Zondag I September 1907 5 centiemen per nummer. 618,e Jaar 5978 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voor de arbeiders DE GOUDKUIL Heuleboekjes. Zondagrust. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Itening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* *1, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUIS AUUB9. Per drukregel. Gewone IS centiemenReklamen Ir. i-ooVonnissen ep bladiijde 60 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 31 August! 1ÖOJ Het is door velen niet geweten en anderen hebben het uit 't hoofd ver loren hoe ons catholiek Ministerie het belastingstelsel derwijze heeft weten in te richten dat de arbeidersstanden er zoo licht mogelijk door getroffen wor den. Het is noodig er van tyd tot tijd de aandacht op in te roepen en er tevens eenigen uitleg over te geven. In ons land worden twee soorten van belastingen geheven te weten recht streeksche en onrechtstreeksche. De rechtstreeksche belastingen zijn do grondbelasting en de personeele belas ting. Welnu, de werklieden betalen geene grondbelastingen daar zjj, over 't alge meen geene grondeigendommen be zitten. Wat de personeele belasting betreft, de werklieden zyn er, krachtens eene wet door het catholiek Ministerie tot stand gebracht, van ontslagen. Die ontslaging van belasting besnoeit echter hun kiesrecht niet. De werkman die een huis bewoont, voor personeel» belasting aangeslagen, heeft recht op do tweede stem van den huiavader ondanks hij die belasting niet betaald beeft. En nu de onrechtstreeksche belas tingen. Wat noemt men onrechtstreekache, of liever, verbruiksbelastingen De onrechtstreeksche of verbruiksbe lastingen zijn taksen of inkomrechten die de Staat heft op prachtartikels, eet waren, dranken en allerlei vreemde voortbrengsels by het invoeren in Bel- gië. Alleman, ryken en armen, betalen die taksen en lasten. Doch het catholiek Ministerie heeft er voor gezorgd dat de voedingsmiddelen des volks, van de arbeiders zoo weinig mogelyk belast worden. Tot bewijs onzer bewering willen wij de getuigenis inroepen van Gezel Denis, een hevigen tegenstrever van 't catholiek Ministerie. Gezel Denis, in zyne studie over ons belastingstelsel, schat de verbruiksbe lastingen door de werkersstanden be taald, als men er dezen op de pracht- voorwerpen en op den alcool uitzondert, op 23 millioen. Het aandeel van den arbeider wordt bepaalt op 5 fr. 79 c. s jaars en per hoofd 't zij dus een cen tiem en half daags... VAN J- H. HUTCISINSONi. Die belasting mag men voorzeker gering heeten. Dus de werkman die geene prachtvoorwcrpen koopt en geen genever drinkt betaalt niets meer. Maar alles wel ingezien de Staat geeft aan de werklieden meer terug dan die 23 millioen belastingen. En inderdaad de Staat gunt jaarlijks 15 k 16 millioen voor de ouderdoms pensioenen, 14 millioenen aan de ver gelding der milicianen, 1U millioenen prijsverminderingen op de werksmans- koepons van den IJzerenweg. 't zij te samen 39 a 40 millioenen. En men voege hierby de talrijke cre- dieten en toelagen die jaarlijks verleend worden om de belangen van de werkers standen te bevorderen en hun levenslot te verbeteren. Eu onder dit opzicht herinneren wij de toelagen verleend aan de mutualiteiten, spaargilden, samen werkende maatschappijen, vakscholen, verzekeringskringen, enz. enz.... Ziedaar bewijzen in overvloed om te doen uitschijnen dal onze blauwe, roode en groene tegenstrevers 't volk wetens en willens bedriegen wanneer zij zeg gen Het catholiek Ministerie deed niets voor de werkersstanden. Maar hiermeè zoeken vooral de libe ralen hunne eigene schuld op een ander mans schouders te laden. Immers z(j liberalen deden nooit iets voorde werkersstanden... Verre van er iets voor te doen, werkten zy uit alle hunne krachten de wetten en maatre gelen tegen die het catholieke Ministerie ten voordeele der werklieden voor stelde. En hier roepen wy andermaal de ge tuigenis in van do hevigste tegenstrevers van ons catholiek Ministerie in. In eene meeting te Doornyk randde wijlen Bara het catholiek Ministorie aan, omdat het, volgens hem, de be langen van werkman en landbouwer te veel verwaarloosde. Gezel Hambursin, een der roode lei ders, die tegenwoordig was,logenstrafte hem op krachtdadige wijze. De liberalen zyn altyd de vyanden van werkman en landbouwer geweest, zegde hij. Wanneer de catholieke Minis ters wetten en maatregelen ten voordeele van werkman en landbouwer voordroe gen werden ze hardnekkig door de libo- ralan tegengewerkt. Ja, riep Gezel Hambursin uit, de liberalen zyn altijd de vijanden der werkende klas en van de landbouwers geweest en zij weigerden hun bet stemrecht dat hun door de calholieken werd gegund. Le Peüple, het orgaan der Brus- selsche socialisten, wat schreef liet l Luistert Wat deedt Gij, liberalen, voor het werkvolk gedurende 60 jaar t Gij hebt ons pastoors, paters en nonneuvleesch opgedischt,.dat vleesch is slecht en lastig om verteren en toch gaat gij maar voort ons dat. maagon- stellend voedsel op te disschen. Weest voorzichtig, het volk zal u de schotels en tellooren op den kop stuk slaan. Wy bekennen dat het catholiek Ministerie den weg der democratie insloeg cn dat liet bestreden werd door de liberalen die, tijdens hunne heerschappij, alle hervormingen ver onachtzaamden. En Vooruit het Gentscho roode orgaan Wat hebt ge gedaan (liberalen) voor het werkvolk Niets De hervormingen voor het volks- welzijn, zyn hot werk der catholie- ken. Toen de wet op de ouderdomspen sioenen werd voorgedragen stemdo er een enkele liberaal voor, M. Flóchet van Luik. Al de overige liberale kamer leden stemden er tegen of onthielden zich... Wijlen M. Bauduin, liberale volks vertegenwoordiger voor Leuven, riep uit dat de wet op de ouderdomspen- sioenen een spotding was, eene paro- die zoo kostelijk voor de schatkist als wanhopend voor de toekomst. Nog meer bewyzen zouden wij kun nen voorbrengen, maar de bovenstaande zyn voldoende om aan te toonendat wan neer d« liberalen ons, catholieken.als de vijanden van de arbeidersstanden uit krijten zij eenvoudig hunne eigene schuld op onze schouders willen laden. Wy, catholieken zijn de voorstaan ders, de verdedigers der belangen van werkman en landbouwer, daarom zullen zij ook in de aaast. gemeente kiezingen voor do catholieke candidaten, voor hunne ware vrienden stemmen Leve de catholieken Weg libe ralen en socialisten 29' Vervolg. De duisternis hing nog steeds over de oppervlakte van de zee, en de brik ver toonde zich als een onduidelijke plek; doch, zooals de kapitein zegde, de dag brak aan, en wij hadden niet lang achter den rotswal vertoefd, of wij zagen, door de spleet in den wal ziende, het vaartuig duidelijk lig gen. Het dek was bijna gelijk met het water, want het was reeds na vier ure, en tusschen het schip en de wal zagen wij twee zwarte stippen op de golven dansen. Dat waren de booten met het scheepsvolk, dat de brik wilde zien zinken. Opeens ging er uit twintig schorre keelen op verschillende toonen een langgerekt O o-o-oh op, als by een prachtig vuur werk. Daarop volgde eene uitbarsting van klachten want zij, die in de booten zaten, waren dichterbij dan wij, en zagen ook wij hoe de brik statig en langzaam, als door eene reuzenhand opgelicht, haar boeg om hoog stak, totdat de groote mast onder water was en da fokkemaBt de zee raakte tu toen, met eon hevigen ruk, door het verschuiven van den ballast, verdween zij voor altijd uit onzeoogen. En terwijl zij den weg ging, vanwaar geen terugkeer mogelijk is, rees er een akelig gekerm op van doodsangst en wan hoop, uitgestooten door een ongelukkig wezen, in de wilde verwarring der vluchi achtergelaten of vergeten, en nu mee naar de diepte gesleurd. Het was een vreeselijke kreet als van eene vrouw, die verdrinkt, en angstig zagen wij elkander aan bij ons allen zweefden een naam op de lippen, die geen onzer durfde uitspreken. Verduiveld als hij haar heeft laten verdrinken.., riep ik, een revolver uit mijn gordel halend. De kapitein en Healy volgden mijn voor beeld de grauwe morgendschemering ver lichtte hun vastberaden gelaat. Zoo wacht ten wij, onder de beschutting van den rotswal, dc komst der booten... en hem. De eenige plaats, waar de booten landen, was de strook zand waar wij met onze revolvers de wacht hielden, en hierop stuurden zij aan, zoodra dc brik gezonken was. Zij waren misschien eene halve kabel lengte van ons verwijderd, en langzamer hand konden wij de gezichten onderschei den. Angstig en gespannen zochten wij naar Melisse, doch tot onze toenemende ontstel tenis zagen wij haar in geen der beide Veel menschen klagen dat de Spaar kas, sedert het jaar 1902, enkel 3 ten honderd intrest geeft aan de spaarboek jes tot een bedrag van 2,000 frank eens dal het spaargeld boven de 2,000 bedraagt, wordt de intrest voor geheel de weerde van het spaarboekje vermin derd op 2 ten honderd, hetgeen toch zeer weinig is. Doch voor alle spaarders hestaai er een gemakkelijk en doodeenvoudig mid del om nog altijd voort 3 t. h intrest te trekken van hun spaargeld, hoe groot het bedrag ook weze, en dit middel is het aankoopen van gen renteboekjg. Ieder bezitter van een spaarboekje, mag ten allen tijde, gelyk welk een deel van zyn spaargeld, voor gelijk welk bedrag, doen omzetten in Belgische staatsrente, die 3 t. h. opbrengt. Op deze manier kan ieder die meer dan 2UU0 frank spaargeld heeft, altijd 3 t. h. trekken van geheel zyne spaarsom, in volle zekerheid en onder waarborg van den Staat. Daarom is bet voordeelig en verstandig, nooit meer dan 2000 frank op het spaarboekje te laten slaan, en het overige te besteden om by middel van een renteboekje, zich Belgische rente aan 31. h. te verschaflen. In ieder spaarboekje vindt men ingo- lascht twee bladon rooskleurig papier met zwarte strepen in talrijke vakken verdeeld. Deze twee bladen rooskleurig papier, dat is het ronteboekje, hetwelk nooit van het spaarboekje raag afge scheurd of gescheiden worden. Als men zegt een renteboekje nemen of koo- pen, dit wil zeggen dat de bezitter van een spaarboekje, de Spaarkas belast voor zijne persoonlijke rekening met een deel van zijn spaargeld, Belgische rente titels te koopen het bedrag der aange kochte rentetitels, alsook van den jaar- lijkschen intrest, wordt ingeschreven op de twee rooskleurige bladen van uw spaarboekjen. Alzoo is alles effen en klaar alzoo zyt gij bezitter van een renleboekje. De spaarder die begeert een rente boekje te bekomen, 'tis te zeggen, de Spaarkas te gelasten Belgischo slaats- rente te koopen voor zyne persoonlijke rekening, heeft enkel het volgende te verrichten. Hy gaat met zijn spaar boekje naar het postbureel, en vraagt aan den postmeester voor zulke of zulke som Belgische rente te koopen: hij heeft alleenlijk zyn handteeken te zetten op een gedrukt blad papier de postmeester zorgt daarna voor het overige. De aan koop van Belgische rente, tot een bedrag van 3000 frank, geschiedt zonder onkos ten boven deze som, eischt de Spaarkas een commissieloon van 1 frank per 1000 frank aangekochte rente. Wilt gij naderhand uwe Belgische rente geheel of gedeeltelijk verkoopen verwittig uwen postmeester deze zai u den dag stellen waarop gij het geld uit zyne handen moogt afhalen. De post zorgt dus voor alles de spaarder heeft noch moeite, noch geloop, noch onkost. Dit alles is uiterst eenvoudig en gemak kelijk. Men moet geene papieren ont vangen, noch bewaren, noch bezorgen alles slaat aangeteekend op de rooskleu rige bladen van uw spaarboekjen, het welk in geval van diefte, brand of ver lies, aanstonds ongeldig verklaard en door een nieuw hoekje van dezelfde weerde vervangen wordt. Het bezit van een renteboekje dat minstens 100 frank intrest jaarlijks op brengt, geeft recht op eene bijgevoegde stem in do kieziugen voor Kamer, Se naat, Provincie en Gemeente het ren teboekje moet daarvoor minstens 3,350 frank bedragen. G) C) O Of de liberale min derheid te Aalst op de booten In de voorste boot stond Derrick overeind, om den koers aan te geven, en grimmig staarden wij naar het prachtige doelwit, dat hij ons bood. Misschien omdat zij zoo vol was, kwam dc eerste boot niet handig aan wal golf op golf liet zij voorbijgaan, zonder er gebruik van te maken, om eindelijk dwars het zand te raken. Ieder oogenblik verwachtte ik, dat zij zou omslaan. Doch, als om met de onbekwame zeelieden den spot te drijven, zetten opeens de goiven haar hoog en droog op het zand, en Derrick staptte uit, steeds bedreigd door mijnen revolver. De kapitein bemerkte mijne beweging. Doe geene overhaastte dingen, jongen, zegde hij, de hand op mijnen arm leggend. Daarop gaf hij ons zijne bevelen. Wij mochten echter eerst handelend optreden wanneer ook de tweede boot aan wal zou zijn. Dan zou het aantal tegenstan ders wel verdubbeld wezen, maar, zooals de zaken stonden, konden wij evengoed twintig als tien man in bedwang houden, en wij waren niet van plan een hunner te laten ontsnappen. De tweede boot landde flink. Daddy Mulhns stond aan het roer en welk een ongelukkig figuur hij soms op zee maakte, als het op landen aankwam, wist Daddy altijd den mcesten spoed te paren aan het minste gevaar. Daarbij waren toevallig in zijne boot de beste roeiers, en met krachtige Blagen en een waarschuwenden roep, zet- Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zoniiag 1 September 1907, M. Meirsachaut, Korte Zoutstraat. ten zij haar een eind op het strand, waarop zij zich bij hunne makkers voegden. Aan ons, de eerste vluchtelingen van het zin - kende schip, scheen niemand te denken. Het plotselinge van de ramp had hun zeker al het andere doen vergeten, en toen hun kostbaar leven gered was, kwamen hunne tongen los. Pratend en lachend vereenigden de twee groepen zich. Nu gaf de kapitein het teeken, en onge zien bereikten wij het zand door'de opening in den rotswal. Healy ging rechts, ik links en de kapitein bezette het middenterrein. Het oogenblik was gelukkig gekozen, want zij waren aan het twisten over het landen van de booten en in de hitte van den strijd vermoedde geen hunner, wat hen wachtte, tot zij op een stap of tien van ons genaderd waren en de kapitein hun met donderende stem toeriep Handen omhoog Allen handen om hoog Op straffe des doods Bij het laatste woord schoten wij over hem heen. De verrassing was volkomen. Zoodra zij ons zagen, greep een wilde schrik hen aan; als angstige schapen stoven zij uiteen. De kalmsten zochten vergeefs in gordel of zak naar de wapens, die er niet waren, terwijl de anderen de vlucht namen. Doch de zeeën, de glibberige granietrotsen deden hen weldra terugkeeren. Het was een mcnschenval, zoo ichoon als meu zich kan voorstellen, en binnen hoogte van hare taak was in den Gemeenteraad. Als eene der bijzonderste redens van de noodzakelijkheid eener minderheid in den Gemeenteraad wordt het nazicht ingeroepen over de geldelijke zaken, en zoo ook beweren onze liberale contro leurs triomf to mogen schreeuwen om dat den geldelyken toestand door hen is besproken geweest. M. De Blieck, twee jaren vervolgens by de behandeling der Stadsbegrooting. heeft getracht den twijfel te trekken over de oprechtheid van de cijfers dei- voorzieningen volgens hem do ont vangsten waren overdreven en dc uit gaven van den gewonen dienst werden door buitengewone middelen gedaan. Ongelukkiglijk is geene van zijne voorzeggingen verwezenlijkt geweest. VV on neer telkens de rekeningen gesloten worden, kan eenieder bostatigen hoe leelijk, hoe dwaas de hoofdman der libe rale minderheid zich bedrogen heeft, en hij zelf,verledene jaar,heeft het onrecht streeks moeten bekennen, daar hij zich wel gewacht heeft eenige critiek te ma ken op de beramingen van de gewone begrooting voor 1907. M. de Burgemeester, in de laatste zit ting van den Gemeenteraad, wanneer hij de cijfers opgaf waarmede de laatste rekening van de Stad is vastgesteld, trok er de aandacht op dat door de aanwinst die de Stad jaarlyks doet in de vordee- ling van het Gemeentefonds, de gowono diensten een overschot laten van ontre- veer 10,000 fr. lu plaats van het kolossaal deficit van verscheidene duizenden franks dal voor zegd was, blijft er op eene gewone reke ning van ruim 630,000 fr. een overschot van 10,000 fr. Zie, van harte wenschen wij dat de heer Schepen Baron do Bethune, bij de aanstaande bespreking over de rekening volkomen zou hersteld wezen om eens zyne weerwraak over zijnen belager te nemen en te toonen hoe dom M. De Blieck in dezo bespreking is geweest. Van eenen anderen kant, de vermeer deringen die de Stad bekomen zal in de volgende jaren iu de opbrengst van het Gemeentefonds, geven nog de ver zekering dat de gewone inkomsten van de Stad en de belastingen zooals zij nu beslaan, lal van jareD nog de aan groeiende lasten van het bestuur zullen best rijden kunnen. u Na de kiezing verhooging der con- tributiën, schreeuwende liberalen,want de jaarljjksche inkomsten zijn ontoerei kend geworden om de onkosten van het dagelijks bestuur te betalen. Het bewijs van de noodzakelykheid van nieuwe lasten is tot heden nog niet door M. Do Blieck noch door iemand geleverd al wat M. De Blieck des we gens heeft verteld en geschreven is ge steund op grove dwalingen voortko mende uit de gedurige verwarring van do begrooting of het voorziene, met de rekening of het wezenlijke. Waarlijk onze controleurs zijn te haastig geweest om huunc bestuurlijke en finaucici le kennissen te toonen zy moeten maar eene ernstige kwostie aanvatten om er nevens to slaan. een minuut werden, op bevel van den kapitein, alle handen omhoog gehouden. Door het wegloopen der anderen was Derrick alleen, vooraan in het midden ge bleven, en nooit zal ik den woedenden, kwaadaardigen blik vergeten, waarmee hij den kapitein aanzag. Het was gelukkig voor hem, dat wij niet even laaghartig waren als hij, want dan hadden wij hem zeker doodgeschoten op het oogenblik, toen al onze grieven tegen hem bovenkwamen. De kapitein ging naar hem met de vra ig Schurk, waar ia het meisje Wie bedoelt ge, kapitein Melisse i O, die is veilig geborgen. Hoe veilig geborgen Wij hoorden... Een vreeselijk geschreeuw toen dc brik zonk zegde Derrick, met moeite zijne gedachten verzamelend. En gij dacht dat zij het was Wel zóó gemeen ben ik toch niet Maar het was toch de gil eener vrouw. Neen, het was de zwarte. De zaak is zoo, kapitein de neger was zoo dronken, dat hij niet met ons kon vluchten en dus... Hebt gij hem laten verdrinken, niet waar Nu, zoo moet gij het niet opvatten, kapitein. Het is onze schuld toch niet, dat hij zoo dronken was. Wij misten hem eerst toen hij niet meer te redden was, niet waar, jongene let Bealuur der stad Aalst is allo jaren verplicht eenige stadsgronden te verkoopen om de twee eindjes van 't jaar aaneen te kDoopeu Als men dat leest in de Volktyatci zou meu haast gaan gelooven dat er in Aalst, bij gebrek aan geld, niet een openbaar werk wordt aangevangen en dat telkens iedero inaaud om do wedden der bedienden te betalen er een stukje bouwgrond aan den eersten liefhebber den beste wordt verkocht. Wil men nu weten, zonder van andere werken, te gewagen, hoeveel meiers kasseiwerk er sedert 1 januari van dees jaar, in do straten der stad zijn gelegd geweest met nieuwe materialen of vol komen herlegd met oude stoonen Ongeveer zes duizend vierkante meters... Daarin wordt niet eens begre pen de gewone herstellingen die onop houdend voortgezet worden. Is er óen gebouw van do stad waarvan het onderhoud te wenschen laat en waarvan de toestand niet veel beter Mordt gesteld dan meost al de eigenaars hunne verhuurde eigendommen verzor gen Dat do stadsontvanger soms uitbetaald is, moet niemand verwonderen. Geen enkel werk van eenig belang verrichten en dan nog geld in kas heb ben, ja, dat ware mot roden te beknib- bolen IiL»er»Ie snullen die de zoogezegde u Volksgazet o in den kel der van 't lokaal De vijf Ezels aan- eonflansen, komen soms nog eens terug op het laten bestelen der stadskas, bij zoo verre dat ze een oneerlijke bediende zouden willen verontschuldigen en ande re deftige lieden welke voorzeker niet gelast waren standvastig aan de kas op wacht te staan met dit feit te betich ten. Volgons dit liberaal ezelsprinciep zyn de bedrogene en bestolene lieden plichtig en de dieven moeten als eerlijke lieden aanschouwd worden. Mogelyk zal men ons tegenwerpen dat het stelen by zekere liberalen gansch onmogelijk is geworden door do goode voorzorgen die ze in acht nemen. Maar 't is aan eenieder niet mogelyk, wanneer men tijdelijk zyne woning, colfre-fort enz. moet verlaten, van geld en huisge zin to laton bewaken door twee gendar men. t Gedacht kan goed schijnen aan ze kere personen, maar, onzes duukens, zal tiet de goedkeuring van iedereen niet verwerven. De jongens stemden toe. Maar ik zie het meisje niet 1 zegde de kapitein. Derrick zag over zijne schouder Zeg eens, daar achteraan haal de ellewaar eens voor den dag 1 De schoon vader van het meisje smacht naar haar gezichte, voegde hij er met iets van zijne vroegere onbeschaamdheid bij. Ik had hem wel een vuistslag willen geven, toen op een teeken van den kapitein, twee van zijne makkers, voorzichtiger dan ik gedacht zou hebben, uit de eerste boot een zeil oplichtten, waaronder Melisse, met 't hoofd op den arm, rustig als een kind lag te slapen. Wel, kapitein, zijt gij nu tevreden vroeg Derrick. En ben ik nu wel zoo ge meen als gij dacht De blijdschap dat Melisse ongedeerd was, deed mij zachter over den kerel oordeelen. Hoe slecht hij ook zijn mocht, hij had toch nog eenig broederlijk gevoel, en daarvoor had ik hem de hand kunnen drukken, als niet de kapitein, die nu vrijer ademhaalde, geroepen had Komaan, jongens helpt een handje om hen te binden Zenuwachtig zag Derrick naar de koord, die op den grond lag' Zeg eens, kapitein vroeg hij. Gij zijt toch niet van zin. ons op te hangen. (Wordt vqortgeeH.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1