Catljolieke Kiezersboijd. TRIOMFALE OPTOCHT Allen op Post DITJES en DATJES. DE GOUDKUIL Zondagrust. Aelstersch kieskronijk. Ja Menheer Jef Uilslag der Gemeenteverkiezingen. Nieuwerkerken. nanr Mijlheek, morgen Zondag 27 Oct. 1907, om 2 uren namiddag. Vergadering ter Groote Merkt, om 1 1/2 ure. De huizen der toekomst, verklaarde de heer Edison, zullen gemaakt zijn uit een stevig geraamte in ijzer uit één stuk, waarvan ook do trappen en de inrich tingen der badkamer zullen deel uitma- den. Ze zullen onbrandbaar en onver- nielbaar zijn. De vorm waarin deze geraamten ge goten zijn, laten toe eene ontelbare hoe veelheid gelijke huizen te bouwen. OVERWINNAARS.—Een dozyn liberale en socialistische leden van Kamer en Senaat zijn gevallen in de kiezingen. Daarentegen komen verscheidene catholiekeKamerleden als overwinnaars uit den stryd. Onder andere M. Schollaert, voorzitter der Kamer, te Leuven M. Harmignie, ondervoorzitter der Kamer, te Bergen M. Raemdonck, volksvertegenwoor diger, te Lokeren M. Delporte, gewezen volksvertegen woordiger, to Dour. De liberale ontwaking. Le Peuple, hoofdorgaan der socialisten, NOG SLACHTOFFERS. - Bij de lyst der leden van Senaat of Kamer, die eene tuimeling hebben gemaakt, moeten nog gevoegd worden. M. De Ridder, notaris te Kerk hove en liberale senator van Kortryk M. Van de Venne, notaris te Zweve- gem en liberale Volksvertegenwoordiger van Kortrijk M. Van de Walle, liberale Volksver tegenwoordiger te Mechelen M. Gapelle, liberale senator te Dinant. M. Hambursin, radikalo Volksverte genwoordiger te Namen. M. Horlait, liberale Volksvertegen woordiger, geklopt te Moustier. DE SLOK OPS.—Veelal wordt den Vlamingen verweten enkel plaats- kensjagers te zijn. Ziehier hoe het gesteld is bij de spoorwegen i° In den Algemeenen Dienst, zijn zes bureeloversten, waarvan vijf geen Vlaamsch en slechts een het kent. Elf onderbureeloversten, zes kennen geen Vlaamsch, vijf kennen het wel. 2° In den dienst van Wegen en Werken, een bureeloverste hij kent geen Vlaamsch vijftien oDderbureel- oversten.elf kennen geen Nederlandsch, vier kennen het. 3° In den Trekdienst, een bureelover ste hy verstaat geen Nederlandsch. Veertien onderbureeloversten, zes die Nederlandsch kennen en acht die het niet kennen. 4° In den Uitbatingsdienstzes bureel oversten, slechts een kentNederlandsch, de vijf andere kennen geen. Vijftig (50) onderbureeloversten ;zes en dertig 36) verstaan onze taal niet, veertien (14) verstaan ze. 5° Kontrool: drie bureeloversten, geen enkele verstaat er Nederlandsch. Een- en-dertig (31) onderbureeloversten, waaronder acht-en-twintig die geen Nederlandsch verstaan, en slechts drie die het kennen. Indien de ambtenaars der hoogere Besturen, verplicht waren Vlaamsch te kennen, gelijk een simpele champetter van eone Vlaamsche boerengemeente dat zou immers maar recht zijn dan zou het Vlaamsch aldra ernstig onder wezen worden in alle scholen. DE MUILPLAAG. Eenige ge vallen van muilplaag zijn vastgesteld aan de Weslergrens van Pruisen, zoo wordt geschreven en het Duitsch gou vernement schijnt geneigd de krachtda digste maatregelen te nemen om de kwaal te beperken. Dinsdag heeft eene vergadering plaats gehad van Duitsche en Belgische afge vaardigden. Die vergadering werd ge houden op verzoek van het Belgisch gouvernement, te Herbestal. Men ver zekert dat het Hollandsch gouvernement een besluit heeft genomen waarbij het vervoer verboden wordt van vet vee. Nog eene uitvinding van Edison. - De New York Herald zegt dat Edison aan de Amerikaansche maatschappij van electriciteit heeft uit gelegd hoe men in twaalf uren tijds een huis uit een stuk en van drie verdiepin gen hoog, waarde 5,000 fr. kan vol tooien. Tot staving zijner verklaring heeft hy modellen tentoongesteld. Het is reeds gedaan met de beruchte ontwaking der liberale party, die ver- a nederende neerlagen ondergaat zooals te Doornyk, Laken, Leuven, Diest en elders en die zoover gekomen is, na gedroomd te hebben de schitterende a proef van 1857 te hernieuwen, dat zij moet tevreden zijn met het behoud van het statu quo bijna overal dank aan a het Kartel, a Arme liberale ontwaking O ze zijn tegen den Godsdienst niet, de liberalen Op eene liberale meeting te Hasselt riep een helsche geus uit Bespot O. L Vrouw Daar be- staat geene Daar bestaat geen n God, daar bestaat geen Hemel en n de liberalen die anders durven beweren dat zijn ezel» en n volksbedi-ieger» Als onze Aalstersche ezels het anders durven beweren als de Hasseltsche geus het zegt, zyn ze dubbele ezels OPGKPAST voor uw Pensioen De personen, ge boren in 1842, die denken recht te heb ben op het pensioen van 65 fr., moeten zich aangeven vóór den 1 Januari 1908. Opgepast! Wie geboren werd in 1844, moet 18 frank storten in 3 jaarin 1907, 1908 en 1909. Wie geboren word in 1845 moet 18 fr. storten in 4 jaren 1907, 1908, 1909 en 1910. Dus vóór Nieuwjaar 1908 moeten zij de eerste storting doen, of anders ver liezen zij de 65 frank pensioen. Zij kunnen zich aangeven ieder op hunne gemeente bij den heer Burgemeester of Gemeentesecreta ris, of bij den schrijver-schatbe waarder van de onderlinge Pen sioenkas. Vrljnilllger» met premie. De vergelding vergund aan de vrijwilligers met premie is vastgesteld als volgt voor het dienstjaar 1907 1908. beginnende den 1 October 1907 en eindigende den 30 September 1908 Degene die, te rekenen van 1 October eerstkomende, dienst neemt voor eenen milicietermijn, aanvang nemende den 1 October 1908, zal ontvangen fr. 1800. Degene die de plaats zal innemen of den termijn voleinden van eenen man behoorende tot de lichting van 1907, zal ontv. 1700 fr. 1906, 1600 1905, 1500 1904, 1400 1903, 1300 1902, 1200 1901, 1100 1900, 1000 1899, 900 D Eene vroegere klas zal ontvangen 800 fr. De vrijwilligers vermeld by tegen woordig artikel zullen eene bijkomende premie ontvangen van 10 fr. per maand werkelijken dienst. Volgen do regelingen, betrekkelijk de wijze van uitbetaling dier premiën. VAN J. R. HUTCHIIVSOIV. 32* Vervolg. Zijn» makkers 28gen elkaar ontsteld aan, en toen zij weer begonnen te graven, was hun eerste geestdrift verdwenen. De doode was gekomen om zijn deel te eischen. En dit bericht gaf hun eene rilling, die al hunne hoop op plotselingen rijkdom niet kon wegnemen. Ook wij. als toeschouwers, gevoelden dit. Het was de rilling voor een dreigend gevaar, dat ons met zijn ijzigen adem beroerde, ofschoon wij niet wisten op welke wijze het gevaar dreigde. Het uitgraven werd dus moeilijker, want de geestdrift voor het werk ging weg, doch werd dc opening langzamerhand dieper, en in dezelfde mate nam ook de bijgeloovige vrees der gravers toe Hieraan had nu wel de terugkomst van den doode hoofdzakelijk schuld, maar Derrick verhoogde het onbe haaglijke ge oei, daardo r veroorzaakt, niet weinig. Uit bluf of uit gebrek aan naden ken, rakelde hij een vertelseltje op van een avontuurlijken knaap, die, bij het graven naar doodengoud, op zekeren donkeren Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 27 October 1907, M- Meirsschout, Korte Zoutstraat. Weer al eens kies bedrog Wel 't kan toch niet anders. Immers wat kunnen ze nu toch zeggen aan al die sukkelaars aan wie men op alle tonen had wijsge maakt dat de verbondene liberalen, socialisten en daensisten vast en zeker met 500 stemmen zouden triomferen. En zoo zeer waren vooral de socialisten met hunnen blauwen neus er van verzekerd dat ze geen catholiek ter straat konden ontmoeten of ze riepen hem na: Ratten, uwen steert moet af!.. En 't is nu 't tegenovergestelde... Ja, hoe zich nu anders uit den slag trek ken dan te zeggen dat de klopping aan kiesbedrog, omkooperij moet toegeschreven worden Hoort Groene Pie 1 In Aalst zegt hij is schromelijk gewerkt met geld de d twee laatste dagen zijn met honderden stemmen omgekocht van klein Burgers, die genepen zitten met onbetaalde wis- d seis, van oude werkmenschen of van anderen buiten 't licht der Democratie, wilt ge met uwe stem 10 fr., 20 fr. 1 25 fr. winnen? Is 'tgeen goei daghuur?.. 't Aalst is de kiezing een zaak ge- weest van geweld, List, Geld, Bedrog en Uitkooping. Het is in Aalst eene ware geldmaikt geweest, die op en af ging tot vrijdag gaf men 50 frank voor 3 stemmen, zelfs 75, en meer doch zaterdag had men ge- i> noeg stammen de taks viel op 10 fr...» En verder 300 gekochte stemmen is veel te weinig. Met 5o,ooo of 100,000 fr wat kan men niet doen bij klein Burgers of arme menschen zonder overluiging? Voeg daar bij de foeffeling in de Bureelen n en 't kiesbedrog in 't welk de Woesten toch zoo vernuft zijn. Kom, kom ne groene zoóoócóot 1 IN DEN EZELSSTAL der Groote Merkt balkt men ook van kiesbedrog, omkooperij en wat weet ik nog al... Bewijzen 1 Stellige bewijzen en zoolang men die niet levert is 't maar gezwets, grootsprekerij om de bedrogene sullen :neê op te laten. Als ge, groote jannen, het dossier van kiesbedrog en omkooperij opmaakt, spreek ons eens aan wij zullen u kostelijke inlich tingen verschaffen die bewijzen zullen dat, ge handelt gelijk de musch in den krieken- boom die ook dief chiripte Proficiat ja, drijmaal Pro ficiat Wij hebben het u voorzegd Ge zijt den ghol op Indien gij nog eenig politiek eergevoel bezit, zult ge nu uw vaan afgeven, na eene zoo plechtige veroordeeling door 't eerlijke en deftige Aalstersche volk WRAAK De libe ralen vergaderden Donderdag avond 11. tot het stichten van een verbond om nog alleen den penning te jonnen aan gekende liberalen Er werd afgegeven tegen liberale wel stellende familiën die veel hunner benoo- digheden te Brussel gaan koopen. Als de catholieken en onafhankelijken nu de handschoen ernstig opnemen wie zal er 't meest aan toeleggen Wij herhalen het nogmaals Wij kunnen onze catholieke vrien den niet genoeg aanzetten om al hunne benoodigheden in onze stad aan te koopenen dit bij gekende vrien den en bij geen smoelmakers Aan onze catholieke vrienden op den bui ten verzoeken wij ook dat wanneer zij aankoopen te doen hebben in onze stad, zich tot de gekende partijgangers te wenden. fis Redde rationem. Geeft re kening. Wij herhalen het ook Wij hopen dat onze zienswijze zal gedeeld worden door wie 't behoort en dat de roes van de zegenpraal hun, uit toegevendheid, niet in slaap wiegen zal. Er moet e: n einde gesteld wor den aan dien tocht van laster en belcedi- ging die, bij woord en schrift, is gericht te gen eerlijke lieden, wier levenswandel on besproken is en die zoo fier het hoofd mogen verheffen als een De Blieck, als een De Windt, als een Leveau, als gansch het rom meizoo van liberale candidaten en andere nacht zijne schup zoo goed gebruikte, dat zijne bloedverwanten altijd met dankbaar heid aan hem dachten. En waarom vroeg Nicolaas Grubb. Vond hij het goud Hij raakte de kist, waarin de schat verborgen was, zegde Derrick. En juist toen hij meende hem beet te hebben, daar zakte hij door den bodem van de opening. En dus kreeg hij niets Ja. Hij kreeg eene kostelooze begra fenis, zegde Derrick droog. Daarom waren zijne bloedverwanten zoo dankbaar. Die scherts was nu ten eenen male mis plaatst en ofschoon sommigen zich hielden alsof zij lachten, werden zij zeer onrustig, als menschen, die gaarne uit een kuil wil den, welke ieder oogenblik hun graf kon worden. En om het nog erger te maken, kwam Daddy Mullina er ook nog bij met een vertelsel. Dit deed de deur toe. Ik dank er u voor, mijn leven te wagen, om eene kostelijke begrafenis te hebben, zegde Jimmy Dodds. Wij zijn hier met veel te veel menschen in den kuil. Hij wierp zijne schup weg, en krabbelde den kuil uit, alsof de dood hem reeds op de hielen zat. De helft van zijne makkers volgden zijn voorbeeld de overigen werkten haastig liberale jannen als waren ze advocaat en bankier. Ja, er moet een einde gesteld worden aan dien tocht van laster, beleediging, ver dachtmaking die nu meer dan 8 jaren duurt Wij bezitten de noodige stukken om 't do ssier op te maken aan 't werk dus, want anders handelen ware ontmoediging verwekken bij de oudere en jongere strij ders Ratten. Men heeft ons andermaal op de stel ligste wijze verzekerd dat aan den rattenvanger, wo nende Langestraat, Aalst- Mijlbeek, was verzocht zooveel ratten mogelijk te leveren op belofte van hem 100 fr. te betalen... De rattenvanger liet de liberalen schuife len. Men heeft zich dan een zeker getal rat ten elders verschaft. Er was besloten dat zoo de liberale zegepraal verzekerd was, 6 vrouwen gewapend met een lierenaar, beur telings voor de vensters van den ezelstal zouden verschijnen en de op voorhand ge- doode ratten, den steert afsnijden Toen nu de liberale klopping verzekerd was, begaf Staafkb Van der Balken zich naar 'e achterplaats bij de vrouwen en zegde haar 't Is niet noodig wij zijn den ghol op kom ik zal u langs de achterpoort uitlaten... En inderdaad men zag 6 vrou wen langs de Leopoldstraat, den ezelstal verlaten. Authentiek. ONZE WERKLIEDEN. Dc driekleurige Cartelis- ten zijn te vreden over de stem ming der werklieden want zij hebben gedopt onder N° 1... Hoe schoon 1 Wij catholieken zijn ook te vreden over de stemming onzer werklieden. Wij zijn dus beide te vrede, dus iets wat waarlijk als het achtste wonder der wereld zou mogen gehouden worden. Ja, wij zijn te vrede, ten uiterste te vrede over de stemming onzer anti-socialistische en andere werklieden. Ze trokken immers niet ter «tembus met nen blauwen Carbonkel, als slaven die door leepe Maffen geleverd wierden tegen zin gende goudvinken. Wij brengen eene hulde van dank en er kentenis aan onze moedige catholieke arbei ders die ons de liberale heerachappij hebben helpen afweren wij brengen eene hulde van dank en van erkentenis aan hen welke ondanks alle verleidende voorstellen, alle bedreigingen en schrikaanjagingen hunner werkgevers, onwankelbaar aan hunne ca tholieke overtuiging zijn getrouw gebleven. HULDE DANK ERKENTENIS 1 aan die moedige mannen BALDADIGHEDEN. Men kan zich geen ge dacht vormen over de bal dadigheden die hier te Aalst, tengevolge der op- stokerij van de liberalen, daar het uitgelaten blauwe roode en groene janhagel zouden gepleegd zijn geworden, hadden onze drijkleurige vijanden getriomfeerd... Geen enkel catholiek zou zich ter straat hebben mogen vertoonen of hij zou erge mishandelingen te verduren hebben gehad. Alle catholieke inwoners zouden deuren en vensters hebben moeten sluiten en zelfs hunne woningen barricaderen, wilden zij de slachtoffers niet worden van eene dron ken gemaakte bende oudveroordeelden. En de policie, onze Pompiers, de gendar merie zouden in vele gevallen machteloos zijn geweest om de schelmerijen te verhin deren, te beteugelen. Wat zijn wij gelukkig, catholieke mede burgers, dat de kiezing goed voor ons is afgeloopen. En nu hunne transparanten, hunne licht beelden stonden gereed, 't Waren meest al tafereelen van schimp, versmading, belee- digingen, lasteringen, smeerpoetserijen te gen voorname catholieken. Paus, Bisschop, Dekens, Pastoors en Onderpastoors, Paters en Nonnen. Bij vergissing hebben zij eens een der lichtbeelden vertoond, 't was een poezelig juffertje wandelende in een hof en een capucien volgde haar. 't Zou walgelijk geweest zijn, verzekert ons een gematigd liberaal, die het afkeurde. Ze kunnen hunne smeerige tafereelen nu maar in 't dak ste ken van den ezeUtal. En zoo vuil zijn ze dat de muizen ze niet zouden willen ver knagen. TTifclacran der drii laatste kies- UlU&ld,geil 3tryden te Aalst Kiezing van 15 October 1899. Catholieken tegen cartelisten libe ralen, Daensisten en socialisten. Er waren 7047 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 3524. De catholieken bekwamen gemiddeld 3585 stemmen en de cartelisten 3326 stemmen. Kiezing van 18 October 1903. Catholieken tegen liberalen, Daen sisten en socialisten die afzonderlijk Er waren 7181 geldige stembrieven. Volstrekte meerderheid 3591. De catholieken bekwamen gemiddeld 3440 stemmen en de drij partyen te samen 3277 stemmen. Kiezing van 20 October 1907. Catholieken tegen cartelisten libe ralen, socialisten en Daensisten. Er waren 7831 geldige stembrieven. Volstrekte meerderheid 3916 De catholieken bekwamen gemiddeld 4063 stemmen en de liberalen 8654 stemmen. De catholieken hebben dus aange wonnen 623 stemmen en de cartelisten 377 stemmen. Arrondi»»em»nt. van Aelst door, bij zichzelve overleggend of zij aan den gang zouden blijven, of ook de vlucht nemen. Derrick zag eene naar boven langs den wand van den kuil, die nu ongeveer vijf voet diep was en riep mijnen vader toe: Zeg, kapitein, hoe diep denkt gij dat wij moeten zijn Aan dezen kant, van het middenpunt van de aarde, denk ik, antwoordde de kapi tein met een spotlach. Dit was eene onvoorzichtigheid, want van dit oogenblik af hield de roover hem in 't oog. Nu al moede ging hij voort. Waar lijk, men zou denken dat het om een hand vol kopergeld te doen was. Nu, als gij het liever hebt, wil ik u wel van onze overeen komst ontslaan. Ho, ho Zoover zijn wij nog niet Vooruit, jongens, en toont wie gij zijtHet is minstens een half millioen, dat wij vin den De zes of acht mannen, die zich niet geheel door de vrees hadden laten over meesteren, begonnen weer met nieuwen moed te werken. Zij hadden nu meer ruimte en maakten in verbazend korten tijd den kuil een voet dieper. Door hunne vroegere veerkracht min of meer terug, en zij begonnen juist weer te morren en te schreeuwen van opgewondenheid, toen opeens een der schuppen met een scherpen metaalklank op een hard voorwerp stiet, en Derrick, want diens schup was het ge weest, op triomfantelijkcn toon riep De kist, jongens, de kist I Wij stormden allen naar den rand van den kuil. Allen hadden opgehouden met graven slechts één man werkte als een razende. Hij werkte gebukt, en wij konden niet zien wat er onder zijn schup voor den dag kwam, voordat hij zich oprichtte, Toen lazen wij het op zijn gelaat, nog eer wij in den kuil konden zien. Rots Over den geheelen bodem van den kuil, stak hij de schup in de dunne kleilaag, die er nog over gebleven was, en overal hoor den wij dezelfden klank. Rots Niets dan rotB Hij wankelde tegen den wand van den kuil, en de schup ontviel aan zijne machte- looze hand. Boven hoorden wij hem hijgen. Er is niets, mompelde hij schor en verbijsterd. Er is hier niets, en de brik is weg 1 De oude Outlaw schudde hem om hem uit zijne verdooving op te wekken. Er is hier meer dan gij denkt, riep hijEr is hier iets, waarop wij niet gerekend hadden. En wat is dat vroeg Derrick. Reeks van 4 jaren. Catholiek. De Brauwer, 7it. LiberaalVerraderij en Daensist. Uyttenhove, 804, gekozen. Een zieke kiezer werd per kruiwagen door de Daensisten naar de stembus ge voerd en na dat hy gestemd had, stierf hy onderwege. Wie heeft die dood op zijn geweten Kan Groene Pie ons dat niet zeggen Catholieken gekozen zonder strijd te Sint-Antelinckx, Audenhove Sint-Goorix, Borsbeke, Burst, Elene, Godveerdegem, Impe, Leeuwergem, Moerbeke, Moorsel. Nederboulaere, Oombergen, Smeerhebbe- Vloersegem, Vleckem en Wanzele. Catholieken gekozen, te Aelst. Appel- terre, Audenhove Sinte-Maria, Aygem, Baerdegem, Baevegem, Bambrugge, Den derleeuw, Denderwindeke, Erembodegem, Erwetegem, Esschene Sint-Lieven, Gee- raerdsbergen, Goefferdingen, Grimmingen, Gijsegem, Haeltert, Heldergem, Hillegem, Hofstade, Iddergem, Idegem, Lede, Lief- feringen, Mecrbeke, Meire, Meldert, Ne- derhasselt, Neyghem, Nieuwenhove, Nieu werkerken, Ottergem, Overboulaere, Pol- laere, Ressegem, Santbergen, Sarlardinge, Schendelbeke, Sottegem, Steenhuyze, Vel- sicque, Viane, Vlierzele, Voorde, Wair- beke, Welle, Woubrechtegem en Zonne- gem. Catholieken en tegenstrevers gekozen. Erondegem, Erpe, Denderhautem, Groo- tenberge, Herdersem, Onkerzele, Oultre, Smetlede, Strijpen. Liberalen gekozen te Hautem S'-Lie- ven en Ninove. Aspelaere. Lyst Burgemeester geko zen. Kerkxken. Vrye democraten, geen Daensisten. Letterhautem. Lyst Burgemeester Schoupp gevallen. Haeltert. Schitterende zegepraal der catholieken. Het liberaal uittredend lid is met klank weggecijferd. Getal stemmen 1394. Witte en nietige brieven 34. Volstrekte meerderheid 681. Catholieke candidaten De Hondt, 856 Hendrickx, 892 Lauwereys, 884 Raes, 819 Van Londersele, 868. Liberale candidaten De Graeve Ca- miel, 494 De Rouck, 410 De Vadder, 404 Taeleman, 425 Van den Broeck, 408. Denderhautem. Dank aan 't afkeur- lijk verraad zaterdag gepleegd door zekere catholieken, die nogthans hun eerewoord hadden gegeven van alle oppositie te sta ken, heeft de kiezing den volgenden uitslag gegeven. De strijd was bijzonderlijk gericht tegen dan heer Schouppe, Burgemeester. Reeks van 8 jaren. Geldige stembrieven 1607. Volstrekte meerderheid 804. Catholieken. Schollaert, 731 Schoup pe, 818 Van den Storm, 729 Van Her- reweghe, 760 Van Vaerenbergh, 789. Kiescyfer 770. Liberalen, Verraderij en Daensisten. Adriaens, 757 Baeten, 749 De Sa»de- leer, 776 Roelandt, 770 j Van den Haute, 783. Kiescyfer 755. Gekozen Schouppe, Van Herroweghe, Van Vaerenbergh, De Saedeleer, Van den Haute. lijst van het accoord is gekozen bij vol strekte meerderheid Welke triomf na zoovele jaren stryd Over eenige maanden wierd er inder daad, door de tusschenkomst der Geeste lijken, een accoord gesloten tusschen de twee partyen. Velen aanzagen dit met wantrouwend oog, zelfs onder dezen die er van den beginne het nut en de nood zakelijkheid hadden moeten van be seffen het voddenblad van Aalst wilde er zich ook mede moeien, maar bracht daar gelijk elders, al de zaken goed waar zij den neus insteekt. De triomf is dus volledig en belooft veel tot 't welzijn en vooruitgang van Nieuwerkerken. Bedrog riep Outlaw woest. Wij zijn beetgenomen, zeg ik u, en daar staat de man die het gedaan he«ft, voegde hij er bij, met de vuist naar den kapitein wijzend. Dit was eene omstandigheid, die de kapitein niet voorzien had. De kapitein stond aan den anderen kant van den kuil zoodat Derrick genoodzaakt was, den halven omtrek rond te loopen, eer hij bij hem was. Moordlust 6prak uit zijnen blik en de kapitein greep zijn revolver om hem af te wachten. Zijne schup zwaaiend, doch zonder eenige bedreiging of vloek te uiten, sprong hij van de eene hoop op de ander langs den aard- rand rond den kuil. Zijne oogen gloeiden als van een zinnelooze Rotsgrond in plaats van goud, en de brik onherroepelijk verlo ren Dat was meer dan zijne hersenen konder. verdragen I Wij verwachtten allen, dat hij zou blijven staan, toen de kapitein op hem aanlegde, doch hij was, geloof ik, niet meer vatbaar voor eenig argument het wapen hield hem zoo min tegen alsof het kinderspeelgoed geweest ware. Hadden wij dit bijtijds begrepen, dan hadden wij een ongeluk kunnen voorkomen, ofschoon ik niet weet, wat er dan zou ge worden zijn van den kapitein, Healy en mij Doch terwijl we bleven toezien in het ver trouwen dat de razende wel tot staan zou Eene ongehoor de laffe daud. Ter gelegenheid der ge- meentekiezing van Aalst, is de heer Camiel De Saedeleer, meestergast van het Sargiefabriek der Bou- dewijnkaai, het slachtoffer geweest van eene ongehoorde laffe hinder laag, door een liberaal kopstuk op touw gezet, en \door hem, met medehulp van sociale opperhoofden, op eene helsche wijze, ten uitvoer gebracht. Om de kiezers ten zeerBte te schokken, hadden de libera len eenen grooten slag beraamd. De socia listen, door de liberalen voor de kiezing uitgekocht, zagen hierin eene allerschoon ste kans om zich op De Saedeleer, die hun ergste tegenstrever is, eens heftig te wre ken, en dadelijk werdt De Saedeleer aan geduid. Op de Boudewijnkaai, in de gebuurte van De Saedeleer, woont een roode her bergier, die aangesteld wordt als lokvogel, om De Saedeleer te vangen. Weinige dagen voor de kiezing van 20 óctober 1.1 hield de herbergier op De Sae deleer de wacht tot dat hij hem ontmoette den vrijdag morgend voor de kiezing hij verklaarde genegen te zijn om voor de libe ralen niet te kiezen, en wenschte De Sae deleer eens over de kiezing te spreken. Kom dezen avond, om kwaart voor zeven ure in mijne herberg, zegde hij, dan zullen wij de kwestie eens bespreken De Saedeleer dacht den herbergier te kunnen overtuigen en trok des avonds, op gestelde uur naar de herberg. De baas stond op den dorpel te wachten. Kom maar binnen, zegde hij, Wij zijn alleen, ik zal u in de nevenkamer brengen, daar zijn wij op ons gemak Hij bracht De Saedeleer 111 de tweede kamer van het huis, en sloot de deur. Dan vroeg hij in lichtingen om slecht te stemmen, bracht stembrieven voor den dag, maakte er verschiilige teekens op, die de brieven ver nietigen zouden, en vroeg hoeveel De Saedeleer hem geven zou, indien hij op de kiezing zijn brieven vernietigde. Terwijl men zoo aan 't praten was, kwamen eens klaps vier personen uit eene nevenkamer gesprongen, een groot liberaal kopstuk en drij struive socialisten ze grepen De Sae deleer vast hem zeggende dat hij op heeter- daad van omkooperij betrapt was, en dat hij dadelijk een stuk moest teekenen welke men hem voren legde. De Saedeleer wilde vluchten, doch alle deuren waren vast ge sloten hij kon niet uit. Dan praamde men hem onder allerlei bedreigingen gedurende eenen ruimen tijd. De Saedeleer weigerde stellig, terwijl hij alle middelen beproefde om uit de handen te geraken. Alles wai vergeefs. Hij werdt met grooten schrik bo- vangen hij zat daar nevenB den Dender, in handen van vijf kerels, meest allen sterk gebouwd; hij herinnerde zich al zijne vroe- gere moeilijkheden met de socialisten, hunne verbolgenheid op zijn persoon, hunne be dreigingen met angst vroeg hij zich af wie er zich misschien nog in dit huis verschui len mocht, of wien men wellicht daar bin nen brengen kon... hij verloor het hoofd... en teekende wat men hem vroeg. Dan zegde men hem Gij zijt hier gansch alleen, gij hebt geen getuigen, wij zijn met vijf, wij kunnen getuigen. Maar gebracht worden, waa hij zoo dicht bij den kapitein, dat hij zich met opgeheven schup op hem ging werpen. Op dit oogenblik sprongen Healy en ik tusschen hem en den kapitein, ons bukkend om het schot te vermijden. Juist toen het pistool afging struikelde Derrick over onze lichamen, miste zijn slag en viel hals over kop in den kuil. Healy en ik rolden over elkander heen, en wisten ons gelukkig vast te houden, zoo dat wij niet van boven naar beneden vielen. Een meter van ons af stond de kapitein met het rookende wapen in de hand. Hij staarde met zulk een afgrijzen in den kuil, dat ik onwillekeurig zijnen blik volgde en Derrick zag liggen. Hij lag onbeweeglijk voorover met uitgestrekte armen en uit zijn hoofd stroomde het bloed en kleurde den rotsbodem rood. Eerst dacht ik, dat de kapitein hem ge troffen had, en dat dacbt deze zelf ook. Maar toen zij hem optilden en omkeerden zagen wij met afschuw, maar tevens met een gevoei van verlichting, wat er eigenlijk gebeurd was. Den hemel zij dank, niemand had zijn dood op het geweten. Hij was op zijne schup gevallen, en het Bcherpe ijzer had hem den schedel gekloofd. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 2