Donderdag 16 Januari 1908 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 4017. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ongodsdienstige Drukpers. Heldin van het kwaad EE.X EN ANDElt. DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- raagen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CKJIQUK HUIJM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, IS Januari 190§. Onze groote Gentsche Confrater Le Bien Public deelde dijiisdag der verle dene week, onder den bovenstaanden titel, een schrijven meê op 't welk wij de ernstige aandacht onzer partygenoo- teninroepen De liberale partij,schrijft onze Gent sche Confrater, wordt hoe langer hoe meer eene anticatholieke,zelfs antichris- tene partij. Zij randt niet meer alleen de geestelijken en de kloosterlingen aan zjj heeft het op de grondslagen zelve van het catholiek Geloof gemunt. Zoo schreef de Flandre libérale deze week een door stom, maar door en door godslas terend artikel tegen het dogma der Allerh. Drievuldigheid het was een vervolg van andere artikels togen de byzonderste punten van onzen Gods dienst. Men moet niet lang zoeken in andere liberale bladen om dergelijke artikels te vinden, en zelfs goddelooze artikels tegen het bestaan van God. Ons verwondert zulk verschynsel niet het ligt in den aard van het Libe- ralismus niet alleen ongodsdienstig, maar ook goddeloos te worden. Beken de het eene liberale gazet nietHet Liberalismus is Vrijdenkerij (in den zin van ongeloof) of het heeft geene reden van bestaan En weten wij 't niet dat het einddoel der Vrijmetse larij, die het strijdend Liberalismus is, alleen dees is Het Rijk van Jesus- Christus op de aarde uit te roeien Wij richten ons schrijven byzonder tot sommige gewone lezers van liberale bladen, die alleen politieke, weten schappelijke of commerciale inlichtin gen gaan putten, en verklaren dat zij met godsdienstige kwesties in die bla den verhandeld zich niet bemoeien. Tus- schen zulke lezers zijn er zelfs die bevestigen dat het lezen van die bladen hen niet belet geloovigen te blijven en zelfs pratikanten. Is het noodig erop te drukken dat zulke handelwijze niet slechts allerge vaarlijk maar ook strijdig is met ge zonde redeneering De slechte gazetten bezitten toch het monopolium niet der politieke, der wetenschappelijke en der commerciale inlichtingen die kan men in catholieke bladen ook vinden. En dan is het uit te leggen het gedrag van menschen die zich voor geloovige catho- lieken uitgeven en dagelijks vermaak of te minste uitspanning zoeken bij de DOOR Eijg. Leën. 8deVERVOLG. 't Is wel de moeite waard, mij zoolang stil gehouden te hebben, om Frederik in mijne netten te vangen. Nu meende ik eindelijk de haven te bereiken, en wat schiet èr mij nog over Ha, ik heb im mers, toen ik nog jong en schoon was, den jongman die mij beminde bedrogen, schandelijk bedrogen en met zijne wanhoop den spot gedreven. Ik trouwde met Paul Thuriot, die mij strafte om mijne laagheid hij, de luiaard, de dief, de dronkaard hield mij jaren en jaren onder zijne vuist gebo gen, in van stede in mijn lot te berus ten en troost te zoeken in het opvoeden van ons kind, moest ik nogmaals misdaden be drijven, mijnen beul nog onmeedoogender nog wïeeder jegens mij doen wezen, om hem eindelijk in dien bangen nacht van het leven te berooven I O, ik durf aan dien vreeselijken stond niet meer denken. En later, later, wat zal het dan zijn, wanneer de wrekende God O, dit verbrijzelde hoofd... daar voor mij... Zij wrong de handen als eene zinne- looze, en uit haren stoel oprijzende, begon »ij in bet vertrek op en neder te loopen. grofsche beleedigers hunner catholieke gevoelens Getrouwheid aan het Geloof legt plichten op, zoowel als getrouw heid aan bestaande vaderlandsche in richtingen en te recht zou hij een ver rader mogen heeten, een magistraat of een officier die zonder doorslaande re dens zich zou abonneeren aan socialis tische of revolutionnaire bladen en die op de huistafel zou hebben liggen Wat dan zeggen van menschen die zich voor geloovigen uitgeven en alle dagen in onmiddelijke geestes aanraking zijn met de uitgevers en verspreiders van al die goddeloosheid En is daar niet iets dat tegen alle reden en alle moraal aanbotst. De slechten ten andere geven in dit opzicht een in 't oog vallend voorbeeld zij abonneeren zich niet aan catholieke bladen en zij lezen ze nietvol minach ting en verachting zijn zij jegens alle catholieke bladen. Zij kennen niets of bijna niets van geloofspunten, maar zullen zich wel wachten daarover iets te lezen in bladen die op de hoogte zijn der godsdienstige kwesties. Bij alle ge legenheid zullen zij er mede uitkomen, dat men het voor en het tegen moet we ten maar kent gij er eénen, eenen enkelen, die naast het tegen ook het, vóór legt op zijne huistafel De catholieke disciplien zal, om gewichtige reden, catholieken die hun Geloof moeten verdedigen toelaten te zien wat er in liet vijandige kamp tegen dat Geloof beraamd wordt maar ge trouwe catholieken blijven getrouw aan hun Geloof, aan hun Doopsel, aan hun nen God zij eerbiedigen die hoogst eer bied weerdige zaken en zich zeiven, en laten die ongodsdienstige pers op zy Nogmaals wy roepen de ernstige aan dacht onzer catholieke parlijgenooten in op 't bovenstaande schrijven van onzeD Gonlschen groolen Confrater. Dat zy handelen lijk de liberalen en op hunne beurt de liberale dagbladen ter zijde laten. Hünne bekentenissen. vervolgen cn toch hare moeten goedkeuren,dit is de vijanden. Meer nog, hare die voor den christen wat meêbrengen, schilderen zij baar in de samenleving. - De Kerk instellingen rol van hare instellingen zwarigheid als onmis- Slechts een «Geen beter dan de Biecht, schrijft Vol taire om twee vijanden te verzoenen. De Biecht zegt Rousseau in het hoek Emile doet moord en heuvel daad staken en Marmontel voegt erbij geen beter behoedmiddel voorde zede loosheid dan de Biecht En nogthans, ging zij voort, ik ge voel geen leedwezen over heigeen ik met Thuriot gedaan heb. Zoo hij voor mij stond, zou ik in staat zijn, hem opnieuw te vermoorden.. En zijn kind... ons kind. wat mag er van geworden zijn 't Is ge lijk. ik beminde het niet 't was zijn bloed, 't had zijne gelaatstrekken, ik haatte het. God vergeve mij, ik kan er niet aan doen. Ho, mijne arme moeder had mis schien wel gelijk toen ze mij zekeren dag zeide, naar mijne zuster wijzende, die gast huisnon ging worden i eze zal een engel zijn op aarde en in den hemel, en gijdui vel hier, zult het lot deelen uws gelijken in de andere wereld. Maria zal eene Heldin van het goed wezen, en gij de Heldin VAN HET KWAAD. En ziedaar, het wil zoo treffen, op het oogenblik dat ik deze voor zegging logenstraffen ging, dat ik ging rijk wezen en in staat mijn verleden door aal moezen en weldaden eenigszins te vergoe den, nu val ik weer terug in den afgrond, om wederom te dwalen en te lijden. Zij zonk opnieuw in den zetel en bedekte haar gelaat met beide handen. Dan opeens hief zij uitdagend het hoofd op en een booze glans blonk in hare oogen Neen, duizendmaal neen riep zij uit, ik zal niet vertrekken... en ik zal mij wreken op die twee ongeluksvogels, die zoo spoedig mijn geluk hebben komen ver nietigen. En op dien onnoozelen Frederik, die zich zoo gemakkelijk door mijne vijan- De Vergadering van den Galljolieken Burgprsbond, Verslag over de zitting van 29 De cember 1907. Openings-redevoering van den lieer Geeroms. MIJNHEEREN, Het is met de toestemming van den bestaanden Burgerskring, dat wij u opgeroepen hebben voor het stichten van een bond, welke voor doel heeft het verdedigen der belangen van de kleine neringdoeners en kleine burgers onzer stad. Reeds over verscheidene maanden, onder andere in de maand Juli, van dit jaar, heeft er bij Frans Bomon spraak geweest van het stichten eens Nerings- bond, maar ongelukkiglijk zonder ge volg, de kiezingen stonden voorde deur en namen al de aandacht onzer Catho lieke burgers in. En zoo werd het eene voor het andere verschoven. Ons doel is dus niet een broodroovers- bond in te richten, maar wel eene ver standelijke werking om den kleinhandel en nijverheid op te beuren en middelen te betrachten om de vreemde concuren tie te keer te gaan. Over eenige weken hebben verschei- deue neringdoeners eene vergadering belegd om de belangen der neringdoe ners te bespreken, alsook om het ont werp te onderzoeken tot het stichten van een bond. Gelyk ik kom te zeggen, was en is er geen spraak van broodrooversbond, de bewijzen zijn daar aangezien vroeger dan de laatste kiezing 't gedacht ont staan was. Gedurig hoort men klachten van we- ge de kleine handelaars en. nijveraars; tusschen pint en flesch in herbergen en redetwist men er over, maar des ander daags is alles vergeten. Meu drinkt een glas, men maakt een plas, en,.... men laat de zaak gelijk of ze was. Eu het is om die klachten te onderzoeken dat deze vergadering opgevat geweest is. Wat is ons doel 't lot verbeteren der kleine burgery. Kan dit gedaan worden Zeker Over 25-30 jaren, waren de werklie den ook niet vereenigd maar sedert, welke vooruitgrng hebben ze niet ge daan, welke verbeteringen hebben ze niet bekomen, en dit te danken aan hunne vereonigingen. Ook do Boerenbonden: Zy doen hunne aankoopen in 't groot, bezie hunne mel keryen door eendracht tot stand ge bracht,hunne Raiffeisenkassen... welke den heeft laten misleiden, die laag genoeg is'geweest de rol van spion te spelen En op dien ouden bullebak van een graaf die me noch heeft willen hooren noch zien ik zweer hun vooral eeuwigen, onverzoen- baren haat toe. En terwijl ze aldus tot zich zelve sprak, had zij z.ch ontkleed en een ander gewaad aangetrokken, dat aan hare schoonheid tegelijkertijd iets verleidends en aandoen lijks bijzerte. X HOOFDSTUK. Een klop op de deur onderbrak hare ver- wenschingen. In een oogwenk dwong zij zich tot kalmte, greep een boek, wierp zich met bestudeerde houding in haren zetel en zelde zoo onverschillig mogelijk Binnen. H. van Eezaat verscheen. Zij wees hem eenen stoel aan en sprak met zachte stem Doe mij het genoegen, u neer te zet ten, mijnheer aldus zult ge meer op uw gemak zijn om te redekavelen. Hoe is het met Frederik O wat moest hij me vurig beminnen, om tot zulk uiterste over te gaan Ik heb zoo even den dokter verlaten. Hij zegt dat de wonde eigenlijk niets te beteekenen heeft, maar dat eene hersenont steking er uit zou kunnen voortkomen. Mijnheer, lk ken uw oordeel omtrent mij, en ik weet, dat ik nutteloos mijn best zou doen om u dit oordeel te doen wijzi- bewyzen geven ze ons niet wat samen stelling en eendracht vermag. Het zelfde hebben wij in de groote Nijverheid, de groote kapitalen smelten te samen om eene macht en kracht te vormen. En het is ook de eendracht en het onderling verstaan die het opbeuren der kleine ny verheid en nering moet ver wekken. Men beweert dat er niets gedaan ge weest is voor de kleine Burgerij, voor zeker is er iets gedaan, meu heeft onder andere het onderzoek der kleine burge rij, maar ongelukkiglijk, de kleine bur gerij onzer stad heeft tot nu weinig met haren toestand bekommerd geweest, of te minste er weinig voor gedaan om hem te verbeteren. Het is niet genoeg er eens over te praten, klachten te uiten, er moet ge werkt worden. Alles is te verwachten van een bond, en alleen daarvan het bekomen van verbetering in den toestand van wetten enz. Met reden hoort men klachten over de aankoopen der ryke burgery in de vreemde steden, welnu laat ons propa ganda maken om de vreemde conku rentie tegen te werken, laten wij, neringdoeners van Aalst, ons op de hoogte houden der mude-nieuwigheden, bewijzen we aan de rijke burgers dat het voor hen voordeelig is, alle waren in betere voorwaarden en wel ter trouw af te leveren. En in uwen naam durf ik zeggen dat wij dat kunnen. Wij zullen nog tentoon stellingen, gelijk vroeger, inrichten, waarin wij zullen toonen dat wij kun nen medeij veren in verzorgd werk in kwaliteit van waren met andere steden en daarbij meest al goedkooper of ten minste aan gelijke prijzen. Eenieder herinnert zich nog de vroe gere plaatselijke tentoonstelling en het nut welke ze voortgebracht heeft. Welnu handen te gaar. Dat elk zijn gedacht zegge en laat ons samen werken tot het verbeteren van kleine neering en nij verheid. Daarna doet de heer Geeroms een op roep tot de toehoorders om zich aan te geven als lid. De heer Geeroms handelt nog over een verzoekschrift te zenden aan den minister vau geldwezen om het intrek- keu der vermiukte zilveren munt te bekomen. Daarna hebben een groot getal toe hoorders zich als lid laten opschrijven. Daarop werd de zitting geheven. gen. Indien gij nogthans goed mijn leven kendet, zoudt ge mij beklagen in plaats van me te misprijzen. Ik ben niet hier, om met u te rede twisten Laat hooren, wat hebt gij be sloten O hernam zij met eenen glimlach vol verrukkende droefgjesiigheid, ge zijt wel hard jegens mij... Wat heb ik mis daan Want ik ben geenszins plichtig aan den moord en de verlating, waarvan gij mij beschuldigt. Indien gij luisteren wildet, zou ik u bewijzen... Daar is geene spraak van, zeide van Eezaat c pnieuw, ter zake. Kom, ge zijt toch een man die reden verstaat, een volmaakt gentleman daarom zijt ge verplicht eene jonge vrouw te aan- hooren, vooraleer haar te veroordeelen. Wees zeker, ik ben meer ongelukkig dan schuldig. Nogmaals, zeg mij wat gij besloten hebt, mevrouw Paul Thuriot, spreek. Nauwelijks was deze naam uitgesproken, of de tooneelspeelster Btond in hare volle lengte recht. Genoeg ver wij tingen reeds riep zij uit ik ben de wettige vrouw van Frederik van Borluit en niets, versta mij wel, niets kan mij deze hoedanigheid ontnemen Ik had het volle recht te hertrouwen, ik heet Tinah Mylio en niet Nelly Badon, na.m dien mijn man mij verplicht had aan te nemen voor eene onbekende reden. Hoe het aan de maat en den stry- ker bleef, leert ons M. Gombes zelf, de afgevallen seminaristen godsdiensthater. 't Is schaadalig. riep M. Gombes uit, in zitting van den Frauschen Senaat, als men ziet hoe er scherreweg werd ge speeld met de Kerk- en Kloostergoede ren. Maar hij vergeet er bij te voegen dat hij het is die de vader is der wet, die den roof der Kerk- en Kloostergoe deren besliste. Nu om eens te laten oordeelen hoe de advocaten, pleitbezorgers en procureurs het aan boord legden om zoo veel moge lijk binnen te rijven, willen wij hier laten volgen wat La Croix van Li moges er over meèdeelt. Advocaat Pa try, van Limoges, staat aangeduid als hebbende 135 pleidooien gehouden, voorde vereffening der Zusters van het Kruis. Daarvoor had hy 4,200 frank getrokken, is 31 frank per pleitrede, en voor eenen advo- caatsloon, dat is juist zoo verschrik- kelijk niet. Maar, men zag de rekening van advokaat Patry van wat dichter na. En zie, men bevond dat meester Patry 94pleitreden heelt gerekend voor eene enkele zaak. welke den bur- i) gerlijken tribunaal alzoo een uur be- zig gehouden heeft By het aanslaan van 't klooster- goed, eischten 94 zusters terug het- gene zij in het klooster gebracht had- den. Daarvan was maar één aktebun- del (dossier). Deswege werd maar één vonnis uitgesproken. Meester Patry heeft maar een enkele keer ge- pleit. Maar, de nota der betaling a werd door 94 vermenigvuldigd En alzoo kwam de vermenigvuldigde nota, in deze zaak, op 2,914 frank!...» Geen wonder dus dat er van 't zoo ge roemd milliard dat aan de werklieden een pensioen vau een frank daags moest bezorgen, schier niets meer overblijft Hier in België treft men er ook aan die, waren ze meester, ook de Kerk- en Kloostergoederen zouden rooven. 't Veegblad 't orgaan der firma Vijf Ezols C°» is reeds bezig de kloosters in België bestaande op te tellen en hunne goederen te schatten.... in af wachting. Maar hola Pietzoo verre is 't nog niet Ze dalen, denkende dat zy rijzen. De dwazen, die hun zelveu pryzen. H. van Eezaat schoot in eenen spot lach. Goed gespeeld, goed gespeeld gij moet volstrekt terug op de planken daar zijt ge volkomen thuis.. Weet echter dat comedie bij de rechters weinig geacht wordt en het minste windje uw kaartenhuis ineen kan doen storten. Ik geef u nog tien minuten om een besluit te nemen, en zoo niet zal ik u in tegenwoordigheid brengen van 's konings rechtsvorderaar. Dit brief- zakje bevat twintig bankbriefjes van dui zend frank. Zij behooren u toe, mits aan de gestelde voorwaarden te voldoen. Ge moet begrijpen dat gij nergens den titel van gravin van Borluit moogt aannemen, dewijl uw huwelijk ongeldig is door het dragen van eenen valschen naam. Frederik moet voortaan dood voor u wezen. De weduwe dacht eenige stonden na. Nu, sprak zij eindelijk, waarom ben ik in 't huwelijk getreden met dien onnoo zelen graaf Voor zijne fortuin. Hij heeft me bedrogen, want zijn vader is een kop- pigaard, die zijn geld en goed zeker zal weggeven en zijnen zoon onterven. Dit is geene lachende toekomst, en met mijne vrij heid terug te nemen, zal ik wellicht eene betere zaak doen dan met gravin te blijven voor te lachen en aan eenen moedeloozen, jaloerschen kerel gekluisterd te blyven. Kortom, ik neem uwe twintig duizend frank aan en verzaak voor altijd aan uwen beschermeling. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1