Het Oud Stadhuis EEN VERMOGEN Zondagrust. Melrose In den Gemeenteraad van Weenen deed Winarsky, liberaal raadslid, eene onderbreking tegen den Burgemeester, omdat deze eene welkomrede had uitge sproken in een catholiek Congres; daar op antwoordde de Burgemeester i Wanneer in Weenen, eene verga dering, zooals die, plaats heeft, waar bijna al de Cardinalen, Aartsbisschop pen en Bisschoppon van Oostenrijk aan wezig zijn, moet de Burgemeester er wel naartoe gaan, ten ware hij een lafaard weze, en het Congres groeten in naam van de bevolking. Ik heb niet ge- zeid aan die heeren, dat ik hen groette in naam van het Gemeenteraadslid Wi narsky, ik heb gezeid dat ik hen groette in naam van geheel de bevolking. Het is hetgeen ik altijd in dergelijke omstan digheid zal doen het moge u behagen of niet Ik heb den welk omgroet gaan wenschen aan. God weet, hoeveel Con gressen te Weenen, en M. Winarsky heeft er nooit iets op te zeggen gevonden. Hij doet het nu, omdat het een Congres is van catholieken. Ik ben catholiek en het grootste deel der bevolking is catho liek. Wat dezen betreft, die niet catho liek zijn, zij zullen toch den Burgemees ter der hoofdstad niet laken, dat hij een beleefde burgemeester is. Lueger, Burgemeester van Weenen. Appelcienen. 't Is de tijd van de oranje-appelen in eiken winkel, bij elke volksbeweging ontmoet men ze en het schijnt dat hun verkoop aan honder den leurders een broodje verschaft. Kin deren zijn er verzot op en ook menig volwassene, doet er zich te goed aan. Vanwaar zij komen Voorzeker niet uit het noorden 't is eene vrucht der warme streken. Do appelcienen van Malta zijn bijzon der bekoorlijk van uitzicht en zoo sappig dat die eilandbewoners die vrucht in den vreemde niet verkoopen willen. Die van Majorka zijn minder lekker, doch met fijne huid het zijn de beste welke wij hier krijgen. De Mandarijn appelcienen, uit China oorspronkelijk, groeien in Algerië, Sicilië en Malta. De Spaansche of Valenceappelcienen zijn zeer gezocht het zijn de vroegste, de grootste en zij hebben eenen fijnen smaak. Verder heeft men nog de Reg- gio de Algerie-, de Provence-, de Ge nua-, de Palestina-appelcienen. De appelcienen worden den wereld door gegeten. Om zich een gedacht te vormen van den handel dozer vrucht, zullen wij enkel zeggen dat Marseille alleen 3,600,000 kilogr. appelcienen per jaar ontvangt, welke grootendeels naar Parys verzonden worden, dat er achter ook veel uit Spanje krijgt. Langs de haven van Southampton alleen, ontvangt Engeland jaarlijks 1,300,000 kisten appelcienen, welke na genoeg li millioen fr. waarde hebben. Amerika verbruikt zijnen eigenen oogst, maar men mag zich verwachten dat de appelcienen van Florida en van Californië, doorweven met bloedkleur, weldra naar Europa zullen gezonden worden. De appelcien is de smakelijkste aller vruchten en heeft het bekoorlijkste uit zicht, het sappigste vleesch en de geu- rigste huid, Zij is ook eene der gezond ste vruchten, wegens haren goeden invloed op de spijsvertering, en is daar bij bijzonder goed geschikt om bij de pasteien verwerkt te worden, terwijl zy ook veelvuldig in de spijsbereiding bezigd wordt. Doch ook de bloesem wordt gebruikt, men maakt er oranjereukwater van. Van het klokhuis maakt men de Portu- geesche essence de bladeren worden in de geneeskunst gebruikt de twijgen dienen in sommige streken om wandel stokken en baleinen te maken voor re genschermen. te Aalst. De omstandigheden thans gunstig oordeelende om de herstellingen aan het oud Stadhuis voort te zetten, heeft het Stadsbestuur een ontwerp van werken voor de inwendige schikking doen op maken door den bouwkundige, M. Julius Goethals. De onkosten zijn geschat op ruim 24,000 franken, waarvan de Staat een derde zal dragen. Aangenomen door den Gemeenteraad in de zitting van 5 Augusti 1907 is dit ontwerp door den provincialen technischen dienst onder zocht geweestM, St. Mortier, provin cialen bouwkundige, heeft er een belang vol verslag over geschreven, waaruit het ons geoorloofd wordt het volgende kenbaar te maken Het oud Schepenenhuis van Aalst is een zeer merkwaardig gebouw, waar van hot grondplan een langwerpig vier kanten vorm aanbiedt: het meet binnen de muren, 23 m. 70 op 10 m. 20, en be grijpt a) kelder, b) gelijkvloers, c) eer ste verdiep, d) tweede verdiep, e) zolder. lederen hoek is versierd met een rond traptorenlje, rustende op kraagsteenen en pilasters. Aan den zuid-westhoek bevindt zich een sierlijken toren, en aan den zuid-oosthoek eene fraaie «bretéque». De kelders zyn ten getalle van drie, hunne vloeren liggen op ongelijke hoog ten en hunne steenen gewelven zijn van verschilligen aardde kleinste, gelegen op het uiteinde, aan de noordzijde, is do oudste hij behoort wellicht tot het romaanscii tydperk der XII® eeuw. Do twee anderen kunnen van het begin der XIII® eeuw dagteekenen, tijdstip waarop het gebouw waarschijnlijk voltrokken werd. De toren echter is jonger hij werd opgericht toen men, in 't begin der XVe eeuw, de oost- en zuidgevel heropbouwde, nadat het Schepenenhuis gedeeltelijk door den brand vernield werd. Wat de bretéque betreft, deze dagteekent van het tweede kwaart der XVI' eeuw. Het vermaard Schippers huis van Gent, opgericht in 1531, schynt den toenmaligen bouwmeester vau dit lief monument zekere vormen ingegeven te hebben. Omtrent dertig jaren geleden begon men aan de herstelling van het Belfort en der gevels, onderneming welke in 1892 eindigde met de herstelling van den noordgevel. Het Gemeentebestuur is voornemens het werk te voltrekken, met het inwendige in zijnen oorspron- kelijken staat te brengen. De lokalen van het oud Schepenenhuis zouden, na her stelling, volgens de inzichten van het Bestuur bestemd worden voor het Mu seum van Oudheidkunde en tot inrich ting van eene bestendige Tentoonstelling der nijverheidsvoortbrengselen der stad. Deze bestemming schijnt eigen om de lokalen op doelmatige wijze in hunnen aanvankelijken staat te behouden. Betrekkelijk het ontwerp van herstel ling,ontstaan de volgende opwerpingen 1° In de kelders zouden de trappen, veeleer dan ze volkomen te hermaken, slechts dienen vernieuwd te worden voor zooveel de oude treden onbruikbaar zijn geworden, en ware het verkieslijker de blauwe Boomsche geslepene tegels te vervangen door hardsteenen. Met het oog op de verlichting zou het geraad zaam zijn het voetpad aan den westge vel te verlagen om aan de keldervens ters hunne aanvankelijke hoogte te kunnen teruggeven. 2° De balken en plankvloeren van het eerste en het tweede verdiep zijn door gebogen op sommige plaatsen bedraagt het verschil van waterpas ruim twintig centimetershetgeen doet veronderstel len dat de uiteinden der balken verrot zijn en dat zij de vereisehte afmetingen niet hebben ofte zwaar geladen werden; hunne draagwijdte meet 10 m. Het ont werp voorziet de vervanging van de balken metstallen poutrellen en dezer bekleeding met eiken hout. Daar het hier een gebouw geldt van eerste gehalte dat na voltrekking in al zijne deelen voor het publiek zichtbaar zal blijven, ware het wenschelijk aan deze wijze van herstelling te verzaken en de zaak voor te behouden tot wanneer, na het bloot maken en reinigen van al het timmer werk der plankvloeren, met betere ken nis er zal kunnen geoordeeld worden of- het wel onmogelijk zou zijn de halken op behoorlijke wijze te lappen, en, in het ontkennend geval, of er aanleiding zou bestaan ze gansch te vernieuwen gelijkvormig aan de bestaande. Deze laatste manier zou echter tot tamelijk groote uitgaven aanleiding geven. Ten titel van inlichting is het nuttig te doen kennen dat de zeven nieuwe balken, weinige jaren geleden, geplaatst in de Volkszaal van het Stadhuis te Leuven 11,000 franken hebben gekost. Veron derstellende dat de dertien balken noodig in het oud Schepenenhuis te Aalst allen moeten vernieuwd worden zou de uit gaaf, berekend naar den prijs te Leuven betaald, omtrent 12.285 fr. kunnen be dragen. De vernieuwing der uiteinden van de bestaande balken, integendeel, met inbegrip van de noodige ijzeren muilbanden, zal eenen minderen onkost veroorzaken dan de algeheele vervan ging door poutrellen met houten beklee dingen. 3° Op het eerste verdiep werden in de XVIIRëeuw tusschcnmuren en plafonds gemaakt welke thans zouden moeten verdwijnen. Deze plafonds waarvan een deel het jaartal MDCGVII draagt, dient bewaard te worden in het ontworpen Oudheidskundig Museum, even als de oude deuren, de muurschildering, enz. 4° De vensterramen zijn reeds voorzien van glaspaneelen met lood omzet. Daar het ontwerp gebeurlijke onvoorziene herstellingen aan deramen, glaswerken, enz., bevat, schynt het nuttig de aan dacht te roepen van het Bestuur op eene aanteekening voorkomende in het werk van De Potter en Broeckaerta In 1440 voorzag met het gebouw van negen ge schilderde vensters, waarvan zes met de wapens van den Vorst en van de vijf roeden of baroDyen van 't Land van Aalst. De Minister van Arbeid in de Etablissementen Gebroeders DEL1JAIZE C" DE LEEUW Ossegemstraat, BRUSSEL (west.) Landbouw.-Gengeegtebel angen. - Kasseiwerken. Bij de bespreking van de begrooting van Landbouw in Juli verleden, heeft onze achtbare Volksvertegenwoordiger M. De Sadeleer de aanvragen der Gemeentebestu ren van het Arrondissement Aalst aan gaande het kosteloos vervoer voor de kas- seiïng der buurtwegen krachtdadig onder steund in de Kamer. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger heeft nu aan den Heer Minister Helleputte de belofte dan door hem gedaan herinnerd. De Heer Minister komt aan den Heer De Sadeleer den volgenden brief te zenden op den welken wij de bijzondere aandacht inroepen onzer Gemeentebesturen. Brussel, den 7 December 1907. Waarde Collega, Als gevolg van uwe vraag heb ik de eer UEd. te laten weten dat de Btaat 'maatre gelen zal nemen om in de beste voorwaar den gebruik te maken van het materieel waarover de Administratie van Spoorwegen zal beschikken om toekomende jaar de materialen te vervoeren die moeten ge bruikt worden om de buurtwegen te verbe teren. Ik acht het noodig tevens, Ued. te doen opmerken dat talrijke gemeenten nog dagelijks afval van steengroeven en ballast ontvangen tot het voltrekken van de kassei- werken. Ik wil bereidwillig de vragen on derzoeken die mij zullen toegestuurd worden door de Gemeenten van uw Arrondissement. Aanvaard, Waarde Collega, de verzeke ring mijner oprechte gevoelens. GHelleputte. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid de bisschop heeft onderpastoor benoemd te Sint-Martens- Lierde, den E. H. Hoste, gewezen surveil lant te Ronsse. Men kent de wijze zorgvuldigheid waar mede de Minister van Nijverheid en Arbeid alles behartigt wat zijn departement raakt en zijnen wil om, persoonlijk, te leeren kennen de voornaamste nijverheids- en handelsexploitatiën van het land. Dit ver langen heeft hij hoofdzakelijk bevestigd door, gedurende zijne vacantiën, een be zoek te brengen aan de groote fabrieken en werkhuizen. Over eenige dagen heeft de Minister, in gezelschap van hooge ambtenaren van zijn departement, zich begeven naar de Etablis sementen Gebroeders Delhaize C'°, te St-Jans Molenbeek, waar hij, in al hunne bijzonderheden, de talrijke fabrieken en werkhuizen, magazijnen, kelders en sta pelhuizen heeft bezichtigd die daarginds, aan de Osseghemstraat, achter de West statie, eene oppervlakte beslaan van meer dan drie hectaren. Wij zouden de helft van het blad noodig hebben om, in bijzonderheden, dit bezoek te beschrijven, dat bijna 5 uren duurde, door de groote magazijnen, kelders en sta pelhuizen, welke meer dan 7500 vierkante meters oppervlakte beslaan, door de buree- len der administratie, gansch een ministe rie, door de uitgestrekte fabrieken van allen aard, echte menschelijke bijenkorven, be- wonderensweerdig bewerktuigd, en waar een atmosfeer heerscht van vreugde, arbeid, orde en reinheid, ten slotte door deze koetshuizen en stallen zonder weerga, wel ke niet minder dan 60 paarden bevatten. Wij volstaan met te zeggen dat de Mi nister, aangekomen kort na 2 ure, verge zeld van zijnen kabinetsoverste M. Mavaut, bestuurder aan het Ministerie van Arbeid de heeren E. De Lannoy, senator, Leo Lepage, lid der Kamer van volksvertegen woordigers, schepen der stad Brussel Lodewijk Mettewie, schepen van St-Jans- Molenbeek, vervangende M Hollevoet, burgemeester, baron Rotsaert de Hertaing, burgemeester van St-Andrea bij Brugge, onmiddelijk ontvangen werd door M. Julius Vieujant, voorzitter van den Bestuurraad, bijgestaan door MM. Julius Delhaize en Lodewijk Vieujant, bestuurders-gedelegeer den, die beeft voorgesteld aan den Heer Minister van Arbeid MM. H Leclercq en E De Cooman, bestuurders, Raymond Bon, Julien Smits en Paul Lepage, commissa rissen, Karei Moelier en A. Ganser, alge- ine bestuurders, Leo Pouillon, bestuur der der borstelfabriek van St Andries bij Brugge; Jozef Vieujant, De Cooman, va der, Is. Leclercq, de bestuurders van het centraal magazijn en der fabrieken alsme de de toezichter8 der huizen van Brussel en provincie. Na een eindbezoek aan de verschillende sociale instellingen, zooals leergang voor volwassenen, gezondheidsdienst, eetzaal der werklieden, boekerij, gymnastiekzaal, enz heeft eene ontvangst plaats gehad in de muziekzaal, waar een buffet was opge richt. In eene zeer schoone redevoering heeft M. Julius Vieujant een overzicht ge geven van het werk, dat hij heeft gesticht met zijne schoonbroeders, de thans overle den gebroeders Delhaize, al de verdiensten ervan overbrengende aan zijne medewer kers. In een roerend antwoord verzet de Mi nister zich tegen deze overmaat van be scheidenheid en zegt aan M. Vieujant, onder de bijvalsbetuigingen van allen, hoe groot de achting en bewondering van allen is voor hem, zijne familie en voor het werk dat hij heeft gesticht. Een zeer belangwekkend voorbijtrekken der Maatschappijen van het personeel, van de Harmonie en van de Pompiers met hun materieel, Bluit deze waarlijk schoone ont vangst. Rechterlijke kronijk. Doodslag te Lede. Karei De Vo», woon achtig wijk Overimpe, i9 beticht van onvrijwillige doodslag op Desideer Baeyens; zijnen schoon broeder. Er waren maar vier getuigen. M. Pardoen, onderzoeksrechter, geeft breed voerig het verhaal. De 27 October laatstleden, rond 12 ure, kwam vader De Vos thuishij kreeg twist met zijnen zoon. Zijne dochter, Leonie, gehuwd met Baeyens, hoorde het lawijd en kwam afgeloopen. Baeyens, die een oneenigheid leeit met zijne schoonouders, gat verbod aan zijne vrouw in huis te gaan daar op ontstond ruzie tusschen K. De Vos en Baeyens, De Vos greep een broodmes en ploite het in de zijde van zijnen schoonbroeder het mes drong door de longen. Baeyens is zes dagen nadien overleden. voor zijnen schoonbroeder. De 'Vl October aangehouden door den policiecommissaris Hamerlinck. Getuigen Frans Vermeeren zegt Baeyens zat in mijne herberg te kaarten hij zag zijne vrouw bij hare ouders gaan, hij liep er naartoe en een tiental minuten nadien kreeg hij eenen steek in de zijde van De Vos. Hij kwam terug naar mijne her berg alsdan heb ik hem naar huis geleid. Op zijn sterfbed vroeg Baeyens aan Vermeeren toch aan de policiecommissaris te vragen zijn schoonbroeder De Vos zooveel mogelijk te verzachten, daar hij toch moest sterven. Getuige Karei De Breucker komt verklaren dat Baeyens eenen slechten persoon was, die vrouw en kinderen mishandelde. De verdediger M. Geerinck, van Dendermonde, eindigde zijne pleitrede, met verzachtende omstan digheden te vragen gezien den jeugdigen ouderdom van De Vos. De substituut van den prokureur des konings De Bie eischte de strengste straf, zijnde 5 jaren. Hij verklaarde dat het al weinig genoeg was, want dat het zijnen jeudigen ouderdom is welke hem te Dendermonde heeft gehouden, dat hij anders zou terecht gestaan hebben voor het hof van assisen. Dat er sinds een drietal maanden een halt dozijn moorden zijn gepleegd in het arrondissement Den dermonde, en dat men dat messentrekken moet afleeren. De betichte De Vos, 17 jaren oud, zit overvloe dig te weenen gedurende het proces. Uitspraak VIJF JAAR GEVANG en 4,000 frank tchadeloosstelling, duizend frank aan de weduwe en duizend frank aan ieder van hare drie kinderen. De vader De Vos werd burgerlijk verant woordelijk gesteld. Parochiale Kerk van St. Jozef. Zondag toekomende, 15 December, zal de S* JOZEFSKRING in de Mis van 11 ure de volgende Zangstukken uitvoeren i° Ave Maria Fr. Witt. 2° Benedictus es B. Kothe. 3° O Salutaris J- H. Stuntz. 4° Salve Regina Fr. Witt. Al deze zangstukken zijn geschreven voor vierstemmig mannenkoor zonder begelei ding. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 15 December 1907, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. Davidsfonds. Verleden dinsdag gaf E. H. Cosyns ons eene schoone studie over de gilden in de middeleeuwen hun ontstaan, hunnen bloei, hun verval. Daardoor kregen wij een klaar beeld van die machtige instellingen, want hierin zooals het met alles gaat, dient eenzijdigheid vermeden. E. H. Cosyns had geput aan de beste bronnen en in helderen vorm zijne stof verhandeld. Toekomende maand, Algemeen Stem recht, voordracht door M. Van Laethem, Allerhande nieuws. ftflT Wij roepen de aandacht in onzer geachte lezers op het prospectus van den Efcon Mnrclié de gruote te koopstelling van Einde Winter Seizoen aankondigende, 't welk eene merkweerdige handelsgebeurtenis daarstelt. AALST. Diefstal ter Werfkapel. Drie siraatloopers van 13 tot 15 jaren werden beschuldigd van de zilveren kronen gestolen te hebben ter Werfkapel. De agent Pyck ging er achter en bracht er twee naar 'tpolitiebureel; de derde bijgenaamd Bot- vink kon ontsnappen. Ondervraagd door adjunct-commisaris Gits, bekenden de twee straatloopers dat zij de daders van den diefstal waren, dat ze de kronen hadden verkocht aan zekeren Boe lens, wonende Groenstraat, Aalst-Mijlbeek en dat ze om 10 centen sigaretten hadden gekocht. Uit het onderzoek blijkt dat ze gelogen hebben, 't gene zij overigens bekennen, en dus de daders niet zijn. Boelens heeft de kerels noch gehoord, noch gezien. De twee straatloopera zijn gister Vrijdag door den heer Vrederechter veroordeeld tot hunne meerderjarigheid te Ruyslede opgesloten te worden. De ware dader blijft dus onbekend. AALST. Maandag namiddag, rond 3 ure, is de genaamde Louis Lievens, wonende te Nieuwerkerken, aan de werken, die uit gevoerd worden voor de statie, nabij den Dendermond8chen steenweg, door het om slaan van een der waggontjes het been vermorzeld. Zijne werkgezellen haalden den man uit zijnen neteligen toestand droegen hem in eene nabijstaande herberg, waar hij door de geneesheeren Hertecant en Gregoire verzorgd werd. Daarna is hij naar het gesticht der Zusters, in de Klooster straat, overgebracht. Hetzelfde te» Aalst. Iedereen heeft te Aalst verschillige gevallen zooals het volgende gelezen betreffende de personen der twee geslachten, die hetzelfde gezegd hebben, want er gaat geene week voorbij zonder dat er iemand onzer stad op dezelfde wijze met geestdrift en erkentenis spreekt ondanks dit alles zal het volgende ons nog veel belang inboezemen, want het geen een buurman zegt moedigt ons aan en boezemt ons vertrouwen in M. P. Backaert, 28, Peperstraat, te Aalst, zegt ons Sedert vier maanden had ik zoo hevige nierpijnen dat ik er 's nachts niet kon van slapen en 's morgens stond ik altijd vermoeider op dan daags te voren, ik onderstond soms zoo scherpe pijnen dat ik alle werk moest staken, ik had alles be proefd zonder uitslag alsdan vernam ik de krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker, en ik beproefde ze aanstonds. 't Was mij eene groote vreugde want na den tweeden dag voelde ik mij reeds zeer verlicht en na eene week waren de pijnen gansch verdwenen, ik was genezen. Ik ver klaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mr Backaert gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men dc vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaakselseisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 10. MEEST GEZOCHTE HAAR HERSTELLER herstelt grijs, of ver kleurd haar bepaalde lijk tot zijne oorspron kelijke kleur houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, ver wijdert het schin en deelt er leven, groei kracht, glans en shoon- heid aan mede. Verkocht door Coiff, en Part. Hoofd- Dépót 20, r. Éüenno-llarcel, Parijs. De flesch fr, 2,5o, te verkrijgen bij M. Guillot, hairkapper, Lange Zoutstraat, te Aalst. ERPE. Verdronken. Dins dag morgend, rond 8 ure, heeft men uit de Molenbeek te Erpe, bij Aalst, het lijk opge- vischt van Verbeeken, landbouwer te Zevencote. Verbeeken had Zaterdag morgend zijne woonst verlaten en waB niet meer naar huis gekomen. Hij is weduwnaar met acht kinderen, waarvan er drie getrouwd zijn, en het jongste 7 jaren oud is. Men veronderstelt dat hij, door de duister nis misleid, in de Molenbeek zal gesukkeld zijn. De geruchtmakoude gebeurtenis 10 Brussel en gansch 't laud door. De gebeurtenis van den dag is de Groote te koopstelling der Winter-Soldes van het Huis Leonhard TIETZ, NieuwBtraat Leest in de groote Brusselsche dagbladen de beschrijving ofwel vraagt dat men u de lijst der occasies zende A. H. Wij deelden op het einde der maand September mede dat ie Sleidinge een scha pershond den zoon van den bakker Van Kerckvoorde had gebeten. Daarna beet hij op Hooiwege de vrouw Van Bevere. Een gebuur schoot den hond dood, nadat hij 15 honden gebeten had op het Eekske, Hooi wege en op het Dorp. De hond was razend. Van Kerckvoorde ging naar St-Hubert en is genezen. Vrouw Van Bevere, die ge nezen scheen, is Donderdag eensklaps ziek geworden. Dr Boterman verzorgde de vrouw, die zoozeer verslechtte dat zij Zon dag overleden is. BE VEREN-OUDENAARDE. Kinderen alleen gelaten. Eene huis moeder, op het dorp wonend, ging Maandag avond eene boodschap doen, en liet hare kinderen alleen te huis. Het oudste zoontje, 12 jaar, grendelde de deur toe, en goot daarna petrool in de brandende stoof. Eene ontploffing stak de vlammen aan de kleede ren van den onvoorzichtigen knaap Op zijn gehuil snelden de geburen toe, stieten eene ruit uit, en drongen binnen. Het vuur werd uitgedoofd, de jongen was deerlijk ver brand. Men vond het jongste kind bijna gestikt in zijne wieg liggen. vertegenwoordigt een zacht en rein gezicht, een blozend, jeugdig frisch uiterlijk, een zachte blanke huid, en verblindend schoon teint. Dit alles bewerkt de echte Stokpaardjes-Leliennjelk-Zeep van Bci'gmann C°., Radebeul met Fabriekmerk Stokpaardjes k 75 cu per stuk, in Aalst O. TAEY- MANS-DRUCK, Groote Markt, 8. Een belg, in Frankrijk verblijvende, stapte af te Brussel in een hotel en had het ongeluk, op het gaanpad, juist voor de deur van het hotel te vallen en een arm te bre ken. Een geneesheer verzorgde hem en de reiziger vroeg reeds daags nadien zijne re kening, onder voorwendsel dat hij vertrek ken moest. Hij betaalde zijne hotelrekening met eene Fransche obligatie, zeggende dat hij hetgeen er teveel was, een paar dagen later in ontvangst zou komen nemen. Hij was er ook in gelukt, eene dier obligaties bij eenen wisselagent om te zetten. Deze zond ze naar zijnen correspondent te Parijs en vernam weldra dat het stuk, als voortkomstig van diefstal, met oppositie was geslagen. Dan werd ook de hotelhou der verwittigd en een polieieagent in hin derlaag geplaatst. De slimmerik bood zich aan om hetgeen hij nog te ontvangen had, op te eischen, maar hij werd bij de lurven gepakt en in de doos gestoken. In zijn va lies vond men nog talrijke van die papieren, welke natuurlijk in beslag zijn genomen. Behalve eenige nuttelooze aanhou dingen is er heden over de zaak Annette Bellot even weinig nieuws te melden als vroeger. Een der aangehoudenen bood duchtig weerstand. Hij schijnt te behooren tot de zoogezegde Parijzer apachenbende. Ditmaal is de omtrek van de ge meente Weerde, bij Vilvoorde, in opschud ding gebracht door het vinden van een kinderlijk. Het eerste bericht luidde dat Maandag namiddag de genaamde Lodewijk Quinte- lier, wonende Hofstaden, werkman bij M. Dupont, aannemer van de werken aan den ijzerenweg te Sempst, bij de brug, ge naamd De drie gaten aldaar het lijk had gevonden van een meisje van omtrent tien jaar oud. Het hoofd, de armen en beenen waren afgesneden. Het droeg eene wonde aan de borst. Een nader bericht deed weldra vermoe den dat hier eene nieuwe misdaad moest gepleegd zijn, zoo afschuwwekkend als die, waarvan de kleine Annette Bellot te Cure- ghem het slachtoffer was. Ziehier de berichten, daar over meege deeld in de Brusselsche bladen Quintelier, de werkman in kwestie, zag in het oeverslijk der Senne eene conserven- doos liggen. Hij naderde cn schopte er met den voet tegen. Maar op hetzelfde oogenblik viel zijn oog op twee kinder voetjes die, met de hottinnen er aan, boven het water uitstaken. Hij trok ze op en men oordeele over zijnen schrik toen hij twee beenen in de hand hield, waaraan nog een deel van de ruggraat vast was, De (beeeen waren bekleed met zwarte kousen, elastieke kousebanden en rijgbot- tinnen zonder nestels. Ongetwijfeld was hier weer eene mis daad gepleegd. Maar wanneer En in welke omstan digheden want het vleesch was bleek uitgetrokken door het water en van de wormen doorknaagd. Een uur nadien kwamen de gendarmen met eenen dokter, die verklaarde dat die noodlottige overblijfsels behoorden aan een omtrent 10-jarig meisje. Men dregde voort in de rivier, om de overige lichaamsdeelen te vinden, doch vruchteloos. Zonderling was het dat nergens een meisje van dien ouderdom vermist werd. Toen het parket van Brussel kwam, ver gezeld van de wetsdokters, oordeelden dezen dat de overblijfselen reeds vier maan den in het water moesten liggen, en in die omstandigheden is het aan te nemen, dat de andere lidmaten elders kunnen heen gedreven zijn. Maar de geneesheeren kunnen niet be- statigen of het meisje den dood heeft ge vonden op dezelfde wijze als Annette Bel- ot. Zij denken ook niet dat het lijkje in stukken is gesneden, maar dat het in het water is geworpen met om het lijf eene koord, waaraan een zwaar voorwerp was vastgemaakt, De werking en de beweging van het water zou oorzaak zijn dat de koord het lichaam doorsneed en zoo zou het bovenBte gedeelte weggedreven zijn. Terwijl de geneesheeren die beBtatigin- gen deden, gingen de magistraten naar de plaats, waar de overblijfsels gevonden wer den. Quintelier werd geroepen en deze zegde dat de beweging van het water, toen hij de blikken doos er in schupte, hem de voeten deed ontdekken. Vermoedende dat een kind hier ver dronken was, wilde hij het lijkje optrekken toen hij, tot zijn grooten schrik slechts de onderste lidmaten voor den dag bracht. Het onderzoek naar de herkomst van deze overblijfselen zal een moeilijk werk zijn Aan het grove maaksel der schoenen te zien, moet het kind tot degeiinge klas b hooren en, daar in heel den omtrek geen kind vermist wordt kan het heel goed zijn dat het tot eene familie van zwervende foorkramers behoorde die hier soms Stil houden. Men zal hier de rivier afpeilen en overal de oeverbewoners ondervragen. In de gemeente Moll, heeft een droe vig voorval plaats gehad op het gehucht Ginderbuiten Er woont daar de herber gier R., met zijne dochter, die weduwe is. Zekere Ferd. R. B., een weduwnaar met een kind, had sedert eenige dagen betrek kingen aangeknoopt met de jonge weduwe, zoodat er kwestie was van een huwelijk. B. kwam in de herberg en vroeg aan zijne toekomende of zij hem naar het ge hucht Rosselaar, waar het thans kermis is, wilde vergezellen. De vrouw wilde hierin niet toestemmen, wat B. ontevrede maakte. Toch werd verder geen woord gewisseld over deze weigering. Eenigen tijd later ging B. op de binnenplaats en loste er een re volverschot in de lucht. Men ging zien en op dit oogenblik loste de ongelukkige een tweede schot, welk hem de hersenen door boorde. Hij viel dood ten gronde. Maandag avond, rond half vijf ure, kwamen drie baldadigaards, twee van Wommelghem en een van Ranst, langs den Bouchoutschensteenweg naar Borsbeek. Na onderweg reeds van zich te hebben doen spreken, kwamen zc aan in de herberg Den Drijhoek, gehouden door H. De Prins, hoek der steenwegen van Vrernde en Bouchout. 't Viel hen plezant, langs buiten de rui ten der herberg stuk te slaan. De vrouw, echter alleen binnen zijnde, liet dit niet onopgemerkt voorbijgaan. Zij werd daarvoor deerlijk mishandeld, waarna de schelmen het dorp invluchtten en op het geschreeuw er twee (die van Wommelghem) konden aangehouden worden door den veldwachter en Fr. Verbiest, nachtwaker. Zij werden in de gemeentegevangenis op gesloten. H. De PrinB spoedde zich per velo de hulp des geneesheer s te gaan inroepen. Middelerwijl was de vrouw van den nachtwachter Tille genaamd, de straatlich- ten aan 't aansteken op de baan tusschen de statie des stoomtrams en het dorp of langs de Molenbaan. Merk nu daarbij op dat de drie lantaarn palen op den veloweg Btaan. Pardaf daar reed De Prins tegen de ladder, waarop Tille stond aan de lamp en deed de laatste naar beneden tuimelen hij zelf lag onder de ladder. De vrouw kwam ongelukkig terecht op de boordsteenen des velowegs, en bleef be- weegloos. Zij werd binnengedragen in 't Huis ten Halven, bij Karei Janssens, waar haar de beste zorgen werden toegediend. Intusschen was dokter De Vel bijgeko men welke, na de vrouw verzorgd te heb ben, ze naar hare woning liet overbrengen. Woensdag bevond zich de ongelukkige in ergen en nog gevaarlijken toestand. T o7Ape f steekt wel deze waar- jutjztji bi heid in uw hoofd Indien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chiat, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij Btelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap ei) zoo volkomentlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Zondag avond, rond 10 ure, waren een tiental jongelingen van Vichte-Ingooi- gem, in de herberg de Vlasbloem, te Vichte bijeen. Zij kregen onderling twist, welke in een gevecht ontaardde. Er werd geworpen met pintglazen, stoelen, tafels, alsook met de brandende lamp. Zekere Cyriel Lanssens, jonkman, 24 jaar, van de wijk Statie, loste 2 revolver schoten. Jozef Soetens, jonkman te Ingooi- gem werd door eenen der kogels in den arm getroffen. De tweede kogel vloog door de deur en kwam in den muur terecht. Emiel Lanssens, de broeder van Cyriel, bekwam in het gevecht 5 gevaarlijke mes- Btekcn, welke zijn leve n in gevaar brengen. Verscheidene andere werden min of meer gevaarlijk gekwetst door slagen en stampen. De geneesheer Isebaert van Vichte, heeft gansch den nacht werk gehad met de ge kwetsten te verzorgen. De twee ergst ge kwetsten, Emiel Lannens en Jozef Soetens,

De Denderbode | 1907 | | pagina 2