DITJES en DATJES. Zondagrust. gkedliTTik: Wannes. Alle arbeid verdient loon. En myn loon is uitgesteld, tot wanneer? En 't is koud, President, en 't leven is duurdat kan zou toch niet bleven gaan President. Wannes, onze belofte blijft jegens anderen hebben wij ons woord al eens verbroken. Maar jegens u, nooit zullen wy het, nooit, nooit, nooit Op mijne eer (De doodshoofden grimmelen en de drijhoek geraakt aan 't biezabijzen.) In afwachting zullen wij zien. Maar wat moet ik zeggen aan degenen die mij van u spreken Wannes. Zeg dat ik ziek was De groote koude, Kerstdag, Nieuwjaar.Maar dat ik volop aan 't genezen ben en toe komende week herbegin. ('t Slaat twaalf ure. Zij raken elkan ders kaak met duim en ringvinger: 'tis hun vaarwel en zij verdwijnen io den duisteren nacht.) S. Bevolking onzer stad vzn Aalst. Op 31 December 1906 beliep het ge tal inwoners onzer stad tot 32,741, op 31 December 1907 tot 33,240 't zij eene vermeerdering van 499 inwoners. Weldra zal Aalst de tweede stad onzer Provincie zyn, en dit ongetwijfeld reeds toekomend jaar. De bevolking der stad St-Nicolaas was, op 31 December 1907, 33,369 inwoners,dus slechts maar 127 meer. De aangroei der bevolking te St-Nicolaas is gewoonlijk slechts 230 terwijl deze te Aalst jaarlijks tot 500 beloopt. DE LOTIMG voor de Nationale Milicie komt bepaald te worden op Maandag 3 Februari aan staande. Wij hebben Donderdag 11. neegedeeld dat de loting zou plaats hebben op Zaterdag 8 Februari. Nu dit was de date opgegeven by mis greep door Le Patriote en andere dagbladen. Groot Liefdndig- ln'itlnleest. Op Maan dag 10 Februari aanst., zal er lifter groote Feestzaal van het Landhuis een Groot Liefda- digheidsfeest gegeven wor den, ten voordeele der Armen ondersteund door 't werk der Dames van Liefdadigheid. Later verdere inlichtingon. r r?-1 Te rekenen van Maandag aan- <a^* staande, 20 Januari, zullen kaar ten, ten huize worden aangeboden en wy hopen dat onze geachte lezers aan de heeren aanbieders een goed onthaal zul len voorbehouden. ^KIESURONIJk.- Arrondissement Aalst. Zondag vergaderde alhier de afgeveerdigden van eenige landelijke gemeenten onzes Ar- rondissements ten einde eene beslissing te nemen aangaande het sluiten van een cartel met liberalen en socialisten bij de aanst. Mei- en Junickiezingen. Ten getalle van 52 waren ze opgeko men en wy gelooven dat de gansche groene staf tegenwoordig was. Groene Pie heeft al de groene Colo nels, Majors, Kapiteins éen voor éen ondervraagd en allen zonder uitzonde ring hebben verklaard dat indien een cartel met liberalen en socialisten ge sloten moest worden een groot getal christen democraten niet volgen zullen en meest voor de catholieke candidaten zouden stemmen. Eene geheime stemming had plaats en met eenparigheid werd besloten dat ze afzonderlijk, op eigene vleugelen, in 't strijdperk zullen treden. Groene Pie heeft zich dus aan de beslissing der meerderheid onderwor pen. Leeuwke Plancqua°rt verklaarde zich tegen het cartel met liberalen en socialisten vooral in 't arrondissement van Aalst alwaar het een groot aantal christene democraten in de armen der catholieken zou voeren. Of dit nu wel de ware reden is, valt sterk to betwijfelen. Immers 't Leeuwke werd gefopt te Deudermoode door de liberalen en gepaloeterd door de socia listen te Kortrijk, en zelfs de ezel stoot geen tweemaal tegen den zelfden steen. Het is onbetwistbaar dat moesten de groene een cartel sluiten met blauwe en rooden dat het Groene Pie niet zijn zou die de gekozene zou wezen indien er twee cartelisten moesten zegepralen. Groene Pie zou natuurlijk de tweede in rang komen op de lijst der oartelcan- didateu en de roodjes zouden er wel voor zorgen dat, gelijk te Kortrijk, de derde candidaat, een socialist zou verkozen zijn... En, wij herhalen het, wij moeten de groenen gelijk geven, want liberalen en socialisten zijn er op uit om elkander te foppen. En inderdaad, Rechten Vrijheid, 'tor gaantje onzer winkelpolitiekers bekent het openlijk. In Antwerpen, zegt het, worden de socialisten bedrogen door de libera- lenin Dendermonde de christene b democraten door den liberaal Yan Damme. Wij dachten met eerlijke menschen b te doen te hebben en 't zijn poiitie- b ke baanstroopere, mandatendie- b ven. mannen zonder eer, zonder b geweten, zonder overtuiging, b zonder zelfreepekt. Op die manier b wordt de liberale partij eene bende b mandatendieven die geschuwd zal worden. In alle geval de Aalstersche roodjes ofte winkelpolitiekers schuwen die liberale politieke baanstroopere en de reet niet want ze hebben er een oartel meó gesloten. Waarlijk onze Aalstersche roodjes moeten lieden zijn, zonder karakter, zonder fierheid, zonder overtui ging en zonder zelfsrospekt... Maar wat wil men toch Weet men dan niet dat 't brein onzer roodjes zoozeer door godsdiensthaat en grijp- zucht beneveld is dat ze nimmer klaar zien Koninklijke Rederijk- kamer DE CATHARINIS- TEN. De derde Vertooning van den Tooneelwedstrijd op 15 December 1907, was ten voordeele der Armen. Eene som van 368 fr. 23 cent. komt gestort te worden in handen van den heer Leo De Paepe, ontvanger van 't Bureel van Woldadigheid. In de tegenwoordigheid van J. C die mijn hert en mijne ziel bezit, aan- veerd ik de dood met vreugde, want mijne hoop en myne verwachting, al de uren mijns levens, sedert de dood van mijnen lieven Augustinus, is van hem weder te vinden in God. Ik heb mijne zending bij mijnen zoon weusche» te voltrekken. Ik zeg met blijmoedigheid aan hunnen vader niet één van dezen, die gij gelaten hebt, is verloren ge gaan. Tegenwoordig steek ik de armen uit naar het vaderland, naar mijnen God, die mijne zwakheid versterkt, en mij nen moed ondersteund heeft. Me Ado. Cochin (laatste raadgeving aan hare hinders.) De pensioenen wait G5> FV.In antwoord op eene vraag van M. Malempré heeft de minister van arbeid Dinsdag in de Kamer verklaard Het getal der aanvragen en toelagen van 65 frank, sinds het van kracht wor den der wet van 10 Mei 1900 ingewil ligd, steeg voor 1901 tot 178.825 voor 1902, tot 52,178 voor 1903, tot 22,221 voor 1904, tot 21,477 voor 1905, tot 25,369voor 1906, tot 24,568 en voor 1907, tot 23,987. Het groot verschil tusschen het cijfer van het jaar 1902 en die der volgende jaren volgt onder andere hieruit, dat vele belanghebbenden, vóór 1 Januari 1836 geboren, verwaarloosd hadden de toelage te vragen, van het begin af en dit slechts deden het tweede jaar. Van een anderen kant moet men op merken dat in voormelde cijfers, sinds 1902,zijn begrepen .gunstige beslissingen genomen tengevolge van vragen die her nieuwd werden door personen, welke van woonplaats veranderden. Het aantal verworpen vragen bedroeg 10,372 in 1904 9804 in 1905 en 8934 in 1906. Bond der catholieke Kringen. Het comit6it van den bond vergader de onder voorzitterschap van M. Woeste en besloot den zittijd van 1908 te hou den te Waremme op 25 en 26 April. Eerlang wordt het programma afgekon digd. Het comiteit nam daarna verschil lende beslissingen rakende 's lauds po- litieken toestand. Gored Gered De lijst der aanbevolen leden van den Aalster- schen liberalen neringsbond is verschenen. Die zoogezegde vrijzinnige bond staat onder 't bestuur van Fredje Kelders, A. Marcel, Sanders, Van Opdenbosch, Hubert Van Steenwinkel en andere blauwe en roode beroemdheden. Geen gevaar dus meer voor broodroo- ving. geen vrees meer voor strenge winters, neen, kelder en schaprui altijd wel voor zien, immers alles gaat hier bij de ge zworene kameraden aangekocht worden. Neen, niete meer aangekocht in vreemde steden alles in onze Stad van Aalst Geen enkel der hoofdmannen zal het zich nog gewagen durven van een hoed te koopenuiN 1'AziLï-te Brussel om 'nen dob belen bajok te sparen. Een kampstrijd tusschen de 8 kleerma kers zal uitgeschreven worden om de tuniek ie vervaardigen van Senateur Menheer Jef als 't hem maar niet mislukt lijk met de frak en suwarow van Burgemeester. Men rekent -ook op de klandisie van 't groene heerschap van Chipka hij gaat nu eene beste wagelbroek lat n maken naar de laatste mode van Parijs En wie weet Groene Pie twijfelt immers aan niets: mogelijk bestelt hij alhier een minis- tersploenje als hij aan 't hoofd komen zal van i3e ministerie. In afwachting staat Pie die zich nog altyd christen t?) demccraat noemt, nevens zijn boezemvriend socialist Boeykens bij de aanbevolenen voor 't drukken van wonder schoone doodbeeldekens met teksten van groote aflaten. Sieur Nichels is verzocht geworden zich uitsluitelijk te wenden tot M. Schouppe- Van der Taelen, Lange Zoutstraat voor zijne aankoopen van blauwsel bijzonder bereid voor't schilderen van blauwe neuzen. Drij liberale brouwers laten hunne klan ten de herbergiers kennen nu dat laat zich begrijpen, 't is immers eene goede reklaam, nu dat er aldaar zal gezopen werden, Negen vleeschhouwers ofte beenhouwers worden, Frbdjb bijzonderlijk, aanbevolen de overigen kunnen zich maar uit den slag trekken... Allons, jongens, naar hunnen winkel, de tanden gescherpt en eens duchtig zijn buikje deugd gedaan... Wat luilekkerlandje voor de kameraden En nu de huisschilders ofte kladpotters op de lijst der aanbevolen kameraden tref fen wij mannen aan die naar alle waar- schijnelijkheid den liberalen neringsbond zijn bijgetreden om voorname catholieke familiën dankbaar te zijn over lange jaren genegenheid en werkverschaffing. Maar kom, kom wij zijn nog al genegen om de verplichte deelnemers van dien bond hunne dwaasheid te vergeven. Nu dat ze toch niet denken dat de leeperikken, de fijnaards die hen de pil hebben doen slik ken, hunnen toestand hierdoor eenigzins zullen doen beteren,dat zij zullen gered zijn, maar wel integendeel. Wij zijn overigens overtuigd dat de lijst der inschrijvers van den blauwen neringsbond weldra zal weg smelten gelijk de sneeuw voor de zon en dat eindelijk eenige leepe maffen alleen met de schande dezer zaak zullen beladen blijven Ziedaar VERGUNNINGSRECHT. Wij hebben gemeld dat M. Liebaert, minister van financiën, Dijnsdag op het bureel der Kamer, een ontwerp van wijziging aan de wet op de vergunning voor den verkoop van alcoolhoudende dranken heeft neerge legd. Indien men een Brusselsch blad mag gelooven, zouden de veranderingen het vol gende behelzen Invoering van eene openingstaks, te be talen voor alle nieuwe drankhuizen, hetzij men er alcool of bier verkoopt. Verdeeling der herbergen in drij catego- riën, volgens het belang der bevolking. De taks zou verhoogd worden voor de groote gemeenten en met 15 per honderd verminderd worden voor de kleine ge meenten. De drankslijters die geenen alcool ver- koopen en die ée verbintenis aangaan zich niet te verzetten tegen het onderzoek der accijnsbedienden in hun huis, zullen na het derde jaar den genevertaks niet meer be talen. Strenge straffen zouden diegenen treffen de wet zouden overtreffen. NIET GEBAAT. Het ge- enregistreerd hoofdartikel van 't liberaal veegblad, getiteld «Aan onze Vrienden» en bestemd om de Groenen tot een cartel van blauwen en rooden te overhalen, moet zijn effect gemankeerd hebben, want men vaagde er zijn botten aan en besloot op eigen handje op te treden. Wij, catholieken, zullen dus tegenover twee vijandelijke kampen staan. Van de zijde der Groene is de propaganda reeds be gonnen met vliegende bladjes. Wij ontvingen een naamloos schrijven met bemerkingen aangaande de kiesbewer- king van catholieke zijde nog eens ge zegd aan naamlooze mededeelingen geven wij geen acht. Wie ons niet vertrouwt, meten wij met de zelfde maat. Vlaj«m»clie Landdag. Onze groote Confrater Het Handels blad 11 roept de Vlamingen op naar den Landdag welke hier morgen ZontLg des namiddags zal gehouden worden over de Coremanswet op de vervlaam- ■ching van het onderwijs en over het Vlaamsch in het bestuur. Onze Confrater merkt aan Men doet ons opmerken d>t een Vlaamsche Landdag te Aalst, in 't land van M. Woeste en van M Daens, wan- neer de kiezing voor de deur staat, en in tegenwoordigheid van Vlamingen van alle gezindheid, eene netelige zaak zpu kunnen worden Met andere woorden 't zou er daar i) wel eens kunnen stuiven. Onzes inziens zal het er kalm of rustig blijven indien men de politiek ter zijde laat,zijnen persoonlijken wrok thuis laat,en zich uitsluitelijk met de Vlaamsche belan gen inlaat. Maar is dit wel mogelijk als Pie Daens er tegenwoordig is En voorzeker zal hij er zijn Sedert 1894 is er schier geen enkel nr van - Het Land van Aelst - De Werk man De Volkseeuw verschenen zon der dat er, soms eenen vloed, van de ver- achtelijkste beleedigingen tegen ONZEN WOESTE worden in uitgebraakt. Wij willen de Vlamingen eens laten oordeelen over de vischwijventaal van sieur Daens. Wij nemen er van de laatsten ver schenen Werkman 7 en Land van Aelst 8 De- cember 1907. Woeste met zijn afgekapt azijngezicht. Werkman 27 en Land van Aelst, 28 December 1907 Woeste met zijn gesnip- peld en hoekig wezen, enz. enz. Werkman 3 Januari 1908. Woeste Zwijgt me van datvigge.» En zoo kunnen wij er 100 ja 500 aan halen Wij weten niet of er vele Aalstersche catholieke Vlamingen den oproep zullen beantwoorden,doch wat wij weten 't is: dat talrijke catholieken 't stelsel aankleven van alleen te stelen en alleen opgehangen te worden Hier te Aalst vertrouwt men de liberalen niet nooit handelen zij dan uit politieke berekening. En ten andere zijn wij, catholieke Vla mingen dan alleen niet sterk genoeg Nieuwjaargiften aau Z. H. Pius X. M. Jaak Amandt, Aalst L. D. C. Aalst M. D. C. G. D C., Machelen A D C., Eecke Naamloos, Aalst fr. 5.00 50,00 50,00 50.'0 50,00 5,oo Ach. Eeman en zonen 50,00 Mej. Jeanette Haegemari 10,00 De Denderbode 5,00 Zijn Hiirgenieeiütei' l>e- noenul Bavegem, M. V. Braeck- man Denderleeuw, M. B. De Boom Elene, M. van den Hecke de Lembeke Herzele, M. J. Matthys Hof'stade, M. Emiel Van den Bossche Idegem M. E. Van der Taelen Leeuwergem, M. K. De PorreMoorsel, M. Th. Coo- reman Nieuwenhove. M. M. Thibaut Sanl bergen, M. G. Limbourg Smeer- hebbe-Vloersegem, M. G. Van Damme Wanzele, M. L. Govaert Erembode- gem, M. H. De Cock; Sl Lievens-Essche, M. P. Van den Bossche Geerardsber- gen, M P. FlamantGysegem, M. Pau De Clippele. Kerk van S' Jozef. Binnen kort zullen de laatste over blijfsels van de stelling verdwijnen, en zal men van boven tot onder de prach tige kerk kunnen aanschouwen. De bewondering is algemeen en nooit had men kunnen denken dat de eerste werken zulk een heerlijk gebouw zou den hebben voortgebracht. De meeste lof komt toe aan de bouwkundige M. De Noyette en aan de aannemers MM. De Vos, Peynsaert en De Somer. 't ls eene verfraaiing voor geheel de stad maar byzonderlyk eene prachtige hulde door de Aalstersche bevolking toegebracht aan den Godsdienst en de Grooten Heiligen aan wien het gebouw- is toegewijd. Ongetwijfeld zullen al do Aalstenaars getrouw aan hunne Catholieke Religie, het als een plicht en eene eer aanschou wen het hunne bij te brengen tot het volbrengen van het schoon werk, en te dien einde loten te nemen der Tombola. Immers, ingezien de groote kosten tot dewelke het voltrekken der kerk zal aanleiding geven, heeft de Bestendige Deputatie het sluiten der Tombola ver schoven tot 1 Mei aanstaande. SCHOUWBURG VAN AALST. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. Prachtige Vertooning op Zondag 26 Januari aanstaande. Men zal opvoeren De koopman in kinderspeelgoed,» drama in een bedrijf en De reis van M. Pertch n beroemd blijspel in 4 be drijven. Nieuwe tooneelversiering. Prijzen der plaatsen Voorbehouden ge nummerde plaatsen fr 2,0 beneden plaatsen fr. 1 50 bovenplaatsen, z* rang fr. 1,00 2* rang fr. 0,50. Buffet in de vroegere kleerkamer. Kaarten op voorhand alleen te verkrijgen ten lokalt- der Maatschappij te rekenen van Zondag 19 Januari, om 9 uren. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft onderpas toor benoemd Te Evergem, den E. H. Volckaert, onderpastoor te Wetteren te Lootenhulle, den E. H. Joliet, onderpastoor te binte- Maria Lierde te Sinte-Maria Lierde. den E. H. De Smet, oud-surveillant in Sint- Gregoriusge8ticht te Ledeberg. Professor te Geeraardsbergen, den E H. Muyshondt, professor te Ronsse te Ronsse, de EE HH. De Man, coadjutor te Beirlegem, en P. Van de Vyvere, priester in het Seminarie. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 19 Januari 1908, M. Ghysselincax, Mo lenstraat. Allerhande nieuws. AoIhi «m« omltggeiitie koopt uwe SCHOENEN bij C. Malego, Groote Merkt 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver koopers. Men aanvaardt alle reparatiën AALST. Heiligschendende diefstallen. Naar alle waarschijnlijk heid zal de kerel die, eenige weken geleden, de zdveren kroontjes stool, ter kapel van O -L -Vrouw ten Druiven, Werf, hier weêr aan 't werk zijn geweest. Gister Vrijdag werden te»- Kapel van den H Ar.tonius, Begijnhof, de relikwie op een kussen gehecht en verscheidene zilveren off randen gestolen ter Kapel van de Eerw. Paters Jesuiten werden de zilveren hartje9 rond het beeld van O. L. Vrouw van Lourdes geroofd ter Kapel van O. L. Vrouw ter Linden, Gentschen steenweg, insgelijks eenige zilveren offeranden. De dief is door verscheidene personen gezien geweest hij za toch zoo godvruchtig te bidden en was gekleed met eene zwarte overjas, een lintje in 't knopsgat en ronde bolhoedje. In den namiddag heeft hij zich aangebo den bij MM. De Meersman en Boin om oud zilver te verkoopen. Bij M De Meersman vertoonde hij eene doos vol stukjes zilver ter grootte van een cent en zegde dat het voortkwam van wandel en paraplustokken. De gestolene zilveren offeranden waren duB reeds vernietigd. M. De Meersman weigerde den koop en M. Boin ook... Ter kapel van O LVrouw van Lourdes liet hij de koperen voorwerpen hangen. G< in*pat hII«-h Zeker, de Pil vanDr Walthery geneest niet alle kwalen; doch dank aan zijne werking op de Blijmen en ongeregeldheden van het bloed, is zij altijd heilzaam. 1 fr overal. Op den koer der fabriek van M. Ver- meylen, te Baesrode, is een balk van onge veer 3ooo kilos omgekanteld en terecht gekomen op den 17 jarigen leerjongen, Jan Van Gucht, van Buggenhout. De ongeluk kige werd doodgepletterd. In dezelfde fabriek, den zelfden dag, verbrandde zich een andere werkman van Buggenhout, erg de twee beenen, met kokend water. De genaamde Raymond De Gussem is Zondagnacht te Bavegem zoodanig gesla gen, dat men hem voor dood op de baan vinden liggen heeft. Gansch zijn lichaam is overstoken en erg gekneusd aan het hoofd heeft hij eene gapende wonde, toegebracht met eene spade. Hij heeft de geneeskundige zorgen ontvangen on is berecht. Het parket v«.n Dendermonde is Maandag ter plaats geweest. Een man, zekere Constant De Leuze, werd aangehouden. De tweede ver dachte is dinsdag vuor den onderzoeksrech ter te Dendermonde geroepen. Va zijne opsporing. Eenige der inwoners van Lutk kun nen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij aan eene huidjeuking, aan prikkelend eczema en droog speen lijdt, tracht gij eenige verzachting te bekomen en gij zoekt een middel. Een inwoner van Luik heeft een middel tegen die ouderwet- sche ziekten ontdekt hij spreekt er van, leest Ik hia8t mij U te melden dat uwe 'i Foster's Zalf verkocht bij Mr De Val keneer, apotheker te Aalst, mij eenen echoonen uitslag toegebracht heefthet was reeds zes maanden dat ik vreeselijk aan eczema aan de voeten leed de kwaal was ten hoogste hinderend en zeer pijnliik voor 't gaan 't was nutteloos dat ik den geneesheer geraadpleegd had, de voorge- schrevene zorgen bleven zonder uitslag uwe zalf werd mij aangeraden, welke vreugde toen ik mij na twee toepassingen reeds meer op mijn gemak gevoelde, en na vyf dagen verpleging was ik teenemaal ge nezen Ziedaar nu reed6 meer dan acht maanden en sinds heb ik niet meer de minste pijn gevoeld. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Geteekend Antoon Hoen, 3, Jonfosse straat, Luik. De jeukingen, alsook eczema, speen, en al de huidaandoeningen in 't algemeen zijn eene aanhoudende kwelling de prikkeling is er des te meer onverdraaglijk van daar alle rust onmogelijk is het leven is een ware last en reeds van de eerste toepassing gelijk welke huidaandoening, zooals eczema, bloedend of droog speen, pijpzweren, ader- spattige zweren, vochtige korsten, impe tigo, melkkorst, puistjes, dauwworm, jeu kingen, winterhanden en voeten, barsten, enz. Voor al de gewone gevallen is eene doos altijd voldoende om niet alleenlijk eene onmiddellijke verlichting, maar eene krach tige, blijvende genezing te geven zonder herval. De Foster's Zalf gelukt altijd, daar zelfs waar al de zorgen mislukten. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf geve van dezelfde soort als die welke M. Hoen gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr de 6 doozen of vrachtvrij per pos als men de vraag stuurt aan hei Alge meen Depot voor België Engelsche Apo theek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. D. A. 20. Twee ex-telegramdragers, waarvan de eene thans op de post is de andere aan den spoorweg, hadden het middel gevonden om talrijke nieuwjaarsgiften te krijgen. Zij kochten zich een kepi van telegramdrager en lieten kaartjes drukken met de woorden: - De telegramdragers wenschen u een ge lukkig jaar. Met den kepi op en de kaart- jes in de hand, gingen zij rond te Brussel en kregen vele nieuwjaarsgiften, welke zij eerlijk deelden Toen nu de echte dragers kwamen, hoewel het reglement het ver biedt, kregen zij overal voor bescheid, dat de nieuwjaarsgiften reeds gegeven waren. Dinsdag nu werden de twee slimmerds op heeterdaad betrapt. Zij zijn aanstonds van hunne bediening afgesteld en er is een onderzoek geopend, 't welk bewees dat zij reeds ver eden jaar denzelfde tenue hadden uitgehaald, zonder verontrust te worden. In de Massardstraat te Elsene kwam een kerel bellen aan de woning van advo caat Chancay, terwijl deze en zijne vrouw afwezig waren. De meid deed open en de man verklaarde den advocaat te hebben ontmoet, en met hem te zijn overeengeko men hem in zijne woning te komen afwach ten. Het meisje liet den kerel binnen en nauwelijks was hij in de wachtkamer getre den of hij viel de meid aan en mishandelde haar zoo erg dat zij het bewustzijn verloor Hij be oofde haar an haar geld en ging toen naar boven, waar hij alleB dooreen wierp Hij moet gestoord zijn geworden, want hij is vertrokken zonder iets m.e te nemen. Toen M. en Mev. Chancay thuis kwamen, vonden zij de meid nog bewuste loos. Bijgebracht vertelde zij het gebeurde en aanstonds werd de policie verwittigd De meid heeft een nauwkeurig signal ment van den kerel kunnen opgeven. Zij had hem reeds verscheidene dagen rond het huis zien zwerven. £>7arcf steekt wel deze waar- Ij tJZtJ I b I heid in uw hoofd Indien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chi#t, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap e zoo volkomentlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken degioote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Een tiental sloepen, meest allen van Nieuwpoort en De Panne, vaarden de haven van Oostende binnen met volle ladingen haringen, gevischt op de breedte der baak boot Ruitingen, in 't Kanaal. Overgroote haringbanken werden aldaar aangetroffen in de streken. Twee der binnen gevaren sloepen hadden bij de 14,000 kilos haring gevangen, verkocht ter plaats tegen 14 fr. de 100 kil. De dag was dus goed voor de vi88chers en daardoor zijn zij nu wat scha deloos gesteld voor de mislukte sardienen vangst. A de sloepen van Oostende, in zee geBteken, kwamen heden eveneens toe met de groote hoeveelheden versche haring. Het onderzoek heeft eene bijzonder heid aan het licht gebracht,, over de mis daad van Erquelines, die bewijst met welke koelbloedigheid vrouw Wauquier den moord op haren man heeft voorbereid, 's Avonds voor de misdaad heeft zij met alle geweld het avondmaal willen gereed maken, iets wat anders hare dochter deed. Zij heeft dan een slaapmiddel in het eten gemengd. Na het avondmaal kregen allen, huisgenooten en pensionnairs, geweldigen vaak, en dat verklaart waarom niemand, buiten den kleinen Hilaire, het schot heeft gehoord. Een tiental jongens waren Maandag namiddag aan 't schaatsen op het kanaal van Luik naar Maestricht, dichtbij de brug van Forman, te Hei malle, wanneer eens klaps het ijs onder de voeten van den xoja- rigen Detalle brak en de ongelukkige in de diepte verdween. Op de hulpkreten zijner makkertjes, kwam de moeder van het slachtoffer, die daar in de nabijheid was, aangeloopen en sprong in het wattr.in de hoop haar zoontje te redden. De ongelukkige moeder is het slachtoffer geworden harer moederlijke zelfopoffering. De twee lijken werden Maandag avond, om 5 uren opgehaald. Vader Detalle, steengraver te Hermalle, blijft weduwnaar met zeven minderjarige kinderen. Dit vreeselijk ongeluk heeft eene groote ontroering in het omliggende teweeg ge bracht en geen enkele knaap was nog op het ijs te zien. Ziehier nog eenige nadere bijzonder heden nopens het spoorwegongeval bij Oudenaerde. Zooals gemeld werd, zijn er drie ernstig gewonden, namelijk een lansier in bezetting te Gent, de knecht van M. Standaert, pas teibakker, en deze van Dr De Meuk meester. De lansier bevond zich op den omnibus- trein met zekeren Alfons Verlinden, van Eyne, die in een der achterste wagons ge zeten, toevallig door het venster zag en den sneltrein op een honderdtal meters zag af komen. Verschrikt sprong hij recht, opende de portel en riep de andere reizigers toe ook buiten te springen, hetgeen zij deden dit redde hun van eene zekere dood, want eeenige seconden later was de wagon ver morzeld. De soldaat kwetste zich door uit den trein te springen. De machinist en stoker hebben het rood licht van den omnibustrein bemerkt, toen zij er nog een vijftigtal meters van verwij derd waren en hebben seffens geremd, doch de trein had dan nog eene snelheid van ruim 60 kilometers per uur. Beiden hurkten zich langs weerkanten der lokomotief en bij den bots zagen zij de stukken hout langs alle kante 1 vliegen. De machinist, door schrikt bevangen, was als zinneloos en ver liet zijnen post na de ramp. De stoker, na eenige minuten bekomen, heeft .den stoom afgelaten en het vuur laten uitvallen. 't Parket van Oudenaarde, samengesteld uit MM. Verhulst, onderzoeksrechter en De Vleeschouwer, griffier, heeft Dinsdag morgend het onderzrek begonnen. De toestand van den knecht Ides dokters De Meulemeester is niet verbeterdhij ver liest nog gedurig bloed; zijne linkerbil is gebroken. Den andere zijne vier vingers zijn afgerukt. De baan werd dadelijk in orde gesteld. kig maakt een zacht, rein gezicht, een blozend,jeugdig-fri8ch uiterlijk, een blanke zachte huid, en verblindend schoon tint. Dit alles bewerkt de echte Stokpaardjes-Leliennjelk-Zeep van B<Tgmann O0., Rade beul met Fabriekmerk Stokpaardjes h. 75 c18 per stuk, in Aalst O. TAEY- MANS-DRUCK, Groote Markt, 8. Dinsdag rond 3 ure namiddag, waren eenige metsers aan het werk in eenen tun nel, die twee gebouwen der hooghovens van Espérance Longdoz, te Seraing, ver bindt, toen eensklaps het geheele metsel werk op die ongelukkigen terechtkwam, ze alle vijf onder de puinen begravend. De werklieden die in de nabijheid werk zaam waren, kwamen onmiddellijk toege sneld, terwijl het nieuws der ramp als een loopend vuur in den omtrek verspreid werd. Na 5 minuten werken kón men reeds een der slachtoffers boven halen, doch deze gaf geen teeken van leven meer. Men bracht hem in allerhaast naar de ziekenkamer der fabriek, waar hij na eenige minuten tot het leven terug kwam Men hoopt hem te red den, Ondertusschen werd een tweede met ser uit de puinen gehaald, een jongeling van 20 jaar, die ook nog in leven was, doch men moest hem op s aande voet zijn ver pletterd been afzetten. Kort nadien werden de drie andere bedolvene boven gehaald, doch he: waren reeds lijken. Ondertusschen had eene reusachtige me nigte zich voor de fabriek geschaard. Men begrijpt de hartverscheurende tooneelen die er plaats hadden toen de namen der slacht offers bekend gemaakt werden. PIaNOS. Einde van Seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pianos welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs Tien jaar waarborg. Huis B VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Ba- gattenstraat). Eene afschuwelijke misdaad, die dief stal tot drijfveer had, heeft Dinsdag avond de gemeente Ottignies in opschudding ge bracht. Daar woont vrouw weduwe De Mol, 65 jaar, met h .re zonen, waarvan een bediende is te Ter Hulpen, de tweede te Brussel. De tweede, thuis komend, ontwaardde een verschrikkelijk schouwspel In den gang lag het lijk zijner moeder, geworgd bij mid del eener koord, die nog rond den hals was toegeknoopt. De jongeling ging de gendarmerie ver wittigen en deze verwittigde het parket van Ny vel, dat nog 's avonds ter plaatse kwam en heel den nacht opsporingen deed. Tot hiertoe bezit men echter geen het minste spoor der daders. Later. Aangaande deze misdaad deelt men de volgende bijzonderheden mee. Het slachtoffer, mevrouw wed. Demol- der, is 55 jaren oud, en bewoonde te Ottignies, dicht bij de kerk, een schoone hoeve. Toen de oudste zoon, Georges, rond 10 uren's avonds nit Brussel thuiskwam, vond hij het doode lichaam zijner moeder in den gang De ongelukkige was gewurgd geworden met eene koord. Haar gelaat was dik opgezwollen en geheel blauw en be bloed. Diefstal is de drijfveer tot deze gruwel daad geweest want in de huiskamer waren alle meubelen opengebroken en doorzocht.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2