mm n Zondag 20 October 1907 5 centiemen per nummer, 62"e Jaar 5992 Modellen der stembrieven. Medeburgers Kiezers Catholieken Een laatste woord. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. iStlSK*! sB VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verkiezing van 9 Gemeenteraadsleden Hier stemt men goed. Verkiezing van een Gemeenteraadslid Hier stemt men goed. De catholieke candidaten treft ge aan onder nummer 2, rechts. Allen dus het wil punt zwart gemaakt in 't zwart rierkant dat juist onder Nr 2 slaat. En dan moogt ge gerust zijn dat ge met zekerheid voor de catholieken hebt gestemd. Niet panacheren, is te zeggen, eer, ol meer candidaten kiezen in de twee verschillige candidatenlijsten. Als ge voor catholieken en liberalen kiest dan verzwakt gij uwe catholieke partij, want ge vermindert haar kieseijfer. Dus een dop in 't zwart vierkant onder Nr 2. Niet panacheren 1 Medeburgers onder N' 2. LANDBOUWERS Vrienden Kiezers onder NUMMER 2. Achter de roode vod Nieuw straatliedje. DE DENDERBODE i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor tes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen tijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUB HUIIH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladtijde 50 oentiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aoooord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inaendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag la den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va» dit blad. Aalst, 19 October 190T. Op wit papier. STAD AEL8T. den 20 October ÏOOT. BRYS DE BLIECK DE WOLF Maurits LECLERCQ SCHOTTE VAN DEN BROECK VAN OPDENBOSCH VERBESTEL WAUTERS BAUWENS DE CLERCQ DE GHEEST DE SOMER DE WOLF Désiré MOYERSOEN VAN GHYSEGHEM Op rooskleurig papier. TAD AEL8X. den 20 October 190T. DE WINDT Morgen Zondag is het de dag der ge meen tekiezingen Ja, morgen Zondag zal het uur slagen op 't welk de uitspraak zal plaats heb ben die over do toekomst onzer Moeder stad zal beslissen. Uwe stemming Kiezers, is dus aller gewichtigst en uwe verantwoordelijk heid onafmeteljjk. Vooraleer u ter stembus te begeven, stelt u de volgende vragen Waarom willen de liberalen hier te Aalst meester worden t Is het om de zedelijke en stoffelijke belangen der Aalstenaars te bevor deren Is het om de welvaart van nijveraars, neeringdoeners, landbouwers, ambachts lieden en arbeiders te verzekeren Neen, neen, in 't geheel niet. De stoffelyke welvaart der Aalste naars is de geringste hunner bekom- mernisen. Tot bewys hun programma gewaagt er niet van. Neen, zo zegden ons niet welke hunne ontwerpen zouden zyn om hot algemeen welzijn te bewer ken moesten ze zegepralen. MAAK Is hel niet ter oogen uit te zien dat de liberalen het stadsbestuur zoeken in handen te krijgen alleen, ja, gansch alleen om hunne politieke belangen te verzekeren, om hunnen godsdiensthaat te kunnen botvieren Wat willen zij anders dan de Aalster- sche bevolking vergeuzen, vergodde- looze» Wat willen zij anders dan Aalst tot een anticatiioliek nest van vrijzinnigen of beter gezegd, vrijdenkers of godver loochenaars te vervormen Kn wanrom Om hunne haat'volle wraakgierige, vryheiddoo- dende heerschappy te Aalst voor altijd te vestigen, om ons, catholieke Aalste naars, onder hunne helsche klauwen to kunnen verdrukken... Wat willen zij Zij willen zich gansch meester maken van het onderwys en bijzonderlijk van 't volks onderwijs. Slagen zij hierin dan zullen zij dit onderwijs verwereldlijken, of lie ver, vergeuzen om nog enkel onver schilligen 111 godsdienstzaken en vol maakte goddeloozen te kweeken, gelijk het door 't congres der liberale gemeen teraadsleden met eenparigheid besloten is. Nu, de liberale contróleurs onzer stad waren er vertegenwoordigd. 't Gene door dit congres besloten is zullen zij ten uitvoer brengen. Neon, zij zullen de aangenomeno catholieke scholen niet dadelijk afschaffen, hiertoe zouden zij nog machteloos zijn, maar ze zouden hun behoud trachten onmoge lijk te maken door allerhande vervol gingen, verdachtmakingen, hairklieve- rijen, enz. enz. De offlcieele scholen zouden op alle mogelijke wijzen begunstigd en bevoor- deeligd worden. De kinderen die men als ware geuzen opkweekt, zouden alles verkrijgen schoolsoep, kleederen, enz. terwijl de kinders van ouders die een godsdienstig onderwys willen niets, nog geen teugje water zou gegund worden. De kinderen van catholieke ouders zouden de verstootelingen zyn... Dus schooloorlog in 't groot Ziedaar de plannen onzer liberalen. Loochenen is hier onmogelijk. Loo chenen ware moedwillig tegen hunne overtuiging spreken, ware hunne eigene beslissingen en verklaringen logen straffen. Medeburgers I De liberalen willen van 't catholieke Aalst een broeinest maken van dweep zuchtige anticatholieken, van onver draagzame vryzinnigen, van goddelooze godsdiensthaters, van vuige lasteraars van priesters en kloosterlingen, wie zou er willen aan medewerken?.. Geen enkel rechtschapen ware Aalste- naar en vooral geen oprechte catholiek zal daar willen de hand aan leenen. Wie dus niet wil meèwerken aan de vergeuzing van het tot nu nog catholieke Aalst, moet stem men AfljlDeek en Setinarheek j Wy vragen het u, Landbouwers, Hoveniers, hebben de liberalen u wel ooit ecnig bewijs van genegenheid, van achting, van bezorgdheid voor uwe be langen gegeven Niets hebt gij van de liberalen te ver wachten Nooit zullen zij iets anders voor u doen dan u misachten, u bespot ten, u beleedigen, u belasteren. Hoe dikwerf hebben ze u reeds uitge scholden voor pijpenkoppen, mannon met koppen gelyk uitgesneden rapen, mannen met domme beestige gezichten, ikzuchtige kerels, snullen, tweehandige apen, moordenaars, enz. enz. Wij zou den de lijst van scheldwoorden, beleedi- gingen en lasteringen nog wat kunnen uitbreiden, maar 't zou ons te verre leiden. Nog iets nogthans. In Mei van verle- dene jaar, schreef de «Opinion libérale» van Namen Op den buiten zijn de vrouwen - «00 dom als de mannen. En de mannen zijn nog dommer dan de 11 ossen die zij aan de ploeg geleiden.- En De Dendergalm, de gevallen gazet van Jef De Bliock en C°, riep dat die liberale gazet de waarheid zegde en juichte luidruchtig toe. Wilt ge 't bewijs hebben dat de libe ralen zich zoo zeer bekommeren met de belangen der landbouwers en hoveniers als met de oude manen, doorleest al de nummers dorVolksgazet dezer laatste zeven weken verschenen, en ge zult geen enkel ernstig woordje vinden dat zou doen vermoeden dat de liberalen de belangen onzer landbouwers en hove niers zullen behertigen. Nog meer het liberaal kiesprogram- ma meögedeeld in Volksgazet n van Zondag 11. 13 October zegt ons ook niets van wat de liberalen zullen doen ten voordeele der landbouwnijverheid. Is er nu toch een beter bewijs Land bouwers en Hoveniers, dat de liberalen u miskennen en verachten 't Zijn de catholieken die de ware vrienden zijn van de Landbouwers en Hoveniers. Al de instellingen ten voordeele der landbouwnijverheid Boerenbonden, Veekweeksyndicaten, Raffeisenkasson, Proefvelden, enz. enz. zijn catholieke werken. Wie heeft te Mijlbeek en te Schaar beek duizenden en duizenden meters kasseiwegen gelegd, de banen en water- loopen verbeterd, enz. Door wiens zorgen werden die werken uitgevoerd Door de zorgen van omt catholiek Bestuur 't welk opnieuw aan 't zorgen is om andere wegen te kasseien en te verbeteren. Op 18 jaren tijd deden de liberalen op Mijlbeek en Schaarbeek om 1800 fr. kassei leggen en 't was dan nog de baan die naar 't Verbrand Hof loopt. En om reden Maar de liberalen denken nooit aan de belangen der Landbouwers en Hove niers z'hebben te veel werk met papen te vreten. En die zelfde liberalen komen nu met eene zeemzoete tronie en beloften met gansche zakken, de stemmen afbedelen van menschen die zij zoo zeer misachten, bespotten eu lasteren. Landbouwers Hoveniers Laat u niet foppen want Als de vos dt passie preekt Landbouwers wacht uw ganzen 1 Dus, Landbouwers Hoveniers ge dopt onder I\'° Ut Om zeker te zijn dat ge goed stemt, maakt op elk stembriefje maar één puntje zwart, te weten het wit punt vlak Geen enkel ander punt zwart maken op 't zelfde briefje. Wat had Pacha Ansoele toch gelyk toen hy de liberalen toeriep Ge zult de roode vod volgen of ge zult niet» meer zijn I De liberale of radicale volksvertegen woordiger Huysman, riep ter kamer zitting van 2 April 1903 uit Ifooit zullen wij de roode vlag n volgen 1 Die nooit duurde niet lang, want na korten tijd zag men de liberalen aan de slippen der socialisten hangen,.. 't Is 't gene weer eens hier te Aalst komt te gebeurenonze liberalen volgen de roode vod uit vrees dat ze niets meer zouden zyn. 't Valt niet te loochenen onze Aalsterscho liberalen hebben zich do wet laten opdringen door de rooden van Hand aan Hand.... De roode hebben hun gezegd Ons programma, dat gij, liberalen, over 4 jaren hobt bestreden, zult go aankleven of ge zult nog minder zyn dan iets... Men neme het propaganda-boekje met rooden omslag, in 1903, door de socia listen alhier verspreid cn ge zult u kun nen overtuigen dat het roode program ma het zelfde is 't welk de liberalen nu, in 1907, is opgedrongen geworden. Dit programma werd alsdan door de liberalen bevochten en dit met onge- meene hevigheid. En nu, in 1907, om toch nog iets te zyn verdedigen zij het. De liberalen volgen dus de roode vod... Een rood manifest, getiteld Een laatste woord bestatigt de vyand- schap der liberalen aan dit socialistisch programma. Men leest Werklieden, onthoudt als gt in 't hies- gangshen zijt dat de liberalen op hunne meetingen verklaren dat ze tegen de - schoolcantlenen zijn. M. Leveau verklaart het zonder omwegen. Dus de liberalen waren over 4 jaren tegen de schooloantienen en de rest van 't roode programma. Maar wat bewijs heeft men dat de liberalen nu van gedacht zijn veran derd Geen, geen Indien zy het roode programma aan kleven dat is maar schijn, of liever fop perij... Politieke eerlijkheid zyn twee woor den die in het liberaal woordenboek niet to vinden zijn en moesten de libe ralen, tegen alle verwachting, meester worden, ge zoudt de wiukelpolitiokers der Saskaai zien vliegen met hunne schoolcantienen en de rest In een liberaal manifest leest men Wie voor de socialisten stemt, stemt tegen het algemeen stem recht, tegen het volksonderwijs, hij stemt tegen het volk I Hoe dat alles uitgelegd Een overtuigde socialist, zegde ons Mij zuilen ze niet zien optrekken met nen blauwen neus. Neen, ik laat my niet leveren door de fljnaards die de goudvinkskens in hunne giletmuiten zingen hebben Medeburgers! ]\Tr q> •temt allen onder -l-N Menheer Jef heeft 'nen bok gekocht Dienen bok die heeft vier pooten Menheer Jef hoeft 'nen bok gekocht, Die hem van 't stadhuis zal stooten. Men beer Jef heeft 'nen bok gekocht, Dienen bok heeft een grijze smoel Menheer Jef heeft 'non bok gekocht, Die stoot met d'hoorens onder zijn vioel. Menheer Jef heeft 'nen bok gekocht, Dienen bok die heeft 'nen blauwen kop Menheer Jef heeft 'nen bok gekocht, Die hom zal vernielen met 'nen zwarte» (dop. Menheer Jef heeft 'nen bok gekocht, Dien bok die heet men socialist. Menheer Jef heeft 'nen bok gekocht, Eu wordt er door van hoofd tot teen bo- [pist... Menheer Jef hoeft 'nen bok gekocht. Dien bok is een gedresseerde beest, Menheer Jef heeft 'nen bok gekocht d'Ander bokken lachen nu om 't meest Vrij naar den Tak.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1