Hun programma, DITJES en DATJES. Stichting van een Landbouwersbond Slad Aalst.-Werkbeurs Aalst-Mijlbeke. Allerhande nieuws. DE HOEST zoo schryft de schoolpedant van 't ezels orgaan, voor de aanst. gemeentekiezin- gen, zal luiden als volgt Verdediging van den Godsdienst. Welk armzalig programma Maar wie heeft den strijd in de aanst. gemeentekiezingen op dit terrein ge bracht De liberale gemeenteraadsleden van gansch 't land, op 9 Mei 11., O. H. He melvaart, te Brussel in congres ver gaderd om elkander eens voor goed over eene gemeene gedragslyn te ver staan. De liberale gemeenteraadsleden onzer stad Aalst, waren daar ook vertegen woordigd. Door wie, wordt niet ge zegd. Maar heeft het congres zich onledig gehouden met stoffelijke belangen, met het stichten eener zeehaven, het delven van eene vaart, het leggen van eenen yzerenweg, buurtspoorweg, enz. enz. Neen voorwaarniets van stoffelijk belang. In zake van openbaar onderwijs heeft het congres den school oorlog besloten. Men zie ons hoofdartikel van Zondag 18 Augustus 11. Wij hoeven er dus nimmer op terug te komen. Een tweede besluit werd door dit congres der liberale gemeenteraadsleden genomen, namelijk, dat do zieken, de weezen, de blinden, de doofstommen, de ongeneesbaren enz. enz. in onzijdige gestichten, i. a. w., in gestichten waar uit God en den Godsdienst zyn verban nen, zullen verpleegd en opgevoed worden. Wat moet men hieruit besluiten Onbetwistbaar dat daar waar de libe ralen in meerderheid zullen zijn, dus meester zyn do nonnen uit de gast huizen, de broeders en zusters uit de weeshuizen zullen verbannen worden. Medeburgers neemt er wel nota van onze Aalstersche liberalen zyn die be slissing van 't congres met beide handen by getreden... Ons inzicht is heden niet ook uwe aandacht in te roepen op de hoogst schandalige misbruiken die in do ge stichten van liefdadigheid onder waak zaamheid van wereldlijke verplegers da gelijks bestatigd worden, 't zou ons te verre leiden. Het zij genoeg u te zeggen dat geneesheeren, als vrijdenkers ge kend, meermaals de verwereldlijkte hos pitalen en liefdadige gestichten hebben veroordeeld en 't gene er gebeurde ge- schandvlekten. En de schoolpedant durft van arm zalig programma gewagen Onder opzicht van 't verwereldlijken van gestichten van liefdadigheid, herin neren wij ons feiten en daadzaken hier te Aalst voorgevallen en dat menigeen onzer Medeburgers wat gevorderd in jaren, zich ook nog wel zullen herin neren. 't Was op 't einde der jaren 1850. Ons jongensweeshuis werd verwe reldlijkt. De Broeders van Maria die met het verpleegen en de opvoeding der weezen waren gelast werden aan de deur gezet, zonder eenige roden heen.geen misbruik,geen enkel te laken feit werd hun ten laste gelegd. Een wcreldlyke bestierder werd aan 't hoofd van 't jongens weeshuis gesteld on de opvoeding min of meer verwereld lijkt. 't Liep niet lang aan of dit nieuw stelsel wierp zijne vruchten af. Losban digheid, wederspannigheid, 't overige zullen wy liever verzwijgen, troonden daar. Velen van de weesjongens geleken aan miskweekte straatloopers. Zekeren dag bracht wijlen den heer J. B. Jelie, alsdan Voorzitter der be stuurlijke Commissie, een bezoek aan 't gesticht en wilde eenige opmerkingen maken.Nauwelijks liet hij eenige woor den hooren en hij wierd bejegend door een concert van uitjouwingen, spottend handgeklap en vuige beleedigingen... Weinigen tijd later de gemakhuisjes waren verstopt en toen men ze ontlaste wat haalde men er uit Vleesch, brood en stockvisch bij de macht... Die schandalige misbruiken wierden streng afgekeurd door onze bijna gansche be volking. Die toestand wierd nogthans behou den, de liberalen konden er niet toe be sluiten de Broeders van Maria terug te roepen. En toen later de catholieken de meerderheid in de Commissie der Gods huizen hadden verkregen, werd het bestier van 't jongensweeshuis opnieuw aan geestelijke Broeders toevertrouwd en tot heden toe is er geen enkel ernstig misbruik ten hunnen laste kunnen ge legd worden Ziedaar, Medeburgers, een voorbeeld van verwereldlijking in onze stad voor gevallen en dat velen zich nog zullen herinneren... Medeburgers ge zijt verwittigd Denkt aan de verwereldlijking onzer liefdadige gestichten indien de liberalen hier moesten meester worden Hierop zullen wij terugkomen. Do lil>ernlen zyn wel tegen den Godsdienst niet, maar toch laten zij geene gelegenheid ontsnappen om met de de godsdienstige zaken, met de ceremo niën van den Godsdienst, met de bede vaarten te spotten. Zoo spot de Journal de Gand een ultra geusche Gentsche gazet met de persohen die, gebeten zynde van een razenden of verdachten hond, hunne toe vlucht nemen tolden H. Hubertus... Spotten ja Maar zouden de liberale feleerde bollen wel oen enkel persoon unnen aanwyzen, welke zijne toevlucht nam tot den H. Hubertus, de novene onderhield, de voorschriften naleefde, en dan door razernij werd aangetast of er aan bezweken is Zwijgen zullen zÜ De groote geleerde bollen verwerpen het bovennatuurlijke en houden het met de wetenschap. Wij verwerpen de hulpmiddelen van onzen geleerden geloofsgenoot, M. Pas teur niet. Maar dat zijne hulpmiddelen onfaalbaar zijn dat nemen wij niet aan, want meer dan eens is 't gebeurd en dit onlangs nog, dat personen door razende honden gebeten, ondanks de zorgen in een Pasteurgesticht aan de vreeselyke kwaal bezweken zyn Een liberale neuswijs bofte er op dat de liberalen, nu dat ze de roode chefs en zekere groenen schijnen met duimkruid te hebben ingesmeerd, onbe twistbaar met 3oo stemmen meerderheid zullen zegepralen... Eerst zien man,... werd er hem geant woord... Houdt ge soms uwe vurigste wen- schen voor eene wezenlijkheid Gedenkt u 't vellejte van oom Beer Neen, neen, 't is vast en zeker 300 stemmen hebt ge, catholieken, verloren door 't afschrabben van de lijsten der mis- sionnarissen en schippers. 300 stemmen 4 missionnarissen en 11 schippers die te samen 300 stemmen zou den hebben. En onder die schippers zijn er goed gekende liberalen... En dan Uw rot catholiek bestier... Waarom rot Daarom Hoeije, hoeije, hoeije Daarom, dat zeggen de kinders ook als ze geen reden kunnen geven. Allon8, allons, 't wordt waai lijk bela chelijkLeg uit De gaskwestie zal de catholieken in den grond boren... De gaskwestie Zoudt ge dan de man zijn die het ons gaat uitleggen hoe en op welke wijze de liberale controleurs het zul len aan boord leggen om jaarlijks 100 dui- zendfranks zuivere winst op te strijken., en om met 22 meters nieuwe en oude bui zen een buizennet van 36 duizend meters te leggen Een vraagske Weet, neuswijs, niet waarbij het komt dat de scribenten der liberale controleurs, niet meer durven kikken noch mikken, over de gaskwestie De liberale contro leurs gevoelen zeker dat ze hunne kneukels hebben verbrand met hun aartsdom voor stel van het oudgasgesticht aan te koopen.. Daar moeten wij op terugkomen en dat zullen we doen ook Welke huisvader zou met recht en reden, niet verontweerdigd worden en opstand maken, bij het gedacht ver plicht te worden zyn kind een onderwijs te geven, dat tegenstrijdig is met zijne eigene gedachten en met zijne rede Paul Bert. De vrijheid van geweten is een woord zonder gezonden zin. De mensch, geschapen naar Gods beeld, heeft het recht niet zijnen Schepper te loochenen of ten minste, onbeschoft, als eenen eeretitel, eene schandelijke ongeloovig- heid ten toon te spreiden. Xavier de Montépin. Groene ï*ie, alias Malcon tent, zegde Zondag jl. dat hij naar 't groene Congres te Gent, op 8 September niet zou gaan, doch is nu van gedacht veranderd en schrijft in De Werkman a van vrijdag 11. Dit congres van Broedertwist, eene verscheuring 1... Wij meenden er niet te gaan, 't zou ons te smartend vallen!... Maar van alle kanten, men vraagt, men praamt mij, kan, mag ik weigeren Dus, Malcontent, trekt naar Gent, naar 't congres... om zijnen kassaart voor het Arrondissement Aalst. Reeds lang werd de noodwendigheid gevoeld van eenen Landbouwersbond voor ons arrondissement. Wij bezitten, God dank, vele landbouw - vereenigingen allen groeien en bloeien en brengen uitmuntende vruchten voort voor onzen boerenstand. Maar mogen wij ons verheugen in dien rijken bloei, wij moeten ook zorgen dat een gezond en krachtig leven in de ver- eenigingen blijve stroomen. Daartoe is een algemeene bond, eene federatie van de verschillige afdeelingen noodig, die ieders vrijheid eerbiedigend, allen samenbrengt op denzelfden weg, om gezamenlijk met verdubbelde kracht, den vooruitgang en de welvaart van den land bouwersbond na te streven. Eenige mannen met durf en doordrij- vingsgeest namen de zaak in handen. Zij onderhandelden met den provincialen Bond, wiens hoofdzetel gevestigd is te Gent, en op dinsdag 27 dezer, noodigden zij, de voornaamste boeren en boeren - vrienden van het arrondissement uit, om over het doel en de standregelen van den Bond te beraadslagen. Die vergadering is boven alle verwach ting gelukt. Ofschoon het warme zonneken zoo weinig te zien dit jaar de boerkens op de aantrekkelijkste wijze uitnoodigde om te arbeiden in hunnen geliefden oogst, was om 3 ure, het lokaal Het Brusselsch Hof Botermarkt, Aalst, veel te klein om de toegestroomde belanghebbenden uit de verschillende gemeenten van het arrondis sement te bevatten. Aan het hoofd bemerken wij De HH. baron de la Faille, senator, voorzitter van den Algemeenen Landbou wersbond van Oost-Vlaanderen baron de Kcrckhove d'Exaerde, senator voor 't ar rondissement Aalst de ZZ. EE. HH. kanunikken Roelandts, pastoor-deken van Aalst, en Byl, bevorderaar der sociale werken, bijzondere afgevaardigde van Z.H. den Bisschop van Gentde heeren Maen- haut, volksvettegenwoordiger en voorzitter van den Landbouwersbond van het arron dissement Gent baron Louis de Bethune, Arthur Van der Linden, lid der bsstendigc deputatie, Odilon Van der Haegen, Calle- waert, graaf Glenisson, M. Miserez, Ver- snickt, Van Overstraeten, Suys. landbouw kundigen enz., benevens vele priesters en meer dan twee honderd landbouwers van 't arrondissement. M. Louis de Bethune opent de verga dering. Hij brengt hulde aan Mgr Stille mans, onzen beminden bisschop, die te sa men met M.M. baron de la Faille en Maenhout zooveel heeft gedaan tot verhef fing van den boerenstand. Hij is fier aan het hoofd der inrichters mannen te zien staan als E. H. Deken Roelandts, die reeds zooveel deed voor de sociale werken van Aslst M. Van der Linden en zoovele an deren die steeds op de bres stonden voor de boerenbelangen. Met geluk begroet hij ka nunnik Byl, die Mgr Stillemans vertegen woordigt op de vergadering, en geeft lezing van eenen brief, waarin onze hoogwaarde Bisschop de stichters en leden aanmoedigt en zegent. Hij maakt ook met genoegen bekend, dat M. baron de la Faille een of tweemaal per maand in het lokaal Brus selsch Hof zal zetelen om de landbou wers te aanhooren. Vervolgens schetst hij in welsprekende woorden het doel van den landbouwers bond. Wij willen in een Midden-lokaal de landbouwers samenbrengen, om hunne be langen te bespreken, een landbouwbiblio- theek stichten, een secretariaat, met een woord alles inrichten wat U kan nuttig zijn. Baron de la Faille vraagt of de verga dering 't akkoord is over het stichten van zulken Bond. Op het eenparig en geest driftig ja-geroep, verklaart hij den landbou wersbond van het Arrondissement Aalst gesticht. De provinciale landbouwersbond, zegt M. de baron de la Faille, is een boom over een kwaart eeuws geplant. Uw arrondisse- mentsbond is een tak gewassen op onzen boom. Wij verheugen ons over zijnen bloei. Veel is er nochtans noodig om hem bloei end te bewaren. Ten eerste, gij moet ge trouw blijven aan de grondbeginsels van den provincialen bond. God eerbiedigen en de landbouwbelangen voorstaan. Reeds hebben de catholieken gezorgd voor landbouwonderwijs, goede en goed- koope vervoermiddelen, verbetering van den veestapel, landbouwcrediet, verzekering van 't vee tegen ziekte en sterfte de landbou wer is gesteund in zijne oude dagen, hij kan gemakkelijker eigenaar worden van zijn huis enz. de rest zal volgen. Daarom heb ben zij geen geweld, geene revolutie noo dig. De dagloonen stijgen, ze moeten nog stijgen. Ook de toestand van den boer moet verbeteren. Lang leve de landbouwersbond van Aalst. (Toej.) M. dé Kerckhove d'Exaerde brengt hulde aan de werkers der eerste uur MM. de la Faille en Maenhaut. De vereenigin- gen en bonden zijn noodzakelijk. Hun klein bedrijf en de kleine handel worden ver drongen door groote bazars en succursa len, door de samenvoeging der capitalen van de groote handelaars de landbouwers moeten ook hunne krachten vereenigen, zich ontwikkelen, samen verbroederen in Congressen, Conferencies, bezoeken aan de beste boomgaarden, stallen, proefvelden enz. Eendracht maakt Macht. (Toej.) M. Maenhout. Wij komen hier als naar een dorp. Wij zijn niet jaloersch van uwen bond, maar oprecht fier op ons struisch en kloek gezond kind. In eene Vlaamsche rede, tintelend van humor en Vlaamsche geestigheid, vertelt hij 't ontstaan van den Gentschen landbou wersbond. Dit ontstaan was vooral te danken aan het initiatief en de edelmoedige bescherming van Z. H. den Bisschop van Gent, die zoowel de noodwendigheden van zijnen tijd begrepen heeft. (Toej.) Onze landbouwers komen bij ons en spreken vrij en vrank. Zoo weten wij waar het paard gebonden ligt. Wij kennen wel theorie uit de boeken, maar de praktijk ontbreekt ons en dit gebrek moet aan gevuld worden door onze bonden. In den beginne heeft men gelachen met onze pogingen men lacht nog... maar men lacht... anders... Onze werken groeien. Wij voorzien een machtig nationaal verbond, hebben eene landbouwgroep in de Kamer en konden reeds veel bekomen, dank aan de leden. Hij sluit met een warmen oproep om alle krachten te vercenigen die tot vooruitgang van den landbouwer kunnen medehelpen. (Toej.) Z. E. H. Kanunnik Byl brengt de gedachten van Z. H. den Bisschop De stichting van den landbouwersbond, die de bekroning zal wezen van de menigvul dige sociale werken alhier voor de land bouwers reeds gesticht, is een uitmuntend werk van liefde. Derhalve past het eerder a n den Bisschop, den vertegenwoordiger van J. C. in uw midden, de ieverige stich ters van dit heerlijk werk hulde te brengen en dank toe te sturen dan van hen dankbe tuigingen te ontvangen. Immers, de zending der Kerk is bovenal eene zending van Liefde, en de wereldlijken die haar in 't vol brengen dezer heilige zending zoo edel moedig ter zijde staan, hebben recht op hare vurige erkentenis. Namens Z. Hoogw. brengt spreker hulde aan de heeren baron L. de Bethune en senator de Kerckhove, en belooft hun de ieverige medewerking der priesters van 't arrondissement tot dezen richt hij eenen vurigen oproep om in de verknochtheid aan de sociale werken het voorbeeld van den Z. E. H. deken van Aalst te volgen, herinnerde de woorden van Z. H. Leo XIII, die in de Encycliek Rerum Novarum verklaart dat de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk alleen door eene uitstorting van Liefde zal beko men worden. (Toej.) Z. E. H. Deken Roelandts brengt nogmaals hulde aan baron L. de Bethune. Hij vraagt de gebeden van al de aanwezigen voor de spoedige en kloeke genezing van zijnen broeder M. den baron Leo de Be thune, volksvertegenwoordiger, ziek geval len als slachtoffer zijner toewijding aan de sociale werken van Aalst. (Beweging.) In treffende woorden brengt hij het woord te pas uit de Schriftuur- Een broeder door zijnen broeder gesteund is gelijk aan eene sterke 6tad. Vandaag, roept hij uit, plant gij eenen tak, die weldra weelderig zal opschieten en als een reusachtige boom over gansch het arrondissement de over- vloedigste vruchten zal voortbrengen voor onze landbouwers. (Geestdriftige toejui chingen.) E. H. Professor Cobbaut, de ieverige voortzetter der sociale werken in 't arron dissement gesticht door E H. Van der Scheuren, thans pastoor te Loochristy, en proost van den algemeenen provincialen Landbonwersbond, geeft lezing van de standregelen van den nieuwen bond Ver volgens worden met eenparigheid als be stuurleden gekozen Eerevoorzitters E. H deken Roelandts en Mde baron de Kerckhove eere onder voorzitters MM. Van der Linden en Van der Haegen, provinciale raadsleden voor zitter M. de Baron Louis de Bethune on dervoorzitters MM. Van der Taelen, Bur gemeester van Idegem, en Graaf Glenisson; schrijver E. H Cobbautschatbewaarder M. Arnold Callewaert, Advocaat. Verders maken van rechtswege deel uit van het bestuur al de voorzitters des arrondisse- mentsbonden die een landbouwvak verte genwoordigen. Na een woord van dank aan Mgr. Stille mans en Kannunik Byl, voor zijne aanmoe digende woorden, MM, Baron della Faille en Maenhaut, voor den goeden raad, zeer Eerw. Heer Deken en Senator de Kerchove, sluit M. L. de Bethune de vergadering, die vol hoop en geestdrift uiteengaat. Ziehier de tekst van het telegram dat aan Z. D. Hoogw. gestuurd werd <c 300 afgevaardigden vrije landbouw- maatschappijen arrondissement Aalst, be danken Uwe Hoogweerdigheid over hooge bescherming en welwillendheid en bieden U de verzekering hunner innige verkleefd heid, onderdanigheid en diepen eerbied. Baron de Bethune. Daarop telegrafieerde Z. Hoogw. het volgend antwoord De Bisschop van Gent zeer getroffen door de gevoelens hem door 300 leden vrije landbouwmaatschappijen arrondissement Aalst uitgedrukt, biedt aan de vergadering zijnen dank en zijne wenschen van voor spoed. Snijscliool voor Kleermakers. Pas een jaar gesticht heeft de Snij- school van de Vakvereeniging der Kleer makers van Aalst, wettelijk erkend, eenen schitterenden uitslag bekomen in het exaam welke hare leerlingen onder gaan hebben te Brussel. Op twintig leerlingen hadden er zich acht aangeboden, welke allen hun diplo ma met groote onderscheiding hebben bekomen. Deze zijn Kieckens Theophiel, Aalst. Van de Waeter Camiel, De Mette Jozef, Huylebroeck Leo, Van den Bremt Hendrik, Rogeman Emiel, Van den Spiegel Dominicus, D'Haes Jan-Baptist, Erémbodcgem. De Jury was als volgt samengesteld Mr Lauters, afgeveerdigde van het Mi nisterie Mr Fauconnier, bestuurder der stede lijke beroepsschool van Brussel. Mr Druelle, bestuurder der snijschool van het werkmanshuis (Concordia). MMr Rogister en Brun, eerste snijders van bijzondere huizen der hoofd stad. Deze uitslag is des te merkwaardiger daar de zelfde vakschool reeds eene Gouden Medalie behaald heeft in de maand Juni 11. De leergang voor 1907 en 1908 zal kortelings aanvangen. MAGAZIJN van B EH ANGP APIEREN en allerhande - MEUBILEERING— KaiïEI. H>E'I PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. Voltrekhingswerken der Kerk van Sint-Jozef. TOMBOLA. 't Is schoon om zien hoe sedert eenige dagen er gedurig over en weer geloopen wordt in de Leopoldstraat om prijzen te brengen voor den tombola van S' Jozefs kers. Burgers en rijke menschen wedyve ren om het meestiedereen wil het zijne bijbrengen voor dit schoone werk 't oud spreekwoord indachtig, die geeft tcat hij kan, is een eerlijk man Het Comiteit, getuige van dien alge meenen bijval, heeft besloten een Kin- dertombola op te richten onder vorm van 1 tourniquet ofte draaimolen Schoone prijzen en aangename ver rassingen zullen op den tourniquet te winnen zijn, alle Zaterdagen en Zonda gen van 9 tot 12 uren 's voormiddags. Die draait heeft prijs. Opening Zaterdag 7e September aanst., Leopoldstraat, 58. Vragen door de Patroons 2 tabakbewerkers, 1 spinner en 1 afleg ger 1 kuiper om rolvaatjes te maken. Vragen door de werklieden. 4 Magazijniers, kennende vlaamsch en fran8ch 1 leerjongen smeder, reed 1 jaar op stiel geweest. Zondag 29 September aanst., prachtig Concert in dè schoone zaal der Jongens- patronagie. Men zal opvoeren Zinne loos en De Veldwachter van Zou- tenaey, wonderschoon kluchtspel. Stad van Aalst. Gemeentekie zingen van 20 October 1907. Zondag 11. vergaderden de leden der anti-socialis tische Vakvereenigingen ten einde over te gaan tot de benoeming der definitieve Can- didaten. Nog nooit namen de leden zoo talrijk deel aan den Poll en dit getuigt van den goeden geest welken voortdurend onder onze brave werkersstanden heerscht dit getuigt ook van den verzekerden goeden uitslag als iedereen getrouw blijft en stipt ten uitvoer brengt wat hem is opgelegd. De twee uittredende leden MM. Leo Geeroms en Jan Somers werden met eenpa righeid aangewezen. Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 238 klonten boter- ter markt gebracht wegende te samen 1S90 kilogrammen. AALST. Onlangs was eene voor name Dame onzer Stad te Brussel, en hare handen wasschende, had zij zich ontdaan van hare ringen welke samen eene waarde hadden van duizend franks. Toen de Dame hare ringen wilde opnieuw aan hare vingers steken waren ze verdwenen. Een dezer ringen is ontdekt in den Berg te Brussel en men hoopt nu ook den dader te ontdekken. KUNSTWERK. De Catharinisten doen waarlijk zien dat ze kunstminnend zijn. Onder andere kunst werken hebben ze, ter gelegenheid van hun jubeljaar, voor hun lokaal een uithangbord in gesmeed ijzer doen maken. Het is gansch vervaardigd door en in het werkhuis van M. Leo Van Haver, kunstsmid in deze stad, volgens plan opgemaakt door M. Julius Goethals, Stadsbouwkundige. Het is een allerprachtigst stuk en getuigt van de kennis en het talent van den kunste naar. Het is tentoongesteld ir. de vitrien van den vervaardiger, Kappellestraat alhier. De Catharinisten geven op kunstgebied voorbeelden die door anderen dienen nage volgd te worden. In den nacht van Woensdag tot Donderdag, zijn eene groote hoeveelheid patatten gestolen ten nadeele der gebroe ders Van Mol, Grooten Bolleweg, alhier. Schrikkelijk ongeluk. Donder dag morgend, rond 71/2 uren, kwam Karei De Leeuw, 67 jaar, koopman in fruit, wo nende te Haeltert, met paard en kar op den Geeraardsbergschen steenweg, alhier, ge reden. Het dier verschrikte, sprong op zijde en De Leeuw stuikte met zulk geweld van de kar, dat hij bewusteloos bleef liggen. Na door den onderpastoor Van den Abeele en den doktor De Clerck versterkt en gehol pen te zijn, gaf De Leeuw rond 10 uren zijnen geest. Plaatselijke moening. De meening van eenen inwoner van Aalst heeft altijd voor ons meer belang, biijzonder als het een feit geldt dat op de onder vinding 6teunt, zooals het volgende M.. F. Walleze, 1, Ledebaan te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij jaren was ik van vreeselijke nierpijnen aangetastdie pijnen benamen mij 's nachts alle rust, ik kon mij niet meer voor het minste werk bukken en was mistroostig niet meer we tende wat doen, want na vele middelen nutteloos gebruikt te hebben hoopte ik, ten gevolge mijner zeventig jaren, geene genezing meer zonder veel hoop nam ik niettemin de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. De uitslag overtrof alle verwachting, want na drij dagen bekwam ik reeds eene zeer merkbare beternis, na tien dagen was ik reeds teenemaal genezen en zulks tot mijne groote tevredenheid. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Hoop voor de bejaarden. Honderde men schen tusschen de 70 en 90 jaren zijn volkomen van pijn in de nieren en de blaas door het gebruik der Foster Pillen ge nezen. Dit middel verlicht en geneest op eene aanhoudende wijze de nieren der oude zoowel als die der jonge menschen. 't Is een bijzonder en éénig middel voor de nieren. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U bijzonder voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen tegen 3 fr. 50 de doos of 19.fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 10. HAELTERT. De heer M. R. Lan8zweert, ontvanger der belastingen te Moorslede is in de zelfde hoedanigheid be noemd te Haeltert. HAELTERT. Donderdag was het Kermis ten Biul en te dezer gelegen heid heeft men er wat vuurwerk gemaakt. Niet min dan 5 woningen waren vrijdag voormiddag afgebrand of stonden te bran den. Nadere bijzonderheden. In den nacht tusschen Zondag en Maandag is eene graan- mijt op het hof van Louis Roelants in den Eeckent afgebrand. In den nacht tusschen Dijnsdag en Woensdag zijn schuur en stallingen van Frans Muylaert, Hoogstraat, met gansch den inboedel afgebrand,alsook de stallingen van Van Cromphaut-De Graeve, op het Katje In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag is het huis van zekeren Domien De Pril in brand gestoken, 't welk is kunnen gebluscht worden daarna is de graanmijt van Benoit Van den Steen en Kinderen af gebrand, dit alles op den Bruldaarna schuur en stallingen van Leo Baeten met gansch den inboedel, op de Houtmerkt daarna de stallingen van Remi Van Cau- wenbergh, in de Pluimstraat en daarna een onbewoond woonhuis toebehoorende aan de weduwe en kinderen Muylaert, op den Brul. Al de hierboven beschrevene branden zijn aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Woensdag, rond den middag zijn de graanmijten van Albert Sonck, te Erem- bodegem-Teijoden afgebrand. Oorzaak on bekend. Dus 8 brandrampen te Haeltert en eene te Erembodegem-Terjoden in eene week... 't Is afschuwelijk. Mocht men den dader of de daders weldra ontdekken. Heldergem. Zondag namiddag was Leopold Garde op weg naar Kerkxken om er een bezoek te brengen aan zijn zoon. Op den Geeraardsbergschen steenweg werd hij door een wielrijder die in volle vlucht kwam gereden ten gronde geworpen en bekwam ernstige verwondingen. De beste zorgen werden hem in 't klooster te Kerkxken toe gediend, zijn toestand is betrekkelijk goed. Woensdag avond, om 9 1/2 uren, zijn de stallingen en de schuur afgebrand van de broeders Van Boven, in de Sint- Lievenstraat, te St-Lievens-Houtem. ken ouderdom op eenige dagen genezen door den echten Borstsiroop van De- pratere. Weigert alle andere Siroopen, Pillen, Pastillen die men u in de handen zoekt te steken, want niet is zoo goed voor de borst dan de echte Siroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. M. Jouveneau, voorzitter van het beroepshof te Brussel, kwam met zijne familie na een maand afwezigheid thuis. In het begin merkte men niets ongewoons, doch toen de dienstmeid de tafel wilde dekken, bemerkte men dat al het zilver werk gestolen was uit de kas, waarin het, voor het vertrek der familie, weggesloten was. Ten gevolge eener aanklacht wegens ontvreemding, heeft de onderzoeksrechter Havaux, te Brussel, een onberzoek geopend ten laste van zekeren V., een financier, die eene naamlooze maatschappij stichtte en bij middel van slimme reclamen, capitalen wist los te maken. Een der storters, die 16,000 fr. had gegeven zag er een rat in en verwittigde het gerecht. De onderzoeks rechter riep V., die in een der beste hotels van Oostende verbleef, terug naar Brussel, nam hem in verhoor en deed hem aan houden. De eerste klacht werd weldra door anderen gevolgd. Tot hiertoe heeft men reeds voor 50,000 fr. aftruggeiarijen ont dekt. Na eene huiszoeking in zijne bureelen werden zijne boeken in beslag genomen. Te Oosterzeele is de groote Kapel, gestaan op het gehucht Smissenbroeck, gedeeltelijk afgebrand. De schade is zeer groot. De vlam van eene keers had de behangsels van het altaar in brand gesto ken. Weldra stond heel de kapel in vlam. Bij de reddingswerken werden twee perso nen nogal erg verbrand een verkeert zelfs in dopdsgevaar. De dagbladen hebben gemeld, dat de socialistische schrijver Agathon De Potter, bij testament aan den Belgischen Staat eene som van 800.000 fr vermaakte, om onder den vorm van prijzen, door de Koninklijke Academie verdeeld te worden, en zijne merkwaardige bibliotheek insgelijks aan den Staat schonk. De fortuin door den heer A. De Potter nagelaten, bedraagt zoo wat 7 millioen frs. j M. A. De Potter bewoonde in de Maria- Theresiastraat een klein hotel, dat merk waardige kunststukken bevat. Hij leefde daar gansch alleen, te midden van zijne boeken, enkel bijgestaan door een trouwen beambte, die voor zijn aandeel in 1 de erfenis eene som van een millioen frank ontvangt. De natuurlijke erfgenamen van den schrij ver zullen eene som van 5 millioen onder elkander te verdeelen hebben. A. De Potter was de schoonbroeder van wijlen generaal Brialmont. De twee zoontjes van M. Van Spren- 1 gel, meestergast op de brouwerij van M. 1 Van Meerbeeck, te Borgerhout, Lowieke 9 jaar en Jannekc, 6 jaar oud, waren buiten I de vest met hunnen vliegaard gaan spelen. Op een gegeven oogenblik brak de koord 1 en vloog de vliegaard in het water van de vesting, niet ver van den boord. De twee kinderen liepen naar den kant der gracht en de oudste zegde tot zijn broerke Ik zal u een hand geven das kunt gij hem pakken. De kleine liet echter op een gegeven oogenblik de hand van zijnen ouderen t broer los en verdween in het water. De oudste sprong zijn broerke achterin, t om hem te redden, doch verdween even- c eens in het water. Voorbijgangers, die het tooneel van verre 1 hadden gadegeslagen, snelden toe en haal- c den de twee kinderen uit het water en 1 vervoerden ze naar eene herberg in tk 2 buurt. 2 Daar werden zij verpleegd door Dr Oat en door den eerw. h. Van Neck, die de g kunstmatige ademhaling op de bewuste* looze lichamen toepasten. d Na lang werken kon het oudste zoontje terug tot het leven gebracht worden. Voor het jongste hebben de poginges niet gebaat de dood had reeds haar werk e volbracht. Men kan zich de droefheid veronder- j stellen van den vader die, toen hij van zij" e werk terugkeerde, op straat vernam d»l v zijne twee zonen waren verdronken.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2