Donderdag 30 Januari 1008 5 centiemen per nummer 62*e Jaar 4021 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Onzijdig onderwijs. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID VERKEERD. Heldin van het kwaad EEJM EK AiXDElt. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee kefling van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschr ijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- va ïgen lyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE MUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemen; Reklamen fr. 1-00Vonnissen op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissec moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën ait vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, SO Januari I9U8. Wat verstaat men door onzijdig on zijdig onderwijs, lijk de liberalen en socialisten hel zouden willen tot stand Q? De liberalen en socialisten verstaan door onzijdig onderwijs, namelijk, dal er in de schoolboeken noch van God, noch van zijn gebod gesproken wordt., dus de christelijke leering verbannen en bovendien 't Christusbeeld of alle heiligenbeeld uit bet schoollokaal ver wijderd. In Frankrijk is het onderwijs verwe reldlijkt en onzijdig. In de leerboeken is nimmer spraak van God, van O. L. Vrouw, van de Heiligen. Godslastering, spotten met de Heili gen, met de godsdienstige ceremoniën, met de Priesters is er ten volle toege laten. Maar dat schijnt nog niet voldoende te zijn voor de geusche leermeesters, ware duivels in menschenvleesch. Wat onlangs, ja, zeer onlangs, voor- Pevallou is te Issy-les-Mouleneaux, nabij 'arys, bewijst het ten duidelijkste. Wij laten hier 't gebeurde volgen en roepen er de bijzondere aandacht onzer geachte lezers op in Een jonge onderwijzer maakle terwijl de leerlingen, in eene andere klas, do les van meetkunde bijwoonden, in zijne eigene klas, eene soort van groote pop, of ledeman. Tot hoofd diende eon kussen, en een kiel over een stok of bessemsteol verbeelde het lijf. De onderwijzer plaat ste dat tegen het zwarte bord waarop hy een kruis had geteekend. Nu, in *t bovenvak van het kruis had hy de letters geschreven I. N. R. 1. de vier letters welke men op do Christus beelden boven het hoofd van onzen Zaligmaker bemerkt. Op een kleiner bord nevens 't groote geplaatst las men't volgende schanda lig opschrift Piscijnen NT 100 en een pijl wees naar de pop tegen 't groote bord Natuurlijk toen de leerlingen thuis kwamen van de school, vertelden zy wat er was voorgevallen. De catholieke ouders waren veront- weerdigd. Ze kwamen samen en beslo ten eene klacht te doen by de school- over bed en. Ze zonden een streng vertoog maar ze klopten aan Doovemansdeur. De geusche onderwijzer, de bespotter van God, wer.l zelfs niet berispt. En daar de vrije catholieke scholen gesloten zijn, moeten de catholieke ouders hunne binders toevertrouwen aan dien duivel in menschenvleesch. Catholieke ouders, nu zult ge hegrij pen wat de liberalen en socialisten ver staan door onzijdig onderwijs. Gedenkt u, dat zoo de liberalen en socialisten hier meester worden gij u aan 't zelfde verwachten moogt Er werd en er wordt nog al eens verkeerd gesproken en gedaan Moeder Koba deed eene schup kolen in den papketel in plaats van de kachel dat was verkeerd gedaan Pachter Toon nam een kaartje voor Brussel en hij moest te Brugge zijn dat was verkeerd gedaan Meesier Godleven leerde aan zijne kinderen, dat Breda de hoofdstad is van Holland dat was verkeerd gedaan Jan Baptist deed eerst zijn schoenen aan en dan zijne kousen dat was ver- keeed gedaan Ja, dat alles was verkeerd; maar er zijn menschen (en hun getal is wellicht grooter, dan wij denken durven) die insgelijks verkeerd doen in zaken van groote aangelegenheid. Het is niet zoo heel erg een ketel pap te bederven Het is niet zoo heel erg eene vergeefsche reis te doen Het is niet zoo heel erg het mis te hebben aan gaande de hoofdstad der Hollanders! Het is ook niet zoo heel erg zijne kou sen over de schoenen aan te trekken Maar O, die ongelukkige maar's Verkeerd is het, als meu zijne dienst boden huurt, in huisha.lt, zonder te weten wie zij zijn Mud men niet eerst naar hun gedrag onderzoeken Of is het misschien geene groote zaak schoe - lievolk in huis te hebben, en daaraan kinderen toe te vertrouwen Verkeerd is het. als men naar knecht of meid niet omziet als men zich niet aantrekt of zij hunne godsdienstplich ten vervullen als men zich niet gelegen laat aan hun gedrag op straat als men niet eens weet waar en met wien zij hunnen vrijen tijd doorbrengen Verkeerd is het, als ouders en over sten om eene onnoozelheid, om eene DOOR EUG. LEËHI. IO*5* VERVOLG. Tusschen dit en veertien dagen, zoo ge wilt doch eerst zult gij u zeiven moe ten geweld doen en u voor uwen vader gaan aanbieden, om hem uw besluit mede te deelen. Mocht gij ook nogmaals verstooten worden, gij zult uw plicht vervuld hebben, en uwe poging zal u later ten goede aange rekend worden. Overwonnen door de bewijsredenen zijns raadsgevers, beloofde Frederik van Borluit, reeds s anderendaags naar Elsegem te gaan. Hij had overigens voor dien tocht een ander oogwit zijn nichtje, Laura de Dak, vaarwel te zeggen. Daar hij dit voornemen uitte, vroeg de grondbezitter wie die Laura was. 't Is mijne nicht, antwoordde hij hare moeder is eene Borluit, welke op negentienjarigen leeftijd met den baron de Dak in 't huwelijk trad. Deze 6tierf kort daarna en liet haar slechts een zeer mager fortuintje achter en twee kinderen. Deze zijn bijna altijd op Elsegem mijn vader maakt van Laura zijnen afgod, en de laat- Bte maal, toen ik hem gezien heb, heeft hij kleiuigheid in gramschap ontsteker, legen kinderen on dienstboden, vloeken en tieren, schelden en razen Of meenen zij misschien, dat in zulke school eene les van zachte manieren is te halen Verkeerd doen die ouders, die hunne kinderen toevertrouwen aan de eerste de beste kindermeid verkeerd doen de ouders, die hunne kinderen ter school zenden hij meesters, die den jongen kop zullen vol pompen met wetenschap, maar die hart en ziel ijdel van goed laten, en bovendien soms ook tegelijk opblazeD met iets meer dan ijdele wetenschap Verkeerd handelen zul ken, en do dag zal komen, dat die ouders zullen schreien en weenen, kermen en zuchten over de oneerbiedigheid, onrechtvaardigheid, ondankbaarheid, en... ontaardheid hun ner veelbelovende telgen Verkeerd doen de ouders, die wel hun best doen om hunne kinderen goede ma nieren te loeren die over hun kroost waken in huis eu ook daar huiten maar die tevens zekere aangebrande romans niet voor hen verbergen die in hunne tegenwoordigheid eene al te vrije taal voeren. Dat alies is verkeerdeu mag geen anderen naam hebben, dan bouwen en afbrekenvuur en water me aangekondigd, dat hij tegen alle wet boeken in, zorgen zal Laura alles na te laten Indien ik van mijne erfenis moet ontbloot worden gun ik haar eer aan Laura dan aan ieder ander, 't Is een allerliefst en beminnelijk kind, dat zeer veel van my houdt Welnu, zeide van Eezaat lachend, uw plan is geteekend gij zult met haar trouwen, indien God u beiden leven laat. Welken ouderdom heeft zij O I nauwelijks acht jaar. Dat past Binnen elf, twaa'f jaar, kan het gedacht dat ik nu opper zeer goed bewaarheid worden, dewijl utv huwelijk ongeldig is. Hiernaar kunt gij u gerust regelen. Indien uw vader zich dus niet laat vermurwen, iets waaraan gij u moogt verwachten, kunt gij door Laura de Dak terug in 't bezii van uwe erfenis komen. Frederik g imlachte Droef en sprak Mijn waarde beschermer en vriend, dit zijn droomen Ik wil er zelfs niet aan denken, ik heb genoeg met de treurige wezenlijkheid om mijnen geest bezig te houden. Ik zal morgen dus i aar Elsegem gaan, en mij haasten u verslag te geven over mijn bezoek. XII Met het kraaien van den haan, zette Frederik van Borluit zich op weg naar de vaderlijke woning, Eenige belangrijke cijfers over onze spoorwegen. Het kapi taal dat gestort is in ons spoorwegnet van den Slaat, beliep op 1" Januari 1907 de overgroote som van 2 milliard 330 millioen 672,930,77. De werkelijke lengte dezer lijnen be draagt 4,072 kilometers, met te zamon 17,803,486 loopende meters stalen en ijzeren rails. Het eflektief van het ver- voermateriaal bedraagt 3,466 lokomo- tieven, 2,370alzouderlyke tenders, 8,565 reizigers eu 73,325 goederen u agous. Er zijn 1,326 statiën, hallen en stand plaatsen op geheel het net van den Staatsspoorweg. Voeg hierbij de overgroote kosten van de eerste plaatsing der lijnen, aan werving van gronden, maken van we gen, enz., enz., eu op het einde zal men wel begrijpen dat voornoemde groote som noodig geweest is voor deze uitba ting. Eene bijzonderheid zalhewyzen welke fabelachtige sommen worden uitgege ven voor zekere toëbehoorlen liet aan tal dwarsbalken, waarop de rails wor den gelegd, bedraagt meer dan 6 mil lioen. En daar elk dwarshout eene waarde heeft van 5 éi 6,35 fr. vertegen Hoe meer hij naderde, hoe meer hij den moed liet zinken doch zijne belofte aan heer Van Eezaat belette hem rechtsomkeer te maken en de moeilijke poging te vermij den. Eindelijk zag hij de torentjes van het oude kasteel boven de boomen uitsteken en weldra bevond hij zich in de lange dreef van eikeboomen; die naar het heerenverblijf voerde. Alles rondom was stil en eenzaam; geen hondengeblaf, geen spoor van men schen, geen rook in de hoogeschoorsteenen, geen teeken van leven waar men zich ook wendde. Frederik bleef met bang gemoed voor den bijzoi.dersten gevel staan en beschouw de hem met eenen langen blik. Al de blin den van de benedenverdieping waren ge sloten en de gordijnen waren boven zonder uitzondering neergelaten. Eensklaps hoorde hij eene huisklok het uur slaan in de gebouwen, nabij de stallen, en hij zeide in zich zeiven dat daar wellicht iets moest te vinden zijn. Hij klopte aan eene lage deur. Niemand kwam opendoen. Hij klopte andermaal en wilde zich gaan verwijderen, toen een sleutel in het slot draaide. Een oud manneken met eenen grijzen jas verscheen en vroeg den bezoeker wat hij verlangde. Gij kent me dus niet meer, Kobus vroeg de jonge man. Wel 1 lieve hemel toch 't is onze jonge graaf in persoon riep de oude huis- woordigt dit alleen reeds een kapitaal van 30 tot 40 millioen. Leesbaar schrijven. Over eenige weken meldden wij dal de heer Minis ter Descamps, de aandacht der opzich ters van het onderwijs geroepen had over het feit dal de leerlingen onzer scholen erbarmelijk slecht schryven. Een schoon schrift is van meer prac- tisch nut dan men wel denkt. Tot bewys diene het volgende De Belg heeft in den vreemde de reputatie dat hy niet kan handteekenen. Een Amerikaansche handelaar, ver tegenwoordiger en deelgenoot in eene transatlantische maatschappij hield eens staan dat de Belgen zich meer schade berokkenen dan zij vermoeden door hun slecht schrift. Uwe brieven, zegde hij, zelfs uwe handelsbrieven zijn dikwijls eene verza meling hanenpoolen die den lezer ont moedigen. Wat uwe handteekens betreft, men zou moeten zot zijn om het ontcijferen ervan te beproeven Daar wij gewoon zijn aan brieven in machiensclirift worpen wij in de papier- mande uwe onleesbare toezendingen. Ziedaar waarhij het komt dat uwe aan biedingen van uitvoer of uwe vraag naar prijslijsten dikwijls onbeantwoord blijven. Die Yankee heeft gelijk menschen die belangrijke zaken doen kunnen hun nen tijd niet verspillen aan slecht schrift. Het ordewoord is dus schoonschry- ven en schryf met de machien gelijk de Amerikanen. K Nederland's handel met België. De Nieüwe Rott. Cour. meldt Onze handel met België was het vo rige jaar zeer belangrijk zoowel onze invoer naar België als de uitvoer van België naar ons land is sterk toegeno men. De invoer met circa 146 millioen kilogram, de uitvoer met circa 104 mill, kilogr. In het geheel zouden wij naar België 1,391,744,216 kilogr. koopwaren met eene waarde van 284,170,000 francs; wij ontviDgen uit België 1,975,122,659 kilogr. koopwaren met eene waarde van 286,629,00vi francs. Onze voornaam sto uitvoerartikelen waren levend vee, boter, houtwerken, conserven,groenten, granen, ijzerwaren, vlas, visch, tabak en kolüe. De voornaamste invoerartike len waren cacao, steenkolen, granen, ijzererts, glaswerk, suiker, meel en kunstmeststoffen. Onze uitvoer van vee is met eene waarde van ruim 3 millioen francs ge stegen, die van boter met 1.5 millioen, die van koffie met 2.5 millioeD, die van linnen en vlas met 1.6 millioen, die van huiden met 1.8 millioen franks, terwijl slechts enkele artikelen een kleinen achteruitgang toonen. zooals meubelen, katoen Runstartikelen en hop. Uit België kregen wij ruim 361 mill, kilogr. steenkolen, 70 mill, kilogr. kunstmeststoffen, 190 mill kilogr. 40 mill, kilo meel, 410 mill, kilo ertsen, 287 mill, steenen, 69.5 mill, kilogr. suiker. De invoer van granen is met ruim 8.5 mill, franks vermeerderd, die van ruwe en geraffineerde suiker met 7.1 mill., die van drogerijen met 2 mill, frank, terwijl eene vermindering valt waar te nemen bij paarden en veulens, caoutchouc, tramrijtuigen, zink, schei kundige stoffen en lynkoeken. G root Lief- I» O I G II EIDS- FEiiST. Den Maandag 10 Februari aanstaande, zal er, ter groote Feestzaal van het Landhuis, een Groot Liefdadig heidsfeest gegeven worden ten voordeele der armen onder steund door 't Werk der Damen van liefdadigheid. De Dames zullen ten huize kaarten aanbieden en wij hopen dat onze geachte lezers haar een gued onthaal zullen voorbehouden. ULEIWE BUItGUtl.V. Zondag 19 Januari vergaderden te Brus sel de afgeveerdigden der verschillende Beroeps verbonden van het land. Uit alle streken des lands kwamen de afgeveerdigden der Kleine Burgerij kla gen namens hunne vereemgingen over de weinige voldoening die zy bekwamen van wege liet middeustandsambt. De kleermakers, de schilders, de bak kers, de reizigers en bedienden en ande ren hebben beurtelings hunne grieven blootgelegd nopens de afschaffing van leergangen en toelagen of over de niet uitvoering dor beloofde hervormingen. De vergadering is het eens geweest, zonder onderscheid van politieke denk- wyze, om hare ontevredenheid uit te drukken over liet middenstandsambt en heeft de Vereeniging voor studie eu verdediging der belangen van de Kleine Burgerij gelast een protestvorgadering te beleggen, die zal gehouden worden te Brussel, op 9 Februari aanstaande en waarop de afgeveerdigden van al de Vereenigingen der Kleine Burgerij zul len uitgenoodigd worden. bewaarder. Wat komt gij slecht van pas, mijnheer Frederik. Hoezoo dan Omdat het kasteel gansch ledig is, weet ge. En waar bevindt zich mijn vader dan Hij is vertrokken met mevrouw de baronnes de Daken hare twee kinderen. Vertrokken ritp Frederik smartelijk uit. En waar zijn ze naar toe gegaan Dit zal u zonderling schijnen, maar ik weet er in 't geheel niets van Ik en mijne vro w, weet ge, wij hebben de kin deren willen doen praten, maar 't is nutte loos geweest. Mijnheer de graaf moest overigens zijne redens hebben, opdat men niet weten zou waar hij heen ging, want hij heeft al de dienstboden weggezonden en hun een jaar loon betaald. Al de bood schappen weet ge, die voor hem aankomen, moeten afgegeven worden aan den notaris deze weet dus waar uw vader woont, maar alle duivcien uit de hel zoo min als alle engelen uit den hemel zijn in staat zijne tong te verroeren al6 hij wil zwijgen Wat er ook van weze, wij zijn veroordeeld hier te blijven en ik verzeker u dat het niet ver makelijk is. Wij mogen dat gedeelte van het slot bewonen, weet ge, waar vroeger het klooster bestaan heeft, maar we zouden er ons wel van wachten, weet ge, mijne oude Claar is verschrikkelijk bang den prior eens te ontmoeten, die gelijk ze zeggen, nu cn dan rondwandelt, weet ge. Goed, mijn beste Kobus, onderbrak Frederik, ik dank u tot ziens. En hierop ging hij henen. Wat is hij vermagerd, de ongelukkige, sprak de grijsaard hij ook ziet er uit gelijk iemand van de andere wereld, maar ik be klaag hem niet, want zeker is het door zijn gemeen huwelijk, dat de oude graaf ver dwenen is en wij hier alleen moeten zitten koekeloeren. Aldus mompelende, trad de oude dienaar naar binnen en grendelde de kleine deur met nijdig geweld. XIII Frederik stapte opnieuw de dreef binnen, langs waar hij g komen was, en wierp eenen langen droeven blik op die oude, grootsche woning, waar hem het levens licht geschonken werd, waar hij den laat- sten zegen zijner stervende moeder mocht ontvangen, waar hij gedurende zoovele jaren toch zulk gelukkig leven leidde, in het genot van al de vermaken die de rijk dom en genegenheid eens liefdevollen vaders schenken kunnen. Bij deze gedachten, kwam zijn gemoed vol, brandende tranen vloeiden over zijne wangen, en hij moest zich op eenen boom- siam neerzetten om niet te vallen. Werdt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1