Donderdag 6 Februari f908 5 centiemen per nummer. 62"* Jaar 4023 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Verwereldlijken. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Heldin van het kwaad Rooken der kinderen. JEEN~EN AiXDEIi. KILSKHONIJK. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQCK iUUN. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, Februari I9D8. De leus onzer liberalen is Laat ons verwereldlijken. Die leus passen ze zooveel mogelijk toe daar waar zij ei* de volle macht toe hebben en is zy hunne vurigste betrach ting daar waar ze er machteloos toe zyn. Wanneer onze liberale vijanden van verwereldlijken gewagen dan gebrui ken ze groote woorden, ronkende maar meestal ijdele volzinnen. Hoort ze eens Wy willen aan iedereen de vryheid van geweten waarborgen Wij willen de ware verdraagzaam heid huldigen Wij willen den vrede tusschen alle menschen door het wegnemen van alle oorzaak van verdeeldheid tusschen de bevolkingen van 't zeilde land. Niets is logenachtiger dan die liberale ronkende beweringen. Wat is verwereldlijken anders dan de vrijheid van geweten der geloovige christenen krenken om aan andersden kenden aangenaam te zyn Is het niet de heiligste rechten der overtuigde geloovigen onder de voeten trappelen En hoe verstaan onze liberale vijan den de verwereldlijking Is het niet om ons.catholieken.in onze innigste godsdienstige gevoelens te dwarsboomen, te miskennen, ja zelfs, te krenken In zake van onderwijs b. v... Ontrukt de verwereldlijking, daar waar ze is ingevoerd, aan vele ouders, overtuigde catholieken, en dit wel aan de armsten, aan de min begaafde der fortuin, de middelen niet om aan hunne binders eene opvoeding en een onderwijs te laten geven volgens hunnen wil En de verwereldlijkte hospitalen Heeft de verwereldlijking daar niet tot gevolg dat vele overtuigde christen, ondanks hun verzoek om een priester, zonder de troostmiddelen onzer Moeder de H. Kerk de eeuwigheid intreden De verwereldlijking der hospitalen geeft bovendien ook aanleiding tot schandalige misbruiken. En inderdaad, zij verijdelt de goede zorgen en de veiligheid waarop do zie ken, meest al tot de werkersslanden beboorende, recht hebben en is oorzaak van schandalig bedrog en ongehoorde verkwistingen. DOOH SSUG. LÉÉK. IIde VERVOLG. - Zal ik dit geliefd oord niet meer te rugzien murmelde hij, eenen weemoedi gen blik rond zich heen werpende. O, wat moet mijn vader me haten, wat moet hij beschaamd wezen over mijn huwelijk, om zijne geliefkoosde woning verlaten te heb ben. Ik bezit zelfs den troost niet, te weten waar zich Laura bevindt. Ellendeling die ik ben geweest 1 Doch zwaar moet ik mijne schuld boeten Ha irochte er eens eene edele zaak te verdedigen zijn op het slag veld, ik zou er naar toe ijlen, misschien roem behalen, of ten minste met eere ster ven... Een akelige spotlach onderbrak zijne ont boezeming. Hij keerde zich snel om, en zag Zwarte An voor hem staan de vro vv die voor zin neloos doorging en die zich reeds stouten bedreigend voor hem vertoond had, toen hij afscheid nam van de kleine Laura. Geen enkel uwer wenschen zal ver vuld worden, jonkheer, sprak zij met sle pende en holle stem. Gij hebt u onteerd toen gij uw huwelijk aangmgt, onteerd zult leven ik zeg het u, en gij weet of de Tot bewijs hiervan verwijzen wij onze geachte lezers naar ons nummer van Zondag 11. in 't welk wordt meêgedeeld hoe het er in 't verwereldlijkt hospitaal van Dijon, volgens Doctor Dübard toe gaat. Wij hebben de overtuiging dal einde lijk, na eenigo tijd, door 't volk beter zal begrepen worden in 't welk verwe reldlijken bestaatdat wanneer het er al de verachtelijkheid zal van beseffen, de liberale volksfoppers met hunne leus voor eeuwig en drij dagen naar den weèrlicht zullen gezonden worden Rooken door kinderen is even slecht als drinken van jenever door minder jarigen. Er bestaat in Japan eene wet, die aan minderjarige personen verbiedt to rooken, hen straffen oplegt ouders of voegden die hen het rooken toelaten beboet, alsook met boeten straft de verkoopers die hen tabak aan de hand doen. Zoo krijgt de Oude Wereld weer eens eene les van het verstandige Oos tersche volk. Daarentegen is de schatting voor 1907 der National Hyoiene League, dat in het Vereenigd Koninkrijk door jon gons van 8 tot 16 jaar alle weken 15 millioen sigaretten worden gerookt. Zoo groot is de afstand tusschen Japan en het Westen en het is om dien af stand minder groot te maken, in eene kwestie van zulk een levensbelang als de gezondheid der natie, dat ditjaar in het Eugelsche parlement een wetsont werp zal worden ingediend, waardoor het eene overtreding wordt sigaretten te verkoopen aan kinderen beneden de 16 jaar. Reeds in 1888 werd het rooken van sigaretten in Amerika als zulk een ge vaar voor de openbare gezondheid aan zien, dat 47 Staten op de 53 het rooken door kinderen tot overtreding uitriepen. Engeland zal eerlang den ouderdom van 16 jaar als grens bepalen ziehier de wetgeving in Amerika in 1 Slaat mag tabak niet verkocht worden aan kinderen beneden 14 jaar in 3 Staten niet beneden 15 in 20 Staten niet be neden 16 in 3 niet beneden 17 in 7 niet beneden 18 in 10 niet beneden 21 in 2 is tabak verbruik verboden. Alle geneesheeren zyn liet eens dat rooken door de jeugd do levenskracht van het gansclie gestel ondermijnt. Sir John Crichton Browne, een der eerste Engelsche geneeskundige notabilitei- oude An in de toekomst kan zien.. Doch wees gerust, hetgeen gebeurd is moest ge beuren dat werd in het boek der lotsbe schikking hierboven aangeteekend, den dag dai uw vader. Ha indien hij zijn eigen geweten eens wilde raadplegen, dan zou hij verBtaan dat hetgene wat hem nu over komt, door u, slechts eene verdiende straf van God is Tegenover deze plotselinge verschijning en die zonderlinge taal hoorende, was Fre- derik als versteend gebleven. Eerst maakte zich de gramschap van hem meester, maar deze bedwingende \roeg hij bijna met zach te stem aan rie bedelares Ik begrijp u niet, An waarom sp eekt gij aldus tegen mijnen vader Wat heeft hij dan gedaan om uwen haat eu uwe vervloekingen te verwekken Gij zijt nieuwsgierig, jonkheer, gij zult het een3 vernemen niet door mijnen mond, maar door de stem der gebeurtenis sen. die het noodlot zal baren. En haren beenderigen arm naar den he mel opheffende, gelijk zij gewoon was te doen, ging zij heen en zong het droeve lied. waarin zoo dikwijls de naam van Bor- luit voorkwam. Veertien dagen later, kon men bij een somber en mistig weder, te midden der groote menigte volks welke te Antwerpen langs de kaaien stond, om de vrijwilligers voor Mexiko te zien vertrekken, eene ge sluierde vrouw ontwaren die met meer ten, schrijft Ik houd het ervoor dat rooken zou moeten verboden wor den beneden de 18 jaar en tegengegaan tot 21. Meer dan 801. h. der 15,000 jongens, opgesloten in de gevangenissen en verbeteringscholen van het Londen- di.strict, zijn sigaretrookers en zoo men daaruit nu geen obsolute gevolgtrek kingen moeten maken als bewijs van eene connectie tusschen tabakverbruik en jeugdig verval, toch is het feit be- teekenisvol. De kapelaan in de Warwick-gevan- genis zegt dat hij tusschen zijne opge sloten gastjes er telt die 20 a 30 siga retten daags plachten te rooken en voor wie nu het gemis aan tabak de grootste straf in de gevangenis is. In de verbeterringschool van den Staat Illinois (Amerika) waren er op 63 jongens van 12 jaar, 58 sigaretten- rookers. op 133 van 14 jaar 125 en op 82 van 15 jaar 73. Nog eens het is geen stalen wet dat rookende kinderen allen misdadigers worden maar het is nu een feit, dat alle misdadige kinderen rookers zyn. En men kan in algemeenen zin zeg gen dat het rooken bij kinderen op merkelijke wijze schaadt aan de ver standelijke ontwikkellhg der kinderen dat rooken bij kindereu den werklust doet verflauwen, het brein benevelt, den geest verstompt en het begin is van andere slechte gewoonten. Daarom is het plicht, van zoo kracht dadig mogelijk het rooken door kinde ren met alle middelen te bestrijden. Do niet rookende en geen jenever drinkende kleine Japansche soldaatjes hebben ge toond wat helder hoofd en wat stalen spieren, welk een verstand en wils kracht het onthouden van slechte ge bruiken in de jeugd bezorgen. (Handelsblad). HET BESTUUR van 't Syndi- kaat der Melkboeren van Brussel en omstreken heeft verleden Zaterdag eene belangrijke vergadering gehouden in De Zwaan», Groote Markt te Brussel. Zij had voor doel de middelen op te zoe ken eigen om den onzckeren toestand van dm melkhaudel op te zoeken. De melkkoeien zijn aan onbereikbare prijzen; de voederstoffen zijn ongeloofe- lijk duur de daghuren der werklieden zijn opgeslagen en de prijs der melk blijft dezelfde. Hel Bestuur heeft dus besloten eene verheuging voor te stel len, ten einde de menigvuldige lasten welke den melkboer verpletten, te keer te gaan. Het heeft eene groote Mee- aandacht nog dan de andere personen het prachtig vaartuig scheen gade te slaan, dat keizer Maximiliaan's ed lmoedige helpers naar de Nieuwe wereld moest voeren En of er wederkeerigheid bestond een jonge man in wien wij zonder moeite Frederik van Borluit herkennen, stond tegen de borstwering van het schip geteund en voel de zich onweerstaanbaar aangetrokken om de geheimzinnige vrouw in t oog te hou den. De bevelhebber gaf het teeken tot ver trek, de laatste groeten werden gewisseld en onder eene donderende toejuiching schoof het vaartuig voorwaarts. Eer echter het schip een tiental meters van de kaai verwijderd was drong de vreemde vrouw tot tegen de heining en haren sluier terug trekkende, riep zij uit Goede reis, Frederik vaarwel, of beter tot weerziens Bij dit gezicht verschrok de leunende jonkman hevig doch eer hij zich hersteld had. was de vreemdelinge verdwenen. Ter wijl hij haar met de oogen tusschen de menigte zocht, kwam een matroos hem een verzegelden brief overhandigen Koortsach tig scheurde hij er den omslag af en vond slechts deze toegepaste verzen uit Tollens' Egmond Vlucht, lafaard 1 'tuur der wraak zal komen: Uw ontrouw heeft uw straf bepaald Het kostbaar hart, dat ge eenB liet honen. Wordt duizendvoud door 't uw betaald, ting bijeengeroepen voor toekomenden Zondag Februari, on 5 uren, in De Zwaan Groote Markt, te Brussel, waaraan zullen deelnemen al do melk boeren der omstreken van Brussel en de byzonderste melkboeren der groote steden van 't land, ten einde de genomen maatregelen te doen goedkeuren en algemeen te maken. VRIJDENKERS - Opwerping Ik heb geen godsdienst noodig ik ben vrijdenker. AntwoordIk vrees dat gij noch vrij noch denker zijt. Denk eens vrank cu vrij dat 3x3=13 of dat de Noordpool in Frankrijk ligt of dat ge mij 10,000 franken schuldig zijt. Niet waar, gij zijt in uw denken vrij, maar gebonden aan waarheden en fei ten. Eveneens zijn wij, geloovigen, ook gebonden aan de feiten der openbaring en aan dezer onomstootelijke waarheden. Waarin bestaat dan nog uwe vrijden kerij Misschien daarin, dat ge naar willekeur de eene waarheid aanneemt en de andere niet, het eene feit toegeeft en het andere, evenzeer gewaarborgd, ver werpt. Zoo (i denken echter onrype kinderen en rijpe gekken. Toen Thiers in 1849 in het Fransch parlement over de vrijheid van het on derwijs sprak, onderbrak hem iemand met de bemerking, dat de Kerk de vijan din was van de vryheid van denken en dus ook van het gronddogma der heden- daagsche maatschappij. Daarop ant woordde Thiers Ik leg gaarne voor mij zeiven de getuigenis af tot de mo derne maatschappij te behooren, ook heb ik de zoogenaamde vrijheid van denken ijverig bestudeerdik bevond echter tut op den huidigen dag dat de godsdienst alleen dezulken in hun den ken hinderde, die niet tot denkers ge schapen waren Uit St-Nikolaas schrijft men ons Volgens een intervieuw schijnt het zeker te zijn dat onze burgemeester Van Naemen als Volksvertegenwoordiger zou aftreden, om Senator te worden in plaats van wijlen graaf de Bergeyk, ambt door zijnen opvol ger M. Limpens om gezondheidsredenen afgezegd. M. de gouverneur van Antwerpen zou zijn ontslag geven om Volksvertegen woordiger te worden in de plaats van M. Van Naemen. De liberale bladen, de Chronique en de Matin, 6preken ook van het op handen zijnde aftreden van graaf de Bergeyck als gouverneur der provincie. TWEEDE DEEL. I. Op een half uur afstand van Elsegem, verheft zich een ander kasteel, dat van Ra keivee. Het verschilt van het eerste door zijn lachend uitzicht en eenigszins nieu werwetschen bouw. Uitgestrekte tuinen omringen het en aan den voorkant ligt een grasperk me. eenen vijver, waarin zich verscheidene soorten van watervogels ver lustigden. We zijn in de maand Juni't is ongeveer tien uur 's morgens eene schoone jonge dochter van een twintigtal jaren met zwart en weelderig zwart haar, wandelt langzaam en droomerig in den brccden weg die het grasperk omringt. Voor den gevel van het kasteel gekomen, beziet zij hem starlings en mompelt O I wat ben ik gelukkig, terug in Vlaanderen te zijn, mij hier opnieuw te bevinden, na zooveel jaren reizen Terwijl zij deze woorden uitsprak, zag zij eene maagd van haren ouderdom toegeloo- pen komen, die men gemakkelijk voor eene kamermeid herkennen kon. Mcjuffer Laura, sprak zij, ik kom u een nieuws aankondigen, dat u veel ge noegen zal doen. De postbode heeft mijn heer den graaf eenen brief gegeven, dien hij gauw heeft opengedaan en die hem de terugkomst meldt van iemand, wiene tegen woordigheid u zeer aangenaam zal wezen. HOFSTADE Zondag aanstaande 9 Fe bruari, plechtige in huldiging vaa den heer Emtbl VAN DEN BOSSCHE, als Burge meester dezer Gemeente. Naar men ons bericht zal er een prachtige stoet gevormd wor den welke tot in onze stad Aalst komen zal. AALST. De loting voor de natio nale milicie is op de regelmatigste wijzo afgeloopen. Gansch den dag, en zoo als gewoonlijk, was het gejuich, gezangen en bij sommigen overmatig drinken, doch geene ergelijke buitensporigheden en vechtpartijen werden bestatigd, ten zij het zingen van vuile, smeerige, ze- denschendende liedjes, schandalig men kan niet erger door eene bende lotelin- gen en snotbekken van 16 k i8 jaren. Het was geen gezang maar waar gehuil. Die liederlijke zedenschenners kwa men van den kant der Saskaai. Jammer dat daar geen policieagent van dienst was. Hot orgaantje van de loepe winkelpo- litiekers der Saskaai deelde Zondag een schrijven meê tegen de loting; 't was de herhaling van al wat do rooden tegen onze krijgsinrichtingen en de aanwer ving van het leger meermaals hebben geschreven. De rooden zijn vöor de gewapende natie, 't is te zeggen, alle weerbare mannen gewapend, en men begrijpt, dan zou bijna iedereen een geweer bij de hand hebben 't gene de revolutiezou vergemakkelijken om hun nen wil op te dringen eu te grijpen wat ze lusten. Ze zouden er een gangske meé gaan... Na, de roode leeperikken der Saskaai betreuren dat er van den lotersdag een soort van feestdag wordt gemaakt en daarom is het dat ze zich tot de werkersbevolking richten, haar vra- gende, van te willen helpen, om den dag der loting zijn feestkarakter te ontnemen. Crocodillentranen zijn het, vant men liet de roode vod aan de roode lokalen wapperen om de gaaien te lokken. Waar om do lokalen dien dag liever niet ge sloten ten teeken van rouw?... Öan zou men ten minste consequent zijn geweest. Men had wel een bijna onzichtbaar rouwvloersje aan de roode vaan go- hecht maar Men denke niet dat wy benijden dat men zyn broodje wint, wel neen Wij willen alleen de aandacht inroepen op do tegenstrijdigheid die er is bestatigd geworden in woorden en werken. En wie dan, Kaatje Zeg het maar spoedig. Mijnheer Roel, uw broeder I Ha antwoordde Laura de Dak, ik verwachtte mij daaraan en ben er ook tevre den over maar aan uwen ijver te zien, dacht ik... IJdele hoop, wel is waar... Hoo heb ik slechts één stond kunnen denken, dal Frederik terug in Belgiè zou gekomen zijn en zich bij zijnen vader zou durven aanbieden Maar, mejufvrouw, ik heb het u dik wijls gezegd, daar ge mij van uwen neef hebt willen spreken ik kan geenszins de genegenheid begrijpen, die gij voor hem gevoelt, wjint gij waart nog zoo jong toen hij vertrokken is En dan, wat zou hij zeggen, indien hij terugkomende vernam dat zyn vader hem onterfd heeft, pm u in 't bezit te stellen van al zijne goederen. O begrijp wel, Kaatje, dat ik mij niet tot die zaak heb geleend om er voor deel uit te trekken. Zoo ik de gramschap mijns oomen niet kan verbidden vóór zij nen dood, zal ik later alles wat ik ontvan gen heb trouw aan Frederik teruggeven. Op dit oogenblik hoorde men het gerucht van paardengetrappel op de binnenplaats weergalmen. Dat is mijnheer Roel zeker riep he» dienstmeisje uit. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1