rf Donderdag 26 September 1907 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 5985 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stad van Aelst. Catholieke Antisocialistische KIEZERSBOND. Oh ze zijn tegen den Godsdienst niet - ichat van John Cann door Grant Allen. Aan de Volksgazet. DE DENDERBODE. .lil blad verschijnt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee* keaing van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verionden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor see maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen sijn ten laste van den schuldenaar. Mon schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zootatraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UI7M. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 60 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten hureele van dit blad. Aalsl, ^Seplemh. 190T. \Candidaten voor de Kiezing op «O October 19(17. Bauwens Isidoor, Geneesheer, De Clercq Leo, Geneesheer, j De Gheest Victor, Notaris. De Somer Jan, Meester-Schrijnwerker 0 De Wolf Desideer, Ny veraar, Eeman Achilles, Nijveraar. ik. Geeroms Leo, Fabriekbestuurder, Moyersoen Komaan, Advocaat, Van Ghyseghem Polydoor, Nijveraar De schrijvelaars van 't liberaal kel- flerorgaan hebben weèr eens hun masker van schijnheiligheid opgezet en verze- na!keren dat de liberalen tegen den Gods- ictümst niet zyn. V Talrijke bewijzen van de helscbe ^andschap onzer liberalen tegen den 'Odsdienst zouden wij onder oogen nzer geachte lezers kunnen brengen, och het zou ons te verre leiden moesten dairy er slechts 't honderdste gedeelte van erinneren. Wij zullen dus slechts het tolgende aanhalen ons voorbehoudende jr in een aanstaande nummer op terug le komen. I Men weet dat de basiliek van Koek el - N te»' eerc van het H. Hart zal opge- pcht worden met gelden ingezameld bij jatholieken. ■Nu het geusche orgaan -La Gazette c/e ^harleroi, er van gewagende, schreef Laat de catholickcn maar bouwen als de kerk zal voltrokken zyn, zullen i wij er de hand opleggen en aan 't ge- J bouw een wereldsche beslemming j geven. De liberalen zoudon er dus of een vJeater, of eene danszaal, of een stapel- j^uis, enz. van maken. En ze zyn tegen den Godsdienst niet... Maar booren wy zeggen dat zou fenvoudig diefstal zyn Onbetwistbaar, maar de liberalen missen niet als ze iets ten nadrele van de Godsdienst kunnen stelen of rooven. Wat hebben wy in Frankrijk gezien Zij, de liberalen, hebben er de kerk en kloostergoederen gestolen, of liever, geroofd. En om hunne rooverijen te verbloe- moen, maakten zij aan 'i volk wijs dat de kerk- cn kloostergoederen meer dan een milliard, sommige zeggen 6 mil liards, bedroegenen dat men. mol dit geld aan de oude werklieden een pen sioen zou gunnen. En wat is er van gekomen Hebben de oude Fransche werklieden een pen sioen gekregen Om den donder, neen Maar waar zijn die milliards der kerk en kloostergoederen dan naartoe? Wel alles is aan do maat en den strij ker gebleven der advocaten, deurwaar ders, likwideerders, enz. enz. Ja, ver gaan gelijk de sneeuw voor de zon en gevlogen in de zakken der volksbe driegers. En niet alleen die milliards zijn aan de maat en den stryker dezer roode en blauwe loeperikken gebleven maar nog 5 millioen fr. erby. Er schoot dus niets meer over voor 't pensioen der oude werkers Neen en ze springen maar over den pot. Nu de Fransche volksvertegenwoordigers heb ben liever voor hun moederskindje gezorgd zij hebben hunne jaarwedde van 9000 op 15,000 fr. gebracht. En de oude afgesloofde werklieden mogen blyven sperrebekken... En dan hoort men de liberalen er op boffen dat alles in Frankrijk opzijn beste draait en dat dit land ons voor beelden geeft die hier iu België dienen nageleefd te worden. Wat moet men daaruit besluiten Wel dat zoo de liberalen en socialisten hier meester worden de kerk- en kloos tergoederen ook zullen geroofd worden ten profijte der liberale leeperikken die er met hunne maat on hunnen stryker zouden aan werkzaam zijn D E 3* vervolg. Naar Jamaica O, Cecil Hoe vree- li a pk ver weg En als ge daar nu eens gele koorts kreegt, of zoo iets Dat zal ik niet, Ethel Ik beloof u ik er zal voor oppassen Ziedaar, ik «f er u een kus op Dat is dus geen «paar En denk nu eens aan het fcruitzicht Maar drie maanden, waar- pijnlijk en als ik terug kom, kunnen «i dadelijk trouwen Het is een waar tenkanske, kindlief Ik heb er vandaag it van gehoord en ik heb op heete ien gezeten om het u te komen vertellen Ethel wiBChte een traan weg en ant- iordde slechts Als gij er blij om zijt, Cecil, dan ben het ook. Goed zoo dat is verstandig gespro- I riep Cecil Mitford, zoo luchtig als het t mogelijk was. Maar nu kom ik tot ja tweede punt. Ik wilde namelijk dat die ellendige Nieuw-Zeelanders ver- &t, om mij in staat te stellen dat geld •teken in eene goede hypotheek op naïca. Mijne ervaring in West-Indische tab drie jaren werkzaamheid aan het Woorden van eenen grooten Fran schen christene. Dc vrijheid van onzen godsdienst, 't is dat, mits de goedkeuring der Kerk, iedereen God moge dienen op zijne ma nier en onder 't kleed dat hem past, zich volgens de neiging zijns harten aan den regel van den H. Dominicus, aan dezen van den H. Beneöictus, aan dezen van den H. Bruno, aan dezen van den H. Ignatius, aan dezen van den H. Vin- centius a Paulo te verbinden, insgelijks heilig, insgelijks zalig aan dezen die ze departement, zal mij in de gelegenheid stellen om u negen per cent te doen trekken negen per cent Ethel, uit eene hypo theek op vaste goederen. De planters heb ben geld noodig om hunne plantages te verbeteren, en zij betalen even geeme negen per cent als hier de menschen vier. Dan zoudt ge dus zeven-en-twintig pond intrest genieten. Ethel 1 Zeven-en twintig pond in plaats van nu maar twaalf Wat kon de arme Ethel doen Het was immers alles voor haar geluk en hij sprak zoo overtuigend hij wist de zaak zoo aanlokkelijk voor te stellen en als een ambtenaar bij het departement, kon hij het inderdaad immers ook wel weten. Kort en goed, zij liet zich overhalen tot de belofte om hare tante Emily of aan M. Cartwriht een woord ervan te zeggen. Den volgenden Donderdag, tegen het etensuur, zou zij Cecil aan de Engelsche Bank ontmoeten. Ziedaar de alspraak. Cecil's geweten, want hij had er een, hoewel hij zijn best deed om het te smoo- ren, Cecil's geweten plaagde hem ge noeg, toen de eene vraag na de andere hem tot de eene leugen na de andere dwong. Doch hij trachtte te glimlachen en den schavuit te spelen, zoo luchtig en onver schillig mogelijk. Eerst tegen het vallen van den avond, toen alles beklonken was en Cecil had uitgewijd over zijnen overtocht en over de gewichtige zending die hem op gedragen was, scheen er even eenen spran kel van achterdocht door het brein der aannemen, insgelijks hulpzaam aan de menschheid, insgelijks gemaakt om den vooruitgang der zielen le verschaf ten op dezen steilen weg welke ten he mel leidt. Wij zijn niet vry indien wy ons aan het gebed, aan de afzondering, aan liet stilzwijgen, aan de goede werken, aan den ijver der boetvaardigheid en van het berouw niet mogen toewijden wij zyn niet vrij als wij liet gewoel der menschelijke driften niet mogen vluch ten, en, vermoeid door den strijd, het overige onzer dagen niet mogen gebrui ken om God te bidden voor dezen die ons gekrenkt hebben. Men heeft ons van deze bekommernis willen vrymaken, ons eene andere vrij heid vormen daar het echter klaarblij- kend is dal wij ze niet aanvaarden, en de verstrooide steenen onzer tem pels, en onzer kloosters zich, om zoo te zeggen, van zelfs oprichten, zal men er wel onze gezangen opnieuw moeten la ten weergalmen en onze tranen laten vloeien dat men er onze zielen, door de tooneelen der wereld verdrukt, de vrede en de vergetelheid late zoeken. Wy zullen er dus op terug komen. Wanneer en hoe? Weldra en door de vrijheid. Alle menschen willen het niet? En wanneer dan hebben zij met eenpa righeid gewild dat het christene gewe ten vry werd, en dat God konde ge- diend worden Maar God en het chris tene geweten hebben ten alle tyde van deze hinderpalen hun spel gemaakt. Slechts de menschelijke middelen mede rekenende, hebben wij wat we behoeven om te overwinnen en indien de vyanden van het gebed zich waarlijk verschrik ken, hebben zy gelijk, want zy zullen overwonnen wonnen. Om de Kerk te bevechten, hebben zy onrechtvaardige weiten moeten tot stand brengen van dewelke wy ons op beta melijke wijze zullen kunnen bedienen. Wij zullen enkel in bun arsonaal putten, en er alleen de wet nemen. Wij zullen hen het bedrog cn de dwingelandij la ten. Wij zullen onze burgerrechten ge bruiken en indien God toeliet dat zij door eene laatste krachtinspanning er in gelukten ons deze machtige wapens te ontrukken, dan zou in de stilte en het geheim onzer zielen het gebed ons overblijven 't zou meer dan voldoende zijn. Achttien eeuwen hebben hun niet ge leerd welke macht zij aanvallen 't zij zoo Deze achttien eeuwen laten ons zon der onrust, wat aangaat 't gene ze kun nen en wat ze zijn. Hunne vervolging is zekerlijk te betreuren maar eindelijk zij hebben toch niet meer redekunst en verbeeldingskracht dan Juliaau de apos taat zij hebben minder uitvoermiddelen dan Diocletiaan en Galerius. Hoevele wijsgeeren hebben vóór hen onderno men dit mosterdzaadje te vernietigen dat, onder den vloed van beleedigingen en lastoringen, een groote boom is gewor den Hoevele beulen hebben het gezocht in de aderen der martelaars, hebben het zien ODtkiemen in 't diepste der ker kers, met zijne twygen de foltertui gen overdekken, en de aarde door bloed begoten overschaduwen Zij willen niet dat wij vry wezen wij zullen vrij zijn, omdat God het wil. Dc christenen aan de beesten Wy kennen dien kreet, en dezen die hem uitroepen zullen nogmaals zien dat de christenen er niet van sterven. Neen, in der waarheid, wy gevoelen geens zins de kwaadheden welke zij ons ver wijten en wij hebben er geene verdien sten bij. Waar zou men vijanden vinden welke gemakkelijker te beminnen zijn geweest. Louis Veüillot. by Sis van Schaarbeek, noch by den Leepen Maf van 't Bornputje. Dat hij maar in de kuip der stad blij ve en naar den waterkant toe. Wat meer over de verdraagzaamheid uwer kliek, en slechts feiten, Grove woorden, zoo als uitzuigers, haatdragers, venyn, broodroovers, zoo graag door hooggeleerde gebuisde ga- zetschrijvers gebruikt, laten we daar. Op scheldwoorden antwoorden we niet die ze gebruikt vergeet dat, vooraleer de schryiregels aan te leeren men die der beleefdheid kennen moet. Dit weze tus- Vóór verscheidene weken reeds deel den wij aan het Aalsterscb publiek mede hoe verdraagzaam de liberalen zyn, en wij gaven er een plaatselijk bewijs van den blaam in volle koffiehuis, door eenen liberalen hoofdman gestuurd aan eonen anderen liberaal, die het groot schelm stuk beging een catholiek geneesheer in huis te roepen. Gy berst van liegen 1 roept gy. Verlof, Mynheeren, wat minder rap, wat meer hoffelijk gesproken. Gij weet heel goed, en het publiek ook, wien wij bedoelen. 't Is oin dien liberalen fenix te beloo- nen voor zyne fanatieke gedachten, dat hij op uwe lijst staat, voorzeker Die held, die zoo schoon in 't gezicht spuwt van degenen die hem maakten wat hy is, moet Schepen van financiën worden in ons toekomstig liberaal bestuur Niets minder Salueert, als 't u belieft Dat is zijn vak, daarvoor is hij bestemd Wy raden hem nochtans aan zijne excu ses te bicden aan den liberaal dien hij, aan 't Statieplein berispte dit is een man, die een blad heeft bij heeft het meer dan eens bewezen hy zou nog kunnen klappen en kwaad worden. En 't is een kiezer met meer dan één stem, en hij heeft veel kennissen en ook, voor waar, veel meer vrienden dan de toe komstige Schepen. Deze zal, om hem te vinden, niet ver moeten loopen, noch arme, om den tuin geleide Ethel te varen. Jamaica, vooruitzicht, drie honderd pond... het stond alles zoo met elkaar in een zeker verband. Kon het wezen, dat Cecil trachtte haar te misleiden, om haar geld te gebrui ken voor die dolzinnige schatzoekerijvan welke zij,ook zij reeds zoo vaak had moeten hooren Het vermoeden was afschuwelijk, schan delijk, haar zelf en hem onweerdig en toch, voor een oogenblik was het zoo sterk in haar, dat zij niet kon nalaten het met een enkel woord te uiten. Cecil, zegde zij aarzelend, terwijl zij hem diep in zijne eerlijke, blauwe oogen zag. Cecil, ge verbergt toch niets voor mij Die reis van u staat toch niet in verband met John Cann Hij kuchte verlegen doch zooveel zelf- beheereching had hij, dat hij zijnen blik niet afwendde. Maar Ethel lief, begon hij, ontwij kend, hoe ter werel 1 zou het departement van koloniën iets uitstaans hebben met John Cann Antwoord mij ja of neen, Cecil. Ant woord mij ja of neen Cecil hield haren onderzoekenden blik ook nu nog uit, en zonder langer aarzelen antwoordee hij haastig Neen Het kostte hem moeite. Zijne lippen weigerden schier die grove leugen uit te spreken. Maar toch, om Ethel's eigen best wil immers, antwoordde hij Neen I Dan weet ik dat ik u vertrouwen mag, Cecil, sprak zij, hem hartelijk de hand op den schouder leggende. O, hoe slecht van mij, dat ik aan u twijfelen kon Cecil zuchtte maar eens en kustte haar zwijgend op het voorhoofd. In elk geval, dacht hij bij zichzelf, terwijl hij laat in den avond naar zijne vrijgezellenwoning terugkeerde zij be hoeft er nooit iets van te hoorenIk kan beweeren wanneer ik den schat feitelijk ge vonden heb, dat ik op Jamaica toevallig op het spoor van gekomen ben. Dan kan ik drie honderd pond in hypotheek beleggen en verder behoeft zij van mijn onschuldig klein bedrog nooit het geringste te weten. Trouwens, wanneer wij eenmaal rijk ge worden zijn, werkelijk schatrijk, dan zal zij aan die armzalige drie-honderd pond van haar in 't geheel niet meer denken Het was een ontzettend langen tijd, die achttien dagen op zee, op de mailboot Don, varende van Liverpool naar King ston op Jamaica. En te langer nog viel die tijd aan iemand, die geen andere gedachte had, dan aan John Cann's geheim, en die, brandend van ongeduld, de uren telde en de mijlen afmat, welke er nog lagen tus- schen hem zijne bestemming. Maar ook aan deze reis kwam een einde, cn voor Cecil Mitford vier-en-twintig uren in het Palmboomhotel, het voornaamste logement van Kingston geweest was, had schen haakjes er hij gezegd. Geen enkel ernstig man zou durven beweren dat liet catholiek ministerie slechts catholieken benoemt Ziet het notariaat, het rechtswezen, al de pu blieke diensten. De meerderheid der ambtenaars in al de ministeries zyn nog door en door liberalen, die slechts naar het oogenblik snakken, dat ze weer hunnen haat tegen de catholieken kun nen uitwerken. Bewijzen vraagt gy... Nog een oogenblikje, Mynheeren, wij zyn er. EEN BEWIJS, EEN FEIT. Ziethier wat er gebeurde, in het mi nisterie van spoorwegen, posten en tele grafen, in 't jaar 4906, eenige weken voor de wetgevende kiezingen. Hoog geplaatste ambtenaars wreven zich de handen. Immers Nu is 't zeker en vast 't is gedaan met het catholiek mi nisterie, 't juk, 't hatelijk juk der dwin gelandij gaat eindelyk afgeworpen wor den. Dat dachten ze, en dat zegden ze aan onderhoorigen, catholieke ambte naars, er bijvoegende En dan, dan zult ge weten aan wat prys! En 't werd kiezing, en de redding daagde niet op en eenige dagen nadien met het hart vol woede maar met fleemenden, vleien- den toon, zegde dan diezelfde ambtenaar tot dezelfde onderdanen Heeren, het geen ik u vóór weinige dagen vertelde, was maarom te lachen Ah Ah Ah Om te lachen 't Was ook om te lachen dat men on der het liberaal ministerie van 78 tot 84 geenen enkelen catholiek benoemde in geen enkel ministerie Was het om te lachen dat men er het leven onmogelyk maakte aan al de catholieken die er van vroeger reeds eene plaats bekleedden, bij zoo verre, dat na een bestuur van zes jaar, al de ambtenaars in al de ministe ries dansten lijk de logo lloot Wij, catholieken, zijn vyf en twintig jaar aan 't roer en de overgroote meer derheid dier zelfde beambten is liberaal. hij reeds eene boot gehuurd en zeilde over de geblakerde retde naar Port Royal, om op het kale, zandige kerkhof te gaan zoe ken naar het graf van John Cann. Een oude, grijze neger deed hier ala doodgraver en grafbewaarder dienst, en Cecil Mitford vroeg hem of er eenen zerk aanwezig was, die den naam van John Cann droeg. De oude man prevelde den naam her haaldelijk tus8chen zijne dikke lippen, en schudde daarop ontkennend het hoofd. Massa John Cann Nee I Ik nooit hier heer begraaf met naam Massa John Cann. Ik zeker weet. Want ik hier al vijftig jaar doodgraver, en ik alle graf ken van alle heer dat hier begraven is in die vijftig jaar. Vijftig jaar hernam Cecil ongedul dig. Wat, spreekt ge van vijftig jaar, goede man John Cann werd hier begraven al een paar eeuwen voor dat gij geboren waart De oude neger voelde zich in zijne weer- digheid gekrenkt en antwoordde uit de hoogte O, zoo Maar ik toch wel kan weet wat heer hier vroeger al begraaf. Wij heb register hier Wij geen dom heidenvolk I Ik heb in de kerk register van alle persoon dat hier begraaf van den beginne van het jaar der groote aardbeving af. Welk jaar die Massa John Cann hij overleden Cecil Bpitste zijne ooren bij de vermel ding van liet register en antwoordde snel In het jaar 1669. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1