KIESKRONIJK. Prachtige Vertoouing van denTooneelwedstrijd Nieuwjaargifleu aan Z. II. Pius X. Allerhande nieuws. Duivensport in 1907. Wij vinden in Le Martinet eene opgave van het vervoer van duiven naar Frank rijk in 1907, getuigend van de toene mende ontwikkeling der duivensport. Van 1 April 1907 tot i October zelfde jaar, werden ingevoerd om in Frankrijk opgelaten te worden langs de volgende staties Feignies, 53,391 kevies, 1,744,539 duiven Jeumont, i32,ooo 3,900,000 Ander slat. 93,000 3,760,000 Te zameo, 376,391 kevies, 8,404,539 duiven In 1906, gedurende hetzelfde tijdperk werden 258,OtK) kevies met 7,81)0,000 duiven verzonden. Gedurende de tien laatste jaren, van 1898 tot 1907 inbegrepen waren er in 't geheel 1,273,697 kevies en 41,451,657 duiven Van 2 1/2 millioen in 1898, is dit ge tal geklommen tot 8 1/2 millioen, meer dan 3 1/2 maal meer op tien jaren. De statie Jeumont is het meest be gunstigd, wat bewijst dat de lijn Erque- linnes-Charleroi-Luik-Verviers waar schijnlijk de voornaamste duivenspoor- weglijn der wereld is. Dit bewijst dat de duivensport in de streek van Charleroi, Namen, Luik en Verviers, die langs Jeumont verzenden, bijzonder ontwikkeld moet zijn. Wij gaven het cijfer der verzendingen op. maar wat vele niet weten is de ko lossale som van onkosten bij het vervoer. Een volledige trein van 5 wagons, vor mende een minimum van 1,750 kevies van 61,250 duiven, en wegende 48,000 kil. brutto, kost van Luik naar Noyon, een der dichtste punten, waar de opla ting is toegelaten, circa 4000 fr. terwijl de invoerrechten nog eens 4000 fr. be dragen. In 1902 werden te Feignies en Jeu mont alleen 230,000 fr. aan invoerrech ten geheven en wy schatten dat in 1907 dit profijt 1,050,000 fr. moet bereikt hebben, zegge 490,000 fr. voor Jeumont 220,000 fr. voor Feignies en 340,000 fr. voor andere staties. Wanneer men rekent dat diezelfde duiven, alvorens uit Frankrijk te vlie gen, herhaaldelijk in België worden ge- entraineerd, begrijpt men ook het belang van het trafiek in België. Men schat dat jaarlijks 20 millioen duiven op onze spoorwegen worden vervoerd, wat in 't geheel 400 heele treinen van 40 wagons elk zou vergen. Begint het hoofd er u niet van te dui zelen, waarde lezer, en hadtge u kunnen inbeelden dat dusdanig het belang der duivensport in België was Peerden markten. —De zes groote peer denmarkten te Brussel zullen dees jaar 1908 gehouden wor den opi3 Maart, 13 April, 13Mei, 13 Juni 12 September en 13 October. Geen plaatsgeld of standgeld zal ge- eischt worden om tot de markt toegela ten te worden. Eene som van 8500 fr. is te verdeelen in premiën. Voor iedere markt worden er uitge loofd 20 premiën van 15 fr. 20 premiën van 10 fr. en 40 premiën van 5 fr. Deze premiën zyn uitsluitelyk voorbehouden aan de eigenaars-kweekers. Twee premiën van 150 fr. en 2 pre miën van 100 fr. zullen toegekend wor den aan de schoonste loten van ten minste zes peerden. De markten worden bijzonderlijk be zocht door de groote Duitsche kooplie den die do schoonste peerden van Bra- bantsch ras koopen en de Brusselsche handel, brouwers, kooplieden in ko len, ondernemers van vervoer, enz. - die de peerden van aller eersten keus gebruiken. De midden prijzen verschillen van 1500 tot 2400 frank. Het uur der verlossing gaat weldra slagen, roepen de liberale scri benten uit Nu, ditmaal is de verlossing zeker, als... als... Och ja, er zyn weeral eene heel litanie maaren aan. en 't is oprecht vermakelijk, de liberale profeten die brood eten die te hooren opsommen. Als de oppositiepartijen eendrachtig ten strijde trekken in Ooosl-Vlaanderen; als ze daar de 5 zetels behouden, in 1904 fewonnen: als de antiklerikalen van ongeren-Maaseyk hunnen plicht ver vullen en eeneu liberaal meer naar de Kamers zenden; als in de Waalsche gewesten liberalen en socialisten kar- telleeren, als goede broeders; als zy zetels winnen te Hoei, te Charleroi, te Zoningen, te Bergen en te Doornik als de antiklerikalen van Luik en Verviers het algemeen belang boven hunne poli tieke twisten stellen als al die voor waarden vervuld worden en... als dan het geluk en het goed weer samen val len... DAN zegepralen de antiklerikalen in Mei aanstaande, en... dan slaat het uur der verlossing En met zulke redeneeringen maken onze geuzengazetten hunne lezers blij Moeten me dat snullen van lezers zijn Vrijzinnige ofte liberale Ne- ringsbond van Aalst. De lijst der leden is onlangs verschenen. Een onzer geachte lezers van den buiten vraagt of zekere mannen er in vermeld, die leden lijst niet eens zoudon willen zenden naar den buiten, daar waar ze, om hunne koopwaren aaD den man te krijgen, een paternoster als pratende uit het gilet zakje le voorschyn halen of hem gedeel telijk uit hunnen broekzak laten han gen Zouden ze ons hunantwoord niet willen laten meêdeelen in 't VEEGBLAD t Ouderdomspensioen. De liberalen beschuldigen ons, catholieken, van in zake van toekenning van het ouderdomspensioen uit politieke bere kening te handelen. Te Thienen is 't bestuur liberaal en toen een aanvrager van 't pensioen zich aanbiedt om zyne vraag op te maken, zegt men hem 't sal moeilijk gaan, maar M. Raeymakers zal er voor zor- gen. Nu die M. Raeymakers heeft er zoo veel zaken meê als onzen Max... Men begrijpt: als 't pensioen dm wordt toegestaan is het dank aan den invloed van den liberalen M. Raeymakers. Ja, ja, zoo wrijven de liberalen altijd hunne eigene vuiligheid aan een ander mans rug. Wat eerlijke politiekers toch Datum der wetgevende kie zingen. MM. Buyl, Janson en Daens, hebben een wetsontwerp neergelegd, strekkende om de wetgevende kiezingen te doen plaats hebben den 4e Zondag van October. Hun voorstel is volgens hun vertoog gewettigd door het feit dat in Mei 15 tot 20,000 werklie in Frankrijk zijn en bijgevolg hun kiesrecht niet kunnen uitoefenen. Een dergelijk voorstel werd een lOtal jaar geleden in de Kamer neergelegd door MM. Renkin, Carton de Wiart en priester Daens. Coiffeurs en beenhouwers bij de Burgerwacht. Een bijzonder regiem zal in den dienst der burgerwacht worden ingevoerd wat aangaat coiffeurs en beenhouwers. M. Schollaert heeft de luitenant-ge neraals, opperbevelhebber en bevelheb bers der burgerwacht verzocht aan coif feurs en beenhouwers, die 't hun zullen aanvragen, in de week en op een vast- gestelden dag, den dienst, welke vast gesteld is op Zondag, te vervullen. Het voorstel tot Cartel gaat uit van de Gentsche socialisten. Men weet dat over vier jaar M. Fonteyne als kandidaat ia opgetreden en dat hij toen rond de 6oo« stemmen behaalde Anaeele zou op die Cartellijst eerste candidaat zijn, Fonteyne tweede. Men zou waarlijk gaan gelooven dat de blauwe en roode schryvelaars op hol zijn geraakt door de beslissing der groenen van een cartel te weigeren met hunne bondge nooten van 20 October jl. Waarlijk ze raaskallen De schrijvelaara van 't Veegblad betreu ren dit besluit ten zeerste. Daens, jamme ren ze, verwerpt dus elke verstandhouding met andere VolkspartijenVolkspartijen schoonc volkspartij die der liberale oude pruiken, der koppige Manchesterianen Hij, Daens, verwerpt eene overeenkomst welke van aard zou wezen zijne herkiezing te verzekeren en de kiezing van een vierde Woestist voor altijd onmogelijk te maken... (Attends je viens De dobbelsteen is geworpen de Daensis- ten werpen het lot van hunnen Volksverte genwoordiger en het lot zelfs hunner partij in de weegschaal, raaskallen de liberale scribenten verder. In alle geval werpen ze toch 't lot van Groene Pie in de weegschaal niet, want naar wij uit zekere bron vernemen hebben de ernstige lieden der Roelanderij hun buikske vol van zijne ezelarijen. Neen. ze willen niet meer van 't geijkte flauwbe- sctieed van Chipka. 't Moet nen emstigeren candidaat zijn, anders zijn we voor goed den hol op, bekennen zij... Nu eindelijk troosten onze liberale schrij velaara zich in dien tegenslag. De reeds onbeduidende christene Volkspartij loopt met rasse schreden haren totalen onder gang te gemoet. Maar als de groene kliek nu toch zoo onbeduidend is, hoe werpt ze dan het lot van haren volksvertegenwoordiger in de weegschaal?... En ook als de groene kliek nu toch zoo onbeduidend is, wat ernstige hulp zou ze dan kunnen bijbrengen om de verkiezing van een tweede candidaat der oppositiepartijen te verzekeren Recht en Vrijheid 't orgaantje der roode winkelpolitiekera, beschuldigt 't Leeuwke Plancquaert, van de schuld te zijn der mislukking van 't driekleurig cartel te Aalst. 't Leeuwke vreest dat men aan de Groe nen te Aalst dezelfde part zou spelen die men hem te Kortrijk speelde, maar dit was zijne schuld daar hij de tweede plaats op dc lijst eischte terwijl hij, in stemmental, maar recht had op de derde. En daarom werd hij door de liberalen en socialisten gefopt. Wat men tusschen de regels duidelijk lezen kan, 't is dat ze spijt gevoelen van aan Groene Pie de zelfde poets niet te kunnen spelen gelijk aan 't Leeuwke. Nu de roode winkelpolitiekera verheugen zich om beterawille in de beslissing der rooden Hunne sterfte veroorzaakt onzen voor- uitgang, bevordert het socialism op den Buiten en hierom dienen wij niet erg te n weenen... Dit indringen van 't socialism op den buiten alhoewel gering tot hiertoe is de schuld der groene volksfopperij want 't is zij, die, lijk Anseele, voorzegde, de baan heelt gebroken langs waar 't socialism de Vlaanderen zou binnen dringen. NINOVE. Op 23 Februari moet alhier eene kiezing plaats hebben in ver vanging van een overleden gemeenteraads lid. De meerderheid van den raad hangt er van af. De catholieken hebben goede hoop. TE GENT. Er was een gerucht ver spreid volgens hetwelk M. Cambier, volks vertegenwoordiger voor het arrondissement Gent. zich niet meer zou laten voordragen, Dit nieuws wordt thans bevestigd. In de wandelgangen der Kamer werd gezegd, dat er ondei handelingen werden aangeknoopt tusschen M Anseele en M. Fonteyne, een der leiders van de christene volkspartij. Het Recht van Leeuwke Planc quaert beweert dat de catholieken 2500 stemmen moeten bij winnen vooraleer de christene democraat valt, i a w. eer Groe ne Pie naar den weerlicht zou gezonden worden. Indien Groene Pie in 1904, 774 stemmen min had bekomen, hij ware niet gekozen geweest. Nu die 774 stemmen bekwam hij dank zij de afkeurlijke midde len door de welke hij in de Volkskamer is geslopen. SCHOUWBURG VAN AALST. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. op Zondag 26 Januari aanstaande. Men zal opvoeren De koopman in kinderspeelgoed,» drama in een bedrijf en De reis van M. Perichon - beroemd blijspel in 4 be drijven. Nieuwe tooneelversiering. Prijzen der plaatsen Voorbehouden ge nummerde plaatsen fr. 2,o> beneden plaatsen fr. 1.50 bovenplaatsen, i' rang it. 1,00 2' rang it. 0,50. Buffet in de vroegere kleerkamer. Kaarten op voorhand alleen te verkrijgen ten lokale der Maatschappij te rekenen van Zondag 19 Januari, om 9 uren. Catliolieliii .longo Wncbl AALST. Algemeene Vergadering op Maandag 27 Januari, om 8 1/2 ure 's avonds ten lokale 't Hof van Weenen, bij Mr Adolphe DE GENDT, Boterstraat, 1. Dagorde 1. Mededeelingen 2. Prijskamp. 3. Aanvaarden van nieuwe Leden. HET BESTUUR. Stad Aalst. KONINKLIJKE REDERIJKKAMER «De Catfurimstev.» VIJFDE VERTOONING op Zondag 2 Februari 1908. Optredende Tooneelmaatschappij Willem Ogier's Kring van Ant werpen. Opvoering i° DE GOUDBOER tooneelspd in vier bedrijven 2° ONDER ONS, blijspel in één bedrijf. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene van 1 tot 60 inbegrepen, fr 3,00 61 en volgende fr. 2,50 Eerste plaats, fr. 2,00 Balcon, 0,50 fr De lijst der voorbehoudene plaatsen zal voor de niet geabonneerden van M aandag 27 Januari ter inzage liggen bij M. Felix DE LOOSE, botermerkt Aanvang stipt ten 5 uren. Deuren open tot 4 1/2 uren Gedurende de opvoering zullen de deuren gesloten worden. G koot Lief dadigheids- fekht. Den Maandag 10 Februari aanstaande, zal er, ter groote Feestzaal van het Landhuis, een Groot Lieidadig- beldsfeest gegeven worden ten voordeele der armen onder steund door 't Werk der Damen van liefdadigheid. De Dames zullen ten huize kaarten aanbieden en wij hopen dat onze geachte lezers haar een goed onthaal zullen voorbehouden. Bedrag vorige lijsten fr. 277,00 Mr A. D. C. Aalst, 60.00 Waai adiuwiog voor LandvorhuiReri». St Raphaëlsgenuotschap maakt twee brieven openbaar, komende uit Canada, die zeggen dat de oogst van 1907 slecht is geweest. Daarbij heeft de speculatie op de gronden eenen krisis veroorzaakt, welke sedert nog verergerd is door de krisis in de Vereenigde Staten. Voor landverhuizers iB ginder niets te verdienen. 8TEKFGfcVAL. De Eerw. Heer F. A. Stevens, pastoor van Vleekem, is aldaar op het onverwachts overleden in den ouderdom van 53 jaar. Hij was geboren te Sas van Gent in 1855 en pastoor te Vleekem sedert 1 September 1905. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. heeft benoemd Onderpastoor te Opdorp, den E H. Loof, T. R.. gewezen leeraar in StJosephsge- sticht te Sint-Nikolaa8 Surveillant in de bisschoppelijke nor- maalsc ooi, den E. H. Van Laere, surveil lant in Sint Henricusgesticht te Deynze te Deynze, den E. H. Sergeant, priester in het Seminarie. Atilal en omligj;piiil<' koopt uwe SCHOENEN bij C. Malego, Groote Merkt 19. te Aalst, daar vindt men de beBtkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver koopers. Men aanvaardt alle reparation St-Lievens-Hautem. Zondag avond, rond 9 ure, kwam Bernard De Rycke met zijnen vriend, beiden van Burst, per velo aan de herberg De laatste Stuiver toen zij opeens aangevallen werden door 2 of 3 onbekenden. Bernard heeft 23 steken bekomen, waarvan een in zijnen linker voorarm die gansch opengereten is, waaruit hij veel bloed verloor Hij is in een naburig huis gevlucht, waar hij de noodige zorgen ontvangen heeft van dokter Van Steen- berghe en de nacht aldaar doorgebracht. Kultigp raad. Wanneer een ongeluk gebeurd iB, wil iedereen weten op welke wijze het had kunnen vermeden wor den. Hoe waar is zulks het eenige dat van nut kan zijn. is alti.id de raad, dien op tijd gegeven is, 't is daarom dat die van onzen gebuur zoo nuttig en zoo waardeer baar is voor de menschen van Aalst, want hij brengt hoop en moed aan de nierlijders hen zeggende hoe zij zich kunnen herstellen, maar zij moeten zich op tijd verzorgen. Mc M Callebout, m, Zoutstraatpoort te Aalst, zegt ons Ziedaar nu reeds acht msanden lang. dat ik aan de nieren leed de pijnen beletten mij 's nachts te slapen ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeider op dan bij 't slapen gaan, aanhoudend had ik bedwelmingen, niette genstaande de voorbeschrevene middele* welke ik altijd nauwkeurig volgens de voorschriften innam, bleef mijn toestand zooals voorheen; alsdan werd ik door eene vriendin aangeraad de Foster Pillen voor de Nieren te gebruiken verkocht bij Mr De Valkeneer, apotheker. Ik volgde teenemaal de aanwijzingen van het bericht en drij dagen later voelde ik mij reeds beter, eene week verpleging bi' mid del van die onwaardeerbare pillen was vol doende om mij van mijne kwalen te ont lasten. Voor zulk eenen spoedigen als on verwachten uitslag, is het met genoegen, dat ik zulk een weldoende middel wil aan bevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemen bekend is ze zijn éénig in hunne 6oort laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen.Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3.50 fr. de doos of 19 fr de 6 doozen of vrachtvrij per Post met hot bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apo theek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handteiken James Foster op elke doos. D. A. ai. Maandag morgend rond 7 uren, drong te Meirelbeke, een zwartgem akte kerel in de woning van den koetsier van M de Burgemeester vrouw en kinderen waren alleen te huis. De bandiet dreigde de vrouw met een mes, en eischte geld. De vrouw was zoo verschrikt dat zij in bezwijming viel. Toen de vrouw eenige minuten later herstelde, zag zij in de voorkamer twee manden met waschgoed in vlam staan. De schurk had geheel het huis door zocht, doch niets gevonden. Hij is gevlucht, na het waschgoed in brand te hebben gestoken, waardoor die menschen 150 fr schade geleden hebben. Het parket wordt verwacht. Woensdag namiddag, ten 2 1/2 uren gebeurde te Brussel, een schrikkelijk onge luk op de Louisalaan, ter hoogte der rue Souvereine. M. Fr. Van Bolle, 6> jaar, bouwkundige, wonend Statiestraat, 39, te Molenbeek, werd door een electrischen tramway verrast, omgeworpen en verdween tetteriijk onder het rijtuig De tram moest door v le toeschouwers worden opgelicht om het slachtoffer, dat zich in vreese ijken toestand bevond, te bevrijden. De beenen waren gebroken, de handen afgereden, de schedel was verpletterd De ongelukkige is overleden. Een onderzoek werd geopend. Dijnsdag avond, rond 9 1/2 uren, sprong te Brussel de 24jarige juffi r X..., die thuiB ruzie had met hare ouders, in de vaart van Charleroi, recht over de kazerne van 't 9* linie, het Kasteeltje. De schild wacht, die oog etuige van 't feit was, ver wittigde luitenant Cooreman, van dienst in de kazerne, die dadelijk ter hulp snelde. Luitenant Cooreman aarzelde geen oogen- blik en duikelde naar de ongelukkige. Bij de tweede reis kon hij ze vatten en aan wal brengen. In de kazerne paste hij daarna gedurende eene halve uur de kunstmatige ademhaling toe op het meisje en bracht haar terug tot het leven. T O7orc t steekt wel deze waar- öi heid in uw hoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chiat, influenza of kinkhoest, en indii n gij uwe borat niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap e 1 zoo volkomenlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Voor omtrent twee jaar was er een belangrijke diefstal gepleegd ten nadeele der echtgenooten V.,Zuiderlaan te Brussel, toen zij nog te El6ene woonden. Eene som geld. juweelen en kleeren waren meêgeno- men.De policie had een onderzoek geopend, maar zonder gevolg. Door een bijzonder toeval is de diefegge Dijnsdag aangehou den in de volgende buitengewone omstan digheden De echtgenooten V. gingen door de Violetstraat, toen zij voor zich eene vtorw Mgen gaan, van kop tot teen gekleed in de kleeren, die hun twee jaar geleden ontstolen werden Men wees de vrouw aan eenen agent, die ze naar 't bureel bracht. Ondervraagd, verklaarde zij de kleeren te hebben gekocht van eene onbekende vrouw. Maar door vragen in 't nauw gebracht, be kende zij ten slotte zelf de kleeren gestolen te hebben. Zij is ter beschikking van den procureur des konings gesteld. In den nacht van Maandag tot Dijns dag, rond half drie.werden de echtgenooten Brams, die eene groote en schoone pastei bakkerij houden op den hoek der Paviljoen straat te Schaerbeek, gewekt door een geweldigen bons als een kanonschot. Zij dachten wel dat er een ongeluk was ge beurd, maar zonder er zich verder om te bekommeren sliepen zij voort. Toen zij beneden kwamen 's morgens bemerkten zij met verrassing dat hun win kel er heelemaal verwoest uit zag. Een pijler van den gevel aan de GalletBtraat was bijna heelemaal ingestompt. Een reusach tige spiegelruit, aan den binnenkant was gevallen en in duizend stukken gebroken. De arduinsteen,die den hoek van den pijler vormt, en de deur waren verbrijzeld, afge rukt Indien de muur heelemaal geweken ware, dan zou zeker het huis zijn inge stort. Ziehier nu wat er gebeurd was De chauffeur van M X., eigenaar te Schaerbeek, had zijnen baas thuis gebracht ten 11 ure. In plaats van nu de auto aanstond naar de garage te brengen, had hij zich met zijne kameraden geamuseerd met rond rijden, tot half drie 's morgens. Met razende snelheid de Qumauxstraat afrijdend, botste hij op den gevel van de pasteibakkerij. Ware het rijtuig zoowel in de vitrien terecht gekomen, dan ware de schade nog veel grooter geweest en de chauffer ware ongeiwijfeld gedood. De auto is van voor geheel ingedrukt De policie heeft proces verbaal opgesteld tegen den chauffeur. Dijnsdag morgend, om 6 1/2 uren, ontstond op het gehucht Nieuwwegen te Elene.eenen brand in de stalling van Theo- fiei Reyns, landbouwer. De brand kon droevige gevolgen hebben gehad, daar de stalling paalt aan eene tweewoonst, waar van er een huishouden is met 4 of 5 kleine kinderen. De kinderen riepen om hulp de geburen snelden toe en bestreden kracht dadig het vuur alleen het dak der stalling werd vernield. De bewoners die hunnen huisraad reeds op de straat hadden ge dragen, zijn er met den schrik van afge komen. Maandag nacht zijn te Stekene zwart gemaakte bandieten ingebroken bij Wannes Plaquet een bejaard L.ndbouwer der Prin senstraat. De man woonde sedert het overlijden zijner zuster aldaar alleen en had den naam geld te bezitten. De schelmen bonden hem aan handen en voeten en dwongen hem onder doodsbedreiging met pistool zijnen schat te wijzen. Nadat hij verklaard had alles op den post gedragen te hebben, stak men den weerlooze eene prop in den mond en brak men den vloer op, denkende in den grond den pot met goud te vinden. Na vruchte loos zoeken maakten de schurken slechts eenige kieederen buit. Men heeft 's morgends den sukkelaar in zijne woon gebonden vinden liggen, meer dood dan levend. Het gerucht loopt dat Plaquet de inbrekers zou gekend heb ben aan de kleederen die zij droegen. De Van Dyck van Kortrijk teruggevon en. Een telegram, Don derdag morgend te Brugge ontvangen, ver wittigde het parket, dat de beroemde schil derij van Van Dyck, in de kerk van Kortrijk gestolen, teruggevonden was te Ardoye. bij Thielt. Ziehier in welke omstandigheden het kostbare doek teruggevonden is Een gendarm, die op weg was naar Thielt, ontmoette op den steenweg, in een gehucht bij Ardoye, een foorkramerswagen. Op het zicht van den gendarm nam de foorman, die den wagen voerde, de vlucht De gendarm, die vlucht verdacht vin dend, ri p eenige personen rond zich en allen begonnen nu den wagen te onder zoeken. In eenen hoek van het rijtuig stond een groot pak, tusschen planken en, wanneer dit pak geopend werd, kwam een geschil derd doek te voorschijn hetwelk de gen darm onmiddellijk herkende voor de schil derij van Antoon Van Dyck, in de kerk van Kortrijk gestolen, aan de beschrijving die hij daarvan in geïllustreerde bladen gelezen had. De gendarm verwittigde onmiddellijk de brigade van Thielt en deze, op hare beurt, het parket van Brugge. De schilderij berust op dit oogenblik in het gemeentehuis van Ardoye. Wat den foorman aangaat, deze is niet aangehouden, maar men denkt nochtans hem spoedig in hechtenis te zullen hebben. Zooals men weet heeft het gemeente bestuur van Kortrijk eene premie van 20,000 fr. uitgeloofd, aan dengene die de schildery terug kon bezorgen. Onze lezers weten, naar de beschrijving die wij van het doek gaven en ook omdat zij het in de Van Dyck tentoonstelling heb ben gezien, dat het verdwenen doek een der meest beroemde schilderijen van den onsterfelijken meester was. Toen het over een paar maanden uit de kerk van Kortrijk gestolen werd, was men overtuigd dat de diefstal gepleegd werd door vreemdelingen, die met eene automo biel vertrokken waren. De tijding der terugvinding zal in heel 't land met groote voldoening vernomen vernomen worden. Nadere bijzonderheden. Men dacht dat de schilderij in Spanje, in Engeland, misschien wel in Amerika, reeds het salon van den een of anderen rijke versierde. Donderdag voormiddag echter werd zij op de eenvoudigste wijze teruggevonden op eene wijk vim Ardoye. De wijk waar de schilderij ontdekt werd heet Sneppe en ligt op de groote baan van Kortrijk-Brugge, daar waar de steen weg Ardoye op die baan komt en waar de gemeenten Ardoye, Meulebeke en Pittem scheid- n Op dien hoek Btaat de smis van M. Tuteyn. Donderdag morgend om 8 1/2 uren kwam een vreemde voerman bij den smid en ver zocht hem zijn paard dat een hoefijzer ver loren had, te beslaan. Hij zegde van Kort rijk te komen en naar Brugge te moeten rijden. De smid stelde zich aan het werk in- tusschen klom de zoon van den smid op den wagen welke op straat was blijven staan en ging om zijne nieuwsgierigheid te voldoen eens kijken waarmede de wagen geladen was. Eene enkele rol lag op den wagen. Toen hij daar een hoek van oplichtte, kon hij eenen kreet van verwondering niet onder drukken, en hij schreeuwde o Ei, 'tis de schilderij van Kortrijk. De vader liet verbaasd den hamer vallen en keek zijnen zoon en den voerman aan. Voor den smid Tuteyn of zijn zoon van hunne verbazing waren terug gekomen, had de onbekende voerman, het rijwiel, dat in de smisse stond gegrepen, was er op gesprongen en in allerijl weggereden. Een dichte mist hing over de streek en het was onmogelijk te zien in welke rich ting de voerman wegvluchtte. De smid zond zijnen zoon onmiddellijk naar Ardoye, om de policie te waarschu- Aanstonds zond de commissaris de per soonsbeschrijving aan al de gendarmen en veldwachters van den omtrek, met verzoek al de wegen af te sluiten. Dit order werd onmiddellijk uitgevoerd en al de omliggende gemeenten waren bewaakt. De policiekommissari8 verwittigde ook onmiddellijk de parketten van Kortrijk en van Brugge, die 's middags reeds ter plaats waren. Na onderzoek ter plaats gedaan door de twee parketten van Brugge en Kortrijk, de schilderij met den wagen van de wijk sneppe, naar Kortrijk is teruggebracht, door het parket gevolgd in een ander rijtuig. De weergevonden schilderij is Donder dag nacht onder de bewaking der Kortrijk- sche policie gebleven en Vrijdag morgend, aan den Z. E H. pastoor der O.L. Vrouw- kerk terug b.zorgd worden. Te Zillebeke, bij Ieperen, is er in den nacht van Zondag tot Maandag een hevige brand ontstaan op de hoeve van M. Boudry, Zoo hevig was het vuur dat de pompiers er zich toe moesten beperken de niet aangetaste gebouwen te vrijwaren. De woning met al wat zij bevatte, 14 koeien en 19 varkens zijn de prooi der vlammen geworden. Do schade is zeer groot, maar er is verzekering. Er is een onderzoek geo- opend over de dorzaak van den brand. In zelfden nacht, rond 1 uur 's mor gens, is er brand ontstaan in de hoeve van M. Desramoux, op den weg van Ten Brielen naar Wervicq. Daar ook werd veel schade aangericht en 12 koeien bleven in de vlammen. De woning van den pachter en twee andere gebouwen, konden door de pompiers gered worden. Ook hier was verzekering en kent men de oorzaak van den brand niet. Een jonge man van Malonne, Mau rice R.t 25 jaar oud, wiens gedrag zijne ouders veel verdriet aandeed, heeft een be langrijken diefstal begaan ten nadeele van eene bank te Namen. De handteekening van zijn vader nabootsend, escompteerde hij valBche wissels ten bedrage van 10 tot 12,000 fr. Met dit geld wist hij eene ge trouwde vrouw van hare plichten te doen afwijken en scheepte zich te Antwerpen in, waarschijnlijk in bestemming naar Ame rika Het signalement van den gevluchte is naar alle havens verzonden. Eene nieuwe gasontploffing deed zich te Bergen Woensdag morgend voor, juist op de plaats waar de ontploffing van ver leden Zondag plaats had... Eene ploeg werklieden der gasmaat schappij was bezig met putten te graven, om de gasontsnapping, die de ontploffing van Zondag veroorzaakte, op te zoeken. Een werkman die een houweelslag op de kasseien gaf verwekte eene genster, waarop eene geweldige ontploffing volgde 100 me tera ver vlogen de ruiten in stukken en werden de huizen hevig geschokt. De deksels der riolen werden in de verte geslingerd. Het water der leidingen spoot in alle richtingen tegen de huizen omhoog en de inwoners namen verschrikt de vlucht. Toen de eerste schrik voorbij was snelde men de gekwetsten ter hulp, want er waren er twee. Eerst de werkman die den hou weelslag g f en die verschrikkelijk verbrand werd. De tweede, een leerjongen van 11 jaar, die daar op het oogenblik der ont ploffing voorbij kwam en door glasscherven in de oogen getroffen werd. Beiden werden in eene naburige apo theek verzorgd en dan naar huis gebracht. De stoffelijke schade is zeer groot, bij zonder in den quincaillerie winkel van Marcoux-Labrie, waar alles vernield werd. Men heeft nu de gasbuizen in 't lage gedeelte der stad gestopt, zoodat eene heele wijk van Bergen een tijd lang zonder gas zal zijn, tot dat men de oorzaak der ramp ontdekt heeft. Het parket heeft een onderzoek ingesteld om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Een meisje van 3 jaar oud, Louise Commune, was Woensdag morgend. te Luik, alleen thuis gebleven. Het kind be ging de onvoorzichtigheid van met steks- kens te spelen en stak zijne kleeren in brand Men raadt de rest. Toen de moeder eenige oogenblikken later thuis kwam, was de kleine Louise nog slechts een verkoold lijkje. De vader, die aan 't werk was. werd aanstonds verwittigd. Beiden zijn om zin neloos te worden van verdriet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2