m Zondag 6 October 1907 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 3988 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. S t ad van Aelst. Catholieke Antisocialistische KIEZERSBOND. Wat zijn onze Plichten? Nog altijd de gaskwestie. Morgen Zondag Vergadering Cath. Kiezers, CatljoliekeijWerknjanskring Openbare verplichtende zitting DITJES en DATJES. Slat! Aalst.-Werkbeurs DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes inj.anden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /a ïgen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE SUUH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden tea bureele van dit blad. Aalst, 2» October 19ÖT. Candidaten voor de Kiezing op SO October 190T. Bauwens Isidoor, De Clercq Leo, De Gheest Victor, Notaris, De Somer Jan, Meester-Schrijn werker De Wolf Desideer, Nijveraar, Eeman Achilles, Nijveraar, Geeroms Leo, Fabriekbestuurder, Moyersoen Komaan, Advocaat, V an Ghyseghem PolydoorNy veraar Het zal niet overbodig schijnen, nu ten tyde van kiezing, de aandacht in te roepen op eenige ware princiepen welke al te dikwerf door vele cathoiie- ken uit het oog verloren worden. Vele brave menschen houden het als voldoende een regelmatig christelijk leven te leiden en denkeu al hunne plichten gekweten te hebben met do voornaamste voorschriften van den Godsdienst te ouderhouden. Die brave menschen achten zich van alle politieke werking ontslagen, zo iaten de zaken gaan gelijk ze gaan, of liever, ze lalen gerust Gods water over Gods akker vloeien, zonder zich in eeniger mate te bekreunen met wat in de wereld op politiek gebied gebeurt. Nu zelfs wauneer hunne medewerking zou gevraagd worden, zouden zij u den rug toekeereu en toch verkeeren zy in de gedachte dat ze goede cathoiie&en zijn. Lat is mis, ja, deerlijk mis Catholieü zijn bestaat niet alleen lijk hierin dat men zijne plichten ver- vuile in wat het bijzonder, het huiselijk leven betreft, maar het legt tevens zware plichten op voor het leven buiten den huiseiyken kring en de betrekkin gen met zijne medemenschen in de samenleving. Het is eene te betreuren dwaling to denken dat men- zyne plichten vervuld heeft als catholiiek, wanneer men enkel voor de catholieke candidaten gestemd beeft en men zich voor 't overige niet verder meer met de politieke bedrijvig heid moet bekommeren. Neen 1 alle catholieken rijk en arm moeten strijders zijn... Sedert 't begin der wereld bestaat de strijd tusscben goed en kwaad, tusschen God en den duivel. Aan dien strijd, aan dezen oorlog, moeten, willen of niet, alle ware christenen, alle overtuigde catholieken deelnemen. De plicht van een overtuigde catho- liek is het kwaad te bestrijden dat, langs alle kanten, langs alle wegen en by duizenden middels de christene samen leving poogt te beheerschen en te ver nietigen... Zijne plicht is van het goede te verdedigen tegen de verwoede aan vallen van geweteulooze helsche blau we en roode vijanden...Die plicht wordt van langs om dringender in de woelige tijden die wij beleven... Gij, catholieken, die in uwe slapende onverschilligheid blijft volherden, blijft weigeren een werkdadig deel te nemen in den polilieken strijd gij, die onder voorwendsel dat ge u met geene politiek te bemoeien hebt, die in den hoek van den heerd blijft gezeten, of liever, uw schuitje van kant steekt, die alle poli tieke werking ontloopt, wanneer de opperste belangen, van Godsdienst, Vaderland en Koningdom op 't spel staan, ehwel ge zijl maar catho lieken over eene halve deur. Hebben die werkelooze catholieken die groote verantwoordelijkheid voor de toekomst al ,overwogeu En heb ben zij al ingezien wat strenge rekening jty eens zullen te geven hebben Wat zijn onze plichten Onze plichten zijn, ja, onze opperste plichten zijn in onze betrekkingen met vrienden en kennissen, allyd en bij iedere gelegenheid, onzen invloed té doen gelden en krachtdadig mede te werken om de zegepraal onzer ca tholieke Candidaten zoo schitte rend mogelijk te maken. Mochte dit toch door menigeen, wie hot aangaat, begrepen en in werk ge legd worden Leve onze catholieke Candidaten I Wij hebben in vorige artikels de on noemelijke dwaasheid doen uitschijnen van 't voorstel onzer liberale contro leurs, namelyk, van het bestaande gas fabriek tegen den gekenden prijs en in de schadelijkste voorwaarden aan te koopen. "Wij hoeven er dus nimmer op terug te komen; alleenlijk willen wy herinne ren dal de liberale controleurs beweer den dat er met hun voorstel 100 duizend frank jaarlyks voor de stadskas te win nen was. Nu 't bewijs hiervan hebben ze tot hiertoe vergeten te leveren. Groene Pie van Chipka, van zijnen kant, schat die winst op 50 duizend frank en in zijn nr van 22 Sept. 11. be loofde hij er in zijn volgend nr 't bewijs van te leveren. Nu gelijk altyd bleef hy er aan te kort. Maar geen wonder en zeggen wij het maar vlak weg onze liberale con troleurs en Groene Pie hebben er hoegenaamd geen 't minste begrip van. 't Is hebreeuwsch voor hen Wij moeten dus nog de voordeelen der vergunning bespreken. Openbare Verlichting. De maatschappij moet gratis leveren 550 gaslantaarnen met Auerbek en alle materiaal en bijhoorigheden, iedere lan taarn jaarlijks 3600 uren hoogstens brandende, dus byna 10 uren daags. Het getal lantaarnen zal vermeerderd worden in evenredigheid van den aan groei der bevolking, met 5 per 500 in woners boven de 32,500. Wanneer de lantaarnen meer branden dan 3600 uren 's jaars, moet de Stad be talen tegen 1 centiem per uur en per hek, zelfs wanneer er petrole moet ge bruikt worden. De Stad zal bovendien de volgende renten kunnen genieten 4 als de jaarlijksche bruto ont vangst de som van 100 duizend frank overtreft en beneden de 200 duizend frank blijft. 5 °/o als de jaarlijksche bruto ont vangst de som van 200 duizend frank overtreft en beneden de 300 duizend frank blijft. 6 als de jaarlijksche bruto ont vangst de som van 300 duizend frank overtreft en beneden de 400 duizend frank biyft. 7 als de jaarlyksche bruto ont vangst de 400 duizend frank overtreft. De Stad die deelhouder is in de onder neming, heeft er dus groot belang bij dat de zaken der maatschappij goed vooruitgaan. De openbare verlichting heeft in 1905 de som gekost van fr. 10,869,90 voor 365 lanteernen waarvan de eene helft 3555 uren per jaar branden en de andere helft 1481 uren. In de bovenstaande som zijn ook de onkosten begrepen van eenige petrole lanteernen. Indien nu gansch de Stad tot in de volks- en buitenwijken op dien zelf den voet zou verlicht worden, dan zou het eene uitgave vereischen van ten min ste 18 k 19,000 frank. Maar met de nieuwe vergunning zal de Stad niets meer te betalen hebben voor de openbare verlichting en zullen de straten beter verlicht zyn. De maatschappij levert gratis 550 lantaarnen gerekend tegen 45 fr. 's jaars 't zij een last van 24,750 fr. dat zy op haar neemt. Nu het is maar in geval dat de lan taarnen meer dan 3600 uren 's jaars branden dat de maatschappy een cen tiem per uur en per bok ontvangt. Die 3600 uren zullen niet overtroffen wor den. Onze catholieke Meerderheid, heeft, onzes inziens, het zekere voor 't onze kere genomen. Wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht, zegt de spreuk, en ze kon zich dan spiegelen aan de steden Mechelen, S' Nicolaas, Dendermonde en Lier waar men van de regie heeft moeten afzien en zijne toe vlucht nemen tot de vergunning uit hoofde van 't verlies dat er aan verbon den was. Verlichting voor bijzon- deren. Heden betaalt men 18 centiemen voor de verlichting en verwarming. Voor de beweegkracht is er eene ver mindering toegestaan geworden. Wanneer de nieuwe vergunning zal in werkzaamheid zijn zal men betalen Verlichting der gemeentegebouwen fr. 0,08 Bijzonderen verlichting fr. 0,15 verwarming en beweegkracht fr. 0,12. Dus eene merkelijke vermindering die men niet zeker was met de regie te kunnen toestaan. De Stuiversgu». De Stuiversgas is 't gebruik van den muntmeter voor de verlichting met voorafgaande betaling, stuiversgas ge- heeten. Die soort van gasmeter wordt in de groote steden door de werkende klas veel gebruikt. Die gasmeter of muntmeter wordt door de Maatschappij kosteloos ge plaatst. Het gebruik van den bek Auer op eene middelmatige verspilling van 100 liters gas per uur gerekend, kost alles gerekend ten hoogste 2 centiemen per uur. De prijs van de gas zou bijvoorbeeld tegen den middelmatigen prijs van 2 centiemen per uur en per hek gere kend worden. De waarde van het muntstuk door de Maatschappy aangeduid zou bij voor beeld een nickelstuk van 10 centiemen zyn. Als men dan zulk een muntstuk in den stuivermeter zou steken, zou men voor een hek 5 uren verlichting hebben, 't Zelfde geldt voor de verwarming. Voor 't geval dat men den bek na twee of dry uren zou willen sluiten, gaat het overige der gas toch niet verlo ren, maar ze blijft goed tot 's anderdaags en zelfs tot 't jaar daarna... Als do gas verbrand is, heeft men maar opnieuw een stuk van 10 centiemen in den stuivermeter te laten glijden en men bekomt opnieuw gas. Het is wel te verstaan dat de stuiver meter slechts dienstig is voor kleine inrichtingen, ten hoogste van drij bek ken voor de verlichting en een voor de verwarming. Grootere instellingen ver eischen het plaatsen van een gewone gasmeter. Op die wijze zullen onze werklieden ambachtslieden vooral, voor de verlich ting hunner woningen van de voordee- len der gasverlichting kunnen genieten, 't Zal zooveel zorgen niet vereischen dan de verlichting met den petrole en voor zeker zoo gevaarly k niet zijn 6 October 190T. ALGEMEENE der om ure avonds, in^den STAD AALST. van den GEMEENTERAAD, in de gewone zaal der vergaderingen, op Maandag 7 October aanstaandeom 11 uren voormiddag. DAGORDE 1° Daden van moed en zelfopoffering. Behandiging der Eereteekens. 2° Gemeentebegrooting voor 1908. Neerlegging. 3° Gemeentegoederen. Verkoop van grond aan de Hert- en Schutters- straat, aan M. Hermans. 5° Wegenis. Overeenkomst mët M. X. Bruyland voor de opening van den Kleinen Bolleweg. 6° Kerkhof. Afstand van grond. 7° Lager Onderwijs, Aanneming van eene 8° klas in de school Meule- scbettestraat én agreatie der benoemin gen van onderwijzers in aangenomene scholen. Ten lokale der roode leeperikken, die ze zingen hebben, vergaderden de men schen die ze zoo behendig weten uit- te buiten, ten einde te beslissen of de rooden hunne hulp zouden verleenen aan de li beralen in de aanst. gemeentekiezingen. 519 stemmers namen er deel aan, •8 slemden voor, 14 om alleen te stry - den en 7 witte en nietige briefjes. Naar men ons uit goede bron verze kert waren er slechts rond de 140 tegen woordig die kiesrecht bezitten de overige waren jonge snibben, vrouwen, jannen die 's maandags mogen gaan kiezen. En dan spreekt men van over de 500 stemmers. Laat de liberalen zich hier door foppen dat spreekt ten hunnen voor deele niet Als die soort de 400 stemmen meerderheid uitmaken waarop de liberalen boffen, ze zijn er vet meê. EEN DRUKFEIL. Ons verslag over do zitting van onzen Gemeenteraad van Maandag 30 SEP TEMBER is door onachtzaamheid ge- dagteekend 30 OCTOBER. Onze geëerde lezers zullen die feil zelf verbeterd heb ben. R O L O U B E R TIS E !!I De Muziekuitgave Le Metronome, direc teur Ck. Walpot, Chaussée deTervueren, 194, Brussel, heeft een zeer schoone Valse Lente Roloubertise uitgegeven, met prachtig titelblad en 5 pagina's muziek in schoone gravure, die zy met recht noemt de schoonste Valse in dit genre van 1907. Do heer Wal pot zendt nu deze schoone Valse gratis aan eenieder, die gedurende de maand October er om vraagt en 10 centiemen voor frankeerkosten zendt. Wij kunnen de pianisten niet anders dan sterk aanraden van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken. EEN LIBERALE BELHA MEL riep in eene vergadering uit o Onze liberale candidaten mogen tegenover de catholieke candida- ten gesteld worden ja ze moeten niet achteruit deinzen. - Als men nu de liberale candidaten van onder tot boven, van buiten tot binnen bekijkt en onderzoekt, Hemeltje lief wat armoedje toch Wij zouden den liberalen liefhebber eens de bestuurlijke bekwaamheden, de kundigheden, de ondervinding, de ver diensten van de liberale helden willen zien op een hoopje leggen en het ons dan, gewapend met een vergrootglas, op twee passen afstand, laten bekijken. En daar wij onder dit opzicht niets zou den onderscheiden kunnen, zouden wij, na enkele vruchtelooze pogingen, het moeten opgeven en uitroepen: Nikske te zien Maar wy zouden toch iets kunnen onderscheiden, namelijk, dat ze vol bloedige geuzen zijn die de R. C. Kerk versmaden, den Godsdienst misachten, het ongodsdienstig onderwijs voorstaan, de vergoddeloozing der jeugd nastreven, nooit den voet in kerk of kapel zetten, enz. enz. Ziedaar 't verschil van de liberale differencie DE ZEKERSTE waarborg van de kracht in den man, 't is de gehoorzaam heid in het kind. De gehoorzaamheid is de leerschool der deugd. Het kind dat gehoorzaamt, doet geen afstand van zyn zeiven het bestiert zich. Het verflauwt niet, het versterkt zich in een woord het wordt mensch want, hetgeen boven alles, den mensch uitmaakt, 't is de wil. P. Felix. Blauwe neuz -n. Naar men ons verzekert gaat het schilderen van blauwe neuzen niet al te goed vooruit. De schil der doet er bedrukkelyk zijn beklag over in 't roode orgaan tje.... Velen weigeren met eenoo blauwen carbonkel ter slembus te gaan en te doppen voor de liberalen die lijk het in 't roode strooibriefje van Januari 1907 wordt gezegd de werklieden in recht- veerdige werkstakingen, door brood- rooverij en on der kruiperij bestrijden Neen ze willen niet doppen voor de liberalen die zich altyd zoo hardnek- i) kig verzetten tegen de billijke eischen der werklieden, die niets meer vragen dan wat men in andere fabrieken be- taalt. Vooruit van Gent wenschte de socia listen van Oostende geluk omdat ze de meid van de liberale partij niet wilden zijn. Nooit deden de liberalen iets voor de werklieden,'t zyn manchesterianen,man nen van laat gaan, zoo 't gaat, en dit getuigde gezel Destrée, Volksvertegen woordiger voor Charleroi Ter Volkskamcr, M. Huysmans, een liberaal, onderbrak gezel Destrée en deze laatste snauwde hom toe Uwe liberale partij draagt een poli- chinellenkleed f In de catholieke party vindt men mannen die bewijs geven van hunne goede inzichten jegens het werkvolk. Monville (liberaal). Hoeveel zyn er M. Destrée. Ze zijn raar, doch er zyn er Op de liberale banken zijn er geen En de liberalen stonden paf. En voor die liberalen zou men zich een blauwen neus moeten laten schil deren omdat de leeperikken ze zingen hebben in hunne muit Ito» Volkegazet, j..wm het orgaan der firma A V&. AiVijf Ezels en C° »laat eindelooze jeremiaden hooren over de schroo- melyke schuld, waar- meê de Stad van Aalst is beladen. Laat ons eens onderzoeken of dit wel zoo sellroomelyk is, vergeleken aan de gevestigde schuld van andere en vooral liberale steden. Brussel heeft eene schuld van 227 mil- lioen of byna 1400 fr. per inwoner. Laeken heeft eene schuld van 18 mil- lioean of 566 fr. per inwoner. St-Jans-Molenbeek heeft eene schuld van 127 fr. per inwoner. Daarna komen St Joos-ten-Noode, St- Gilles (Brussel), Gent en Brugge. Doornik heeft eene schuld .van 6,30 fr. per inwoner Hasselt 6 fr. Char leroi en Turnhout fr. 4.80 Mechelen en Rousselaere 4 fr. Kortryk en Thie- nen fr. 3,66 en Aalst 4 fr. per inwo. ner... Is nat nu toch zoo schroomelyk voor Aalst I... Medeburgers aan u is 't antwoord. ZOU ons stede lijk Bestuur eindelyk geene maatregelen inemon om een einde Jkte brengen aan de verpestende uitwasemingen die zekere aanvullingswerken, nabij den Brussel seben Steenweg en de Albrechtlaan ver spreiden Waarom blijft de Commissie van openbare gezondheid werkeloos Zal mon wellicht weer maatregelen nemen als er de eene of andere besmet telijke ziekte is uit voortgesproten Waarom den heer Maurits De Wolf geene ontsmettingstoffen doen gebrui ken Men denke niet dat er in deze aan klacht politiek is vermengd want De Volksgazet kloeg de zaak aan vroe ger dan wy T PAST GELIJK GESCHIL DERD. In eene kiesredovoering Zondag laatst uitgesproken heeft geeel Anseele van de liberalen het volgende portretje getrokken Onze liberalen zijn te ikzuchtig om rechtvaardig te zijn. Zij roepen Leve 't Algemeen Stem recht, weg het meervoudig kiesrecht en middelerwijl blijven zij genieten van al de schandige voorrechten die deze kies wet zoowel aan hen als aan de catho lieke partij schenkt. Hunne schandige houding tegenover onze werkende klasse, toont dat zij geene rechtzinnige voorstanders van Algemeen Stemrecht zijn en moesten de liberalen aan het bewind, komen, onze Gentsche doctrinaire volksvijan den, al het mogelijke zouden doen om de doorvoering van Zuiver Algemeen Stemrecht te beletten. Onze Gentsche liberalen zijn zoo diep gezonken dat zij niet meer tot eene rechtvaardige volkshervorming in staat zyn. Inderdaad, hoe handelen zy te Geiatfn Nu dat belet uiet dat de roode met de blauwe samenloopen gelijk hier üe Aalst. OPSLAG. Over eenige dagen deed de lieer Helleputte eon bezoek in het arsenaal van den spoorweg te Me- ehelen Hij ondervroeg do werklieden over hunnen toestand, hun dagloon, hun huishouden, enz. Men verzekert nu dat de heer Helle- putte, inziende dat alle dagloonen in de bijzondere ny verheid verhoogd zijn, en dat dus de werklieden van den spoor weg in eenen ondergeschikten toestand zijn, op het punt, zou zijn het minimum loon op 3 fr. daags te brengen «i de groote steden en nijverheidscentrums. De oude loonen van 2,20 fr. en 2,40 die in sommige streken nog bestaan, zouden bepaald verwezen worden. Als men Groene Pie wilt geloovea dan moeten de spoorwegwerkrteden dien opslag aan niemand anders danken dan aan hem. Als Groene Pie hoort dat er van iets kwestie is, begint hij er dadelijk van te spreken om de menschen te doen ge- looven dat het door zijn toedoen zal zijn dat de gunst verkregen is. Nu in de verschillige Ministeries be kommert men zich, zonder onbeleefd heid, zoo zeer om dep praat van Groene Pie, als de snoek om een appel... Dat is de waarheid Kr /.ijn hier en daar liberalen van de duivelachtigste soort die zich niet wachten kunnen lucht te geven aan den hel- schen godsdiensthaat die hunne zwarte ziel verteert. Do schrij velaar van V V. Volkhet orgaan der Tongersche liberalen, be hoort tot dat soort van godsdiensthaters. Die heldhond heeft het nu gemunt op de processiën aan de welke er in België, en vooral door de moeders, zoo geerne tot hare opluistering wordt meêgc- werkt. Onze helhond blaft dat de process- siën slechts verbazende tentoon- steUingen of paraden van hoog- n moed zijn. H Onze Belgische processiën kan men vergelijken met optochten n van Vastenavond. G'hebt goed gelezen, geaehte men schen Wy zijn overtuigd dat onze Aalstersche geusche candidaten hier omtrent van 't zelfde gevoelen zijn. Volgens L' Indépendancc, zijn de processiën Verouderde eenigzins •n politieke betoogingen. Als de liberalen zullen meester zijn, zullen ze dan ook dapper verboden wor den Onthoudt het kiezers Vragen door de Patroons 3 goede schrijnwerkers. Vragen door de werklieden. 2 Magazijniers een margeerder, uitkap- per ea snijder voor de steendrukkerij.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1