Zondag 15 September 1907 5 centiemen per nummer. 61stt Jaar 5982 Mister ie en Mistificatie. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HOPMARKTEN DE GOUDKUIL Blauw-Rood- Groen-Gartel. Zondagrust. De Gaskwestie. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan ia tweemaal ter week voor de Stad B frankmet den Post venonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaigen lyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossans, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 14 Sepleml». 1007. VAN AALST. Oproep tot de Planters en Kooplieden Het College van Burgemeester en Sche penen der Stad Aalst, brengt ter kennis, dat er 5 PRIJSKAMPEN worden uit geschreven voorde Landbouwers welke van hun eigen gewas do beste Hop op do Merkt zullen brengen. De Prijskampen zullen plaats hebben i° Op Zaterdag 21 September 1907, 2° id. 28 id. 1907, 3* id. 5 October 1907, 4° id. 12 id. 1907, 5» id. 19 id- 1907, telkens ten 10 uren. Er zullen prijzen verleend worden van 5, 10, 15 cn 20 fr. In evenredigheid der hoeveelheid op de Merkt te koop go- stelde Hop. In het beoordeelen der hop zal de Jury rekening houden van le de rijkheid in lupuline (geelstof) en geur (reuk) 20 punten 2* de fraaie kleur 5 pun ten 3* de verzorgde pluk 10 punten 4* de wijze waarop zy gedroogd is 15 punten Iedereen weet dat de t Groene Bel de rijkste is in lupuline en dat de i Garnau veel armer is dan de andere soorten. Do hop der landbouwers die hun gewas drogen bij middel van het ijzeren toestel dat de Hop-commissie kosteloos toestaat aan de planters welke hunnen eest wijzigen volgens hare in lichtingen heeft altijd eenen fijnen geur en eeno fraaie kleur. Op den fijnen geur der hop heeft grooten invloed 1® het plukken eer zy rijp is, 2® het te laat inoogsten, 3e het drogen op eenen hoogen warmtegraad 4® het verkeerd behandelen op den eest. De Hop moet zuiver geplukt zijn, zoo danig dat zy noch lange stelen, noch bladers bevat. Men kan de Hop bederven door het drogen 1® als zy te weinig gedroogd is ofte veel gebroken 2® als er rook door de bellen gaat, die aan de Hop haren fijnen geur ontneemt3® als men de Hop te dik op de droogtafel legt en een groot vuur maakt, zoodat de onderste laag bellen verzengt, terwijl de boven ste laag overvloedig zweet 4® als men ie vroeg solfer brandt vooral terwijl de Hop zweet, rook en zwaveldampen los sen zich op in het vocht, kleven aan de schubben en bederven den geur, dc bel len verliezen hunnen glans, de lupulin wordt bruin, do looistof en de hars ver liepen een deel hunner kostbare oigen- schapTien. VAN J. It. HUTCHINSON. 3i* Vervolg. Het is deelen of alles verliezen, jon gen, zegde hij tot mij, met een verdacht nipoogen Ik deel niet riep ik driftig, en hard genoeg, dat Derrick en zijne mannen het konden hooren. Ik bedank er voor. Komaan, mijnheer, wees bedaard viel Healy in, wien zijn rol was voorgezegd. Een paar pond in de hand, om zijne reke ning in den winkel af te doen, en de kinde ren den winter door te helpen, is al wat ik verlang. Ja, en een hoopken goud, als is het dan ook minder dan wij verwachten, is beter dan eene ledige beurs, dunkt mij, zegde de kapitein. Dus, wat kiest gij, jon gen Iets of niets O, als het zoover komt. Zoover is het reeds gekomen. Ik weet, het is een hard geval, maar als wij alles nemen, verraden zij ons, en wij zijn alles kwijt. Het eenige, waardoor wij allen den mond sluiten, is gelijk op deelen. Gij begrijpt, aU zij ons naar de keel vlogen met •de woorden Uw geld of uw leven 1 konden Om aan den Prijskamp deel te nemen moet men ten minste 100 kilogr. Hop op de Merkt brengen, welke in één of verscheidene zakken mag bevat zijn 200kilogr. zullen twee loten,500 kilogr. drie loten uitmaken waarmede men naar de prijzen kan dingen. De mede dinger moet dit gewicht door een bulle tin der hoppewaag bcwyzen. De hop mag op voorhand niet verkocht zijn, zy moet op de merkt te koop gesteld wor den. Ten einde to vermijden dat dezelfde hop op verschillige dagen aan den prijs kamp zou deelnemen, moet de mededin ger het bewijs brengen dat zyne hop verkocht en geleverd is. Den 5 October sal de groote regionale prijskamp plaats hebben, tcaaraan alleen de leden der Vakvercenigingen mogen deel nemen. Er hunnen ÏOOO fr. premies toegekend icorden. Elke variëteitGroene Belle, Witte Rank en Carnau sal een afzonderlijken prijskamp uitmaken. De loten moeten zich vóór 8 uren op de hopmerkt bevinden. Wy denken dc planters te mogen aanraden, hunne Hop van ryke geurige hoedanigheid, zooals de Groene en Frie- scho niet te vermengen, met deze die arm is hoedanigheid, zooals vorige jaren zullen de Brouwers do beste by voor keur koopen, zelfs aan een hoogeren prys. Van heden afkan men verdero inlich tingen bekomen bij de Leden dor Hop- commissie. MM. M.-L. Oheeraerdlt, Voorzitter; Baron Leo de Bethune, L. Boterbergh, F. Cumont, Des. De WolfRidder L. Schellekens, Od. Van der Schueren, L. Van Overstraeten J. Reyniers, Schrij ver. Gedaan te Aalst, den 1 September 1907. De Burgemeester, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, Oscar REYNTENS. Het controol door de minderheid in den Gemeenteraad heeft iets ontdekt doeltreffend bewys dat het er volstrekt noodzakelijk is, anders zou in het be stuur alles geschoteld worden in het donker. De ontdekking is geschied in den reinigheidsdienst De liberalen zyn niet voor de eerste maal hunne kieswapens gaan zoeken in eene beirkuip of op eenen mestwagen. Waarom, als zij er in 1888 niet wel zijn mede uitgespeeldwaarom toch herbe ginnen Het was dan Adieu bloem- koolen wij op hen schieten, maar dat gaat nu niet. Wij zitten leelijk in de val. Dan zullen wij moeten toegeven, zegde ik knorrig. Ik ben er bang voor was het ant woord en zich met weerzin tot Derrick wendend, riep hijWij stemmen toe onder protest. Op uw woord Zoo waar ik Tinker heet Nu, dat zal wel op hetzelfde neerko men, spotte Derrick. 16 dat een kompas, dat gij daar bij u hebt Ja, uw eigen kompas, zegde de kapi tein, het instrument vertoonend, dat hij al dien tijd met de grootste zorg onder den arm had gedragen. Derrick zag, dat het werkelijk het kompas van de brik was, en koesterde niet den minsten argwaan. En hier is eene meetketting, zegde hij, terwijl hij er een uit den zak haalde. Als gij nu eens de plaats wilde aangeven. Dat was juist wat de kapitein wilde maar, om het spelleken voort te zetten, stribbelde hij tegen. Doe dat maar zelf. Gij hebt het pa pier dat gij den neger uit den mond gehaald hebt. Dat is best mogelijk. Maar ik heb nu liever dat gij het doet, kapitein, en ik ben de baas. Gij doet de opmetingen volgtns de gegevens, die gij in uw hoofd hebt, en ik zal op Billy's papier nazien, of gij het goed doet, begrepen Gij denkt dat ik niet weet waarom gij ons hierheen hebt gebracht In de stadsrekeningen van vroeger jaren heeft de vooruitstrevend-demo- craat-programmamaker der Volksgazet de cijfers opgezocht die er verschijnen in de uitgaven voor den gewonen dienst van het kuischen van straten en voor den aankoop van de vuilniskarren on het materieel van den beirruimings- dienst. Al die cyfers worden onder elkander verward, en zonder over de zaak eenige inlichtingen te vragen, im mers de liberale controleurs onderzoeken alle rekeningen en laten geene gelegen heid voorbygaan om hun recht van na zicht uit te oefenen, is 'tniet waar?— trekt onze diepzichtige, met misterieuso gebaren als ware hy oen ervaren ge- heiinontsluier, het spitsvondig besluit dat de huidige inrichting van den reinigheidsdienst 28,500 franken heeft gekost, som betaald met geld van lee- ningon. Dat is nu een goocheltoer uit 't scha- moteerkot van M. De Blieck, ge weet wel, uit't prieeltje van het buitengoed waar onder den zaligen indruk van eenen verstandontwikkelenden goden drank de redactie van de Volksgazet wordt voorbereid. Dien lustigen cyferaar lieten wij maar aan zyn kunstig vermaak en zouden wij kort weg om de antwoord aan zijne vragen verzenden tot de liberale gemeen teraadsleden, die met groote bekwaam heid en evenveel scherpzinnigheid een zeer waakzaam oog op het gebruik der stadsgelden houden, ware het niet dat de deugniet in geheel zijn schrijven wil doen gelooven dat deze som van 28,500 franken gedeeltelijk tot iets verborgen, duister, raadselachtig is verkwist. En zulk eene eerlooze aantijging staat gedrukt na een artikel waar eerlijkheid en rechtvaardigheid als de eenige drijf veer der handelingen van de liberale poli tiekers wordt aangewezen. Eenieder herinnert zich nog hoe vóór 1899 de vuilnissen in de straten werden weggehaald. Het Stadsbestuur besloot eene nieuwe inrichting van dezen dienst en deed den aankoop van de noodige wagens en karren volgens het model gebruikt in Antwerpen. De dienst werd aangevangen in regie, stelsel aangeprezen door M. De Blieck. Na eene proef van twee jaren bestatigde meu dat, om in al de vereischten te voldoen, het kuischen van de straten op dezen voet voortgezet eene uitgave ging veroorzaken van 18,000 tot 20,000 fran ken 's jaars. Immers, van 7493,36 fr. in 1898 was deze geklommen in 1899 tot 12,905,44 fr. en in 1900 tot 17,498,49 fr. N'aarvol- gens de toenemende uitbreiding van het stedelyk gedeelte was er te voorzien dat de regie op weinigen tijd eenen jaarlijk- schen onkost van 20,000 fr. zou ver wekken. Eene openbare aanbesteding, ook al een stelsel aangenaam aan M. De Blieck, werd aangekondigd de verplichtingen van den ondernemer werden nauw be- Bah 1 Ik heb het spelleken reeds lang be grepen. Om te graven, zegt gij Dat geloof ik wel. Maar waar Wel, waar niats te vinden is, en dan zouden wij heengaan met de gedachte, dat dit vertelsel van den schat eene helsche leugen is 1 Hij was dichter bij de waarheid, maar mis toch Ho ho doch dat gaat maar zoo nietWij zijn zoo zot niet, als gij mis schien denkt. Wat er te vinden is zullen wij vinden en wat er te deelen is zullen wij deelen Dus, kapitein, gij doet de op meting en ik zie of gij het goed doet Gij zult, hoop ik, uwe mannen in bedwang houden Wees maar niet bang, kapitein. Geen hunner zal een vinger naar u uitsteken. Zooals ik zegde, het ib eene eerlijke han delszaak en geen gevecht, en wanneer alle» eerlijk gaat kunnen wij alt vrienden schei den Met een gezicht als zeven dagen slecht weer, bracht de kapitein het kompas naar de rots hij paste wel op dat niemand het in handen kreeg, dat zette hij het in den brokkeligen grond, vlak onder den eetbak, en riep om een riem. Dezen zette bij recht op in het middenpunt van den bak. De witte riem kwam prachtig uit en kon dus uitmuntend tot uitgangspunt dienen. Vlak noord is de koers. Juist zegde Derrick, het papier inziende. Jongen 1 zegde de kapitein tot mij, schreven in een lastoncohier. De uitslag die men bekwam was dat M. Casimir Do Smet een oonig aanbod indiende het welk genoegzaam waarborgen oplever de, en zulks aan 12,250 franken 's jaars. Sedert 15 Mei 1901 is dezo ondernemer, in dezelfde voorwaarden van zyn drie jarig contract, met den dienst gelast gebleven. Moet het contract De Smet gebroken worden, mout, bij gebrek aan een ander ernstig aanbod, de dienst weer met Stadswerkvolk en eigene paarden in regie hernomen worden Ziedaar vragen die best in den gemeenteraad te bespre ken zyn en die van geone politieke kleur, maar wel van al te persoonlijken aard schynen te zyn om tijdens eenen kiesstrijd behandeld te worden voor het publiek. Tot hiertoe zijn zij door de liberale minderheid niet opgeworpen geweest: indien zy nochtans zoo belang rijk zyn, bleef ze dan ook aan bare plich ten te kort. Of vreest zij misschien dat met de regie het paard van de stad der jaren 60 zou kunnen navolgers krijgen, ge weet wel, het kostelijk paard wiens onderhoud zoo schrikkelijk veel gelds vergde dat wijlen M. Adolf Byl in Den- derbode bevestigde dat het met maca- rons gevoederd werd. Heerschap vooruitstrevend democraat verstaat gij nu uw vreeselijk, ontzettend mysterie Onze Aalstersche liberale kliek biedt ons op 't oogenblik een schouwspel aan dat alhoewel te voorzien, dient opge merkt te worden. De kliek ligt neergeknield, zoo diep mogelijk, ja tot in 't modder, voor de groute leeperikken van 't socialism. Ja, neergeknield om genade smeekend voor dogenen die zij, pas eenige maanden ge leden, als winkelpolitiekers, als ver achtelij ke volksuit bui tors u itschold t Tot do fierste toe der blauwe kliek- mannen heeft eene hoogst nederige hou ding aangenomen Van den eersten tot den laatste moe ten ze dansen lijk de leeperikken der Saskaai schuifelen. Gelijk slaven en snullen moeten de kliekjannen alles doen en laten wat hen door de winkelpolitiekers wordt opge legd. De roode winkelpolitiekers hebben hunne voorwaarden doen kennen en onze liberalen knikten en buigden oot moedig liet hoofd.. Immers tegenstrib belen ware de ondergang van 't cartel en bijgevolg de verzekerde dood van de kliek. Die voorwaarden zijn Twee candi daten op de liberale lyst Brys en Ver- bestel, twee personen gekend als aan hangers der socialistische leerstelsels. En verder Toelage aan de roode en nadat hij het kompas eenige keeren had bezien en Derrick had verzocht hetzelfde te doen, neem den anderen riem en zet hem aan den rand van het moerras, vlak bij dat hoopken mos. Schuif hem rechts of links, zooals ik u met de hand wijs en als ik roep, sla hem dan vast in den grond. Ruim een uur was ik daarmee bezig, ter wijl de kapitein en Derrick naast elkander bleven de eene verzette het kompas en de ander raadpleegde bij eiken stap het pa pier. Na met behulp van de riemen her haaldelijk de richting bepaald te hebben want Derrick vortrouwde natuurlijk den kapitein niet en wilde het slechts met de nauwkeurigste opmeting voor lief nemen werd er. midden door den eetbak eene lijn getrokken, die vlak noord-zuid liep. Deze werd doorgetrokken over den voet van de rots en daarop stak de schipper zijn mes in den grond. Dit zal dunkt mij dc juiste plaats zijn. Juistzegde Derrick, voor de laatste maal. Hij riep om een houweel, dat Healy hem toereikte, en woelde den veenachtigen bo dem op in een ruwen kring van twintig voet rond het in den grond gestoken mes. Nu, jongen, riep hij, nu gaan wij fortuin maken. Op een woord van den kapitein maakte Healy de koord los, waarmee de mannen waren vastgebonden en met houweelen en schuppen stormden zij naar het mes. Ook Derrick greep eene schup. groene l'anfaars lijk aan d'oude Garde recht van, op 't Kiosk ter Groote Merkt, beurtelings concerts te.mogen spelen 't recht van zonder vergelding van Stadsschouwburg en andere zalen te mogen gebruik maken; vertegenwoor diging der rooden in 't Bestuur der Godshuizen, van 't Armbureel, der Aca demie van Schoono Kunston, van de Muziekschool, enz. enz... Daarbij alles in regie of aanbesteding, maar liefst in regie... Ziedaar de bijzonderste voorwaarden. Groene Pie die do liberalen niet be trouwt eischt dat die voorwaarden van 't cartel zouden beschreven worden in een verdrag tusschen partijen te onder teekenen. Maandag avond aanstaande zullen de Daensisten eene algemeene vergadering houden in dewelke het verdrag behoor lijk onderteekend zal vertoond worden. Te Dender monde staat het ook geschre ven en is 't ook behoorlyk onderteekend, maar ze laten er Leeuwke Plancguaert niet te min flolten Wij kunnen Groene Pie geen onge- lyk geven dat hij zijn bedde goed maakt eer hy zich te slapen legt. Twee maan den geleden spraken wij met een roode chef overdeaanst. kiezing en't kwam ook to pas van de Daensisten. Op onze vraag Zullen de Daensisten nog in 't strijdperk kunnen treden luide zijn antwoord Parti négligable en hierdoor wilde hij beduiden dai de groene kliek nimmer te ontzien ofte tellen is, dat ze zoo goed als uitgestorven mag genoemd worden. Nu dat belooft In zake van godsdiensthaat, van on godsdienstig onderwijs, enz. zyn libera len cn socialisten op den zelfden kam geschoren en men hoefde er dus in de voorwaarden van 't cartel geen gewag van le maken. Wat we best gelooven, 't is dat blau wen, rooden en groenen 't vel van Bruintje zoo wat aan 't verdeelen zijn geweest, eer hy door hen geveld is go- worden. Ten slotte zeggen wij Medeburgers ziedaar de mannen van die zoogezegde groote partij der vryheid, waar geen knikkers, geen sullen, geen polichinel len der rooden maar wel mannen van 't vrij verstand, van diepe overtuiging en van getrouwheid aan zyne leerstel sels te vinden zyn Als de liberale kwakzalver denkt dat hy, op de wyze dat het aan boord is ge legd, het cartel tusschen liberalen cn socialisten aan de Aalstenaars zal ver duiken dan slaagt hy den bal leelijk mis... en dat zal hij op 20October aanst. best ondervinden Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 15 September 1907, M. De Waele, Kerk straat. Op ons geluk riep hij, het gereed schap midden in den tooverkring stekend, waar, volgens zijne vaste overtuiging, de schat begraven lag op ons geluk, jongens, en hoe meer hoe liever. Hij lichtte de eerste zode op en wierp die met mes en al over zijn linker schouder. Eene soort van razernij overviel den troep, en met een gehuil, meer dierlijk dan menschelijk begonnen zij als zinneloozen te delven. In de haast om hun leven te redden, hadden zij slechts de hoognoodige kleeren kunnen meenemen. Deze en gene had nog een vest of een hoed maar die kleeren werden als waarde- en nutteloos wegge worpen. Bloote voeten dreven de schuppen diep in den veengrond. Naakte armen ruk ten ze er weer uit, en deden de zwarte aarde rechts en links vliegen. Wie de ge reedschappen zag glinsteren, moest ze zeker voor doodelijke wapens houden. En loen de veengrond plaats maakte voor helderroode klei, werd die illusie nog ster ker, want nu was het alsof de grond met bloed bedekt was. En er was bloed in de oogen der gravers, dit heele, begeerige, razende bloed van mannen, aangegrepen door de hevigste aller koortsen, de goud koorts, dc onbetuigelde zucht naar rijkdom. Lachend als kinderen bij eene vertooning, schreeuwend als losgebroken zinneloozen, kreten uitstootend als gepijnigden, woelde zij de aarde om. God behoede mij en ieder een voor zulk een tafereel. Algemeen dacht men dat het vraagstuk der openbare verlichting, de gaskwes tie, het stokpaardje zou wezen dat onze liberalen bestijgen zouden om ons, catho- liek Bestuur te bevechten en zoo moge lijk uit ons stadhuis te verdrijven. Sedert de verschijning van het blauwe boek door 't welk de liberale contró- leurs ons laten kennen hoe zij in deze zaak zouden gehandeld hebben waren zy meerderheid, heeft er hun orgaan De Volksgazet n er geen onkel woordje meer over geschreven da» om eenige ezelaryen uit te kramen. Te vergeefs hebben wy de liberale con troleurs uitgedaagd ons te bewijaen hoe zij het aan boord zouden hebben gelegd om door zclfuitbatiog of regie, eene jaarlijksche winst van 100duizend frank te verzekeren terwijl de groene alweter van Cbipka die winst maan- op de helft of 50 duizend frank schat. Maar do libe rale controleurs hebben gezwegen lijk versmoord En waarom Omdat hun stelsel aan 't hoofd van hun blauw boek vooruitge zet bewijst dat ze van de gaskwestie hoegenaamd geen verstand hebben, of liever, er zooveel van kennen, als de os van eiers te pellen. Wat stelden ze voor Wel het thans beslaande gasfabriek aankoopen Het oude gasfabriek aankoopen Hoe dwaas toch Medeburgers aan dacht a. u. b. Ziehier wat de liberalo controleurs zouden gewild hebben, wa- •en ze meester geweest: Het thans bestaande gasfabriek met de buisleidingen en woonhuis zouden ze aangekocht hebben tegen betaling der som van 250 duizend frank. Welke ovorgroote dwaashoid toch! Het gasfabriek werd hier, in 1852 dus over 55 jaren wanneer Aalst slechts 16,000 inwoners telde, opgericht aan 't uiteinde der stad, op eenen grond tot dan toe als mestplein gediend hebbende.Maar heden door de uitbreiding die onze Stad hoeft genomen, wy tellen nu rond de 34,000 inwoners, dus meer dan de helft grooier, bevindt dit gasgestiebt zich te midden der bewoonde huizen. Wy vragen het u, Medeburgers, ware dit geene overgroote dwaasheid Im mers overal wordon de gasfabrieken zoo verre mogelijk verwijderd van de be woonde wijken opgericht. Eene niet min overgroote dwaasheid ware van het bestaando gebrekkige versletene buizennet te behouden. Begrijpon de liberale controleurs dan niet dat er hier onmogelijk kan aan te donken vallen Begrijpen zy dan ook niet dat de uit breiding onmogelijk is door den slech ten toestand en de kleine doorsnede der buizen Begrijpen zij dan ook niet dat hot onmogelijk is met de inrichtingen van het bestaande gasfabrieken de kleine Toen zij aan de klei kwamen, begonnen zij weldra langzamer te werken, want het was de taaie, stijve klei, waarvan smelt kroezen gemaakt worden. Op het oogenblik voegde Melisse zich bij ons, zoo zacht, dat niemand haar had hoo ren komen, eer zij naast den kapitein stond. Zij was buiten adem van 't loopen, en werd beurtelings rood en blecfc. Iets vreeselijks in haar gelaat trok aHcr aandacht. Wat is er, kindlief vroeg de kapi tein. O, mijnheer, zegde zij hijgend. Beau Billy Nu, wat is er met hem Hij is aan land gekomen Waar Ginder, op het zand Levend Zij sloeg de handen voor het gelaat, als om iets vreeselijks buiten te sluiton, en toen zij antwoordde, beefde hare stem zoo danig, dat wij haax nauwelijks konden ver staan Ik werd plotseling wakker de vloed kwam op en ik plaste met de hand over den rand van de boot in 't water. Ik raakte iets aan, dat mij deed gillen iets kouds en glibberigs. O. neen, hij is niet levend 1 Hij komt zeker om zijn deel, zegde Derrick met een ruwe lach, terwijl hij on verschillig eene nieuwe pruim nam. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1