Donderdag 28 November ^907 5 centiemen per nummer. 62,le Jaar 4003 I Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. Hf GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID DIEFSTAL IN T VERSCHIET. p Em deze of gene zaak vaD stoffelük I Heldin van bet kwaad KIESBEDROG. ONZE TAAL. EEN EN ANDER. DE DENDERBÖDE ilit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere vee* onder dagtee- ksoing van den volgendon dag. - De prys ervan ia tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verronden 6 frank 's Jaars, fr. 3-25 voor zes manden; fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving i digl met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- taigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel. Gewone 16 centiemenRekiamen fr. i-00Vonnissen op 3** Madttfde 60 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dljnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te weuden ten burecle van dit blad. Wij moeten terugkomen op 't gene op 'toogenblik in Frankrijk geschiedt, na melijk, do voortzetting van den gods dienstoorlog en dit in naam der vrijheid. Moeten wij herinneren dat de kloos terlingen uit Frankrijk weiden verban nen om hunne eigendommen en goede ren te kunnen roovon, dat aan de Pas toors en Onderpastoors hunne jaarwedde werd ontnomen, dat de eigendommen mi sieraden der kerken werden gestolen; Pastoors uit hunne pastorij verdreven en in zekere parochiën do kerken geslo ten? Maar hiermeê was alles nog niet ge roofd, want er bestaan in Frankrijk gelyk hier te lande, fondatiën van mis sen, jaargetijden, loven door Catholie- ken gesticht tot lafenis hunner ziel en van die hunner familieleden. Op 't oogenblik is er ter Volkska mer een wetsontwerp voorgedragenen waarover zij thans beraadslaagt, om die fondatiën ten voordoele van don Staat verbeurd te verklaren. Het lijdt geen twijfel dat wetsontwerp zal door de CombisteD gestemd worden. Die Fransche godverloochenaars en odsdiensthaters betrachten niets anders an het beslaan der Geestelijkheid lastig of onmogelijk te maken om aldus eeu stap vooruil te doen naar de volkomene vergcuzing van 't Fransche volk maar tevens naar de barbaarschheid Er valt geenszins aan te twijfelen onze Belgische liberalen en socialisten uichen toe aan 't gene zij in Frankrijk lestatigen. Zy laten het immers luid op hooren dat ze die roof wet onder alle opzichten onvoorwaardelijk goedkeuren. De groot ste reden van 't bestaan van 't blauw- rood liberalism berust immers in zijne godverloochening en zijnen godsdienst- J831, Neemt dezen weg en wat blijft er oi n°g over Enkel verschil van ziens- Nu, indien zy er de macht toekregen, 'zou niet veel tijd verloopen of zo zou- en de stappen van hunne Fransche ii ®rU)genooten volgen, i. a. w. dc gods- ïenst-oorlog zou hior weldra ook woe lden. Maar of het hier zoo gemakkelijk gaan zou lijk bij onze zuiderburen, dat is eene andere kwestie.... M. Janson, een voorname blauw-roode leider, heeft, in afwachting, eenen brief geschreven aan een Fransch dagblad, om zyne zienswijze te laten keonen over de ontworpene Fransche wet. Die blauw-roode leider houdt het als onzedelijk missen en loven te stichten tot lalenis der zielen van overledenen. En wat meer is, zegt hij. het stichten van fondatiën voor overledenen is strij dig met den geest van 't concordaat, tusschen Z. H. den Paus en Keizer Na poleon I. Wonder dat men, sedert meer dan eene eeuw, het concordaat aldus heeft begrepeu dal de fondatiën van missen voor overledenen wettig en geldig wa ren en dit op advies van uitstekende rechtsgeleerden die voor Meester Janson voorzeker den hoed niet moesten afne men. Over honderd jaren was de geest van 't concordaat, of liever, van do overeen komst beter gekend dan beden en werd de uitleg door allen aangenomen. In deze zaak, zoo beweert Mr Janson verder, kan er onmogelijk spraak zijn van godsdienstvrijheid, daar de vrijheid van godsdienst beperkt is door de prin ciepen der wereldlijke zedeleer... Moest men die zienswijze aannemen, namelijk, dat de vrijheid van godsdienst moet onderdoen voor de princiepen der wereldlijke zedeleer, dan zullen de libe ralen van allen deesem weldra de mid delen gevonden hebben om ze zoo zeer te besnoeien, dat ze, om zoo te zeggen, feitelijk zou hebben opgehouden te be staan.,. Nu dit is hoegenaamd niet te betwij felen want al de anti-calholieke organen, verhaasten zich te verklaren dat zij het met heerschap Janson eens zijn en, wij herhalen het, dit zegt ons genoeg wat ons zou te. wachten staan moesten onze gezworne liberale vijanden in Mei aanst. don zegepraal behalen. Landgenoten gedenkt het U bij de stembus, gij vooral die niet vlakaf tegen den Godsdienst zijt DOOR Eug. Leen. Maar, Paul, toch ik kan niet meer Imij onmogelijk nog eenen voet zonder 9° te verzetten... Ik zie ginder lichten M wij daar wat uitrusten konden Hij tot wien deze woorden gericht waren, leef staan, 't Was een man met breede 'houders en vermeteld uitzicht, en hoewel li j boerenkleederen droeg, kon men dade- •jk zien, dat deze hem niet pasten.Hetgeen 'en van zijn gelaat kon onderscheiden, et was grootendeels door zijn zwart hoofd- 141 en zijnen nog zwarten knevel bedekt, pleitte niet voor hem; integendeel. De '«vochtigheid stond op ieder zijner trek- te lezen, en hij antwoordde eerst •echts met eene godslastering. Het zwakke schepsel, dat zich pijnlijk Mterhem nasleepte was zijne vrouw. Zij •efde van koude, ondanks het gunstige "■getijde, en haar bleek gelaat sprak van nooeidheid en ellende. Hare kleederen schoenen waren in allerslechtsten staat, «n kind dat zij in de armen droeg ^akte haren gang nog moeilijker. 'Was een paar dat den voorbijganger II "'tter medelijden moest inboezemen Alweer klachten, sprak de man ruw, gaat me zeker verplichten, u opnieuw Wanneer de driekleurige cartelisten in de kiezingen deerlijk geklopt worden dan schreeuwen en tieren ze tegen 't kiesbedrog door hunne tegenstrevers vooral door dc calholickon gepleegd. Maar de musch in den kriekenboom roept ook dief dief II... dief het gewicht mijner vuist te doen gevoelen, opdat uw rechter oog zoo zwart weze, als het andere, luie slet. Ach, Paul, hebt gij geen ziertje mede lijden. Ik kan onmogelijk nog verder gaan, want mijne voeten bloeden en mijne armen vallen neder van de inspanning het is zoo zwaar. Laat ons, ter liefde Gods, dezen nacht hier doorbrengen wij zullen Oos tende gemakkelijk bereiken, voor de stoom boot er vertrekt Tot alle antwoord, keerde de man zich om en gaf haar in hel aangezicht eenen zwaren vuistslag. Ik heb u veiwittigd.dat ik zoo ver zou geraken, sprak hij nu hoop ik dat gij een einde aan uw gerammel zult maken. Gij waart vroeger zoo trotsch op uw schoon gezicht Kijk morgen maar eens in 'nen spiegel en ik verzeker u, dat gij er geene schoonheid meer in ontdekken zult. Voor uit, luie prij en indien gij het ongeluk nog hebt, uwen mond te openen, dan sla ik u op de plaats morsdood. De vrouw bleef een oogenblik staan, om het bloed af te wisvehen, dat uit haren neus vloeide en hernam zwijgend haren weg. Ha, het schijnt, dat wij de 6tem ver loren hebben, hernam de echtgenoot, er is niets gelijk eene kleine bloedlating om weerspannige lieden te doen luis eren... En nu een beetje gauwer, want rusten, dat zullen wij als het mij bevalt en anders niet. Het gezicht der vrouw was bleek als dat van een doode,en hare oogen hadden eenen akeligen glans, die den ellendigen vader Nu, naar 't schijnt gelijken de Ant- werpsche liberalen de musch in den kriekenboom. Immers de uitslag der gemeente- kiezing te Antwerpen is aan een gron dig onderzoek onderworpen en naar men beweert bestaat er geen twyf'el meer of er zijn waarlijk erge onregel matigheden bestatigd geworden en na melijk dat door talrijke liberale foppers op naam van overledenen en afwezigen is gestemd geworden. Wy hebben er reeds zeer beknoptelyk iets over meêgedeeld volgens La Presse van Antwerpen. Tot meerdere inlichting voor onze geachte lezers dee- len wij de vertaling meê van 't voor naamste deel van 't schrijven van hooger bedoeld blad De bedrieglijko feilen, waarop te Antwerpen gewezen wordt voor de stemming van 20 October, trekken ook de aandacht op de Wetgevende kiezing van verleden jaar. Nu, wete men dat de liberalen, die te Antwerpen, in 1900, slechts 29150 stemmen hadden bekomen en in 1902, 27559, 't zij gemiddeld 28354, er in 1907 «4601 behaalden. 'I zy 6247 meer, en 7000 meer dan in 1902. Hoe zulk over groot verschil uitleggen i Welnu deze uitlegging maakt de ronde der stad, en de eersto de besle zal ze u geven. Het zijn de overleden kiezers die, na hunne dood. de liberalen een handje komen helpen. Het zijn de tal rijke afwezigen, die by onze tegenstre vers officieuze plaatsvervangers vinden. En aldus door de toepassing van het bedrog op groote schaal, werd ons ver leden jaar den 8n zetel van volksverte genwoordiger ontroofd Voor wat betreft do kiezing van 20 October is het bedrog klaarblijkend. Er lagen in de bussen 66543 stembrie ven, 't zij op 70255 stemmen slechts 3712 ontbrekende stembrieven, wat enkel 1200 k 1500 kiezers vertegenwoordigt Welnu, wanneer men in aanmer king neemt het aanzienlijk getal over leden kiezers sedert het laatste ander half jaar, de zieke en gebrekkelyke kiezers die tehuis of in de gasthuizen verzorgd worden, de gevangenen en de opgeslotenen der bedelaarsges lichten, de honderden zeelieden, stokers, matrozen, stuurlieden en schippers, die op reis zyn, dan zal men moeten erkennen dat 12 a 1500 afwezigen op een korps van 39000 kiezers een bespottelijk en waar lijk wonderbaar getal uitmaakt H Doch de waarheid komt klaar eu volledig aan 't licht. Inderdaad, niets zal gemakkelijker zeiven schrik zouden hebben aangejaagd, indien hij ze goed bezien hadde. De nacht was nog niet ver gevorderd. Men zag in de verte lichten, die deden ver onderstellen dat de bewoners van het dorp nog niet ter ruste waren. De hemel was somber, de wind loeide treurig door de takken der hooge boomen, welke den weg bezoomden, en alles deed zien, dat een onweder nabij was. Eene doodsche stilte heerschte nu tus schen de ellendige echtgenooten. De lippen der vrouw waren op elkander geklemd, als of zij zich nooit meer moesten openen. Zij kwamen eindelijk aan den ingang van het dorp Steene, toen de kerkklok tien sla gen liet hooren. Een der herbergen was nog open en onze woestaard trad er binnen, spottend tot zijne vrouw zeggend Ik ga eenen liter bier drinken, me vrouw wacht mij aan de deur. Zij antwoordde hem niet, doch toen de man in het huis verdwenen was, sprak zij Drinkt zooveel het u lust, Paul Thu- riot, want voortaan zult gij niet meer drin ken... Ziedaar reeds twee lange jaren, dat ge mij alle mogelijke pijnigingen doet door staan, 't is tijd dat zulks een eind neme. Gij zult de rampzalige vrouw niet meer slaan, die gek genoeg is geweest, haar lot met het uwe te verbinden, ellendige schurk I Paul Thuriot trad de herberg uit, terwijl hij den mond met eene streek zijner mouw afveegde. Vooruit I riep hij op dierlijken toon, zyn, dan de nauwkeurige lyst op te maken van dc overledene kiezers, die niettemin hebben gestemd, van de afwe zigen vooral, de zeelieden, enz. En uit al die statistieken zal blyken dat nooit schandelijker en schaamte- loozer bedrog in eene kiezing werd vast gesteld He gegrondheid der bemerkingen van ,.A. Hdesse schijnt ons ontegenspre kelijk. Worden de aangehaalde cijfers echt bevonden dan slaat men voor eene kolossale kiesbedriogerij. Maar zulk kiesbedrog kan toch niet gebeuren zonder hulp of medewerking. Indien hetgeen onze Confrater meê deelt waarheid is, dan zullen wij mogen uitroepen Do liberalen zijn de grootste vervalscliers en bedriegers in kieszaken die er op de wereld te ontmoeten zijn Waar wordt onze taal gesproken op de aarde? Do Vlaamsche taal, waarin Maerlant in de 13de eeuw reeds meester stukken schreef, als het Fransch nog moest geboren worden de taal waarin Conscience over de 100, de groote Bil- derdyck over de 180 boeken geschreven hebbende taal waar Vondel, Van Ruys- broeck en zooveel anderen hunne won derwerken hebben in voortgebracht, waar wordt die taal gesproken De nederlaudsche taal wordt gespro ken in de Kaapkolonie, in Oranje- Vrijstaat en in Transvaal, anders ge zegd, in geheel Zuid-Afrika. In Nederlandsch Indië, de groote be zittingen van Holland, waar eene bevol king leeft van te minsten 30 miljoen inwoners, spreekt men Nederlandsch. In West Indië, zoo als Suriname, Guyana, en in veel andere plaatsen van Amerika, spreekt men ook veel Vlaamsch. In Chicago, de groote stad der Vereenigde Staten, zyn niet inin dan 8 Nederlandsche kerken. In Duitschland, van aan de grenzen van Holland tot aan Dantzig en Kcenigs- berg, langs dc kusten dcrBaltischo Zee, is liet Vlaamsch de sprake van zeer velen. Die taal heet daar «Nederduitsch». In het Noorden van Frankryk spreekt men ook algemeenlyk Vlaamsch. 't Is daar een oud Vlaamsch gewest. De groote boeren van die streek, zenden hunne kinderen naar België, om er Vlaamsch te leeren. Men spreekt Vlaamsch in het Vlaamsch gedeelte van België. In het Walenland begint het Vlaamsch het Fransch meer en meer te verdrin gen. Rond Luik alleen, zijn er niet min dan 80 duizend Vlamingen. Rond Char leroi, Marcinolleen daar op de streek, zijnerover de honderd duizend. Ook bestaan er reeds afdeeüngen van het Algemeen Nederla dsch Verbond in Charleroi, La Louviéiv, Doornijk, enz.; afdeelingon van het I avidsjonds te Luik, Namen en in andere Waalsche steden. Juist gelijk het Fransche volk, begint do Fransche taal van dag tol dag achter- uil te gaan. Wal verbergt ons de toe komst Binst honderd jaar valt er zoo veel voor, eu wordt somtijds alles om gekeerd. Vóór 1700, werd het Latyn gansch de wereld door geschreven. Waar is nu het Latijn Het Latyn is eene doode taal geworden. Over meer dan 2000 jaar, was het nog de beurt aan het Griekschom wereldtaal te zjjn. Waar is nu het Grieksch Onze Neder landsche taal daarentegen, wordt van dag tot dag meer gewaardeerd, meer bestudeerd, meer gesproken en meer geschreven. en stap wat gauwer om den verloren tiid in te Zij vorderden nog eemgen tijd in stilte. 't Was middernacht en de lucht was zoo zwart, dat het onmogelijk was een hand voor de oogen te zien een zwaar onweer ging losbarsten. Gevloekt zij het weder huilde de woedende man en hief de vuist naar den hemel op. 't Is tegen mij, gelijk alles. Ha domme sul, die ik geweest ben, mij met eene samenzwering te moeien, waar wij arme duivels, steeds de kastanjes uit het vuur moeten halen. Liever den dood dan dit leven van ellende... Goed daar ginder ligt cencn hooiopper daar zullen wij blij ven tot het dag zijgij gaat u op den grond neerzetten, gij, cn ik ga slapen. Doch ziende, dat zijne vrouw ook van den hooistapel wilde gebruik maken, riep hij woedend uit Den grond op, leelijke heks, en geen antwoord of ik sla u het bakkes in. Wek mij bij de eerste klaarte van den dag. Hebt gij 't gehooid Ik heb 't gehoord, siste zij tusschen de tanden. En het hoofd omdraaiende, ging zij fluisterend voort Slaap, gemeene kerel, die den naam van mensch niet waardig zijt te dragen, slaap goed, want gij zult het na dit niet meer doen in de wereld. Zoodra zij den man ingeslapen zag, stond zij op, bl ek als eene dood, verschrikkelijk als het noodlot. Zij legde het kind ter aarde Wie zal betalen Wij hebben, vraagt Hel Fondsenblad de veroordeeling gemeld, welke Vooruit te Korlryk heeft opgeloopen, wegens laster jegens de maatschappij Dekien en Cie. Vooruit moet betalen 7 maal 300 fr. schadevergoeding, is 2,100 fr.5 invoe gingen van het vonnis in andere bladen, aan 200 fr. per iulassching, is 1000 fr in bet geheel reeds 3,100 fr. Daarbij ai de kosten van liet proces. Al te zamen zal dat rond de vier duizend franks draaien. I>e kwestie is dus wie zal afdokken Het zal de werkman Coole niet zijn, die zich als schrijver van het lasterar- tikol heeft doen kennen, maar die na- tuurlyk niet in 't goud zwemt. 't Zal dus de Volksdrukkerij zyn, die, naar men zegt, door de socialistische kassen moet ondersteund worden. Do socialistische kassen worden ge» spijsd door allorhande propaganda- en strydpenningen, welke uit de zakkeu der gaaien geklopt worden. Do duizenden franks, welke do lei ders verbeurd hebben in hunnen rooden ieverom patroons vuil te maken, zullen moeten uitgezweet worden door do onnoozelen. die in het rood Evangelie de waarheid zoeken. Het stieltje der roodo lasteraars is weinig gevaarlijk 't zijn de gaaien die voor den veerbots staan 1 en keek rond haar met verwilderde oogen. Eensklaps bij de klaarte eener bliksem schicht, liep zij naar een voorwerp, dat satan zelf in haar bereik moest gebracht hebben, 't Was een puntige steenbrok. Ze hief hem met groote moeite op en hield hem boven het hoofd van den slaper, wienB hoed op den grond was gevallen en het aangezicht naar den hemel hield ge keerd. En zeggen dat ik dien beul bemind heb murmelde zij met vlammend oog, en ik alles verlaten heb om hem te huwen 1 O men vermoordt razende honden, die beter zijn dan hij 1 En deze verloeilijke woorden uitroepende, wierp zij den steen met al hare krachten op het hoofd van haren man, die eene kramp- achtigen sprong deed en eene soort van reuteling liet hooren, terwijl een heete straal bloeds uit de wonde opspoot. De misdadige week verschrikt achteruit. Alles was doodBtil rondom haar. Zij wierp den steen zoo ver weg rIs zij kon, keek eene laatste maal naar het kind dat op het gras sliep, wendde de oogen nog eens schrikkend naar het likhaams haars mans c;i verdween in de duisternis van den nacht. Het onweder woedde nog eenige uren daarna stond de zon in haren luister op en overstroomde het bebloede gelaat van Paul Thuriot met gulden stralen... Wordt vo«rtge*»t.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1