IT 0 Zondag 8 December 1907 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 4006. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verkiezing van een toegevoegd Gemeenteraadslid, Over krijgslasten. Leergang van Moeshovenierderij. Zondagrust. Ook eene verklaring Wii of STANHOPE gij DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaara, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUK aUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*. bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, T December 1907 IT AI) VAM AALSX. (nijverheidsboofd) DEN 16 DECEMBER 1907. NAEYER SOCIALIST Meermaals hebben wij in de liberale organen artikels aangetroffen, die ons onbetwistbaar bewijzen dat de liberale politiekers hunne vroegere taktiek had den gewijzigd en zich beieverden om de krijgsuitgaven door de catholieke meer derheid gestemd, af te keuren. Die handelwijze brengt hun geraak bij, daar zij aldus om zoo te zeggen zekere vrijheid verkrijgen om de krijgs uitgaven te hekelen die eertijds door de liberale meerderheid werden gestemd. Overigens de meerderheid der libe rale kamerleden keurt de begrooting van oorlog goed niettegenstaande het een aantal uitgaven beveelt die door zekere liberale duiveljagers worden af gekeurd. Wat meer is, de liberale kamer leden welke weigeren de begrooting van oorlog goed te keuren of die zich by de stemming onthouden, zijn niet gedreven aldus te handelen, omdat er uitgaven in voorkomen die ze af keuren, maar wel omdat de hervormin gen niet worden voorgesteld die ze voorstaan. Immers de hervormingen die ze wenschen zyn van zulkeu aard dat hunne invoering als onvermijdelijk gevolg de verzwaring der krijgsuit gaven, dus der krijgslasten, zou na zich slepen. Nemen wij bij voorbeeld den alge- meenen persoonlijken dienstplicht het Alle man soldaat. Wat zou het gevolg wezen? Wel dat de krijgsuitgaven meer dan de helft zouden verdubbelen en dit zelfs wanneer het Alle man soldaat door eene verkorting vau den diensttijd zou verzacht worden... De houding der liberalen in zake van krijgslasten is dubbelzinnig. Wanneer zij de krijgsuitgaven als overdreven uitkrijten wachten zij zich wel te verklaren of zelfs te laten ver moeden, dat moesten zij, 't bewind in handen verkrijgen, zij ze zouden ver minderen. Zij zijn overtuigd dat vermindering onmogelijk is en zwijgen er dus over lijk versmoord. Maar dit belet toch niet dat wij aan de liberale beknibbelaars vragen of ze de krijgsuitgaven zouden afschaffen of verminderen die ze soms zoo driftig hebben gewraakt.... Voorzeker zou het toch de vergelding aan de milicianen niet zijn die ze zouden verminderen of afschaffen en waar ze ook vijandig aan zijn. Die afschaffing zou de begrooting met 15 miljoen verminderen, maar dat zou den de liberalen niet durven wagen.... Ze weten te wel dat die vergelding door de catholieken gestemd, aan de volks klas, de kleine landbouwers en burgers te goede komt en er aanraken zou eene algemeene opschudding van ontevre denheid verwekken die onbetwistbaar het liberaal ministerie zou doen schip breuk lijden.... Wat bet Alleman soldaat betreft zou er wel een liberaal orgaan of rede naar durven loochenen dat die hervor ming, de militaire lasten in geldelijke uitgaven zou verdubbelen en boven dien België aan eene uitgestrekte kazern gelijken Onze liberalen hebben dus meer dan roden om hunne beknibbelingen der krijgsuitgaven te staken. Maar wat wil men,ze zullen hunne taktiek voortzetten en aldus andermaal bewijzen dat ze volksbedriegers zijn by wien alle recht zinnigheid, alle politieke eergevoel is te loor gegaan in. Aanwending der meststoffen in moesteelt. Het stalmest wordt voornamelijk voor en gedurende den winter aangewend, alsmede op niet kroppende bladplanten. Het wordt ceu vyflienlal, hoogstens een twintigtal centimeters diep onderge werkt, anders, stelt bet aan verlies door uitloogiug bloot. Aan de oppervlakte des bodems gelaten, stelt hel uog aan verlies bloot door vervluchtiging van ammoniak.Hoe meer geteerd,hoe krach tiger zyue werking wezen zal. Gedu rende den zomer, kan het stalmest nog voordeelig aangewend worden ter be dekking van den grond, en hem aldus te verhoeden uit te drogeu de voedende bestanddeelendoor het regenwater uil- geloogd gaan niet verloren, maar worden trapsgewys door de planten aan- Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 8 December 1907, M. Ghysselinckx, Molenstraat. De composten worden gewoonlyk aan de oppervlakte uitgestrooid en zyn vooral tot de teelt der vroegste groenten en ter bedekkingen dienstig. De beer is de doelmatigste der natuur lijke meststoffen gedurende de groole droogten van den zomer, gedurende welke men er geen te groot gebruik van maken kan. Alleen, kan hy reeds tot de sctiitterendste uitslagen leiden. Deze spruiten niet alleen voort uit de voe dende bestanndeelen welke er in op gelost zyn, maar nog uit zijn water dat de voedende stollen van don grond op lost,welke ten gevolge der aanhoudende uroogteu werkeloos geworden waren. Hieruit vloeit dat zelfs het \vater alleen reeds in den zomer goede uitslagen le veren kan. Beplanten mogen bijgevolg gedurende dit tijdstip hieraan geen ge- urek hebben bet dient om den beer uit te lengen welken zuiver gebruikt, te sterk zoude kuuuen zijn en de teedere weefsels verbranden. Water waarin men voorafgaandelijk een greepje ammo- niaksullaat, sodanitraat en zelfs mine rale zouten zoude hebben laten oplossen, kan volkomen uit gelengden beer ver vangen, kwame men er gebrek aau te hebben. Het ammoniaksulfaat wordt ten allen tijde gebruikt, op vroege aardappelen, latouwen, scborseueeren, enz. zoowel als voor de eerste zaaiingen en plantin gen bel stelt aau geene verliezen door tytloogiug bloot,en vergenoegt zich met weinig warmte ter salpeterzuurgistiug. Gedurende den zomer geschiedt deze salpeterzuurgistiug in al hare hevig heid wanneer haar de medowerkiug van het water niet ontbreekt. Het sodanitraat wordt bij verdeelde hoeveelheden gebruikt op de groenten vau het tweede seizoen en gedurende den zomer. Daar hel zeer waterzuchtig is, biedt zijne bewaring sommige be zwaren welke gemakkelijk kunnen vermeden worden door den voorkeur aan het ammoniaksulfaat te geven. Om tot zijn volle uitwerksel te komen moet het ammoniaksulfaat altijd mins tens lichtelijk ingedekt worden het sodanitraat wordt als dekmest gebruikt. Het slakkenmee! is naar onze meening het voornaamste fosfaatmest in groen- tenteelt. Inderdaad, ten gevolge den overdaad van stikstofmesten gemeenlijk aangewend, verzuurt de grond meest- iijds, en schaadt bijgevolg aan hare vruchtbaarheid. Slechts in gezonden grond, ten einde eene onmiddelijke wer king te bekomen,worden zij door super fosfaat vervangen. Slak wordt meest vóór en gedurende den winter gebruikt, of vroeg in de lente. Beide meststoffen moeten goed ondergewerkt en diep met de bouwlaag vermengeld worden. De zwavelzure potasch magnesia,even als de chloorpotasch, passen vooral voor de herfst- en winterbemestingen.ter be reiding van den grond vóór en binst den winter, evenals voor de eerste lentebe mestingen. De zwavelzure potasch past meer bepaaldelijk voor de late lente- en de zomerbemestingen, ter rechtstreek- sche werking, alsmede op weekfijne groenten. Vóór den winter gebruikt, inzouder op zandige gronden, mag de potasch nog uitzonderlijk onder vorm van een ruw zout toegediend worden, 't zy bij voorbeeld onder vorm van kainiet. Al deze zouten moeten onder gewerkt en innig met de bouwlaag ver- meugeld worden, tenzij misschien de zwavelzure potasch, welker oppervlak kige aanwending nog winstgevend we zen kan evenwel zal het altijd nuttig wezen na hare aanwending duchtig te braken of te ryven. Vergeten wij ook de kalk niet,welke, in de lente op winterlabeur aangewend, de opname der andere voedende bestand deelen regelt, de zuurheid des gronds verontzijdigt,de salpeterzuurgisting vau bet ammoniaksulfaat begunstigt alsook de opname der potaschzouten, een onein dig getal smetkiemen doodt, enz. (Verboden nadruk). JAN. Lanclbouwepsbond van Ijet Arrondissement ^alst. Atdehling KIEKENKWEEK. Op alle takken van den landbouw heeft men reeds een oplettend oog gesiegen om zooveel mogelijk onze landbouwerB ter hulp te komen in de lastige tijden. Men heeft ons peerdenras verbeterd, veekweeksyndicaten zijn tot stand geko men, geiten en hondenbonden ziet men overal verschijnen, enz. enz. Maar wat men nog immer uit het oog verloren heeft zijn de onlangs tot staud gekomen kieken bonden. Nochtans, zij moeten meer en meer groeien en bloeien want het nut er van is onbetwistbaar. Wandel eens op den hof van Koben of Pier, wat krapoel van hoenders, bastaards zonder einde van alle soorten en kleuren, vemepelingen, kromme ruggen met manke beenen, oude afgeleefde hennen, wiens beste werk graan eten is hoenders met slepende vleugels en ziek voorkomen als zoovele schuilplaatsen van microben dit alles ziet men. Kom, gaan wij eens zien naar 't kieken kot Welke rampzalige verblijfplaats Lucht kan er niet binnen op den grond liggen de uitwerpsels, misschien wel van verscheidene maanden en verspreiden er d'ongezondste geuren. En in zulk midden brengen de hoenders het meeste deel huns levens door Is het dan te verwonderen dat men daar gedurig zieke hennen heeft en men de eiers niet dikwijls moet gaan rapen Hewel dit alles kan, moet en zal ver anderen Hoe dat Door de kiekenbon den Ja, daar immers zal men door het storten eener kleine bijdrage geleerd wor den welke de beste rassen der Btreek zijn en hoe men ze kan kennen wanneer men voordeeligst de jonge kiekens kweekt. Hoe lang men de hennen mag houden en hoe men weten kan hoe oud zij zijn. Ook zal er daar gesproken worden over de verschil lende ziekten, hunne oorzaken, kenteekens en geneesmiddelen. Daarbij zal men niet nalaten een woordje te zeggen over het inrichten van het kiekenkot, zijn onder houd en het voedsel der dieren. Kortom, over alles wat de kiekens aanbelangen zal men kennis opdoen. Ziedaar, wat men door de kiekenbonden beoogt. Dus, iedereen die de belangen van het neerhof ter herte neemt, zal zich met genoegen aansluiten bij de Kiekenbonden. Vele kleintjes maken een groot. Iwein. Wie zulke bonden zou willen inrichten gelieve zich te wenden tot het Secretariaat Het Verbond der Hoendermaatschappijen van het Arrondissement Aalst,» Esplanade, nr 7, Aalst. Voorheen en thans. Een Engelsch blad kondigt eenige cyfers af welke stof geven tot nadenken, wanneer men peinst aan de fabelachtige sommen welke thans gegeven worden voor de werken der oude meesters. Micbaël Angelo ontving gedurende al den tijd dat hij aau zyn Oevecht van Pizza werkte, 200 fr. per maand, de jonge Leonard da Vinci, die hem als helper ter zyde stond, kreeg de zelfde som. De Christus in den Hof van Oliveten, van Corrège, werd aan den schilder 50 fr. betaald en La Carrache ontving ontving 40 fr. voor zijne Verrijzenis. Albrecht Dürer werd in het algemeen in natura betaald een zak bloem, een paar schoenen of eeuig ander voorwerp van dagelijks gebruik waren ruim schoots voldoende. Rembrandt ontving 2.500 fr. voor zyue Nachtronde en Velasquez werkte voor het Spaansche gouvernement eu moest zich te vrede stellen met 715 fr. per schilderij. de Amerikaansche detective. «o» 4* Vervolg. In een nauw'straatje van een der armste stadswijken stond een leelijk gebouw van twee verdiepingen, 't Verkeerde in vreese- lijk verwaarloosde staatde muren zwart en verbrokkeld, het dak op enkele plaatsen gebroken, de vensterruiten deels stuk, deels door planken vervangen. In zeldzaam contrast met de omgeving was de huisdeur, uit stevig eikenhout vervaardigd en met ijzer beslagen. De deur was betrekkelijk nieuw, evenals de vensters gelijkvloerszij waren ter halver hoogte door blinden ge dekt, zoodat men noch van buiten naar binnen, noch van binnen naar buiten kon zien. Betrad men door de voordeur het huis, dan kwam men in een kaal, ongezellig ver trek, dat geen ander meubelen had dan ten verroeBte kachel, een paar wrakke rieten stoelen, een gewone houten tafel, een rek met flesschen aan den muur en een versle ten stuk tapijt op den vloer. Naast eene kleine deur, welke naar de Blechts door ratten en muizen bewoonde hovenvertrek- ken leidde, waren verecheidenc buodoli lompen op elkaar gestapeld; daarbij stond een kist met oud ijzer en verderen ïommel. Op een gehavende stroomatras zat een man met atkeerwekkend uiterlijk. Hij was klein en mager, mei smalle, afzakkende schouders en rimpeiig gezicht en rood, sterk met grijs bespnnkeld haar en baard. De waterige, half dichtgeknepen oogen hadden een loerenden blik, en om de dunne lippen speelde een cynisch lachje. Zijn kleeüing waB armoedig en vuil, zijn uiterlijk half verwilderd, zoodat men hem had kunnen houden voor een verwaarloosden bedelaar of erger nog. Een geruwch deed hem verschrikt over eind rijzen. Langzaam stond hy op, sloop naar de deur, trok een houten knoest er uit en zag door de opening. Daarop schoof hij vioekend een grendel terug. De vrouwenfiguur, welke nu over den drempel trad, was zijn waardige weerga, wat grooter en steviger gebouwd, maar even leelijk, even afstootend en vuil. De oogen loerden zoo mogelijk nog listiger en het gezicht toonde daarbij groote onbe schaamdheid en vastberadenheid. Zoo, zijt gij het? bromde de oude man. Waarom k^mt ge zoo vroeg terug En met leege handen, wed ik. De vrouw trok minachtend de schouders op, ging zitten op een stoel en zegde barsch Gij zijt een oude gek 1 Poter Lenz, zoo heotte de man, liet die vleiende uitspraak van zijn dierbare weder helft onopgemerkt; eerst toen hij de deur goed gegoten had, vroeg hij, wijzend op een verkreukeld blad papier, dat zijn vrouw uit den zak haalde Wat hebt ge daar Wacht maar luidde 't barsche ant woord. Gij zult wel zien, dat ik niet met leege handen kom. Een angstige uitdrukking vlcog over het gelaat van den ouden man. Ge wilt toch niet zeggen, dat... stot terde hij langzaam. Och, maak geen praatjes! Luister liever. Nancy en ik hadden onze zakken bijna vol, toen ik dit blad vond. Het is het morgenblad van vandaag. Verder 1 Maak het wat kort. - Heb maar geduld Ge zult het vroeg genoeg vernemen. Het is het blad van mor gen, zeg ik u en ge weet dat ik altijd graag de gazet lees als ik die te pakken krijgen kan. En Ik zag er dus in, en raad eens wat ik gevonden heb Zij wees met den mageren vinger op een advertentie, welke luidde Inlichtingen verzocht omtrent een zeke ren Arthur Pearson, die 20 jaren geleden de goudmijnen in het Westen verliet, als mede omtrent het aan zijn hoede toever trouwde kind, Lea Durham. Onkosten worden vergoed Meedcclingen te sturen aan C. E. Means, advocaat te Melbourne, Australië. Lenz, die de gazet in de handen geno men had, liet haar verschrikt op den grond vallen. De vrouw echter raapte het blad spoedig weer op en Btak het in haren zak. Mijn God I prevelde de oude, wien de zweetdroppelen op het voorhoofd kwamen mijn God 1 nu komt het Wat komt er lafaard Alles! Als het ontdekt wordt, zijn wij verloren. Verloren De vrouw lachte spottend. Dat kan alleen zoo'n idioot zeggen als gijl Let eens op inijn woorden. Nemen wij het ergste geval aan dat hij ontdekt werd! Hoe lang heeft een brief werk naar Australië, en hoelang duurt de reis van daar naar hier Ik weet het niet, antwoordde Lenz zeer bangelijk. Nu, altijd genoeg voor ons om er tus- schen uit te komen, meende de vrouw. Ik zou anders niet weten wie op de aankondi ging inlichtingen kon geven. Lenz bracht een onverstaanbaar geluid uit om te kennen te geven, dat hij het niet met haar eens was. Zij zeker niet, vervolgde de vrouw want al had zij de advertentie, ze zou er toch niets van begrijpen. Neen, dat zeker niet. Arthur Pearson... God 1 zwijg er toch over 1 riep Lenz sidderend. Arthur Pearson, hernam de vrouw onbarmhartig, heeft sedert twintig jaren niets van zich laten hooren. Walther Parks kwam, ondanks al zijn gebluf, niet weer uit Engeland over. Menard is dood en Joe Black in Californië verdwenen. De rest zal wel naar alle hemelstreken verspreid zijn in elk geval is geen van allen hier, behalve de Krutzers. Zeg, wat ge wilt, mompelde Lenz; ik voel mij nergens meer veilig. Larifari 1 Dat meent ge nu. Maar ais ge met de dollars in uwen zak kunt ram melen, denkt ge aan geen gevaar. Er komt geen geld meer, klaagde de oude. '1 Hare is al lang op. BahHaar man heeft een volle beurs Maar hoe komen wij er aan De vrouw knipte met de oogen. O, gemakkelijk genoeg Ik zou wel een middel weten, half zooveel, moeite en dubbel zooveel geld. Dubbel zooveel geld? herhaalde Lenz. Hoe wilt ge dat leveren, Sibylle Op eene volmaakte eerlijke manier. Ik zou het ditmaal als belooning krij gen. Zij hurkte naast haar man op den stroo- zak en sprak Bnei fluisterend tot hem. Hij luisterde eerst twijfelend, dan meer cn meer overtuigd en staarde haar eindelijk bewon derend aan. Zeer slim 1 zei hij, toen ze geëindigd had, zeer slim 1 Ik zal echter blij zijn ala «Wij gaan ophouden 't Is nu -ge noeg Nu weet gij wat wij kunnen Nuzietgy.dat wy meester zyn in 'tvak, wanneer er kwestie is, iemand te be smeuren en te bevuilen En past op Gaat ge nog open, dan herbeginnen wy en voor goed. En dan zult ge weenen en knarsetanden Zoo spreken de liberale schryvelaars. I3 uwe razernij misschien aaD 't koe len, of in de modderpot leeggespuit In alle geval, wij stellen u een vraagsken, waarop het hoogst, belangrijk zou wezen een onpartijdig antwoord te krijgen. Wat verstaat gij door personnali- teiten Wij hebben aan de Aalstersche bevol king uwe gebuisde candidaten doen kennen, hun gedrag, hunnen handel en wandel, al wat de kiezers eenigzins kon inlichten over de persoonlijke waardo van degenen die zich aanstelden, om onze catholieke Raadsbeeron uit het stadhuis te jagen. Zijn dat, volgens u, personnaliteiten Zoo ja, maakt u dan gereed, want wij zullen ze nog bedrijven. Alle vijanden van ons Geloof zullen wij bestrijden, totdat ze voor eeuwig verdoken blijven. Of is liet misschien eene personnaliteit iemand beleefd of vriendelijk le zeggen Kameraad, ge zijt 11e leepemaf;ge zijt met 't onderste gedeelte van uwen rug in de boter gevallen Die een weinig verstand beert zal met zoo een verwyt hartelijk lachen en zich wel wachten daarom boos te worden. Maar in het privaat leven dringen van lieden, die, bij de laatste kinzing, noch op de lijst stonden der catholieken, noch voor hen opentlijk werkten, hun de schuld doen dragen van hetgeen een hunner kozijns of nichten ooit verrichtte en dat, omdat zy naar allen schijn voor de catholieken gestemd hebben, hoe heet gij dat En wie deed zulks P Wij of gij f Oh 't ware zoo gemakkelijk u met dezelfde maat te meten, oude koeien uit den gracht te halen, zonder daarom der- lig jaar achteruit te gaan 't ware zoo gemakkelijk al de liberalen der stad verantwoordelijk te maken van al het geen hunne bloedverwanten ooit mis- pikkelden Maar, wij zeggen het u vreest niets in geene enkele liberale familie zal er door onze schuld noch ge weend, noch geknarsetand worden. Wij deden tiet nooit, wij zullen het nooit 1 Gij, gaat maar voort, aan het diepste van uwen inktpot zal er nog wat mod der kleven.Allons Wiens beurt is 't nu? Gaat voort! Geen beter middel, om de achting te verliezen der eenige libe ralen, dieu misschien goedkeurden, tot voor de kiezing. Geen beter middel om zeker den weg te volgen van al uwe voorzaten, Verbond Ccle, den weg der schande en der opeubare ver achting, den weg des doods we van hier zijn. Wanneer wilt ge het doen Morgen nacht. Dan al Het is de beste gelegenheid, die we kunnen vinden. Maar een gewaagde historie 1 Het zal de heele policie op ons dak brengen De vrouw lachte weer spottend. Wat geef ik daarom Het is niet de eerste ke r. dat wij die voor den gek ge houden hebben. Laat mij maar begaan die maak ik wel wat wijs 1 De detectieve moet nog geboren warden, die slimmer is dan Sibylle Krutzer. V. In de eerste middaguren van denzelfden dag, toen Vernet en Stanhope zich op nieuwen arbeid voorbereidden, verscheen een rijzig, door de zon gebruind man met grijzen baard, bij den overste van de ge heime policie, met wicn hij lang sprak. Morrisson luisterde aandachtig naar hetgeen de bezoeker te vertellen had, zonder hem met een enkel woord in de rede te vaden. Zie zoo 1 sprak de vreemdeling, toen hij geëindigd had, ik heb u nu alles verteld wat ik van dc zaak weet Wat ik van u verlang, mag u ongewoon voorkomen, ge zult toch moeten toegeven, dat de weder- di :nBt waartoe ik mij verplicht niet minder ongewoon is. (Wordt voortgezot).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1