Donderdag U November 1907 5 centiemen per nummer. 62sle Jaar 5999 '>M ""sfiiankfljijif vnlksQezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aaist. Combisten aan t werk GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schal van John Cann door Grant Allen. Rooken door schoolkinderen De opslag der bloem. Rechterlijke k ion ijk. NDERBODË iMt Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- teaing van den volgenden dag. De jirys ervan u tweemaal ter week voor ie Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaara, fr. 3-25 voor zee manden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving lii.digt mot 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- raigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' 31, in in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. i-00Vonnissen op 3** Wadiüde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën ait vreemde landen rich te wenden ten bureele va» dit blad. Aalst, 13 H'ovember 1HOT Op 't oogenblik rijn de Franscbe Combisten aan 't werk om een' nieuwen aanslag te voltrekken tegen de ckristene bevolking. Men beraadslaagt over een wetsont werp betrekkelijk de bepaling wat er zal gedaan worden met de godsdienstige stichtingen die tot hiertoe door de Kerk fabrieken zijn beheerd geworden. Het ministerie stelt eenvoudig voor ze totaal aan te slagen, wanneer er gceno «chtstreeksche afstammelingen van den stichter meer in leven zyn, om er de eruggave van te eiscben. Indien er nog rechtstreeksche erfge hamen in leven zijn dan kunnen ze de teruggave eischen van 'l geld of de eigendommen die tot verzekering van de uitvoering der stichting zijn verpand geworden. Maar Ja, maar Immers die vraag van teruggave vereischt zooveel pleeg vormen en voorwaarden te vervullen later, om zoo te zoggen, moeilijk iets kan van te recht komen. En 't gevolg hiervan Wel dat 1° al de gelden en eigendommen der stichtingen feitelijk door den Staat zul- °n geroofd worden en 2° dat de diensten, missen, brooduit- leelingen aan de armen, ten laste van de lichtingen, zullen afgeschaft zijn en ilyven. Hoe kan men dit anders betitelen dan Ie uiterste wil der overledenen misken- len en de levenden en noodlijdenden «stelen Bestelen, om niet te zeggen, roovon 8 'let inderdaad. Volgens de rechtsleer f vonnissen der Rechtbanken moeten egelden en goederen der stichtingen te nimmer uitgevoerd worden aan de rfgenamen der stichters uitbetaald of eruggegeven worden. Nu, 't is juist om hieraan te ontsnap- «n, i, a. w., om niets te moeten uitbe- I alen of terug te geven, dat het Combis- fflmimsterie het wetsontwerp heeft oorgedragen... Men wil dus 't geld en de goederen erbeurd verklaren ten voordeele van en Staat, waarop deze laatste hoege laamd gecne aanspraak te maken heeft.. honingpot der kloosler- en kerk- oederen is tot op den bodem uitgelekt n ze willen hem nu opnieuw vullen met de gelden en goederen der christenc stichtingen. Ziedaar tot waar godverloochenaars en godsdiensthaters, zonder geweien, het drijven durven. Maar wat wil men toch Lekken is hun ordewoord 9* vervolg. Hadde Cecil Mitford zich wat minder rondig met John Cann's leven en d iden erteouw gemaakt, dan zou hij zich mis- chien nog hebben kunnen opbeuren en met jaele hoop, dat hij den ganschen schat nog jjet opgedolven had dat er nog andere «ten hier begraven lagen, nog andere chatten rustten in den boezem van dit nehoekig stuk grond. Maar de tekst van ohn Cann's laatste geschrift was te on- pbbelzinnig om aan eenig vermoeden van jen aard spelling te laten In cene en kist met ijzer beslagen, vier voet diep «graven en den zuidwestelijken hoek van Home Croft, te Dovey zoo stond er n het document. Er was geene mogelijk- teid, hieruit nog iets anders te lezen. 'n deze eene minuut had er in Cecil Mit- ^rd's brein eene volslagen omwenteling aats gehad, en voor het eerst in zijn leven •g de mythe van John Cann in hare waar- riitige kleuren. De Zeepbel was gebarsten, de stralen- roon verdwenen en de gansche, jam- Wat onze Belgische blauw-roode c haantjes-vooruit denken over 't wets ontwerp hunner Fransche maconnieke broeders, lieten ze tot hiertoe niet hoo- ren. Gedurende den laatsten kiesstrijd was er over zwijgen eene deugd... De kiezers mochten liet niet weten, 't zou te nadee- lig zijn geweest aan de liberale candi dates Nu, wacht wat. ze zullen wel een voorwendsel uitdenken om het goed te keuren. Van 't oogenblik dat de vrijheid der catholieken wordt miskend, dat Kerk en Priesters worden benadeeligd is hel voor de blauw en roode al wat de hel hun geven kan. Reeds heeft La Chronique het gevonden om hot wetsontwerp goed te keuren. Wat 't geu3che orgaan in 't midden brengt is ongerijmd, dom, dwaas men oordeele Die goederen, zegt 't raaconniek orgaan, zijn geene goederen lijk andere goederen, en daarom mogen ze ook op eenen anderen voet behandeld wor- den. Nu, daarmee is de diefstal, de inpal ming, de roof gewettigd. Dus het is voldoende dat het geld en goederen zijn van catholieken voort komende en bestemd voor godsdienst oefeningen en brooduitdeelingen aan de armen, om mogen gestolen of geroofd te worden. En zeggen dal Groene Pie met al zijne eerlijkheid en deftigheid dien roof niet afkeurt. De liberale redenering is uiterst gevaarlijk voor onze huidige samenleving voor al wie eenigen eigen dom bezit, de liberale eigenaars niet uit gezonderd. Wanneer de radico-socialisten zullen meester zijn, zullen de goederen dei- liberale rijkaards zoo wel andere goede ren worden dan die van kloosters en kerken het zijn geweest en deze van de christene stichtingen het weldra zullen worden. Geen oogenblik valt hier aan te twijfelen men herleze de verklaringen van gezel Constaus, in ons nummer van Zondag 11, meêgedeeld, luidende hier beknopt weergegeven De socialisten zullen het wetsont- werp der Regeering stemmen omdat hel een aanslag tegen den eigendom daarstelt, omdat het een voorgaande merlijk kale werkelijkheid stond in al hare naaktheid voor hem. Geheel het panorama van Jonn Cann'B leven, dat hij zoo in alle bijzonderheden kende, ging aan zijn gees- oog voorbij nu niet langer met de leven dige kleuren van een jongensroman, maar met de vale, grauwe tinten van de nuchtere waarheid. Hij had alles, wat op de wereld waarde voor hem had, verspeeld voor den ellendigen stuiversspaarpot van een armen, 8chraperigen gelukzoeker. Een zwakker man zou zich misschien over de teleurstelling hebben heengezet, zou nog weer voor een ander oogmerk heb ben kunnen leven. Maar niet aldus met Cecil Mitford. De schat van den ingebeel- den John Cann had hem gansch vervuld, naar lichaam en ziel en nu die schat in het niet verdwenen was want wat be- eekenden deze ellendige tweehonderd pond nu scheen de bodem van onder zijne voeten weggenomen, en niets bleef er voor zijne oogen, dan eene radelooze leegte. Ledig, ledig, alles ledig I... Cecil Mitford zat daar op den ran i van den kuil, met zijne beencn bengelend over de holte, waar John Cann'8 schat nimmer geweest was wezenloos starend in de ledige ruimte starend met wezen'ooze oogen, die niets zagen. Hoe lang hij daar zoo zat, weet niemand. Doch laat in den nacht, toen de weerd van - is, dat wij inroepen zullen als er kwestie zijn zal van don capitalisti- <t scben eigendom aan te slaan. Gij. liberale rijkaards, ge zijt dus verwittigd, gewaarschuwd. Ten slotte, doen wy nogmaals bemer ken, dal moesten de driekleurigo vijan den onzer samenleving hier te lande meester worden zy zich zouden ver haasten, om de voorbeelden van hunne helscho inacoiinieke Fransche broeders na te leven. Door de afd. Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers is een onderzoek ingesteld naar den omvang, die het rooken van sigaren en sigaretten onder de leerlingen verkregen heeft. Aan het verslag van dit onderzoek in de n Volksschool ontleenen wij een en ander Over 't algemeen worden sigaretten gerookt, schoon sigaren en tabak geen uitzondering zijn. Voor de snoopcenlen worden vaak sigaretten gekocht,die soms expres voor de kinderen gemaakt schynon. Wij lezen hij voorbeeld, men verkoopt hier sigaretten met zeewier gevuld natuurlijk goedkooper dan de andere. De winkeliers schijnen dus al rekening te houden met de koopkracht van de kleine rookers. Verder lezen wij her haalde keeren dat winkeliers een sigaar of sigaret geven voor de boodschap als zij bij voorbeeld tabak voor vader moeten halen. Maar de gevallen dat grooterc broer, vader, zelfs moeder den kinderen geld geven om ze te koopen, of ze eigenhandig te verstrekken, zijn niet zeldzaam. Vele ouders schijnen er nog trotsch op te zijn dat hun zoontje Zondags met hun mee gaat wandelen, gewapend met een sigaar. Dat de kinderen zelf zich (i groot n gevoelen als ze doen als groote menschen, is de aard van het kind. Maar dat ouders het belang van hun kind niet beter kennen, is minder begrijpelijk, en toch gelooven wij dat de ouders het rooken als een onschuldig genot aan zien. En waarom dan liun kind dat genot onthouden liet heeft on3 ten zeerste verbaasd bij 6 en 7jarige kinderen reeds zooveel rookers, aan te treffen, De ergste roo kers hehooren tot de allerdomsten van mijn klas, lezen wij herhaaldelijk. Bij kleuters van 6 jaar moeten wij dus stevige rookers zoeken, 't Is schan delijken onverantwoordelijk. Een eigenaardig verschijnsel is het, de herberg De Roode Leeuw zijnen gast begon te missen en met zijne knechten uitging om hem te zoeken, vond men hem nog steeds gezeten op den rand van den kuil. die hij voor zijne hoop en zijn verstand gegraven had, en nog steeds met wezen looze oogen starend in de duistere leegte. Men vond ook de in stukken geslagen kist en den zak met losse geldstukken aan zijne zijde. De arme man was zinneloos geworden, zoo fluisterde men. En dit was waar. Geen razende waanzin, die nog op genezing hopen laat, had hem getroffen, maar eene stille, doffe, wezenlooze ver stomming. Met het verlies van John Cann's schat, was voor hem het gansche Heelal in het niet verzonken. Men droeg hem naar de herberg en legde hem in zijne kamer te bed, als een hulpeloos kind. De overheid echter had nauwelijks van het voorgevallene gehoord, of zij kwam op het gevonden geld be-lag leggen. Voor haar bestonden geene overwegingen van gevoeli- gen aard. Zij vroeg er niet naar, tot welken prijs deze goud- en zilverstukken opgedol ven waren. Gevonden geld was gevonden geld, en de voorschriften der wet moesten onverbiddelijk toegepast worden. Zoo ver dween dan nog het grootste deel van de ellendige aalmoes tot welke John Cann's onmetelijke schat verminderd was, in de onverzadelijke kaken van den fiscus. dat steeds de oudste leerlingen eener klas rookers zijn, en toch weer niet eigenaardig, want de rookers zyn ach terlijk en de achterlijken blijven zitten en zoo zien wij teikens, dat zij die blyven zitten of zullen blijven zitten de ergste rookers van de klas zijn. Vaak achterlyk in rekenen, in taal en lezen wordt ook vaak vermeld, maar vooral in schrijven. De rookers schrijven zeer beverig -, lezen wy telkens. Geen wonder, want ook herhaalde keeren lezen wy dat roo kers zenuwachtig zyn. Het is dus zeer begrijpelijk als wij lezen De domste kinderen uit de klas, zijn juist die kinderen die meestal eens zyn blijven zitten, rooken. Het is een groote uitzondering als wij lezenDe jongens, die geregeld rooken, behooren tot de beste leerlingen van myn klas. Zoo'n groote uitzondering dat wy dit slechts eens aantreffen alleen nog vin den wy Het zyn gezonde jongens. Maar daar tegenover staat, dat steeds gezegd wordt «zenuwachtig», bleek», aanleg voor tering kribbig van natuur a sufferig en ook Die nooit rooken of rookten, zien er frisscher uit dan de anderen Bij de niet- rookers zijn de beste en vlugste jongens van de klas. De nadeeligo gevolgen van het rooken voor kinderen springen dus duidelijk in het oog. Ziellier hoe een der bijzonderste bloemmulders van het land, den opslag uitlegt der bloem, die zich zoo pijnlijk doet gevoelen De opslag der bloem bedraagt nu 10 fr. per zak van 100 kilos. Daar het dagelijksch verbruik van België, 40,000 zakkeD bedraagt, maakt dit voor de Belgen eene som van 400,000 fr.per dag. De oorzaak van den opslag is in de spekulatie gelegen In de Donaustreek was de oogst dit jaar verreonder 't middelmatige. Welnu, wij trekken 75 t. h. onzer granen uit die streek. Dit jaar haalden wij daar enkel 15 t. h. van onzen voorraad, en moesten ons voor het overige tot Amerika wen- ^n. De verzenders aldaar, sloegen onmid dellijk hunnen prijs op. Een oogenblik hadden wij gehoopt betere voorwaarden van Argentina te krijgen maar de Noord-Amerikanen waren onze inzichten voor, en hadden alles opgekocht. Thans zijn wij nog heclemaal in hunne macht. In Rusland was de oogst zoo ellendig als in de Douauvallei. Van dezen kant In het zinneloozengesticht van het graaf schap Devon zat een stille, onschadelijke patiënt, die aan bezoekers altoos in 't bij zonder gewezen werd, omdat er aan zijn verleden een wonderlijke roman verbonden was en omdat hij inderdaad een man van zekeren maatschappelijken rang was ge weest, hoewel hij thans als geheel onbe middelde lijder verpleegd werd. De dame met wie hij verloofd was ge weest en die hij voor zijn doen tot volsla gen armoede had gebracht, was hem van Londen naar Devonshire gevolgd, en zij en hare tante hielden thans, zoo goed en zoo kwaad als het ging, eene kleine school in het naburig stadje, waar eenige families hare kleine meisjes heen zonden, deels uit medelijden met de zwaar beproefde vrou wen, deels ook omdat de kinderen er wer kelijk onder eene goede leiding waren. Eiken woensdagmiddag echter bleef de school gesloten, want dit was de bezoekdag in het gesticht. Dan ging Ethel Suterland, in diepen rouw gekleed, met hare tante door de droeve poort, en toefde zoolang het ge oorloofd was bij de schim van Cecil Mitford, zijne Blappe hand gekneld houdende tus- schen hare bleeks vingers en uitziende met treurige, verlangende oogen, naar een glim terugkeerende herkenning in de zijne. blijft dus niets te hopen. Ook verre van afslag te voorzien, mag grootere duurte voorzien worden. Gelijk men denken kan, heeft die toestand vele ongemakken doen ont slaan, en aanzienlijke verliezen voor gevolg gehad. Zekere nijveraars, door kontrakten gebonden, hebben haast heel hun fortuin verspeeld. Frankrijk ontsnapt aan de krisis om reden dat zijne nationale voortbrengst toereikend is voor zijn verbruik. Dat is, ongelukkig genoeg, het geval niet vuor België, op verre na niet. De Amerikanen nemen de gelegenheid waar om ons zoo duur mogelyk te doen betalen. Laat ons een oogenblik de cyfers hooger opgegeven overwegen. België betaalt eiken dag 400 duizend frank voor zijne bloem, dus voor zyn brood, meer dan voorheen. Dat maakt in een jaar 365 maal 400,000 fr. of 146 miljoen franks die naar Amerika overstekeu, zonder dat wij er eenen centiem voordeel uit trek ken. Er zijn 7 miljoen inwonersin België, dat maakt voor eiken inwoner gemid deld een verlies van 20 frank per jaar. Elk huisgezin wordt gemiddeld op 5 personen geschat. Het verlies is dus per huisgezin 100 franks per jaar. Nu, honderd franks per jaar, meer of min, maakt voor de meeste huisgezin nen welstand of armoede uit. Er zijn er die denken dat de financi- eele krisis die in de Vereenigde Staten heerscht, de prijzen van het graan zullen doen zakken. De Yankees hebben geld noodig en dat zoo gauw mogelyk. Wie geld noodig hoeft, verkoopt wat hij bezit de Amerikanen bezitten eerst en vooral overvloed van graan. Hot is te denken dat zij dat eerst en vooral van de hand zullen doen. Mogedie hoop verwezenlijkt worden (Fondsenblad). Zedenzaken. Albert V..., van Aalst, thans wonende te Antwerpen, wordt tot 3 jaar gevang verwezen we gens aanslagen op de zeden, en wordt voor 5 jaar beroofd van zyne vaderlyke en burgerlijke en burgerlijke rechUn. Jozef R..., werkman te St-Nico- laas, beticht van aanslagen op de eer baarheid, wordt verwezen tot 3 maand gevang en 5 jaar ontzegging van zyne burgerrechten. Dezelfde kerel werd on langs voor diergelijke feiten tot 3 maand gevang verwezen. Helaas, die glimp kwam nimmer en misschien was het ook maar beter zoo. Cecil Mitford staarde altoos maar wezen loos voor zich uit naar den kalen muur, en zag niets, hoorde niets, dacht aan niets van den eenen dag tot den anderen. Ethel had hem alles vergeven. Wat ver geeft niet eene vrouw aan den man, dien zij liefheeft Ja, zelfs had zij vergoelijkingen en verontschuldigingen uitgedacht, om zijne misdadige dwaasheid er meê te bemante len. Hij moest, zoo verklaarde zij, reeds niet goed meer bij zijn verstand zijn ge weest vóór hij naar Jamaica ging, want anders zou hij nooit getracht hebben, haar en zich zelf op deze wijze te misleiden. Verbeeldde hij zich niet, dat hij door het departement van kolonieën was uitgezon den, terwijl hij in werkelijkheid noch eene opdracht, noch zelfs verlof gekregen had En had hij haar niet beloofd haar kapitaal tje voordeelig te beleggen, terwijl hij het in 't geheel niet had belegd - - Welke meer overtuigende bewijzen van eene beginnende krankzinnigheid kon men hebben En toen moest die vreeselijke koorts teSpanisch Town, gevolgd door den dood van zijnen vriendelijken gastheer, aan zijn verstand wel den genadeslag hebben toegebracht. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1