Nr 2. BLAUWE NEUZEN. Eene Hntsepottenlijst. NIET PANACHERENJ Eeu dop alleeu onder Maskers af lof jscê"; Ja, Menheer Jef Zondag gaat ge den hol op met uwen hok. OPGELET! onder NUMMER 2. Rechterlijke kronijk. Medeburgers ONDER N° 2. Zondagrust. Allerhande nieuws. st( f Hoort ze jammeren zij die blauwe neuzen moeten leveren ze moeten toch iets kunnen leveren voor de goudvinkskea. Ik zie Jan en Pier met hunnen blauwen neua optrekken om te dop pen voor de liberalen, voor dat aoortje die Pacha Anaeele one als volgt voor8telde in Vooruit van 7 Juni 1902. De liberalen zijn dood voor de toe- komat. Die het niet zien moeten ateke- 1 blind zijn. Het zijn afgeleefde en uitge- putte ouderlingen..Zij weten niet van wat hout pijlen gemaakt; vooraleer te sterven zouden zij willen de regeering in handen jnemen, om in de salons van den Koning te sterven. Zij willen op een parade- bed hunnen laatsten adem uitbla- zen. Laat u dan maar nen blauwen car- bonkel schilderen om voor dat blauw afgeleefd aoortje te stemmen Le Peuple, het socialistisch orgaan van Brussel stelt ons de liberalen onder andere kleuren voor t Onbekwaam om een edel of mensch- 1 lievend gevoel te hebben, zouden de libe- ralen zich niet kunnen inbeelden dat d anderen dat bezitten ongeloovig en baatzuchtig, aanveerden zij de zelfa- verloochening van niemand en zij zijn onbekwaam zich boven alle eigenbaat te stellen. Zij zijn kooplieden in politiek en ze zijn behendig genoeg om hun geweten 1 te doen zwijgtn en de stoutste leugens uit te vinden. Zij spreken van niets an- ders dan van eerlijkheid en van zelfsop- offering, juist gelijk de zedelooze vrou- wen vrouwen van liefde en ileugd- zaamheid.... Laat u rap nen blauwen komkom mer schilderen dopt voor die schache- raars in politiek, voor die leugenaars 1 Le Peuple gaat voort Al wat ze genaken, bezoedelen zij met baatzuchtigheid voor al wat 1 verheven is steken zij de schouders op uit misprijzen, en de liefde voor den even- mensch verachten zij als de grootste dom- migheid. Ze zijn gelijk de woekeraars, die voor een meesterstuk staande, niet de achoon- heid er van bewonderen maar wel het i) geld dat het hun kan opbrengen Laat u maar vlug nen blauwen voorgevel schilderen en dopt voor die woekeraars 1 En Vooruil van 18 September 1903 riep uit Etn vluchtig onderzoek heeft ons be- 1 wezen dat bijna alle liberale fabrikanten n voortgaan met hunne werklieden op de 1 schandaligste manier uit te zuigen en te straffen met honger. Dat liberaal soortje woont hier ook te Aalst. In een socialist manifest hier te Aalst verspreid einde December 1906 lezen wij dat de liberalen zich op de weikstakende werklieden wreken door hunne vrouwen, broeders en zusters werkeloos en dus broo deloos te stellen... En die werkstakers wa ren werklieden die geen grooter loon vroe gen dan men in andere fabrieken betaalt. Haast u, haast u dan, laat u een.blau wen carbonkel schilderen ten profijte van de leeperikken, van de winkelpolitiekers want hoe meer blauwe komkommers hoe meer goudvinkjes ook. En dan zullen zij ze zingen hebben en gij met uwen blauwen neus zult sperrebekken Wilt ge weten, hoe men examens aflegt, 't een op 't ander, zonder buizen examens van hoogleeraar in wijsbegeerte, in taal kunde, in maatschappelijke- en handels wetenschappen Wendt u tot de liberale lijst! Wilt ge weten hoe men eenen armzali gen gazetartikel aaneenflansen moet, zonder dien door anderen te doen verbeteren, hoe men het aan boord leggen moet om tot het burgemee8ters8chap te geraken en eiken- deen voor zijnen hoogmoed te doen buigen? Wendt u tot de liberale lijst Wilt ge weten, vaders en moeders, wat ge te doen hebt, om uwe dochters en zoons op den weg van eerlijkheid en deugd te bewaren, opdat zij nooit schande en schaamte onder uw dak zouden brengen Wendt u tot de liberale lijst. Wilt ge weten, armen der stad, waar ge" bellen moet in tijd van nood, waar men u met liefde ontvangen zal en met eene milde hulp laten doorgaan Wendt u tot de liberale lijst. Wilt ge weten, liefhebbers van kaart spel, hoe ge 't moet aan boord leggen om altijd te winnen in 't 1 zotje jagen Wendt u tot de liberale lijst. Wilt ge weten, wanneer ge heele jaren zekere kiezers aanschouwd hebt als vuile visch, met hoeveel bokskenB gij ze moet tracteeren om ze te bekeeren tot uwe lijst Vraagt het aan de commissionnarissen zij zullen u zeggen Wendt u tot de libe rale lijst Hoegenaamd geene verandering, in zake van godsdienst zeggen de liberale kliekmannen. Vrijheid, volkomen vrijheid in alles en voor iedereen Tegen den Godsdienst zijn wij niet Neen, in den kiestijd, dan zijn zij tegen den Godsdienst niet. Maar eens de keus voorbij dan loopt de kat de koord op. Te St-Jans-Molenbeek waren de liberalen ook tegen ons Geloof niet, maar het kruis moest van den corbillard. Het zicht van een kruis doet immers het bloed der liberalen koken en verwekt bij hen aanvallen van razernij. Te A ntwerpen waren zij ook tegen den godsdienst niet. Maar de zwart zusters en de broeders v.>n liefde moesten uit de hos pitalen en werden vervangen door afgeval len priesters en juffertjes. Hoe de rieken en de ouden daar verzorgd worden kan men licht denken. Te Brussel waren zij ook tegen den godsdienst niet. maar daar ook werden de Zusters der hospitalen vervangen door Dames, die de liefde en de zelfopoffering zoo ver dreven, dat zij den wijn, voor zie ken en ouden bestemd, op hunne gezond heid uitdronken, u Speeten la binnen Te Aalst zijn zij ook tegen den gods dienst niet. Maar hoeveel zijn er onder hunne candidaten die ooit eenen voet in de kerk zetten En hun orgaan, De Volks gazet dat het nu eens den moed hebbe zijn nummer rond te deelen, waarin het op eene allerbeestigste wijze den spot dreef met de Geestelijke Overheid onzer stad, met patemos'er, scapulier en al zaken die ons, catholieken, nauw ter harte liggen Dat het dit nummer eens ter lezing geve aan M P. Wauters en deze zal de eerste zijn, om toekomende Zondag tegen de lijst te stemmen waarop hij zelf figureert. Ah Men meent dat wij al vergeten hebben wat de liberalen sedert twee jaar uitkramen tegen Priesters, Bisschop,Paus en Geloof? We zullen hun Zondag het tegenoverge stelde toonen Speeten la buiten I met die valsche godsdiensthaters Ziedaar een antwoord op 't laatste libe raal manifest 1 DITJES EN DATJES. FANATISME. M. Morichar, schepene van Sint-Gillis (bij Brussel), heeft in eene meeting gezegd Zoolang ik schepene van onderwijs zal zijn, zal geen enkele catholieke onderwij- zer in het onderwijzerskorps treden. Indien de catholieke ministers eens moes ten zeggen i Zoolang ik minister ben, zal geen en kele liberaal tot leeraar benoemd worden bij hoogescholen, athenea, middelbare scholen, enz. 11 dan zou een geschreeuw van alle duivels opgaan in de liberale pers. Niet alle liberale schepenen spreken zoo recht uit als M. Morichar, maar alle doen gelijk hij. In Brussel, Luik, Antwerpen, Gent, wordt geen catholieke onderwijzer benoemd, en ook niet in buitengemeenten, waar de libe ralen meester zijn, Prins Albert bijzitter van een kiesbureel. Daar Z. K. H. Prins Albert een van de jongste kiezers is van zijn bureel is hij opgeroepen als bijzitter van het 62® kiesbureel van Brussel. De oproepingsbrief die hem werd toege zonden is opgemaakt op den naam van «Prins van België,hertog van Saxen, Albert- L-G-M-M., officier, Wetenschapstraat, 33, te Brussel Hoe zij de vrijheid eerbiedigen. Zondag had de processie plaats te Gou- troux. Een pater redemptorist moest eenen preek houden op eenen grond van 't fa briek. Op dat oogenblik kwam de socialistische fanfarenmaatschappij in de nabijheid staan en maakte een oorverdoovend geraas. De veldwachter kwam er tusschen, doch zulks was nutteloos. Maandag deden de gendar men van Fontaine-l'Evêque een onderzoek en verwittigden het parket van Charleroi. Niet waar, de socialisten eerbiedigen de vrijheid Geraakt. Het Laatste Nieuws is gevoelig getroffen en verontwaardigd. Het kan er niet over dat de priesters spreken over Combism, vrijdenkerij en kerkvervolging. Zoo zoo de priesters zouden niet mo gen zeggen wat er in Frankrijk gebeurt zij zouden er niet mogen op wijzen dat de Belgische liberalen hunne Fransche vrien den goedkeuren en toejuichen, dat de Bel gische liberalen niets beteis vragen dan hetzelfde te doen Neen, dat zouden de priesters niet mo gen doen, dat verbrodt immers het spel der liberalen. De priesters zouden moeien zeggen dat het Laatste Nieuws, het beste en on schuldigste blad is van geheel België. Dan zou het wel zijn Zóóóóóót Menheer «lef was op fkiesronde geweest en eindelijk in de kleine uurtjes thuis geraaid beladen met vocht van speeten la 6m?ie».'Natuurlijkviel hij vanver- mooinis weldra in diepen slaap. Jef droomde over de vermaard heid die hem le wachten staat als Bokken Jef en zynen roem als toe komstige Burgemeester van don stede van Aalsthij zag zich al in den spiegel staan in zilveren gewaad en suwaro met pluim gedoscht en Jef lachte van voldoe ning... Maar een rondreizende muzikant met een muzieksken, kwam onder Jefs venster en hg zong Droomen is de vreugd van 't leven Zonder kommer of verdriet Kunt ge dan de lucht doorzweven, En dit kunt ge wakker niet. Waar ge daags ligt naar te snakken, 't Zij naar eten of naar geld, Uat kunt ge in uw droom gaan pakken Zonder streken of geweld. Refrein Maar 't is jammer toch Droomen is bedrog 1 En by het ontwaken Moet ge uw vreugde staken... Jef was door 't gespel van 't muzieksken ont waakt en luisterde naar 't gezang en riep ver woed: Ik ken den schob bejak die mij die pert speelt.. Mijne wraak wacht hem Ik zal hem door Meester Doe eens in u Volksgazet doen uitkleed en dien menschenplager... Dat hg zich wachte 't zal van mgn klein biertje niet zijn... Watte janvermille Pot- volbloemen 't zal er door gaan! Pnetoora verdrevcM».- In Bretagne zijn de pastoors van Benodet, Le Cloars Carnoël, Moëlan, La Forest, Fouesnan, Loeunolé, Saint-Urbain, Le Tachon en Le Faon uit hunne pastorijen gezet. Er werden betoogingen gehouden, maar alleen te Benodet werd iemand die den burgemeester sloeg, in hechtenis ge nomen. Ter overwe- «itiy aan de gematigde liberalen dio door hunne leiders en door hunne gazet ten in slaap worden gewiegd lijk kerstekinderen, geven wij de verklaring door gezel Vandervelde gedaan te Char leroi, in den Tempel der Wetenschap, op 14 Februari 1904. Men zegt ons dat wij voorzichtig, dat wy redelijk moeten zijn... dat wij refor mist, anti-clericaal, maar geen anti- capitalisten mogen wezen. En dan, zegt men ons, als gij heel wys zijt. zal men u iets geven, 't Is zoo dat men spreekt tot de kinderen, aan wie men een suiker- brok belooft. (Gelach.) »Men raad ons dus aan wijs te worden. En de wensch van vele onzer vrienden om het A. S. te veroveren drijft heu, niet tot het opgeven der grondbeginse len van het socialism, maar tot liet aan veerden eener platform afschaffing der plaatsvervanging, leerplicht, afschaffing van bet meervoudig slemrccht. By eenparigheid heeft de landelijke Raad der socialistische partij zulks on aanneembaar beschouwd. Wat wil dat in andere woorden zeg gen Wel dat ze niets afzonderen van hun rood programma dat indien zy, gelijk hier te Aalst, samengaan met de liberalen, zij enkel beoogen met de hulp dezer laatsten hun eigen programma spoediger te kunnen verwezenlijken. Haast u dan, gematigde liberale hee- ren fabrikanten, nyveraars,te stemmen voor mannen ondersteund door de ge- zwoorne vijanden van het capitaal Sli-i j<l lied eren. In 1879 zong ons volk Zij zullen haar niet hebben, De scboone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaanderen, Een enkelo Vlaming vindt Nu in 1907, dat de judassen-democra- ten,de kruipende liberalen met de roode socialisten samenspannen tegen Gods dienst en familie, tegen eigendom en Vaderland weergalme alom hetmanelijk refrein Zy zullen God niet raken, Die op het Altaar troont, Zoolang er nog in Vlaanderen Een enkele Vlaming woont WAT SCHEELT DAAR ONDER Was dat misschien een der conditiën van de blinde onderdanigheid der socialen aan de blauwe kliek Hoeveel leerlingen der Staatsmiddelbare Jongensschool worden er ondersteund door den onzijdigen bond der oud-leerlingen Hoeveel catholieken zijn er daar onder En hoeveel socialisten Hoeveel Hoe veel Is dat die onpartijdige Bond En zeggen dat er onnoozel catholieke dutsen zijn, die daar deel van maken 1 Allone, jongens de geldbsurs open. Men 2al met uw centen kogels maken om u eerst te kwetsen NVii vernemen uit goede bron, dat zekere geleerde, gesabelde, offi- ciëele heeren zich openlijk in den politie- ken strijd werpen. Hunne dames bemoeiën er zich ook al mede. Aan alle geduld komt een einde die hardlooper6 zullen den eenen of anderen keer wreed hard moeten loopen, om zich den hals niet te breken. Werklieden S Zoudt gij een enkele maat regel kunnen noemen die door de liberalen ten voor- deele van den werkman, genomen is geweest Wat deed de liberale partij om uw lot te verbeteren?... Luistert, Werklieden, Le Peuple, een socialistisch orgaan van Brussel en Vooruit d van Gent zullen het u zeg gen Wat deed gij, vraagt Le Peuple voor het werkvolk gedurende 60 jaar? n Gij hebt ons pastoors- en nonnen- vleesch opgedischt, dat vleesch is t slecht en lastig om verteeren en toch gaat gij maar voort ons dat maagont- stellend voedsel op te dienen. Weest voorzichtig het volk zal u de tellooren en schotels op den kop stuk slaan. Wij erkennen dat het catholiek 11 ministerie den weg der democratie heeft ingeslagen en dat het bestroden werd door de doctrinairen, die, tydens hunne majoriteit alle hervorming 1» veronachtzaamden. 1 En u Vooruit. u Wat hebt gy gedaan (Liberalen) voor het werkvolk Niets 11 De hervormingen voor het volks- welzijn zijn het werk der catholieken.» De liberalen deden dus niets ja niets Het doetze gaven aan 't werkvolk pastoors en nonnen te vreten en voor 't overige vermaakten zy zich met A bas la calotte te schreeuwen en van 't ongediert der papen langs de straat te kraaien Wat deden do liberale contróleurs voor de werklieden, gedurende de 4 ja ren dat ze ten Stadhuize zetelden Niets Niet3 Wacht maar, liberale werk lieden toppers, zon dag zullen ze u met uwen rooden en groenen aan hang als 't vuil der straat weg vagen B>e gnekwestie. Mede burgers De kiesstrijd is ten einde en nog altijd moeten do liberalen 't bewijs leveren dat de zelfuitbating 100 duizend fr. zuivere winst voor de Stadskas zou afwerpen. De socialisten schatten die winst maar op 50 60 duizend fr. en judas van Ghipka op 50 duizend fr... Z'hcbben er over gezwegen, en nog- thans 't was hun stokpaardje waarmeê ze ons catholiek bestuur zouden in den grond boren. Z'hebbcn er over gezwegen maar 't was van moetens, want de liberale contróleurs hebben aangetoond dat ze er zooveel van begrijpen als om poutrels uit balken te onderscheiden. De Soei» listen vragen controol op 't Stadhuis. Dat ze eerst zorgen dat er controol is in hunne roode vereenigingen en bonden. Dan zullen ze weten waar de centen naartoe gaan die ze wekelijks storten... Dan zullen ze weten wie de 2000 fr. hebben helpen opstrijken die 't proces tegen de coöperatieve bakkerij der Achterstraat gekost hebben... Ja, con troleert daar, ja, daar als ge wilt weten hoe het vork in den steel zit Goed kiezen is niet moeilijk voor wie naar goeden raad wil luisteren. Ziehier die raad Maak OP ELK BRIEFJE, dat ge op het stembureel krijgt, EEN ENKEL PUNTJE zwart. Goed begrepen EEN puntje, op ELK briefje. En welk puntje zult ge zwart maken Het wit puntje in 't zwart vier kant onder NUMMER 2. Doe dit op al de briefjes die ge krijgt, op de witte en op de roode en gij hebt goed gekozen voor de Catholieke Partij. de Aalfltersche libe ralen geroskamd door de liberalen van Den- dermonde. Hoe dik werf reeds hebben de liberalen niet herhaald dat Aalst zichtbaar verviel, dat onze Stad weldra aan 't verachterste gehucht van Vlaanderen zou gelyken, daar han del en nijverheid hier te niet gaan, enz. enz. Maar 't zijn wy niet die de bewerin gen onzer liberalen moeten logenstraffen de liberalen van Denderraonde doen het in onze plaats en roskammen zc eens duchtig. Dendermonde, schryfl De Ros- kam, is de eenige plaats van gansch het omliggende waar geenen vooruit- gang te bespeuren is, wel integen- deel. AALST. Hamme, Zele, Grem- I) bergen, St-Gilles zien hunne bevol- king steeds aangroeien, nieuwe nij- verheids ondernemingen worden er jaarlijks gesticht, de kleinhandel, bloeit er... en hier kwynthy gewel- 11 dig, bij zoodanig dat hy van ondergang 11 bedreigd is. Maar waarom is het hier zoo ver gekomen Omdat men elders immer beijverd geweest is, om de belan- gen der inwoners te verdedigen, terwijl 11 men hier onverschillig blijft. Bravo, Roskam, zoo is 't. Wat duchtige roskamming nietwaar, liberale belagers onzer moederstad IVog eene oude koel uit den gracht Ei, sa, sa, het schijnt dat de Stad Aalst zes 'millioen franken verlo ren heeft sedert vijf en dertig jaren, en dat zonder hot te weten. Hoe is dat ge beurd Waar is die som gevonden 1 Waarlyk, ge zoudt 't nooit raden kun nen. Over veertig jaren, 't is al lang gele den, was hier een deel kazern of depot waarvan de gebouwen toehoorden aan de Stad en waar er misschien een zestig manschappen huisden. In 1872 werd door het Staatsbestuur aan de Stad wilde zy het garnizoen behouden de keus ge laten of de gebouwen, eigendom van de stad kosteloos afstaan aan den staat, of op hare rekening eene nieuwe kazern bouwen. Na rypelyk overleg werd er beslist de kazern af te breken en er eene schoone nieuwe straat leidende naar de statie door te trekken 't Werd de Albert Liènartstraat. Naderhand werd het depot vervangen door de Pupillen school. Wenschelyk ware het voorzeker dat in het belang van onze neringdoende burgerij, Aalst, niet het vroeger onbe duidend garnizoen maar eene aanzien lijke kazern verkreeg, dan bijzonderlijk wanneer de Pupillenschool moest komen te verdwijnen iets waarvan er ook nog gesproken wordt. Sedert jaren werd door MM. Van Wambeke en Leo Gliee- raerdls do oprichting van eene kazern door den Staat aangevraagd. Verkregen de aangewende pogingen geen gunstig gevolg,dat wil niet zeggen dat ze daarom dienen opgegeven. Aalst in de nabuurte van de hoofdstad is allerbest geschikt voor een garnizoen de stad is gastvrij, hare bewoners zien de soldaten gaarne. Gedurig aandringen zou dan eindelijk toch iets doen bekomen, hetgeen zou medewerken tot de uitbreiding van de stad. Was nu het vertrekken van dit gar- nizoentje in 1872 toch eene zoo schrik kelijke ramp voor de stad Ómdat het een verlies van 175,000 fr. 's jaars zou wezen, moesten die zestig soldaten eene hooge solde trekken En de pupillenschool dan, is die geen oorzaak van verteer in de stad, brengt die niets binnen er zijn daar niet zes tig, maar vijf honderd gelegenheden van bezoeken van ouders, kennissen, vrienden Is de ingever van 't liberaal schrift misschiên nog altijd aangedaan van de mislukte speculatie op den Ajuinkauter. W$ herinneren ons ook dat er destijds gesproken werd van een ontwerp van nieuwe kazern op 't Ajuin veld zeker liberaal heerschap verhaastte zich er tegen eenen zotten prijs eenen blok land te koopen dat hij wel meende te zien onteigenen voor de nieuwe kazern het was eene occasie om een kansje te doen. maar och arme Speculinus had zich zelve bedrogen.zyn plan viel in'tsiroop- vat en inde ir.£ zijn zoon zelf is het nog niet kunnen verkroppen, dat de kazern dio de stad enPapa moest verrijken, er niet is gekomen. Wie kiezer is met 1 stem, krijgt 55 stembriefjes 1 wit en i rood. Wie 55 stemmen heeft, krijgt 41 stem briefjes 2 witte en 2 roode. Wie 3 stemmen heeft, krygt 6 stem briefjes 3 witte en 3 roodo. Wie -4 stemmen heeft, krijgt 8 stem briefjes 4 witte en 4 roode. Welnu, op elk dier briefjes, maken de verstandige, ernstige kiezers slechts èén puntje zwart het wit puntje in 't zwart vierkant vlak Wanbedrijven en overtredingen ver oordeeld tijdens het eerste halfjaar 1907 door de verschillende rechtbanken des rijks i° Zes personen, tot gevangenzitting van 6 maanden tot 3 jaar en tot eene boete van fr. 50 Diefstal van telefoondraad 2" Een persoon, tot gevangenzitting van één maand en tot eene boete van fr. 26 Beschadigen van een steunpaal voor 's rijks electrische draden 3® Twee personen, tot eene boet van fr. 26 en tot gevangenzitting van 15 dagen: Voor kwaadwillige onderbreking van de telefonische gemeenschap 4° Zeven personen, tot boeten van fr. 1 tot 25 Zonder voorafgaande kennisgeving aan het beheer, werken uitvoeren langs eene telefoon of telegraaflijn 5° Negen personen, tot boeten van fr. 1 tot fr. 15 Zonder opzet beschadigen van eene telefoon- of telegraaflijn 6° Een persoon, t t boeten van fr. 25 en van fr. 15 .- Voor de hiervoven bij 40 en 50 opgegeven redenen Bovendien werd een persoon, die in Bel gië een diefstal van telefoondraad had ge pleegd, door eene buitenlandsche rechtbank veroordeeld tot één maand gevangenzitting. (Meegedeeld). Arbeidsongevallen. De vrederech tervan het ie canton Brussel heeft een belangrijk vonniB uitgebracht in zake ar beidsongevallen. Wordt beschouwd als slachtoffer van een dergelijk ongeval, de koetsier die door schrik overmand bij het op hol gaan van zijn paard, of door de pogingen die hij doet om ongelukken voor te komen, sterft, on- aangemerkt zelfs dat hij lijdt aan eene hartziekte. Het is voldoende dat eene lijkschouwing heeft bepaald dat die ziekte onder den invloed der ontroering of eene hevige po ging, den dood kon veroorzaken. Veroordeeld voor kinderroof. Men zal zich herinneren dat in de maand Juli een zesjarig meisje, Florentine Libert, te Brussel werd vermist en dat men de kleine na dagen lang onrustig en angstvol zoeken, te Geeraardsbergen gevonden heeft in gezelschap van eenen leurder, Van Over- straeten, geheeten. De rechtbank van Brussel, die de zaak met gesloten deuren behandelde, heeft den kinderroover veroordeeld tot 6 jaar gevan genis, 500 fr. schadeloosstelling en 5 jaar policietoezicht. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft onderpas toor benoemd Te Meerendré, den Eerw. Heer De Ruyck, onderpastoor te Appelterre te Calloo, den Eerw. Heer Parys, onderpastoor te St-Martens Lierde te Appelterre, den E. H. Van Sande. R F., priester in het Seminarie te Denderleeuw, den E. H. Gryspeirt, onderpastoor te Eistte Cruy- beke, den E. H. Dauwe, A., leeraar te Lokeren. De liberale candidaten komen een omzendbrief te verspreiden door hen onderteekend en tegen- geteekend door 30 libe rale heeren. In dien omzendbrief leest men «We weten dat al onze medeburgers geloovigen zijn en niet dulden zullen dat er iets aan de Godsdienstige Plechtig- heden verandere de Volkskandidaten, waarborgen ons dat, daarom moeten al li de oprechte en juist oordeelende Aalste- 0 naars stemmen voor de liberalen. 0 Vooreerst die waarborg wordt door de liberale candidaten niet bevestigd. Neen, zij zeggen niet dat er niets aan de Gods dienstige Plechtigheden zal veranderen. Waarom drukt men er de waarborg onderteekend door de liberale candidaten er niet bij En van de scholen geen woord 1 Men waarborgt niet dat het godsdienstig onder wijs zal behouden blijven dat de vrije Catholieke Scholen niet zullen gejudast worden Neen, dat waarborgt men niet Denkt men dan dat de Aalstenaars niet weten dat buiten eene uitzondering, de libe rale candidaten, verstokte geuzen zijn, mannen, die hunnen Paschen niet houden, nooit den voet in de kerk zetten, dat er francmayons bij zijn tot zelfs van in hunne wieg, die het francmayonscbe doopsel heb ben ontvangen De Volksgazet van 12 Oogst 1907 zegt ons hoe de liberale candidaten denken over den R. C Godsdienst. Volgens hen is de leering der Cath. Kerk, de cathechismus, een verkankerd eeu wenoud dogma dat de mensch doet ter neer komen in den modderpoel van fanatism. En zij zouden den Godsdienst eerbiedi gen Achteruit schijnheiligen. Ge zijt te dom om de Catholieke Aalstenaars te ver schalken. Zij roepen u toe Achteruit schijnheilige volksbedriegers en zullen stemmen Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 October 1907, M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. Men leest in den Patriote Zondag morgend ten 9 ure, werd een aspirant mi nisterieel ambtenaar, wonende te Elsene, getrouwd, 36 jaar oud, die in de laatste dagen op de meetings het woord nam om tegen de catholieken te donderen, op bevel van den onderzoeksrechter en van het par ket, aangehouden en in de gevangenis van St. Gillis opgesloten. Hij is beticht van verscheidene eerlooze feiten ten opzichte van jonge kinderen, en was verplicht de vlucht te nemen, zelfs zij ne bicyclette in den brand latende. Wij zullen er, gezien den aard der feiten, niet verder over uitweiden, maar ons bepa len, bij het bestatigen dat de liberale pers er geen woord over rept. Na ondervraging en confrontatie is die schoone Menheer terug naar de gevangenis gevoerd. Er is bij het parket te Doornik eene klacht neergelegd namens het weldadig heidsbureel, ten laste van eenen libera len bediende dezer instelling, die gevlucht is, een tekort van 50 of 60,000 frank, latende. Sommigen beweeren echter dat b' t tekort niet hooger loopt dan de borg stelling van den bediende (25,000 fr.) Zijne vrouw h eft eenen brief van hem ontvangen meldende dat men hem in Doornik niet meer zal zien. Men zegt dat hij op de beurs en op de koersen speelde. Zijne vlucht ver wekt groote opschudding in de stad, vooral onder de arme menschen, die men deze week bijeen geroepen had, om hen, met het oog op de kiezingen, een buitengewo nen onderstand te overhandigen zoo be weert de Matin van Brussel. Dus, officieele kiesomkooperij, die nu door de vlucht van den oneerlijken bediende, geen plaats kon hebben. BOTERMARKT. Heden zaterdag wer den 245 klonten boter ter markt gebracht wi gende te samen i960 kilogr. AALST. Werkongeval. Don derdag morgend was Cornand Joris, zoon Leo, oud 16 jaren, wonende Zonnestraat. te fabriek Torley C°, St-Jobstraat, aan 't lcuischen van zijnen molen, toen hij, door eene verkeerde beweging, met zijnen lin kerarm in de raderen geraakte en medege trokken wierd. Gelukkiglijk kon hij zich met zijne rechterhand vasthouden, tot dat men hem ter hulp kwam en hem losmaakte. De bekomen verwondingen zijn zeer ernstig en men vreest zelfs dat den arm zal moe ten afgezet worden. AALST. Sedert geruimtn tijd was het waschgoed gestolen van de genaamde Maria Winkelmans, schipperin, welke hier in den Dender gemeerd lag. Uit genomen inlichtingen, vielen de vermoedens op ze keren H...., welke op hun schip werkzaam was geweest. De schipperin bracht zulks ter kennis van den adjunct commissaris Gits, welke zich, vergezeld van den agent Buys, naar het huis van H...., begaf. Man en vrouw hebben bekentenis gedaan. De schipperin beeft alles erkenn als baar toehoorende. gm, Men Chte It all nD met 75 c' ANS iddag ieatc ®d g r Nabi ogen Hoor «rem a hei a be' oedig n dei iing, mgen - C eiteli Ktelc too V' Intus lmm< otje f [lijk 1 Den fong ird he len 1 in he De n W b

De Denderbode | 1907 | | pagina 2