Engelsche banken De prins van Bulgarië bezit gesteen ten, geraamd op eene waarde van een millioen pond sterling. Wylen koning Milaan had ook juwee len, onder andere diamanten die alle Reta voldeed aan haar verlangen. Toen, met moeite, maar zij wilde het zelve doen, toen opende zij het met bevende hand en nam een kerkboek en een rozenkransje, in zilver geketth.gd, er uit en ook nog een klein takje van witte verfrommelde bloem pjes, lelietjes van dalen, met een zijden lintje omstrikt. Lang zag ze dat alles aan en bracht het beurtelings aan hare lippen, eerst het boek je, het rozenkransje en eindelijk het rui kertje. Van zijn eerste .H. Communie, fluisterde zij. Diep getroffen zag Reta haar aan. t Dat heb ik dien dag op zijn hart ge stoken, dat was een schoone.... schoone.... schoone dag 1 Reta als hij terugkomt, en hij zal terugkomen, dat heb ik van God afgebeden, met al de tranen, die een moe der weenen kan, met het bloed van mijn hart, dan geef hem dit als een aandenken van zijne arme moeder. Van zijne arme moeder, die hem alles vergeeft, alles alles.... en zeg hem, dat ik voor hem bid en hem zegen uit geheel mijn hart en dat ik hem wacht daar boven, met zyn braven vader. Zij haalde diep adem. Het gaat ten einde Reta, mijn kind heb dank voor alles wat gij voor mij gedaan hebt. God moge het u vergelden, ik zegen u, wees gelukkig altijd, en zij plaatste de trillende hand op Reta's hoofd, en moge God u zegenen, zooals ik. Uit geput zonk haar hoofd in de kussenB neer. Den volgenden morgen was vrouw Ger steenen der andere hoven in de schaduw stelden, en een halssnoer van robijnen, geschat op vijf-honderd duizend frank. DE RAZERNIJ. De razerny of hondsdolheid neemt ongelukkiglijk in België nog niet af, in het Gesticht Pasteur, te Brussel, waren er nooit zoo veel geheten personen in verploging als tegenwoordig op 't einde van verleden weck waren er niet minder dan twee en veertig, uit al de hoeken van het land gekomen. In 't begin dezer week ver bleven er nog drie en veertig klan ten. De opening der jacht. De jacht zal Zaterdag 31 Augusti geopend worden langs den linkeroever van Samber en Maas op 7 September langs den rech teroever. Overeenkomstig een ministerieel be sluit, zal de jacht met het net voor het waterwild in de inrichtingen van een denkooien geopend worden op 1 Sep tember. Men weet dat er over den oorsprong van steenolie (petroleum) nog altijd sterk getwist wordt. Een Duitscn schrij ver, M. Rakusin, heeft in petroleum de aanwezigheid bestaligd van cbolesterine en dit feit zou toelaten te besluiten in het voordeel van den organieken oor sprong van steenolie, die zonder twijfel voorkomt van de verrotting van dieren of van visschen. Het zou ten andere mo gelijk zijn dat de minerale oliën tegelij kertijd een dierlijken en een plantaardi- gen oorsprong hebben. Verspreiding van 't Geloof. De Congregatie der Voortplanting van 't Ge loof hoeft eene verzameling belangrijke stukken uitgegeven betreffende de uit breiding der catholieke zendingen in de ongeloovige landen. Statistieke tabels bewijzen ten duidelijkste den vooruit gang van den catholieken godsdienst in deze verre gewesten. Het voorgaande jaarboek vermeldde een getal van 25,852,209 catholieken, verspreid in de gewesten aan de zende lingen in het Oosten en in het Westen toevertrouwd dit jaar is dat getal ge klommen tot 30,619,768. Hel verschil is aanmerkenswaardig, vooral in Afrika, waar de catholieken, die in 1907 het getal 402,532 niet overtroffen, thans 845,730 in getal zijn. trud tot God gegaan. Men droeg haar ter ruste naast het graf van den meester en Reta zorgde voor een schoon grafkruis, dat beider namen vermeldde en om een gebed vroeg voor de rust hunner zielen. XIV. - OP HET KERKHOF. Wij zijn weer eenige jaren verder. Niemand dacht meer in de stad aan de treurige lotgevallen van meester en vrouw Gebhard. Men vergeet zoo spoedig. Wel viel het op, dat er op het kerkhof geen beter verzorgde graven te vinden wa ren, dan die beiden. Nooit zonder bloemen de lelietjes van dalen in het vroegjaar, tot de winterrozen toe. Het was Allerzielendag. In Duitschland, meer dan eens, worden de graven der overledene dierbaren met teedere zorg in stand gehouden. Bloemen en kransen, ja lichten zelfs sieren de gra ven, en het is Allerheiligen en Allerzielen dag een statige optocht, van een in rouw gehulde menigte, die gaat bidden op het kerkhof, voor hen, die zij lief hadden in hun leven. Het is de dag der groote christelijke her innering, der groote christelijke droefheid, der groote christelijke troost. Men denkt aan zijn dooden in rouwe de« harten, in het gebed, dat ten hemel op stijgt er barmhartigheid voor de afgestorve nen, valt als zoete balsem terug in onze ziel. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1907 | | pagina 1