Kiesbedrog' te Antwerpen 'T LAND VAN RIEM. De Armen van Parijs, EEN EN ANDER. Dankdag in de Vereenigde Staten. Vermakelijk Tooneelfeest Kieskronijk. Ijet voedsel oijzer Soldaten. Allerhande nieuws. Decalholioken hebben tegen de kiezing van Antwerpen eene reclaam inge diend, welke zij staven op het feit dat een groot getal dooden zouden gestemd hebben, 'tis te zeggen dat «levenden* zouden gestemd hebben in de plaats van personen die overledenen zijn. De liberalen behaalden te Antwerpen in 1899, bi j de Gemeenlek iezingen, een totaal van 29.150 stemmen in 1903 be haalden zij er maar 27,559 en nu in 1907 komen zij tot 34,601, dus 5000 stemmen meer dan in 1899 en 7 duizend meer dan in 1903. Voor wat de kiezingen van 20October betreft, er werden in de kiesbussen 66,543 stembriefjes gevonden;het totaal stemmen dat kon uitgebracht worden was 70.255. De afval was dus maar 3712 stem briefjes, wat natuurlijk maar 2000 kie zers vertegenwoordigt. Gewoonlijk beloopt het getal der afwezigen tot 10 per cent. dus op 70 duizend stemmen zou de afval omstreeks 7 duizend moeten bedragen. Daarbij moet men in aanmerking nemen dat te Antwerpen het getal afwezigen, grooter zou moeten zijn dan in andere steden, daar deze stad, eene zeehaven zijnde, vele raatrozen telt, die meest op zee zijn. De catholieken schikken van nabij te onderzoeken wat er gebeurd is, zegt het dagblad La Presse. Het zal niet moeilijk zijn. de lijst op te maken van het getal overleden kiezers on na te gaan, voor welke van deze gestemd is. Zoo ook voor de zeelieden, gevangenen en opgeslotenen in bede laarswerkhuizen. La Presse is overtuigd dat dit onder zoek het grootste kiesbedrog zal doen blijken welke ooit gepleegd werd. De liberalen zijn toch zulke ajffiiaee tegenstrevers SCHOUWBURG VAN AALST. Koninklijke Maatschappij Zondag 24 November 1907 opvoering van het beroemd Drama 't welk een overgrooten bijval genoot in het Theater der Porte St. Martin, te Parijs. Naar wij vernemen belooft dit drama veel; ook loopen de herhalingen goed van stapel, 't welk eene waarborg i voor eene goede opvoering. Gemeentekiezing. In het arrondis sement Verviers, was de gemeetekiezing bijzonder goed voor de catholieken. Vóór de kiezing, waren er in dat arron dissement 246 catholieke raadsleden, 115 liberale 37 socialisten, en 71 zonder poli tieke kleur. Na de kiezing, zijn er in dat arrondisse ment 270 catholieke raadsleden, 97 liberale, 35 socialisten, en 75 zonder politieke kleur. Vóór de kiezing, was de meerderheid catholiek in 27 gemeenten van dat arron dissement. Na de kiezing, zijn de catholie ken meerderheid in 31 gemeenten. In meer andere gewesten van het Walen land, is het eene ware catholieke ontwaking. Oorlog l egen de PhbIoi'8. Hieronder geven wij nog eens een mo del van de plakkaten welke het cath Hek comiteit van propagande, van Yvry-sur- Seine, nabij Parijs, in den laatsten tijd alom in Frankrijk verspreid. De begrooting van eeredienst is weg. Hoeveel ambachten zijn er gevallen Hoeveel werkhuizen zijn gesloten Hoeveel werklieden verloren hun werk De hospitalen zijn verwereldlijkt. Wie drinkt er r.u den verkloekenden wijn Wie ligt er veelal testerven zonder zorg Wie lijdt er door de verwereldlijking De kloosterlingen zijn weg. Wie is de ziekezorgster kwijt De werkman. Wie is er de kinderzorgsters kwijt De werkman. Wie is de weezezorgsters kwijt De werkman. De kerkvervolging komt hierop uit i° De rijke lijdt er niet door. 2° De ic er ft man mist zijne vrienden. 3° De burger betaalt de gebroken potten. Kleine burgerij. De Associatie voor de studie en de verdediging der belangen van de Kleine Burgerij zal Zondag 10 November eene algemeene vergadering houden te Brussel. Men zal er de middelen onderzoeken om de wenschen op het Congres van St-Truiden geuit, ten uitvoer te brengen. Men zal er ook de kwesties bepalen welke bet programma zal bevatten van het Congres der Kleine Burgery, dat in 1908 to Verviers zal gehouden worden. Te dezer gelegenheid zal een Midden- comiteit der landelijke vak vereenigingen en lokale Bonden gesticht worden. Wegwijzers. Men stelt dikwijls langs de staatswegen vast dat armen van wegwijzers, die gebroken of be schadigd zijn, niet onmiddellijk horsteld. of vervangen worden. De minister van openbare werken heeft in eenen omzendbrief, over eenige dagen gezonden aan de bestuurders van bruggen en wegen, de noodige bevelen gegeven opdat de cantonniers bij drin gendheid de herstellingen doen kennen welke moeten gedaan worden aan de wegwijzers en in het voorkomend geval ze zelf zouden uitvoeren. Vooral rekening houdende, zegt de omzendbrief, met de voortdurende uit breiding van het verkeer dor automo biolen-rijtuigenmogen de aanwijzingen betrekkelijk de richtingen of de afstan den, welke op de aan wijspalen moeten voorkomen, nooit ontbreken voor de genen die er naar zoeken. De nieuwe Nuncius. DeJ/omento, catholiek blad le Turijn, meldt dat de eerw. pater Janssens, een Belg van geboorte en belioorend tot de orde der Barnabieten, Mgr Vico zal opvolgen in donunciatuur van Brussel. Met de benoeming van Mgr Frühwirth tot de nunciatuur van Munchen, is het de tweede maal dat het ambt van nun cius wordt toevertrouwd aan een prc- faat, die een zoon van den lande is. Hierin hebben sommigen eene eerste toepassing gezien van een ontwerp van herinrichting der pauselijke diplomatie, volgens hetwelk de H. Stoel voortaan nunciussen zou kiezen tusschen de pre laten van het land zelf, waar de nun ciatuur zich bevindt. De Momento spreekt echter het bestaan van zulk een plan tegen. Uit Rome wordt aan den Eclair ook gemeld, dat in Vatikaansche kringen het gerucht loopt der op handen zijnde benoeming van den eerw. pater Jans sens als nuncius te Brussel. Het blad voegt er echter bij dat or omtrent deze nunciatuur geen besluit genomen is. M. Leo Termote, liberaal volksver tegenwoordiger voor Brugge, heeft aan den voorzitter der Kamer zijn ontslag als volksvertegenwoordiger ingezonden. M. Termote is sedert eenigen tijd ljjdend en wonscht aan het politieke leven vaarwel to zeggen. Een liberaal congres, le Brugge ge houden, heeft hem bedankt voor de dien sten aan de partij bewezen en zond hem, bij zijn aftreden, de verzekering der diepe vereering die men hem blijft too- dragen. Hij zal in de Kamer opgevolgd wor den door den heer Albert Thooris, advo caat, zyn suppleant. IP10S>r Landbouwersbond w van het Arrondissement Aalst. Afdeeling 1. Veeverbetering BERICHT wij herinneren aan onze achtbare landbouwers dat er alle Zaterda gen in het Lokaal, Botermarkt, van 10 tot 12 uren kostelooze raadplegingen zijn over al wat hun bedrijf aangaat Senator Baron de Kerckhove d'Exaerde zetelt er alle eerste en derde Zaterdagen der maand. Elk zegge het voort 1 Namens het Bestuur A. COBBAUT, Secretaris I11 de Vereenigde Stalen van Noord Amerika, bestaat het gebruik, allejareu eenen dag te besteden om God te be danken. Het is de Voorzitter der Republiek die den Dankdag aanduidt. Voor het loopende jaar is de 28 No vember aanstaande vastgesteld bij besluit van president Roosevelt van 27 October laatst. In dat besluit zegt de Voorzitter der groote Amerikaansche republiek In het verloopen jaar zyn wij be- vryd gebleven van hongersnood, ziek- ten en oorlog. Wij leven in vrede met het overige der meDschheid. Onze natuurlijke middelen zijn ten minsto zoo groot als die van eenige i> andere natio. 0 Door alle eeuwen heen, ten allen tijde en bij alle volkeren, ging voor- spoed gepaard met gevaar, en het be- laamt ons den Gever van alle dingen te smeeken, dat wij niet vervallen tot gemakzucht en onkuischheid dat wij het begrip van onze zedelijke verant- i) woordelijkheid niet verliezen, en onze plichten jegens God en onze naaste niet vergeten. Nu, daarom, bepaal ik, Theodoor Roosevelt, president van de Vereenig- de Staten, dat Donderdag, 28 Novem- n ber, een algemeene dag van dankzeg - ging on gebed zal zijn, en ik beveel dat op dien dag, het volk zyn dago- lijksch werk zal staken, en dat het in zijne woningen of in zijne kerken, godvruchtiglijk zal te zamen komen om den Almachtige le danken over de talrijke en groote zegeningen in het verledene ontvangen, en om te bidden dat hem de sterkte gegeven worde, zoo zijn leven te schikken, dat het de voortzetting dezer zegeningen waardig blijvc in het toekomende. Ziedaar de taal van den Voorzitter van het rykste land der aarde. Wat verschil met de handelwijze in Frankrijk, waar men, over eenige da gen, uit de aanspraak van den Koning van Spanje het woord «Voorzienigheid wegcijferde om het te vervangen door het woordje Natuur. In Frankrijk maakt men het volk wijs dat God en Godsdienst een hinder paal zijn voor vooruitgang en voorspoed; in Amerika denkt men er anders over en men vaart er beter by dan in Frank rijk. PATRONAGE H. JOZEF. gegeven door de Tooneelafdeeling Langs om Beter met de medewerking der Fanfaar van de Patronage «Willen is Kunnen, OP ZONDAG 24 NOVEMBER 1907, om 4 1/2 ure. in Groote Feestzaal der Patronage, Meu eschettestraat. Voorbehoudene plaats, fr. 2,5o. Eerste plaats 2 fr. Tweede plaats 1 fr. N. B. Voorloopige vertooning op Zondag 17 November voor de Jongens der Patro nage en kostelooze uitvoering op Zondag 1 December voor de Ouders en Familie leden der kinderen die de Patronage, Zon dag of Weekschool regelmatig bijwonen. Kiezingen te Aalst. De besten dige Deputatie heeft het reclaam der liberalen tegen de geldigheid der ge meenteverkiezingen van de hand gewe zen als ongegrond. De kiezingen zijn dus goedgekeurd geworden. Nu dit was 't onvermijdelijk gevolg dat aan 't liberaal reclaam kon gegeven worden, want 't was op geene ernstige wel bepaalde feiten of daadzaken ge steund. De opsteller ervan verdient ook een vaantje Kiezing te Laeken. Zondag had eene kiezing te Laeken plaats voor een der plaatsen van werkman-gemeente raadsleden. M. P. Van den Branden, catholiek, werd gekozen met 88 stemmen tegen 62, gegeven aan M. Van den Eeckhoudt socialist. De gemeenteraad van Laeken zal op 1 Januari bestaan uit 15 catholieken en 10 liberalen. Voor 't oogenblik is de meerderheid nog liberaal. Wij vernemen, schrijft Het Handelsblad dat de aanbesteding voor het leveren van het vleesch aan de verschillende krijgsslach- terijen, gedurende de maand November, zeer voordeelig geweest is voor de schat kist. De minister van oorlog heeft zich zelf met de zaak bemoeid en het is dank aan de aanbesteding voor het leveren per dag, door hem besloten, dat de uitslag zoovele voor- deelen oplevert. Ongelukkiglijk loopen er geruchten rond, dat eene zekere maatschappij aan den minister voorstelt aan het leger voorkwar tieren der beesten te leveren, dat is le zeggen vleesch dat als hoedanigheid zeer veel te wenschen laat. In Frankrijk is zulk stelsel ook in voege gesteld geweest, maar gezien de onophoudende en menigvuldige klachten der soldaten heeft men dit onmid dellijk veranderd. Wij durven dus verhopen dat de minister van oorlog de zaak grondig onderzoeken zal vooraleer een besluit te nemen, want het is zeker dat er geen onderscheid mag bestaan tusschen de hoedanigheid van het vleesch die aan onze soldaten en degene die aan de burgers geleverd wordt. IS* Iteloaning aan den vin cl «11*. Zondag laatst heeft eene Dame eenen Oorring verloren, waarschijn lijk op de Markt of in de Lange Zoutstraat. Tot hiertoe is hij nog niet weêrgevonden. Het is een zeer oud en kostelijk juweel met fijnen brillant en schitterende diamanten. Eene schoone belooning zal gegeven wor den aan dezen die den Oorring weerbrengt, ten bureele van ons blad, of Dendermond- schen Steenweg, 18. Elk zegge het voort. ERPE. Sedert langen tijd bestond er een hevigen twist tusschen de genaam- den Victor De Smals en de gebroeders Temmerman. Verleden Zondag werd Victor De Smals op de Dorpplaats door Alfons Temmerman en Alfons Van den Bossche, dezes schoon broeder aangevallen. Een verwoed gevecht ontstond. Binst dit gevecht werd De Smals met eene troeffel- schup door Temmerman letterlijk den hoofdschedel ingeslagen, zoodanig dat de dood oogenblikkelijk was. De schup wa6 8 centimeters diep in het hoofd gedrongen. De verslagene was 23 jaar oud en de daders, welke zoo men zegt naar Frankrijk zouden gevlucht zijn, 29 en 30 jaren Het parket was reeds om 7ure ter plaats. De lijkschouwing heeft Maandag plaats gehad. Ter gelegenheid der jaarlijksche op roeping van verlofgangers werd er te Meer- beke deerlijk gevochten. Een zekere C. werd na een dier gevechten met messteken in den arm, in het hoofd en in den rug langs den publieken weg gevonden. Men vreest, hem niet in 't leven te kunnen be houden. De gendarmerie zoekt den plich- tige die gekend is op. Zondag avond om half negen riep te Borsbeeck de brandklok de bevolking ter hoeve van Karei Van Bortel, gelegen aan den Bouchoutschen sieenweg, achter het klooster. De schuur stond langs alle kanten in volle vlam. De dorpspompiers waren spoedig ter plaats alsook de beide brandspuiten van het fort III. onder 't bestuur van M. Bleirdent, adjudant. Aan blus8chen of brandvermindering viel er niet te denken, maar door de gezamen lijke onvermoeide werking gelukte men erin, het huis met den koeistal te be houden. Geheel de graanoogst met al het hooi en landbouwalem is door de vlammen ver slonden. De gebouwen en het verbrande zijn ver zekerd. Mej. Van C., dochter van eenen ellegoedhandelaar te Cureghem,heeft Zater dag drie revolverschoten gelost op haten gewezen minnaar, een genaamden G., te Lindebeek wonende. G. was gerant in een der bijhuizen van M. Van C., vader van de plichtige. Betrek kingen tusBchen den gerant en de dochter bestonden reeds zeven jaar, gedurende wel ken tijd zij samen woonden. Zij hadden reeds twee kinderen. Zes weken geleden betrapte Van C. zijnen gerant op een gesprek met eene zijner werksters en hier over gestoord, gaf hij den gerant zijn onts'ag. Daarmeê wer den ook de betrekkingen tusschen de jonge lieden opgeheven. Den Maandag van verleden week kwam G. in de woning van het meisje en nam ongemerkt een zijner kinderen meê. Zondag morgend ten half 9 u. kwam hij bij zijne minnares om te vragen de betrek kingen opnieuw aan te knoopen. Mej. Van C. nog overstelpt door het verdriet, dat het weghalen van het kind haar had veroor zaakt, meende dat hij nu ook om het andere kind kwam en een kleinen revolver uit de schuif nemend, loste zij drie schoten, waar van een hem trof. De kogel drong in den buik van G. Op het gerucht snelden de geburen toe en deze vonden G. gekwetst en mej. Van C. ten prooi aan eene vreeselijke zenuw crisis beiden ten gronde liggen. Geneesheeren en policie snelden toe en brachten het meisje naar de gevangenis en den gekwetste naar het gasthuis, waar hij des avonds stierf. Een dronkaard is te Sint-Jans-Molen- beek in eenen hoop blusschende kalk ge vallen en zoo, deerlijk verbrand, op den openbaren weg gevonden. Denkelijk zal hij het gebruik zijner oogen kwijt zijn. Zijn toestand is allergevaarlijkst. Hij was zoo dronken, dat hij zich niet kan herinneren, hoe hij in dien toestand is gekomen. Te Schaarbeek zat een koffiehuisbe- diende Jozef L., met zijne minnares in eene herberg toen plots de deur open ging en een man binnen stormde. De minnares waarschuwde den garfon en zegde hem. te vluchten doch 'twas te laat. De man snelde op Jozef L. toe, schoot hem een kogel in den arm en een in het hoofd en liep daarop naar buiten, waar hij werd aangehouden. In de ondervraging verklaar de de moordenaar dat de minnares van den getroffene zijne wtttige vrouw is. De tram- en auto-ongelukken zijn tegenwoordig te Brussel aan de orde van den dag. Vrijdag avond, ten 7 ure, stapte M. Bor- remanB, 46 jaar, handelaar, wonende Ar- toisstraat, uit een koffiehuis op de De Brouckereplaats. Hij werd door een wielrijder omgewor pen. Juist kwam van tegenovergestelde richting een tramrijtuig in bestemming voor de Noordstatie. M Borremans kon niet opstaan en de wattman deed alle po gingen om te stoppen, doch vruchteloos. Het rijtuig verpletterde M. Borremans. Een tweede ongeluk gebeurde op de Louisalaan. De gravin de Baillet-Latour, tijdelijk ver blijvende bij hare familie te Brussel, wan delde met hare gezelschapsdame over den rijweg, toen zij zag dat haar hondje op het punt was door eene automobiel overreden te worden. Zulks willende beletten, had zij hare be weging slecht berekend en zij werd nu zelf door den auto omverre geworpen. Bewusteloos opgenomen, werd zij in de automobiel, die haar omverre wierp, naar het St Pietersgasthuis gebracht, waar haar toestand zoo ernstig bevonden werd dat men haar alleen door de operatie der sche delboring denkt te kunnen redden. Doch tot die operatie heeft men, gezien het ernstige van den toestand, nog niet kunnen overgaan. Een derde ongeluk gebeurde te St-Pie- ters-Woluwe. Daar werd een njarige Ita- liaansche knaap, reizend muzikant, even eens door eene automobiel omverregeworpen en doodelijk gewond. M. Leo Van Loo, een Gentenaar, die lang in Amerika verbleef en die in Januari overleden is te Cincinatti (Ohio) had in zijn testament eene bepaling gevoegd, volgens welke aan 125 artisten, rechtsgeleerden en handelaars, in de salons van den Art Club, een banket moest worden aangeboden, be taald op zijne nalatenschap. Hij zou zoo niét in lijve, toch met zijn geest aanwezig zijn, sprak het testament. Volgens de New- York Herald heeft het feestmaal dezer dagen plaats gehad. AALTER. Stoutmoedige dief stal. Tusschen 4 en 5 ure kwam Don derdag namiddag eenen persoon aanbellen bij den geneesheer Blondeel. De meid zegde aan den man dat de dokter afwezig was, doch hij verkoos in de spreekkamer de terugkomst van den geneesheer af te wachten. De meid ging haar werk in de keuken voortdoen eensklaps hoorde zij de huisdeur toeslaan. Dc meid liep zien en zag d: n bezoeker het dorp oploopen met eenen reiszak, gestolen uit de kamer nevens de spreekplaats. Op het geroep der meid liet de dief den reiszak vallen, die niets dan gereedschap bevatte, en vluchtte weg. De knecht sprong op zijn rijwiel en reed de dief achtera doch vond hem niet terug. Vrijdag morgend vond de meid op schouw der kamer waar het valies gestol was, een briefje liggen, waarop geschrei stond .- Doe de complimenten aan Dr Blo deel, dat het de eerste maal is dat wij t- komen bezoeken, doch niet de laat maal. De policie heeft de zaak in handen. Aan de statie is eene kaart afgegei van La Louvière. Wie kan inlichting geven over den persoon die Donderdag La Louvière te Aal ter is aangekomen Donderdag avond, om 5 ure, twee zwartgemaakte kerels in de wok gedrongen van Leo Steenbeke, werkn op de wijk Katte te Zelzate. Het dochtertje, 13 jaar oud, was alk tehuis. Zij hebben het meisje in den raai harer moeder gewikkeld en in den kei gesloten. Dan zijn zij de kassen gaan oni zoeken en hebben de som van 115 fr. stolen. Geburen, die het kind hoorden om t roepen, hebben het uit den kelder geb en de ouders verwittigd. Deroovers moeten bekenden zijn, mers, 's morgends had Steenbeke 10 ontvangen van een verkocht varken en 1 som was bij de 10 fr., overschot van weekloon, weggelegd geworden. Dat alles wat de arme menschen bezaten en dieven moeten van dien verkoop geb hebben. Het arme meisje is ziek en bedleg van den doorgestanen schrik. Het is de derde maal dat deze mens bestolen worden. De policie onderzoek zaak en hoopt de misdadigers te ontdek Een mac .ien in de Terneu- vaart (Zelzate) geloopen. Eenel motief en een bagagewagen is maai morgend in de vaart geloopen. Het ongeluk is gebeurd eenige mm vóór 8 uren. De brug was opengedraaid om de fi sche stoomboot Sea Hund door te li De boot waB in het bruggat, toen de draaiers die op de brug stonden, de 1 motief zagen aanstoomen. Een dikke mist hing over de vaart, 10 de machinist niet zien kon dat de gedraaid was. De brugdraaiers begonnen te roepe te tieren gelijk bezetenen om den mac te waarschuwen dat de brug open doch het was te laat. De machien. toen zij halfwege h zonk in het slijk neer. Vóór het brug is eene streep grond aangespoeld van 5 meters breed en daarin zonk de lol tief en bleef half in het slijk, half vaart steken. Er waren vijf bedienden op den namelijk, de machinist Onghena, de i Balünckx, beiden van de standplaab D ndermonde. Op de lokomotief volgde de fout daarin bevonden zich de treinovera» Mol en een remsluiter, ook van D( monde alsook Karei Oudenaerde, spoorwegbediende, die tijdens het bi seizoen verbonden is aan de bijzo statie van de fabriek Wittouck. De machinist en de stoker zijn tot q laatste oogenblik op de machi n gebl: het is enkel wanneer zij zagen dat de in de vaart liep dat zij af de locomots sprongen zijn. Zij kwamen terecht 1 aangespoelde streek gronds. beide m hebben zich weinig bezeerd. De treinoverste De Mol, Oudenaeii de remsluiter hadden niets bemerk waren in den fourgon gebleven. Zij ondergingen eene erge 6chuddia remsluiter is licht gekwetst aan de en aan het gelaat. Alle vijf konden naar huis gaan va brugdraaier, dat gelegen is neven de bi Dr Vermeire heeft de gekwetste» zijne hulp noodig hadden verzorgd. De stoker Oudenaerde was een geschonden aan den neus. De remslui om 11 1/2 ure, over Gent naar hui Dendermonde, teruggekeerd. De mac en de stoker zijn volgens de vooraci ter plaats gebleven. De brug zeifis niet beschadigd, dc kan niet toegedraaid worden daar de motief en de fourgon het brughoofd 1* meren. De reizigers worden over de vaas bracht per boot, en aan weerskanten! brug staan de treinen gereed die de ré in de twee richtingen opnemen. Een onderzoek zal uitmaken schuld is van het ongeluk. De signalen waren toe, zoodat gee voorbij mocht. De signalen zijn zoo gemaakt dat de brug niet kan opendraaien, voorat open zijn. Het licht der signalen brandde 1 niet zegt men en er lagen geene sprii sen aan de riggels. De kwestie is of de lichten ra branden en of er springbussen aan d gels moesten liggen. Het was eenige minuten vóór 8 un de Sea Hound van de lijn Gent-Lon: het bruggat was, de trein kwam aai J den en viel. De mist was opeens zoo dik dat dt tein van de Sea Hund tusschen de b: het gesticht St-Jan Baptist bleef omdat hij bet gevaarlijk achtte va komen. Hij is daar een half uur blijven ligg Toen hij uit Zelzate vertrok was er i een weinig mist over het Kanaal. 1 De machinist echter van den trein I dat de mist zoo dik was dat hij de sig 1 niet zag.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2