Donderdag 9 Januari 1908 5 centiemen per nummer. O^8'6 Jaar 4015. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. MISDADEN OORZAKEN. Planten als kompas. Heldin van het kwaad EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bü O. Van de Putte-Goosaens, Korte Zontstrast, N' Si, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUe iUVH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*. bladzijde 60 centlemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bü accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurdHeereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlük tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverientiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 8 Januari 1 i)()8. en Algemeen heeft men dezer laatste tij den zyne verontwcerdiging hooren uit drukken over de misdaden die op vele plaatsen en bijzonderlijk te Brussel, op schuldelooze kinderen werden gepleegd. Algemeen ook heeft men betreurd dat die vuige misdadigers hunne verdiende straf hebben kunnen ontloopen ja, 't is hoogst te betreuren dat de liederlijke saters niet zijn kunnen geklist worden om aldus voldoening te schenken aan do geschokte openbare denkwijze. Die toestand is waarlijk spijtig voor de policie, daar men haar veelal van machteloosheid en onbekwaamheid be schuldigt spijtig is het nog meer voor de talrijke lieden die onverdiend als verdachten zyn aangehouden geworden en dit te meorendeele ten gevolge van lastertaal of kwaadsprekerij van eer- looze kerels die den vollen teugel gaven aan hunne klapzieke lastertong. Echter zijn het niet alleen die moorden op kinderen gepleegd die dienen gestraft te worden, maar ook alle andere slechte daden die voor doel of onvermijdelijk gevolg hebben, misdadigers te kwee ken, terwijl zij tevens de onschuld en reine ziel der kinders bederveu. Die slechte daden bestaan vooral in het ten toon spreiden of aanmoedigen van allerhande wulpschheid door schrift en beeld, zelfs wanneer men die wulp- sche beelden onder den dekmantel der kunst wil verschuilen. Het uitwerksel is immers hetzelfde, want op zwakke en misdadige geesten maken de beide uitingen den zelfden slechten en verderfelijke indruk. En inderdaad in roode en blauwe dag bladen, dooi- beelden en prenten wordt allerhande slechtigheid aangevuurd. 't ls verderf der jongelingen van beide kunne dat men bewerken wil. Nu onze blauwe en roode willen dan nog niet gestoord worden in hunnen veldtocht van verderf der jeugd. Ze kunnen zelfs niet lijden dat er door de Regeering maatregelen worden geno men tegen 't verspreiden der kwade driften. Hoort ze eens tieren de blauwe en roode schrijvelaars wanneer de invoer van Parijsclie vuilbladen in België wordt verboden en hier en daar eenige die onbemerkt zyn binnengekomen door 't Gerecht worden aaugeslagen... Dan hoort men het luid klinken Gaat het Ministerie of 't Gerecht hier 't stelsel van Rusland invoeren Is bet waarlijk niet zonderling van den eenen kant veroordeelen zij de lie derlijke saters, de kindermoorders en van den anderen kant willen zy nog- thans 't zedenbederf beschermen dat vele jongelieden op een slechten weg moei brengen en een bestendig gevaar is voor de openbare zedelijkheid. De liberalen en socialisten treden dus in deze zaak als huichelaars op... Zij be schermen 't zedenbederf en wanneer er dan eeno misdaad 't gevolg van is, dan schreeuwen zy het hardst tegen de toestanden die zij zeiven 't meest hebben verwekt. En wie bevechten de liberalen en so cialisten het meest ja, wie dragen zij een helschen haat toe De Priesters, de Kloosterlingen, de catholieke Overheden, welke het volk rein en gezond willen houden naar hart, geest en lichaam. Ja, als ware huichelaars, handelen de liberalen en socialisten. Indien zij het goed meenden met de veredeling, des volks dan zouden zij alle wulpscheid,al zedeverdervende oorzaken bestrijden onder welken dekmantel, on der welken vorm zij ook vertoond of verspreid worden. Maar dit doen ze niet en met recht en rede mogen ze dus beschuldigd wor den van medeplichtigheid in alle slechte daden die zij rechtstreeks of onrecht streeks aanvuren en ondersteunen Het is nuttig, gelijk waar men komt, bepaalde richtingen te kunnen onder scheiden. Wij bewoners van dichtbe woonde landen, zijn daar weinig ervaren in, en wij zijn hoogst verwonderd, als wij hooren hoe do wilden in de steppen en woestijnen, zonder paden en wegen, toch hunnen weg vinden Het kompas dat altijd naar 't noorden wijst, hebben die menschen vervangen door de nauwkeurige beschouwing van de hen omringende natuur. Zij zijn vol komen op de hoogte van den planten groei waaruit ze hunne geneesmiddelen en hun voedsel trekken, en zij weten, door te letten op de eigenschappen van veel planten, vooral op de plaatsing der bladerenen bloemen, zelfs als er geen zon of geen sterren zijn, de windstreken te bepalen. Vooral de kleinere struiken, kruiden en 't gras, vormen eene heele reeks zulke wegwijzers; een paar varens en wieren, die enkel aan de schaduwkanten van boomen en steeuen groeiën, behooren ook tot die soort. Onder de boomen, zijn er maar weinig soorten die onfaalbaarzyn en precies de richting aangeven. Om deze hoeda nigheid, is de sperresoort Araucaria merkweerdig.die nog al veel in Brazilië te vinden is en een uitstekend kompas oplevert. In de provincies Rio Grande, de Sul en Parana (Zuid-Brazilië), moet het ieder reiziger treffen, zoo als het G. von Königswald trol', die er in den Oiobus van vertelt, hoe de rechte gladde stam men van de hoogopgescholen Araucarias, dikwijls uitwassen vertoonen in den vorm van eene bijkroon. De Brazilianen noemen zulke bijkroonen, filhote, dat is zoontje. Dié uitgroeisels van de kroon,zijn altijd langs den zelfden kant te zien. Van de 100 gevallen, is de scheut 90 keeren langs den noord-west kant, en zelden noord. Deze regelmatig heid komt duidelijk door de zon. Wan neer de oude boomen, in de lente het toestroomend levenssap niet meer kun nen verwerken, omdat zij op do eene of andere wijze beschadigd of hier of daar in de kroon geknakt zijn, ontstaat bij hen het streven, óm het sapoverschot te verwerken door de vorming van eene bijkroon. Bij de dikke stevige schors die den stam beschermt, heeft deze soort van sper de volle kracht der lentezon noodig, om zulke spruiten te doen ont staan. Het gunstige punt daarvoor ligt aan de noordwestzijde van den stam, en komt met den zonnestand tusschen 1 en 3 ure van den namiddag overeen, om welken tijd het warmst is. De zon schijnt immers daar in Brazilië, op het zuiderlijk halfrond, uit het noorden. Zij staat om 12 ure van den middag juist in 't noorden, om daarna verder naar het noordwesten te gaan. DOOR ElIG. LEËN. 7de VERVOLG. Kijk, toch, antwoordde zij, ik vind het vermakelijk, en ik ben nieuwsgierig de geschiedenis te kennen van die dubbel gangster, welke de oorzaak is van uw zon derling bezoek bii mij lk zal niet zoo onnoozel zijn, u om trent het eerste punt te voldoen wat bet and re betreft, ziehi ir ons ultimatum Ge zijt zoo min de echtgenoote van Frederik van Borluit als die van den grooten Mogol; maar wij willen geene opspraak verwekken. Gij zult u dan verplichten binnen de vier- en-twintig uren, na een stuk geteekend te hebben, dat wij u znllen voorleggen, Bel gië te verlaten en er niet meer in terug te komen. Nauwelijks had van Eezaat deze woor- dan geuit, of Tinah stond reeht en, ep den toon der hoogste verbolgenheid, riep zij uit, met de hand naar de deur wijzende Ik heb u reeds te lang aanhoord ver trek, of ik roep om hulp om u aan de deur te doen zetten, gelijk het lieden waard zijn, die iemand in zijn eigen huis komen belee digen. Ha 1 riep Godfried woedend van ver- HUNNE KONINGSGEZINDHEID. Te Brussel verschijnt een aartsgeusche orgaan La Dernière Heure 't welk zich thans doet onderscheiden door eenen onbeschoften veldtocht van laster en vergeuzing legen Z. M. den Koning en het Koningdom. Nu in dien schandelijken veldtocht wordt het door de roode en groene ga- Wij zouden meer dan een voorbeeld kunnen knippen uit't Land van Aelst en De Werkman Zij nemen in hunne kolommen en dit met zichtbare voldoening, alle smaad- volle beleedigingen, alle schandalige slraatnieuwsjes op, als ze maar kun nen iets of wat bijdragen om Z M. Leo pold II hatelijk by 't volk te maken. De verachtelijkste uitdrukkingen, de venijnigste zinspelingen -bij woord en prent, weten zij met eene duivelsche doorslepenheid te benuttigen. En geen enkel geusche orgaan, neen, geen cukel. durft die handelwijze, die gemeene schoeiiestreken afkeuren en nog veel min veroordeelen. Maar dit zal toch niet beletten dat de liberale penlakeien over de daken zullen uitbazuinen dat ze overtuigde voor- staanders zijn van 't Koningdom, en loyale onderdanen van onzen Vorst... Maar wat wilt men toch Wie bij den hond slaapt.... en 't is dan toch niet te verwonderen dat onze blauwen met de roode en groene repu blikeinen en revolutionnairs heulen Fosfoorstekjes. 75 jaren is het geledon dat de Duitscher Juhn Friedrich Kammener de luciferkens uitvond. Hij was geboortig van Ludwigsburg in Wurmtenberg. De man was scheikun dige van beroep en geestdriftig aanhan ger van Duitschland's eenheid. Dat gold als. revolutionnair en Kammener werd in den Hohenasberg opgesloten. In dat gevang vondt hy in November 1832 het luciferken uit. Als hy op vrije voeten was en de regeering verzocht zijne uitvinding uit te baten, werd hem dat verboden omdat zij... gevaarlijk was. Zelfs de Bondsdag hield zich met do uitvinding bezig en bevestigde het ver bod, en dat op de zwaarste straf. De uitvinder vervaardigde er in 't geheim en bracht die iu het buitenland aan den man. Dat werdruchtbaar en de overheid vernielde zyn werkhuis en sloot op nieuw den ongelukkigen uitvinder in het gevang op. Hy verloor zyn verstand en stierf in 1857 in een geslicht van zinneloozen. Frankrijk en Engeland be nuttigden echter zijne uitvinding. In Engeland stichtte zekere Holden er eene fabriek van luciferkens en stierf, ver scheidene malen millionnair. Duilsch- land, het land van den uitvinder, kocht langen tijd lucifers aan het buitenland. Over razernij. In de laatste zit ting der Akademie vau geneeskunde heeft dit geleerde corps zich bezig ge houden met de razernij en de behoed middelen ertegen te gebruiken. ontwaardiging uit, dit is te veel oom, en het is tijd den sluier op te heffen. Ja, Nelly Badon, wij hebben uw spoor gevolgd van Parijs afwij weten vooral wat er in het dorp Steene gebeurd is, bij Oostende, waar gij uwen man vermoord heb en uw kind achterliet. C.e zijt bij het gerecht gekend, er is een aanhoudingsbevel tegen u uitge vaardigd en het hangt slechts van ons af, van dit bevel dadelijk gebruik te zien ma- ken. Bij deze verpletterende woorden, begon het onbeschaamd schepsel te sidderen hare beenen wankelden en zij viel als ver nietigd in de kussenbank. Eindelijk riep de edelman. Welnu, Nelly Thuriot, zijt ge nu bereid onze voor waarden aan te nemen Ja, ja, antwoordde zij met eene zwak ke stem en haar gelaat met beide handen bedekkende ik ben tot alles bereid maar genade, genade, brengt mij niet in de schande 1 Eensklaps hoorde men een schellen kreet op de trapgang, gevolgd van verdoofd snikken. Van Eezaat wierp eenen smar- telijken blik op zijnen neef, zeggende 't Is hij de rampzalige heeft alles gehoord... welk een verschrikkelijke slag voor zijn hart en voor zijn verstand Ga hem troosten, hij mocht eens wanhopen. Vooraleer Godfried echter de deur be reikt had, weergalmde een schot daverend door de woning... IX8 HOOFDSTUK, De ontploffing bracht eenen onzegge- lijken indruk te wege op heer van Eezaat en ziji en neef, want zij twijfelden geens zins of Frederik van Borluit had in eene vlaag van zinneloosheid eenen aanslag op zijn leven gepleegd —God riep Nelly Thuriot, 't is in zijne slaapkamer loopt spoepig. De twee mannen liepen de kamer uit en vielen op eene naburige deur, die zonder tegenstand openging. Zij vonden den jeugdigen graaf op den vloer liggen, midden in de kamer. Zijn ge laat was gansch bebloed en met de bleeke hand hield hij eenen revolver omkneld. Godfried nam hem in zijne armen bracht hem op het bed, waarna hij uitriep Hij heeft zich voor den kop geschoten, maar hij leeft nog Een dokter, spoedig een dokter 1 Toen van Eezaat beneden wilde gaan. ontmoette hij de tooneelspeelster, die hem met de grootste koelbloedigheid zegde 't Is reeds gedaan... de meid is trokken om eenen dokter te roepen maar gij, mijnheer, gij die zoo even zeidet van de opspraak te vermijden, hebt gij er aan ge dacht, eene uitlegging te vinden, om deze gebeurtenis te verduiken of ten minBte te beletten dat zij te veel gerucht verwekke Gelukkiglijk zijn de bewoners van het bene- I denhuia afwezig. En vooreerst, gij zegt me Mijnheer Bordet, bestuurder van het Gesticht Pasteur te Brussel heeft het bijzouder over deze gehad. Volgens hem is veel doelmatiger den hond aan den band te leiden dan hem den muilband aan te doen de hond is aldus bewaakt en beschermd door zijnen meester daar hij integendeel als hij losloopt veel ge makkelijker door een razenden hond kan aangevallen en gebeten worden. Dit voor de gewone honden van mindere gestalte maar voor de groote tionden ware liet beter den muilband voor te schrijven, omdat deze altijd gevaarlijk zijn, razend of niet razend. Ieder jaar zyn er menigvuldige kinderen door zulke groote honden gebeten. M. Bordet wijst er ook op dat, op de 279 honden die in het gesticht Pasteur onderzocht werden, er maar 138 waren die oprecht van razernij aangetast wa ren dus de helft. De Akademie heeft eene commissie van 3 leden benoemd die een voorstel zal neerleggen over de behoedmiddelen die het best aangewend zouden worden. Het zijn do Heeren Bordet, de Give en Gratia zij zullen hun werk leveren in de toekomende zitting der Akademie. Geest is een gevaarlijk ding, wanneer deugd en welwillendheid zyn scherpte niet temperen. •k De uitvinder van den telefoon in België. Algemeen wordt de uitvin ding van den telefoon toegeschreven aan den Amerikaan Graham Bell. De eer daarvan, komt echter toe aan eenen Belg, zekeren Boursel, geboren te Brus sel in 1829 en die, 20 jaren voor Bell, eenen telefoon vervaardigdo. Boursel was alsdan in dienst der Fransche tele grafen. wanneer hij het denkbeeld op vatte de spraak over te brengen by middel van een plaatje dat trillen zou vóór een elektro zeilsteen. In 1854 be schreef hy breedvoerig zijn toestel in het blad VIllustration en hij besloot zijn artikel met deze woorden Hoe het ook zy, zoker is het dat in eene niet ver wijderde toekomst de spraak langs een elektrischen draad zal kunnen overge bracht worden. Ik heb de proeven hier toe begonnen, doch zy zullen veel tijd vergen, veel geduld vragen, maar de uitslagen tot heden bekomen, doen eene gunstige uitkomst voorzien, Het bestuur der telegrafen zag al het belang dezer zaak niet in en de uitvinder gaf de zaak op. Later, toen Beli zijn telefoon in de wereld zond, sprak men er over doch 't was te laat. M. Boursel, die 78 jaar is, leeft nu op zijne villa bij Parijs. niet, hoe het met hem uitziet, of hij dood is of slechts gekwetst. Maar, sprak van Eezaat, die meer en meer over deze koelbloedigheid verwonderd was, mij dunkt, dat gij de eerste zoudt moeten wezen om bij hem te gaan. Ja, in ieder ander geval; maar be denk de reden... bedenk het kwaad dat hem mijne tegenwoordigheid zou doen. Ik mag nu niet bij hem gaan, dat kunt gij beter dan wie ook begrijpen. Dat is waar, antwoordde de edelman trad opnieuw de slaapkamer binnen. Goddank riep Godfried, toen hij zijnen oom zag, hy kan niet doodelijk ge kwetst zijn want de kogel is tegen het voorhoofd afgeschampt en heeft slechts eene min of meer diepe schram nagelaten. Ik geloof, dat hij eenvoudig in bezwijming ligt. Terzelfdertijd kwam een geneesheer bin nen die de gezegdens van Godfried vol komen bevestigde, en er in gelukte den gekwetste tot zich zeiven te doen komen. Vooraleer hij den dokter liet vertrekken, had van Eezaat een bijzonder gesprek met hem en bekwam de belofte, dat deze, in geval van nood,de medegedeelde uiilegging over het revolverschot zou herhalen. Deze uitlegging sloot iedere poging tot zelfmoord buiten en werd ook aan de overige huisbe woners kenbaar gemaakt, die ze schenen niet te willen aanveerden. Intusschen was de zoogenaamde Tinah Mylio terug in in het zitvertrek gegaan, waar de grondeigenaar haar vervoegen kwam en zegde Gij hebt zelve bekend, dat uwe tegen woordigheid bij het slachtoffer slechts na- deelig zijn kon... Mijn slachtoffer antwoordde zij ge belgd het uwe. het uwe wilt gij zeggen, 't Is uwe tegenwoordigheid hier, welke deze gebeurtenis heeft uitgelokt. Hij mag u niet meer terugzien, ging de eerlijke raadsman voort, zonder hare onderbreking in acht te nemen dewijl zijn toestand geen het minste gevaar oplevert en wij hier zijn, kan het niemand bevreem den, dat gij u onder 't een of 't ander voor wendsel verwijdert. Gij herinnert u wel, wat ik u over een half uur gezegd heb.Van morgen af, zult gij naar het vieemde land moeten reizen. Ik geef u nog uitstel tot de klok tien uur wijst, om mij uw besluit te doen kennen, doch ik verwittig u, dat intusschen iedere poging tot ontvluchten nutteloos zal zijn wij hebben alle maat regels genomen om u dit te beletten. Hierop verliet van Eezaat de noodlottige vrouw. Niet zoohaast was hij vertrokken,of Tinah begaf zich naar hare kleedkamer.Hier onder ging haar gezicht eene volkomene verande ring; haar voorhoofd fronste samen en eene akelige uitdrukking verspreidde zich rond hare lippen. Als levenloos zakte zij neder in eenen zetel. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1