Zondag 1 December 1907 5 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Neringdoende Burgerij. STANHOPE GEZONDHEIDSLEER. Misdaden in Frankrijk. Leergang vau moes- hovenierderij. - II. Zondagrust. Ouderdoms-Pensioenen Aan de Calholieke Burgerij van Aalst. DE DENDERBODE Cit blad verschijut den Woensdag en Zaterdag van Iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. - De pry8 ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post veraomlen 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor ree maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /a igen ayn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK «UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dsn voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen *ich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 30 November I90 7 Meermaals reeds hebben wij hooren beweren dat de openbare Besturen en bijzonderlijk het Staatsbestuur zich uit- sluitelijk byna bekommeren met de verbetering van den levenstoestand der werkersstanden en zich weinig inlaten met de belangen der neringdoende Bur gerij. Aan die bewering valt er veel af te doen. Inderdaad, en 't valt niet te ont kennen, in deze laatste tijden is er vooral geieverd geworden om de mis bruiken uit te roeien die hoogst schade lijk waren voor de arbeiders in 't alge meen. Maar niet alleen is men bezorgd ge weest om den socialen toestand der werkersstanden to verbeteren, ook wer den aan de belangen der neeringdoeners gedacht. Immers tot bun voordeel wer den ook maatregelen genomen en ver beteringen ingevoerd. Nu, indien men zich meer onledig heeft gehouden met de belangen dei- werklieden dan met deze der nering doeners, dan is het omdat de hervor mingen ten voordeele der eersten tal rijker waren en eene spoedigere oplossing eischten. Verder nog omdat de arbeiders er krachtdadiger hebben naar gestreefd en er aldus de algemeene aandacht op trokken. Een der vraagstukken die voor de neringdoende Burgerij en ambachtslie den van het grootste gewicht is tot bevordering hunner belangen, is dit der vakbekwaamheid. De nyverheid om op onze dagen, in mededinging te kunnen optreden met deze der naburige landen en vooral met Duitschland moet, gelijk daar, op wei- voorbereide, vaardige, goedgeoefende werkgevers en werklieden kunnen steu nen. In vele plaatselijkheden hebben de openbare Besturen het begrepen en ook scholen gesticht, leergangen ingericht, om de werklieden, en vooral de stiel doeners, op uitstekende wijze en gron dig in hun vak te bekwamen. Het Staatsbestuur, van zynen kant, blyfl niet ten achter om door zijne aanmoedigingen, door zyne geldelijke bijdragen de uitbreiding dezer heilzame stichtingen te begunstigen en te steunen. In al de steden van eenig belang en zelfs in volkryke gemeenten zijn er scholen en leergangen ingericht waar bijna al de stielen worden aangeleerd. Hier te Aalst bestaat er ook eene nijverheid school, waar verscheidene leergangen worden gegoven, ja, waar men verschillige vakken en stielen kan aanleereu of er giph in bekwamen, maar de Amerikaansche detective. «o» 3* Vervolg. Ook dan. De satan zelf zou niets kunnen uitrichten, als de schuilhoeken van dat rooverstuig.- hem niet volkomen nauw keurig bekend waren. En enkel uit vriendschap wilt ge de eer met Vernet deelen Waarlijk, Stan- hope, ge zijt een wonderlijke vogel Doch waarom verondersteldet gij de mogelijkheid, morgen verhinderd te zijn Stanhope liet zich nu van de tafel af glijden en trok den hoed verder naar voren I Heel eenvoudig Er liggen nog zes en- dertig uren tusschen lieden en morgen avond. Geen mensch kan weten wat er in dien tiid kan gebeuren. Hebt ge nog iels voor mij Eigenlijk ja I antwoordde Morrison, den jongen man met welgevallen aan ziende. Hem beviel die rechtuite, vrijmoe dige manier.Het is wel ia waar een bagatel, maar ze moet ook morgen avond uitge voerd worden. Morgenavond Stanhope nam zijne vorig» positie op dl tafel weer in en luis- die ongelukkiglijk door een te klein ge tal leerlingen worden bijgewoond. Dit is hoogst te betreuren. Tot bevordering der handelsbetrek kingen zijn er door Vcreenigingen en Kringen leorgangeu van levende talen en handelswetenschappen ingericht wel ke ook aanmoedigingen en geldelijke ondersteuning van 't Slaatsbestuur ge nieteh van 't oogenblik dat ze op ernsti- gen voet zijn ingericht. Elke ambachtsman welke iever en aanleg bezit, kan thans over middelen beschikken om in zjjnen stiel meer kunde en ondervinding te verwerven en zich aldus in staal te stellen om eer lijk door de wereld te geraken Om de kleine nyverheid ter hulpe te komen bij den keus en 't bekostigen van werktuigen zijn er ook al voorzorg- maatregelen genomen. Het enkwest over den toestand der middelklas door 't Slaatsbestuur be volen, is geëiudigd en de Commissie heeft reeds verscheidene zittingen ge houden om de maatregelen te bestu- deeren welke door haar zullen voorge steld worden ter verdediging van de belangen der neringdoende Burgerij. Weldra zal een wetsontwerp aan de wetgevende Kamers aangeboden wor den. Onze achtbare lezers, zullen dus, hopen wy, overtuigd zijn, dat het tegen strijdig is aan de waarheid wanneer men beweert dat de belangen der nering doende Burgery, min of meer, door 't Staatsbestuur op don achtergrond worden geschoven Past op loug en keel. De winter staal weeral voor de deur. 's morgens mistig weer, 's nachts koud, gedurende den dag veranderlijk. We zyn dus «ens te meer in 't seizoen ge treden waarop men langs alle kanten de menschen hoorthoesten en bassen door de verkoudheid, die ze hier of daar opgedaan hebben. Vele menschen geven weinig aandacht aan eene valling of verkoudheid, 't Zal wel passeeren, zeg gen ze. Maar ze bedenken niet genoeg hoe eene eenvoudige verkoudheid, by slechte verzorging, kan verwikkelen of in 't kwaad smijten en aldus nood lottige gevolgen kan na zich slepen. Men weze dus op zyne hoede, om eene verkoudheid te voorkomen, en ontsnapt men er niet aan, men zorge ten minste dat ze niet, door onze eigen nalatigheid, verergere. Een blad over huishoudkunde, geeft over de zorg voor long en keel iu het koude jaargetyde, de volgende nuttige wenken, die we ook ODzen lezers ter overweging mededeelen Zooals men weet is het harden van het lichaam het beste voorbehoedmiddel tegen ziekten der ademhalingsorganen. terde opmerkzaam, toen Morrison ver volgde Het is evenwel gemakkelijk te ver eenigen de groote expeditie is bepaald op middernacht en de andere zaak speelt al om tien uren en duurt hoogstens een uui Apropos, kent ge den advokaat Thomas Flynn Van naam wel. Heeft hij wat met de zaak uit te staan. Alleen onrechtstreeks. Hij treedt op voor een cliënte. Eene dame Op Stanhope's gelaat teekende zich teleurstelling en misnoegen. Waarom heeft hij die niet naar Vernet verwezen Hij kan veel beter met vrouwen omgaan dan ik. Zijt ge nog altijd bang voor vrouwen rokken, Stanhope lachte Morrison. Ik ken uw zwak, en ik zou natuurlijk uw vriend voorgelogen hebben, als mij de keus gelaten was. Doch de advokaat verlangde volkomen uwe diensten. Buitendien, ge zijt meer geschikt om u als vrouw te kleeden dan Vernet. Hoe bedoelt ge dat vroeg Stanhope met onverholen verbazing. De zaak is deze Flynn wenscht u voor eene cliënte, eene dame van deftigen huize aan te werven. Zij heeft eene detectieve noodig en hij stelde u voor. Waarom Dat zeg ik u niet, om u niet ijdeler te maken dan gij al zijt» luidde het ichert- Daarbij zijn echter nog andere voorzich- tigheidsmaatregelcn noodig. c Vóór alles is het raadzaam om bij verblijf in de vrye lucht den mond te sluiten, opdat de koude of ijzige lucht niet direct hals en longen bereikt, liet gevaarlijkste zyn ruwe en droge Oosten en Noordenwinden. Keel- en longlijders moeten zich daar zooveel mogelijk tegen beschutten door een doek voor den mond te houden of stil op hun kamer te blijven, hoèwel het voortdurende ver- blyf iu de kamer voor zieken en gezon den zeer nadeelig is, omdat de ademha lingsorganen daardoor aangegrepen en buitengewoon verzwakt worden. Dage lijks moet men dus iu het koude jaarge tijde, bij eenigzins gunstig weer, wan delingen maken en lougengymuasliek doen. Deze gymnastiek bestaat uit diep in- en langzaam uitademen. Dit mag men zelfs in de kamer niet nalaten. Geheel verkeerd is het om met een ingedrukte borst te zitten, want bij zulk een houding kan de long slechts een zeer geringe werkzaamheid ontwikke len. Dientengevolge verslappen de pun ten der longen of andere gedeelten en treden veelvuldige ziekten op. Ter verzorging van long en keel is een goede en stofvrije kamerlucht noo dig. Het door het schoonmaken opge jaagde stof moet zorgvuldig verwijderd worden. Dit kan alleen geschieden door het openen van deuren en vensters, zoo dat er tocht ontslaat. Hieraan mogen zich echter zieken noch gezonden bloot stellen. Daar de kamerlucht voortdurend slechter wordt, is het noodzakelijk de kamer dikwijls over dag te luchten. Vooral in de slaapkamers moet voor zuivere lucht gezorgd worden. Het grootste getal misdaden van allen aard worden thans in Frankrijk door de jongelingen van beide kunne gepleegd. Wy laten hierover het woord aan Le Petit Journal n een blad dat verre is van catholiek te zyn Er zijn te veel leeggangers, te veel jonge misdadigers. Be misdadigheid der jeugd.is,in vyfjaar tyd,in Frank- ryk bijna verdriedubbeld,. Onder de daders der bloedige mis- daden,die nu zoo talrijk worden,vindt i) men van langs om meer jonge per- sonen, van 15 tot 20 jaar. In 1850, waren er in Frankrijk 13,000 misdadige kinderen. In 19o6, waren er over de 30 duizend Nooit waren veel misdadigers zoo i jong als heden ten dage. En alsof meu met liet gezond verstand den spot wil- de dryven, het is juist du dat mee aan de opvoeding alle zedelijke be- krachtiging heelt ontnomen, dat men a erop uit is om de straffen te verzach- sende antwoord. De advokaat is een oude vriend van mij ik kon hem dus zijn ver zoek niet afslaan. Morgen avond stipt om io uren verlangt hij u dus in vrouwelijk ma8kerade-costuum bij zich te zien Gij zult als zijne tchtgenoote een aristocratisch balmasqué met hem bezoeken. Ei, de geschiedenis begint er pikant te worden. Op het bal treft gij uw cliënte, aan wie Flynn u zal voorstellen. Ter voorko ming van vergissingen zou hij echter gaar ne weten welk costuum ge kiest. Hm als ik mevrouw Flynn moet voorstellen, mocht ge wel een weinig haar persoon beschrijven. Zij is boven middelmatige grootte. Mijnheer Flynn dacht dat het best zou gaan met veel drapeering. Mei veel drapeering herhaalde Stan hope. O, dan weet ik raad. Verleden win ter, toen ik met Vernet in Europa was, bezochten wij te Weenen een balmasqué, waar ik verscheen als godin der vrijheid. Ik heb het coBtuum meê naar huis gebracht. Alleen Vernet weet ervan. Mij dunkt dat ik het nu kan gebruiken. Des te beter 1 knikte Morrison tevre den. Dat is dus in orde. Maar zullen ze mij werkelijk niet langer dan n uren opgehouden Zeker niet. Gij hebt slechts de inlich tingen der dame in ontvangst te nemen en kunt dan aanstonds het huis verlaten. ten, dat men alle vreeze voor gezag i. en gerecht doet afleggen Men heeft in Frankrijk ook veel verwacht van het verplichtend onder- wijs, als middel om de misdaad onder n de jeugd tegen te houden. De openbare school heeft de jeugd niet kunnen verbeteren,en de ondeugd i) ontwikkelt op schrikbarende wijze. Wij hebben nu de dry de misdaad, het verval van zeden, de ontvolking. Ziet daar dus, vernietigd en in rook n vergaan, de schoone droomen en de n weldoende ontwerpen der vrijden- kers, die de uitzinnigheid begingen van beternis en heil te zoeken door te ontchristenen Dat is nu gezegd door een onzijdig blad. Een catholiek blad zou hel niet beier zeggen Alleenlijk, wij, eatholieken, wij zou den alzoo rond den pot niet draaien. Wij zouden zcggen,effenaf en vierkant weg: De school zonder God, het zedeloos i) tooneel, do slechte drukpers, geheel de francnia^onsche werking, zij maken dat in Frankrijk de misdaad woekert, de zedeloosheid toe- i) neemt, de veiligheid verhuist, de natie verkwijnt. Ondertusschen moet de Franscbe havenstad Marseille onder eene bijzon dere wet en eene verdubbelde policie geplaatst worden, omd.it het er voor de vreedzame lieden niet meer veilig en leefbaar is. Ondertusschen is hel bij avondon en over nacht niet meer veilig in do stra ten van Parijs, en dat niet alleen in de afgelegene buitewijken, maar tot in het midden der stad en op de groote boule vards. Ondertusschen vragen de jury's van de Seine en van andere Assisenhoven, dal men, ten minsten in dezen tijd, toch do doodstraf niet zou afschaffen. De meststoffen in moesteelt. In ons eerste artikel zegden wy dat het stalmest, waarnevens de beir en de composten mogen gesteld worden, on tegensprekelijk, ook in moesteelt, als de eerste der meststof mag aanzien wor den, Wij voegden er by dat het voor naamste, het goedkoopste, liet rijkste on veeltijds het doeltreffendste der stik- stofmesten het ammoniaksulfaat is, al hoewel wij nochtans de goede uitwerk selen van 't sodanitraat niet miskennen; dat de bijzonderste fosfaatmesten het superfosfaat en de jjzerslakken zyn, dat onder de aanbevelenswaardigste potasch- mesten, do zwavelzure potasch-magnc sia, de chloor- en de zwavelzure potasch mogen gerekend worden. Het stalmest is gewoonlyk beter koop Nu, ik hoop dat ik er heelhuids af kom, zegde Stanhope schertsend, weer van de tafel glijdend. Eerlijk gezegd, ik heb liever te doen met de geesten der onderwereld dan met een vrouwspersoon. Morrison spotte nog een beetje over zijn vrouwenvrees, wenschte hem goed succes en maande hem aan, zich vooral zorg vuldig te vermommen. Thuis gekomen, haalde Stanhope uit de diepten van een oud koffer het costuum der vrijheidsgodin voor het licht, niet vermoe dend, dat die wit en roode draperieën het noodlot van haar drager in zich borgen. Verder maakte hij zorgvuldig alle toebereid sel! n voor den volgenden avond. Hij had het hiermee zoo druk, dat hij nauwelijks dacht aan Vernet, die intusschen zijne Btappen had gericht naar het Burton- plein. Het was een huis als een paleis, dat hij hier betrad. De bediende geleidde hem door een honge, met zeldzame jachttropheeën versierde hal naar de studeerkamer van den heer des huizes, waar hij den bezoeker verzocht, te wachten, tot hij het kaartje had afgegeven. Met ongeveinsde bewondering zag Ver net rond in de prachtige kamer welke een Cresus had kunnen bevredigen. De meu bels waren overtrokken met olijfkleurig en kersrood damastzware portières verbor gen vensters en deuren op den grond lag een echt Smymasch tapijt en boeken- dan de scheikundige meststoffen, het verbeterl dc scheikundige en natuur kundige eigenschappen van den grond, verrijkt deze aan humus en kan op zyn eigen meer winsten afwerpen dan de kunstvetten. Het bevat gemiddeld 3 tot 5 0/00 stikstof, 2 tot 3 0/00 fosfoorzuur, 4 tot 0 0,00 potasch en 5 tot 7 0/00 kalk. De beir is vooral ryk aan opneembare stikstof en potasch, maar arm aan fos foorzuur en kalk. Do composten bezitten nagenoeg de zelfde eigenschappen als het stalmest hunne samenstelling kan moeilijk op eene algemeene wyze bepaald worden en hangt af van de samenstelling der stoffen waaruit zij ontslonden. Het ammoniaksulfaat bevat van 20 tot 21 O/Oammoniakale stikstof welke traps gewijs tot salpeterzuur omgezet wordt, vorm onder wolken het door de planten opgenomen wordt. Oordeelkundig aan gewend, stelt het niet aan verlies bloot en onderhoudt langer de vruchtbaarheid des bodems dan het medestikstofmest het sodanitraat. Het raag in overdaad aan gewend worden, alhoewel dit niet aan bevelenswaardig is. Het sodanilraal doseert 15,5 0/0 nitri- sche stikstof deze is rechtstreeks op neembaar door de plant, doch staat aan verlies door uitlooging naar de onder lagen bloot, wanneer liet in overdaad gebruikt wordt of eene overvloedige regen na zyne aanwending volgt. Het slakkenmeel bevat van 15 tot 22 0/0 fosfoorzuur en van 40 tot 45 0/0 vrije kalk. Zijne oplosbaarheid hangt af van zijoe fijnheid, 't Is eene allcraan- bevelenswaardigste meststof, vooral in zuren grond. Het superfosfaat heeft een gehalte van 12 tot 18 0/0 fosfoorzuur, grootendeels rechtstreeks oplosbaar in water, 't Is het fosfaatmest bij uitmuntendheid wan neer eene rechtstreeksche werking be oogd wordt. De zwavelzure potasch magnesia houdt 25 0/0 watervrije potasch in, en 110/0 zuivere magnesia. Deze meststof past voornamelijk op zandgronden, op ge kalkte leemgronden, evenals op mago- ren, dorren cn schilfergrond. De chloor- en de zwavelzure potasch bevatten elk 50 0/0 zuivere potasch. De eerste dezer meststoffen past voorname lijk op witloofwortels, aspergiën, erw ten en boonen, enz., tcrwyl de zwavel zure potasch het potaschmost bij uit muutendheid is op aardappelen en al de groenten van weeken bouw, zooals de latouwen. de porei, dc tomaten, do aard- bezieën, enz., evenals voor eene laagtij- dige aanwending van potasch. (Verboden nadruk). Jan. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 1 December 1907, M. Bonner, Bisschop straat. kasicn bevatten een keurige bibliotheek en de kostbare antiquiteiten en statuetten in marmer en brons moesten eiken kanner ver mkken. Terwijl Vernet bezig w.as met bewon deren, kwam een zwarte knecht, die inde eene hand een pakje droeg, gewikkeld in zwarte zijde, in de andere een zilveren blad waarop eenen brief lag. Zijt gij M Vernet? vroeg de neger heel onderdanig. Dan is deze brief voor u. Ilalf verrast, half geërgerd door het feit, dat zijn cliënt in plaats van persoonlijk, schriftelijk met hem onderhandelde, opende hij den brief en las Geachte Heer, Mijne zaak is van zoo delicaten aard, dat het mij geraden voorkomt, onze iden titeit voorloopig althans geheim te doen blijven Heden kan ik u alleen meê- deelen dat uw nasporingen de eer van een vlekkeloozen naam en de reputatatie eener vrouw betreffen. Kom morgenavond hier in de verkleeding die ik u zal sturen. Ingesloten kaart ver schaft u ongehinderd toegang. Mijn be diende zal u den domino laten zien, waar aan gij mij kunt herkennen. Ik geef u morgen de noodige instructie en wijs de personen, voor wie ik uw bijzondere belang- Bestuur der Stad Aalst. De Werklieden of Oud-Werklieden, ge boren in 1842 of vroeger die vermeenen recht te hebben lot het Ouderdoms-Pen sioen, worden verwittigd, dat, hunne aan vragen zu len aanvaard worden ten Bureele der Werkbeurs, van 9 tot 11 uren 's voor- middags, te rekenen van Maandag a December 1907 tot 3r inbegrepen. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aanvragen meer kunnen aangenomen wor den. De Bugemeester, De Secretaris, M.-L. Ghebrabrdts. Oscar Rbyntems. Kortelings zult gij opgeroepen worden voor het stichten van een Nerings- en Bar- gersbond. Deze wordt niet gesticht met gevoelens van haat en 1 KOLEIRE gelijk of de liberalen er eene gesticht hebben, maar enkel voor het bevorderen van alles wst kan strekken tot den bloei van Nering, Handel en Nijverheid, tot het verbeteren van den 6toffelijken toestand van den neringdoenden Burger en het versterken van de banden van genegenheid en behulp zaamheid onder de verschillige standen der Maatschappij De rijke zoowel als de werkersstanden hebben voordeel bij het behoud des midden stands, de Burgerij. Iedere werkman kan eens burger worden, 't is te zeggen, zijn eigen baas en meester door het behoud der neringdoende burgerij. Het is een ladder waarmee de werkman zich in de samenleving kan verheffen. De rijken hebben ook alle voordeel bij het behoud der kleine Burgerij. De Burgerij is de dijk die alle onwen- telingsgevoelen tegenhoudt en zij is de stand met de nog deltige voorvaderlijke, ongeschondens Godsdienstige zeden. Wee u, Rijken, indien de Kleine Burgerij valt. Wij verwachten van de Rijke Damen bijzonderlijk veel. Dat ze het ongelukkige vooroordeel uit hun hoofd steken dat in vreemde steden alles beter en goedkooper is... En is er soms een artikel waarin Ge niet genoeg keus vindt naar uw gedacht, welnu vraagt stalen aan de Neringdoenden der stad en zij zullen u in overvloed bezorgd worden. Zegt niet men vindt niets in de stad... het is nog al dikwijls dat ge niet eens gaat zien. Wij rekenen stellig op alle medehulp van de welwillende Rijke Catho- lieke Standen. Wij zullen kloppen tot we verkrijgen. Gij, Vrienden Neringdoeners, wij rekenen ook op een groote opkomst van uwentwege. Er is hier kwestie van onze belangen, het bestaan van vrouw en kinderen, het be vechten der vreemde concurentie. Geen haat, noch onchristelijke werking tegen gelijk wie. Het verdedigen onzer belangen en andera niet. Wij rekenen op uw aller ondersteuning. Het voorloopig Comiteit. (Medegedeeld). stelling wil vragen. Ik verzoek u, dezen briefin tegenwoordigheid van den knecht te verbranden. A. B. Een poosje blikte Vernet peinzend op het zonderlinge schrijven toen beval hij den neger, hem een stekje te geven, en hij liet, voor de schouw staande, den brief in vlammen opgaan. De kleurling opende nu het zijde pakje, waaruit een zwarte met roode strepen afge zette domino te voorschijn kwam. Vernet beschouwde het kleedingstuk nauwkeurig, van alle kanten. Hij sprak toen op hoogen toon Zeg uw meester, dat ik de orders zal opvolgen. Met onderdanige, kruipende beleefdheid geleidde de neger hem tot aan de huis deur, waarnaast Vemet een blanke, ko peren plaat opmerkte mat den naam A. Burton. Ei dacht hij A. Burton, dat ia dus mijn lastgever. De eigenaar van dit paleis begeert mijn diensten hij wil enkel met een Gentleman te doen hebben en onderhandelt met hem door een kleurling. Wacht maar, trotsche meneer Eenmaal zult ge misschien geen domino in mijn tegenwoordigheid dragen en geen knecht sturen, om met Hugh Vemet te onderhan delen. (Wordt voortgesct.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1