Donderdag 51 October 1907 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 3995 Allerheiligen. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schat van John Cann door Grant Allen. De Gezondheid. EEN EN AN DEK. DE DENDERBÖM itit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- lening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post veraonden 6 frank 's Jaars, tr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te beulen. De inschrijving eu.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ta igen rijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstra.t, N1 31, ec in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel. Oewone 16 centiemenKeklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 60 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen b« accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën oit vreemde landen tied te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUE HUOH Aalst, 30 October 190L Allerheiligen is onbetwistbaar een dag van groote beteekenis. Hoe overheerlijk is dan toch die hul de, de vereering welke de H. Kerk ons Toorschrijlt te bewijzen aan de millioe- nen en millioenen Heiligen en Gelukza ligen welke deze wereld hebben verlaten en in den Hemel de hoogste rust en een nooit verminderd geluk genieten Allerheiligen is een der grootste feest dagen, de feestdag op den welken de strijdende kerk op aarde de helden viert welke hierboven het loon van hunne zegepraal hebben ontvangen na een strijd tot het einde volgehouden tegen ongeloof en dwaling, tegen verleiding en zoDde. Allerheiligen stelt den christenen die nog in het oord der ballingschap en te midden van den gevaarlijken strijd ver toeven, de Heiligen voor, de eenen de palmen van ongeschonden maagdom, de anderen met deze der onwrikbare stand vastigheid dragend en met de stralende transen van deugd versierd allen om- teven van den luister der onsterl'elijk- leid, het eeuwig jubellied aanheffend voorden troon van het Lam Gods, 't welk doorzyn bloed de wereld verloste Kan het wel anders dan dat het chris ten hart zich opgebeurd, getroost ge- Toele bij het overdenken wat tallooze Martelaars hebben verduurd om hunne belijdenis van het eeDig waarachtig ge- 1 loof Ja, moet ons hart niet zyn opgebeurd en getroost by het aanschouwen in den geest van dat onvergankelijk loon aan ialdie getrouwen en volherdenden ge schonken, voor een leven van plichtbe trachting, bespotting en miskenning Tan boetveerdigheid, van broederliefde en allerhande deugden Waarlyk te betreuren is het dat do nensch zich zoo gemakkelijk de oogen aat afwenden van dat grootte, schoone, iverheerlijke, van dat oneindige dat voor lem is voorbereid... De Hoogdag van Allerheiligen roept len mensch als tot zich zelvon terug en brengt het doel van zijn bestaan hier op •arde in zijn geheugen. Het doet hem de valschheid inzien, en at met overtuigendo kracht, van 't gene itoor zoo vele overmoedige bevechters ter goddelijke leering wordt voorge daan, namelijk, dat na de dood alles D E 7* vervolg. Zorgvuldig bracht hij de losse aarde Jeer op hare plaats, bedekte de sporen van ijne inbraak, en sloeg den weg in, nu met eerkrachtigen stap en opgeheven hoofd, •ar wijlen Charles Barclay's eenzame wo- ling. De zwarte bedienden huilden en unmerden nog over het lijk van hunnen Qeester, en op den blanken gast sloeg nie- Dand acht. Doch al ware het ook anders tweest, wat kon het Cecil Mitford nog Ken, nu hij immers John Cann's laatste ïhriftuur veilig en wel in zijne brieven- sach had. Den volgenden dag stond Cecil nog- "•als, en nu als rouwdrager, naast het raf, waarin hij den nacht te voren zoo simelijk bezig was geweest en binnen 6ne week nadien reeds aanveerdde hij den rertocht naar Engeland op het Btoomschip Tagus en wierp aan de in de verte ach- ir hem verdwijnende kokospalmgroepen tn Port Royal eenen afscheidsblik toe. Voor hém uit lag de opene zee en aan m overkant daarvan Engeland, Ethel Q den schat van John Cann. dood is, dat er hierna geene bclooning van het goede, geene bestraffing van het kwade bestaat. Heropbeurend, troostend en bemoedi gend stellen wij hier hooger het Aller- heiligenfeest voor en dit is het voorzeker in hooge mate, daar het ons niet in woorden wordt voorgehouden maar in vele voorbeelden ten duidelijkste wordt voorgeschildert. Immers het schildert ons voor hoe de deugd heerlijk zege praalt over de ondeugd hoe zwakheid in schijn zich eindelijk boven de ver drukking verheft hoe het lyden op deze aarde, om de schriftuurlijke aanha ling te gebruiken, niet kan vergeleken worden hij de heerlijkheid welke den mensch te wachten staat welke moedig en geduldig, met liefde tot God gewa pend, zijn lot draagt hoe hard het ook moge wezen.... En straalt bij de overdenking van het eeuwigzalig geluk der hemellingen de overheerlijke waarheid dan niet uit dat God Welken wij cercn en dienen, dc belooner is van all9 goed Voorwaar welk gedacht is meer dan dit geschikt om het geloof in ons te versterken en het vertrouwen krachti ger en levendiger te maken op do hulp van den Alvermogende, welke in den strijd de zijnen niet verlaat en door zyne gratie hunnen arm sterkt. Christen lezer, overweegt de groote beteekenis van den feestdag die moi'gen ons allen, christen, ter Kerk noodigt. Mogen deze korthondige bemerkingen u tot eene ieverige betrachting aanspo ren wij zyn er van overtuigd dat die groote feestdag uw Geloof en Godsdienst voordeelig zal wezen R. V. B Men beseft er de waarde niet heter van, dan wanneer men ze verloren heeft. En het verlies daarvan is meestal onze eigen schuld. Men begrijpt niet, of wil niet inzien, dat een matig, geregeld leven het beste middel is om gezond te blijven. Beweging 011 vooral versche lucht zijn noodig voor het behoud der gezondheid. Ook daarop wordt te weinig acht geslagen. Uren lang vertoeft men in lokalen, waar de lucht, die men er inademt alles behalve zuiver is. Hoe weinig wordt gezorgd voor de aanhou dende verversching der lucht in onze slaapvertrekken. Geen wonder dus dat door zoo velen geklaagd wordt over zwakheid, bloedarmoede en bleekzucht. Lydt men daaraan, dan neemt men zyne toevlucht tot allerlei geneesmidde- Die schat lag intusschen nog maar niet zoo voor 't pakken. Voor Cecil de hand er naar uitsteken kon, moest er nog veel ge daan worden. In de eerste plaats moest de intrest van Ethel's geld worden aangezuiverd en moest ene leugenachtige verantwoording ge daan worden van de wijze, waarop de drie honderd pond dan nu zoo uiterst voordeelig waren belegd. Dan volgde de kwestie van het aankoopen van het stuk grond, waarin John Cann's schat verborgen lag en dit punt juist bleek bijzondere en onverwachte moeilijkheden op te leveren. De eigenaar toch, een welgesteld man, weigerde, tot welken prijs ook, dezen grond te verkoopen, omdat had men ooit zulk eenen onzin gehoord een groep boomen er op stond, die hem een aangenaam uitzicht verschafte uit de ven sters zijner eetkamer En om zulk eene kinderachtige reden zou de schat van John Cann onaangeroerd blijven De koppigheid en de kleingeestigheid van dezen man, die in de wereld niets hooger scheen te kennen dan het uitzicht uit zijne eetkamersvensters, dreven Cecil schier tot wanhoop. Eindelijk echter, door een fabelachtig hoog bod, gelukte het hem, den lastigen ouden heer tot het verkoopen van het driehoekig stukje grond aan de kromming der rivier, te doen besluiten. len, die volgens de steeds toenemende reclamen, dagelijks mirakelen te zien geven, zoodat men zich afvraagt, hoe is het toch mogelijk, dat er nog zieken od den aardbol zijn. Hoeveel geneesmiddelen, en zeer dure, worden aanbevolen wijl ze zooveel staal' zegge ijzer, bevatten. Niet alleen dé pillen, poeders of dranken bevatten ijzer of staal, maar in alles wat wij eten is staal. Professor Mauneyrat heeft voor eeni- gen tijd verschillende voedingstoffen onderzocht en het yzergehalte daarvan bepaald. Vooral heeft hy gewezen op het yzergehalte van groenten en moes kruiden. In het belang van hen, die lijden aan bloedarmoede en bleekzucht kan het zijn nut hebben het ijzergehalte of, wat heter klinkt, het. staalgehalte van eenige groonlen, wijl zij een goedkoop en een nimmer schadelijk geneesmiddel zijn, hier te laten volgen. Per honderd gram is per milligram aangegeven het gehalte van de volgende groenten en vruchten kruisbessen 3,6, zwarte rozijnen 5,8, doperwten 6,8, snijboonen 8,5, wortelen 8,9, linzen 9,3, aspersie 20,5, groene kool 28 a 35 chichorijsalade 20 a 25, spinazie 35 a 45 milligram. Nu zal het menigeen duidelijk wor den, waarom voor aspergie, die volgens het volksgezegde geen voedende kracht heeft, waarin geen voedsel zit, zooveel geld wordt besteed. En verwonderd staat men zeker zooveel ijzer to viDden in wortelen, chichorij, kool en spinazie. Geen wonder, dat men bij de boeren minder hoort van bloedarmoede en bleekzucht dan in de steden. Deze groenten zijn dus de beste ijzer houdende geneesmiddelen en tevens de goedkoopste, die men vinden kan. Eene proef te nemen door aan bloedarmoede, zwakheid of bleekzucht lijdenden, of professors onderzoek steekhoudend is en of staal hunne kwaal geneest, kan nie mand schaden. Gr. Ct. Boomen langs onze Staatswegen. Sedert jaren houdt men zich bezig met het planten van hoornen langs de Staatswegen. Deze boomen worden na tuurlijk gekozen volgens den grond voor dewelken men ze bestemt. Daaruit volgt dat, langs de openbare wepen, verschil lende houtsoorten groeien. Onder deze houtsoorten wordt de eerste plaats inge nomen door de olmen die, voor gansch het land, het getal 294,725 bereiken. Dan volgen, de populieren (330,107), do eiken (169,658), de esschen (75,960). de ahornboomen (41,314),de beuken(25,451), de lystcrbezieboomen (18,668), de linden (16,456), de wilgen (14,312), de kastan- jeboomen (5,792). Het gezamenlijk getal hoornen, langs de straien groeiende, be draagt voor gansch het land het getal van 806,985. 't Is in Luxemburg dat men het hoog ste getal boomen langs de wegen aan treft 139,940 daarna komt West- Vlaanderen met 117,959 hoornen. De provincie Antwerpen komt aan 't staart je mot 65,093 boomen. In dc Ardennen vindt men het meest pijnboomen of dennen en lysterbezie- boomen in de Kempen, eiken en beu ken. De populieren en wilgen treft men meest aan in de lage en vochtige vlakten van Vlaanderen. De kastanjeboomen en platanen vindt men meest in West Vlaanderen en Brabant. Maar intusschen kwam het nu nog op betalen aan. Hoe ongerijmd het ook 6cheen, had Cecil Mitford, met den overgrooten schat van John Cann zoo goed als in den zak, weken lang zich in allerlei bochten te wringen, honderd leugens te verzinnen en zich het vuur uit de zolen te loopen, om die ellendige som, tot het koopen van het land noodig, in handen te krijgen. Nie mand wilde hem, zonder behoorlijken borg, het geld verschieten. Zijn laatste toevlucht was dus weer Ethel. Onder allerlei valsche voorwendsels be woog hij haar, ook nog het overschot van haar klein vermogen te gelde te maken en wist hij hare tante Emily om te klappen om met haren kleinen inboedel borg te blijven voor het nog tekortschietende. Op deze wijze dan, na onnoemelijk veel moeite en hoofdbreken, zag Cecil zich feitelijk in het bezit gesteld van het hoekske grond, waarin de schat van John Cann begraven liggen moest. Den eersten dag reeds, dat Cecil Mitford denzoo vurig begeerden bodem zijn eigen dom noemen mocht, kon hij zijn ongeduld niet langer bedwingen, hoewel hij wist dat hij zeer voorzichtig te werk moest gaan, om met in onaangename botsing te gera ken met '8 lands wet, betreffende de be schikking over in den grond gevonden waarden. Zijne gretigheid waa hem te machtig. De brouwerijen in België. In een vorig nummer zeiden wij dat, in dien onze wynvoortbrengst zoo gering is dat er nog geen melding van wordt gemaakt, wy eene zooveel te hetere plaats innemen voor hetgeen de brouwe rij betreft. Het volgeude bevestigt dit gezegde ten volle Einde 1906 waren er, in België, 3,375 brouweryen tegen 3,362 in het vorige jaar. De provincie Antwerpen telde er 351 Brabant, 531 Oost-Vlaanderen, 584 West-Vlaanderen, 595; Henegouw 701; Luik, 124 Limburg, 151 Namen, 173 en Luxemburg, 65. Aan Henegouw komt dus de eerste plaats toe Luxemburg komt aan het staartje. Die brouwerijen hebben verklaard verbruikt to hebben 209,306,657 kil. meel. Dat is nog al een hoopje. De ver schillende provinciën komen daar in tusschen voor de volgende hoeveel heden Antwerpen 25,922,064 kil. Brabant60,763,704 Oost-Vlaand eren 29,848,845 West-Vlaanderen 36,024,252 Henegouw 37,811,278 Luik6,242,617 Limburg4,080,877 Namen6,273,195 Luxemburg 2,339,825 Die cijfers toonen dat, al staat Brabant voor het getal brouweryen slechts op vierden rang, het verreweg de eerste plaats inneemt voor wat de hoeveelheid verbruikt meel betreft. Daaruit moet men ook besluiten dat Brabant veel zeer voorname brouweryen telt. Hij begon dus des nachts te graven tusschen de drie groote wilgenboomen, die den in ham aan de kromming der rivier bescha duwden. Vooral had hij reeds, naar de aanduiding in het handschrift, zoo zorgvuldig de maat genomen, dat hij de plek waar John Cann's schat verborgen moest zijn, als tot op eene haarbreedte kon aanwijzen. Met onbeperkt vertrouwen, geen oogen- blik aan den goeden uitslag twijfelend, toog hij dus met bijl en schup aan het werk. Vier voet diep groef hij, volgens Cann's voorschrift, en toen, afgepast tot op een duim, stiet zijne schup op eene stevige eiken kist, goed voorzien van zware ijzeren klampen. Behoedzaam zonder overhaasting, veegde hij het deksel schoon en trachtte nu met alle macht de kist uit den grond te tillen Maar tevergeefs. Zij was natuurlijk veel te zwaar om door een paar armen op gelicht te worden. Hoe had het ook anders kunnen zijn Zulk eene vracht aan du bloenen hoe zou een man die hebben kunnen verzetten Hij moest dus trachten het deksel te openen, het goud er uit te halen en het bij gedeelten weg te dragen, telkens weder de sporen van zijn graven zorgvuldig uitwis- schend, om niet in moeilijkheden te komen met de handlangers van de wet, die onfeil baar, indien zij van den schat iets wisten, een leeuwendeel daarvan zouden verbeurd Bovenstaande cijfers, vergeleken met die van i905, geven voor 't geheele land, eene vermeerdering van 6,000,895 kil. Wat de Wetgevende kiezingen in 1908 kosten zullen. In de begroo ting van het ministerie van binnenland- sche zaken, voor het jaar 1908, komen 2 posten voor, waarin de volgendo uit gaven worden opgegeven, welke zullen moeten gedragen vrorden door de schat kist. Art. 21. Maken en uit- deelen van het stempapier door den Staat te leveren voor de wetgevende kic ken fr. 175,000 Art. 24. Teruggave aan het Departement der yze- renwegen, postoryen en telegrafen, voor de reis- en vervoerkosten der kiezers. 80,000 Totaal fr. 255,000 Ksss, kess. De flandre libérale vraagt aan Vooruit of de socialisten, ingezien hunne davering, niet van tak- tiek gaan veranderen. Vooruit antwoordt daarop met de vraag Gaan de liberalen, op hunne beurt volhouden in hunne volkshatende taktiek. Poets, weder poets Achteruit. Het is niet alleen te Gent, dat de socialisten eenen zetel ver loren, dat de roodjesoeno klopping heb ben opgeloopen. Te Brugge vielen ze van 700 op 300 stemmen. Te Laken en Elsene, hebben ze geen enkele gekozene meer. Te Leuven, Namen en Meenen zijn hunne hoofdmannen buitengevlogen of gevallen. De socialisten beginnen te ondervin den dat het niet al suiker en zeem is. Bakkerscongres. - Op het congres der bakkers, Zondagte Brussel gehouden is gezegd door eenen verslaggever De bakkerstiel is niet dood zooals men zegt maar hy ondergaat eene t vervorming, aan weikon wij ons moe- ten onderwerpen. Het kongres heeft eenen wensch ge stemd ten voordeele van het verbieden door eene wet, van het geven van eenen deel B. verkeren ten bate van lands financiën. V elk een schandelijke, onrechtveerdige staat van zaken dacht Cecil. Niemand anders dan hij toch had, met eindelooze moeite, opofferingen en gevaren, het be staan en de bergplaats van John Cann's schat ontdekt, en nu zou een ander het recht hebben om meê daarop beslag te leggen en dus meê de vruchten te plukken van zijne schranderheid, volharding en in spanning Zulk eene wet schreeuwde ten hemel Eindelijk, na heel wat zweetdroppels te hebben verspild, slaagde hij er in, het dek sel te verbreken en de kist lag open voor hem Hoe klopte zijn hart op dit hoogste oogenblikNiet van onzekerheid want hij wist dat het geld er zijn moest, maar van blijdschap over de eindelijke verwe zenlijking van zijne zoo lang getergde hoop I.... Ja, daar lag het in werkelijkheid alles voor zijne oogen, groote, blinkende schijven van oud Spaansch goud. goud, in lange rijen, de eene schijf naast de an dere, bedekkende de gansche lengte en breedte der kist. Hij had het gevonden Hij had het waarachtig gevonden Na zoo- veel angst en gevaar, na zooveel hartbre kende teleurstellingen, na zooveel pijnin gen en opofferingen, lag John Cann's schat daar nu werkelijk onder de greep van zijne vingers I Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1