LEENING 1891. Stedelijke Raad. Zondagrust. Nieuwjaar-avond. Allerhande nieuws. Holland. te Frankrijk. h Engeland. Stad van -\alat. 33* Trekking. 30 (December ïgoj Obligation van 500 fr. uitlceerbaar aan pari, te rekenen van 1 Februari 1908 49 438 484 877 1245 1894 3036 '9° 343 494 "43 H8! 3935 Obligation uitgekomen in vroegere trek kingen en nog niet uitgekeerd. 29® trekking 27 December 1905, n° 2897 (koepon n° 30 aangehecht). 30* trekking 25 Juni 1906, n° 2551. (koepon n° 31 aangehecht). 3ie trekking 31 December 1906, n° 2272, (koepon n° 32). STAD AALST. Zitting van Maandag 30 December. Afwezige controleurs MM. De Blieck en Boterbergh. De zaken aan 't dagorde werden bijna allen eenpariglijk aangenomen behalve het 40. Verkoop van bouwgrond aan de Hout- merkt, welke naar eene latere zitting werd verzonden. Het merkweerdigste der zitting is eene verklaring van M. Leveau b trekkelijk de begrooting van 1908 Hij verklaarde den tijd niet gehad te hebben de begrooting te kunnen onderzoeken aangezien de tijd die er gelaten was tusschen den dag van ver zending aan de leden en dezen der bespre king, te kort was... En de sectiën dan Als men de zittin gen der sectiën bijwoont dan is er tijd ge noeg om te onderzoeken en bemerkingen te maken. Maar de liberale controleurs be kommeren zich bitter weinig met 't werk der sectiën en dus met de stadsbelangen. Maar azoo moet men klappen, zei Bert zaliger, als de zaak Hebreeuwsch is... In geheime zitting werden benoemd Adjunct-commissaris van policie M. Pie- ter Van Nuffel OpzichtersMM. Van den Steen Modest en Buys Prosper, agenten Agent van 2® klas M. Buyl Joseph, agent van 3® klas VVauters Isidoor. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Woensdag 1 Januari 1908, M. Renneboog, Nieuw- straat. (Vrij naar Groene Pie. Werkman van 27 Dec. 19071. Morgen, een Nieuwjaar Het oudejaar is henen en verdwenen. In een stad van Vlaanderen Rond 8 ure van den avond. In een rijk slot, Chipka geheeten, volle gas, alle vensters verlicht Al binnen den gang verwarmd de tal rijke plaatsen verlicht en verwarmd overal tapijten, lusters, spiegels die glinsteren en fonkelen Meiden en bedienaars die rondloopen In eene groote zaal, eene groote tafel, rijkelijk gedekt, porselein, cristaal. bloe men, de familie prachtig aangekleed, mama, de dochters, een zoon en familieleden allen zitten vrolijk te lachen en te lachaaien in afwachting dat Papa komt. Mijnheer zit in zijn cabinet't is 't einde van 't jaar; hij is aan 't berekenen geweest of zijne zaken hem in 't tgeloopen jaar nogmaals 35 duizend frank winst hadden gelaten. Hij had bevonden dat de winsten nagenoeg zoo groot waren als die van vroe ger jaren. 't Waren dan immers de vette jaren, wanneer men bij woord en daad door Pastoor en Koster werkdadig ondersteund wierd wanneer het op Chipka alle dagen zondag was en kermis in de week; wanneer men jaarlijks voor 2 maanden aan 't zee strand verbleef met de gansche familie... Ja, 't geld rolde dan maar 't werd ook ge makkelijk gewonnen met soep te leeren maken en zeever te verkoopen Mijnheer was vroeger een voorstaander der catholieke zaak en heden nu heult hij meê met libe raai en socialist, is hij politieke judas ge worden. Daar is Papa, hij wrijft zijn hair, hola de zorg van zijn voorhoofd; de spijzen wor- ven opgediend men begint te eten en of men reeds gebeden heeft, weet ik niet die gewoonte van te bidden iB veelal niet meer in gebruik bij nieuwe rijken. Uitgezochte lekkere spijzen werden op gediend de fijnste wijnen finkelen in de roomers vier, vijf, zes gerechten, fruit, taarten, naar hartelusthoe meer men eet en drinkt, des te beter Nieuwjaar-avond moet gevierd worden. In eene wijk dezer Btad in eene straat niet verre van 't slot Chipka, staan werk manshuisjes Een lichtje dat door doffe ruitjes vinkelt en pinkelt. Nieuwjaar-avond, acht ure. In een dier huisjes, een vrouw, een Moeder van in de dertig jaren, ze ziet er 50 uit Een kind in de wieg een kind op den schoot dat slaapt twee kinderkes die rondloopen eene dochter van 14 jaar die treurig aan de tafel zit och jong, leven lustig en niets dan ellende zien op tafel 2 k 3 tellooren brood, vet, op de stoof een pot met aardappels. Allen slordig en vuil gekleed de meu bels zijn kaal en versleten 't is 8 ure vader een aardewerker, is dezen morgend van voor 4 ure weg gewoonlijk komt hij ten 8 ure 't huis het is opene weer maar gesmoord de trein zal later aangeko men zijn de kinderkes hebben honger ze zien zoo bedrukkelijk naar het brood naar de aardappels doch ze moeten wachten 'tis Vaders noen-eten 't is Moeders noen- eten. 8 ure 20 minuten; Daar is vader, 'ne man van 40 jaar, doch hij ziet er veel ouder uit't moet eene schoone jonkheid geweest zijn, doch is nijg afgevallen; zijn oogen staan lijdzaam en droef; hij ziet liefderijk naar de kinderen, mompelt 'nen goeden avond, wipt zijn muts op 't kasken. trekt zijne overjas uit, zet zich aan tafel, maakt een kruis, bidt in stilte 'ne vaderons met de kinderen. Op tafel staat een opgevulde telloor pa tatten met geflikte saus voor vader, eene tweede telloor is voor Moeder en hare kin- kerkes een derde voor het dochterken... Die christen arbeiders bidden nog voor hun arm noenmaal; bidden de politieke judassen nog Alles immers is nu heden voor 't oordje. Na zijn honger een weinig voldaan te hebben, vader mompelt Als 't weer morgen niet beter is, valt 't werk stil De Moeder zucht er is geen geld in huis zonder werk is zonder eten 11... Het noenmaal duurt niet langvader maakt een kruis, bidt nog 'ne vaderons, zegent de kinderen op hun voorhoofd, trekt zijne kleeren uit en gaat slapen hij is im mers dood vermoeid... GROENE PIE, kan daar nu een puntje aan zuigen... MAGAZIJN van B EHANGPAPIEREN en allerhande -•MEUBILEERING Karei. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbodb. Spoedige bediening. Matige prijzen. Winter. Alles lijdt tijdens het gure jaargetijde en menige ai me moe der breekt zich het hoofd hoe zy hare kinderen voedsel en kleeding verstrek ken zal, terwijl menig werkman ge- dwongene werkstaking houdt en zich van alle inkomen beroofd ziet. Winters welke het menschdom bij zonder deden lijden waren die van 396 jaar voor de geboorte van Christus. Vol gens de geschiedschrijvers sneeuwde het 40 dagen te Rome. De Zwarte Zee vroos toe in het jaar 299 onzer tijdrekening; hetzelfde ge beurd 0 mei den Bosphorus van Thrace in 359. De Rhöne vroor toe in 400 de Var in 362 de Donauw in 559. De winter was zoo streng in 566 dat de huisdieren dood vielen van de koude in West-Europa. In 608 werden al de wijngaarden vernietigd door den vorst in het Zuiden van Europa. In 974 stierf een derde der bevolking van Egypte door de koude. In 1124 ver- vroos de paling in de moerassen van Brabant,en de Noordzee langs de Vlaam- sche kusten was met ys bedekt op eene breedte van 3 uren. In 1323 bevroos de Middellandsche Zee, wat ook in 1400 gebeurde. Een der ergste winters was die van 1408. De bruggen van Parijs werden door het ijs weggerukten terwijl de rechters bij een warm vuur zaten, be vroos de inkt aan hunne pen, waarmede zij de vonnissen moesten onderteekenen. In 1422 sneeuwde het 40 dagen lang in België en Holland, In 1468 kon de wijn niet gedronken worden hij werd met de bijl in stukken gehakt, De haven van Marseille vroos toe in 1507 en 1594. In 1608 bevroos de wijn in den kelk terwijl de priesters de mis deden. In 1638, 1665 en 1670 en vooral in 1683 stierven talrijke buitenmenschen in Frankrijk door de vinnige koude. In 1709, 1735, 1740, 1783 en 1789 waren het verschrikkelijke winters. I11 1795 werd de Hollandsche leger- vloot door het ijs ingesloten, en moest zich aan de Franschen overgeven. Een der verschrikkelijkste winters was pie van 1846. Ook de winters van 1870, 1880 en 1890 waren buitengewoon streng. Hopen wy dat, ondanks de onheil spellende vooruitzichten der weêrvoor- zeggers, deze winter niet te streng we zen zal. AALST. Onze geachte lezers zullen zich nog het gevecht herinneren dat op 8 October 11. plaats greep te Aalst- Mijlbeek, Langestraat, tusschen Marie De Smedt, vrouw Bellon en Marie Van Geert, 't G :volg van dees gevecht was de dood van Marie Van Geert Het geneeskundig onderzoek deed bestatigen dat het slacht offer gestorven was ten gevolge van eene hartsaderbreuk veroorzaakt door eene te hevige gramschap. De zaak kwam voor de Rechtbank van Dendermonde en vrouw Bellon werd slechts veroordeeld tot 5o fr. boete en de onkosten. In het hoofdpostbureel te Brussel is een nieuw automatisch toestel geplaatst, waar men zich, bij middel van een 10 centiemenstuk een postzegel of twee post kaarten kan aanschaffen. Het toestel werkt zoo nauwkeurig dat het weigert, iets te geven wanneer men er vreemd geld of een 2 centiemenstuk in werpt. De bedrieger is daarenboven gefopt, want hij krijgt ook zijn geld niet weer. In een automobielenfabriek te Brussel zijn dieven in de bureelen, gekomen zij hebben er de brandkast buiten gedragen en naar Laken gevoerd, waar zij ze in eene weide hebben opengebroken en geledigd. De concierge had niets gehoord. Bij eenen burger der Victoriestraat te St-Gilles, kwam een jonge heer om eene kamer te huren. Hij zegde Emiel H. te heeten en van Namen te komen. De bewo ner in kwestie vond echter dat die jongen er zoo zonderling, zoo meisjesachtig uitzag dat hij zijn vermoeden aan de policie deed kennen. Deze kwam en scheen van het zelfde gevoelen te zijn. Hij onderzocht de zakken van den vreemdeling en vond er lange blonde vrouwenharen in, maar geen enkel wapen of iets wat kwaad vermoeden kon geven Ondervraagd bekende de zon derlinge huurder inderdaad een meisje te zijn, zoodat zij naar het policiebureel werd gevoerd om verder ondervraagd te worden. Daar deed zij haren naam kennen. Het is eene 19 jarige juffer van Nijvel, waar hare ouders wonen. Meer wil zij niet zeggen. Het parket van Brussel is naarDiegem geroepen, om onderzoek te doen naar de oorzaak van eenen brand, die Vrijdag, ge durende de afwezigheid der bewoners, in het huis der echtgenooten Plas ontstond en zoo snel voortliep, dat twee andere wonin gen mee vernield werden. Dit zou vooreerst nog geen argwaan hebben gewekt, zoo niet den dag nadien een nieuwen brand drie andere huizen had verwoest. Zekere V. te Brussel was over twee maanden getrouwd Erg jaloersch zijnde, had hij eenige dagen geleden gepoogd zijne vrouw te dooden. Hij bracht haar slechts eene onbeduidende wond toe en werd dus, na ondervraging van den onderzoeksrech ter, weer losg' laten. Maar de vrouw ont vluchtte nu het huis en alle pogingen van zijnentwege om haar terug te krijgen bleven vruchteloos, Donderdag had hij haar afge wacht a n haar werkhuiB en, onder voor wendsel eenen sleutel af te geven, stak hij eene hand naar uit. Zij wilde dien aanne men, maar op ditoogenblik bracht hij, met eenen dolk, die hij in de mouw verborgen had, haar eenen steek toe. Het geschreeuw der vrouw wekte de aandacht harer werkge zellinnen, strijksters, waschvrouwen en werkliê, die den m ordenaar aanhielden en aan de policie leverden. V werd opgesloten De vrouw, die nog al erg gekwetBt is, kon toch na verzorging, naar hare ouders wor den gebracht. Zaterdag, rond 4 uren 's morgends, ziin te Schaarbeek dieven gedrongen in de werkhuizen Vivinus. Zij hebben de brand kast medegenomen en dan het werkhuis verlatee. De lokaal bewaarder heeft den diefstal enkel r nd 6 uien 's morgends bestatigd. Hij verklaart nachts niets gehoord te hebben. Rond 9 uren heeft men in eenen ledi gen grond te Laken de brandkas t terugge vonden. M. Vivinus zegt dat er in de brandkast niet alleen zaakpapieren maar ook veel aktiën verborgen waren. Men staat verbaasd over de stoutmoedig heid van den diefstal. De brandkasi woog 3oo kilos De Amerikanen hebben de reputatie slim te zijn. Toch zijn er slimmeren dan zij. Een man uit Minnesota was naar Grimsby gekomen om naar eene broodwinning te zoeken. Hij had ruim 2100 dollars op zak. Hij ontmoette daar een Zwitser, die zegde, in hetzelfde geval te verkeeren, maar gereed te zijn om naar Brussel te vertrekken, waar hij werk genoeg aan de haven vinden zou. De Amerikaan beloofde, zijne reis te beta len, indien hij voor hem mede eene plaats zocht Dat werd aangenomen. Zij reisden eerst per boot naar Antwerpen, bleven daar eenen dag, stoomden toen naar Brussel en zochten, ja zochten zoo lang, tot de Zwit ser op een schoonen avond. sigaren ging koopen. De Amerikaan wachtte hem af in een restaurant en. toen dat wachten wat lang duurde, ging hij met kloppende hart naar het hotel, waar hij bevond dat zijn gezel zijn reiskoffer had geopend en er met zijnen schat van door was. Eene fabriek afgebrand. Zater dag avond rond 6 uren, ontstond te Gent een hevige brand in de dechetfabriek van M. Van Peteghem, staande op het Dok, op de plaats waar vroeger het gasge- sticht was. De werklieden waren nog aan den arbeid, wanneer men bemerkte dat ge heel het magazijn in vlammen Btond. Bliksemsnel sloeg het vuur over tot de andere plaatsen van het gebouw en weldra geleek de geheele fabriek aan een overgroo- ten vuurhaard, welke vlammen de belen dende muren likten van een vlas magazijn, toehoorende aan M. Fiévé, alsook van een magazijn van de firma De Baerdemaecker, scheepsmakelaers Weldra was geheel het materieel der brandweer ter plaats en na een paar uren werken was men den vuurgloid meester. Van de kloddenfabri k blijven nog enkel de verkoolde muren rocht. Op 't oogenblik dat eene werkster vlucht te, schoten hare kleeren in brand. Ook moest een werkman eene groote baal klod den verplaatsen om te kunnen vluchtten, op het oogenblik dat hij dreigde te ver stikken. De schade wordt geschat op 60,000 fr. Een 20 tal werklieden zullen door dien brand van hunne broodwinning beroofd zijn. In den nacht van 27 op 28 December, werden de inwoners te Harelbeke gewekt door het geschal der pompiers trompetten. De groote vlasfabriek van M. Pieter Bos- suyt, in de Beverenstraat, stond in licht- laaie vlam. De pompiers die Beffens ter plaats waren gesneld, konden enkel de gebouwen waar de machienen staan vrijwaren de vlammen door de groote hoeveelheden vlas gespijsd, sloegen hemelhooghet was in Harelbeke als klaren dag, een geweldige wind joeg millioenen sprankels in de lucht. Het was rond 11 1/2 ure dat de stoker die in de machienkamer slaapt ontwaakte door het geknatter van het vuur en seffens het alarm gaf met de stoomfluit, doch de brand had reeds zulke groote uitbreiding genomen dat er, zooals wij hooger schreven aan redden niet te denken vieler werken tegenwoordig van 40 tot 50 werklieden in die fabriek. Zij zijn nu allen zonder werk. Er bevond zich eene groote hoeveelheid vlas in de magazijnen, toebehoorende aan verschillige vlaskooplieden. De schade, die zeer aanzienlijk is, kan niet geschat wordende fabriek, alsook het vlas, toebehoorende aan M. Bossuyt, zijn verzekerd. Meest al het vlas der andere kooplieden is niet verzekerdhet timmer- alm, alsook eene groote hoeveelheid hout van den timmerman Louis Hoste is ook in de vlammen gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Ingebroken. Zaterdag namiddag, stond heel de Kapelstraat te Boom over hoop. Dieven waren, naar de geburen hoor den, gedrongen in de woning der echtge nooten Swinnans. schippers, die afwezig waren. Eene samenscholing vormde zich, de policie werd ontboden, en inderdaad men vond in den kelder een jonge snaak van 13 jair, drager van een zakje met in- breekgerief, terwijl zijne oudere meêplich- tigen de vlucht hadden genomen. Men had den kleine lang het opengebro ken keldergat achter de woning laten bin nen glijden en waarschijnlijk moest deze de oudere schurken 's avoi ds binnen laten om het huis ledig te plunderen. De policie zal weldra de andere plichtigen in handen hebben. Een vree6elijk drama heeft te Berlaar plaats gehad Een jong meisje van het dorp, zekere Pauliue V... was eenige dagen ge leden nog dienstmeid te Antwerpen bij handelaars. Een tiental dagen, zoo wat, was '8 nachts een belangrijke diefstal gepleegd tennadeele van de personen bij wie het meisje in dienst was. Zilveren couverts, juweelen, kleeding- stukken en koopwaren waren verdwenen. De policie die over dezen diefstal een onderzoek had ingesteld, kreeg twijfel over de eerlijkheid dee meid. die, naar haar zeggen, de eerste den diefstal had opge merkt. Weldra kreeg de policie hiervan de zekerheid of minstens de overtuiging dat zij in alle geval er aan medeplichtig was. Middelerwijl had Pauline V... het huis harer meesters te Antwerpen verlaten en was zich te Berlaar komen vestigen. Het parket van Antwerpen beval dat er te Berlaar opzoekingen zouden gedaan wor den en de gendarmen van Lier boden zich in hare woning aan. De ouders van het meisje wisten niets van den diefstal en verhaastten zich de taak der gendarmen te vergemakkelijken. Op de eerste verdieping werd weldra eene aanzienlijke hoeveelheid van den dief stal ontdekt. Pauline V... liep toen naar de keuken en dronk er een fleschje sublimaat uit. Wanneer men haar vond, leed zij afschu welijke pijnen. Men wanhoopt het meisje te redden. Inbraak. Zaterdag nacht heeft men in den alachterswinkel van M. Eduard Rossaert, in de Kerkstraat, te Lokeren. De dieven hebben het waaiervenster boven de deur uitgesneden, en zijn aldus in den win kel geraakt. Zij braken de tooglade open waar er gelukkiglijk maar 2 fr. klein geld in lag. en gingen er van door met om 30 fr. vleesch. De policie heeft onmiddelijk een onder zoek begonnen. Brugoe-Zeehaven. Men schrijft uit Brugge De Braziliaansche Lloyd heeft de haven van Brugge als hoofdlijn gekozen. Men herinnert zich de zaak der koffie- valonsatie, waarin de Nationale Bank van België betrokken was. De Braziliaansche Lloyd weigert samen te werken met den koffietrust van Sao Paolo, en heeft besloten, voor eigen reke ning den uitvoer van zijnen koffie, te on dernemen. Daarom sticht hij eene regel matige scheepsvaartlijn tusschen Brugge en Rio de Janeiro en heeft hij te Antwerpen eenen hangar gehuurd, die tot 150,000 ba len koffie zal kunnen bergen. Op den Nederboelare, een der voor naamste straten van Eekloo, tusschen de markt en de spoorbaan Eekloo Brugge, woont Mad. wed. Pieter Van Daele, die samen met haren schoonbroeder, Lodewijk, eenen uitgebreiden vlashandel drijft, en ook een groot vlasfabriek bezit. Zaterdag avond is daar, omtrent 7 uren, brand uitgeborsten. Voorbij gangers bemerkten eensklaps vlammen welke door het dak van het ma gazijn uitsloegen.Zij liepen naar de woning van Mad. Van Daele, nevens het magazijn. Mad. Van Daele en haar schoonbroeder Lodewijk waren afwezig. Het fabriek was gesloten en het werkvolk was weg. Intus8cben verwittigde men de pompiers; de brandklok luidde alarm op de kerk, en het volk snelde langs alle kanten toe. Ondertusschen werd de deur der woning ingestampt, om langs daar het brandende magazijn te bereiken. Het vuur had reeds eene groote uitbrei ding genomen. Het magazijn, een twintigtal metera lang en zes meters breed, had twee ver diepen en was opgevuld met 11 hekkens oud en 13 hekkens nieuw ongezwingeld vlas, ieder van omtrent 1800 kilogr. Daarenboven waren 38 of 39 balen van ongeveer 150 kilogr. gezwingeld vlas ge reed gemaakt om gister Maandag naar de statie gevoerd te worden. De pompiers, hoe vlug ook ter plaats gesneld, stonden voor eenen reusachtigen vuurpoel de vlammen sloegen hemelhoog en verspreidden eenen dikken rook. Er was gebrek aan water om den brand met ver schillige lansen te kunnen aanvallen. De vlammen bedreiden de aanpalende huizen. De geburen sprongen de arme weduwe Van Doorselaere, wiens woning nevens het magazijn staat, ter hulp en hebben haren huisraad in de naburige huizen overge dragen. De vlammen sloegen ook over de woning der eigenaarster. De wakkere pompiers konden echter het huis beschutten, dat door het vuur en het water eenigszins bescha digd is. Gansch den nacht door, tot Zondag mor gend, rond 9 uren, bleef de brand voort woedden en moesten de pompiers het vuur bestrijden. Beurtelings stortte het dak en Btukken van de muren in; de vlammen sloegen met nieuwe kracht op, uit den reuzenachtigen gloeienden puinhoop. Gelukkig dat de wind uit het Oosten kwam en de vlammen naar den straatkant joegen. Ware het anders geweest dan wa ren de talrijke magazijnen, uitgebreider 1 dan het vernielde, en de groote vlasmijt alsook de zwingelmolens vernield worden. Een paar duizend kilogr. hippens lagen in het magazijn en moesten binnen eenige dagen gebroken worden. Daartoe had De Geiter, van Kaprijke, s verleden week eenen hippenbreker aange- c bracht, en Zaterdag namiddag waB de mo- teur aangekomen, die beiden mede vernield s zijn. a De steekkar van Karei Wieme, die in de d poort stond, brandde gansch op. Madame Van Daele was geschikt binnen eenigen tijd hare zaken over te laten aan M. Hendrik Claeya van Aalter, om in haar I nieuw huis, nabij de statie op haar gemak te gaan leven. De schade is zeer aanzienlijk en grooten- w deels door verzekering gedekt. ei Een redder gekwetst. Een zoon van den heer Hippoliet Goe- thals, handelaar, Boelaarstraat, is erg ge- T| kwetst aan eene hand, bij het redden, met j, een achttal andere personen,van het brand- ki koffer der eigenaarster. Ji Te Nalines en te St Vaast zijn de kelken bestolen. In de laatste parochie was Vrijdag de Gedurige Aanbidding gehouden en de dieven hebben waarschijnlijk gedacht dat na de plechtigheid de kostbare remon- ai strancie voorloopig in de sacristij zou ge- be plaatst worden De pastoor had die echter vc mee naar de pastorij genomen, zoodat de Li dieven zich hierin bedrogen hebben gevon- den. Zij hadden het dak en het plafond doorgebroken om in de sacristij te komen. Esperanto.Wij lezen in de N.R.Ct.: In de laatste zitting van het bestuur van het werrldverbond der diamantbewer kers, gehouden te Rotterdam, in het be gin dezer maard, is door den Belg Groes- ser voorgesteld te besluiten, dat op het congres te Amsterdam in 1909 slechts ééne taal, Esperanto zal gesproken wor den. Het verslag, opgenomen in het dt Weekblad vertelt hieromtrent x Hij in wijst op het enorme tijdverlies der verta lingen, alsook op de verwarring, die dik wijls ontstaat bij minder juiste vertaling, benevens op de stoornis, die er telkens gebeurt, doordat de menschen, die, of ni wel den spreker, of wel de vertaling zijner rede niet verstaan, hunne aandacht niet y1 wijden en gerucht maken. Esperanto is 2C zeer gemakkelijk te leeren. Indien men de afgevaardigden bij het congres van Amsterdam wil benoemen een jaar vóór het congres, dan hebben O] allen de volle gelegenheid die nieuwe a7 taal in de perfectie aan te leeren. Mogelijk Pa aspirant-plaatsvervangers kunnen hetzelf- B* de doen. Het zon voor ons diamantbe- L< werkers, met onze prachtige internationale M vereeniging een schoon voorbeeld zijn als wij dat konden verwezenlijken. In prin ciep stemt het bureel met deze voorstel- Lt len ten volle in. De zaak zal nader onder- Ju zocht worden op eene volgende zitting. Tempeest. Er heerscht een hevig Vi tempee s< op de kusten der Middelland- sche Zee. Het departement Var, in Frank rijk heeft er veel door geleden. I11 een dorp, bij Toulon, zijn twee huizen van J} drie verdiepingen ingestort. Eene heele wijk dreigt in te storten. Men heeft de huizen doen ontruimen om eene ramp te vermijden. Overal is de schade zeer groot. W1 Dienst gestoord. Op eersten Kerst- ],r dag is de dienst in de Anglikaanscht ga kathedraal van Manchester gestoord, br doordat, na het einde van een Kerstzang, 17 een leider van werklieden, met namt 20 Stewart Gray, den kansel opvloog er P? van daar uitriep Hoe kunt gij zingen, terwijl duizenden in deze stad honger lijden Ik protesteer tegen de viering var na den geboortedag van den Heiland, ter wijl er zooveel arme drommels in de we reld zijn die men niet helpt. In den naam van God protesteer ik tegen die Godslas- tel tering I Beambten vlogen toe en haal- ge den Gray, die zich verweerde, van de* Ri kansel en wierpen bem de kerk uit.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2