Zondag 5 Januari 1908 5 centiemen per nummer 625te Jaar 4014. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Herinrichting der landelijke Politie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID STANHOPE Zondagrust. Tuin- en Landbouw. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont jagen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnisseiop 3"® bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoorö. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adrertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst. 41 Januari 1908. Het "wetsontwerp van herinrichting der landelijke Politie en de bijgaande memorie van toelichting komen te ver schijnen. Aangaande de wijzigingen aan het landelijk wetboek voorgesteld, wordt 't volgende gezegd en op 't welk wij vooral de aandacht onzer geachte lezers van den buiten inroepen Het landelijk beginsel, krachlens hetwelk er in elke gemeente ten minste één veldwachter zijn moet, wordt ge handhaafd. doch tevens machtigt de Commissie de gemeenten met min dan 5t'0 inwoners, zich te verstaan met een aanpalende gemeente om voor beide slechts één veldwachter te hebben. De toekenning, aan den Burgemeester van het recht een dorden candidaat voor te dragen op de lijst duor den Gemeente raad voorgesteld, de bevoegdheid ver leend aan den Gouverneur om de voor drachten niet aan te nemen, wanneer onder de candidaten er zich een of meer bevinden die geene voldoende waarbor gen opleveren, dit alles zal bijdragen tot verbetering van de aanwerviugs- wijze dezer beambten. Om hun meer onafhankelijkheid te verzekeren, stelt de Commissie voor aan den Gemeenteraad het recht van schorsing en afzetting te ontnemen en het recht van schorsing toe te kennen aan de Burgemeester, mits goedkeuring van den Gouverneur het recht van afzetting zou uitsluitend aan dezen laat- sten voorbehouden worden Bovendien zouden die beambten door de bestuuroverheden uit hoofde van de rechterlijke bedieningen,geschorst noch afgezet kunnen worden dan op voorstel van den Procureur Generaal bij het Hof van Beroep. Het nieuw ontwerp bepaalt de ouder- Ten einde slechts gezonde en sterke beambte in bediening te houden, mach tigt het den Gouverneur, de wachters op pensioen te stellen wanneer deze niet meör in staat zijn hunnen dienst behoor lijk waar te nemen, en maakt dit ver plicht wanneer de belanghebbende den ouderdom van 65 jaar heeft bereikt. Het invoeren van een invaliditeits-en ouderdomspensioen voor deze beambten maakt de toepassing van deze laatste maatregelen mogelijk. Door de aanstelling van brigadiers- veldwachters waarvan het getal door den Gouverneur bepaald wordt en die door dezen .benoemd en afgezet, worden, zal men een degelijk toezicht kunnen houden over de wachters. de Amerikaansche detective. 6* Vervolg. Als hij nu het voorstel aannam Dat doet hij niet. Maar als hij het eens deed 7 Als dat mogelijk was, kwam het langzaam over Stanhope's lippen als hij zonder voorafgaande bespreking tegen mij ging concurreeren, dan... Dan Nu, dan zou ik mijne krachten met hem wel meten als detective, maar toch steeds als vriend en niet om hem te bena- deelen. Als hij echter in de hitte van het ge vecht zijne vriendschap voor u vergat en uw vijand werd Ja, dan zou ik hem zeker met gelijke munt betalen want per slot van rekening ben ik ook maar een mensch. Maar zoover komt het zeker niet tusschen ons Dat hoop ik ook, zeide Morrison. Zeggen moet ik het u echter toch Vernet heeft het voorstel al aangenomen. Wat 1 riep Stanhope verschrikt. Zonder mij er eerst over te spreken Zoo is het 1 tpgvrondtahsid had r««di plaats Daar de vereischten betreffende do geschiktheid voor de bediening van veld wachter strenger gemaakt zijn, is het billijk aan die beambten een hoogere bezoldigiüg te verzekeren. Verleent, men eene behoorlijke wedde dan kan men het waarnemen verbieden van ambachten en bedrijven, die den wachter afhankelijk maken van de inwoners der gemeente. Voortaan zal het niet meer toegelaten zijn andere be dieningen of ambten gelijktijdig waar te nemen dan die door de openbare Over heid begeven daartoe wordt vereischt de machtiging van de Bestendige Depu tatie, welke machtiging enkel zal wor den verleend op eensluidend advies van den Procureur des Konings. De afschaffing van de bevestiging der processen verbaal ontneemt aan den Burgemeester een machtig middel van drukking op den veldwachter met het oog op zijn gerechtelijken dienst. Onder het beheer van het landelijk wetboek, mogen bijzondere personen veldwachters aanstellen tot bescherming van hun landelijke eigendommen. Wal de wijzigingen aan *t gemeente wetboek aangaat, zegt de memorie van toelichting De wijzigingen die men voorstelt te brengen in de bepalingen der gemeente wet betreffende de commissarissen en adjunkt-commissarissen van politie, gaan uit van dezelfde gedachte als de hervormingen in de inrichting der veld wachters. Zij hebben ten doel het aan de Gemeenteraden toegekende recht van schorsing te onderwerpen aan de goed keuring van den Gouverneur, iets wat de willekeur zal beteugelen eene betere aanwerving der polilie-commissarissen te verzekeren, door de Bestendige Depu tatie en den Procureur-generaal bij het Hof van Beroep te doen optreden in. de plaats van deu Gemeenteraad wanneer deze nalaat de kandidatenlijst voor te dragen of, ondanks het advies van den Gouverneur, volhardt in het voordragen van onaanneembare kandidaten toe te laten dat eene plaats van politie commis saris in de gemeenten van ten minste 5,000 inwoners wordt tot stand gebracht bij koninklijk besluit; duidelijker de bestaande afscheiding tusschen de be stuurlijke politie en de gerechterlijke politie af te bakenen, door de schorsing on de afzetting der commissarissen en adjunkt-commissarissen van politie uit hoofde van hunne gerechterlijke ambts bezigheden slechts toe te laten op voor stel van den Procureur-generaal van het Hof van Beroep. Van 's middags tot middernacht., eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 5 Januari 1908, M. Cailebaut, Boter markt. gemaakt voor gewone kalmte en bedaard antwoordde hij Zeg dan aan dien heer, dat ook ik bereid ben, voor hem te werken het mag dan een jaar of tien jaar duren VI Uit het bureel komende ging de jonge man dadelijk naar zijne woning. Het is mijn laatste nacht 1 mompelde hij daar moet ik gebruik van maken om nog een laatsten blik in dat dievenhol te werpen. Ik zou niet geerne willen, dat ook een van de bende ontkwam. Een half uur later verliet een slecht ge kleed verloopen uitziend en naar brande wijn riekend persoon de woning van Stan hope. Hij was voorzien van twee revolvers en een dolk buitendien droeg hij een fle8chke met drank en een pakske tabak bij zich. Zoo uitgerust sloeg hij den weg in naar het beruchtste deel der stad, eene wijk, die met al haar sloppen en steegjes een waren doolhof vormde en voor onervaren men- 3chen gevaarlijker was dan eene wildernis vol roofdieren. De man echter liep van straat tot straat met de zekerheid van iemand, die aan zulk eene omgeving ge wend is. Zonder te letten op hetgeen er om hem heen gebeurde, stapte hij voort tot aan een vervallen gebouw. Door esn slecht verlichte poort en een De boomgaarden nemen in België meer en meer uitbreiding en onlangs is er van de hand van Mijnheer Lonay, staatslandbouwkundige, te Bergen,eene belangrijke studie verschenen, waarin hij de landbouwers aanzet nog meer fruitboomen te planten. Wij meenen dat M. Lonay overschot van gelijk heeft, want niet zelden ziet men rond onze hoeven veel ledige plaatsen waar ge makkelijk eenige fruitboomen zouden kunnen plaats vinden. Anderzijds zou den veel weiden, welke in deu omtrek dor woning gelegen zijn, heel goed tot boomgaard kunnen herschapen worden Neen, dat begrijpt men niet genoeg. En nochtans kan een goed aangelegde cn wel onderhouden boomgaard de op- brenest en de inkomsten der hoeve mer kelijk vergrooten. Maar, wedervoer ons onlangs een bejaard boerken, het een jaar lukt het fruit en het andere niet. Dat is waar, doch daarop aut woordden wij De opbrengst is soms onvoldoende, omdat in vele plaatsen de bemesting en verzorging te wenschen latenen gesteld nog dat er in zekere jaren late vorston komen, die den oogst in de bloem treffen, dan toch is er niets verloren aan de grazing en blijft hel altijd eene goede weide. Overigens eens aangelegd, eisclit de boomgaard geene bijzondere groote uitgaven. Natuurlijk ligt liet niet in onze bedoe ling de landbouwers aan tezetteu boom gaarden aan te leggen en nieuwe hoo rnen hier of daar tusschen te planten, om er dan later uiet meer naar om te zien. Neen, dit vraagt zoowel oppas als gelijk welke andere tak van het bedrijf doch met dit verschil, dat de meeste werkzaamheden hier weinig uitgaven vragen en dat ze in het doode jaargetijde kunnen uitgevoerd worden. Trouwens hel enten, snijden, snoeien en kuischen der fruitboomen is al zoodanig moeilijk niet, te meer dat er alle jaren over dit onderwerp tal van voordrachten gege ven worden. Maar waarom ook treft men zoo weinig boerenzoons aan op de leergangen van boomteelt Dat is jam mer, want het spreekwoord zegt: onbe kend is onbemind. En waren onze land bouwers wat meer op de hoogte van enten en griffelen, suydeu en ïunypen, zij zouden er meer genoegen iu vinden boomen te kweeken meteen zou hun ne hoeve een sierlijker voorkomen heb ben... en de winsten zouden grooter zijn. De bemesting ook speelt eene groote rol in de opbrengst. De meeste land bouwers bepalen er zich bij gedurende deu winter twee, driemaal deu boom gaard te overgieten met beir of mestsap, dat ze op dit tijdstip in overvloed heb ben. Dat is niet af te keuren, maar die bemesting is te eenzijdig. De boomen zulleu daarmede wellicht welig groeien, maar voor de fruitvormiug is dit onvol paar trapjes naar beneden, bereikte hij de eigenlijke hoofddeur, die hij openduwde. De tamelijk grooter met zand bestrooide ruim - te, die voor hem lag, bevatte een buffet, een aantal stoelen en eenige tafels, waaraan ongeveer een 2otal mannen zaten te kaart spelen of te drinken. Zij onderhielden zich in de dieventaal, welke geen oningewijde verstaat. Toen de deur geopend werd, ver stomde het gesprek het begon echter dadelijk weer nadat de nieuweling in den luchtkring van de lamp getreden was. Zijtgij het, Gull riep de kroeghou der hem toe. Gij hebt u ook in geen tijden laten zien De aangesprokene lachte schor. Ik ben een poosje buiten geweest. Gezonde lucht daar Hoe staan de zaken Goed hé Bliksems, ge hebt net huis vol. Ja ja, het gaat nog ai Ik ben tevre den. Bijna alle oude kalanten zijn er. Goed, schenk dan eens in, vadertje Mijn keel is verduiveld droog Hé jongens, komt eens hier Wien ik niet ken, die mag zich aan mij voorstellen 1 Dadelijk stonden een dozijn kerels aan het buffet, zich om den vrijgevigen kameraad dringend. Zij drukten hem de hand en lie ten de glazen vullen. Intusschen werd nogmaals de deur geo pend en weer trad een man binnen, die er echter uitzag of hij voor de eerste maal in deze gelegenheid verdwaald was. Hij was nog jong, doch droeg den 6tempel der on deugd op het gelaat. Zijne slordige klee- doènde. Beir en mestputwater zijn te arm aan minerale bestanddeelen, name lijk aan fosfoorzuur en polasch. Wil men dus de vruchtbaarheid van defi boomgaard verzekeren, dan geve meji per hectare jaarlijks 500 kilogr. superfosfaat of ijzerslakken en 200 kgr. chToorpotasch. Beschikt men niet over eene genoegzame hoeveelheid beir, dan voege men hierbij 200 kgr. zwavelzure ammoniak. Zooals wij komen te zien kan over vloed van spoedig opneembare stikstof eerder te vreezen zijn voor fruitboomen. Het ammoniaksulfaat, wier stikstof langzaam opneembaar wordt, naarmate de nitrificatie vordert, schijnt dus de organische bemesting voordeelig te vol- ledigen. In alle geval meenen wij dat hij moet verkozen worden boven het soda- nitraal, waarvan de stikstof te spoedig zou opgenomen worden ofwel in den ondergrond zou zijgen, zoo de voor waarden van aaneigening ongunstig waren of zoo er groote regens volgden Al de aanbevolen meststoffen mogen, oudcrcengemengd, uitgestrooid worden van in November tot Moert. Zij zullen gedeeltelijk door het gras en gedeelte lijk door de boomen benuttigd worden en de heelc opbrengst kan niets dan er bij winnen. Wiuam. Ouders, stort in de Pensioen kas voor uwe kinders. De ouders weten niet genoeg wat gemak er aan verbonden is om een behoorlijk pensioen te bezorgen aan hunne kinderen, zonder daarom groote opofferingen te doen. Dat zij dan onderstaande tafel onder zoeken en overwegen en het getal derge nen die er zullen aanhouden zich bij de Pensioenkas aan te sluiten zal merkelijk vermeerderen. Een pensioen van 360 frank op 65 jaar wordt verworven mits met afgestaan kapilaal te storten 25 centiemen per maand (3 frank per jaar) to beginnen van 6 jaar. 50 centiemen per maand (6 frank per jaar) te beginnen Van 15 jaar. i frank per maand il2 frank per jaar) te beginnen van 25 jaar. Fr. 1.50 per maand (18 frank per jaar) te beginnen van 30 jaar. In het eerste geval beloopen de totale slortingen 180 (rank in het tweede geval. 300 frank in het derde geval, 48i1 fran kin het vierde geval, 525 frank Ouders, stort dus zoohaast mogelijk voor uwe kinderen. Ge ziet dat een enkel jaar genot van het pensioen meer geeft dan hetgeen voor hem is uitge geven. Tevens geeft gij aan uwe kinderen een goed voorbeeld van vooruitzicht, waardoor zy zich zullen aangemoedigd vinden in dien weg te volharden. ding fladderde hem om de magere leden. Toen hij naderbij kwam, bleek het dat hij hall bedronken was. Goeden avond, heeren riep hij het gezelschap toe. Kastelein, geef mij een grog, wat straf Terwijl hij aan het buffet stond, trokken de anderen zich zachtjes aan terug en ble ven op eenigen afstand in groepjes staan fluisteren. Zeg, ouwe, sprak de vagebond, den grog proevende, uwe gasten stellen zich aan als oen troep opgejaagde hoenderen. Die zijn zeker aan geen goed gezelschap gewoon, Zeg eens, baas, riep een der om standers, die deze woorden gehoord had, dreigend op hem toekomend, gij zijt op het verkeerde spoor het is hier geene kroeg voor landloopers en schooiers. - Zoo Niet hoonde de vreemde. Wat doet gij dan hier Zoekt ge soms wat Komt maar op De half bedronkene nam eene uiidagende houding aan de omstanders hitsten de twee aan en riepen hun kameraad toe Joe laat u dat niet zeggen 1 Geef hem wat op zijn huid. Smijt hem er uit. Doch Joe bleef kalm en sprak met pra lende grootmoedigheid tot den vreemde - Ik wil u de gel genheid geven, uwe woorden in te hokken. Doet ge dat niet, dat ge wegkomt, dan pak ik u bij den nek, zoo waar ik Rummey Joe heet. Diefstal, Roof. Neen, het zijn de Catholieken alleen niet die de Fran- sche wetten van godsdienstoorlog ver- oordeelen, immers de protestanten voe gen hunne stem bij de hunne om ze te veroordeelen en ze als om*echtveer- digheid, diefstal en roof uit to krij ten. Le Journal de Genève, hot voornaam protestantsche orgaan, schrijft als volgt over het wetsontwerp 't welk de stich tingen van missen, jaargetijden en loven door catholieken gesticht tot lafenis hunner ziel en deze van familieleden verbeurd verklaart ten voordeele der Armbesturen. Men leze met aandacht en men herin- nere zich dat, zoo de blauwe, roode en groenen cartelisten hier moesten mees ter worden, zij weldra het voorbeeld zouden naleven hen door hunne Fransche broeders in helsche geuzerij gegeven. Attentie dus Het is ons onmogelijk te verzwijgen dat de manier van bandelen van dege nen, die de macht in handen hebbeD, en wier verduldigheid wij meermaals ge prezen hebben, bij menigvuldige niet catholieken den indruk maakt van eene grievende ongerechtigheid. Bij deze gelegenheid toont de regee ring dat zij geen het minste begrip heeft van de catholieke gevoelens, en legt zij eene onverklaarbare hardvochtigheid aan den dag. Het geld, door catholieken achter gelaten voor de rust van hun dierbare zielen, is dubbel geheiligd. Hot hun ont nemen om het over te maken aan comi- .teiten van leeken, anti-catholieken en vrijdenkers is een maatregel die liet go- voel van gerechtigheid in opstand brengt. Mij dunkt dat men het hart der ge- loovigen doorboren wil. En het wil er bij mij niet in dat deze overdracht geluk kan brengen aan degenen, die ze plegen. Dat men het geld aan do catholieken teruggeve en het hun late gebruiken volgens hun geloof. Zoo schreef Le Journal de Genève voor dat de laatste welgestemd was. Küts-Klots. Een vliegenpik- ker meende eene juffer bijzonder aange naam te zijn, door haar te zeggen De dames moesten een bord op den rug dragen waarop de som te lezen staat, welke zij in hunnen bruidskorf aanbrengen. Een goed gedacht, klonk de weer spraak, maar dan moesten de heeren op hunnen rug laten schrijven hoeveel schulden zij hebben... De Winter van 1754-65 was in onze streken uiterst guur en onze Nieuwerkerksche kronijkschrijver zegt er over Desen winter heeft het beginnen te vriesen ende snieuwen van halfXi,cr tot den 10® feb. sonder ophouden en d de snieuw heeft soo dik gelegen dat op platsen niet meer en coste pas- seren desen is ook bij gelijk dien van Ik blijf hier, zoolang het mij goed dunkt 6chreeuwde de dronken zwerver, met de vuist op de toonbank slaande. Pas maar op In twee minuten heb ik u alle maal de ribben gekraakt Een woest getier volgde op dit dreige ment. De mannen scboiden, vloekten en deden, of zij den onbeschaamden indringer te lijf wilden. Plotseling echter trad stilte in. De man die zoo royaal getrakteerd had, was tusschen de 'twistenden gegaan, met dc eene hand den beschonkene bij den arm vattend, hield hij met de andere Rummey Joe een revolver onder den neus. Handen omlaag, kerel beval hij barsch en gij, Joe. 6teek uw mes op Laat mij eens met u praten. Zie eens hier vriend, sprak hij tot zijn gevangene, ge weet hier den weg niet. Dit is zno'n soort club, waar maar niet ieder, die wil toege- lat;n wordt. Wilt ge blijven, dan moet ge informatie geven, wie ge eigenlijk zijt. O, als het anders niet is riep de andere onverschillig Dat is niet moeilijk. Ik zal u toonen wie ik ben en dan hij wierp een woesten blik op Joe dan reken ik met dien lummel daar af Hij trad naar de toonbank, Bteunde het linkerbeen tegen rand en stroopte de broek op. Daar, zie hier I riep hij onbeschaamd; dit is mijn pas. Nieuwsgierig kwamen de mannen nader by. Wat ze zagen, bleek hen tevreden te 't jaar 1740. Van den 10" tot den 12® i) feb. heeft het godoyt eu dan wederom snieuw en gevrosen tot verre in meert, want den 20emeert hebbc ik beginnen te labeuren en dan was nog vorst in 't land en eys op 't water en snieuw in de grachten soo dalter snieuw heeft gelegen van S* Andries tot den 2i9 meert. Konijnen en Geitjes. De liberalen gelukten, acht jaren geleden, erin de catholieke meerderheid van 't stadhuis te Edinghen te kegelen... Zij hadden bijzonderlijk gewerkt op de behoeftigen ondersteund door 't Arm- bureol, lijk onze Aalstersche liberalen het meermaals deden. Ze beloofden wel geen renteniersle ven maar zegden tot deze behoefligen De catholieken geven u konijnen, maar wij zullen u geitjes geven als we meester zullen zijn op 'Istadhuis.» De liberalen Waren meester op 't stad huis en ze gaven geitjes bij de macht, maar niet aan de behoefligen... Ze gaven geitjes aan liberale vriendjes door zo tot vet betaalde ambten en be dieningen te benoemen ze gaven geit jes in vorm van subsidiën aan liberale maatschappijen.... En al die geitjes hebben een gat in de openbare kassen gemaakt van 80 dui zend frank en er zijn geene kluiten om 't gat Le stoppen... En om 't gat te stop pen zal men weêr eens de hulp der catholieken moeten inroepen. Wie kent de zusterkens der armen niet Ja wie Er zijn er in alle belangrijke steden en men weet met hoe veel toewijding zij zorgen voor oude gebrekkelijke werklieden, die in huu eigen bestaan niet meer kunnen voorzien. Welnu, de Bestendige Deputatie van Luik, samengesteld uit liberalen en so cialisten, heeft besloten de zusterkens der Armen te verbieden, inzamelingen ten huize te doen, 't is te zeggen, de gif ten te gaan ophalen der liefdadige men- schen, die voorzien in het onderhoud der ouderlingen, ondersteund door do Zusterkens. De maatregel der Bestendige Deputa tie van Luik zal dus die ongelukkigen treffen. Die blauwe en roode heeren van Luik willen de Zusterkens beletten goed ie doen. Zij weten wel dat de Zusterkens der Armen dat alles niet doen voor hun genoegen of om er profijt uit te trekken. Maar ze weten ook dat de bevolking de Zusterkens acht en bemint en hun werk op prijs stelt. En dat kunnen zij niet verdragen Zij willen beletten dat de Zusterkens goed doen, omdat ze denken alzoo den godsdienst hatelijk te kunneu maken. Het volk zal echter wel de waarheid weten te onderscheiden, en zien wie de Vrienden der Werklieden zijn. En dan durven de blauwen, rooden en groenen beweren dat ze de vrienden der armen zijnlP! Ja beulen zijn ze I stellen het was een breede, roode streep om den knoesel, welke verried, dat dit lichaamsdeel nog kort geleden omsloten is geweest door eene boei. Zoo I En nu, Rummey Joe, zult ge merken, wat ik voor een landlooper ben Met deze woorden wierp hij zich op zijn tegenstander, en eer iemand beletten kon, waren beiden handgemeen. Eerst met vuis ten, spoedig daarna met messen. De aanwezigen vormden een kring om de vechtenden. De meesten sloegen het verwoed geveclit onverschillig gade. Spoedig begon Joe te verlammen hij kon niet op tegen de andere, wiens woede en dronkenschap tijdelijk dubbele kracht gaven. Nog een korte worstelingen Rum mey Joe zakte met een kreet, doodelijk ge troffen, op den grond. Dit gezicht ontkende de ruwste driften. In een oogwenk werd de overwinnaar doèr een dozijn vuisten met messen bedreigd. Reeds dacht hij, dat zijn laatste oogenblik gekomen was, toen er plotsielfng verande ring van tooneel plaats had Een krachtige gestalte, rechts en links om zich heen slaande, duwde de ruwe kerels op zij en op hetzelfde oogenblik stond de man die al eerder tusschen beiden gekomen was, naast den leelijk toegetakel- den tuchteling in elke hand hield hij een zesloop revolver. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1