Ellendige Commedianlen Stad van Aalst, DITJES en DATJES. Aalst-Mijlbeke. Luisterrijk Concert Stad Aalst.-Werkbeurs Rechterlijke kronijk. Allerhande nieuws. A l'lnnovation Melrose HAAR HERSTELLER buizen die er overal liggen, gas te ver schaffen in de uitgestrekte volkswijken welke in deze laaste jaren zijn tot stand gekomen en waar de verlichting door de gas tot hier toe onmogelyk is ge weest De catholieke meerderheid heeft be sloten dat zoo veel het mogelijk is de volkswijken, de groote verkeerwegen op 't gansche grondgebied onzer Stad met de gas te verlichten en zoo min mo gelijk nog petrole te gebruiken. Nu om al de straten in de oude kuip der Stad, dor nieuw gebouwde volkswy- ken en van de groote verkeerwegen in Mijlbeek en in Schaarbeek, op S' Job te verzekeren is er een buizennet van 36,000 meters noodig, en hoe zouden de liberale controleurs dit aan boord leg gen om die 36,000 meters te bereiken Luistert Het eerste werk, zeggen zy, dat er zou moeten gedaan worden, is eene uit breiding geven aan het buizennet van omtrent 4000 meters. Het thans bestaande buizennet heeft eene lengte van 18,000 meters en van die 18,000 meters zouden er 4000 dui zend vervangen worden door nieuwe buizen van grootere doorsnede to leggen in de kuip der Stad. Hoe zouden de contróleurs het nu schikken met die 4000 meters nieuwe buizen 2000 meters zouden gelegd wor den in de plaats van gelyk getal oude buizen. En die 2000 meters oude buizen die voor 't grootere gedeelte niet versle ten zijn zou men elders loggen aan uiteinden der Stad. Maar welk zal 't getal oude buizen zijn die men zal kunnen gebruiken Maar wat geeft dit ter zaak Wij willen aannemen dat ze allen, de 2000 meters, nog in goeden staat zijn of nog kunnen goeden dienst doen... Wat blijkt hieruit?.. Wel dat het be staande buizennet van 18,000 meters met slechts 4000 meters zou vergroot wor den. Het buizennet zou dus slechts tot 22,000 meters beloopen... Het nieuw buizennet zal eene uitbrei- dinh moeten hebben van 36,000 meters en de liberale contróleurs zouden de openbare en private verlichting willen verzekeren met een buizennet van 22,000 meters Nu dit is 14,000 meters te kort, En wat zou 't gevolg zyn Wel dat de volks- en buitenwijken van de voordee- len der gasverlichting zouden verstoken blyven en dat do inwoners aldaar voor do verlichting hunner huizen geen ge bruik zouden kunnen maken van 't stel sel u Stuiversgas geheeten, een stel sel waarover wy in een volgend nr zullen handelen. Het bovenstaande bewyst klaar en duidelijk dat de liberale controleurs vol komen met de gaskwestie onbekend zyn. dat zij er over zeeverden lijk de blinde over kleuren. Overigens, wie er nog meer willen van overtuigd wezen, hebbe den moed hunne zeeveringen te lezen in 't blauw boek dat zy hebben uitgegeven. Men zal bestatigen dat de contróleurs ter hoogte niet waren om deze belang rijke kwestie te bespreken.dat ze slechts zonder eenige overtuiging de regie of zelfsuitbating voorstonden uit geest van oppositie, gisping enz... Ze mochten toch niet openbaarlyk bekennen dat 't gene de catholieken voorstelden goed was. Nu dit heeft hen dan ook in de oogen van alle redeneerende inwoners hoogst belachelijk gemaakt. In een volgend nummer zullen wy bewijzen dat het onmogelijk is eene winst van 100 duizend franks jaarlijks door de Stadskas op te strijken met 't stelsel der liberale controleurs van het bestaande gasfabriek en alles wat er van afhangt tegen 250,000 frank aan te koopen en de openbare verlichting enz. door de Stad in regie uit te baten. Gemeentekiezing van 20 October 190T. Den HH. Catholieke Kiezers van de kuip der Stad worden herinnerd dat de algemeene Poll voor het benoemen der vijf definitieve candidalen zal plaats hebben op morgen Zondag aanstaande f5 September van 9 tot 12 ure voormid dag, ten lokale van den Catholieken Kring, Groote Markt. De Sectiën hebben als voorloopige Candid aten aangeduid de Heeren Bauicens IsidoorGeneesheer. De Clercq Leo, Geneesheer De Qheest Victor, Notaris. Dc Wolf Désiré, Nijveraar. Moyersoen RomaanAdvocaat. In een liberaal manifest, getiteld Het Stadsbelang van Aalst over 4 jaren alhier verspreid te gelegenheid der Gemeentekiezingen, leest men In het armbureel worden de behoef- tigen niet als menschen maar alsdie- ren bejegend. Er zijn rijke armen, die veel ondor- stand krijgen al kunnen zy goed leven, er zijn ongelukkige armen die die in grooten nood verkeeren en niets kunnen bekomen. Partijdigheid bij i weldadigheid is eene schande. Gedurende de vier jaren die sedert dien verloopen zyn, werd er in Dender- galm, Volksgazet en Land van Aelst menigmaal gezinspeeld op onregelmatig heden, op lieve kinderen, op te laken misbruiken doch geene bepaalde be schuldigingen uit vrees van Moeder Justicia, Doch die zinspellingen waren van zulkeu aard dat ze de onpartijdig heid der Armmeesters en hunne nauw gezetheid in 't uitoefenen van hun ambt in verdenking brachten. Men zal zich de Zittingen des Geraeen- teraads herinneren in de welke do libt- rale contróleurs met groot vertoon eischten dat de lijsten der armen door 't Bureel van Weldadigheid geholpen, hun zouden meègedeeld worden. Waarom eischten de liberale contró leurs do mededeeling van die lijsten Om die, zoogezegde misbruiken te ont dekken, om dan ten aanhoore der gan sche Stad te doen kennen dat deze of gene persoon door 't Bureel van Welda digheid was geholpen geworden... Het Bureel van Weldadigheid wei gerde de meêdeeling dezer stukken op grond dat het aan 't Collegie van Burge meester en Schepen alleen rekening te geven had over zijn beheer en niet aan den Gemeenteraad en ook dat het een on gehoord schandaal wezen zou openbaar lyk de namen te doen kennen van lieden door 't Armbureel geholpen, 't gene overigens verboden is door 't strafwet boek. Het Armbureel heeft geoordeeld dat het al ongelukkkig genoeg is voor de menschen arm te zyn en dit ongeluk niet dient verergerd te worden door 't openbaar vertoon hunner armoede... Eindelijk en op 't verzoek van 't Col legie van Burgemeester en Schepenen stemde het Bureel van Weldadigheid er in toe, en dit om te toonen dat men dit onderzoek niet vreesde, dat de liberale contróleurs vergezeld van een lid van 't Schepenencolllegie, zich ten Bureele van Weldadigheid mochten begeven, op gestelden dag en uur door hen te ver kiezen, dat al de lijsten enz., in een woord alles, ter hunner inzage zouden gelegd worden. Ruim 6 maanden zijn sedertdien ver loopen en tot heden toe zijn ze ten Bureele van Weldadigheid niet ver schenen om al die zoogezegde schan dalen te ontdekken. De gelegenheid is hun gegeven en ze doen het niet Wat moet men hieruit afleiden Dat de liberale beschuldigingen en zinspellingen leugenachtig, valsch, be- leedigend en lasterlijk zijn en dat het luidructig vertoon dor controleurs in zittingen des Gemeenteraads een ellen dig en verachtelijk comediespol is ge weest dat aan onze Medeburgers de maat geeft van de liberalo politieke eerlijkheid en deftigheid Fruiten en Moeskruiden, ingericht door de Hofbouw maatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking van Zondag 29 September tot Dij nsdag i October 1907, ten lokale Land- bouwcomice Keizerlijke Plaats. De tentoongestelde fruiten en groen- sels moeten op Zaterdag 28 September ingekomen zijn ten lokale der Tentoon stelling en teruggehaald worden vóór Donderdag 3 October. Snijschool voor Kleermnkere, Aalst. Het Bestuur van de Vakvereeniging der Kleermakers van Aalst, heeft de eer kenbaar te maken dat de Snijleergang voor 1907 1908, zal heropend worden begin van October aanstaande. De lessen zullen gegeven worden den Dinsdag avond van iedere week. Voor inschrijvingen en verdere inlichtin gen zich te wenden tot den Voorzitter M' Cam. Van de Waeter, Vrijheidstraat of tot een der Bestuurleden. MAGAZIJN van B EH ANGP APIEREN en allerhande MEUBILEERING Karei. VA1I DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Dbnderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. Er moeten ezels en ezels zijn er zijn viervoetige en tweevoetige ezels als dom dat ze beide zijn moet zekere ezel uit den liberalen kelder, een tweevoetige, nog dommer zijn dan een viervoetige. En inder daad nog nooit heeft men bemerkt dat een viervoetige ezel dom genoeg was om twee maal tegen den zelfden steen te stuiten. Nu dit is 't geval niet bij den ezel uit den liberalen kelder. Immers in Juni 11. stuitte hij tegen een steen toen hij beweerde dat de vreemde granen bij den invoer in ons land belast zijn met inkomrecht. Men deed hem bemerken dat dit gelogen is, dat de vreemde granen hier te lande vrij mogen ingevoerd worden. Alleen het meel is bij den invoer met fr. 2.00 per 100 kilogr. belast. Ehwel de tweevoetige kelderezel heeft Zondag 11. weer eens tegen den zelfden steen gestuit met te beweren dat er inkom- rechten op de granen dus op den boterham der werklieden bestaan. Een viervoetige ezel zou toch nog zoo dom niet zijn I Maar in den kelder bestaan allerhande soorten van ezels, zoo staat er een bekend die beweert dat de overwinning der Vla mingen in den Slag der Gulden Sporen aan deroode socialisten te danken is oef I... Groene I*ïe zegde op de vergadering der Groenen dat de groenen niet mochten strijden en voor de liberalen moeten kiezen omdat, zoo doende, de libe ralen hem in de aanst. Kamerkiezingen zouden op sleeptouw nemen... Groene Pie, man, ge zijt er wel meê. De waarheid is dat gij uwe wraak tegen de catholieken wilt botvieren. En ziedaar waarom ze voor de liberalen moeten stem- GEDURENDE achttien achtereen volgende jaren, waren de liberalen hier aan 't hoofd van 't Stadsbestuur. Zonder dat ze eenig openbaar werk van belang lieten uitvoeren, vonden zij het noodzakelijk, om in de uitgaven van het gewoon huishouden te kunnen voorzien, de Aalstenaars eene nieuwe zware belasting van 2 op 't ca- dastraal inkomen op den hals te schuiven. En nu komen die liberale alweters croco dillentranen storten over de heffing van eenige opcenten, niet om te voorzien in de uitgaven van de gewone huishouding, waar voor de gewone geldmiddelen toereikend zijn, ondanks deze in deze 40 laatste jaren verdrijdubbeld zijn, maar om te dienen tot betaling der intresten en den aflos van de laatste leening gedaan tot uitvoering van buitengewone werken, van gezondmaking, verfraaiing en uitbreiding onzer Stad al werken van het grootste belang en die algemeen worden goedgekeurd I>e dcflnitleve liberale candidatcu voor de aanstaande ge- meentekiezing zijn eindelijk aangewezen. Nu, door wie Door eene kliek waarvan de leden zichzelven hebben aangesteld... 't Zijn dus mannen die aan de liberalen worden opgedrongen, want de kiezers zijn over hunne aanduiding niet geraadpleegd geweest.. De liberale kiezers moeten dus maar slaafsch in 't gareel loopen, of liever, maar hunne stem geven aan die mannen die het liberaal kliekje heeft aangeduid... Wij stellen de vraag of de volgende hee ren wel als candidaten zouden aangeduid zijn geworden moesten het door eenen poll gebeuren Men oordeele Brys Achiel, leeraar, De Blieck Joseph, brouwer, De Windt Albert, notaris, Schotte Joseph leertouwer, De Wolf Maurits, koopman, Leclercq Isidoor, fabrikant. Van den Broeck Camicl, makelaar, Van Opdenbosch Judo, klerk, Verbestel Louis, fabriekwerker. Ziedaar de opgedrongene mannen... En de liberalen die nog wat onafhankelijkheid, wat fierheid8gevoel bezitten, zouden moe ten dansen lijk 't kliekje schuifelt 1.. Maar die niet dansen wilt staat stil... Wnt (ni'ixeër Groene Pie schrijft in zijn nr van Zondag 11. Nooit zullen wij een woord 6preken, een letter schrijven, om een Meerderheid aan 't hoofd te brengen die van verre of van nabij den Dienst des Heeren in iets zou kunnen krenken. Hij, de farizeër die dat schrijft raadt zijne dungezaaide volgelingen aan voor de libe ralen te stemmen. Zeg eens Groene Pie hoeveel franc- MA50Ns,zijn er bij de liberale candidaten Hoevele telt gij er bij die noch van kerk, noch van kluis houden Wij verwachten uwe antwoord maar neen ge zult niet antwoorden want ge kunt niet waarborgen dat de francmafons en geuzen die gij ondersteunt den Dienst des Heeren, in iets, van verre of van nabij, niet zullen krenken... Judas verkocht zijn Meester voor dertig zilverlingen en 't was ook 'nen farizeër HET RECHT van Leeuwke Plancquaert brengt ons een verslag meê over 't groen Congres van 8 September 11., de feiten vermeldende zooals ze voorgeval len zijn. Plaatsgebrek laat ons niet toe dit ver slag meê te deelcn doch deelen wij nog- thans meê wat 't Leeuwke onder ander schrijft Wat de houding van de Aalstenaars betreft, zij was schandalig. Die men- schen waren opgemaakt, opgehitstdoor wie is niet moeilijk te raden Ook iedereen op 't volgend Kongres was er over 't akkoord Samengaan met zulke lieden was niet mogelijk. Groene Pie werd dus buiten gedaenst 1 Leeuwke Plancquaert deelt onze meening en zegt ook dat de lijfwacht van Groene Pie socialisten en liberalen waren. Wij zullen Donderdag aanst. het verslag enz. van Het Recht meêdeelen. Zondag 29 September aanst., prachtig Concert in de schoone zaal der Jongens- patronagie. Men zal opvoeren Zinne loos en De Veldwachter van Zou ten aey, wonderschoon kluchtspel. tsiut lUnrteiiHgesticlit, ESPLA NA D E De klassen in de Bisschoppelijke Middel bare School onzer Stad worden hernomen op Donderdag 19 September aanstaande. De plechtige Mis ter eere van den H. Geest zal denzelfden dag te 9 uren gezon gen worden, in de Sint-Jozefskerk. op Donderdag igSeptember 1907, om 8 1/2 ure, ten Kioske Groote Markt, te geven door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van M. R. Lenssens. i° Marche de Concert, R. Lenssens. 20 Euterpe, ouverture, V. d. Bogaerde. 30 Toujours ou Jamais, valse, Waldteufel. 40 Fantasie Romantique, L. Montagne. 50 Les Pastoraux, duo pour 2 grandes Flutes, Ruelle. solistes MM. Breynaert en Van den Bossche. Vragen door de Patroons 2 tabakbewerkers, 1 spinner en 1 afleg ger 1 kuiper om rolvaatjes te maken een margeerder, uitkapper en snijder voor de steendrukkerij Vragen door de werklieden. 4 Magazijniers, kennende vlaamsch en fransch 1 leerjongen smeder, reed 1 jaar op stiel geweest. Doodrijders. De policierechtbank van Eecloo speelt op geen suf. Zij is een voorbeeld van bezorgheid voor het leven der burgers. Woensdag morgend werden 13 zaken opgeroepen, allen voor automobielrijders, die de reglementaire snelheid overschreden heden, of die op de wielrijdersbaan gereden hebben. Twee zaken werden uitgesteld. De uitgesprokene straffen bedragen ioo> 200 fr., en drie werden zelfs verwezen to1 300 fr. boet allen te zamen bedroegen de boeten 1800 fr. De toekomende week komt eene tweede reeks voor dergelijke overtreders voor de zelfde rechtbank. Zie Aankondiging DE GRACIEUSE op vierde bladzijde. BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 249 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 1980 kilogrammen. ERPE, F. Van den Bruire, 38 jaar, wonende te Gent, had Maandag te Erondegem een bezoek gebracht aan zijne dochter. Toen hij rond 9 uren 's avonds naar Aalst ging om er den trein voor Gent te nemen, werd hij tusschen Aalst en Erpe, op den Gentschen steenweg, aangevallen door twee kerels die hem ten gronde sloe gen en hem zijn geld, 27 fr., afnamen. De gendarmerie zoekt de aanvallers op. Wat men in Aalist ge looft. Wij mogen gansche kolonnen getuigschriften lezen, van plaatsen op 50 en 100 kilometers verwijderd zijnde, maar zulks zal voor ons nooit de zelfde waarde hebben dan een artikel van eenige regelen voortkomende van eenen inwoner van Aalst want het zijn de plaatselijke bewijzen, die men in Aalst voor waarheid aanneemt, en zulks geven wij er altijd. Leest hetgeen ons M. G. Palsterman, 4, Lange Zout straat, zoo rechtzinnig zegt Sedert meer dan vijftien jaren had ik vreeselijke nier- pijnen 's nachts was ik dikwijls genood zaakt op te staan, zoo leed ik, ik rustte nooit, ik kon mij bijna niet meer bewegen en alle werk was mij lastig en pijnlijk niettegenstaande menige middelen en zor gen bleef mijn toestand denzelfden, het verdroot mij, me zoo te zien, ik wilde mij zelf verzorgen maar ditmaal met de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ik mag U zeer rechtzinnig bekennen dat ik mij, na de pillen gedurende eenige dagen genomen te hebben reeds veel beter gevoel de en weinigen tijd later is mijn toestand zoo van dag tot dag verbeterd dat ik heden niet meer de minste pijn gevoel. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Die stekende pijn is den rug, eenen dolksteek gelijkende, komt door de nieren en is een teeken van vergevorderde nier ziekte. Urinezuur heeft zich in de nieren zeiven gekristalliseerd en de scherpe, pun tige kanten dezer kristallen snijden en scheuren de teere weefsels der nieren en dit veroorzaakt verschrikkelijke pijn. De bestanddeelen waaruit de Foster Pillen voor de Nieren samengesteld zijn, lossen spoedig het gekristalliseerde urinezuur op en helpen de nieren om het vergift uit het lichaam af te voeren door het water. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Palsterman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handtaeken James Foster op elke doos. D. A. 14. Terwijl vrouw Schoot, te Lede, wat te rusten lag, schoten de kleederen harer dochter Marie in brand, terwijl zij bij het coksvuur aan het werken was. Eer de moe der of de geburen haar ter hulp konden snellen, was geheel hare linkerzijde met erge brandwonden overdekt. Drie gouden bruiloften werden don derdag te Herdersem gevierd, namelijk deze van de echtgenoten Van Cauter-Van Es- sche, Melkebeke-Verleysen en Deveylder- Van Steendam.Al de huizen waren bevlagd, een stoet werd ingericht en na het Te Deum was er ontvangst ten gemeentehuize, met overhandiging van geschenken vervolgens feestmalen en serenaden. 's Avonds was heel de gemeente verlicht en werd er een vuurwerk afgeschoten. Groot Wapenfeest. Op Zon dag 22 September, zal te Heldergem een groot wapenfeest ter eere van den Eerw. Pastoor Temmerman, plaats hebben. Het feest gegeven door de schermmaat- schappij De Klauwaerts van Sint- Amandsberg, belooft zeer prachtig te zijn en zal bestaan uit oefeningen met het geweer, floret, sabel, grooten en kleinen stok, alsook schermpartijen met rapier en strijddegen. Het gemeentebestuur en bijzonderlijk de heer burgemeester De Swaef, hebben ge zorgd om het feest zoo aantrekkelijk moge lijk te maken. Het muziek van Haaltert zal in den namiddag een concert spelen. Buiten de versiering der gemeente, zal des avonds een vuurwerk afgeschoten wor den en zal het algemeene verlichting zijn. Dinsdag avond, rond 9 ure, is brand ontstaan in de woning van den landbouwer Arthur De Clercq, Paterstraat te Erwete- gem. De schade is zeer aanzienlijk, maar door verzekering gedekt. Men kent de juiste oorzaak der ramp nog niet. In den nacht van Woensdag tot Donderdag, rond 12 ure, is een brand uit gebroken bij de weduwe De Couvreur, wijk Berendries, te Maria-Oudenhovc. Het vuur ontBtond aan den schoorsteen en in enkele oogenblikken stond gansch het huis in laaie vlam. Alleen de stalling is kunnen gevrijwaard worden. De bewoners konden zich enkel met moeite redden. De schade is zeer groot, doch door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Maandagnacht keerde Justine Beeck- man, van Meerbeke huiswaarts, toen zij aangevallen werd door de gebroeders R... en eenige kameraden, die eenen aanslag op haar wilden plegen daar het slachtoffer zich daartegen wilde verzetten, hebben zij haar geslagen en gestampt. De gendarm- bevelhebber, van het geval verwittigd, heeft een onderzoek ingesteld eu heeft de plichtigen aangehouden, die naar het ge vang van Ninove overgebracht zijn. Het parket van Audenaarde is dinsdag namiddag te Ninove afgestapt, vergezeld van 2 wetsdokters, om het slachtoffer tè ouderzoeken en de plichtigen te onderhoo- ren. De honderdjarige overleden. Sedert eenige dagen was de honderdjarige jufvrouw Berlindis De Sadeleer, tante van den Eerw. heer Pastoor, te Kluyzen, bij wien zij sedert 16 jaren inwoont, lijdzaam geworden aan eene kwaal aan den rechter arm, die voor de dood deed vrcezen. Zaterdag morgend is zij zachtjes in den Heer ontslapen, Versterkt door de H.H. Sacramenten der stervenden. De plechtige begraafdienst heeft Maandag morgend plaats gehad. De eeuwelinge, geboren den 22 Decem ber 1804, telde 102 jaar, 8 maand en 15 dagen. Haar voarbeeldig en deugdzaam leven zal zonder twijfel met eene schitte rende kroon door den Heer beloond worden* Zonderlinge besmetting. In de weiden van verscheidene landbouwers te Calloo, waar het vee volstrekt met geene menschen noch beesten in betrekking is, zijn er gevallen van mond- en klauwzuur waargenomen. Bevoegde mannen meenen den inval dezer ziekte te moeten toeschrijven aan het overbrengen der ziektekiemen uit Neder land door de trekkende kievitten en spreeu wen. De opzoekingen naar de oorzaak wor den voortgezet. De koe, gestolen uit den meersch van den landbouwer De Geest, Visschershoek te Destelbergen, is aan Heusden-brug in eene weide Woensdag morgend, terugge vonden. De koe had in den nacht gekalfd het kalf lag dood. Men heeft de koe op stal gebracht bij den landbouwerTheofiel Praet, op den Ganzendries. De gendarmen zijn ter plaats een onder zoek kómen doen. Woensdag namiddag is de koe door De Geest, den eigenaar, afge haald, vergezeld door den veldwachter. Xondog 155 September en volgende dagen Tentoonstelling van tapijten en Carpetten, Meubels en Behangsels. (Prijzen zonder concurrentie. 61574. Een jongeling van 17 jaar, te St- Maria-Lierde, wilde zich vermaken met musschen te schieten. Een geladen geweer hing aan eenen balk. De jongeling nam eene tafel, zette er eenen stoel op, klom er op en nam het vuurwapen af, maar dc stoel kantelde om en de jongen viel. De haan van het geweer raakte den kant der tafel, het schot ging af en de ongelukkige jongen kreeg de lading in volle borst. Hij was kort nadien een lijk. In de maanden Meert en April werd te Brussel bij middel van dagbladannoncen, een kosthuis gezocht voor een jongen Engelschman. De personen, die de aankon diging beantwoordden kregen korts nadien een schrijven van een verzendingsagent te Londen het verzoek om 30 fr. op te zenden voor vervoerkosten der koffers van den nieuwen kostganger. Al degenen, die naïef genoeg waren om die som te zenden, waren bedrogen. Zij zagen noch kostgast, noch koffers, noch hunne dertig franks. De ge- meene aftruggelaar, die hen dezen toer speelde is nu aangehouden, uitgeleverd en in de gevangenis van St-Gilles opgesloten. Den 10 dezer, in den namiddag ofwel in den voormiddag van den 11, is ten nadeele van graaf Edward d'Assche, te Brussel, eene schilderij van Rubens gesto len. In den salon, waar het stuk hing, waren werklieden bezig geweest met het vernissen van den vloer en het leggen der tapijten. De schilderij, 75 centimeters hoog op 102 breed, stelt een landschap voor met zes spelende kinderen en is gekend onder den titel Bachante d'enfants Zij is 40,000 fr. waard. Het doek is uit den kader genomen de kader is opzijn plaats blijven hangen. Graaf d'Assche looft eene groote premie uit voor het terugvinden van 't kunstwerk. De policie van Gentbrugge heeft eene dievenbede in haar hol verrast en zoowel de dieven als hunnen buit in handen ge kregen. Een der agenten had zich verborgen,toen hij twee kerels uit eene havermijt zag te voorschijn komen en eene herberg binnen gaan. Een commissaris en een paar andere agenten omringden nu de herberg. De dieven binnen, waren bezig met ijzerenen koperen kranen stuk te slaan. Op het oogenblik dat twee der schelmen langs achter wilden ontvluchten, sprong de commissaris, met den revolver in de hand, langs dien kant en, samen met den agent Rochtus, kon hij het paar schurken aan houden. Eer deze twee in verzekering waren, konden er twee anderen ontvluchten. De herbergier liep naar boven, op 't oogenblik dat de agent Rochtus in huis drong. - Dat er eens een durve bovenkomen riep den herbergier, een zwaar voorwerp in den zak houdend, dat men meende een wapen te zijn. Rochtus, zijn revolver in de hand, dwong den baas terug te keeren, welke zich over gaf met de woorden 'k Heb niets in handen. Hij werd afgetast. Wat men gemeend had een wapen te zijn, was eene groote som geld zes briefjes van honderd frank ieder, en voor 160 fr vijffrankstukken. Eene eerste huiszoeking leidde tot de ontdekking van een salonluchter, pelsen 1 die in het huis van den burgemeester ge- stolen werden, 13 koperen waterpompkra- nen, verscheidene nickelen herbergiers- pompen, ijzeren vaartpalen waarvan ieder 300 kilos woog en welke ze bezig waren aan stukken te slaan, 50 koperen storesge wichten, veel koperen gewichten, enz. Er is een wagen met paard noodig geweest om het alles weg te voeren. De aangehoudenen zijn i iu De Clercq, herbergier, verdacht als verheler2° zekere Pieter Schollaert; bijge naamd Bert 30 de genaamde Polidoor De Man, wiens eigenlijken naam De Smet is, maar die reeds ongeveer acht jaar de val- schen naam De Man droeg I Hij had nog twee maanden gevangenis te doen en heeft nu vier der diefstallen 3 bekend van de zeven die hem ten laste ge- legd worden. Op zijn twaalfde jaar was hij de ouderlijke woning ontvlucht. MEEST GEZOCHTE fj herstelt grijs, of ver kleurd haar bepaalde lijk tot zijne oorspron kelijke kleur houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, ver wijdert het schin en deelt er leven, groei kracht, glans en shoon- heid aan mede. Verkocht door Coiff. en Parf. Hoofd- Dépdt Ï6, r. Étienne-lfarcel, Parijs. Dc fLscii fr. 2,5o, te verkrijgen bij M, Guillot. hairkapper, Lange Zoutstraat, te Aalst. De Werkstaking der Ant- werpsche dokkers duurt maar altijd voort. Het Handelsblad van gister Vrijdag schrijft Er is voor vandaag maar zeer weinig nieuws te vertellen over de crisis in de haven. Alles blijft aan de dokken nog even kalm en rustig. Zoo we gisteren reeds eene merkelijke herneming van den arbeid be speurden aan de dokken, vandaag is dat nog meer te bemerken. Vele natiegasten en buildragers rijn terug aan den arbeid ge gaan. De buildragers schijnen zich weinig te bekommeren over den nieuw opgemaak- ten loonstandaard, want allen, die dezen morgend aan den arbeid waren, werken aan de vroegere voorwaarden. Doch, van de gewone dokwerkers is er nog geen spraak het is eene zeldzaamheid wanneer men een Belgisch dokwerker aan den arbeid ziet. De Belgen die men aan de booten ziet werken, zijn gewoonlijk fore- lieden. Onder de naties waar de herneming van werk door natiemannen bijzonder groot is, komt vooreerBt de Trouwnatie, die 30 ploegen heeft die geheel afzonderlijk werken en 17 ploegen die aan schepen werken, samen met de Engelschen. Chapelle heeft gisteren verschillende naties bezocht om hen het nieuwe tarief der buildragers voor te leggen. Niemand nam die voorwaarden zoo maar op één, twee, drie aanbij velen werd hij wandelen gezonden, met de woorden dat de naties daarover niet te beslissen hebben, maar wel de graankooplie, die de naties aanne men en betalen. Een schrikkelijk ongeluk is Dijnsdag morgend op den Hombeeckschesteenweg te Mechelen voorgevallen. Men is aldaar aan 't werk voor het aanleggen eener nieu we velobaan eu hiervoor worden wagens met smiskolen aangebracht. Vele arme lieden om kolen uit te rapen, springen op den wagen vooraleer hij is afgestort en zelfs voor dat hij stilhoud. Een meisje van 26 jaar, Josephine Sempels, beging alweer die onvoorzichtigheid, met het schrikkelijk gevolg dat zij van den wagen viel en een wiel haar over het lichaam reed. Zij leefde nog slechts eenige oogenblikken. Men heeft gemeld dat een boer te Kortrijk een schot met hagel gelost had op een knaapje dat in zijnen notenboom werd verrast. De zaak is nog ernstiger dan eerst vermeld werd. De twee kinderen, want zij waren met tweeën, zaten niet meer in den notelaar, ze waren reeds uit den boomgaard en op den trekweg der vaart. Het is waar schijnlijk dat zij den landbouwer uitgelachen hebben, en dat deze, in gramschamp ont stoken, geschoten heeft. De gekwetste knaap is de ^jarigen zoon van den sl uil- meester Celestin D'Hooge zijn toestand ii nog altijd erg. De tweede knaap die bij D'Hooge was, werd ook getroffen hij kreeg 14 zaadjes in de wang. De gezondheidstoestand van den volksvertegenwoordigerWaroqué van Thuin is niet zeer geruststellend. Men heeft hem, eenen avond, van Reims terugkeerend, door eene beroerte getroffen in zijne auto mobiel gevonden. Hij was versteven van de kou en het kostte de dokters veel moeite, hem tot het bewustzijn terug te brengen. Nu sedert de laatste dagen is er wel eenige verbetering merkbaar, doch zijn toestand ii nog van dien aard, dat de geneesheeren vooreerst niet op levensbehoud hopen. Een 40tal personen reden Maandag te Blankenberghe op ezels door de Vissche- rijstiaat. Eenigen bliezen op trompetjes. Een paard, in een rijtuig gespannen, ver schrikte en ging op hol. Daardoor ver spreidde zich de schrik tusschen de groep twee personen vielen van hunne ezels en werden door het hollend paard vertrappeld. Eene vrouw was erg gewond aan het hoofd en de beenen.Een jongeling had kwetsuren aan de schouders en aan het hoofd.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2