I *ilroi™iilElF Donderdag 24 October 1907 5 centiemen per nummer. 62s,e Jaar 5993 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD ABliST. GEMEEN TEVER KI EZI NGEN van 20 October 1907. Uitslag. - Offieieele cijfers. Getal stembrieven in de bussen bevonden 7931 Witte en ongeldige stembrieven 100 Catholiek. Bauwen» De Clercq De Gheest De Somer De Wolf D. Eenian Geeroms Wojersoen Liberaal, Socialist, Daensist. 4076 Brys 5661 4073 De Blieck 3684 4072 De Wolf M. 3646 4054 Leclercq 3660 4084 Schotte 5655 4075 Van den Broeck 3645 4063 Van Opdenbosch 5646 4089 Verbestel 3629 Wauters 5662 Van Ghyseghem 4050 J Volstrekte meerderheid 3916. De catholieke candidaten bekwamen gemid deld 4070 e/9 stemmen en de driekleurige tegen strevers, of liever, vijanden 3654 2/» stemmen. Het hoogste catholiek cijfer 4089 en het hoogste driekleurig cijfer 3684, verschil 405 stemmen. Gemiddeld verschilt het 426 stemmen. Uitslag. - Offieieele cijfers. Getal stembrieven in de bussen bevonden 7930 ijfatte en nietige stembrieven 147 datholiek iberaal, Socialist, ij Daensist, ^ide Béthune Bon Lodewijk 4218 De Windt 5565 Volstrekte meerderheid 3892. Het verschil tusschen de beide candidaten be loopt tot 655 stemmen. Zondag aanstaande zullen wij den uit slag per bureel meêdeelen. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- eoicg van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad B frank met den Post versonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden fr. 1-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- j iag«n zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N' 31, iD alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3* bladzijde 60 oentiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, S3 October 190T. Hoezee Hoezee Hoezee Ja, drijmaal Hoezee is niet te feel in tegenwoordigheid van den allerschitterendste zegepraal welke wij komen i te behalenAllerschitterendste zegepraal voorwaar want wy wierden bestoken door fÜ verbondene tegenstrevers. Ja, laat ons liever zeggen dat onze vyanden zijn Mprpletlerd geworden onder de uitspraak der ware Aalstenaars... t Vijanden, ja, dat past beter als men dien veldtocht van lasteringen, vanbelee- gjghigon, van verdachtmakingen nagaat tegen lieden die zoo eerlijk, zoo deftig fijn, wiens levenswandel zoo onbesproken is als van welkdanig liberaal heerschap pnzer stad en vooral als van M.M. J. De Blieck en A. De Windt, opperhoofden der wnde op wier bevelen dien baatvollen veldtocht gevoerd werd. De veldtocht van 1907 is slechts de voortzetting der veldtochten van 1899 en 1903. Wy hebben de blauwe, roode en groene manifesten dezer jaren be waard die getuigenis geven van den zelfden haatvollen strijd. Te lang, ja, veel, veel te lang is het verduurd geworden en wij hopen dat het uur van het Redde ralionem. Geeft rekening weldra zal slagen. Het moet eindigen dat verachtelijke roode en blauwe kerels aan de solde van de liberale associatie deftige lieden, als ware lafaards, in schriften of langs de straten met allerhande lasteringen en beleedigingén enz,, bejegenen Wij hooren zeggen In den kiesstrijd moet men al iets kunnen verduren. Ja, wij nemen aan. Maar is de kiesstrijd dan wel een tydstip gedurende 't welk men vry en vrank mag eerrooven, iemands goede faam krenken En dan als dit stelsel zich bij iederen kiesstrijd vernieuwd en zelfs wanneer er op verre na geen kiesstryd bestaat wordt voort gezet, gaat dit de palen niet te builen van 't gene gedurende den kiesstryd min of meer zou toegelaten'z^jn Onze tegenstrevers zyn zoo langmoe- dig niet, zelfs bij den schijn eener zin speling zyn ze daar Ziedaar onze zienswijze on wij hopen dat ze zal gedeeld worden door wie het behoort en dat de roes van de zegepraal bun niet in slaap wiegen zal. Onze vyanden zullen weer als ge woonlijk over de dakken uitbazuinen dat ze geklopt als kaf zijn geworden dank zy bedrog, kiesomkooporij enz, enz. Maar wat wil men Aan de suk kelaars die ze Lebben wijsgemaakt dat ze met 500 stemmen ten minste zouden overwinnen,moeten ze nu toch eene zoo gezegde oorzaak hunner nederlaag op vijzen.... Dat ze 't potje maar gedekt laten, want moest men het roeren er zou zich een geweldige blauwe stank verspreiden.... Om te eindigen voor vandaag, bieden wij onze catholieke Medeburgers, welke het hunne hebben bijgebracht om die allerschitterendste zegepraal te verzeke ren, onzen hertelijksten dank Ja, hebt dank, catholieke Mede burgers, g'hebt onze Moederstad ge vrijwaard van de heerschappij van hen die hier oorlog in plaats van vrede zou den gebracht hebben, die, onder zedelijk en stoffelijk opzicht, de toekomst van Aalst zouden vernietigd hebben door het tot een oord van godsdiensthaat en helsche slavernij te vervormen. Neen, Aalst, heeft de heerschappij der vrijmet- aelaarslogie van zich afgestooten, om aan 't roemvol verledene onzer catho lieke voorouders getrouw te blij ven De gansche Zondag namiddag ver keerde onze catholieke bevolking in eene ougemeene spanning. Geen wonder toch de liberalen had den op alle tonen over de daken uitgeba zuind dat hunne zegepraal met 500 a 600 stemmen meerderheid verzekerd was... Velen zaten met den hartenklop. Wij hadden schoon te verzekeren dat het 't tegenovergestelde wezen zou neen niets gekortwy zegden het maar om hun gerust te stellen... Maar neen, hunne angstvalligheid was niet tot be daren te brengen. Doch toen men de eerste tyding bracht dat M. Baron do Bethune er met 650 stemmen meerder heid bovenkwam en men van dan af de onbetwistbare verzekering had dat de gansche catholieke lyst zou zegepralen, dan verdween de angstvalligheid om plaats te maken voor eene uitbundige vreugde... Ja, tranen van vreugde vloei den bij velen. Geen wonder, zy wier doorzicht zich onze Aalstersche catho lieke bevolking voorstelden gekneveld onder de maconnieke gierenklauwen, konden geen lucht genoeg aan hunne innige vreugde geven. 't Was een bijna algemeene ontlasting men ademde vrjjer. En later, wanneer de tyding nog snejler dan de telegraaf het doen kan, door de Stad vloog, dat de volledig was, stijgde de vreugde'nog tot een hooger peil. Liberalen en socialisten trokken naar huis als of ze waren weggevaagd hier en daar werd een blauw of rood haantje vooruit outmoet, dat rustig voorbygaan- de catholieken met allerhande lasterin gen en beleedigingen bejegende. Zij die van 't kiesrecht beroofd zijn ten gevolge van afrekening met Moeder Justicia, waren het ergst. Zoo hoorden wy een liberaal heer schap twee catholieke burgers dief dieven naroepen en bij nader onderzoek werd bevonden dat hy, die beleediger, tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld uit hoofde van diefstal Lyk de duivel is vertrouwt hy zijne gasten. Buiten hier en daar een krakeel dat zich by woordenstrijd bepaalde, is alles in vreugde afgeloopen. Onze catholieke jongelingen en vooral de leden der Koninklijke RederijUkamer De Ccitha- rinistenhebben zich luidruchtig laten hooren...Op een twee drij waren er een aantal gelegenheidsliodjes gedicht of 't hoope geslagen en dan gezongen op d'aria der treurmarch van Chopin...Wie geeft het hun in In alle geval, het kon niet beter... Eu Fred met zijnen blauwen carbonkel... En Bris die van den tak gevallen is... De stoet van Maaudag namiddag met den ouden en jongen Bok telde duizen den deelnemers. Al de sectiën met vanen en banieren waren vertegenwoordigd. Wij hadden 't geluk niet den stoet te mogen bewon deren en kunnen er dus weinig over meêdeelen... Wat men ons verzekerd heeft, 't is dat op gansch den doortocht geen enkel vijandige betooging plaats greep, dat geen enkel man vau den stoet zich aan 't geringste vergrijp plichtig maakte... 't Zou wat anders geweest zyn hadden de driekleurige vyanden van Aalst ge triomfeerd... Geen catholiek, zou zich ter straat hebben mogen vertoonen en allen zouden wy deuren en vensterblin den hebben moeten sluiten... De Stad zou overgeleverd geweest zijn aan de uitspattingen, aan de geweldadigheden vaneen dronken gemaakt roode volkje, tegen 't welk de Politie,de Gendarmerie en ons Pompierskorps in vele gevallen machteloos zouden geweest zyn... Wij overdrijven niet men onder- hoore de catholieke meuscheD onder dit opzichtEn nu tol Zondag... V Toen de Bokken uit de poort van M. Achiel Eeman kwamen werden er van achter 't houten schutsel rond de werken van den spoorweg, steenen geworpen. De policie sprong toe en vond er oenige vaartwerkers, onder anderen zekere Cornands, bijgenaamd Puit. Een der geleiders van de Bokken werd door een steen getroffen in vol aange zicht en verwond aan de lip. Proces verbaal is opgesteld Transparanten waren op voorhand geschilderd, ze waren immers toch van den triomf zoo verzekerd, verbeeldende tafereelen van schimp, versmading, be leedigingen en lasteringen tegen Pries ters, Paters cn Nonnen... Ze kunnen hunne smeerige tafereelen nu maar iu 't dak van den ezelsstal ste ken. ZE GAAN ZICH WREKEN. Ja, ze gaan zich wreken op al wie verdacht wordt van voor do catholieken gestemd te hebben. Bakkers, beenhouwers, kleermakers, schoenmakers, ambachtslieden, allen gaan leveringen en werk ontnomen worden. Een bakker bracht lijk gewoonlijk brood ten huize vau een liberaal heer schap en Madame deed zeggen Wy oten geen bokkenbrood meer Wat pretentie Indien de cathólieken nu eens dat voorbeeld naleefden, wie zou er 't meest aan toeleggen Wij herhalen het nogmaals Wij kunnen onze catholieke vrienden niet genoeg aanzetten om al hunne benoodigdheden in onze stad aan te koopen en dit bij gekende vrienden en bij geen smoelmakers Aan onze catholiehe vrienden op den buiten verzoeken wij ook dat wan neer zij aankoopen te doen hebben in onze stad, zich tot gekende par tijgangers te wenden. Ratten. Aan den rattenvanger, wonende Langestraat, Aalst-Mijlbeek, was verzocht zooveel ratten mogelijk te leveren op belofte van hem 100 fr. te betalen.... De rattenvanger liet de liberalen schuifelen. Men heeft zich dan een zeker getal ratten elders verschaft. Er was besloten dat zoo de liberale zegepraal verzekerd was, 6 vrouwen gewapend met een lie renaar. beurtelings voor de vensters van den ezelsstal zouden verschijnen en de op voorhand gedoode ratten, den steert afsnijden.... Toen nu do liberale klopping verze kerd was, begaf Staafke Van der Balken zich in de achterplaats by de vrouwenen zegde haar 't Is niet noodig wy zyn den ghol op kom ik zal u langs de achterpoort uitlatenEn inderdaad men zag 6 vrouwen langs de Leopold- straat, den ezolstal verlaten. Authentiek. Land- en Tuinbouw. Het verloopen jaar en het fruit. Is het jaar 1907 een nadeelig fruitjaar geweest Algemeen gesproken niet. want slechts de appel ontbreekt. Wiezijne fruitboomen heeft verzorgd, heeft fruit gehad en de wel verzorgde boomgaardenen fruithoven hebben dan ook wel hun fruit geleverd. Wij zullen het steeds blijven herhalen dat het fruit ontbreekt daar waar de fruitboomen aan hun zeiven overgelaten blyven. Men bespreekt wel de onvruchtbaar heid, maar men zoekt de oorzaak niet op waarom de hoornen, van jaren plan ting, geene vruchten dragen. Heeft men in ons land reeds veel ge daan op het gebied des vooruitgangs, er blijft toch nog zooveel te doen, ja zeker nog veel te doen. Wy hebben dan het genoegen mogen smaken aan die vele personen, die met ons vooruit willen, te mogen toonen wat toch de natuur kan, en wat over vloed van fruit de fruitboomen dees jaar hebben voortgebracht. Hoe staan de liefhebbers van fruit on hoven dan om zoo te zeggen van de hand Gods geslagen wanneer zij die wel ver zorgde boomeu, van onder tot boven met die bekoorlijke peren en appelen bela den zien. Zy schijnen niet te kunnen aannemen wat zy met hunne oogen zien. Eu waarom is dat niet zoo in bunnen tuin 1 Wij hebben dan de hoven, onder onze leiding staande, aan het publiek getoond en daarvoor zyn er dees jaar niet hon derden, maar duizenden die we gewon nen hebben voor onze spreuk Mest en zorgen. Hoe spijtig dat ze dat toch niet vroe- ger geweten hebben Maar gij, die eenen tuin of eenon boomgaard bezit, waarom niet eens gaan luisteren naar den eenen of andere voordrachtgever, die het zoo wel zal aan 't verstand brengen Waarom niet in de lange winteravonden eens een boek in de hand genomon dat over uwe bolan- gen handelt Waarom niet do gazetten en tydschrlf- ten gelezen die zoo nuttige en goed ver staanbare verhandelingen bevatten Zoolang gij met de oude school blijft méégaan, zoolaug gy met de armen ge kruist blyft staan zult ge geenen uitslag

De Denderbode | 1907 | | pagina 1