Donderdag 2 Januari 1908 5 centiemen per nummer 62ste Jaar 4015. Zalig Nieuwjaar. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Aan onze Lezers. Het voetvolk iu 't Belgisch leger. Heldin van het kwaad EEX EX AXDEli DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor ses maanden fr. i-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen ifjn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Gooaaens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK «UXJM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op bladxijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverientiën uit vreerude landen zich te wenden een bureele van dit blad. Aalst, 31 December 19D7 In ouze Vlaamsche gewesten blijft het christene gebruik nog in eere van el kander bij 't intreden van het nieuw jaar, heil, geluk en den zegen van den Allerhoogslen toe te wenschen... Zalig en gelukkig nieuwjaarZoo hoort men van allen kant. Voor velen en vooral voor liberalen en socialisten hebben die wenschen geen meerder waarde dan een eenvoudig complimentje, doch voor ons, catholie- ken, voor ons. christen, is het een bede welke wij ten hemel sturen opdat God geweerdige het jaar 1908 voor onze fa milie, voor onze vrienden, voor onze kennissen een waar jaar van zaligheid en geluk te maken. Weêr is een jaar in den kolk dor eeuwigheid verdwenen ons nalatende hier en daar eenig geluk voor de eenen, maar in 't algemeen meer tranen en droefheid voor de anderen. Een nieuw jaar daagt weer op vol beloften, vol troost, vol hoop in de toekomst. Ja, die beloften mochten ze zich ver wezenlijken Ja, mochten wij in onze hoop niet te leurgesteld worden Mochte het menschdom in 1908 be vrijd blijven van allerhande onheilen en rampen die het dikwerf te verduren heeft Mochte in 't nieuwjaar den vrede overal heerschen en de volkomene over eenkomst der verschillige maatschap- pelye standen bevestigd worden op onvergankelijke grondzuilen Dan zou er vrede heerschen want er ware een einde gesteld aan de broedertwisten die de machtigste mogendheden, de sterkste partijen naar den afgrond voeren... Mochte 1908 de wonden zooveel mo gelijk heelen die 1907 soms zoo wreed en zoo diep geslagen heeft Dat het nieuwjaar schenke Troostvolle dagen aan de bedrukten Hulpenbystandaan de noodlijdenden; Het dagelijks brood aan allen Vrede, goede verstandhouding en een dracht in allo huisgezinnen 1 En vooralMochte in 't jaar 1908 de eenheid ODzer catholieke partij nog meer versterkt worden, opdat wy in Mei en Juni aanst tot heil van 't vader land, tot behoud van vrede en vooruit gang, onder de plooiën van ons catho lieke vaandel de helsche aanvallen onzer vyanden zouden afweren kunnen... Ziedaar de wenschen welke De Den- derbode bij 't vernieuwen van 't jaar vormt Lieve lezers, lezeressen, Magen, vrienden van ons blad, Heil, geluk en voorspoed wenschen Schenken wij u met de klad Aan de meisjes en de juffers Die zoolang op d'uitkijk staan, Wenschen wjj van ganscher harte, Dat z'in 't huwelijksbootje gaan Met 'nen jongman flink ten lijve, Die voor 't werken niet en heeft, Maar die ook in vreugd en lijden Steeds zijn God voor oogen heeft. Aan verstokte, oude jongmans, Zagemans van eerste klas, Wenschen wjj maar, neen, geen wen- [schen, Wat 't en komt daar nooit van pas Aan de jongens, aan de meisjes, Die hun broeken, hunnen rok Op de banken nog verslijten, Wenschen wij, dat, zonder wrok, Zij hun lessen willen leeren, Goed gezind hun werk en straf Zouden schryven. en dan later Met veel prijzen komen af Aan den werkman in zijn werken Veel geluk en goede preè Maar dat nooit de kroeg en 't drinken Aan hun centen paarten meê. In 't gezin bij vrouw en kinders Wenschen wij hun gulle vreugd Daar alleen is waar genoegen Waar God heerscht in reine deugd Aan de burgers, aan de boerkens Goede gang, winst en voorspoed, Veel iDOOgsten, veel verkoopen Zonder schadelijk bankroet Dat z'uit hunnen winkel schoppen Die steeds komen op den poef, Want zoo niet, liggen zij zelve Ouder koopmans zware sloef Aan de rijken ook ons vrieden, Wenschen wij een gouden hart Dat hun steeds met God voor oogen, Lenigen doet en wee en smart '1 Geld werd immers hen geschonken Tol verzachting van het lot Van de Armen, de Behoeftigen, D'eerste vrienden van ons God Allen wenschen we voor 't jare, Dat nu Woensdag weêr breekt aan Veel geluk, eeu zalig leven In Gods zegen, deugden baan In het Belgisch leger telt het voetvolk 27,962 manschappen waaronder 1,921 officiers en 26,041 onderofficiers en sol daten. De jaarwedden, de vergoedingen en de soldij der regimenten voor het jaar 1907, beloopen tot 12 miljoen 36,346 frank. De traktementen der 1,921 offi ciers, bedragen 6 miljoen 727 duizend frank.terwijl de 26,041 ondergeschikten enkel 4 miljoen 785 duizend frank ont vangen. Het voetvolk ontvangt ruim 9 mil joen ratioenen brood en vleesch, waar van het brood aan 14 centiemen en het vleesch aan 36 centiemen per ratioen. De kleeding kost 3 miljoen frank, de slaping 99.344 frank ile verdere be stuurkosten bedragen 424,325 frank. Het korps der officiers van hel voet volk is samengesteld als volgt20 kolo nels, met 9,500 frank jaarwedde en veertig peerdeu 19 luitenant-kolonels, aan 7,100 frank, met 38 peerden 99 majors, aan 6,300 frank ieder, met 157 peerden ten hunnen dienste 19 kapi teins adjudant-majors, met 5,100 frank en elk een peerd. Deze 167 opperhoof den trekken te samen 1,045.500 frank jaarwedde, daarbij nog 500 frank voor onderhoudskosten van ieder hunner 258 peerden, hetgeen 129,000 frank be draagt De 1,754 overige officiers van minde ren rang, moeten hunne wandelingen te voet afleggen nogthans vertroosten zy zich eenigzins, door het opstrijken van betere jaarwedden. 20 tweede kapi teins adjudant-majors trekken ieder 3,500 frank 58 luitenanten adjudant majors 2,650 frank 19 luitenant-vaan drigs, 2,475 frank 19 tweede kapitein wapenmeesters 3,500 frank 20 eerste kapitein-kwartiermeesters 4,300 frank 19 tweede kapitein geldmeesters 3,500 frank 40 luilenaut-betaalders 2.475 fr.; 10 eerste kapitein-kleermeesters 4,300 frank en 9 tweede kapiteins elk 3,500 fr. De doktors met den graad van officier, zijn ten getalle van 78 man, waaronder 19 regimentdoktors en 59 bataljondok tors zij ontvangen te samen 318 dui zend 300 frank. De eerste zijn verdeeld in drie klassen, en trekken van 4,650 tot 6,300 frank de tweede trekken van 3,250 tot 4,200 frank. Daarop volgen 318 kapitein-bevel hebbers met 4,300 frank traktement 195 tweede kapiteins, met 3.500 frank, en eindelijk 959 luitenanten en onder luitenanten, met 2,475 frank ieder, het- DOOR EDO. LEEN. VII" HOOFDSTUK, Godfried Starkels die tot nu toe alles stil zwijgend had aanhoord, zeide hierop tegen zijnen oom Hetgeen gij doen wilt is volkomen nutteloos, gedeeltelijk ten minste ik ben in staat u te zeggen, hoe Paul Thuriotaan zijn einde is gekomen. Zij is dus weduwe riep Frederik uit, wiens gelaat ineenB door een vreugdestraal opgehelderd werd. Ja, hernam Starkels, maar... maar.. Zie 't is afschuwelijk, 't is ontzettend, en ik aarzel u dit te zeggen... Gij maakt mij angstig, onderbrak van Eezaat hoe komt het, dat gij daar nooit een woord over gesproken hebt Och, oom lief, gij weet dat ik er niet van houd, over dingen te spreken, die in betrekking staan met mijn verblijf in Fiank rijks hoofdstad Aangenomen. Doch laat ons niet te lang hunkeren naar we mededeeling. Twee jaar geleden, in de maand Augustus, hernam Godfried, bevond ik mij »- -3e, waar ik eenige dagen met een paar vrienden was komen doorbrengen. Wij deden nu en dan uitstapjes in de omstre ken. Zekeren morgen, dat wij langs het ge meentehuis van het dorp Steene doortrok ken bemerkten wij, dat er iets buitenge woons moest gebeurd zijn. We gingen na derbij en vernamen er, dat men een onbe kende vermoord had gevonden, langB een hooiopper Zijn verbrijzeld hoofd en een bloedige steen, op eenigen afstand gevon den, bewezen genoegzaam dat de dood aan eene misdaad moest toeschreven worden. Maar iets dat buitengewoon scheen, was de ontdekking van een klein kind, dat in de nabijheid sliep en den vermoorde gewis tot vader moest hebben Wij drongen het raadhuis binnen en wie schetst onze verbazing, toen wij in het lijk Paul Thuriot. herkenden. Het gerecht kwam, een onderzoek werd geopend en eenige uren later wist men dat de vermoor de man, 's avonds te v ren, in gezelschap eener vrouw gezien was, welke een kind op den arm droeg. Zij schenen samen te twisten en de man 6prak ruwe woorden uit. De... maar ik vrees voort te gaan, mijn heer de graaf. Ga uw gang, sprak Frederik, ten prooi aan eene hevige beklemdheid. De persoonsbeschrijving van deze vrouw kwam geheel en al overeen met die van Thuriot's echtgenooie, wier portret overigens in een der zakken van den ver moorde werd gevonden. Dit portret heb ik onder de oogen gehad. De verdwijning der geen de ronde som van 2,373,625 frank uitmaakt. Daarbij komen nog onvermijdelijk allerhande by voegsels en steertjes, voor een bedrag van 3 400 duizend frank, waaronder 129,000 frank voor de offi- cierspeerden, en 144,300 frank vergoe ding, mits 2 frank per dag, voor mar- chen en tochten Hier nu volgt de samenstelling, alsook de dagelijksche soldij der onder-officiers en soldaten. 103 adjudanten, met eene soldij per dag van fr. 3,25 20 serjant-majors- schrijvers, met fr. 1,93 19 serjant- schrijvers en 19 serjaot-briefdragers, met fr. 1,57 soldij; 19 serjant-magazijn- meesters, met fr 1.42 266 betaalde muziekanten winnen te gader 237,500 frank 20 serjant-trnmpetters, ontvan gen dagelijks fr. 1,70; lOserjant-majors wapenmakers, fr 2.43 87 serjant- wapenraakers fr. 1,83; 40 serjant-kleer- makers, fr. 0,84 299 eerste serjant- majors, elk fr.2,16; 409 serjant-majors, fr. 1.93 115 eerste serjanten, fr. 1.57 1,654 serjanten.fr. 1,42; 190 leerlingen muziekanten, fr. 0,28 79 kaporaal- trompetters, fr. 0,70 166 kaporaal- kleermakers, fr. 0,40 2,937 kaporaals trekken van 52 tot 54 centiemen per dag, 660 trompetler-trommelaars 35 tot 37 centiemen, 197 trompetters 35 cen tiemen. De soldaten van eerste klas zijn ten getallle van 6,181 man, waaronder de grenadiers 33centiemen soldij trekken, terwijl de manschappen der andere regi menten enkel 31 centiemen ontvangen. De 11,451 suldaten van tweede klas, trekken 28 centiemen soldij 600 man nen der korrektie. 21 tot 26 centiemen 100 kadetten, 60 84 centiemen 450 soldaten kinderen, 36 centiemen. Daarbij komen nog 4 k 500 duizend frank bijvoegsels van alle slach, zoo als 181,000 frank voor strepen en krygs- decoraties, ook 147,000 frank als ver goeding aan burgerlijke bedienden. Landbouwnijverheid. Land- boutccomice Herzele. Ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering, welke plaats heeft te Herzele in de Nieuwe Zaal, rechtover de kerk, op Zondag 5 Januari, om 2 1,2 ure, zullen spreken 1. Weledele heer baron L. de Bethune, over landbouw aangelegenheden. 2. M. H. Miserez, Staatslandbouw- kundige te Aalst, over het nut en de werking der Veehonden. vrouw bewees bare schuld, en zoowel door het gerecht als door het volk werd zij aan gezien al- de moordenares haars mans. Ik zal hier bijvoegen dat ik sedert nog verno men heb, hoe Paul Thuriot. in eene staat kundige kwestie betrokken, de wijk had moeten nemen in den vreemde en misschien op het punt was, zich voor Engeland in te schepen, wanneer hij vermoord werd. Toen Godfried zijne mededeeling ein digde. was hij bijna zoo wit als hij wiens hart op dit oogenblik de bitterste folteringen doorstond. Gedurende eenige minuten, werd er geen woord gesproken. Ben ik wakker of droom ik, mijn God murmelde de jonge graaf. En hij brak in tranen los. Wees man, mijn arme vriend, sprak Eezaat, en beschouw dit tijdstip van uw leven als een kwade droom, die door den tijd zal uitgewischt worden Deze toestand kan echter zoo niet blijven wilt gij het aan mij overlaten er een einde aan te stel- len Alles wat gij begeert ik lever mij geheel aan u over, antwoordde de ongeluk kige met verdoofde stem. Leid ons dan naar uwe woning, her nam de oude grondbezitter, terwijl hij zij nen i.oed opzette en zich gereed maakte het gasthof te verlaten. VIII De drie mannen traden buiten en richt- 3. Mad. Haentjens-Deleu, over de grondslagen van Boerinnenkringen. Boerenbond van Aygem. Land bouw/eergang. De landbouwlessen welke te Aygem ingericht zijn, zullen aanvangen op Maandag 6 Januari (Drie Koningen), in de Gemeenteschool, om 3 ure namiddag stipt. Capitaal en arbeid. Een drinke broer is een anderen aan 't uitleggen, wat men door capitaal en arbeid ver staat. Zie, zegt hij, neem nu, dat gij mjj twintig frank leent, welnu dat is capi taal. Goed, maar de arbeid dan Wel, dan wilt gij ze weêr, en gij komt er om, maar ik wil ze niet terug geven, en laat u loopen, dat is arbeid... Valschaarde. Ziehier, lezer, wat er in een Fransch blad over de Fransche kloosteruitdrijvers en hunne familie te lezen stond De moeder van die heeren...P Me vrouw Jaurès, moeder van den socialist, was ziek zij werd verzorgd door twee zusters dominikanesscn, M. Jaurès heeft die zusters plechtig bedankt. De vrouwen van die heeren...P Mevr. Waldeck-Rousseau. moest door Dr Poirier geopereerd worden dat ge beurde bij do Zusters Augustijnen, 29, Gezondheidsstraat, te Parijs. De dochters van die heeren...p Do dochter van M. Bourgeois, voorzitter der Fransche kamer, was ziek te Can nes. Twee zusters van u Bon Secours »- van Lyon verzorgden haar. De zoontjes van die heeren...P Te "Neuilly sur-Seine was er een lief man netje dat zijn catechismus zoo goed kende, dat het de eerste was. Het was het zoontje van M. Rouvier, oud minis ter van financiën. Te Parijs zelve, in de parochie Saint- Philippe-du Roule, mocht een ander lief mannentje den pastoor op zijn feestdag een klein feestrede aflezen. En dat was het kleinzoontje van den gewezen Presi dent Loubet. En zoo zou men kunnen voorttellen. De geuzen verjagen dus de zusters uit de kloosters, zij willen niet dat het volk door hen geholpen wordt. Maar als zy zelf op hun ziek- of sterfbed liggen, dan moeten diezelfde zusters hen komen ver zorgen. KomedieKomedie! En valschaards ten hunne schreden naar het huis waar de graaf en zijne vrouw wonden. Aan de deur gekomen, zeide van Eezaat tot Frederik Ik en mijn neef zullen vooreerst alleen binnengaan. Plaats u ergens derwijze, dat gij alles hoort wat er tusschen ons ge schiedt. Wij zullen u roepen als wij uwe tegenwoordigheid noodig oordeelen. Eenige oogenblikken hierna, bevonden Godfried Starkels en zijn oom zich in de tegenwoordigheid van de gravin van Bor- luit. Toen beiden voor haar bogen, stiet zij eenen kreet uit en zoo groot was hare ont roering, dat zij neerzakte op eene kussen bank. Haha I gij herkent ons dus, mevrouw Thuriotriep van Eezaat spottend uit Zoo veel te beter, dat gaat onze taak vergemak kelijken. Zij, tot wie deze woorden gericht waren, had reeds hare koelbloedigheid teruggekre gen en 't was met eene vaste stem dat zij antwoordde Wie zijt ge, wat wilt ge van mij Ik meende mijnen man te gaan zien binnen komen en ik bevind me voor twee vreemde lingen. Ja, uwe tegenwoordigheid heeft me eerst verschrikt, maar wie gij ook zijt, ik vrees u niet. Het huis is vol menschen en ik hoef slechts te roepen. Kom, vrouw, hernam den h er van Eezaat, veins toch niet, 't zou verloren moeite wezen, 't Waren wij, die in de Wa rande met Frederik spraken, wiens vader mijn vriend is. Wij hebben u terstond her kend en zonder het te willen alles doen kennen aan uwen man, of beter, aan hem door wien ge u hebt doen huwen onder eenen naam, dien de uwe niet is dus, on geldig huwelijk Tinah Milio doorstond den schok, zonder iets te laten b ijken van hetgeen er in haar moest omgeg.tan zijn. Opeens schoot zij in eenen schaterlach Mijne heeren, sprak zij, gij ziet er ordentelijke menschen uit en ik kan dus niet gelooven, dat gij slechte inzichten je gens mij hebtik moet veeleer gelooven, dat gij dwaalt en u tot iemand anders meent te richten, wanneer ge spreekt van eene Nelly. Die vrouw moet fel op me ge lijken De grondbezitter deed een teeken van ongeduld en zijn voorhoofd rimpelde. Nog zeide hij. Waarachtig, ik meende dat ge verstandiger waart. Gij be grijpt dus niet dat al uw loochenen, om ons te verschalken, tot niets zal dienen. Wij weten alles, hoort ge, alles, te begin nen van uw vertrek uit Parijs, tot den dag van heden. Wij hebben uw spoor overal gevolgd. Aldus sprekende, hield van Eezaat de oogen op Tinah gerichthij dacht haar aan 't wankelen gebracht te hebben, doch dit was niet zoo. Een meer en meer spotlende glimlach dwaalde op hare lippen cn uitda gend keek zij den onderhandelaar aan. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1