Donderdag 19 September 1907 5 centiemen per nummer 61ste Jaar 3983 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. OPENBAAR ONDERWIJS. ichat van John door Grant Allen. Cann Onze Colleges. JEEK EX AXDER. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor le Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor Jnnanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving ^ii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- raagea zijn ten laste van den schuldenaar. Man schrift in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstrast, N' 31, in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE Slim. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3«* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten hureele vaa dit blad. Aalst, 18Septemb. 190T. De begrooting van openbaar onder wijs voor 't dienstjaar 1907 werd ter ■IVolkskamer gestemd met 65 stemmen Voor en 51 tegen, 't was rechter tegen De catholieken alleen stemden dus de TKHÜge toelagen voor den dienst van onderwijs der drij graden, lager, mid- uelbaar en hooger onderwijs. Blauwen en rooden zijn hierover 't ac- BOord, volgens hen, is alle onderwijs gïnders dan het liberaal onzijdig, of He ter, ongodsdienstig onderwijs, onnoo- ïedig, nadeelig en zelfs gevaarlijk. Maar nijeen wonder toch de liberalen en hunne orjondgenooten, de socialisten, beweren iat zij alle w etenschappen en kundig- teden der wereld in pacht hebben en iygevolg kan niemand geleerdheid en Krstand aan anderen verschaffen of in- Joezemen dan zij en hunne aanhangers. Vindépendance, een liberaal Brussel- (Che orgaan, dit blauwe en roode tegen- itemmen besprekende, zegt dat het niet [ebeurde uit vijandschap tegen het offi- :ieel onderwijs maar wel uit haat tegen let catholieke vrij onderwijs. Wie zou daar nu toch kunnen aan ijwyfelen 1 Is 't niet algemeen geweten '"'.at blauwen en rooden het officieel on- erwijs voorstaan Nu ze weten wel waarom In de nitfflcieele scholen, zonder God, kweekt otiaen lieden die na weinigen tijd op den ant van den blauwen nest gezeten te pbben dan eindelijk in 't roode kamp eêrvallen. ig, Als men blauwen en rooden van offi- leele scholen hoort gewagen, dan zeg- ^■en zij immersonze lagere scholen, nae atheneums, onze hoogscholen en ^t juist of die offlcieele onderwijsge- üchtea met hunne penningen uitsluite- jk worden gesticht en in stand gehou- en. Maar van scholen door hen gesticht B onderhouden spreken ze nooit, maar e )0k er bestaan geen ook, want 't zijn al Örajesbyters onze liberalen.... En tot bewijs als men zijne buurt verziet ziet men gansch de wereld, zegt ,'6 spreuk, hoeveel scholen telt men hier 1 t ronde door liberalen of socialisten teticht Geene Het doet toch, juó-hebben eene kakschool gesticht in me- ïwiBding der Dames van Maria. 't Is eene pwalende school en er is weinig gelde- D E 2' vervolg. Doch, zou hij haar dan rechtuit tot zijne trtrouwelinge maken en haar zeggen Mrtoe hij het geld noodig had Neen, lt zou niet gaan, haren oom, en eerst ens meening vragen. En de oude Cart- right, die een bekrompen, angstvallige iff'.!80011 wa8> zou het haar stellig ontraden, zj zou het noemengoed geld naar kwaad 5'd werpen Was het niet om razend te worden, van 'e kleingeestige, kortzichtige menschen nankehjk te zijn, die niet verder zien dan ïnnen neus lang is Maar Cecil zou w,el we^n te behelpen. Tot Ethel's gen bestwil zou hij haar bewegen, hem ®e som in handen te geven en als hij naar later honderdvoudig uit John wn s millioenenschat t rug betaalde, dan zij hem zijn klein, onschuldig bedrog el vergeven. b Dienzelfden avond nog, zonder zich nger te bedtnken, begaf Cecil zich naar beminde, Ethel Lutherland. Ik moet 'jzer smeden zooiang ha eet is, zegde VliJ ctlze'ven-_Er is geen minuut te en> anders is misschien nog een lijke hulp noodig om ze in stand te hou den. Het vrije catholiek onderwijs is de vyand voor de liberalen, 't is het bol werk dat aan hunne aanvallen tegen godsdienst en vrijheid weêrstaat. De vrijheid van onderwijs durven zij niet ontkennen, maar zy trachten ze door alle mogelyke middelen te dwarsboomen en allo bestaanmiddelen te ontrekken. Dit is onbetwistbaar het ordewoord der schoolpolitiek van blauwen en roo den. Laat ons dus op onze hoede zijn, om ons niet te laten foppen. In België waar vrijheid en gelijkheid tot grondslag ligt, is het onze opperste plicht onze duurbare rechten krachtdadiglijk te handhaven. Gansch de liberale politiek bestaat im mers in Alle vrijheden en rechten voor ons, liberalen, en niets van dat voor de catholieken In den jougsten wedstrijd tusschen de offlcieele en gepatroneerde gestichten kampten, voor* de Vlaamsche Taal, 6 bisschoppelijke colleges der bisdom men Mechelen, Brugge en Luik, tegen een dozijn Atheneums. Een prijskamp in Vlaamsch opstel had plaats tusschen de leerlingen der Rhctorica van de oude humaniora hij geeft dus de maat der kennis welke de leerlingen der Staatgestichten en die der vrijo colleges op het einde hunner stu diën in de Vlaamsche taal bezitten. 43 onderscheidingen werden toege kend, waarvan de 6 Bisschoppelijke CoUeges er 29 behaalden en de 12 Atheneums slechts 14. (Staatsblad van 7 September). Hier dient nog bijgevoegd le Dat de Vrye Colleges meest al de prijzen behaalden. 2® Dat het getal mededingers der offl cieele gestichten dit der gepatroneerde zeer ver overtrof. Dat in den wedstrijd die jaarlyks tus schen al de gestichten van het bisdom Mechelen plaats heeft, verscheidene col leges minstens zooveel punten behalen dan het college van Herenthals, dat nochtans in den offlcieelen prijskamp van 't Vlaamsch twee der eerste prijzen bekwam. In de derde latynsche klas was er wedstrijd in latijnsche vertaling. Van al de leerlingen der Atheneums vrije Colleges uit het Vlaamsch ge deelte des lands, waren er 31 die, met ander mij met het vinden van John Cann's schat voor. Ethel opende hem zelf de deur. Het was tusschen hen beiden reeds eene lange ken nismaking, zooals bij gouvernementskler ken den regel is en tante Emily, bij wien het meisje inwoonde, liet hen dan ook wel eens een woord onder hen beiden spreken. Het meisje zag er met haar bleek gezichtje en het roode lint in det haar heel lief uit heel lief maar wel wat vermoeid en af gemat. Cecil herinnerde zich, terwijl hij haar in de bruine oogen zag, dat het heden de dag van hare pianolessen was geweest. Hare pianolessen Ethel Sutherland moest voor een spotprijs aan eenige domme kin deren toonladders en deuntjes inpompen, terwijl de onmetelijke schatten van John Cann daar letterlijk lagen te wachten, om door haar genomen en genoten te worden De gedachte alleen reeds joeg Cecil het bloed naar de hersenen. Hij moest die twee honderd pond dezen avond nog in handen zien te krijgen, of anders de gansche onder neming zich uit hoofd zetten. Wel, lieveling, zegde hij, hare hand in de zijne houdende, wat ziet ge er weer vermoeid uit. Hebben die afschuwelijke kinderen het u weer zoo zuur gemaakt Konden wij maar trouwen, dan was het Ethel glimlachte gelaten. Ja, plezierig is het niet. Cecil, zegde zij, vooral wanneer men hoofdpijn heeft. Maar het geeft mij bezigheid, en ik verdien de vertaling van Latijn in het Vlaamsch te maken, eene onderscheiding bekwa men, en van die 31 behooren er 30 tot de Bisschoppel(jke Colleges en één en kele tot een Atheneum, dat van Ant werpen (Staatsblad van 1 Sept.) Het Staatsblad van 8 September geeft den uitslag van den wedstrijd iu Vlaam- schen opstel tusschen de leerlingen der 3® latijnsche klas. Van de 44 toegekende onderscheieingen, behaalden de vrije bisschoppelijke Colleges er 33, en de Atheneums slechts 11. Dit zijn geen woorden maar feiten met eene doorslaande belëekenis, name lijk, dal onder opzicht van 't onderwijs der moedertaal, onze flinke Bisschoppe lijke* Colleges aan de Staatsgestichten hoegenaamd niets te benijden hebben. En waar zijn nu de dompers, de ver nietigers van het onderwys Zijn het de catholieken of de liberalen, want het meerendeel dier offlcieele gestichten zijn vlakaf liberaal Huiveringwekkende statistiek.— Ziehier de bedroevende cijfers door de Thierfreund van Stuttgart afgekondigd Gedurende het jaar 1906 hadden er in Spanje 586 stierengevechten plaats, onder andere 272 eigenlijk gezegde gevechten met volwassen dieren en 314 met jonge stieren. Het getal die ren in deze bedrijven bezweken klimt tot 1379 en vertegenwoordigt eene waar de van 2 millioeo pesetas de jonge stieren hadden eene waarde van 750,000 pesetas. Met uitdagenden trots vermeldt de statistiek dat er in 1906 drie honderd twintig stieren meer gedood werden dan in 1905. De waarde der gedoode paarden klimt tot 800,000 pesetas. De kosten van deze stierengevechten gingen tot 8 mil- lioen pesetas, terwijl de ontvangsten 12 millioen beliepen, dus eene winst van 4 millioen. Spanje heeft nog niets verloren van zijne verdoemenswaardige passie voor die nationale schriktooneelen integen deel, zij is nog aangegroeid. Is dat niet betreurenswaardig en eene bloedige uit daging tot de verwaande wereld, die zich beschaafd noemt Stierengevechten in het Zuiden, ha nengevechten, duivenschietingen, groote klopjachten in het Noorden. Hebben w(j het recht de Spanjaards den steen toe ie werpen 1 Wij denken van neen. Kog een mislukt schan daal. Het eene na het andere er toch nog iets meê. Wij hebben zoo wei nig, zelfs voor twee vrouwen, om zoo een voudig mogelijk te leven. Daarom ben ik zoo blij, dat ik ten minste nog iets kan bij dragen om tante Emily, die zoo goed voor mij is, de zorg wat te verlichten. De lessen worden mij toch redelijk goed betaald. II. Ethel, begon Cecil, die het beter achtte maar ineens met de deur in huis te vallen ik ben dezen avond hier gekomen om u te eens spreken, over een middel om op veilige manier uwe inkomsten te verbeteren. Niet door lessen, Ethel, niet door lessen. Het is mij eenhartzeer, u zeiven te zien afbeulen met dat getokkel voor domme, onwillige schoolkinderen. Ik weet iets veel beter. Ik weet eene volmaakt veilige en zeer voordeelige beleg ging voor drie honderd pond, die gij in de Nieuwzeelandsche vierpercents hebt. Ge zult misschien al wel gehoord hebben, dat de Nieuwzeelandsche papieren op oogen- blik zeer laag staan Zeer laag riep Ethel verbaasd. En M. Cartwriht zegde mij verleden week nog dat zij even goed waren als de Engelsche Bank 1 Mijnheer Cartwriht is een oude sloor, antwoordde Cecil driftig. Hij verbeeldt zich omdat de coupons door Rothschild betaald worden, dat de kolonie Nieuw-Zeeland volkomen betrouwbaar is. Maar ik ben aan het departement van koloniën en ik weet het wel beter. Nievw-Zeeland zit tot over branden de zoogezegde clerikale schan dalen in Italië jammerlijk uit,tot groote schaamte en schande van de godsdienst haters, welke ze op touw gezet hebben. Men zal zich herinneren dat te Vo- razze de Paters Salezianen, die daar een collpgie besturen, in verhoor geroepen geweest waren, op de aanklacht van zekere mad. Besson, die beweerde dat haar zoontje de ergste schandalen in het gesticht betrapt had. Het onderzoek heeft bewezen dat de jongen eenvoudig had gelogen, waarschijnlijk op het aan stoken van zekere frammagons. En nu is daarby nog uitgekomen dat het knaapje het zoontje van mad. Besson niet is Na de eerste ondervraging reeds had het parket de Paters moeten in vrijheid stellen, doch later had het een oppasser van het collegie aangehouden, zekere Latluada, die door een anderen jongen beschuldigd werd hem schandelijk te hebben mishandeld. De geneesheeren hebben nu dezen knaap onderzocht, en zij verklaren dat hij volstrekt geene mishandelingen ondergaan heeftT De vader is dan haastig naar den procureur des konings geloopen om zijne aanklacht in te trekken, en Lattuada is terug in vryheid gesteld. De liberale en socialistische bladen, die zoo zeer met de ingebeelde schan dalen geschermd hebben,zullen zich wel wachten dat meê te deelen aan hunne lezers. Een maatschappelijk ge vaar. Klachten worden ons nu en dan toegestuurd over het groote gemak, dat door de regeering toegestaan wordt voor het verplaatsen dor werklieden krachten van den buiten naar de stad. Op het woning-congres.tc Londen dezer dagen gehouden, werd door M. Mahaim (Mahau) eene rede gehouden waaruit bleek dat bij de lage vrachten van trams, lokale spoorwegen en gewone spoorwegen in België, de arbeiders de kilometer voor het vierde van een cen tiem kunnen afleggen, en het werkvolk der fabrieken in de steden voor een groot deel op den buiten woont. In 1905 legden do arbeiders in België gemiddeld een afstand van 7 kilometers en een vierde af om van hunne woon plaats op hunne arbeidersplaats te komen. De arbeidsmarkt van Luik strekt zich uit tot Oostende en van de 5830 man, die te Luik komen werken, wonen er niet minder dan 1063 op een afstand van meer dan 50 kilometers van de stad 9 Een gevolg van een en ander, zegde spreker verder, is eene stijging der loonen op den buiten en eene daling daar van in de steden. Een ander gevolg is geweest, dat nu woon- en werkplaats niet zoo nauw meer met elkaar samen gaan, een belangrijk bezwaar tegen het in eigendom hebben van zijne woning voor den arbeider is verdwenen. Landbode Kanarievogel. Kanarie, goud-geel vogelkijn, wat klinkt toch weêr, bij d'eersten lieven zonneschijn uw stemme teér Gij kwinkt en zingt en tiereliert, zoo machtig bly, alsof gy ook de Lente viert in huis by my. En hoog of laag, en stil en fijn, zoo heft ge uw lied een vogel die zelfs vrij zou zyn, die kan 't zoo niet Ik heb u lief, Kanarie zoet, omdat uw zang. u blij en hoopvol leven doet in uw gevang Omdat uw kwettrend fijn gefluit van blijheid straalt, omdat ge door uw schel geluid uw vreugd verhaalt de ooren in de schuld, dat verzeker ik u, en eene sterke daling van die stukken kan niet lang meer uitblijven. Luister naar het geen ik u zeg, Ethel Als ge die Nieuwzee- landers niet in tijds verkoopt, zult ge binnen kort moeten ondervinden dat uwe driehon derd tot minder dan de helft verminderd is 1 Ethel aarzelde en zag hem verwonderd aan. Dat is vreemd, zegde zij. M. Cart wriht had mij juist geraden mijne stukjes Nieuwzeelanders te koopen. Hij zegt dat die zoo veilig zijn en zoo goed betalen. Die domkop riep Cecil. Wat kan hij er van weten Heeft hij u onlangs niet aangeraden om Portugeezen te koopen, die, zooals iedereen mij toestemmen zal, met vijftig veel te duur betaald zijn Hij spreekt van dingen, waar hij hoegenaamd geen verstand van heeft. En zoo'n sukke laar vertrouwt gij nog Laat u liever door mij raden, Ethel. Ik ben beter dan iemand in de gelegenheid om den geldelij- ken toestand van de koloniën te kennen. Als ge mijnen raad opvolgt, dan verkoopt u die Nieuw-Zeelanders en belegt het geld in iets veel beters, dat ik u aan de hand kan doen. En als ge verstandig zijt, dm zegt ge daarvan niets aan mijnheer Cartwriht. Maar Cecil ik heb in die dingen nooit iets gedaan zonder I em te raadple gen. Ik vrees waarlijk dat ik verkeerd zou doen. Cecil drukte haar teeder de hand. Hoe wel hij bezig was haar te bedriegen tot Cath. Jonge Wachten. Het groot congres, dat Zaterdag en Zondag te Sint-Truien plaats had, was een der schoonsten, die men tot nu toe by woonde. Bij de openingszitting, die Zaterdag namiddag plaats had, zetelden aan het bureel MM. Maurice Pirmez, volks vertegenwoordiger van Charleroi en voorzitter der federatieThirau en Koel man, ondervoorzitters Van der Cruys- sen, algemeen secretaris Schoenmae- kers, penningmeesters Claes, Ignace Bieswal, Van Haver en Haynault, comi- teitsleden. De eerste redevoeringen werden ge houden deor M. Elens, voorzitter der Wacht van Sint-Truien, die de aanwezi gen verwelkomde en M. Pirmez, die de werkzaamheden van het congres opende. Die werkzaamheden waren zeer uit gebreid en 't zal goed zyn er op terug te komen. De Zondag was voor een gedeelte aan schoone feestelijkheden gewjjd, als de zegening der nieuwe vlag' een lange, prachte optocht, een banket van <5)0 man, waar geestverheffende redevoe ringen werden gehouden en elkeen met de beste voornemens bezield vandaar ging- haar eigen bestwil, had hij haar innig lief, en hij verfoeide zichzelf om het bedrog, dat hij thans met weerzin aan haar trachtte te begaan. Maar toch, ook om harentwille immers moest hij nu voet bij stuk houden. Hoor eens, kind lief, sprak hij zacht ge moet u aanwennen om mij te ver trouwen, in plaats van mijnheer Cartwriht. Wanneer ge voor altoos de mijne zijt, zooals ik hoop, dat ge spoedig zult wezen, dan kunt ge toch niet langer bij mijnheer Cartwriht voor deze dingen te rade gaan. Begin dus nu alvast met eens naar mij te luisteren. Ik verwacht binnen kort, Ethel, mijne omstandigheden zooveel verbeterd te zien, dat wij zullen kunnen trouwen. Al spoedig zelfs, misschien vóór Kerstmis al. Maar ondertusschen heb ik u iets mee te deelen, dat u voor het oogenblik zeker verdriet zal doen hoewel het niet anders dan tot ons bestwil zijn kan, mijne lieve niet anders dan tot ons bestwil. Het depar tement van koloniën, moet ge weten, heeft mij belast met eene vertrouwelijke zending naar Jamaica, die mij eene maand of drie daarginds kan bezighouden. Het is mij wel vreeselijk hard, zoo lang van u verwijderd te moeten zijn. Maar als ik deze zaak er goed afbreng en dat zal ik zeker dan kan ik vast staat maken op bevordering eene schoone bevordering, misschen wel tot hoofdcommies hij het departe ment en dan kunnen wij zonder tijdver lies ons huishouden heel gemakkelijk beginnen. Wórdt voortgezet

De Denderbode | 1907 | | pagina 1